Alkmaarsclie Courant. De bruid van het Glomdal Jladiomeums HeuilteüM JUcht&zaken Mem *ler itt dertigste Jaargang. WOENSDAG 2 NOVEMBER HET rumoerige CAFE- avondje. IIo. 259 1932 Donderdag 3 November. Hilversum, 296 M. (Uitsluitend AVRO). 8Gramofoonpl. 10.Morgenwijding. 10.15 Gramofoonp'aten. 10.30 Solistencon cert. Betsy Koopman, piano. Edith Walden, zang en Ëgb. Veen, bege'eiding. 11.Kook- praatje door mevr. R. LotgeringHille brand. 11.30 Vervolg concert. 12.AVRO cleinorkest o.l.v. N. Treep. 2.15 Pauze. 2.30 AVRO-strijkkwartet, 2 violen, viola en cello. 3.Naaicursus. 3.4b Gramofoonpl. 4. ?iekenuur. 5.Radiokinderkoorzang o.l.v lacob Hamel. 5.30 Gramofoonpl. 5.45 Ko- ,acs Lajos en zijn orkest. Retreinzang: Bob ♦cholte. 6.30 Sportpraatje H. Hollander Vervolg Kovacs Lajos 7.30 Engelsche es. 8.Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest o.l.v. •4. Treep, m. m. v. H. Cals, sopraan, oa. Aria uit „L'Africaine", Meyerbeer en Ander schonen blauen Donau, zang en orkest, wals, Strauss. 9.15 Radio-toonee1. 9.30 Concert- gebouw-Kleinorkest o.l.v. Dr. Willem Men gelberg m. m. v. Walter Gieseking, piano, va. Pianoconcert in C gr.tMozart. 10.15 <adio-tooneel. 10.30 Gramofoonplaten. 11. »2 Concert uit Café ,,Atlanta" te Rotter- 1am door Marcello Lanfredi en zijn orkest. Huizen, 1875 M (8—9.15 en 11—2.— KRO, 10—11— en 2—11.30 NCRV). 8— j.15 en 10.Gramofoonplaten. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Gramofoonp'aten. 11.30 Todsd. halfuurtje. 12.15 Schlagermuziek Handwerkcursus. 3—3.30 Vrouwenuur <je. 4 Bijbellezing. 5 Concert door „The Columbia Three". 5.45 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 6.15 Causerie door K. Roos- ien. 6.45 Knipcursus. 7— Journalistiek Weekoverzicht. 7.45 Ned. Chr. Persbureau i Concert door de H.O.V. o.l.v M Adam ,n de pauze: Lezing door Prof. Dr. P. A Diepenhorst. 10.Vaz Dias. 1010 Her Jenking 70ste verjaardag van dr. Joh. Wa genaar. Toespraak en concert, o.a. Ouv. „Cy- \ano de Bergerac". 11— Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. K 35 Morgenwijding 10 50 Tiidscin, weerbericht. 11.05—11.20 Lezing 12 20 Gramofoonpl. 12.50 Orgelcon •ert Reg. Foort. 1.35 Sted orkect Birming- lam o.l.v. L. Heward. 2.20 Voor scholen. 3 20 Vesper 4.10 Voor scho'en 4 25 Mo- schetto's orkest. 5.35 Kindcruur. 6.20 Ber. j 50 Schumann's Liederen door R Mait- land. 7.10 Spaansche causerie. 7.40 en 7.50 Lezingen 8.20 ,.A wunderful Week-End", ■ïoorspel van C. Denis Freeman. Muziek van M H Lubbock. 9.20 Berichten en lezing. 9 55 Viool-recitaJidoor A. Fachiri. 10.30 ,The other room", hoorspel van Howard" Rose. 10.50 Kerkdienst. 11.1012.20 BBC- Dansorkest o.l.v. H. Hall. Parijs „Radio-Paris"1724 M. 8.05 Gra mofoonplaten. 12.50 en 7.40 Concert door het Omroeporkest. 9.05 Orkestconcert o.l.v Paul Paray. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Con cert uit Rest. „Wivex". 2.204.20 Concert door L. Preil's orkest. 7.309.35 Radio- Symphonie-orkest o.l.v. L. Gröndahl m. m v. Cecilia Hansen, viool, Studentenkoor en vocale solisten. (Aan den vleugel: F. Jen- sen), o.a. Vioolconcert e kl.t. Mende'ssohn en Italia-rhapsodie, Casella. 9.5011.50 Dans muziek. Langenberg, 473 M. 6.257.20 en 11.20 —12.10 Gramofoonplaten. 12.201.50 Con cert o.l.v. Eysoldt m. m. v. J. Barding, tenor en E. Grape, pianobegel. 4.205.20 Concert door orkest o.l.v. Wilde. 7.208.15 Orkest concert o.l.v. Wolf. 9.40—1120 Concert o.l.v. Wolf. Rome, 441 M. 8.05 Vioolrecital door A- Serato. In de pauze radiotooneel. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 12 20 Omroepklein-orkest o.l.v. P. Leemans. 1.30 Gramofoonplaten. 5.20 Omroeporkest o. 1 v J Kumps. 6.35 Gramofoonplaten. 8 20 Om roeporkest o.l.v. K. Walpot. 10.30 Gramo foonplaten. 338 M 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Omroep-kleinorkest o.l.v. P. Leemans 5 20 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Walpot. 6.50 Omroepklein-orkest o l.v. P Leemans. 8.20 Omroeporkest o.l.v. Kumps. 10.30 Gramofoonplaten. Zeesen, 1635 M. 7 20 Orfkestconcert o.l.v Hans Rosbaud. 9.05 „St. Hubertus", hoor spel. 10.05 Berichten en hierna Dansmuziek door A. Gutmann's orkest. uit het Noorsch van Jacob B. Buil. 13, Ja, het is werkelijk doortrapt ellendig, zegt 01a Glomgaarden. Bedrukt staat hij op zijn gekromde vingers te kijken. Maar wat zal men er aan doen? Hangsett geeft geen antwoord, maar keert zich om loopt langzaam terug naat de kerkhoflaag, waar de bruidegom en de ia- mi lieleden staan. Daar zien ze hem Gjermund terzijde ne men en een tijdlang met dezen spreken. Ze zien den bruidgom verbleeken en allen vra gen zich verwonderd af wat er gebeurd kan zijn. Nu gaat Ola Glomgaarden langzaam het kerkhof op e n achterom naar den dominee, die in de sacristie is. Langzamerhand lekt het uit onder de lui, die op het kerkplein staan, dat Berit ziek is feworden, dat zij niet kon komen, maar bij 'egnstaden terug is moeten gaan en dat er van de bruiloft niets komt. Niemand, voor zoover men zich herinne ren kon, had ooit iets gehoord van een der gelijke verhindering bij een bruiloft en het verwekte een groote opschudding op het kerkplein. Al de bruiloftsgasten moesten in ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Meervoudige Strafkamer. Zitting van Dinsdag 1 November. BLOEDIGE SCENE IN EEN CAFE De 24-jarige Zuiderzeewerker Eitje H., thans vertoevende te Veendam was ter ver antwoording opgeroepen ter zake een twee tal strafbare feiten, bloedige mishandeling met een mes en vernieling, gepleegd in den avond van 10 Juli in de Wijzend te Hoog- karspel, tijdens zijn bezoek aan het café van den heer J. Rol, aldaar. Niet minder dan 7 getuigen a charge waren in deze affaire van bloed en glasscherven gedagvaard, terwijl de verdediging van verdachte was opgedra gen aan mr. F. G. van Dijk. De 40-jarige caféhouder werd als meest gewichtige ge tuige het eerst opgeroepen om onder eede verslag te geven van zijn minder aangename ondervindingen op dien avond. De verdach te E.tje H. was in zijn café gearriveerd met zekeren heer Bos. Op een gegeven moment kwam er een vinnige ruzie, waarin ook ver dachte voornamelijk was betrokken, zoodat de heer Rol het nuttig en noodig achtte, hem beet te pakken en in de buitenlucht te brengen. Gedurende deze operatie beet ook de uitgeworpene van zich af en voerde buiten gekomen een manipulatie uit, waarop de heer Rol gevoelde dat hij in het gelaat was gewond. De caféhouder moest niets meer van zoo'n klant hebben en sloot zorgvuldig de deur, waarop hij kort daarna het gerinkel van een brekende glasruit constateerde, wel ke vernieling ook op het debet van den verd. werd geplaatst. Volgens verklaring van laatstgemelden heer was hij in 't bezit geweest van een soort mechanisch dolkmes, dat hij later had weggeworpen. Er waren nog een paar petten achtergebleven als souvenirs van een paar ongewenschte bezoekers, na verdachte na tuurlijk en diens vriend Bos, welke petten door het kapotte ruit door den heer Rol aan belanghebbenden werd uitgereikt. De kaste lein achtte het maar gewenscht de reeds ge sloten deur niet meer te openen. De schoonzoon van den heer J. Rol, M. Schagen, had opgemerkt dat verdachte, na dat hij naar buiten was geworpen, in de hand een voorwerp had en met die hand een klap gaf tegen het hoofd van zijn schoonva der. Hij herkende verdachte niet en had hem vroeger nooit gezien. Getuige kon ook ver klaren, dat zijn schoonpapa na de uitsmij ting een wond in het gelaat had. De volgende getuige, Herke Meilink, was voor het getuigenhekje niet zoo helder in zijn verklaring dan voor de politie. Dat gebeurt trouwens meer, zoo'n onverklaarbare ver zwakking van het geheugen. De volgende ge tuige, J. Out, gaf zulke orgineele antwoorden dat Willy Derby niet meer tot de lachlust _van de heeren had kunnen meewerken, maar hls êètiiige was hij niet van veel waarde. Ge tuige Diepenbroek, 'n andere bezoeker, ver meende dat verdachte een mes in de hand had, vóórdat hij het café werd uitgekegeld. Getuige had ook het ruit hooren breken. Voor de politie had Diepenbroek verklaard, dat verdachte een geopend mes in de hana had! Zou het geen aanbeveling verdienen om in 't vervolg de politie maar achter de groene ta fel te zetten? Wat verdachte betrof, diens verweer be stond voornamelijk uit de twee kernachtige woorden: dat liegie! Getuige C. Bakker was nogal tamelijk po sitief. Hij had verdachte na de uitzetting naar den heer Rol zien slaan. Eenigen tijd later brak een ruitje Verdachte had aan dezen getuige een mes ter hand gesteld. Later had getuige gezien, dat verdachte een wond aan de hand had, vermoedelijk door het inslaan van de glas ruit. Op verzoek van verdachte moest hij het mes te water gooien. De officier vroeg vrijspraak voor de ver nieling van de glasruit. Dit feit achtte hij niet bewezen. Wat betrof de verwonding, meende de officier, dat de zaak er beter voor stond en requireerde hij na stipuleering der feiten, voornamelijk omdat verdachte zoo had aangedrongen om het mes te verdonkere manen, tegen den reeds eenige malen veroor deelden verdachte, twee maanden gevange nisstraf. De officier vond het noodzakelijk te gen het gebruik van messen, bierglazen en flesschen, een euvel dat voortdurend in dit arrondissement toeneemt, krachtig op te tre den. Mr. van Dijk achtte de omstandigheden en getuigenverklaring niet sterk genoeg in het nadeel van verdachte en sprak de wensche- lijkheid uit, alsnog een nader onderzoek in te stellen. hun koetsjes stappen en huiswaarts keeren. De bruidegom zag er uit als een geschoren lam en de oude Hangsett was meer dan woe dend. De dominee, die met Ola Glomgaarden in de kerkdeur stond te praten, reikte hem de hand en zei: Wij zullen maar hopen, dat de ziekte spoedig een goeden keer moge nemen en dan zullen jij en Berger Hangsett wel zoo vrien delijk willen zijn om mij te laten weten wan neer je de inzegening verlangt! Ja, dat zou de oude Glomgaard wel doen. Hij nam plechtig afscheid van den domi nee en daarna van de bloedverwanten. Daar op reden en gingen allen naar hms. Maar Dwaze Sunen, de kerkeknecht, die voor bet klokluiden had moeten zorgen, zat boven in den kerktoren en glimlachte zoo wonderlijk sluw. Hij had familie op Tegnsta den en gedurende den zomer had bij wel het een en ander gehoord. Er kwam niet veel van het luiden voor dien Gjermund. zei hij, en keek naar een paar jongens, die daar boven op de zware torenbalken zaten om het gezelschap te hou den en hem af te lossen, indien het noodig was. Ola Glomgaarden was blij, dat hij huis waarts kon keeren nog voor iemand een ver moeden kreeg van de ware toedracht der zaak. Daarginds, aan de overzijde van den bergkam, kon hij het gansche jaar door in eenzaamheid zitten en den tijd alles laten uitslijten, indien hij over dat Braatenvolk en zijn dochter geen baas kon worden. Hier In het café van den heer J. Rol te Hoog- karspel waren in dien herrieavond van 10 Juli nog meer onplezierige dingen gebeurd. Zoo zou de niet verschenen heer Willem St mej. Maria Bos, echtgenoote van den heer Rol, met een stoel hebben mishandeld De heeren Herke Meilert en J. Outt, get. in de voorgaande zaak, hadden 't onhebbelijke feit gezien. Zij legde dienaangaande verzwaren de verklaringen af. De heer St. had niet de moeite genomen zelf te verschijnen, maar had dienaangaande een gedeeltelijke erkente nis afgelegd. Hij had namelijk op een kerel los geslagen, die in de nabijheid van mej. Rol stond en deze bij vergissing geraakt. Aangezien de heer St ook geen noviet is in de rechtszaal, vorderde de officier 60 boete of 60 dagen. VERDUISTERING VAN TWEE OF DRIE KOEIEN. Weer wat nieuws op 't gebied van straf recht! De 52-jarige veehouder Govert van M. te Uitgeest stond terecht ter zake het feit, dat hij twee of drie koeien, die hij in huurkoop had van den getuige J. Rol, wederrechtelijk zich had toegeëigend. De verdachte, juridisch bijgestaan door mr. Herman Scholten, erken de eenige koeien te hebben gekocht. Eén koe voor 145 en twee andere voor 52i/2. De heer van M. hield een uitvoerig betoog, ten doel hebbende aan te toonen, dat hij vroeger met Rol had samengewerkt, dat er later on- eenigheid tusschen hen was ontstaan en ver dachte de meening toegedaan was, dat hij moreel gerechtigd was om bedoelde koeien te verkoopen. Hij had al meer schade gehad dan de ge- heele rommel waard was. Verdachte moest echter toegeven, dat hij de acte van huurkoop der bewuste koeien had geteekend. Volgens zijn geweten beweerde verdachte niet schul dig te zijn. De heer J. Rol, een 66-jarige veehouder uit Wijk aan Zee en Duin ontkende toestemming te hebben gegeven aan den verdachte om de bewuste koeien te verkoopen en beweerde voorts dat verdachte geen armoede had ge leden. De koeien in kwestie waren samen ge kocht met het geld van getuige. Of de koeien te samen of alleen door verdachte waren ge kocht, bestond tusschen de heeren verschil van meening. De heer C. P. Goeman, stalhouder te Uit geest, had de bewuste koeien van den ver dachte gekocht. Het waren geldekoeien. De officier achtte de onrechtmatige daad bewezen, doch wilde wat de straf betrof re kening houden met de bijzondere omstandig heden. Het was zeker geen luxe geweest, on- dankt wat ongunstigs getuige Rol omtrent hem had geinsinueerd. Gevorderd werd een voorw. straf, twee maanden gevange nisstraf voorwaardelijk met drie proefjaren. Mr. Herman Scholten bracht dank aan de welwillende houding der rechtbank ten op zichte van den verdachte en hield daarop een omstapdig juridisch pleidooi, waarin hij trachtte aan te toonen, dat de inmiddels ge- failleerden verdachte, blijkbaar tot de mee ning is gebracht, dat bedoelde koeien zijn eigendom waren. In die meening werd ver dachte nog gesterkt door een briefje van Rol, door pleiter voorgelezen, die hem adviseer de de koeien in den nacht bij zekeren Meijer te brengen. Pleiter verzocht per saldo vrijspraak, subs. de uiterste clementie bij een eventueele ver oordeeling, in welk geval pleiter zich aan sloot bij het requisitoir van den officier. ONBEDUIDEND HOOGER BEROEP. De 23-jarige Hendrik V., metselaar te Alk maar, was te Den Helder veroordeeld door den kantonrechter tot 10 boete of 10 dagen, omdat hij op 10 Juli buiten noodzaak met een door hem bestuurden auto op het rijwiel pad had gereden. De heer Vroom, rijksveld wachter ter standplaats Julianadorp had van het feit procesverbaal opgemaakt. De veroordeelde, van oordeel zijnde, dat hij door den slechten toestand van den rij weg noodgedwongen van het rijwielpad ge bruik moest maken, kwam van dit vonnis in hooger beroep, hetwelk nog voor de pauze werd afgehandeld. De officier requireerde bevestiging. VERVALSCHING VAN EEN WEGENBELASTINGKAART. In een verschrikkelijke dagvaarding, die men niet zonder ernstig gevaar voor zijn ge zondheid zonder rustpauze kon lezen, werd in 't kort aan den 42-jarigen autobus-onder nemer Fred. Bern. v. d. B. te Heiloo ten laste gelegd, dat hij op 3 Maart 1932 een wegen- belastingkaart, betrekking hebbende op de autobus, geteekend G no. 59178, in vak 44 den datum van 2 Maart valschelijk had ver anderd in 3 Maart 1932, zulks bekrachtigd met zijn handteekening, ten einde die belas- tingkaart op gezegde datum als echt en on- vervalscht te gebruiken, of te doen gebrui ken, waardoor, en daar kwam de klap op de vuurpijl, voor het Rijk nadeel kon ontstaan. In deze nogal zeldzame zaak waren ge dagvaard de commies der directe belastingen, de heer P. de Jager en de ontvanger bij die belastingen te Alkmaar, de heer J. Broeder. De verdachte autobushouder werd juri disch bijgestaan door mr. P. Langeveld, ad vocaat te Alkmaar. Door den heer v. d. B. werd het feit toege geven. Naar zijn meening werd de onderne ming door de administratie onbillijk behan deld en was het de bedoeling daaromtrent een beslissing uit te lokken, doch de verdach te kon niet weerspreken, dat hij bij de politie het feit had ontkend, uit vrees wegens valsch- heid in geschrifte met den strafrechter in aanraking te moeten komen. De verdachte erkende thans daarom zeer ondoordacht te hebben gehandeld. Het ware veel beter geweest indien hij deze valschheid had toegegeven en daar had toegelicht de be doeling die daarin had voorgezeten Hij betreurde het bij zijn verhoor dan ook ten zeerste. Wat de zaak voor hem vererger de, om de eerste valschheid goed te praten, had hij ook wijziging gemaakt in de dienst rooster van dien dag. Ook alweer omdat hij in 't nauw zat voor een dreigende strafver volging. Het betrof hier een reservebus, die werd gebezigd met gebruikmaking van de vervalschte wegenkaart. De omvang der besprekingen en onderzoe kingen - Sherlock Holmes waardig en petit comité voor de groene tafel, zou heel wat kolommen reeels eischen, indien zij te volgen waren Het licht moet er zelfs één uur te vroeg voor worden opge stoken. Gelukkig was het zoo goed als zeker, dat minister Donner niet door het sleutelgat van de raadkamerdeur loerde. De gevo gen waren niet te overzien geweest. We kunnen er nog wel bijvoegen, dat de heer Broeder over deze aangelegenheid in correspondentie was geweest met zijn con frère in Beverwijk. Laat men ons perm tteeren nu maar direct over te schakelen op den officier en mede te deelen, dat deze vertegenwoordiger der staande magistratuur eenigermate twij felde aan de goede trouw van den verdachte en in verband hiermede wees de officier op de vervalschte dienstrooster, die moest dienen om de justitie een rad voor de oogen te draaien. Toen de verdachte eindelijk erkende was het helaas te laat. Summa summurum vermeende de officier dat hier willens en wetens was geknoeid en vorderde hij ter zake dit ernstige feit, waar op een maximumstraf is gesteld van vijf jaar, een geldboete van 300 subs. 60 dagen. Hierop verkreeg mr. Langeveld het woord om te betoogen, dat objectief gesproken het verwondering moet baren, dat een achtens waardig en betrouwvolle autobusonderne mer zich aan dergelijke frauduleuze hande ling schuldig kan maken. Pleiter voegde daarbij echter de meening, dat een en ander absoluut niet gebeurd zou zijn indien ver dachte zich direct gewend had tot een rechts kundigen raadsman. De verdachte had de zaak onmiskenbaar stom aangepakt, wat te betreuren viel. Voorts wees pleiter over de uiteenloopende meeningen der diverse belas ting-ontvanger omtrent deze belastinghef fing, waarbij pleiter hulde bracht aan het betoog in deze van den bekwamen heer Broe der. Pleiter liet ook nog uitstippen, dat het pu bliek belastingzaken niet vereenzelvigt met het idee oneerlijkheden. Na nog verschillende scherpzinnige op merkingen te hebben gelanceerd, eindigde pleiter zijn keurig betoog met clementie te verzoeken voor zijn clënt, die reeds door den minister administratief werd gestraft, door hem een zéér geringe boete op te leggen. Volgde re- en dupliek, sluiting der behan deling en bepaling dat a.s. week uitspraak zal geschieden. zou een hevige strijd geleverd worden. Daar op had hij zijn duursten eed gezworen. Nooit in der eeuwigheid zou Tore Braaten op zijn hoeve zitten! Nog liever zou hij haar ver koopen en zich zelf tot den bedelstaf bren gen, of wel wegtrekken uit het dorp! Zwijgend reden hij en zijn zuster langs het eenzame pad over den bergrug terug. Toen zij midden op de Harsjö-meren waren vertelde hij haar hetgeen gebeurd was. In het begin kostte het hem moeite om woorden te vinden. Ze moet stapelgek zijn, Berit! barstte hij los. Karen keerde snel haar hoofd om. Wat zeg je? riep ze uit. Hij keek omlaag naar de manen van het paard. Ja, ik geloof niet, dat ze ziek is, zei hij toen. Karen Glomgaarden schudde haar hoofd. Mijn beste, wat zeg je? mompelde ze. Volgens de wijze, waarop ze zich ge draagt 1 zeide hij, nog steeds omlaag turend naar de manen van zijn paard. Mijn beste, hoe zit het dan toch? vroeg Karen angstig. Ola Glomgaarden reed even door, voor hij antwoordde. Zij was met Tore, zei hij eindelijk. Wat zeg je daar! Ze keek verwonderd op En nu vertelde Ola Glomgaarden alles. Vanaf het oogenblik, dat ze de hoeve verlieten, tot dat hij alleen, vanaf het veer, kwam aange reden. Karen, zijn zuster, zat geheel terneergeslagen MEISJE DOODGEREDEN. Voor hei 'Hof een lichtere straf ge- ëischt. Op 22 November van het vorig; jaar is te Amsterdam op den hoek Reguliersgracht Prinsengracht een meisje door een auto aan gereden. Het kind zou onoplettend den weg zijn overgestoken om te gaan zien wat ion- gens aan den waterkant uithaalden. Een ander meisje waarschuwde haar nog, doch het was te laat. Het kind werd gegrepen, tegen den grond geworpen en overleed spoe dig aan de gevolgen van schedelbreuk. De autobestuurder, die snel en roekeloos zou hebben gereden, heeft terzake van het veroorzaken van dood door schuld terecht gestaan voor de Amsterdamsche rechtbank en is veroordeeld tot twee maanden gevan pen'cctrnf en ont7on"-innr *-pn dp h- vrvpodheid op haar vrouwenzadel. Neen, neen! Ze vouwde haar handen en liet zich willoos heen en weer schommelen. Wie heeft ooit gehoord van zulk een schandaal! Een lange stilte volgde; alleen de hoefslagen van het paard werden gehoord. Ola Glomgaarden verbeet zich van woede. Ja, ik zal haar wel leeren! riep hij uit. De zuster reed zwijgend voort, zich wiegend in het zadel. Dat loopt nooit goed af, zei ze. En welk een schande wanneer de menschen het te we ten komen! Weer volgde er stilte. En nu is ze daarginds? Jal Met hem? Ja! En blijft daar wellicht!! Hij trok aan den teugel. Ja, dat doet ze stellig! Weer reden ze zwijgend voort. Neen, neen, neen! riep Karen uit. En geen boot te krijgen om haar terug te halen! Neen! Dat duurt verscheidene dagen Ola Glomgaarden keek alsof hij op iets zuurs beet. Goede hemel! Al rijdend zat Karen haar hoofd te schud den. Weer vernam men slechts de hoefslagen in de stilte van het woud. Wat zal Gjermund zeggen! zei Karen Glomgaarden. En de dominee! om motorrijtuigen te besturen voor den tijc van een jaar. De veroordeelde was tegen dit vonnis in hooger beroep gekomen bij het gerechtshot waar hij aanvoerde dat de schuld bij hel slachtoffer lag omdat het kind, toen hij tot op ongeveer vijf meter was genaderd, plot seling den weg overstak. Hij reed met een snelheid van 35 a 40 K.M., remde, maar gleed door omdat de straat glad was. Na uitvoerig getuigenverhoor zeide de pro cureur-generaal in zijn requis'toir dat de ver dachte te snel en in dat stadsgedeelte zeker te roekeloos had gereden, doch dat de schuld ook in hooge mate bii het slachtoffer rustte, en de oogelende straf daarom +e zwaar was. Geëischt werd een maand hechtenisstraf. OVERTREDING DER LOTERIJWET? De Haagsche kantonrechter heeft vrijge sproken van de hem te laste gelegde overtre ding der loterijwet den voorzitter van den raad van beheer van het Warenhuis in de Spuistraat te 's Gravenhage. Het betreft hier het organiseeren van een reclamecampagne, waarbij ieder, die op een bepaalden dag in de week iets kocht, het geld terugbetaald kreeg in den vorm van een bon en dus hetzelfde bedrag in het Warenhuis nogmaals kon be steden. Deze bepaalde dag werd later bekend gemaakt. Deze zaak is indertijd reeds voor den Hoogen Raad geweest, die haar echter verwezen heeft uit hoofde van als onvolledige omschrijving der tenlastelegging in de dag vaarding. De vrijspraak van den kantonrechter is thans gebaseerd op de overweging, dat art. 1 der Loterijwet als voorwaarde stelt, dat de deelnemers geen overwegenden invloed heb ben op de kansbepaling en dat dit in het on derhavige geval niet kan wordes toegepast, aangezien men door verdeeling der inkoopen over vele dagen der week, zeker is, korting te krijgen. DIEFSTAL UIT KLEEDKAMERS. Een 25-j. metaalbewerker uit Utrecht stond voor 't Amsterdamsche gerechtshof terecht, verdacht van diefstal. De man was door den Utrechtschen politierechter veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf. Hij was werkloos en hij kreeg een onder steuning van 6.65 per week. Uit nood had hij te Maartensdijk, uit kleeren die in de kleedkamer van een voetbalveld hingen, klei ne geldsommen weggenomen, tot een totaal bedrag van 10. De procureur-generaal mr. van Harinxma thoe S'ooten vorderde bevestiging van het vonnis. DOOD DOOR SCHULD. De rechtbank te Arnhem heeft gisteren C. S., wonende te Arnhem, veroordeeld tot een geldboete van 200, subs. vijftig dagen hechte nis, wegens het veroorzaken van den dood door schuld. Op 2 Augustus was verdachte met zijn vrachtauto in botsing gekomen met den motor rijder J. J., welke laatste zoodanig werd ver wond, dat hij aan de gevolgen is overleden. Het O. M. had een gevangenisstraf van twee maanden geëischt. IN STIJGENDE LIJN. Ik moet u zeggen, dat ik uw houding buitengewoon vrijpostig vind zei de Haag sche kantonrechter Hijkens de Haagsche Crt. tegen het half-deemoedige, half verblufte man netje dat voor de groene tafel stond. U hebt met een meer dan lichtzinnige snelheid gere den, het kemt niet te pas, dat u op het Binnen hof zulk een vaart hebt, dat u met kracht remmen moet, omdat u iemand bijna dood rijdt. Maar edelachtbare Niets geen maar. Voor woest rijden is geen verontschuldiging mogelijk. Edelachtbare, ik reed niet woest. Voor uw gevoel misschien niet, maar tl staat bij de politie bekend als een buitenge woon woest rijder, het is bekend dat u wel eens met een snelheid van 95 K.M. gereden hebt midden in de stad. Zulke bravour-stukjes zijn voor mijn gevoel méér dan schandalig. Maar n u reed ik toch geen 95 K.M.? stotterde verdachte. Dat zou ook héélemaal gekkenwerk ge weest zijn op het Binnenhof. Maar de verbali sant verklaart uitdrukkelijk, dat u weer wéést reed en dat moet nu maar eens uit zijn. Ik be grijp niet, dat u den moed vindt om in verzet te komen tegen een matig vonnis van 25 boete! De politie beweert dat ik woest rijd, maar die kan wel alles beweren! vond verdachte. Niet alléén de politie, zei de kanton rechter. Ik heb hier een verklaring voor me liggen van uw patroon, die eveneens verzekert Ola Glomgaarden was geheel buiten zich zelf. Maar ik zal hen wel leeren! riep hij. Hi| rukte aan den teugel, zoodat de oude Grauw* opsprong. Maar Karen, zijn zuster, zei geheel onthutstl Dat had ik nooit gedacht I Ik ook niet, antwoordde Ola Glomgaar den. Maar ik zal ze wel leeren, voegde hij er weer aan toe. Karen, zijn zuster, keek peinzend voor zich uit. Dan gaat ze dood, zei ze zacht. Ja, mij om het even, antwoordde Ola Glomgaarden. Daarna verviel ook hij in gedachten en zijd» aan zijde reden ze zwijgend voort. Na een poos keek Karen Glomgaarden op. Hij heeft daarginds bijna een hoeve, zei ze. Ola Eriksen keek nijdig. Een prulhoeve, kwam er bits. Nu, dat weet ik nog niet, antwoordde za langzaam. Het moet goede grond wezen, voegde ze er aan toe. Ola Eriksen antwoordde niet. Hij reed maar voort. Zwijnejongen! kwam er opeens. Ze zweeg. De jongen is wel goed genoeg, zei ze na een poosje. Het geslacht is goed, voegde ze er aan toe. Voor mij is het niet goed genoeg, ant woordde Ola Glomgaarden. Die zwijnejongen. Het klonk zoo recht van harte. Karen dacht na. (Wordt jrervolgdi, ,A

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5