DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Uit het Jkidement T)aQ£Üiksch Ovezzicht ^Buitenland No. 261 Vrijdag November 1932 134e Jaargang Een belangrijke komende Zondag. HET BUREAU DER ONTWAPENINGS CONFERENTIE BIJEEN. Vermoedelijk Engelsch plan. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco r het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. F7IJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij vh. HERMs. COSTER ZOON, VoordamC9. postgiro 37060. TeleL 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 3 Nov. 1932. De voorspelling, gister door prof. De Sa- vornin Lohman gedaan, dat de Eerste Kamer het wetsontwerp op de smadelijke godslaste ring zou aannemen met rechts tegen links, is precies uitgekomen: het is goedgekeurd met 28 rechtsche stemmen, tegen 18 linksche. Er zijn intusschen nog heel wat redevoeringen gehouden alvorens tot stemming kon worden overgegaan. De vergadering van heden werd ingeleid met een tamelijk uitvoerige rede van mevr. Pothuis—Smit, die in den geest van haar partijgenoot mr. Mendels sprak, maar toch in minzamer termen, en o a. een poging deed cm een verklaring te geven van de mentali teit, waaruit de schunnige plaatjes van .,De Tribune" zijn voortgekomen. De minister had gesproken van „uitbraakselen der hel", doch zij achtte die omschrijving onjuist. Veeleer zag zij er in een wanhoocsuiting, voortgeko men uit antimilitaristische gevoelen tegen over de beweringen van streng orthodoxe richtingen, die niet het misdadige karakler van den oorlog willen inzien, daartegenover durven beweren, dat de oorlog voortspruit uit Gods wil. Zij hadden haar sympathie in geenen deele, maar zij vroeg zich af, of der gelijke zonden tegen den gceden smaak wel voldoende aanleiding waren voor de indie ning van het ter tafel liggende ontwerp. Kort na haar mengde zich nog ren derde sociaal-democraat in den strijd. De heer dr. Wibaut betoogde n.1. ook tegen het voor stel te moeten protesteeren als een staal van de eigengerechtigheid der rechtschen, die meenen strafbaar te mceten stellen, wat hen hindert, doch daarbij niet denken aan de ver guizing en hoon, waaraan de tegenstanders van den geformuleerden godsdienst voortdu rend blootstaan. Daar heeft men geen gevóel voor, zij worden niet beschermd tegen mo gelijk gesmaal op wat in hun gemoed woont en daarom kon de spr. in het ontwerp dan ook niets anders zien als een product vart rechtsche, kerkelijke politiek. Dat men ter rechterzijde toch niet blinde lings met het regeeringsvoorstel ingenotnen was, bleek duidelijk uit de redevoeringen van c!e heeren Van Sasse van IJsselt (r.k.) en Anema (a.r.) Eerstgenoemde had wel waar deering voor den rechtsgrond van deze aan vulling van het Wetboek van Strafrecht, ter bestrijding van schennnis der openbare orde, doch de formuleering was niet naar zijn zin en in een uitgewerkt juridisch betoog zette de grijze jurist dit uiteen. Niettemin waren zijn bezwaren niet zoo ernstig, dat hij des wege tegen het ontwerp zou stemmen. De heer Anema vond de uitdrukking .smalende godslastering" verre van gelukkig. Ze is niet volkomen duidelijk, geeft aanleiding tot mis verstand, waarbij de minister de moeilijkheid van de beslissing wat er onder is te verstaan aan den rchter endosseert. Misschien had de minister beter gedaan niet van godslastering te spreken doch strafbaar te stallen „de openbare schennis van de godsdienstige eer biedwaardigheid". Dan waren alle moeilijk heden voorkomen. Intusschen wenschte bij zich niet bij de tegenstanders te scharen. Voor den nieuwen vrijzinnigen senator mr. P. Fortuyn Drooglever was de behandeling van het voorstel een welkome aanleiding om zijn maidenspeech te houden. Zij was goed gedocumenteerd, geliik men van dezen jurist, oud-wethcuder van Den Haag. thans burge meester van Rotterdam, mocht verwachten en zij had de verdienste van kort en bondig te zijn. In het bijzonder heeft deze spreker er den nadruk op gelegd, dat de wet geen rechts zekerheid zou brengen door den gebrekkigen vorm, waarin het delict is omschreven. De toevoeging „smalende" redt ons niet van het gevaar, dat in de practijk de enkele godslas tering zal worden gestraft. Het zal onver mijdelijk tot schandaalprocessen leiden en dit is werkelijk te veel eer voor de bedrijvers van de ergerlijke uitingen, welke men hier straf baar gaat stellen. In de tweede plaats wees de spreker op het gevaar, dat in de toekomst de nieuwe bepaling een wapen zal worden in een strijd van plkander bestrijdende geloofs richtingen. Minister Donner heeft met zijn gewone welbespraaktheid het voorstel verdedigd als een bepaalden vorm om godsdienstschennis te straffen. De dader moet zich daarbij be* wust zijn van de beteekenis van zijn daad welke hij zelf kan plegen zonder zelf een godloochenaar te zijn. Dat onze grondwet tige rechten op eenigerlei wijze door het ont werp zouden worden aangerand, ontkende de minister ten stelligste. Geen vrijheid van meeningsuiting wordt beknot, doch het gaat hier enkel om den vorm waarin dit geschiedt Hij vertrouwde op de preventieve werking van de strafbaarstelling en meende, dat de vrees voor schandaalprocessen ongegrond mag heeten, omdat de procedure bij gesloten deuren kan plaats vinden. Nadat de heeren Kranenburg (v.d.) en Mendels (s.d.a.p.) vrij uitvoerig hadden ge repliceerd en de minister hun kort had ge antwoord. werd tot stemming overgegaan, met den hierboven vermelden uitslag. De Eerste Kamer is hierop tot nadere bij -enroeping gescheiden, DE A.S. DUITSCHE RIJKSDAG- VERKIEZINGEN. Nog enkele dagen en de Duitsche kiezers zullen voor de zooveelste keer dit jaar naar de stembus kunnen gaan, om hun biljet, netjes ingevuld, in de bus te deponeeren en verder af te wachten op de resultaten. En het is dit jaar reeds voor de tweede keer, dat een rijksdag gekozen moet worden! De op 31 Juli j.1. gekozen rijksdag heeft slechts enkele zit tingen gehouden en de gebeurtenissen in het Duitsche parlement op 12 September van dit jaar, toen de Duitsche rijkskanselier Von Papen het ontbindingsdecreet van den rijks president den president van den rijksdag den nationaal-socialist Goering overhandig de, op een moment dat volgens laatstgenoem de reeds was begonnen met de stemming over de door de regeering afgekondigde nood verordeningen, liggen nog versch in het ge heugen. Ondanks de protesten van nationaal- socialistische zijde werd de rijksdag ontbon den verklaard en hadden de in de bewuste zitting gehouden stemmingen, die tegen de regeering gericht waren, geen rechtsgeldig heid. o Zooals reeds gezegd, is dit de tweede ver kiezing voor den rijksdag, maar niet minder dan de vijfde, die dit jaar in Duitschland zal plaats hebben. Oo 24 April werden in Pruisen en in eenige andere Duitsche staten Landdagverkiezingen gehouden, in Maart en April hadden verkiezingen voor de benoe ming van een rijkspresident plaats en op 31 Juli voor de eerste maal rijksdagverkiezin- gea, In enkele Duitsche staten hebben nog eenige malen extra verkiezingen plaats ge had, zoodat er Duitschers zijn, die zelfs voor de zevende maal naar de stembus gaan. Hieruit blijkt wel, hoe verward de politieke toestand in Duitschland in het afgeloopen jaar geweest is. Hoe de toestand zich na Zon dag zal ontwikkelen, valt moeilijk te voor spellen. Algemeen verwacht men, dat de na- tionaal-socialisten over hun hoogtepunt heen zijn en dat zij in den thans te verkiezen rijks dag niet zooveel zetels zullen verkrijgen als bij de vorige verkiezingen. Hoeveel zij in stemmen-aantal zullen teruggaan, zal moeten worden afgewacht. Van groot belang zal ook zijn het resultaat, dat de sociaal-democraten, die thans voor het eerst weer in de oppositie zijn, zullen weten te bereiken. Tevens zal dan blijken of de verliezen, die zij sinds 1928 voornamelijk naar links hébben geleden, thans geheel of gedeeltelijk zullen worden heroverd. Bij de rijksdagverkiezingen op 20 Mei 1928 hadden de sociaal-democraten met 9.151.059 stemmen 29.8 der kiezers op zich vereenigd, een percentage, dat bij de verkiezingen op 31 Juli 1932 met 7.959.712 stemmen tot 21.8 bleek gedaald te zijn. Bij dezelfde verkiezingen steeg de invloed van de communisten op de kiezers van 10.6 met 3.263.354 stemmen in 1928 tot 14.3 met 5.282.626 stemmen op 31 Juli 1932. Hadden de sociaal-democraten in 1928 nog 153 zetels in den rijksdag, dit aantal bedroeg in de op 12 September j.1. ontbonden Rijksdag nog slechts 133. De communisten waren daaren tegen gestegen van 54 tot 89 zetels. Het kan bij de ontwikkeling van den poli tieken toestand in Duitschland sinds het ge dwongen aftreden van Bruening afs vast staand worden aangenomen, dat het Duit sche rijk thans op een keerpunt in de geschie denis is gekomen. In verband hiermede is het van belang na te gaan hoe de politieke toe stand zich sinds de omwenteling in Novem ber 1918 heeft ontwikkeld. Het best blijkt dit uit de verdeeling der zetels. In de eerste Na tionale Vergadering, die op 19 Januari 1919 werd geko^n en in de zes parlementen, die het Duitsche volk daarna als vertegenwoor digend lichaam naar Berlijn zond. Wanneer men de cijfers over de laatste 13 jaar nagaat, blijkt duidelijk, dat het grootsK gedeelte van de rechts-georiënteerde kiezers zich na 1928 hebben vereenigd in de Natio- naal-Socialistische Duitsche Arbeiderspartij Dit blijkt ook duidelijk uit de op deze partij uitgebrachte stemmen, namelijk op 20 Mei 1928 809.771 (2.6 op 14 September 1930 6.406.379 stemmen (18,3 en op 31 Juli 1932 13.745.781 stemmen (37.3%)- Alle kleine partijen, tot zelfs de Duitsche Volkspartij, welke in den tijd van Stresemann zooveel invloed had, zijn ineengeschrompeiü tot kleine groepen, in zoo sterke mate dat de zoo juist met name genoemde partij van oo zetels in den eersten Duitschen rijksdag die na de omwenteling werd gekozen, in sterkte is gedaald tot 7 zetels. De verkiezingen op Zondag a.s. zijn van groote beteekenis voor de verdere ontwikke ling van den politieken toestand in Duitsch land. Daar de tegenwoordige regeerders echter niet aan een of meer politieke partijen gebonden zijn, moet worden afgewacht of de uitspraak der kiezers zoo duidelijk zal zijn, dat Von Papen en Von Schleicher ook na Zondag desnoods zonder rijksdag uitsluitend met machtigingen van den rijkspresident in vorm van noodverordeningen zullen durven verder te regeeren» DE VERKEERSSTAKING TE BERLIJN. Berlijnsche persstemmen De Berlijnsche bladen wijden groote aan dacht aan de verkeersstaking. Alle bladen, met uitzondering van de communistische, leggen er den nadruk op dat nationaal-socia- listen en communisten arm in arm in sta king zijn gegaan .jtokalanzeiger schrijft: Dit is dus het economisch-politieke program van de Ber lijnsche nationaal-socialisten: een politieke staking arm in arm met de communisten, niet een staking naar aanleiding van loon- eischen. Het is de brutale uitbuiting van de staking voor politieke „Hetze". Dit is de zui verste vorm van den politieken klassenstrijd. „Nachtausgabe" schrijft: De werkelijke bruskeering der politieke krachten in Duitschland komt aan het licht. Gemeen schappelijk hebben nationaal-socialisten en communisten de wilde staking bij de Ber lijnsche Verkeersmaatschappij voorbereid en ten uitvoer gelegd. „D.A.Z." verklaart: Een dergelijke staking is grotesk bij een werkloozencijfer van zes millioen. Zoo iets kan door een autoritair staatsbestuur niet worden geduld. Het is bi zonder betreurenswaardig dat de nationaal- socialisten in volkomen overeenstemming met de „proletarische" oplossing, waaronder zij dezen verkiezingsstrijd voeren, zich ter beschikking hebben gesteld voor de commu nistische staking. „Vossische Zeitung" schrijft: Deze broe derlijke samenwerking van nationaal-socia listen met communisten bij de ensceneering van een staking is niets nieuws, maar het is voor de eerste maal dat het in zoo een groo- ten omvang en zoo duidelijk naar voren komt. „Deutsche Tageszeitung": De voorvechters voor de breede massa's, voor de werkers, hebben hier een resultaat behaald bij hun agitatie, dat slechts en juist alleen deze tien duizenden werkers gevoelig treft. Verklaring gouwbestuur N.S.D.A.P. De gouw-Berlijn der N.S.D.A.P. publiceert door bemiddeling van den Pruisischen pers dienst der N.S.D.A.P. de volgende verklaring nopens de staking bij de Berlijnsche ver keersmaatschappij „Wij nationaal-socialisten erkennen de eischen der werknemers bij de verkeersmaat schappij. Wij zullen niet toelaten dat onder het regiem-Papen het levenspeil der Duitsche arbeiders zal worden verlaagd tot beneden dat van Chineesche koelies. Opgepast. Geen national-socialist verrichte onderkruipers werk". De arbitrale uitspraak. Gisteravond werd in het loongeschil bij de B.V.G. de volgende arbitrale uitspraak ge daan: De loonen worden voor alle categorieën, met uitzondering van de vrouwen die de ver- voerkaartjes uitgeven, met twee pf. per uur verlaagd. De loonovereenkomst geldt tot en met 31 December 1932. De opzeggingster mijn is vier weken. Het manteltarief wordt tot 31 Maart 1933 verlaagd. De opzeggings termijn bedraagt hiervoor zes weken en geldt overigens, indien het niet wordt opgezegd, opnieuw voor den tijd van een jaar. De vakorganisaties hebben deze uitspraak afgewezen. De B.V.G. heeft erin toegestemd. Om half negen zijn de voorbesprekingen be gonnen betreffende de bindendverklaring bij den Rijksbemiddelaar voor het district Bran denburg. Rustig verloop van de verkeers staking. De staking bij de Berlijnsche Verkeers maatschappij is ook gisteravond rustig ver- loopen, enkele samenscholingen uitgezon derd. In totaal werden tot hedenavond 9 uur door de politie 105 personen, grootendeels posters en vlugschrift-verspreiders gearres teerd en ter beschikking van de politieke poli tie gesteld. De gearresteerden werden, nadat proces-verbaal was opgemaakt, weer op vrije voeten gesteld. In het Zuid-Westen van Ber lijn werd een bestelauto, waarmede personen zouden worden vervoerd, omvergeworpen. De arbitrale uitspraak bindend verklaard. Het scheidsgerecht voor Groot-Berlijn heeft gisteravond de uitspraak inzake het geschil bij de B.V.G. dat door de maat schappij is aangenomen, maar door de vak organisaties is verworpen, bindend ver klaard. De B.V.G. heeft zich thans in een procla matie tot alle werknemers gewend met de opwekking het werk op zijn laatst heden middag om 2 uur te hervatten. Anders zal ontslag plaats hebben. Einde der staking in zicht Naar van nationaal-socialistische zijde verluidt, zullen de nationaal-socialistische werknemers bij de B.V.G. na de verbindend verklaring van de arbitrale uitspraak niet verder staken. Het is evenwel niet aan te ne men, dat het bedrijf reeds hedenmorgen zal worden hervat, aangezien het niet mogelijk is de stakers tijdig op de hoogte te stellen van de verbindend verklaring. De staking wordt onwettig geacht, In een onderhoud tusschen politiepresident Melcher, overste Poten, Kretschmar en de bevoegde rijksinstanties is van regeeringszij- de verklaard, dat de verkeersstaking te Ber lijn naar de meening der regeering onwettig is en dat een krachtig optreden tegen de sta kers gerechtvaardigd is. In verband hiermede zijn in den loop van den dag op verschillende stations der Berli- ner Verkehrs Gesellschaft stakers gearres teerd en overgebracht naar de bureaux der politieke politie. DE VOORGENOMEN DUITSCHE CONTINGENTEERINGEN. De Duitsche rijksregeering be handelt landbouwkwesties. Officieel wordt medegedeeld: De Duitsche rijksregeering heeft- in de door haar op 2 en 3 November gehouden zittingen landbouw kwesties besproken. Zij is van meening, dat een daling der tarweprijzen moet worden tegengegaan. Voor den landbouw draaglijke tarweprijzen zijn niet alleen met het oog op den algeheelen economischer, toestand van beteekenis en noodzakelijk voor de instand houding van de tarweproductie, doch ook om te voorkomen dat de hulpactie ten be hoeve van de oostelijke provincies zal mis lukken, hetgeen tot gevolg zou kunnen hebben dat enorme schade zou worden toegebracht aan alle bedrijfstakken in het geheele gebied van het rijk. De rijksregeering acht het even urgent, andere evenzeer in gevaar gebrachte takken van den Duitschen landbouw te be schermen, ten einde het evenwicht te bewaren tusschen de verschillende productiegroepen in den landbouw en ten einde een ongezonde hulp aan afzonderlijke bedrijfstakken op kos ten van andere te vermijden. In verband hiermede heeft de rijksregee ring op grond van de met verschillende lan den getroffen afspraken toestemming gegeven voor de contingenteering van den boterin- voer. Zij heeft voorts kennis genomen van het rapport der commissie, welke te Brussel, Den Haag, Rome, Parijs en Kopenhagen heeft onderhandeld over de contingenteering van andere producten van land-, tuin- en bosch- bouw. De rijksregeering heeft opdracht gegeven het materiaad dat bij deze besprekingen is verzameld, onverwijld te bestudeeren. Wan neer deze werkzaamheden zullen zijn beëin digd, zal een beslissing worden genomen. GOEDERENTREIN RIJDT OP GROEP ARBEIDERS IN. Drie dooden en een groot aantal gewonden. Donderdagmiddag heeft te Rothenburge- rort een ernstig ongeluk plaats gehad. Een goederentrein, welke op weg was naar Ham burg, is om 14 uur 10 bij de Brueckendamm op een groep arbeiders ingereden. Drie hun ner werden gedood, terwijl twee ernstig en een groot aantal hunner licht werden gewond. Met vier ziekenauto's zijn de slachtoffers naar een ziekenhuis overgebracht. De oorzaak van het ernstige on geval bij Hamburg. Omtrent het ernstige ongeval dat Donder dagmiddag op het station Kay-Brest-Noord bij Rothenburgsort heeft plaats gehad en waarbij drie arbeiders werden gedood en twee andere ernstig gewond, deelt de politie mede, dat naar uit het onderzoek is gebleken de ploegbaas een der mannen, die eigenlijk op wacht moest staan, heeft laten mede- weiken waardoor het naderen van den goe derentrein niet werd gesignaleerd met het noodlottige gevolg. PRUISEN EN HET RIJK. Premier Braun roept de bemidde ling van Hindenburg in. De Pruisische premier Braun heeft mede gedeeld, dat hij Vrijdag een brief zal zen den aan den rijkspresident, waarin hij dezen zal uiteenzetten dat ondanks de tijdens de iaatste bespreking met den rijkspresident ge wekte verwachting de rijkscommissaris in Pruisen niet bereid schijnt te zijn het vonnis van het staatsgerechtshof loyaal ten uitvoer te leggen, doch er met kleinzielige middelen naar streeft het Pruisische ministerie te be lemmeren in de uitoefening zijner ambtsbe voegdheden, zooals die door het staatsge rechtshof zijn omschreven. Het Pruisische mi nisterie betreurt dat het anders genoodzaakt zou zijn nog eens een beroep te doen op het staatsgerechtshof. VOEDSELSTAKER OVERLEDEN. Een 72-jarige landbouwer is in de gevan genis van Kottbus, na een voedselstaking ge durende bijna 3 weken, overleden. Tijdens een rechtszitting had de man op 8 rwnber j.1. een rechter doodgeschoten. 6.000 MIJNWERKERS IN DIENST GENOMEN. In het tijdvak van 16 September tot 1 No vember zijn in de mijnindustrie van het Roer gebied meer dan 6000 arbeiders te werk ge steld. DE RAMP VAN DE „NIOBE". Kapitein-luitenant Ruhfus vrijge sproken. De voorzitter van den krijgsraad heeft ka pitein-luitenant ter zee Ruhfus die zich heeft moeten verantwoorden in verband met de ramp van het opleidingsschip „Niobe" vrij gesproken. DR. HELD IN REGENSBURG. Op een vergadering van de Beiersche Volkspartij heeft de Beiersche minister-presi dent, dr. Held, een redevoering gehouden over den politieken toestand. Hij zeide o.a dat ieder, die het parlement als volksver tegenwoordiging bestreed, een vijand van het Duitsch volk was. Het instellen van een „Hoogerhuis" is slechts in zoo verre gerecht vaardigd als het een uitbreiding betreft van den rijksraad in den geest van den ouden bondsraad. De gebeurtenissen van de laatste dagen be sprekende, bestreed dr. Held de bewering, dat het beroepen van den nieuwen rijksminis ter in Pruisen slechts een voorloopige maat regel betrof en verklaarde, dat het onwaar was, dat Beieren of een ander land tijdig daarvan in kennis gesteld zou zijn, of eenige mededeeling daaromtrent zou hebben ontvan gen. De enormiteit ligt in het feit, dat het rijk in een Groot-Pruisen wordt veranderd, zoodat de ministers der landen nog slechts handlangers van de rijksministers worden. Beieren eischt waarborgen en passende af zonderlijke rechten, opdat het niet ook in den Pruisischen knapzak verdwijnen zal. Van een schrijven aan den rijkskanselier is spr. niets bekend. Evenmin heeft hij een telefoongesprek in dit verband gehad Het rijk heeft Beierer evenzeer noodig als Beieren het Rijk. Het bureau der Ontwapeningsconferentie is gister bijeengekomen ter voorbereiding van de werkzaamheden der -Hoofdcommissie, welke einde der maand zullen worden hervat. Aan de bijeenkomst wordt deelgenomen door alle veertien in 't bureau vertegenwoordigde mogendheden, d.w.z. alle Europeesche groote mogendheden, zoomede de Vereenigde Staten en de Sovjet Unie. President Henderson deelde mede, dat Paul Boncour in de Vrijdagochtend te hou den bizondere zitting van het bureau een uit voerig rapport zal uitbrengen over het nieu we Fransche ontwapeningsvoorstel. Vervol gens wees Henderson er op, dat 46 staten hebben toegestemd in de verlenging der wa- penings-vacantie met vier maanden, te weten van 1 November tot 1 Maart 1933. Eenige mogendheden hebben de verlenging evenwel afhankelijk gesteld van bepaalde voorwaar den. Massigli wees er op dat de Fransche regee ring het bewapenings-vacantiejaar slechts heeft aanvaard op voorwaarde, dat alle na- buurstaten van Frankrijk er tegelijkertijd in zouden toestemmen. Aangezien een zekere regeering, aldus Massigli, hierbij doelend op Duitschland, er nog nog niet in heeft toege stemd, zal voor Frankrijk de verlenging niet in practijk kunnen worden gebracht. Het bu reau behandelde allereerst het rapport van den Belg Bourquin inzake de kwestie van controle. De vertegenwoordiger der Ver. Staten, Wilson, verklaarde dat de Amerikaansche regeering op het standpunt staat, dat de Ont wapeningsconferentie eerst de kwestie der vermindering van de bewapeningen moet afhandelen en eerst dan kan overgaan tot de behandeling der kwestie van controle. Dc Engelsche kabinetscommissie voor de ontwapeningskwestie, heeft gisteravond wederom een vergadering gehouden, die ruim 4 uur heeft geduurd. Heden zal de ontwape ningskwestie in het kabinet worden bespro ken. De bladen meldden, dat de regeering bijzondere plannen heeft ontworpen, ten aan zien van de ontwapening in de lucht. In ver band hiermede wordt gewezen, op de mede deeling van minister-president MacDonald in het Lagerhuis, dat de regeering de vrije hand wil hebben, voor de voorgestelde afschaffing van luchtstrijdkrachten, en de internationale controle op de civiele luchtvaart. De „Daily Mail" geeft zelfs reeds een overzicht, van het vermoedelijke Engelsche program, voor ont wapening in de lucht. De Engelsche voor stellen, die door de regeering nog worden overwogen zouden de volgende punten om vatten 1. Volledige afschaffing of ingrijpende vermindering van bombardements- en gevechtsvliegtuigen in alle staten. 2. Het brengen van alle verkeersluchtlijnen onder een internationale instantie. 3. Beperking van het aantal particuliere vliegtuigen door een systeem, van voor elk land vast te stellen quotum. De geestelijke vader van dit voorstel zou de minister van buitenlandsche zaken. Sir John Simon zijn, doch in het kabinet en in het bij zonder van de zijde van het ministerie voor luchtvaart zou sterk verzet tegen dit pro- rrr.o mm o Köcfaor*

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1