Alkmaarsche Courant. De bruid van het Glomdal Arbeiders Muziekvereniging Excelsior. Gaaien! vlet n dertigsti Jaargang. DINSDAG 1 NOVEMBER 12, Mo. ?58 1932 Jladiouieuuïs Woensdag 2 November. Hilversum., 296 M. (Uitsluitend VARA). 8Gramofoonplaten. 10 VPRO-morgen- wijding 10.15 Voor arbeiders in de Continu bedrijven: G. J. Zwertbroek, toespraak, „De Notenkrakers", o.l.v. D. Wins, VARA-too- neel o.l.v. W. van Cappellen en gramofoonpl. 12.VARA-Kleinorkest o.l.v. P. Duchant en gramofoonplaten. 2.Voor de vrouw. 3.— Voor de kinderen. 5.30 „De Notenkra kers", o.l.v. D. Wins en gramofoonplaten 6.30 „De Flierefluiters". 7Causerie J. Oudegeest. 7.20 Vervolg concert. 7.55 Her haling SOS-berichten. 8.Lezing. 8.20 Uit Rotterdam: Concert door de „Stem des Volks", m. m. v. solisten en het Utr. Sted. Orkest o.l.v. H. Altink, o.a. symphonie no. 9 in d kl.t., op. 125, Beethoven. In de pauze: Vaz Dias. 10.30 Voor de Transportarbeiders 11.12.— Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend NCRV). 8. Schriftlezing. 8.15—9.20 Gramofoonplaten. 9 20 NCRV-Dameskoor. 9.50 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Vriezenveen. 11.30 12.Gramofoonplaten. 12.15—2.Con cert Mevr. C. van RavenzwaayMö len- kamp, zang. H. Hermann, viool. H. v. d Horst Jr„ cello en mevr. R. A. v. d. Horst Bleekrode, piano. 2.30 Concert door het „Delftsche Trio", viool, cello en piano. 4.30 Gramofoonplaten. 5.— Kinderuur. 6.Gra- mofoonplaten. 6.15 Causerie door A. Stapel kamp. 6.30 Engelsche les. 7.— Afgestaan. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.— Kerkdienst uit de Chr. Geref. Kerk te Leeuwarden. 9.30 Gramofoonplaten. 940 Vaz Dias. 9.50 „Elias", oratorium van F. Mendelssohn— Bartholdy. (Gramofoonplaten). 11.30 Slui ting. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding 10 50 Tijdsein, weerbericht. 11.05—11.2J Lezing. 12.20 Orgelconcert door Q. MacLean. 1.05 Leonardo Kemp's orkest. 1.50 Gramofoonplaten. 2.45 Voor scholen 3.50 Sted. Orkest Bournemouth o.l.v. Ethel Smyth en Dan Godfrey, m. m. v. L. Gas- parini, cello. 5.05 Orgelspel S. Gustard. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Schumann's liederen door R. Maitland. 7.10. 7.30, 7.50 en 8.20 Lezingen. 8.35 BBC-Symphonie- orkest en koor m. m. v. solisten o.l.v. Adrian Boult, o a. Pianoconcert nr. 1 in d kit., Bach. 10.35 Lezing. 10.40 Dansmuziek 10.50—12.20 Dansmuziek door Lew Stone en de Monseigneur Band. Parijs „Radio-Paris", 1724 M. 8.05 Gra mofoonplaten. 1.25 Concert door het Om roeporkest. 7.40 oncert door het Omroep orkest. 8.20 Radiotooneel. 8.50 Gramofoonpl Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Concert uit hotel Angleterre. 2.504.20 Concert uit rest. „Wivex". 4.204.50 Gramofoonpl. 7.05 Radiotooneel. 7.20 Herman Bang herden king. 8.35 Violarecital dooi Joh. Marke 9.4010.25 Fransche operette-muziek door het Omroeporkest o.l.v. E. Reesen, o.a. uit „Nitouche", Hervé. 10.2511.50 Dansmu ziek. Langenberg, 473 M. 6.257.20 Gramo foonplaten. 11.20—12.10 Concert o.l.v. Gör- Hch m. m. v. solisten. 12.201.50 Concert o l.v. Wolf. 7.20 „Jedermann'spel van H van Hofmannsthal. 8.30 Concert door het Weragorkest o.l.v. Buschkötter m. m. Margret Langen, alt. Rome, 441 M. Wegens Allerzielen geen muziekuitzending. Brussel508 en 338 M. 508 M 12.20, 5.20 en 6.35 Gramofoonplaten. 8.20 Om roeporkest o.l.v A. A.eulemans, o.a. Orato rium voor gem. koor, solisten en orkest van A. Meulemans. 10.30 5de Symphonie, Tsthaikowski (gramofoonplaien). 338 M 12.20 en 5.20 Gramofoonplaten. 8.20 Cyrie Buysse-herdenking. 9.20 Concert door het Omroeporkest o.l.v Meulemans. Zie 508 M. 10 30 Gramofoonplaten. Zeesen, 1635 M. 7.20 „Jedermann', hoor- «nel van Hugo van Hofmannsthal. 8.30 Con cert door het Zilcher Trio. 9.50 Zie Daven try 1554 M. 10.35—11.20 Dansmuziek door Orkar Joost en zijn orkest. Ü-euiiieton DE UITZENDING VAN DEN SOCIALISTISCHEN „HOOGTIJDAG" DOOR DE V. A. R. A. Een ooggetuigen-verslag wordt op gramofoonplaten opgeno men en den volgenden avond uitgezonden. „Het Volk" deelt den Nederlandschen radio-luisteraars mede, dat de betooging van 8 November door de V.A.R.A. zal worden uitgezonden. Ondanks de weigering van den minister om den 8sten November beschikbaar te stellen. De V.A.R.A. zal namelijk een ooggetuigen verslag van de betooging op gramofoonpla ten laten opnemen. Ook de redevoeringen zullen op gramofoonplaten worden opgeno men Deze gramofoonplaten worden den vol genden avond, dus Woensdag 9 November des avonds, in den zendtijd van de V.A R.A gedraaid en uitgezonden.. De uitzending van de 8 November-demon- stratie zal worden opgenomen op een instal latie van de N.S.F., die deze fabriek, op initiatief van de V.A.R.A. aanschafte ten dienste van bij het Comité van Omroep- vereenigingen aangesloten organisaties Stad en Omoeoina uit het Noorsch van Jacob B. Buil. Nu bereikte de groote Bruine den wal een eind naar beneden en kwam langs het strand naar hen toestappen. Tore Braaten trok de boot over dep oever op, legde de ketting vast en sloot alles af. Daarna nam hij het paard bij den teugel. Kom nu, Berit! zei hij. En beiden gingen langs het boschpad noordwaarts naar Braaten, zonder een enkele maal om te kijken. Berit Glomgaarden was sedert het vo rige jaar niet meer op Braaten geweest. De enkele keeren, dat zij en Tore elkan der hadden ontmoet, had zij hem tevo ren altijd een boodschap gv onden. Er was een kleine herdersjongen op de Glomgaard, die dan gaarne even over- boomde noordwaarts. Tore ging daarna met hem terug naar het veer, waar Berit en hij elkaar dan ontmoetten. Een zonderlinge gewaarwording be kroop Berit, een mengsel van angst, verdriet en onbestemde verwachting, terwijl ze daar hand aan hand met Tore langs het smalle boschpad noordwaarts De Vereeniging herdenkt haar 19-jarig bestaan. De heer A. F. Zeegers, secretaris van „Excelsior schrijft ons: Tal van jaren v erd het gemis gevoeld, van het hebben van een eigen muziek corps. Al meermalen werd over oprich ting daarvan gesproken terw ijl men er ten slotte in 1919 toe overging tot het instellen van een commissie van voorbe reiding, die tevens tot taak had de be- noodigde gelden hiervoor bijeen te brengen. Den 2en November 1922 was men zoo ver gevorderd, dat een vereeniging kon worden opgericht, die den naam kreeg van „Arbeiders-Muziekvereeniging Ex celsior", met een bezit van 800 aan instrumenten De opgerichte vereeniging telde toen 20 leden. Was de vereeniging 2 November op gericht, reeds 16 dagen later werd haar medewerking gevraagd, zij het dan ook op bescheiden wijze, op een toen gehou den feestavond van de afd. Alkmaar van de S. D. A. P. Vanaf de oprichting is „Excelsior" steeds excelsior gegaan Negen maanden na de oprichting werd Voor het eerst deelgenomen aan een concours te Gouda Op dit concours w erd in de vierde afd. een eersten prijs be- \haald in de concert- en een 2en prijs in den marschwedstrijd. In hetzelfde jaar werd op bet concours te Santpoort in de derde afd een twee den prijs behaald, zoodat men voor dat jaar zeer zeker tevreden kon zijn. Nadien werd hard gestudeerd want hei volgend jaar zou worden deelgeno men aan een te Alkmaar te houden con cours, wat werd uitgeschreven door de toen nog bestaande muziekvereeniging „Ons Genoegen". Op dit concours werden twee eerste prijzen behaald, één in den marsch- en één in den concertwedstrijd, terwijl er nog een tweeden prijs werd behaald in den eere-wedstrijd. In ditzelfde jaar, het was in 1924, werd nog deelgenomen aan het door den Bond van Arb. Muziekvereenigingen uitge schreven concours te Rotterdam, waar eveneens een eersten prijs werd behaald. Met dit succes was de vereeniging in de tweede afdeeling gekomen. Met het omhoog gaan in de afd stijgen ook de moeilijkheden want in het vol gend jaar dat aan het concours te Den Haag werd deelgenomen, werd wel in den marschwedstrijd een eersten prijs behaald, doch in den concertwedstrijd kon het niet verder worden gebracht dan een tweede, terwijl op het concours te Wormerveer slech s een derde prijs werd verkregen. Oneenigheid die in tal van vereenigin gen plaats vindt, bleef ook „Excelsior" niet bespaard. Ook zij heeft dat in die ging. Bij de nieuwe ontginning stonden ze stil. Het werd haar opeens zoo warm om het hart. Voor op den akker stond een kleine nieuw huis geheel op zich zelf. Uit den schoorsteen steeg rook op. De ruiten glinsterden. Dat is onze hoeve, zei Tore en lachte. Ze keek tot hem op. Dat zal ze worden, zei ze. Warm en vast drukte hij haar hand. Wil je het nu? vroeg hij. Toen keek ze hem helder en diep in de oogen. Ja, ik wil het. antwoordde zij. En beiden schreden verder.^ In de deur van het oude huis stonden Jakob Braaten en Kari, zijn vrouw. Toen het tweetal nader kwam, glim lachte Jakob Braaten. Daar komt de bruid, zei hij. Maar Kari Braaten sloeg de handen in elkaar. O, alrpachtig wonder Gods, hoe kan zooiets gebeuren? zei ze. De beide jongelieden kwamen glim lachend de stoep op. Ja, van heden af zul je ons harte lijk welkom zijn, zei Kari en reikte Berit de hand. Jakob Braaten deed eveneens. Daarna traden zij binnen, waar men nu vol verwondering en verbazing alles besprak, wat heden gebeurd was, en zich afvroeg welken keer de zaken zou den nemen. dagen ondervonden waardoor zij niet alleen in ledental achteruit ging, doch zich genoodzaakt zag om in 1926 niet ran een concours deel te nemen en alvorens weer naar een concours te gaan, eerst trachten het muzikale peil der vereeniging te voeren. Bij oprichting der vereeniging was als directeur benoemd de heer Van Uitert, dio echter na een jaar, wegens over plaatsing, moest bedanken. Hij werd opgevolgd door den heer Van 't Woud die na twee jaar zijn ont slag indiende, zoodat men aan het einde van 1925 een oproep plaatste voor een directeur. Uit de verschillende solicitan- ten werd de heer G. Anderson benoemd, die hiermede tevens de moeilijke taak op zich moest nemen om de vereeniging, die, zooals hierboven omschreven, was terug geloopen, weer op te werken Het is den heer Anderson volkomen gelukt. In 1927 werd wederom deelgenomen aan een concours te Steenwijk waar een tweeden prijs in den concertwedstrijd en een eersten prijs in i n marschwedstrijd werden behaald. In hetzelfde jaar kwam de vereeniging met een derden prijs van het concours te Beverwijk. In 1928 nam de vereeniging weer deel aan het. Londsconcours te Utrecht, waar twee eersten prijzen werden behaald, één in den marschwedstrijd en één in den concertwedstrijd. Te Middelie behaalde zij eveneens een eersten prijs in den concertwedstrijd Met het behalen van deze prijzen kon „Excelsior" de tweede afdeeling verla ten, om voortaan in de eerste afdeeling uit te komen. In 1929 werd wederom deelgenomen aan een concours te Amsterdam. *Wanneer er ooit een concours onder slechte weersge-teldheid is gehouden, dan is het zeker wel dit geweest De uit voering van de nummers moes* den onder een hevigen storm. met het gevolg, dat de muziek van de 'essenaars afwaaide, zoodat het meerenoeel der leden zonder muziek moest verder spelen. Het gevolg hiervan was, dat we een halve punt beneden het minimum van een tweeden prijs bleven en ons met een derden prijs tevreden moesten s* "en. Na dezen tegenvaller was m m besloten om flink aan te pakken en te trachten het volgend jaar beter uit den strijd te komen. Eerst werd toen deelgenomen aan het concours te Koog Zaandijk waar in den marschwedstrijd een eerste p iji werd behaald en in den concertwedstrijd een tweede. Eenige weken later werd deel genomen aan een concours te Westzaan waar men met een eersten prijs uit dmi concertwedstrijd kwam terwijl men in den eerewedstrijd eveneens een eer ster, prijs behaalde. Hiermede was het doel voor 1930 be reikt, terwijl men tevens de eerste af deeling kon verlaten om voortaan ir de afdeeling uitmuntendheid te spelen In 1932 kwam ihén voor het eerst .in uitkomen. deze afd. uit op het door de R. K. Mu ziekvereeniging „St. Ca^cilia" hier ter plaatse uitgeschreven concours. Alhoewel 't geer, eerste prijs was dien men hier behaalde kon men toe"' zeer z ker tevreden zijn met den behaalden tweeder- prijs, omdat men met het aan tal punten niet zoo ver meer van een eersten prijs af was. Gezien de behaalde prijzen kunnen we constateeren, dat we in de tien jaar. dat de vereeniging nu bestaat, het hebben gebracht vanuit de vierde afd. tot in de afd. uitmuntendheid, zoodat we zeer zeker kunnen zeggen: „Excelsior" be hoort tot de beste vereenigingen hier ter plaatse Dat „Excelsior" niet is opgericht om speciaal aan concoursen deel te nemen, blijkt dan ook wel uit de tallooze ma len, dat zij heeft medegewerkt aan de monstraties, meetings e d. uitgaande van de politieke partij. Doch daarnaast heeft zij zich ook be geven op het terrein van het algemeen belang. Steeds stond zij klaar wanneer zij werd opgeroepen voor medewerking voor liefdadige doeleinden. Zij heeft medegewerkt aan collectes voor stormrampen, Volksonderwijs, Huisverzorging, Dieren-asyl, werkloo- zen enz. Nimmer is door haar eenige medewer king afgewezen en ze zal ook steeds haar medewerking blijven geven, wanneer zij hiermede de liefdadigheid kan helpen Naast het uitwendige geeft zij ook haar gedachten aan het inwendige Jer vereeniging. Sedert de laatste jaren heeft zij een muziekschool waar leerlin gen worden opgekweekt, doch dit is niet voldoende gebleken. Zij stelt dan ook dezer dagen pogingen in het werk om een jeugdcorps op te richten waaruit de krachten voor het groote corps moeten voortkomen Voor dit doel is zeer veel geld noodig In verband hiermede is reeds een verlo ting georganiseerd w aarvan de trekking al heef; plaats gehad Doch hiermede zijn we er nog lang niet en „Excelsior" hoopt dan ook >p aller medewerking .vanneer er een be roep op steun zal worden gedaan. Jieck Schooi In den ouderdom van 88 jaar is te 's- Gravenhage overleden ds. M. v. d. Mast, em. predikant van de geref. kerk te Edam. Van 1888 tot 1914 was hij aldaar werkzaam; 24 Mei van dat jaar ontving hij op zijn verzoek eervol emeritaat. KERKVOOGDIJEN EN PREDIKANTEN. Het Maandblad van de Ver. van (herv. Kerkvoogdijen vermeldt een brief van de Ver. van Ouderlingen aan de eerstgenoemde or ganisatie. Deze brief is tevens aan den Bond van Ned. predikanten gezonden. Hij luidt: „Volgens een in het Maandblad der Kerk voogdijen voorkomend bericht, nemen de moeilijkheden in zake het bijeen brengen van de predikants-tractementen steeds scherper vormen aan. Zoo zelfs, dat van de zijde van „De Bond van Predikanten" gedreigd wordt met den burgerlijken rechter. Nu wilen we wel aannemen, dat op dit terrein verschillende predikanten groote moeilijkheden ondervinden en dat sommige kerkvoogdijen in dezen een niet te verdedi gen houding aannemen. Desniettegenstaande is echter de „Vereeni ging van ouderlingen der Ned. herv. kerk" de meening toeedaan, dat in deze kwestie niet dan in het uiterste geval de burgerlijke rechter gehaald mag worden. De kerk behoort haar onderl'nge geschil len, ook die van de particuliere belangen van de heeren predikanten, in eigen kring tot op lossing te brengen. Daar de kerk in dezen tijd toch al meer en meer terrein verliest, moet de uiterste voor zichtigheid betracht worden, opdat zij in de wereld niet door eigen schuld een aanfluiting zal worden. Wij vertrouwen, dat ook in deze nete'ige en misschien vaak onnoodige moeilijkheden een voor beide partijen btvredigende oplos sing gevonden zal worden binnen de muren der Kerk en roepen daartoe dringend uwe medewerking in". De Ver. van Kerkvoogdijen verklaart in een onderschrift, met de algemeene strek king van dezen brief accoord te gaan. VOLKSONDERWIJS TE HEILOO. In 't gebouw „Sport en Kunst" veigader- de op Vrijdagavond de afd. Heiloo van Vo'ksonderwijs. De voorzitter gaf in zijn openingswoord een overzicht van den groei en de werkzaam heden der vereeniging. Dit ledental is vanaf de oprichting op 6 Juni 1.1. geroeid van b5 tot 120. De yverkzaamheden moesten zich aan den eenen kant bepalen tot een actie te genover de pogingen, aangewend om te ge raken tot de stichting van een bijzondere school van zekere Hervormde en Gereformeer de zijde, aan den anderen kant kon gelukkig ook opbouwend werk in eigen kring gedaan worden. Behandeld werden de ingekommen stukken de beschrijvingsbrief voor de Alg. Vergade ring op 5 Nov. a s. te Haarlem, terwijl de afgevaardigden werden benoemd. De vergadering keurde toetreding tot de kring „Kinheim" goed en benoemde afge vaardigden voor deze kringvergadering op 8 November in Alkmaar. Vo'ksonderwijs zal onder nadere goedkeu ring der betrokken autoriteiten, een cursus geven in handenarbeid en later meeidere, bïj welslagen van deze proef De vergadering besprak met animo de kwestie van het schoolgebouw, dat juist 50 jaar oud is en helaas, in meni" opzicht ver ouderd. Algemeen werden grondige verbete ringen noodzakelijk geacht. De meesten von den een nieuw gebouw de eenige oplossing. Ook de schoolarts kwam nog op het tapijt De voorzitter sloot met en woord van op wekking de vergadering, die een zeer geani meerd verloop had. Vriendelijke vrouwenhan- Toen het tegen den avond liep, keerde Kari Braaten zich om op haar bank en keek Tore aan. Ga nu naar het huis ginds, Tore, zei ze kalm. Berit zal boven in de dak kamer slapen. Er verscheen een ietwat wrang lachje op het gezicht van haar zoon. Er is ruimte voor velen in het huis ginds, zei hij. Zijn blik gleed langs Be rit, die opgestaan was. Kari Braaten schoof haar spinnewiel terzijde en stond op. Ja, wanneer d i e tijd daar is, zei ze zacht, maar beslist. Ik moet toch voor jou een moeder zijn, vervolgde ze met vriendelijke stem. Sloeg haar arm zacht om Berit's schoXi- der, liep naar de zoldertrap en ging met Berit naar boven. Maar Tore, haar zoon, bleef nog een poos met zijn handen op de knie zitten, totdat zijn vader eindelijk de jas uittrok en over den kleerhangerwierp. Toen ging hij ten laatste. OlaGlomgaarden schuimde van woe de, terwijl hij daar stond op het strand. De schaamte en al de dorpspraatjes brandden hem op de borst. Het heele dorp zou er den gek mee steken! Het zou dagen lang duren eer hij uit het El- vedal een boot daarheen kon krijgen om over te varen en nu juist stonden de bruidegom en de dominee en het heele dorp bij de kerk te wachten. Er bleef den serveerden in de pauze een geurig kopje thee met bijbehooren gratis aangebo den door den heer D. Visser. Qemeentecaden WIERINGEN Vrijdagmiddag vergaderde de raad. Voorzitter: burgemeester Kolff Ingekomen waren de volgende stukken: Van he' bestuur der afdalingen Wieringen van de Hol! Mij. van Landbouw een ver zoek om beschikbaarstelling van een sub sidie van 100 voor een door haar te geven landbouwcursus. Oo advies van B. en W. werd het verzoek ingewilligd. Van hetzelfde bestuur een vei zoek om gra tis een veiwarmd en verlicht lokaal in de oude school te Hippolvtushoef beschikbaar te stellen voor de te g-ven landbouwcursus. B. en W. advisecden gunstig. Goedgevonden. Van de commissie vx>r de malariabestrij ding door de bevolking in Noordhol'and een verzoek om subsidie voor 1933 berekend naar een bedrag van cent pei inwoner. B. en W. sfeiden voor voor dit doel over 1933 een subsidie toe te staan tot een bedrag van 59. Goedgevonden. Van G Poppen en 6 andere slagers alhiet een verzoek cm d*> keuring van vee en vleesch in deze gemeente op te dragen aan den zich alhier gevestigd hebben 'en veearts. Adres santen mrenen da' hierdoor nie' alleen voor deel voor de gemeente za' ontstaan, doch dat ook voor hen zelf deze regeling voor deelen zal bieden Van het bestuur van e afdee'ing Wieringen van de Iloll. Mii van landbouw een schrijven waarin aan boven genoemd a 'res adhaesie werd reruigd Deze stukken pingen om prae advies naar B en W. Van de afd. Sclugen en oius'reken van den Ned. Bond van kof'i jhuis restauranthoude,s en slijters een ve zoek om verlaging zan de personeele be'as ing op billaids. loka en en rtieubeien. voor zoover ten behoeve van hun bedrijf gebezigd die vrak iuist voor het be drijf dat men uitcc'erl als bezwarend en druk kend worden geveld. B en W. meenden 'ai indien dit laatste vooral het geval <s ven de zaken waai voor adressante opkomt, wat zii in het midden wmsvh'en te later mer. z:ch tot de regering zou dienen te wer en en, wiizigihg der wet op dit punt te vf krijgen Wel ïeeft dt ge meente het rtchr "ekresen cm ;r, de 'arievan der wet op de p-rson"-!e be'as'ing verande ring aan te brenger, doch die bcvö-.-.gdfruf is slechts bedcld r.ls en ge1cger;he;d ou voor plaatselijke afw 'kin;, en de wet Ie do: ri- geeren. Hun zijn geen omstandighed»': be- kerd op grond waai van aiwkking voor de gemeente Wieringen wenschel'-jk of noodig zou zijn. Op dien gronn ste den zij voo. hd verzoek van de hand te wijzen. Het voorstel van B en W wid gi e 'ge keurd. Van Ged. Staten hei bericht dat zi; be sloten hebben, ingaan le 1 Januari 1933, voor een-tijdvak .an 3 .aren oo de jaarwed den van de burgemeesters secietafissén en ontvangeis een tijcf-el' kv korting toe 'e pas- sen van 6 pC.t. mat dien verstcnie. da' buiten deze tiidelijke korting vallen 25 pCt tot een maximum van f '000 van dez<- jaarwedden. Voor kennisgeving aangenomen. Aan den heei 1 Hekman te Den biever werd een pc:ceel Kuwgrond aan d" aan de Zwinstraat verkocht ouder de gewone voor waarden vari f 3 25 pet M2 en kosten voor koopersrekening Bes'oten werd na af oop van het tegen woordige tiidvak met ingang van 1 Juni 1933 de pacht de- wierwaarden opnieuw met een 3-iarig tiidvak te verlengen Hoewel de toestand in de zeeprasmaaierii door de Zui- derzeeweiken erg onzekei is ioopt de ge meente hieibij weinig isico daar d< pacht berekend wordt ner gemaaide pik zeegras De tegenwoordig gel beheersregeien voor de Zeegras exp it.itie eerden van kracht verk'aard 'et 1 Tuli 1933 Bij de vaststelling van de verordening be palende het maximum aantal te verleenen ver gunningen en verloven A tot drankveikoop in het klein voor sommige deelen der gemeen te, in de vorige vergadering was op voor stel -an den heei I ub geschrapt de bepaling, die toe'iet. dat voot het onder Wieringen val lende deel van de Wienngermeer één vergun ning kon worden verleend Tegenovergesteld met de bedoe'ing van den heer I ub werd hierdoor bepaa'^ dat voor de Wiennger meer geen maximum z-m gelder. terwijl be doeld was. dat geen enkele vergunning in het Wiermgermeergedeelte zou worden verleend. Op voorstel van 'en lieer l ub werd thans deze fout herste'd zoo Jat voor bet Wierin- hem slechts één ding te doen over. Langzaam klom hij weer op den ouden Grauwe en reed de berghelling op, Tegnstaden voorbij, zonder binnen te gaan en verder naar het dorp toe. Toen Ola Glomgaarden geheel alleen over den bergw^ naar de kerk aan kwam rijden, w^re het daar zwart van al de menschen. De dominee had meer dan twee uur staan wachten. De brui gom en de gansche familie stonden in druk, onrustig gesprek, op het kerk plein. Ola Glomgaarden reed rechtstreeks op hen toe en stapte af. Hij keek donker en zweeg. Karen, de tante, kwam dadelijk op hem af. Wat is er gebeurd? vroeg ze zacht jes. Waar is Berit gebleven? Ola Glomgaarden hield zich met de teugels bezig. Ze is ziek geworden, gaf hij ten antwoord. Karen sloeg de handen in elkaar. In 's hemels naam! riep ze uit. Ze keek haar broer vragend aan. Wat is dat nu voor een zet? Nog steeds keek ze hem aan. Ik weet het niet! antwoordde hij. Ze moest terug. Nu bond hij de teugels vast. Karen vouwde de handen. Wie heeft ooit zooiets gezien? riep ze uit. Even stond ze na te denken. Er rees een vermoeden bii haar op. Ik had het bijna kunnen verwachten! fluisterde zij. Ola Glomgaarden antwoordde niet. Bei den stonden een poos zwijgend daar. Toen kwam de oude Hangsett langzaam op hen aan stappen. Hij groette Jelui bent lang weggebleven, zei hij Ola Glomgaarden sloeg de oogen naar den grond. Ja, antwoordde hij. Waar blijft Berit toch? De oude Han« sett vroeg het op zachten toon Toen keek Ola Glomgaarden op Het is doortrapt, dat, zei hij. En liet er onmiddellijk op volgen: ze is ongesteld geworden. Diep stilzwijgen. De oude Hangsett staat Ola Glomgaarden aan te staren. Wat zeg je? komt er eindelijk. Ja, het was doortrapt, die streek, haalt Ola Glomgaarden, maar Hij zwijgt. Het gezicht van den ouden Hangsett trok. Komt ze misschien niet? vraagt hij. Ola Glomgaarden kijkt langs hem heen, de verte in. Neen bij Tegnstaden moest ze omkee- ren, antwoordde hij. Het overviel haar zoo ^Ze^had bijna het bewustzijn verloren! Hangsett sloeg de oogen neer. Hum! Wie heeft ooit zoo iets gezien! mompelde hij Dat zijn erge dingen. Hij was boos. (Wordt vervol£cft. her- be-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5