DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. RADIOREDE VAN VON PAPEN QaqdtiikschOjHtaidit £uchtuaact ^Binnenland Ho. 262 m Zaterdag 5 November 1932 134e Jaargang „Een ieder, die het eerlijk meent met Duitschland, moet zijn stem geven aan een partij, welke het doel der huidige regeering steunt." Aanval op de communisten en nazi's. Rijkskanselier Von Papen. MAARSCH URANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco h het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. T7IJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Bock- en Handelsdruk kerij v/k. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Vlak voor de Duitsche rijksdagverkiezingen heeft rijkskanselier von Papen een radiorede gehouden, die bestemd was voor het Duitsche volk en die als het ware als een laatste waar schuwing moet gelden, voordat men (morgen) naar de stembus trekt. In deze redevoering, die door alle Duitsche stations gisteravond werd uitgezonden, heeft von Papen o.m. het volgende verklaard: Zeer diepe smart moet de borst van iederen patriot vervullen, indien hij de geestelijke verdeeldheid van zijn volk aanschouwt. Diepe smart wanneer hij ziet hoe haat en laster, leugen en eerroof diepe curves snijden in de Duitsche volksziel. En dat alles op een oogen- blik dat nationale aaneensluiting het hoogste gebod voor het patriotische en economische verstand moet zijn. Waar gaat de strijd eigenlijk om? Het gaat om de instelling van een nieuw staatsbestuur dat ons uit het moeras der laatste jaren naar de nationale wedergeboorte moet leiden. Een staatsbestuur berustend op de samen werking van een tot werken in staat zijnd parlement met een autoritaire regeering. Het is daarbij zeer zeker niet te verwonderen dat de partijbureaucratie welke ons thans be- heerscht. zich verzet en een strijd van allen tegen allen ensceneert. Hoe hebben wij indertijd de strijdkreet van Hitier: „Tegen het Marxisme en voor de nationale vernieuwing" toegejuicht. Het is zeer zeker niet de schuld van deze regeering, welke hem en zijn propaganda methodes in de verkiezingscampagne zoo veel mogelijk vrij heeft gelaten, doch het is niet te ver wonderen, dat de heer Hitier in de rijen van het Roode Front geen veroveringen maakt, wanneer hij voor de nationale hereeniging dezelfde methodes van klassenstrijd, laster en ophitsing toepast, waarin deze hem verre de baas zijn. Inderdaad, het godloochenende bolsjewisme dat ons met religie, familie en eigen recht der persoon wil bedriegen om ons in het dwang buis van collectivistische methodes te plaat sen, dit bolsjewisme is de dood voor onze duizenden jaren oude cultuur. Geen middel kan scherp genoeg zijn om het leger van zijn valsche profeten in Duitschland met wortel en al uit te roeien. Deze grenzeniooze ophit sing van onze ieugd, deze opzetting tot klassenhaat, deze voorbereiding tot een pro letarische wereldrevolutie zullen wij met alle geestelijke en materieele middelen welke den siaat ter beschikking staan, tegengaan. Het beste dezer middelen is evenwel het groote doel, dat de Rijksregeering nastreeft: Het verzorgen van brood en werk. U kent ons program. Na vele jaren is het de eerste moedige poging om den geese! der werkloos heid te doen verdwijnen. Zou men niet heb ben moeten verwachten dat een ieder die weik en brood zoekt, vastbesloten met ons hand in hand aan het werk zou zijn gegaan Is het program mislukt? In tegendeel. Uit alle deelen des rijks wordt een nerlevmg van het bedrijf gemeld- Is ait program zooals men lasterlijk zegt. slechts een program voor groot-ondernemers en bankenNeenDui zendmaal neenHet is een program voor den handswerksman, den kleinen arbeider en den neringdoende zoo goed als voor de groot- nijveraars. Het is een program voor het wer kende Duitsche volk. Maar ik wil hier ondub belzinnig vaststellen: De sabotage welke uit zuiver partij-egoïsme tegen het program wordt gevoerd, de wilde staking welke ook door de nationaal-socialisten arm in arm met het communisme wordt gevoerd, zijn ver grijpen tegen de geheele natie, welke hier haar laatste reserves op het spel heeft gezet Het ligt niet op mijn weg af te dalen in het geharrewar der partijen. De lasterlijke aanvai tegen den persoon van den Rijkskanselier moet immers slechts deze regeering treffen. Mijn persoon speelt daarbij geen rol Maar in het belang van de zaak waar het om gaat, moet ik thans openlijk spreken Toen deze regeering aan het bewind kwam, schreef zij op haar vaan: De nationale concentratie. Wij steunden op iedere wijze den strijd welke de heer Hitier te zamen met ons scheen te voeren. Toen dan den 13en Augustus deze nationale concentratie zou worden gevormi, bleef de leider dezer groote beweging in ge breke. Het is een strijd om woorden, indien de heer Hitier beweert dat hij op dezen don keren 13 Augustus niet de geheele macht heeft opgeëischt. Te dikwijls en in deze ver kiezingscampagne wordt het dagelijks door alle partij-redenaars en alle bladen der NSDAF herhaald: Alle macht voor Hitier. De heer Hitier zegt, dat hij den 13den Augustus niet in dezen trein is gestapt, om dat hij er weer zou hebben moeten uitstappen. Inderdaad, indien men een aaneensluiting van alle nationale Duitsche krachten wenscht en wil, dan kan men ni t de bevrijding van wegens een lafhartigen moord veroordeelde moordenaars van Beuthen plechtig tot eere zaak van een partij verklaren. De leiding der staatspolitiek moet liggen in handen van lie den die een daad als heldendaad of een mis daad niet slechts beoordeelen naar gelang van het feit of de dader tot hun eigen partij behoort of niet Indien de heer Hitier in denzelfden trein wil stappen met de leiders van het groote nationale Duitschland, dan mag hij ook niet de euvelmoed bezitten de positie der om de rechtsgelijkheid en de souvereiniteit van de natie strijdende regeering door een dolk stoot in den rug te schokken. Wil de nationaal-socialistische beweging de voogdij der partijen over de leiding van het Rijk en den staat eigenlijk afschaffen, of wil zij deze vereeuwigen? Vóór den 13den Augustus heeft zij ons opgewekt in Pruisen orde en rust te garandeeren. Thans besluit zij evenwel te zamen met de communisten dat de Pruisische beambten ons geen gehoor zaamheid verschuldigd zijn. Waar is de waarheid, klaarheid? Waar het om gaat is toch dit: Niet of deze of gene partijleider op den kanselierszete, zit, niet of deze man Hitier, Bruening of von Papen heet, het gaat er om dat wij aan eengesloten staan om de levensbasis voor het Duitsche volk te verzekeren. Ons ambt is heusch geen heerschappij van de een of andere kaste, zooals men het wil voorstellen. Ons ambt is dienst aan het volk. Wij wil en niets anders dan helpen. Niemand mag van de gemeenschappelijke arbeid worden uit gesloten en ook de bewering dat wij de vrouw van haar stemrecht willen berooven, is een der vele verkiezingsleugens. Deze regeering vertegenwoordigt geen partij en zij propageert geen partij Maar een ieder die het eerlijk met Duitschland meent, moet in dezen verkiezingsstrijd zijn stem aan een partij geven, welke het doel dezer regeering steunt. Wat deze Rijksregeering wil, heeft de par tijpers in alle schakeeringen verwrongen en belasterd. Men kan niet in vijf maanden ze» millioen werkloozen van de straat geschokte financiën op orde brengen, staats- fn economisch politieke.hervormingen invoe ren. waar het volk al jaren lang op wacht Maar overal is er een aanvang mee ge maakt de resultaten der partijheerschappij te doen verdwijnen. In Pruisen is met ijzeren hand toegetast, ten einde door ngoureuse be zuiniging in het bestuur van hoog tot laag de ondraaglijke lasten te doen verminderen. Voor den landbouw en de saneering van de binnenlandsche markt zijn milliarden ge spendeerd. Het geheele financieele en econo mische program is een bewijs van eigen kracht. Onze buitenlandsche schulden zijn nog niet met een penning vermeerderd. Al deze werkzaamheden zullen moeten worden verricht door middel van de hervorming der grondwet, welke wij met de landen en de par lementen hopen door te voeren. Deze vernieu wing moet ons doel zijn als wij den 6 No vember naar de stembus gaan. Duitschland is slechts te redden indien allen weder ver vuld zijn van den geest van gemeenschap en bereidheid te helpen, de geest welke eens in de loopgraven den zoon van den geheimraad en den boerenknecht als kameraden in leven en dood verbond. Wie Duitschland liefheeft volge den roep van zijn geliefden leider in oorlog en vrede. Met Hindenburg voor een nieuw Duitschland! POLITIEKE BOTSING TE MUELHE1M Drie gewonden. Gister is het te Muelheim tusschen natio naal-socialisten en communisten tot een bot sing gekomen. Een stoet van ongeveer 30 nat. soc., die met een reclamewagen door de stra ten trokken, waarbij zij vlugschriften uitdeel den in een buurt, die hoofdzakelijk door com munisten wordt bewoond, is door de commu nisten aangevallen, zoodat zij moesten af trekken. Er vielen verscheidene schoten, waardoor een vrouw en twee mannen werden gewond. DE VERKEERSSTAKING TE BERLIJN. Heden een einde aan de staking' Hedenmorgen zal de geheele Berlijnsche Schupo in dienst zijn om een einde te maken aan de verkeersstaking te Berlijn. Nog in den nacht zal de plaatsvervangend rijkscommis saris voor Pruisen per radio waarchuwingen richten tot de bevolking van Berlijn en de stakers. Tegenstand zal direct door gebruik making van de vuurwapenen worden onder drukt. Dr. Bracht is van meening, dat de machtsmiddelen der politie voldoende zijn om de werkwilligen bescherming te verleenen en het verkeer te herstellen. Relletjes. Bij de botsingen in verband met de ver keersstaking te Berlijn zijn gistermiddag ir, Schoeneberg en in"het Noorden van Berlijn, naar de „Vorwaerts" meldt drie personen gedood, twee mannen en een vrouw. Acht personen, waaronder drie vrouwen, werden zwaar gewond. De „Vossische Zeitung" con stateert, dat bij de ongeregeldheden door de vrouwen een rol is gespeeld, gelijk dit tot dus verre in Berlijn nog niet gezien was. Onder de gearresteerden bevinden zich verscheidene demonstranten, waarvan kan worden aangetoond, dat zij hebben deelgeno men aan overvallen op autobussen en werk willigen hebben aangevallen. 3500 werkwilligen bij de B.V.G. Tot half vier gistermiddag hadden zich op de stations der B.V.G. 3500 werkwilligen ge meld. Een vrij groot aantal trams en auto bussen kon uitrijden. DUITSCHE COMMUNISTEN KUNNEN NIET NAAR RUSLAND. Naar uit Tilsit wordt gemeld, zijn Vrijdagmorgen zestien Duitsche arbei dersvertegenwoordigers die zich op weg naar Moskou bevonden, in den trein ge arresteerd en overgebracht naar het po litiebureau. Daar werd hun medege deeld, dat op last van Berlijn hun het vertrek uit Duitschland moest worden verhinderd. Allen gearresteerden, die naar het schijnt voor een studiereis naar Rusland waren ujjgenoodigd, wer den de paspoorten afgenomen. Uit een circulaire van de K.P.D. blijkt, aldus wordt te bevoegder plaatse verklaard, dat het verblijf dezer arbeidersvertegen woordigers in Rusland ten doel had hen af te richten tot communistische agita tors voor Duitschland. De regeering heeft in verband hiermede gebruik ge maakt van het recht paspoorten in te trekken ten einde op deze wijze de reis onmogelijk te maken. TREBITSCH LINCOLN IN ARREST GESTELD. De internationale avonturier Trebitsch Lincoln die Donderdagavond te Guerze- nich een voordracht heeft gehouden over „Mijn weg tot Boeddha" werd na afloop der bijeenkomst door recher cheurs te Keulen gearresteerd. Naar wij vernemen is deze maatregel genomen op aanstichting van een Ne- derlandschen crediteur, die van Tre bitsch Lincoln 6.000 zou te vorderen hebben. De justitie verstrekt, daar het een civielrechterlijke zaak betreft, geen nadere inlichtingen. POSTVLUCHTEN OP INDIE. De „Ijsvogel" (uitreis) vertrok uit Rome en landde te Athene. De Pelikaan" (thuisreis) vertrok uit Cairo en landde eveneens te Athene. VLIEGTUIGEN BIJ VENETIE DOOR BRAND VERNIELD. In den nacht op Vrijdag is brand uitgebro ken in de emplacementen van de vliegnaven bij Venetië. Een groote hangar, waarin een aantal vliegtuigen was ondergebracht, is ver nield. Eenige één-motorige Junkers-toesteller. zijn verbrand. De schade bedraagt ongeveer 350.000 gulden. Vijf vliegtuigen verbrand. Het aantal der Junkers-toestellen, dat bij den brand in de hangers van de vlieghaven van Venetie is verwoest, bedraagt vijf. FEESTELIJKE ONTVANGST VAN VON GRONAU TE ROME. Von Gronau is precies om vier uur gister middag in de haven van Ostia bij Rome ge daald. De Groenland-wal was om 10 uur uit Athene gestart. Ter verwelkoming der bemanning waren de Italiaansche minister van Luchtvaart en eenige hoofdofficieren aanwezig, voorts de Duitsche zaakgelastigde legatieraad Smend en vele leden der Duitsche kolonie. De ont moeting van Balbo met von Gronau droeg een zeer hartelijk karakter. Von Gronau zal aan Mussolini worden voorgesteld. Naar von Gronau heeft verklaard, was de vlucht naar Rome een der mooiste etappen van den geheelen tocht. Den afgelegden af stand schat hij op 45.000 K.M., waar hij on geveer 300 vlieguren over heeft gedaan. KORTE BERICHTEN. Onbekende daders zijn binnenge drongen in een sigarenfabriek aan den Cruquiusweg te Amsterdam. Er worden plm. 5000 sigaren vermist. De indringer.; zijn vermoedelijk met een auto verdwe nen De rechtbank te Groningen heeft in staat van faillissement verklaard de N.V. Nederlandsch Amerikaansche Hy potheekbank te Groningen, DE ZEPPELIN VAART DIT JAAR NIET MEER UIT. Dr. Eckener heeft gister eenigen journalis ten een interview toegestaan, waarin hij, nu de tochten van den Zeppelin voor dit jaar beëindigd zijn, eenige getallen noemde. Het ■luchtschip heeft in totaal 290 tochten ge maakt met 503.600 K M., waarvan in dit jaar 58 tochten met 180.780 K.M. Gemiddelde snelheid 100 K.M. j>er uur. Totaal werden vervoerd 7495 passagiers, 2745 KG. post en 2021 K.G. vrachtgoederen. VERZAKKINGEN IN DEN NIEUWEN MAASDIJK BIJ NEERLOON. Naar uit Neerloon wordt gemeld, heeft men in den nieuwen Maasdijk aldaar een dijkverzakking waargenomen ter lengte van 25 meter en ter diepte van drie a vier meter Onmiddellijk heeft een ingenieur van den rijkswaterstaat zich naar de plaats des on- heils begeven, ten einde zich van den toe stand op de hoogte te stellen. Ook op andere plaatsen vertoont de dijk diepe scheuren, zoo dat het niet onmogelijk is dat nog meer ver zakkingen zullen plaats vinden. De waterstaat heeft aan den aannemer van den nieuwen dijk opdracht gegeven het gat te herstellen. Met het nemen van deze maat regelen is doorbraak vrijwel uitgesloten. STOOMPERS UIT ELKAAR GESPRONGEN. Gistermiddag half twee is op de sajet fabriek van de Gebr. van Leeuwen te Veenen daal de stoompers uit elkaar gesprongen. De stukken ijzer werden door het dak naar buiten geslingerd, terwijl een zestigtal ruiten ver nield werd. In de afdeeling breierij, waar het ongeluk gebeurde, waren slechts enkele meis jes aanwezig, daar de fabriek juist aanging Eenigen van hen kregen onbeteekenenae schrammen. De oorzaak is vermoedelijk te zoeken in een te hoogen druk van de pers. DE HANDEL IN VERDOOVENDE MIDDELEN. Te Maastricht heeft Donderdag een inter nationale politiebijeerikomst plaats gehad, waaraan is deelgenomen door politie- en justitie autoriteiten uit Luik, Aken, Heerlen Maastricht, Kerkrade en Rotterdam. Besproken is de bestrijding van den inter nationalen handel in verdoovende middelen welke het laatste jaar in deze streek zoo aan zienlijk is toegenomen. BRANDEN. Gistermiddag ontstond door tot nu toe om bekende oorzaak brand in de groote schuur van de boerderij van mej. van Ophoven te vVellerlooi (L.) In een oogwenk stond alles in lichter laaie. De schuur brandde geheel af 20.000 K.G. kunstmeststoffen, 10.000 K.Q hooi en 6000 K.G. stroo werden een prooi der vlammen. Ook eenige landbouwwerktui gen en machines gingen in de vlammen op De brandweer uit Twisteeden was spoedig ter plaatse, doch aan blussching viel niet te denken. In een garage drie vrachtauto's en een personenauto vernield. Toen men gistermorgen in de garage van den expediteur Verhagen te Dinteloord een vrachtauto wilde aanslaan, geraakte deze in brand. Twee andere groote vrachtauto's en een personenauto, die ook in de garage ston den, werden eveneens vernield, daar de ga rage in een oogwenk in lichtelaaie stond. De brand dreigde naar de belendende perceelen over te slaan. De brandweer wist echter het vuur te localiseeren, zoodat alleen de garage met inhoud verloren ging. De aangerichte schade wordt op ruim 30.000 geschat en wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. DE INBRAKEN TE MIJDRECHT. S In aansluiting op ons bericht inzake de te Mijdrecht gepleegde drievoudige inbraak kan nog worden medegedeeld, dat de geldelijke buit niet heel groot is. Bij den manufacturier Van Yperen vermist men ongeveer 25 gulden, de let- terkastenfabrikant Verwey mist ruim 5 gulden, terwijl in de fabriek van Den Hertog ongeveer 20 gulden wordt ver mist. De dieven zijn vermoedelijk eerst in de fabriek van Den Hertog geweest, waar behalve het vernielen der brand kasten ook eenige stalen kasten totaal uit elkaar zijn gerukt en de inhoud over de kantoorlokaliteiten is verspreid. Een bedrag van 200 gulden, dat in een trom mel geborgen was, werd onaangeroerd gelaten. Uit de fabriek is een steekwa- gen medegenomen. Bij den manufactu rier heeft men vervolgens een raam opengeschoven en de niet al te zware brandkast naar het fabrieksgebouw ver voerd, waar n^pn minder gevaar liep, gestoord te worden, daar de fabriek vanaf de straat bijna niet te zien is. Bij den heer Verwey heeft men een klein stukje uit de ruit van de tuindeur gesneden en deze toen geopend. Slechts eenige papieren zijn hier uit een bureau verwijderd en over den vloer verspreid. De heer Verwey bemerkte de inbraak te zijnen huize eerst, toen hij bij zijn buur man de zaak in oogenschouw had geno men. Onmiddellijk is de recherche uit Utrecht met het geval op de hoogte ge steld en heeft men de zaak in samen werking met rijks- en gemeentepolitie in onderzoek genomen. Vingerafdruk ken zijn niet gevonden. HOOG WATER. De overstrooming in Noordbrabant De commissie tot voorbereiding van werkverruiming in West-Brabant, wel ke zich sinds jaren met de ontwatering van de uitgestrekte Haagsche Beemden ten N. W. van Breda bezig houdt, heeft in de overstrooming van de Mark, waar door een zeer groot gebied is getroffen, aanleiding gevonden met spoed te ver gaderen. In haar bijeenkomst te Roosen daal, die onder leiding stond van den burgemeester van Zevenbergen, heeft zij besloten een telegram te zenden aan den commissaris der koningin in Noord brabant, waarin de aandacht op de overstroomingen wordt gevestigd en waarin den commissaris verzocht wordt, zich op de hoogte van den toestand te stellen. De technische ambtenaren van den provincialen waterstaat hebben naar aanleiding van dit telegram bereids op dracht gekregen, zich in het overstroom de gebied van de feiten op de hoogte te stellen. KINDERLIJKJE GEVONDEN. Te Sittard zijn een zekere T. en mej. C. gearresteerd, die er van worden ver dacht een kindje van eenige maanden oud om het leven te hebben gebracht. Het lijkje van het kind is reeds gevon den in den kelder van hun woning. De beide verdachten zijn opgesloten te Maastricht. DE KIPPENDIEFSTALLEN TE OSS. De marechaussee is er in geslaagd, in samenwerking met de gemeentepolitie te Oss, een groote partij kippen op te sporen, die alle na onderzoek afkomstig bleken te zijn van diefstal. In verband daarmee is een zekere T te Oss gearresteerd, in wiens huis de kippen zijn gevonden. BRANDSTICHTING? Te Oudenbosch is Woensdagavond brand uitgebroken in de woning van Van P. in het Oudland. Men slaagde er in na verloop van eenigen tijd het vuur te blusschen ,maar de marechaussee kreeg aanwijzingen van brandstichting in handen, zoodat zij het echtpaar Van P. heeft gearresteerd De vrouw is Vrij dag op vrije voeten gesteld, de man is opgesloten,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1