Spionage in Én polen oorlog fBlmmdand 25-jarig bestaan kon. ned. politiehqnden-vereenioing. kind in een RIOOL gedreven reorganisatie bij de rijksopvoedingsgestichten. Door den voorzitter van het Centraal Stembureau is in de vacature D. Kriller thans benoemd verklaard tot raadslid de heer Jb. Rootjes, zulks wegens niet aanne ming der benoeming door den heer E. Stip. BOVENKARSPEL. De gemeenteraad heeft in beginsel beslo ten mede te werken tot stichting van een ge. westelijken Schoolartsendienst in samenwer king met de gemeenten, welke nog steeds sym pathiek staan en hun medewerking willen ver- leenen tot stichting van een dergelijk instituut. WERVERSHOOF. gemeenteraad heeft de gemeentebe. grooting 1933 goedgekeurd in ontvangsten en uitgaven sluitende tot een bedrag van f 99,569.08, met een post van 2141.51 voor onvoorzien. De begrooting voor het G, C. B. werd goed- gakeurd tot een bedrag van 24.92J4 en een post van 1842 voor onvoorzien. van geest naar den eersten rooster te loopen, doch daar was het kind reeds gepasseerd. Ook bij den tweeden rooster kon het kind niet neer gegrepen worden. Een klompje werd ner opgevischt. De vader van het kind was iaar den derden rooster gesneld en mocht net genoegen smaken hier zijn dochtertje te grijpen. Het kind was bewusteloos, doch kunst matige ademhaling had succes. De Kon. Ned. Politiehondenvereeniging vier de op 1 N'ov. haar 25-jarig bestaan. Zij werd in 1907 opgericht onder den naam van Ne- üetiandsche Politiehonden Vereeniging en verwierf in 1912 het praedicaat „Koninklij- j,e". Beschermheer van deze vereeniging is de prins der Nederlanden. Gedurende haar bestaan kende de vereeni ging rond 1200 certificaten toe. Zij telt thans g provinciale afdeellngen en ruim 1600 le den. Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat het moeilijk te verwerven certificaat als speurhond dit jaar werd verleend aan „Wo- dan" van den heer S. de Jong te Enschede. Dit is de eerste hond die dit certificaat ver- wierf volgens de eischen van het nieuwe keu ringsreglement. HOE HARD HET IN OCTOBER GEREGEND HEEFT. Voorlooplg overzicht van het weer in de maand Oetober, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Gemiddeld over de vijf hoofdstations was de ochtendtemperatuur een halven graat boven normaal. Zij was in de eerste decade anderhalven graaa beneden, in de tweede en derde decade respectievelijk één en ander halven graad boven normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 7den met ruim vijf graden beneden op den 22§ten met ruim vier graden boven normaal Het ge middelde dagelijksche maximum was bijna drie gaden, het minimum bijna één graad bo ven normaal. Te Groningen. De Bilt er. Maastricht kwamen get.tr minima beneden het vriespunt voor, terwijl*het aantai der dage lijksche minima voor deze stations normaal Tesnectievelijk twee, drie en één bedraagt. Er viel buitengewoon veel regen; in het zuidelijk deel van Noord-Holland viel drie maal, in Zuid-Holland, Zeeland» Utrecht, Gelderland, Overijssel en West-Brabant twee en een half maal en in het overige deel van het land ongeveer tweemaal de normale hoe veelheid. Zandvoort had 321, Overveen 317 m M. In de laatste bewerking van den regenval (1913) wordt als grootste maandsom in Oe tober 299 m.M aan de Lynden (Haarlem mermeer) in 1885 opgegeven. Zuid-Holland bad gemiddeld 240 m.M Over het geheqle land viel gemiddeld 188 m.M. tegen 78 normaal. Het landgemiddelde is een record voor de ruim 80-jarige waar nemingsreeks. Tot nu toe was de grootste gemiddelde maandsom in Oetober 164 m.M In 1885. De hoeveelheid van De Bilt, 19 m.M., is alleen overtrokken door Oetober 1852 met 215 m.M. De Bilt had 82 uren zonneschijn tegen 100 normaal Gered door tegenwoordigheid van geest. In de Dijkseh< straat te Helmond is een on geval gebeurd, dat bijna het leven van een driejarig kind herit gevergd. Het meisje ge raakte namelijk bij het beginpunt der riolee ring in deij door den hoogen waterstand vol staanden loop, welke achter het nieuwe gedeelte der sia-i uit de. velden komt Vóór hulp kwam toegeschoten was het kind met he water in de grooie rioolbuizen gedreven. Eei der buurtbewoners had dt tegenwoordigheR De Bond van nersoneel bij de gevangenis sen, rijksopvoedingsgestichten, njkswerkin- richtingen en tuchtscholen heeft een adres ge- richt tot de Tweede Kamer naar aanleiding var. de reorganisatieplannen van den minister van justitie, waarmee de hoofden van de rijksopvoedingsgestichten voor jongens door den brief van 3 Sept. j.1. in kennis werden gesteid. Adressant betoogt, dat de voorgestelde be zuinigingen een algeheele degradatie van het personeel met zich zullen brengen. Het werk in de rijksopvoedingsgestichten volgens adr. niet op één lijn te stellen met dat in de tuchtscholen, hoewel dat den laatsten tijd wel beweerd wordt De eischen bij indiensttreding zijn dan ook veel hooger gesteld dan voor personeel aan de tucht scholen. Adressant Is van meening, dat het jaerso- neel niet behandeld had behoeven te worden op de manier zooals geschied is, maar dat b.v. het uitstervingssysteem gebezigd had kunnen worden, waarbij het personeel zijn rang zou behouden en eventueel nieuw aan te stellen ambtenaren op dan aan te geven voorwaarden in dienst hadden kunnen treden. Financieel zou een en ander volgens adres sant weinig verschil maken. De bond verzoekt de Kamer daarom drin gend den minister van justitie te adviseeren van de bedoelde plannen ten opzichte van het personeel bij de rijksopvoedingsgestichten te willen afzien en er een billijker en rechtmati ger regeling voor in de plaats te stellen. De Spionnage-Centraic-Brussel. Raadpleegt men de schrijvers, die geput hebben uit het archief van de Spionnage Centrale te Brussel, dan behoort tot de meest vermetele spionnen, die België in den oorlogstijd gekend heeft, Gabrielle Petit, een jong meisje van, toen zij haren arbeid aan ving, nauwelijks 22 jaren, die uit vader landslievende gevoelens tot de geheime orga nisalie toetrad en daarvan een der voor na.amstc, zo o niet de allervoornaamste mede werkster is geworden, De Duitsche contra epionnage kwam, zij het ook eerst twee jaren nadat zij haren arbeid had verricht, op haar spoor, en op 1 April 1917 viel zij aan de ko gels van het executie-peleton ten offer, Enke le maanden na den wapenstilstand, op 29 Mei 1919, werd haar stoffelijk overschot van de executieplaats weggehaald en met groot «erbetoon ih de kerk van Schaerbeek nabij Brussel bijgezet, Het geschiedde met belang stelling uii militaire en burgerlijke kringen en achter de lijkkoets schreden vertegenwoor diger® van de Belgische en Engelsche vor stelijke familiën. De Belgische Minister President Delacroix wees in de grafrede, die hij hield, deze Gabrielle Petit als «en na tionale heldin aan, en Koningin Elisabetn hechtte eigenhandig het riduerteeken der Leopoldsorde op het zwarte doek van de lijk kist. En nu moge het zijn, dat wij, zoovele derd, ons afvragen welk nut het had om na den oorlog op deze wijze hetgeen trou- HET WETSONTWERP TOT WIJZIGING VAN DE LAGER ONDERWIJSWET. Hef dagelijksche bestuur van het comité van actie tegen het wetsontwerp-Terpstra heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal een adres gezonden, betreffende het ontwerp van wet tot wijziging van de Lager- Onderwijswet 1920. ingediend bij Koninklijke boodschap van 30 September. BLANKE SLAVINNEN. De politie te Lonneker heeft gistermorgen aangehouden een caféhouder, die wordt ver dacht van vrouwenhandel, waartoe hij meisjes uit Duitschland liet komen. OPGELEGDE SCHEPEN TE ROTTERDAM. Gunstiger cijfers. Het aantal opgelegde schepen bedraagt in totaal 103, waarvan 79 Neder landache, 11 Engelsche. 2 Noorsche. 2 Italiaansche, Fransche, 4 Duitsche en 2 Grieksche, met een bruto-tonnenmaat van 473 431. Den eersten Oetober waren er 118 schepen opgelegd, met een bruto tonnenmaat van 522,581. DE OVERSTROOMING VAN DE SCHIPBEEK. Tet Tweede Kamerlid van Rappard heeft tot den minister van waterstaat de volgende schriftelijke vragen gericht: Is het den minister bekend, dat de Schip beek tussehen Laren (Gelderland) en Holten buiten haar oevers is getreden, waardoor een groot deel van het z.g. Holter Broek, men spreekt van ruim 1000 H.A., onder water staat en de boeren in die omgeving grooie schade lijden, o.m. doordat het vee niet meer naar buiten kan, de knollen verrotten, de aardappelen in de kuilen in 't water staan, de rogge niet gezaaid kan worden en de ge zaaide verloren gaat? Acht de minister het niet onverantwoorde lijk, dat het Schipbeekwater opgestuwd wordt in een tijd, dat hoog water is te verwachten, zonder dat er voor gezorgd is, dat het opge- tuwde water langs een anderen, zij het dan cck tijdelijken weg kan worden afgevoerd? Is de minister in verband met de omstan digheid, dat ook het Rijk een deel van de kos ten voor de verbeteringswerken van de Schip beek draagt, bereid te bevorderen, dat aan dezen ondrageüjken toestand zoo spoedig mogelijk een einde wordt gemaakt en is de minister niet van oordeel, dat den boeren de n Mi i I Hl I wens aan beide zijden gelijkelijk geschiedde den vroegeren vijand te hinderen, aan den anderen kant mag niet uit het oog worden verloren, dat inderdaad een figuurtje als dat van Gabrielle Petit voor het vaderland meer heeft gedaan dan menig vooraanstaand en onverschrokken krijgsman. Twee jaren lang heeft zij haar gevaarlijk en moeilijk hand werk uitgeoefend; zij is onder den doodelijke.j draad gekropen om België te verlaten en het weer binnen te komen; zij was dan een cou ranten verkoopend meisje in de Brusselscfie café's, dan een jong Pruisisch luitenant. Tengevolge van een langdurig verbijt in jaren reeds van den grooten oorlog verwij- Duitschland sprak zij het Duitsch als een Duitsche. en dit vooral heeft het haar moge lijk gemaakt om zoo langen tijd aan de na sporingen van' den Duitachen geheimen dienst te ontkomen. Nog slechts korten tijd oefende zij haar handwerk uit, en hield verblijf in een voor of ficieren gereserveerd hotel te Rijssel, of mid den in den nacht werd, geluk somtijds ge; schiedde, controle gehouden. Tot haar geluk vernam zij het, terwijl de controle nog en- kele kamers van haar verwijderd was Op staan en den militairen mantel om haar heenslaan, was bet werk van een oogenblik, want in haar nachtgewaad had men haar natuurlijk onmiddellijk herkend Maar toch, de vermomming was weinig afdoende, en voi spanning wachtte zij den loop der gebeurte nissen af. De schreden op den gang nader den haar kamerdeur, maar gingen aeze, met een korte, nauwelijks gehoorde «pmerking, schade moet worden vergoed, die zij wegens de toch zeker te voorkomen geweest zijnde overstrooming hebben geleden? JONGEMAN MAAK EEN SCENE IN DE SLAAPKAMER VAN ZIJN VROEGERE VERLOOFDE. In overspannen toestand gear resteerd door de politie. De banketbakker A. in de Oude Kijk in 't Jatstraat te Groningen zat Maandagavond zijn boeken bij te werken, toen er aan de ach terzijde van het huis gebeld werd. Hij dacht aan kwajongensstreken en deed niet open. Kort daarop werd aan den voorkant gebeld en hij zag, toen hij opendeed, de vroegere verloofde van een zijner dochters voor de deur staan. De jongeman was doodsbleek, stapte naar binnen, en liep zonder iets te zeg gen direct naar boven naar de kamer, waar het meisje met haar zuster sliep. De vader liep den jongen achterna en vroeg wat hij wilde. Ook de moeder kwam te voorschijn en ging meer naar boven. Hij opende de slaapkamerdeur en trad binnen, waar de meisjes reeds doodelijk verschrikt over het lawaai in huis waren wakker ge worden. Onmiddellijk na het binnenkomer, trok hij een revolver en richtte die op zich zelf. Ete vader trachtte hem den revolver te ontrukken en bij de ontstane worsteling ging plaatseüng het schot af in de richting van het meisje. Gelukkig werd niemand getrof fen. Het gelukte A. den dader den revolver te ontrukken. Hij bracht het vuurwapen naar beneden en borg het op. De eigenaar eischte het echter terug, zeggende, dat hij zich zelf van kant wilde maken. Daarna ging hij weer naar boven, waar hij in zwijm vieL Toen de politie kwam, had hij zijn bewustzijn nog niet terug, terwijl ook de moeder der meisjes in 'n flauwte lag. Pr. v. d. Reis, die spoedig ter plaatse was, gaf beide patiënten een spuitje. De jongeman was echter niet in staat iets te zeggen en werd, mede voor zijn eigen veilig heid, overgebracht naar het hoofdbureau van politie. De verloving van dezen jongeman, die woonachtig is in Maarn bij Utrecht, was sedert een maand met beider goedvinden ver broken. De oorzaak was tobberij van den jongen, die voor een examen was gezakt en weer naar de fabriek wilde in plaats van te probeeren het verlangde diploma te behalen Het meisje stond er op, dat hij doorging met zijn studie. Het schijnt wel, dat door deze omstandigheden de jongen geheel uit zijn evenwicht is geraakt en met zelfmoordplan nen en misschien met moordplannen heeft rondgeloopen en daarvoor naar Groningen is gekomen. Dat hij echter geheel in de war moet zijn geweest, blijkt uit het feit, dat de revolver, die hij bij' zich had en gebruikte, geen deug delijk wapen is, maar een zoogenaamd knal pistool, die wel het uiterlijk van een echte cylinderrevolver heeft en dus alle eigenschap pen heeft om den noodigen schrik aan te jagen, maar waaruit slechts losse patronen kunnen worden afgeschoten, De revolver be vatte zes losse patronen, waarvan één tijdens de worsteling afging. De 21-jarige G D., die dezen dramatischen avond bezorgde, in de woning van den ban ketbakker, is voorloopig vastgehouden in ver band met een nader onderzoek door de politie ONDERHANDELINGEN MET POLEN. Berichten over het sluiten van een compensatie'overeenkomst missen eiken grondslag. De minister van economische zaken en arbeid, mr. T. J, Verschuur, heeft naar aan leiding van schriftelijke vragen van mei. A de Jong, lid van de Tweede Kamer, medege deeld, dat hij heeft kennis genomen van ver schillende berichten met betrekking tot onder handelingen, welke tussehen Nederlandsche banken en handelsfirma's in Polen zouden zijn aangeknoopt, teneinde te geraken tot een compensatie-overeenkomst tussehen beide landen. Volgens genoemde berichten zou van Pool- sche zijde worden verlangd, dat Nederland voor een belangrijk bedrag textiel- en con- fectiegoederen zoude invoeren. Waar de hier te lande bestaande contingenteeringsmaat- regelen ook bovengenoemde artikelen betref fen. was het bevreemdend te achten, dat de Nederlandsche regeering in bedoelde onder handelingen niet zoude zlin gekend, Dit nam niet weg. dat het den minister ge- wenscht voorkwam^ een nader onderzoek in te stellen, dat geen wijziging heeft kunnen brengen in zijn aanvankelijke opvatting, dat de berichten in den vorm, waarin zij waren gepubliceerd, moeten geacht worden eiken feitelijken grondslag te missen. voorbijtengevolge van een misverstand was deze kamer als ledig in de hotellijst opgeno men en controle werd er dus niet uitge oefend! En een anderen keer geschiedde het, dat zij, in uniform in den trein gezeten tus sehen Gent en Brussel, de aandacht van een ietwat bejaard Hauptmann op zich gevestigd voelde. Zij raakte met den Hauptmann in ge sprek, maar bemerkte, dat ondanks de ant woorden, die zij gaf, het wantrouwen bleef bestaan. Zij voelde zich in Brussel gevolgd, en ging daarom in een der café s binnen, waarin zij regelmatig couranten verkocht, Schijnbaar nam zij aan een tafeltje plaats, stond echter onmiddellijk daarna weer op, hing de militaire jas aan den kapstok en verwijderde zich door een zijgang, slechts aan weinigen bekend. Zij begaf zich met spoed naar haar kwartier, verkleedde zich nam den voorzorg alle militaire kleeren te verbranden, en was niet veel meer dan een uur later opnieuw in hetzelfde café, maar thans als courantenverkoopster. Een harer eerste klanten was dezelfde Hauptmann, die haar onverschillig aanzag, en dus blijkbaar niet de minste gelijkenis bespeurde. De man tel hing niet meer ter plaatse, maar den gang doorgaande, hoorde zij informeeren of ae officier, die dezen mantel had laten hangen, reeds teruggekomen was. Het was een afdoend bewijs, dat zij in haar uniform wantrouwen had opgewekt, en geruimen tijc heeft zij er over laten verloopen voordat zij weer van deze verkleeding gebruik maakte. O De taak, die al spoedig op Gabrielle Peti», nadat zij tot de geheime organisatie was toe- MISLUKTE INBRAAK. Binnengekomen onder het voor wendsel schilderspatroon te zijn. Door het dienstmeisje betrapt Gistermiddag vervoegde zich een man aan de woning van den caféhouder T. M., welke boven diens café aan den Zwaanhalskade te Rotterdam is gelegen. Het dienstmeisje, dat alleen thuis was, liet de man, die zeide, dat hij de patroon was van eenige reclameschil ders die aan den gevel werkten, toe. De man begaf zich naar den zolder om vandaar het werk gade te slaan. Even later echter hoor de het meisje geritsel in de slaapkamer. Zij ging kijken en zag den man bij de linnen kast staan. De man greep het meisje bij de keel, wier haar een doek over het hoofd en maakte haar daarop aan het ledikant vast. Het meisje viel hierbij in zwijm. De man vluchtte daarop, zonder buit te hebben ge maakt. Toen het meisje weer bijgekomen was, riep zij om hulp en kon door buren be vrijd worden. Zij had geen verwondingen opgeloopen. De politie werd van een en ander in kennis gesteld. Het meisje kon een goed signalement van den indringer geven. HET EERSTE SLAAPRIJTUIG NAAR GRONINOEN. Het vertrek uit Amsterdam nut vijf reizigers. Om 18 minuten na middernacht is voor de eerste maal van Amsterdam uit een slaap- rijtuig naar Groningen vertrokken. Men weet, dat men tot nu toe in de nachttreinen alleen maar kon slapen als men genoegen wilde nemen met een min of meer gemakkelijk hoekje, en dan stond men voor dag en dauw in de vreemde stad op straat. Dit alles is nu anders en beter geworden, althans wat den dienst op Groningen betreft. In het slaap- rijtuig kon men te Amsterdam reeds om half- twaalf „embarkeeren" en om 8 uur 's mor gens behoeft men te Groningen eerst uit te stappen. Glanzend en blinkend stond aan het vijfde perron Oost het roodbruin gelakte rijtuig van de Compagnie Lnt. des Wagons-Lits achter aan den langen trein te wachten. Een rijtuig, dat voorheen dienst heeft gedaan in den Oriënt expres en nu voor dit nieuwe doel verbouwd is. Een salon op wielen, met gelij kelijk fraai en doeltreffend ingerichte le, 2e en 3e klasse. In de eerste klasse slaapt men alleen, in de tweede zijn twee couchettes boven elkaar te vinden en in de derde drie boven elkaar. Als op een mailboot. Én stevige koorden beschermen de bovenslapers tegen de gevolgen van onverwachte schokken. Elk compartiment heeft zijn eigen toilet-gelegen heid. Er komt in deze wagens binnenkort een compartiment bij wijze van keuken en dan kan men in den trein koffie of thee en brood jes krijgen en derhalve soupeeren of ontbij ten. Het slaaprijtuig heeft zijn eigen kachel voor de centrale verwarming en voor het warme water van de waschtafels. Voor le klas-logies betaalt men 5 extra en vervolgens 3.50 en f 2.50. Ook bespreken van plaatsen is mo gelijk en zal vermoedelijk binnenkort inver- mijdelijk zijn. Want men mag wel veronder stellen, dat deze slaaprijtuigen in een behoef te gaan voorzien. Ditmaal vertrok de trein met drie slapers en twee slaapsters, voorts maakte de verte genwoordiger in Nederland van de Comp. Int. des Wagons Lits, de heer H. N. Hansen, de reis naar Groningen mee. Onderweg zou den nog wel meer slaap-passagiers komen... Op het Centraalstation bestond veel be langstelling voor de nieuwigheid en zacht neuriede men, toen de trein wegreed, „O Schlafcoupé, O Schlafcoupé HOOG WATER. De Maas. Het water stroomt over de lage weilanden in het Limburgsche dorp Heuven. In de Maastricht8che voorstad Wijk hebben vele bewoners al last van water in hun kelders. De hulpbrug blijft gesloten. Indien de wa® daar nog 24 uur aanhoudt, is het onvermijdelijk, dat de Beersche over laat gaat werken. Het water staat thans nog ongeveer 30 c.M, beneden de kruin van dezen overlaat, Na eenige uren op den stand van van 10.39 M. te zijn gebleven, is de Maas voor Qrave nog 5 c.M. gewassen. De toestand in Oostelijk Noon brabant verergerd. In Oostelijk Noordbrabant is de toestand de laatste 24 uur aanzienlijk slechter gewor den. Groote uitgestrektheden staan thans blank en talrijke boerenwoningen zijn door het water volkomen geïsoleerd. Het water getreden, rustte, was haar dienstplichtigen verloofde buiten België te brengen. Met hen beiden gingen een aantal andere dienstplich tigen en vluchtelingen mee, terwijl de leiding berustte bij een goed gekleeden heer, die de typische zwarte snor van den Franscben of ficier droeg. Het was den eersten keer, dat Gabrielle een tocht over de grens medemaak te; de electrische draad was er nog niet, maar de bewaking maakte zulke grensover gangen reeds toen zeer gevaarlijk. De lei der gaf aanwijzingen; leidde hen tot het uiterste punt, dat hij mocht bereiken; zeide dan precies wat zij te doen hadden en welke gevaren hen konden bedreigen. Zekerheid van veilige overkomst kan hij hen niet geven, maar, zij het ook met moeite, zij bereikten het voor hen veilige Hollandsche grondgebied, waarop het aantal inwoners niet gering was, dat met de Belgische huurlieden sympathi seerde. Eenmaal in Holland aangekomen, waren zij veilig, tenzij hunne papieren zou den blijken niet in orde te zijn, maar daar voor was afdoende gezorgd. Niet altijd kon den zij weten, dat vanuit schijnbaar onschul- dige kleine huisjes in die kleine Zeeuwsche- Vlaanderensche plaatsjes agenten van den Duitschen contra-spionnagedienst op hen loerden. Dat zouden zij gemerkt hebben, wan neer zij weer voet in België hadden gezet. -o Gabrielle Petit en haar verloofde gingen van Vüssingen met de „Prinses Juliana", een der booten, waarop eenmaal de Zeeland! ij n terecht zoo trotsch was, naar Engeland. Zij kwamen daar in gesprek met een heer met een kleinen zwarten ringbaard, sn dezen stroomt over verscheidene wegen er de grint weg Mill—Beers staat op verschillende plaatsen diep onder water. Ook de weg OraveCuyk is hier en daar ondergeloopen, waardoor veel ongerief on dervonden wordt. Het gemaal van Sassa bij Grave, dat tot nu toe op halve kracht draai, de, werkt sinds Maandagavond op volle kracht. De Waal en de nieuwe brag bij Nijmegen. De werkzaamheden voor den bo«i\v van de Waalbrug worden nog steeds voortgezet, zij het dan met moeilijkheden. Door pompen houdt men het water aan de Nüjmeegsche zijde op peil. Ofschoon er reeds flink wat water op de kade staat, kan het verkeer toch gaande worden gehouden. De Geldersche vallei in een meer herschapen. De afwatering der Geldersche Vallei, een brokje ongerept natuurschoon, gelegen tus sehen den Grobbendijk en Z.O. kant van de gemeente Veenendaal, vraagt weer eens de aandacht. Reeds meer dan 25 jaar geleden heeft deze afwatering de gedachten van velen bezig ge- ïouden, doch telkenmale rezen er tschijnbaar onoverkomelijke bezwaren. Tijdens een regen periode-tijd als thans weer het geval is, staat de vallei weer geheel onder water. Alles en ieder loopt te hoop doch daar bleef het )ij. De Geldersche vallei, in tweeën gescheiden door de Bisschop-Davidsgrift, heeft door dat zelfde water en door het Omleidingskanaal haar afwatering, door de, bij het fort „De Taan" geleden „Heulen" en zoo verder langs Woudenberg en Amersfoort, naar de Eem. Doch een reeds eeuwen bestaande con cessie houdt bij tijden den geregelden afvoer van het te hoog komende water tegen. De ex-honnereerende landen hebben het recht, wanneer het water bij Woudenberg tot een hoogte stijgt en het komt tot een in een stijl aangebrachen en hier genoemden beruchen spijker, het sein te geven de „Heulen" dicht te draaien, tot op enkele schakels na. Hier mede wordt als het water de uitloozing van het vallei-water „de keel dichtgeknepen". Zienderoogen stijgt het water. Dan komt de tijd van de boeren om aan te pakken, het vee wordt naar hooger gelegen plaatsen ge bracht, de kippen warden „binnen" gehaald en al het goede weiland komt onder water te taan. Zoo ook weer thans. De Geldersche Vallei is weer herschapen in een meer en zoo ver heï oog reikt niets dan water, De aanblik daar van is allertreurigst. Het geheele boerenbe drijf ligt zoo goed als stil. Maandagmiddag is er echter een ongeval gebeurd, dat nog goed is afgeloopen. Op het Benedeneind reed op het smalle pad de zwaar bevrachte meelwagen van de fa. Van Eden uit Veenendaal. Het aanwezige dijkje, dat eenige jaren geleden nog versterkt was en op gehoogd, ondervond thans den invloed van het stijgende water. Het paard en de wagen kwamen in het zachte gedeelte recht en alles zakte in de diepte. De op den wagen zittende knecht kon zwemmende den overkant berei ken. Hij kwam met den schrik vrij. In de omstreken van Deventer. De overlast van het water te Holten heeft er toe geleid naar middelen uit te zien om de boeren, wier huizen en stallen geïsoleerd of ondergeloopen zijn, zoo goed mogelijk te hel pen. De melk wordt met booten van de boer derijen gehaald en naar den spoordijk ge bracht en verder met vletten, welke in op dracht van het gemeentebestuur van Holten zijn vervaardigd, naar den rijksstraatweg gebracht. De slachtoffers van den watersnood wor den eveneens met booten van levensmiddelen en post voorzien. In Dijkerhoek heeft het water al een vrij groote hoogte bereikt en staat thans reeds aan den straatweg. Van dezen weg ziet men aan weerszijden een uitgestrekten plas. Door dat het water nog steeds stijgt, is de oude Deventerweg overstroomd, waardoor Water hoek en Espelerbroek ondergeloopen zijn. Meer dan 50 boerderijen zijn thans geheel ge- isoleerd. Groot is 't aantal waar 't water tot aan den drempel der huizen en vloeren van de stallen staat. In totaal is meer dan 2000 H.A- grond overstroomd, Uit Neede werd gisteren gemeld dat het water zakt. KORTE BERICHTEN. Het secretariaat van het Nationaal Crisis Comité heeft door tusschenkomst van den Nederlandschen gezant te Boekarest een bedrag van 311.81 ontvangen, zijnde bij dragen van in Roemenië wonende Nederlan ders. legden zij, toen hij zich als medewerker van de Intelligence Service had kenbaar gemaakt, hun plannen voor. De verloofde wilde in het Engelsche leger treden, Gabrielle Petit wilde aan de Intelliigence Service diensten bewij zen De jongeling ging naar het recrutenge- bouw, hem door dezen heer aangewezen; sprak met Gabrielle af dat hij haar den vol genden dag aan het strand te Folkstonezou weerzien. Maar hoe zij wachtte, hij kwam niet. Wel echter kwam een heer, die duidelijk officier in burgerkleeding was. Met hem nam Gabrielle plaats in een auto, en door smalle straten en steegjes ging het naar het plaat selijk bureau van de Intelligence Service. Daar heeft Gabrielle Petit haar eerste belof te afgelegd; daar ontving zij haar eerste or ders; daar begon voor haar een geheel nieuw leven. Slechts zelden neemt de Intelligence Service knappe jonge meisjes in zijn dienst, want terecht staat de dienst op het stand punt, dat meer dan eens blijkt, dat deze een zwakke zijde hebben! Maar met Gabrielle Uetit werd, ook al ter wille van de noodzake lijkheid om regelmatig inlichtingen uit Bel gië te krijgen, een uitzondering gemaakt. Zij zag haar verloofde in uniform terug; slechts weinig tijd was er om afscheid te nemen. Reeds den volgenden oehtend weer ging Ga brielle met het stoomschip „Oranje Nassau naar Vlissingen terug en vandaar over de grenzen terug naar België. Zij had reeds dezen eersten keer niet onbe langrijke papieren bij zich. Daaronder waren berichten voor Edith Caveli, met wie zij toen voor het eerst in aanraking kwam Maar er waren er ook van particulieren aard, Zij be-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7