BE KOGGE WAIERSTSND IN H00RDH9LLÜND. Tuimeltje en Kruimeltje in het Kabouterkind. Qewieentecaden SCHERMERHORN. HEERHUGOWAARD. JlcMwdaal Tlieuws UITGEEST. TEXEL. HEILOO. BROEK OP LANGENDIJK OUDE NIEDORP. «Jat meermalen zeer woest met zijn wagen reed. Ik vind 25 boete héél hoog, hield de an der hardnekkig vol. Ik niet, verzekerde de kantonrechter. De ambtenaar van het O. M. scheen dit met hem eens te zijn. Hij eischte ten minste een nieuwe hoete van30. ^Neem maarzei de verdachte verbol- Sen. Ik vind het nóg te weinig voor u, zei ae kantonrechter, ik veroordeel u tot een boete van 50. U hebt 14 dagen tijd om in hooger beroep te gaan. Dat doe ik zekerl riep de verdachte, Dan hoop ik van harte, dat zij er daar nóg een schepje opdoen! knikte de kantonrech ter. Shsv te Lsr.dcwsIJfl rcïe wagens 2e tCondnentaibanden tentoongesteld. L'en bewijs, dat de Contincntalband overal vrienden heeft. dsr verbruikt. De met aardappelen beteelde oppervlakte is dit jaar wel poter dan tn normale jaren, doch niet veel, nl. - 7 pCt, ACHTERUITGAANDE VERMOGENS DER ZEEUWSCHE LANDBOUWERS. Op de hoofdbestuursvergadering der Zeeuwsche Landbouw Mij. deed de nieuwe secretaris de heer Dorst, eenige mededeelin gen over het vermorgen der Zeeuwsche lan bouwers Op 1 Mei 1930 waren bij het boekhoud kundig bureau der Z. L. M. aangesloten 92 landbouwers, van wie er 13, dus H pu. ■waren met een negatief vermogen. Het ge middeld vermogen bedroeg toen 35.40U Op 1 Mei 1931 waren er 124 aangiften Het aantal negatieve vermogens 31, dus 25 pCt Het gemiddeld vermogen 20 500. Op 1 Mei 1932 waren er 141 aangiften, bedroeg het percentage negatieve aangiften 29 pCt. en het bedrag aan gemiddeld vermo gen 15.500. Uit deze cijfers aldus de heer Dorst blijkt de ernst van den toestand en de nood zakelijkheid van steunverleening. BEZWAREN TEGEN DE VARKENS CENTRALE. De heer IJ. Keestra, lid van de Tweede Kamer, heeft den minister van Economische Zaken en Arbeid gevraagd: Is het den minister bekend, dat de Neder- landsche Varkenscentrale, krachtens de Cri- sis-Varkenswet beschikkend over een uitvoer- monopolie van varkensvleesch, de slachtingen met bestemming voor export, in bepaalde exportslagerijen concludeert, en waarvan het gevolg is, dat in deze een buitengewone be drijvigheid heerscht, terwijl anderen met werkloosheid, althans met belangrijke ver mindering van werkgelegenheid te kampen hebben; dat als gevolg dezer maatregelen, de exportafdeelingen van eenige openbare slachthuizen, o.a. te Bergen op Zoom en Breda, waar, vóór de inwerkingtreding der Crisis-varkenswet, voortdurend ten behoeve van export geslacht werd, thans volkomen zijn stopgezet; dat deze gemeenten aldus belangrijke financiëele nadeel en lijden, als gevolg van het verminderde gebruik hunner openbare slachthuizen, en dat de werkgelegenheid hier door in ongunstigen zin beïnvloed wordt? Is de minister bereid te bevorderen, dat de Varkenscentrale aan deze gemeenten alsnog een aandeel in da daarvoor in aanmerking komende slachtingen verleenen zal, c.q. dat den gemeenten door de Varkenscentrale een billijke schadevergoeding zal worden ver leend? COÖPERATIEF KOELHUIS TE ROERMOND, Van Roermondsche Eiermijn en Zuid-Ned. Zuivelbond. De Coöp. Roermondsche Eiermijn en de Z Ned. Zuivelbond, die de Maastrichtsche Bo- termijn exploiteert, zullen te zamen een N.V. oprichten voor den bouw en de exploitatie van een groot koelhuis te Roermond; bouw kosten 340.000. een STEUN AAN DE EETAARDAPPELEN? Commissie-Lovink bereidt advies aan de regeering voor, Kaar verluidt, bereidt de destijds door de fegeering ingestelde landbouw-crisiscommiS' sie (commissie-Lovink) een advies voor aan de regeering, om steun te verleenen aan de verbouwers van consumptie-aardappelen. Of geadviseerd zal worden, om op eet aardappelen een accijns te heffen, zooals in landbouwkringen veelal verlangd wordt, is on$ niet bekend, zegt het Hb'.d. en herinnert er aan, dat de consumptieaardappelen reeds bijna waardeloos zijn geworden; de prijs is reeds gedaald tot 30 a 35 cents per mud (voor ae boeren). De oogst wordt dit jaar gfr schat op 42 H millioen mud, waarvan voor binnenlandsch verbruik ongeveer noodig zal Zijn 24 millioen mud. De landbouwmaat schappijen (Holiand, Friesland, Zeeland en Brabant, die te zamen circa 75.000 bunder van de 150.000 totaal verbouwen, dus dl helft) wenschen een dusdanige Aardappel crisiswet, dat het product op de veilingen een minimumprijs van 4 cents per kilo zal gp. brengen, waarvan 2M aan den verbouwer zal worden uitgekeerd en 1% cent in een stabili- satiefonds wordt gestort. Alle aardappelen zouden dan uitsluitend over veilingen mogen worden verkocht. Men rekent, dat vóór 1 Januari 12 milljgen mud zal worden geconsumeerd, zoodat wanneer de wet met 1 Januari ln werking zou treden er tot den nieuwen oogst 3014 millioen mud zou overblijven, waarvan dan nóg eens 12 millioen mud zal worden gecon sumeerd (de winteraardappelen zijn reeds opgeslagen!), terwijl er 18MJ millioen of bijna 1300 millioen kilo buiten de consumptie zou moeten blijven, die dan gesteund zoq moeten worden door het aardappel-stabili satiefonds. In dit fonds zou de opbrengst komen van 114 cent per kilo over 12 millioen mud of 840 millioen kilo, dat is dus ruim 12millioen gulden, welk bedrag, na aftrek van uitvoerings- en controle-kosten (b.v 600.000), zou moeten worden verdeeld over 1300 millioen K G., of wel bijna een cent (0a9) per kilo of 63 cents per mud van 70 kilo. Deze laatste, dus voor de menschelijke con sumptie overtollig zijnde aardappelen, zou. den moeten worden uitgevoerd of als veevoe- Maandag 31 Oct. vergaderde de Raad dezer gemeente. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering werd deze door den voorzitter geschorst voor het onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid, den heer K. Oostwouder. De heer de Groot verklaarde namens de commissie van onderzoek deze in orde te hebben bevonden en adviseerde tot toelating. De heer Oostwouder werd vervolgens bin nengeleid en legde in handen van den voor zitter de vereischte beloften af, waarna de voorzitter hem geluk wenschte en hoopte op een aangename samenwerking. Een voorstel van B. en W. om aan den heer A. Laan voor geleden schade aan zijn land door opbrenging van bagger, na af trek der reductie 1/3 gedeelte van de huur te vergoeden, werd z. h. st. aangenomen. Hierna werd ingediend een voorstel voor een plan werkverschaffing voor werklooze arbeiders en noodlijdende tuinders, die zich daarvoor hebben laten inschrijven. Het werk zal bestaan uit baggerwerk, waarvoor het loon zal zijn van 25—28 ct. per bak specie of 1,50 per schacht, wat evenwel niet meer mag bedragen dan f 12.50 per week, bene vens een huurtoeslag, wanneer de huur meer bedraagt dan 2.50 tot een maximum van 1.50 met een brandstoffenbon tot 31 Maart van 1. Te werk kunnen worden gesteld ge huwden van 23—-65 jaar, kostwinners van 18—65 jaar en kostganers buiten gezins verband van 30—65 jaar. Na bespreking werd Z- h. s. het plan vast gesteld. Een uniforme steunregeling, ontworpen door de 50 Westfriesche gemeenten, werd mede z. h. s. aangenomen. Deze steunregeling is ingesteld voor werk looze arbeiders en uitgetrokken arbeiders. Voor landarbeiders bestaat de steun uit 8.50 per week; voor zuivel- en bouwvak arbeiders uit 9.50 per week, benevens voor beide categorieën een toelage van 75 cent per kind en een huurtoeslag en brandstoffen- bon. De voorzitter deelde mede, dat eenige inge zetenen bezwaarlijk het electrisch licht konden betalen en stelde voor bij dezen muntmeters te doen plaatsen, De heer Mantel was hiertegen en zou deze zaak in eene vergadering van de lichtcom- missie wenschen te onderzoeken, waartoe werd besloten. Rondvraag De heer Plugboer wees op den hoogen wa terstand en verzocht den voorzitter bij den minister aan te dringen op verlaging van het peil in het IJselmeer. Werd door den voorzitter toegezegd, Ook zou de heer Plugboer willen verbie den het venten van kleinhandelaars, wat den laatsten tijd heel veel voorkomt. De voorzitter zeide dat deze venters de toestemming van den burgemeester moeten hebben, welke hij alleen aan gunstig uitziende personen verleent. De heer Oostwouder zou gaarne de rente voor de woningbouwperceelen zien verlaagd, waarna ook de huurprijs zou kunnen worden verminderd- De voorzitter antwoordde, dat dit reeds in bewerking is. Ook achtte de heer Oostwouder een reduc tie van 30 voor de landerijen te weinig, daar ook de pachtwet een lagere huur zou voorschrijven, weshalve hij voorstelde dit op 40 te stellen. Het voorstel ondersteund door den heer Plugboer werd in stemming gebracht en ver worpen met 4 tegen 2 stemmen: Plugboer en de Groot. De heer Oostwouder hield zich als huur der buiten stemming. De heer Oostwouder vroeg eenige inlich tingen aangaande een ingekomen schrijven van mej. v. d, Wal—de Boer inzake de ver laging van de uitkeering aan C Muntje, werff. De voorzitter antwoordde dat op advies van het consultatiebureau te Alkmaar de heer Muntjewerff lichte bezigheden zou kun nen verrichten, weshalve de voorzitter had aangeraden een kleinhandel te beginnen. Het B. A, had gemeend zijn steunverleening iets te moeten verlagen. De heer Mante! vroeg of al bekend is, wanneer de werkzaamheden van den weg in Eilandspolder zullen beginnen. De voorzitter antwoordde dat de bruggen in het a,§, voorjaar zullen worden aanbe steed, terwijl de weg vermoedelijk nog dit jaar zal worden aanbesteed. Hierna sluiting der vergadering. schen der pachters tegemoet gekomen, dan zal men gebruik maken van de bepalingen van de crisispaehtwet. De verzoeken zuilen zoo spoedig mogelijk worden gedaan aangezien met December de betalingstermijn verschijnt en aanvragen in- zake de crisispachtwet binnen 14 dagen na het vervuilen van den betaaldag bij den kan tonrechter moeten worden ingediend. Na een opwekkend woord van den heer Brugman om zich bij den Bond van Land- pachters te organiseeren, sloot deze de ver- gadering. Vorige week werden hier twee schapen dood in een sloot gevonden, behoorende aan den landbouwer Scholten aan 't Paadje Kennelijk waren deze dieren door een hond aangevallen en in het water gedreven, Maandagmorgen lagen wederom twee schapen aan 't Paadje in 't water, deze wa ren eigendom van den heer Wetsteen. Deze dieren vertoonden ernstige wonden, toegebracht door een hond. In deze buurt is dus blijkbaar een gevaar lijke hond. Naar wij vernemen Is reeds een eigenaar daar ter plaatse door B. en W. aangeschre- ven zijn hond vast te houden. Gelukkig voorziet de plaatselijke politie verordening in zulk een geval. Het thuishalen der sluitkool oefent een gunstigen invloed op hei werkloozencijfqr uit, Bedroeg dit een paar weken geleden voor deze gemeente nog ruim 60, thans is het tot ongeveer 25 gedaald. Als bibliothecaresse van ,,'t Nuf treedt thans op mevr, Porte—Wit, zulks naar aan leiding van het vertrek van den heer Mole- naar uit deze gemeente, Door notabelen der Ned. Herv. gemeente alhier werden de beeren A. C. Dekkers en J. Geusebroek tot kerkvoogden benoemd, welk laatste college door vertrek van den heer Molenaar en bedanken van den president- kerkvoogd den heer D. de Jong onvoltallig was geworden. Kerkvoogden kozen daarna den heer A. C. Dekkers tot voorzitter. De toeloop voor den cursus E. H- B. O, was bijzonder groot. Reeds den eersten avond waren een 47-tal personen aanwezig, zoodat tot splitsing besloten werd en ver deeling plaats vond in een heeren- en dames klasse ieder ongeveer van gelijk aantal. Toen Donderdagavond de eerste les voor ïeeren plaats vond, bleek, dat 37 personen aanwezig waren, zoodat opnieuw splitsing noodzakelijk bleek en de diehtsbijwonenden tot nader oproep naar huis werden gezonden. Aanrijding, Maandagmiddag had alhier een betrek- kelijk ernstige aanrijding plaats. De heer C B. alhier kwam vanuit dé Langebuurt en liep vervolgens den Meldijk op, alwaar eenige muzikanten, omringd door tal van kinderen, muziek maakten. Door de muziek en het leven dat de kinde ren maakten, hoorde B. niet de signalen van een hem achterop komenden vrachtauto van v. T. alhier. Een aanrijding was niet meer te voorkomen met het gevolg dat B. eenige verwondingen opliep en naar we nader ver- namen een lichte hersenschudding kreeg. Dq heer Zoet, lid van de afd. uitgeest van de vereenlging E. H. B. O., was spoedig ter plaatse en verleende de eerste hulp, Met 1 November is op den bootdienst Den Helder—Texel de winterdienstregeUng in werking getreden. De laatste bootdienst vervalt op werkdagen, doch blijft op Zon dag gehandhaafd, 's Zondags vaart de eer ste'boot eerst 's morgens om 7,30 van Texel, 9 uur uit den Helder; op werkdagen js de eerste dienst 's morgens 6 uur van Texel, 7 uur van Den Helder. Voor 't waterschap „de 30 gem. polders" op Texel zal op den tweeden Maandag in No vember een verkiezing worden gehouden van drie hoofdingelanden. Er is één vacature, doordat een hoofdingeland, de heer W. J. Bakker, benoemd werd tot heemraad. Sinds half December 1931 was deze plaats niet vervuld. De beide anderen, de heeren J. J. Bakker en J. List Pn„ zijn periodiek aftredend en direct herkiesbaar, Ten nadeele van de sleepers A. Bakker en "Zn. alhier zijn van het werk aan de ver- hooging van het nieuwe wegdek aan den Rijksstraatweg een partij ijzeren platen ont. vreemd. Vermoedelijk is de diefstal in den nacht gepleegd. Aangifte aan de politie is gedaan. Op het vinden der daders is een belooning gesteld, In aansluiting roet het gister door ons gepubliceerde artikel over de buiten gewone bestuursvergadering van den Bond van Waterschappen ln Noordholland, plaatsen wjj hier boven een kaartje, dat in staat stelt te zien welk een belangrijke rol Schermerbopzera, bestaande uit hot Alkmaardermeer, het N. H. Kanaal en de talrijke ringvaarten, in Noordholland speelt. De Schermerboezero spuit het overtollige water in hoofdzaak door do Koop- vaarderssluis en de Wilhelminasluis te Helder. Voorts te Nauërna en Zaandam in het Noordzeekanaal en te Monnikendam, Edam en Schardam in hot IJselmeer. Al het land van Noordholland tan noorden en ten westen van de Wieringer* waard, de Schager Kogger, da Niedorper Kogge en de Vier Noordtrkogge, Drecb- terland en Geestroerambaeht, die door gemalen op het IJselmeer uitmalen, ale- mede het land ten westen van Schermer boezem, tot 't Noordzeekanaal, behalve het IJboezem, loost op Scharroerboezem, dus ook de geheele Duinstreek van af Beverwijk tot den Helder. Schermerboezam is dus van buitengewoon groote beteekenjs voor Noordhol land en het is te hopen, dat de Bond van Waterschappen er eindelijk in zal slagen een toestand te verkrijgen waardoor men den waterstand te allen tijde naar be lieven kan regelen- Rectificatie. In het raadsverslag der gemeente Broek op Langendijk, staat dat de begrooting der lichtbedrijven met de stemmen van de heeren Bonnet en v. d. Molen tegen is „aangeno men". Dit moet zijn „niet goedgekeurd". Vergadering der A-R Kiesvereniging op Dinsdag 1 November 1932, 'a avonds half acht in de Chr, School, De voorzitter, de heer Schelhaas, opende op de gebruikelijke wijze, waarna mededee iing werd gedaan van gevoerde correspon dentie inzake steunverleening aan den tuin bouw. In de plaats van den heer W. Balder Jbz. werd tot bestuurslid gekozen de heer A. Slot—Blom- Tot afgevaardigden naar de te houden vergadering der Kamer-Centrale te Alkmaar op 12 November a.s., werden benoemd de heeren K- Visser en D, Visser, terwijl naar de vergadering van het Prov. Comité te hou den op 19 November a.s. te Amsterdam, werden afgevaardigd de heeren A. Slot Pz. en H. Vinke. Na voorlezing van het verkiezingsmanifest werd besloten in verband met den tijd, de be spreking daarvan aan te houden tot een vol gende vergadering. Door den heer K. Slot Wz. werd nog een politiek overzicht gegeven waarna me' dankzegging werd gesloten. Vanwege den Provincialen Waterstaat is bij het bestuur van den W.Q.L. Polder be richt ontvangen, dat met een gedeelte van uit de nieuw aan te leggen vaarsloot (Toe- komstsloQt—Raakmaatsboezem) vrijkomende specie een opslagruimte aan de Ringvaart zal worden gemaakt en dat na wegbagge- ring van een gedeelte van de rietschoot in het buitenwater een gelegenheid zal wor den gemaakt voor het aanleggen en lossen of laden van vaartuigen De heer J. Kwantes- leerling-ambtenaar ter secretarie alhier, slaagde te Amsterdam voor het examen dictaat-stenograaf (stelsel- Groote) in de Ned. taal. Snelheid 100 letter grepen per minuut. NIEUWE NIEDORP. Maandagavond had in de zaal van den heer Kossen een vergadering plaats van den Bond van Landpachters. Ongeveer 70 per sonen waren aanwezig. De heer L. Rinzema sprak over het pacht- wezen en de uitvoering van de crisis-pacht we iy32 en bepleitte de wenschelijkheid dat de pachters zich aaneensluiten. Het resultaat was dat verschillende per, sonen zich als lid opgaven. Ook kwam ter sprake de verhuring van de landerijen der Ned. Herv. Kerk alhier, Tegen Woensdag zijn de huurders ieder op een afzonderlijk uur uitgenoodjgd voor het kerkbestuur te verschijnen om dan de nieuwe inhuur te regelen. De pachters van de corporaties zullen even- wel een afwachtende houding aannemen en zullen na de kerkeraad te hebben gehoord, met elkaar overleg plegen hoe moet worden gehandeld. Ten aanzien van de landerijen der andere corporaties als gemeente, doopsgezinde kerk, algem. armer.-administratie en weez en- administratie zal worden gevraagd om re ductie. Wordt niet aaar genoegen aan de wea- Dat, zuiioj) w( eens zien, wie hipr r\a v. brulde de boer. Jullie leelijke kleine wyJmï^Vat moet je ia mijn buis. Die bandiet die ik in h?t kooTtS heb gezet, wilde m.mijn hooiberg kruipen" S woedend naar Kruimeltje toe en pakte hem heel hard tysschen zijn vingers vast. Nou sluit ik je ergeul in op, waar je nooit meer uitkomt, zei da woedende man en Kruimeltje gilde heel hard om hulp. 238. Maar da kabouters waren ook niet mi»- Alle* maal gingen ze boven op tafel staan, met hun rieken en ander gereedschap en dreigden de menschen. J® laat hem los, zei Tuimeltje met 'n hooge stem, leelijke boer. Nooit zullen we je meer helpen, Je koren en an dere groenten zullen van dorst en hitte eterven, de jonge planten zullen uitgerukt worden door de mach- zifit et? jo zult zien> dat je on» dan niet meer suit verstooten.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 6