Alksnaarsche Courant. ^Buitenland iBUmenlcuuL Spoct Spionnage in dengrooten oorlog Houderfl fier es dertigste Jaargang. VRIJDAG 4 NOVEMBER. duitsche marinebezoek te washington. de overeenkomsten van ottawa. mussolini over ontwapening en economische samenwerking het getal dertien. lepralijders ontsnapt. No -'61 1932 lexinka. vanwaar het, onder gebruikmaking van aldaar aanwezige rivieren naar het La- dogameer leidt en door de rivier de Neva naar de Oostzee gaat. Het aanleggen van dit geweldige kanaal is juist een jaar geleden begonnen. „ROTE FAHNE" EN „WELT AM ABEND" VERBODEN. De „Rote Fahne" deelt mede, dat de uitge versmaatschappij van den politiepresident «en schrijven heeft ontvangen, waarbij de „Rote Fahne'' tot en met 12 November wordt verboden. De communistische „Welt am Abend" is eveneens tot en met 12 November verboden. De commandant van de „Karlsruhe", ka pitein Wassner al, met de officieren en ca detten van den Duitschen kruiser, Vrijdag op het departement van marine worden ontvan gen door admiraal Pratt. Dit is het eerste bezoek van de bemanning van een oorlogs schip in Washington sedert den wereldoor log. Goedgekeurd door 't Lagerhuis. Het Lagerhuis heeft gisteravond met 416 tegen 68 stemmen de wetsontwerpen tot goed keuring van de overeenkomsten van Ottawa in derde en laatste lezing definitief goedge keurd Mussolini heeft een vertegenwoordiger van de „Liberté" een onderhoud toegestaan waarin hij gesproken heeft over de ontwape ning en een Fransch-Italiaansche samen werking op den Balkan. Op de vraag of men de ontwapening kan doorvoeren zonder controle antwoordde Mussolini, dat de ont wapening slechts kan worden verwezenlijkt door den oprechten en vasten wil van alle mogendheden, d.w.z. zij moet een soort daad van vertrouwen beteekenen tusschen de vol keren. Indien deze voorwaarde niet wordt vervuld, zullen alle andere garanties zonder effect blijven. Wat de Fransch-Italiaansche samenwer king op den Balkan betreft, verklaarde Mus solini, dat het te wenschen is dat een econo misch' accoord tot stand komt tusschen de landbouw- en industriëele kringen der beide nabuurstaten, in het bizonder voor zekere producten. Dit accoord mag evenwel slechts worden in practijk gebracht op den grond slag van volkomen gelijkheid en zal geen schade mogen berokkenen aan derde staten Deze samenwerking zal evenwel nimmer mo gen leiden tot het scheppen van monopolies. Italië staat afwijzend tegenover iedere mo nopoliseering van het bedrijfsleven. Wat het opnemen van buitenlandsche leeningen aan gaat, zoo heeft Italië volgens Mussolini steeds gehandeld volgens het principe dat Italië zich zelf helpt. Mussolini is er van overtuigd dat Europa eindelijk den weg van internationale samenwerking zal moeten op gaan, ten einde de huidige moeilijkheden te kunnen overwinnen. Een politiek van isolatie is zelfmoord. De gevolgen van een dergelijke politiek zouden zijn de verlamming der we- derzijdsche betrekkingen, de vermindering der productie en van den buitenlandschea hanael en de toeneming der werkloosheid Een Europeesch-Amerikaansche samenwer king in den geest van economische vrijheid zou den internationalen handel nieuw leven geven. VERBINDING WITTE ZEE—OOSTZEE GEREED. Heden komt het kanaal gereed, dat de Wit te Zee verbindt met de Oostzee. Het heelt een lengte van 226 K.M. en begint bij de ha venstand Soroki. Vandaar loopt het door de rivier Vyga, het Vygameer naar de rivier Te- Een acht-en-twintig-jarige Schot heeft een niet alledaagsch buitenkansje gehad, meldt het Hbld. Hij had dertien jaar lang een be- aard medicus te Dean Cottage, een stadje in Berkshire, gediend en verzorgd, toen deze stierf. Dezer dagen is het testament geopend en daaruit bleek, dat de medicus zijn bedien de wegens diens goede zorgen een legaat had nagelaten van vijf a tien duizend pond benevens een landhuis. De Schot had den dokter in drie ziekteperioden verpleegd en jractisch dag en nacht aan zijn bed doorge dacht. Het getal 13 is blijkbaar toch niet een ongeluksgetal. de B-afdeeling wierpen O.K.A. II 246 en de Burg II 268 hout, cijfers die eveneens wel te laag zullen zijn. In de A-afdeeling handhaaf de O.K.A. I haar goeden roep. Met niet min der dan 306 hout maakte dit vijftal een goe de kans op de eerste plaats. Toen de af- gooier, die toch 68 kegels moest vellen, nar\ \l7.ol1 i altijd Vier en veertig lepralijders zijn, naar Reu ter aan 't Hbld. meldt, uit het gesticht te Tisjilesjti op de Donaudelta ontsnapt en marcheeren nu aan op de Donauhaven Tul- cea. Niemand durft hen tegen te houden. D.' patiënten protesteeren op deze wijze tegen gebrek aan kleeding en voedsel. VAN DE 103E ETAGE GESPRONGEN. Een onbekende is van de 103de verdieping gesprongen van Empire States Building te New York het hoogste gebouw ter wereld. Het betreft een zelfmoord. DE ZUID-SLAVISCHE REGEERING AFGETREDEN. Het officieele Oostenrijksche Telegraaf- agentschap verspreidt het volgende bericht uit Belgrado: Minister-president Dr. Schraschkitsch heeft Donderdagavond den koning de collec tieve ontslagaanvrage van het kabinet aan geboden. Te bevoegder plaatse wordt verklaard, dat het aftreden slechts het gevolg is van de stichting der nieuwe regeeringspartij en de verkiezing van de nieuwe partijcommissie en derhalve slechts van formeelen aard is. 70 gooide, ging j?®1 welverdiend applaus op. Echter Z.E.K.Z. I wist 308 te maken en neemt derhalve thans de eerste plaats in. Onze Club I gooide 288 en de Burg I 291 hout. Hedenavond komen in den korpswedstrijd uit Centraal 1 en II, Alcm. Victrix I en II en de damesclub Ke Ki Ka I. De stand is hier thans, Afd. A: 1. Z.E.K.Z. 1 308 2. O.K.A. I 306; 3. Koekoek I 304 4. Op de Lat I 297 5. Hard gaat ie I (Den Hel der) 296 6. De Burg I 2917. Cubo I 290; 8 Onze Club I 288 9. De Club I 280; 10. De Unie I 258. Afd. B: 1. Cubo II 309 2. Koekoek II 297; 3. Hout of Fout II (Schagen) 295 4. Gooi geen poedels I (Schagen) 2915. De Unie II 289; Hout of Fout I (Schagen) 286 7. Onze Club II 274; 8. Met zijn tienen II 2719. De Burg II 268; 10. Op de Lat II 265. Dames-afdeeling1. Men heeft ze niet aan een touwtje 276; 2. Onder Ons 268 3. Op houden Wint I 261; 4. Ke Ki Ka II 233 5. Vredelust I 213; 6. Vredelust II 209. Vrije baan seniores: Hier staan de nrs. 1 en 2 nog met 10 x 45, 44 resp. 5 en 4 maal, nog bovenaan. Dan volgen R. Brugman 45 4 x; Dr. J. M. v. Dam 45 3 x; L. Boom 45 2 x; C. H. de Lan ge 45 2 x; N.N. 44 2 x en C. A. Witte 44. 43 Vrije baan juniores: M. Bak 45, 44, 43 6 x; I - B Masée 4S 4^ 42, 3 x; T. Bos 45, 42 2 x; W. Nordemann 44 2 x; P. Kramers 44, 43 5 x; W. Worm Jr. 44 43 3 x; T. H. de Visser 44, 43; C. Balder 44, 42; Langendijk 44, 41Dr. Oterdoom 41, 37; A. Kok 43 2 x, 42. Dames vrije baan: mevr. L. Boom 43, 42, 41mevr. J. Geus 43, 41mevr. MetSmo- renberg 43, 40; mevr. v. d. Heuvel 42 2 x; mevr. Kokkes 42, 40; mevr. Oolders 41, 38; mevr. Appel 41mevr. MetSwager 40, 38 2 x. Naar men ons nog mededeelde, is de be langstelling voor dit wielerevennement in den lande zeer groot en het zou geenszins verwondering behoeven te wekken als op den dag der opening bleek, dat gedurende al die dagen, avonden en nachten de tribunes uit verkocht waren. ONEENIGHEID IN DE NEDER- LANDSCHE PADVINDERIJ. Motie-J. J. Rambonnet noopt twee leiders tot uittreding. Tijdens een buitengewone algemeene verga dering van de Nederlandsche Padvindersver- eeniging, die 29 October te Utrecht is gehou den, heeft de gep. vice-admiraal J. J. •Ram bonnet, hoofdverkenner der padvinders van Nederland, een motie voorgesteld, waarin het bestuur de algemeene vergadering voorstelt te besluiten, dat het spel van verkennen, zoo als dat werd gegeven door den chief scout, hier in Nederland zal worden gespeeld onder de centrale leiding van den rechtstreeks door nisch ambtenaar en 1 amanuensis-concier»® Tot het Boschbouwproefstation behooreti ongeveer 300 proefvelden, tezamen groot 80 ha, gelegen onder Wageningen, Amersfoort Stroe, Kootwijk, het eiland Texel, de Lies bosch,Gieten, Middachten enz. De proefnemingen van zuiver practisch belang worden overgebracht naar het Staats- bc«chbeheer te Utrecht en zullen onder lei ding komen van den heer ir. L. C. Geerling waarn. directeur van het Bosehbouwproefi station, die aldus overgaat naar het Staats- boschbeheer. Een ander deel gaat over naar de afd. Boschbouw van de Landbouwhoogeschool terwijl de rest der proeven niet wordt voort- gezet. EEN TORPEDO AANGESPOELD. Aan het strand te Zoutelande is een groote torpedo aangespoeld, lang ruim 6.5 meter van Engelsch maaksel. BRAND. In een rijwielzaak. Gistermorgen is brand ontstaan in de de vereeniging gekozen hoofdverkenner metrijwielzaak Van den heer Stofkooper aan dë aanvaarding van alle consequenties, welke L f VI. Hoe men de Duitsche geheime diploma tieke code stal en welk gebruik ervan werd gemaakt. Onnoodig te zeggen, dat zelfs in vollen vredestijd de diplomatieke telegrammen nooit van gezant tot minister en omgekeerd fuaan in gewoon schrift. Brief- telegramge eim zijn in normalen tijd gewaarborgd, maar welk regeerder zou er zich op durven verlaten, dat dit beginsel tot in alle onder deden werd nagekomen? Wat in vredestijd geldt, geldt nog sterker in oorlogstijd, en geen geheim is door alle oorlogvoerende lan den zorgvuldiger bewaard dan dat van de code voor het verschillend gebruik, dat ervan Bijkans alle landen hadden meer dan een. code voor het verschilend gebruik, dat ervan te maken viel, en onderdeelen van bepaalde diensten hadden weer afzonderlijke codes, en bepaalde agenten hadden vermoedelijk weer het eigen cijf< hrift. Maar aangezien het alphabet sleci 26 letters telt en er slechts 10 cijfers zijn, is het voor de experts in de materie van het geheimschrift niet zoo moei lijk een stelsel op het spoor te komen, indien dit niet van verfijnde listigheid is. Vandaar, dat men een code maar niet elk oogenblik kan veranderen, en dat het ontdekken van zulk een code, vooral wanneer het onbekend blijft, tot de bedenkelijkste gevolgen kan leiden. o Zijn de verhalen, die daarvan zijn uitge lekt, juist, dan heeft de Duitsche diplomatie dit 'in den oorlog op gevoelige wijze onder vonden. Aan een jong Belgisch ingenieur is het gelukt om het grootste deel van deze Duitsche diplomatieke code op het spoor te komen Lord Balfour heeft op 7 November 1925 toen hij sprak voor de Universiteit van Edinburg, even den sluier opgelicht over het geheim, dat betreffende de Duitsche diploma tieke code nog altijd aanwezig was. De Wil- VERGADERING NEDERLANDSCH OLYMPISCH COMITÉ. Naar wij vernemen is luitenant Pahud de Mortanges door den Nederlandschen Hockey- en Bandybond candidaat gesteld als bestuurslid van het Nèderlandsch Olym pisch Comité. Naar men weet heeft de heer P. J. Waller bedankt als bestuurslid van het N. O. C. en op zijn vergadering van Zaterdag a.s. te Amsterdam zal het Nederlandcch Olympisch Comité in deze vacature moeten voorzien. Voetbal. HET VOORLOOPIG NED. ELFTAL. De Keuze Lommissie van den K.N.V.B stelde in haar gister gehouden vergadering het volgende voorloopige Ned. elftal vast voor den wedstrijd tegen Northampton-Town op Woensdag 9 November te Rotterdam: Doel: v. d. Meulen (H.F.C); Achter: Weber (A.D.O.) en van Run (P.S.V.)Mid den:- Pelikaan (Longa), B. J. Paauwe (Feijenoord) en van Heel (Feijenoord); Voer: Nagels (Erschede), Verkerk (R.C.H.), d. Broek P.S.V., Krom (Olympia) en van Nellen (D.H.C). Kegelen. Het concours van den A.K.B. Groot was gisteravond de belangstelling in De Unie tijdens het 10-daagsche concours van den Alkm. Kegelbond. Niet minder dan 8 vijftallen, namen aan den korpswedstrijd deel. In de damesrafdeeling gooiden Vredelust I en II uit Schagen, resp. 213 en 209 en komen derhalve voor geen prijs in aanmerking. In Wielrennen. DE ZESDAAGSCHE TE AMSTERDAM. De keuring der baan Donderdagmiddag vond de keuring plaats van de baan in het R.A.I.-gebouw, welke speciaal gebouwd is voor den Zesdaagschen wielerwedstrijd, welke van 18 tot 24 Novem ber daar gehouden wordt. De baan zelf is reeds klaar, doch aan de tribunes, welke om de baan gebouwd zijn^ wordt nog druk gewerkt. We zagen onder scheidene leden van de technische commissie van de Nederlandsche Wielren Unie om de baan te keuren. Onder de vele officials be vonden zich o.m. de heeren Jhr. van der Bergh van Heemstede en Swaab de Beer. Een viertal renners maakte rondje na rondje Af en toe werd een danige spurt ingezet en wij kregen het vermoeden, dat de baan bijzon der snel was en uiterst gemakkelijk berijd baar. Na afloop hadden wij gelegenheid met eenige renners een oogenblikje te praten over de kwaliteit van de winterbaan. We spraken o.m. van der Linden en G. Leene. Beiden wa ren enthousiast over de kwaliteiten. Niet al leen dat de vergelijking met buitenlandsche banen volop doorstaan kan worden, doch men verzekerde ons positief, dat de Amster- damsche zesdagenbaan een zeldzaam goede baan is. Hij is uiterst snel. De bochten zijn gemakkelijk te nemen. Het gaat heelemaal van zelf, zei van der Linden ons. Terwijl Leene er aan toevoegde dat van wringen, waarvoor gevreesd werd, absoluut geen sprake is. Overigens lijkt de baan zeer smal te zijn, doch zooals de technische leider, de heer Grolms ons verzekerde is dat gezichtsbe drog. De baan heeft de zelfde afmetingen als die te Berlijn of te Stuttgart, en doordat de ligging daar iets anders lijkt de baan te Berlijn breeder. Men is er van overtuigd, dat de zesdagen renners zelf zeer tevreden zullen zijn met de baan en dat de snelheid niets te wenschen zal overlaten. Er kon wat dat betreft wel eens een record worden geslagen in de Amstcr- damsche Zesdaagsche. daaruit voortvloeien. Aan deze motie was een toelichting toege voegd, waarin de hoofdverkenner als zijn meening uitsprak, dat het in de lijn lag van de reorganisatie van 1927 om de belofte te brengen in den internationalen vorm Namens Assen verklaarde de heer Sark, dat hij zich onmogelijk met de motie kon ver eenigen. De heer Cevaal, ass.-districts-commissaris voor het Noorden, gaf de verzekering, dat het geheele Noorden zou uittreden, wanneer aan de belofte werd getornd. Motie aangenomen. Tenslotte werd de motie in stemming ge bracht en aangenomen met slechts 33 stem men tegen, waaronder die van de heeren Bartstra uit Groningen, Cevaal uit Veendam en Sark en Vastenou (districts-commissaris) van Assen. De heeren Cevaal en Vastenou bedankten daarop onmiddellijk als ass.-districts-com missaris en de N. P. V. Onder gefluit der vergadering verlieten vier genoemde heeren daarop de zaal. Naar aanleiding van bovenstaande zal morgen in het Prinsenhof te Leeuwarden een buitengewone vergadering van leiders en voortrekkers worden gehouden om te beslis sen wat het Noorden zal doen. Principieele kwestie. Deze motie behelst zoo blijkt uit „Het Vaderland", waaraan wij dit bericht ontlee- nen een principieele kwestie. Er bestaat bij de padvindersbeweging een belofte, die door ieder, die toetreedt, wordt afgelegd, en waar van het eerste luidt: „Ik geloof op mijn eere woord, dat ik zal trachten mijn plicht te doen tegenover God en mijn land." In dezen vorm wordt de belofte afgelegd over de geheele wereld. Alleen Nederland maakte een uitzondering. Hier had men de woorden „tegenover God en mijn land" tus schen haakjes geplaatst, waaraoor het een ieder vrij stond ze al of niet uit te spreken. Haaksbergerstraat te Enschedé. De brand weer wist het vuur tot den winkel te beperken. Een groote partij rijwielen en onderdeelen werd vernield. Ook is er vrij aanzienlijke waterschade. LEEUWARDER BOTER NOTEERING. Vastgesteld op 82 eent. De Leeuwarder Commissienoteering voor boter is voor de week van heden tot volgen den Vrijdag vastgesteld op 82 cent. Wij her inneren er aan, dat hierop nog 75 cents ac cijns, benevens handelskosten en -winst men. Vorige week bedroeg de noteering cents. ko- 80 helmstrasse bewaakte deze code met begrijpe lijke zorg. De radiomast, welke de berichten in codeschrift uitzond, was streng bewaakt; slechts dat personeel, dat dringend noodig was en dat volkomen was te vertrouwen, werd er toegelaten, en zelfs belangrijke amb tenaren aan Buitenlandsche Zaken lieten niet na schijnbaar ondergeschikt werk te ver richten teneinde dit geheim te helpen bewa ren. Maar het gebeurde op 27 November 1914, dat er iets aan de technische toestellen te Brussel haperde, en een jong ingenieur, van wien een groote roep uitging, vond zich in den laten avond van November 1914 ver plicht om aan het herstellen zijn medewer king te verlèenen. De vader van den inge nieur was bloedverwant, uiteraard heel ver, van den Oostenrijksche keizer, en mede deze omstandigheid leidde er de Duitschers toe om den ingenieur blijvend aan hun dienst te ver binden toen zij bij hun onderzoek in zijn ka mers, na zijn gedwongen vertrek, een radio- telegrafisch toestel ontdekten, dat voor tijd van bijzondere beteekenis was. Maar de ingenieur, tot dusverre slechts in zijn werk verdjept, verkreeg tezelfder tijd dat hem het vertrouwen der Duitschers ?e 1 binding met de patriotten van Libre Belgique die op zijn geboorte in Engeland een beroep £denP zlld hij. zonder dat daar- van iets kon vermoeden, in dienst van de In- telligence Service, en hij deed daarin wonde- ren Een oogenblik dacht hij er over zich van het boek zelf, overigens bewaard in den omhulsel meester te maken, maar hij be greep al gauw, dat men dan, met hoeveel moeite ook, een nieuwe code zou samenstellen en dat hij hoogstens in het ontcijferen van enkele telegrammen zou slagen. Hij bleef daarom dag in dag uit werkzaam; hij noteer de wat hij noteeren kon en onthield wat hij onthouden kon. Heeft de inspanning hem wellicht naar het uiterlijk verraden? De Duitschers begonnen hem te wantrouwen, maar missen konden zij hem niet. Een keer werd hij in een café nabij de Beurs aangehouden; een anderen keer HET RIJKS BO SCH BOUWP ROE F- STATION TE WAGENINGEN Wordt opgeheven. Met ingang van 1 Januari a.s. wordt het Rijksboschbouwproefstation te Wageningen na een ruim 10-jarjg bestaan, opgeheven. Deze opheffing was in het algemeene be zuinigingsplan Weiter voorgesteld en de Re geering is daarmee accoord gegaan. Er worden op wachtgesteld of ontslagen: I waarnemend directeur, 1 boschbouwkundi ge (tijdelijk ambtenaar), 1 ambtenaar van administratie, 1 schrijver 2de klasse, 1 tech- van den Engelschen minister van Buitenland sche Zaken ontving om bij hem te komen, kreeg hij de mededeeling, dat een telegram onderschept was van den Duitschen Staats secretaris aan den Duitschen gezant te Washington, den nog levenden Graaf Bem- storff. waarin aan dezen werd opgedragen om met Mexico in verbinding te heden, ten einde Mexico aan Duitschladn's zijde te brengen en dit bepaalde deelden van het Ame- rikaansche grondgebied; Texas, Nieuw- Mexico en Arizona toe te zeggen. Op Japan- sche hulp was tevens gespeculeerd, maar zulks zonder dat eenige schaduw van dit be wijs viel waar te nemen Eigenaardig is het wel, dat van Duitsche zijde dit telegram in verschillende exemplaren en langs verschil lende wegen werd gezonden. Het ging, gelijk wij reeds gezien hebben, aan Bernstorff rechtstreeks, maar het ging ook aan den ge zant in Mexico, en het ging eveneens in de koffers van den Zweedschen diplomatieken dienst. Deze toch gelijk de bedoelde Ameri- kaansche ambassadeur de Haar Page heeft toegegeven, heeft een rol gespeeld, die niet in alle opzichten van neutraliteit getuigde. Zelfs heeft men zich van Amerikaansche dien sten bediend om deze geheime instructie te doen overkomen, misbruik makende van de overigens goede trouw, door de Amerikaan sche regeering jegens de Duitsche zendingen getoond. o De uitwerking van het Mexicaansch com plot, waarin Mexico moest trachten Japan aan zijne zijde te krijgen, heeft zich niet laten wachten President Wiison mocht twijfelen; toen hem de materieele zekerheid van authen ticiteit van den tekst werd voorgelegd, twij felde ook hij niet meer. Toch is het noodig geweest, dat de ambassadeur Page in over leg trad met de Intelligence Service om door middel van andere voorbeelden van ontcijfer- de telegrammen elke gedachte aan een ver- I gissing buiten te sluiten. Het heeft uiteraard VERKEERSONGEVALLEN. Spelend op den rijweg geloopen en daar overreden. Op den Buiksloterweg te Amsterdam heeft gistermiddag een ernstig ongeluk plaats ge had. Een vier-jarig meisje, wonende aan de Korenbloemstraat, kwam van de voorberei dende school en liep met een vriendinnetje achter de boomen van dien weg te spelen. Plotseling sprong het kind tusschen de boo men te voorschijn. Het werd gegrepen door het spatbord van -en vrachtauto, welke ao weg naar Buiksloot was. Het kind werd dood opgenomen. Botsing met een autobus en daar na met drie gewone auto's. Gisteravond is de Nederlandsche groen- tenhandelaar Janus van Poppel, oud 37 jaar en afkomstig uit Breda, toen hij op den hoek van de Pothoekstraat te Antwerpen een auto wilde passeeren, in aanrijding gekomen met een autobus. Van Poppel verloor het meester schap over de stuurinrichting en reed achter- eenvolgens drie auto's aan. De laatste bot sing was zoo hevig dat v. P.'s wagen tegen de huizen geslagen werd en ernstig bescha digd werd. De man bloedde over het geheele lichaam. Hij kon zich nog een 60-tal meters voortbewegen tot een apotheek, waar hem de eerste hulp werd verleend. Bewusteloos is hij overgebracht naar het Stuyvenberg-gasthuis. Men vreest het ergste. Een vrachtauto met varkens van den Lekdijk gereden. Gisteren reed een zeswielige vrachtauto, geladen met 85 regeeringsvarkens, over den Lekdijk te Vianen. De lading was bestemd voor de varkenscentrale te Assen. Op den Lekdijk moest deze vrachtauto uitwijken voor een passeerenden auto. Hii kwam daarbij op het zachte gedeelte van den dijk, zakte weg en rolde naar beneden Twee varkens werden doodgedrukt onder den vrachtauto, twee vielen dood van den auto, en acht hadden pooten gebroken. Deze varkens werden di rect naar de slachtplaats te Vianen gebracht. Persoonlijke ongelukken hebben er zich niet bij voorgedaan. Trambestuurder overreden. Op den hoek van de Copernicusstraat en de Ëdisonstraat te Den Haag sprong gister avond een bestuurder der H.T M. van een wagen van lijn 14. Onmiddellijk daarna werd hij door een wagen van lijn 12, welke eerstgenoemde lijn kruist, gegrepen De man kreeg daarbij zoodanige verwondb'gen dat hij aan de gevolgen is overleden. werd hem gezegd, dat hij op straffe des doods zonder verlof de provincie Brabant niet mocht verlaten. Maar de ingenieur bleef werkzaam en toen zijn taak teneinde was ge komen, slaagde hij er, dank zij valsche pa pieren, en dank zij de hulip van Belgen in, om over de grenzen te komen. Weliswaar waren deze door den beruchten electrischen draad afgesloten, maar wij zullen het ook later zien onoverwinbaar waren de bezwaren van dien aard toch niet! Zoo kwam de ingenieur veilig in Holland, waar hij met den bekenden majoor Oppenheim in verbinding trad. Het staat vast, dat de ver diensten van den Belg, die hem hielp ont vluchten, zijn erkend; het staat zélfs vast, dat hij het Bureau van de Intelligence Ser vice heeft betreden. Wat er daarna van hem is geworden, niemand weet het. Alle naspo ringen bleven tevergeefs. Het is alweer Bou- card, die ons weet te vertellen, dat de Intel ligence Service dezen bekwamen medewerker wellicht het liefst voor goed wilde laten ver loren gaan. Maar de onwaarschijnlijkheid van dit argument springt in het oog Veeleer kan aangenomen worden, dat hij bij een on geluk om het leven is gekomen, of dat hij is gevallen in een der vallen van zijn vijanden, die het hem niet hebben vergeven, dat hij, tegen het verbod in, België had verlafen. Wel wisten zij niet hoeveel hij wist, maar de wetenschap, dat hij medenam, kon hem elders teveel toeschijnen. o En die wetenschap was meer dan voldoen de. Men beweert, dat tengevolge van de ken nis dezer geheime teekens. de Engelsche ad- milariteit in staat is geweest tijdens den Jut landslag aan de Duitschers een verkeerd tele gram langs den radioweg te zenden. Maar vast staat, dat de ontknooping van het Duitsch-Mexicaansch drama, die den laatsten druppel van den Amerikaanschen emmer deed overloopen, door het bezit van de geheime code is teweeggebracht. Toen in den laten avond van 23 Februari 1917 de Amerikaan- sche gezant te Londen een dringend telefoon 1 niet ontbroken aan pogingen om de Amen- KORTE BFRICHTEN. De politie te Uttecht heeft gisteren en eergisteren niet minder dan twintig proces sen-verbaal opgemaakt tegen autobestuurders wegens onvoldoende reminrichting van hun auto's. kaansche openbare meening op een dwaal spoor te leiden, maa. het antwoord dat Pre sident Wiison op de vragen van Senai r Lodge kon gever was ten eenemaV at io°nde. o Merkwaardig is het dat uit de verdere ie'e- grammen blijkt dat het Duitsche depaitem®nt van Buitenlandsche Zaken niet heeft kynn=n veronderstellen, dat men zin1 geheim- c«r4® op het spoor was gekomen Want het kon ouk moeilijk anders de cor soonientie n- t den gezant in Mexico werd in de geüïke co 'a voortgezet en hem werd in die code r-la«t »e verbranden wat te verbranden viel. D® Duit sche ambassadeur te Washington kon nie's meer verbranden want naar aan'eiding van het gebeurde viel aan Bernstorff het lot ten deel, dat aan zijn Oostenriiksche collega Dumba reeds ten deei was gevallen toen diens medeweten van aanslagen aan Amerikaan sche munitiefabrieken onorrstoote'iik was ge bleken. Nog eenigen tijd zijn zoodoende de ondei handelingen voortgezet en zelfs in Mei 1917 bleek men aan de Wilhrimsirasse in de meening te verkeeren dat verraad in Mexico was gepleegd. Erkhardt die zich alle moeite had getroost en daarvoor weinig dank had geoogst, diende zich zelfs tegenover Staats secretaris Zimmerman geheel schoon te was- schen. waarin hij aan de hand van onweer legbare bewijzen slaagde. o Verhalen als deze zijn niet geheel te contro leeren Zij zullen waar zijn. zij kunnen over dreven, zij kunnen zelfs volmaakt onjuist zijn. Maar zelden is een met zoo groote zorg ge heim gehouden en met reden diploma tiek complot zoo onomwonden aan den kaak gesteld kunnen worden, en zelden is een ge legde mijn zoo in de verkeerde richting ge sprongen als deze Dat maakt het wel bijna zeker, dat de Intelligence Service een niet slechte troefkaart in deze zaak heeft uitge- speeldl

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9