Jbucquliike. Stand V. V. A. H—Alcmaria II 3—4. Beverwijk IGo ahead I 92. LOTSY IN ALKMAAR! HET A. K. B.-CONCOURS. Groote strijd in alle efdeelingen. Alcmaria Victrix I wint ook den len prijs in den eerekorpswed- strijd. DE ZESDAAGSCHE AMSTERDAM. In het voorprogramma belang wekkende sprintwedstrijden. DE DUDE GARDE IN ACTIE OP DE WIELERBAAN IN H^T R. A. L- GEBOUW. Uit onze Staatsmachine .«'wïïuUir verdeeld werden. Verder moet hij wat meer meeloopen en niet uitsluitend op appelleereD fluiten. In zijn optreden was hij echter zeer positief en dat is ook al veel waard. Wederom is het Alcmaria II mogen gelukken 2 kostbare punten uit Amster dam mede te nemen enverdiend. Het veld, waarop gespeeld werd, was in een woord treurig: onnoemelijk glad, zoodat vele spelers de grootste moeite hadden zich staande te houden of zich vlug te verplaatsen. Het was dan ook niet te verwonderen, dat sommigen tegen he einde absoluut uitgespeeld waren. Alcmaria had 't eerste succes, toen Rootring Sr. een goed doorgespeelde bai te pakken kreeg, een back passeerde en den keeper het nakijken gaf (0—1)- Dit punt was echter het sein tot een serie aanvallen van V. V. A.. die meesta geleid worden door een uitstekend spe lende rechtsbuiten De V. V. A.-binnen- spelers hielden het spel echter te kort, en aleeln de mid-voor schoot, doch zeei onzuiver, zoodat Jongmans zijn doe schoon wist te houden. Eén moment spande het echter geducht, toen de rechtsbuiten naar binnen zwenkte, schoot en Jonemans het hard? scJ10t keerde. Weer kwam de bal bij de rechts buiten, weer een schot, weer door Jong mans gehouden, die er nu maar een cor ner van maakte. Rust kwam met 0 1 voorsprone. Na de rust kreeg V. V. A. met twee zeer eigenaardige doelpunten de leiding Bij een corner beging V. V. A. de tactiek een speler vlak voor Jongmans te plaat sen. Deze was daardoor gehinderd en kon niet voorkomen, dat een tweetal kopballen in de uiterste hoek te land kwamen, de laatste zelfs via boven lat en paal. Wel maakte Bos er kort daarop 2—2 van uit een vrije schop, doch nog was hét overwicht van V. V. A. niet afge loopen. Tot overmaat van ramp strui kelde een V. V. A.-speler over Hoorn, en tenmidden van een doel-scrimmage floot de scheidsrechter voor dit geval strafschop, die V. V. A. de leiding gaf (3—2). Er was toen nog 20 minuten te spelen en in deze 20 minuten liet Alc maria II zien wat ze kon. Prachtig werd aanval na aanval op gezet, steeds open spel, en V. V. A. werd teruggedrongen, moest zich verdedigen met den moed der wanhoop. Alcmaria was niet te houden, en Bos en Watertor gaven Alcmaria met een tweetal prachtige doelpunten de over winning. 'In de resteerende minuten kwamen Watertor en Keppel als halfs fungeeren en was er voor V. V. A. geen doorkomen meer aan. We kunnen het tweede slechts één raad geven, speelt altijd zooals de laat ste 20 minuten gespeeld is, dan zal ver der succes niet uitblijven. Er is door allen hard gewerkt en met een goed be kroonden uitslag. Alcmaria II heeft nu van de 5 gespeel de wedstrijden er 4 gewonnen. Wat te verwachten was is wel uitge komen, de Alkmaarders konden het tegen de a.s. kampioenen niet bolwerken en verloren met flinke cijfers. De roodwitte Beverwijkers speelden in prachtvorm en we gelooven wel dat zij zich niet makkelijk zullen laten klop pen. Toch zag 't er in 't begin niet naar uit dat het zoo'n vaart zou loopen want Go ahead nam het spel geheel in han den. Van de aftrap af ging de groenwitte linkervleugel er pijlsnel van door maar de achterhoede redde goed. Het duurt echter kort voordat de Beverwijkers in gespeeld zijn. Hun vleugelspelers zijn razend snel en beschikken over goeie balcontrole. Vooral de linksbuiten is bijna niet te houden en deze speler is het dan ook die tijdens een Go ahead over wicht het eerste doelpunt maakt. Go ahead is nog niet ontmoedigd, ze vallen goed aan en Engel maakt het de tegenpartij danig lastig doch de verde diging van de Beverwijkers is uit 't goe de hout gesneden terwijl ze met veel bravour spelen. Na tien minuten is het weer de links buiten die na prachtig spel van zijn linksbinnen voor de tweede goal zorgt Het spel gaat vrij gelijk op, beide ploe gen zijn om beurten in den aanval en soms gaat het zeer snel. Er wordt voor al door de Beverwijkers prachtig gecom bineerd maar ook Go ahead speelt goed samen. Het spel van de roodwitte ploeg is echter veel verrassender. Het is een lust om te zien hoe hun binnenspelers het veld vrij maken voor de vleugel spelers Een vlugge drihbel naar binnen dan een schijnschietbeweging en de vleugel half van do tegenpartij zit er in. Het schieten en plaatsen kunnen met beide beenen en wat dat zeggen wil nou dat hebben we vanmiddag weer even kunnen constateeren. 't Spreekt dan ook vanzelf dat de Go ahead halflinie 't erg zwaar had en aangeven van deze linie was in deze wedstrijd minder dan anders. To~h lukt het Kuijs met een keurig schot de achterstand te verkleinen tot 2—1. De vreugde is wel van heel korten duur want Beverwijk weet er maar met een 31 van te maken. De rust komt met dezen stand. De tweede helft was nog maar 5 minu ten oud of Beverwijk had de stand reeds op 41 gebracht. Ook nu staat het spelpeil, evenals voor de rust, op fatsoenlijke hoogte. Bever wij'- blijft uiterst gevaarlijk en weet den stand op te voeren tot 61 waarna Kuijs op goede wijze zorg draagt voor het tweede tegenpunt. Het einde kwam ten slotte met een groote overwinning, nl. 2 voor de Beverwijkers, welke uitslag wel wat ge flatteerd is De wedstrijd werd door veel publiek bijgewoond. 's Morgens om 10 uur speelde het twee de elftal van Go ahead tegen de Boys en konden een 50 nederlaag slikken. Het tweede was er geheel uit en kon van de vele opgelegde kansen er niet één benutten. De tegenpartij deel het beter en scoorden vijf maal. Er werd vinnig gespeeld en enkele spelers van beide partijen gingen nog al eens buiten bun boekje waartegen de scheidsrechter v. e, wat flinker had kunnen pptreden. Er was veel belangstelling voor deze derby Be adspiranten konden het ook al niet tot een overwinning brengen en moesten het loodje leggen tegen de Alcmaria A.- adspirantén met 52. Het derde hield de groenwitte-kleuren hoog door te ïs. Niedorp van de club van dien naam met 10—2 te winnen. De voor hoede van 't derde verstaat de kunst van doelpunten maken. In 5 wedstrijden fa briceerden zij er 29. In haar afdeeling heeft het derde thans de leiding. ZAANDIJKALKM. BOYS I 2—6. De Alkmaarsche Boys schudden op buitengewone wijze een ern stige concurrent van zich af. Bijna hadden de Alkmaarsche Boys een dotreis naar Zaandijk. Op het terrein aange komen kwamen de Alkmaarders tot de ont dekking, dat de Zaandijkers dit afgekeurd wilden zien, omreden er des middags door de eerste elftallers op gespeeld moest worden Intusschen kan gezegd worden, dat het ter rein in een minder goede staat verkeerde en vooral van de eene zijde ondervond voor de rust de Alkmaarsche linkervleugel en na de rust de rechtervleugel buitengewoon veel linder. Het laat zien dan ook zeer gemakke lijk begrijpen, dat dit veel afbreuk aeed aan het vleugelspel. Na eenige discussie bracht de scheidsrechter ten slotte de beslissing en liet spelen. De Boys hadden begrepen, dat zij voor een zeer zware taak gesteld werden en dat ge ducht aanpakken, een van de voornaamste factoren zou moeten zijn. En, zeer terecht De Zaandijkers speelden pas toen een ver loren partij, toen geruimen tijd na de rust de stand 14 werd. De Alkmaarsche defensie was weer bui tengewoon op dreef en vormde voor de vin nige Zaandijker-aanvallen een geweldig struikelblok. De halflinie en voorhoede deden thans zeer verdienstelijk werk, er werd zeer goed gesteund en een aardig open spel gespeeld. Deze aanvallen bleken dan ook im mer gevaarlijk en ieder voorhoede-speler nam een doelpunt voor zijn rekening, terwijl de rechtsbinen het zestal vol maakte. Het is een merkwaardig verschijnsel, dat de Alkmaarders in hun uitwedstrijden t^ans drie zware immer hun beste spel spelen en zeer goede resultaten weten te be halen. Koomaan Boys, breek nu eens met die gewoonte en laat ook in eigen huis eens zien dat gij het kunt! De Boys waren thans weer volledig en wij zagen dan ook de volgende opstelling in het veld: v. d. Horst; Houtkooper en Slikker; Weel, Michels en v. d. Hilst; Indri, Brouwer. Kwadijk, Nol en Boots. Zaandijk wint de toss en nadat de Boys hebben afgetrapt, bezoeken zij reeds dadelijk het Zaandijker-doel, doch zonder resultaat Brouwer moet reeds dadelijk het veld even verlaten, in verband met een kleine blessure, doch komt na eenige minuten terug. Een paar goede aanvallen door Indri geleidt, leveren eveneens niets op, terwijl Boots een paar corners, door het slechte terrein, eveneens minder goed kan nemen. Zaandijk zit echter ook niet stil en bij één van haar aanvallen, wordt v. d. Horst even gewond en komt op den grond te liggen met een Z.-speler boven op zich. De scheidsrechter laat echter door spelen en er volgt een schot op het verlaten doel. Eén der achterspelers weet echter op schitterende wijze den bal voor den doelmond weg te koppen, daarmede een zeker doelpunt voorkomend. Nog steeds hebben de Boys het doel niet gevonden en Indri en Boots schieten om beurten juist over. De Zaandijker aan vallen zijn eveneens van geen gevaar ont bloot en v. d. Horst kan eenmaal redden teri koste van een corner, die voor de gastheeren niets oplevert. Toch hebben de Boys het eer ste geluk, als Brauwer na twintig minuten met een goed schot zijn club de leiding geeft en na drie minuten op eenzelfde wijze den stand op 02 brengt. De Zaandijker weten voorloopig erger te voorkomen door de be kende buitenspel val, die zij listig opzetten Toch kunnen zij niet voorkomen, dat Indri een corner krijgt te verwerken, Nol eenmaal vlak naast schiet en Brouwer hetzelfde doet door vlak naast te koppen Even moet nog gestopt worden, daar alle ballen in de aan grenzende sloot liggen. In een nieuw over wicht der Boys brengt Nol met een goed schot den stand op 6—3. Dit is Zaandijk te erg en zij gaat tot fanatieke aanvallen over De Alkmaarsche verdediging weet den druk goed te doorstaan, al kan enkele malen v. d. Horst en Houtkooper slechts redden ten koste van een corner. De Alkmaarders hebben in de rust begre pen dat zij er nog niet zijn, mogelijk is de ontmoeting tegen W.F.C. V een goede les ge weest, want reeds dadelijk wordt geducht aangepakt. Dit blijkt zeer noodzakelijk te zijn, want de Zaandijkers zitten ook niet stil en na vijf minuten hebben zij den achter stand verkleind tot 13. Dit prikkelt de Boys tot meerdere activiteit en het enthou siasme wordt hoog opgevoerd. Aanval op aanval volgt, doch steeds blijft een doelpunt uit Bij een zeer goede kans fluit de scheids rechter af, om een Z.-speler te berispen, wat zeer jammer is. De Zaandijkers trachten het spel te forceeren, er komt buitengewone spanning, betde ploegen geven zich geheel Nadat Indri juist heeft naast geschoten en v. d. Horst nogmaals ten koste van een cor ner kan redden, maakt Boots aan alle onze kerheid een einde en scoort het vierde doel punt. Dit beteekent voor Z. een verloren partij en zij wordt iets minder sterk. Nadat nomaals gestopt is, om de „kroosduikers" weer eens op te visschien, schiet Indri hard tegen den paal en kan de bal weg gewerkt worden. Het is echter uitstel van executie, want kort daarop maakt Kwadijk met een mooi schot 15. Eindelijk kan Zaandijk met een zuiver schot den achterstand verkleinen doch de Boys-aanvallen worden steeds ge vaarlijker en bij een prachtige open aanva brengt Indri den eindstand op 2—6. De Alk maarders hebben hierbij weer een zware tocht achter den rug en bezitten dus nog h maximum aantal winstpunten. Alkm. Boys II was bij Alkmaar II op be zoek en speelde een voortreffelijken partij. De rust brak aan met een 3—^0-voorsprong voor de Boys, terwijl het einde kwam met een 5—O-overwinning. Het vierde elftal kwam gehandicapt in het veld, doch won des ondanks van K.S.V. 11 met 4—3, na bij de rust met 2—3 te hebben achter gestaan. De junioren deelden met de Z.V.V-ditos de eer, 44, terwijl de B-adspiranten uit te gen Nieuwe Niedorp a met 3—1 verloren Zooals wij reeds eerder meldden, komt de heer K- J- J- Lotsy Zaterdagavond a s. in t Gulden Vlies een lezing houden over de voetbalsport. Deze lezing duurt vrij lang, n l. voor de pauze en IK uur na de „thee in de tweede helft wordt de causerie verduide lijkt door lichtbeelden. Het spreekt vanzelf, dat de leden en dona teurs der drie uitnoodigende voetbalclu. s vrij entree hebben, doch ze moeten hun diploma's kunnen toonen en op tijd kwart voor acht aanwezig zijn! Is er dan verder nog plaats, dan zijn ook anderen welkom. Wij zouden iederen voetballer en iederen voetballiefhebber willen aanraden: Gaat zeer beslist naar deze lezing; niet alleen, omdat ze interessant is, maar ook, omdat ze bui tengewoon leerzaam en nuttig is. Hockey. Alkmaar 2Bloemendaal 3 0 5. Op het modderige Alkmaar-veld ontmoet te deze twee partijen elkaar. Scheidsrechters zijn de heeren van Haaren en Makkink. Direct na de bully onderneemt Bloemen daal een aanval die echter op niets uitloopt. Zij komt echter steeds weer terug en uit één dezer aanvallen scoort de linksbuiten. Een paar minuten later is het 02 als de keeper tinaal over een zacht rollertje trapt. Bloe mendaal blijft in den aanval en eenige straf- corners op het Alkmaar-doel worden geno men. De voortreffelijke Alkmaar-spil pro- jeert telkens het spel te verplaatsen wat hem slechts ten deele gelukt. Tot de rust blijft Bloemendaal in den aanval doch dank zij het goede werk der backs wordt er niet meer ge scoord. Na de rust gaat het spel eenigen tijd ge lijk op maar als de rechtshalf weer eens een fout begaat maakt Bloemendaal er met een prachtigen goal 0—3 van. Hierna wordt een heele zending straf- corners op het Alkmaar-doel ondernomen, waarvan de laatste doel treft. 04. Na de bully zit Bloemendaal alweer voor het Alk maar-doel en uit een scrimmage wordt het 5e doelpunt geboren. Mte deze stand kondigen de uitstekend lei dende scheidsrechters het einde aan. Van het Alkmaar-elftal was de voorhoede waardeloos. De eenige behoorlijke spelers waren mid- voor en rechtsbinnen. De eerste was alleen ontzettend bang. Van de middenlinie was de spil enorm, linkshalf voldoende en rechtshalf waardeloos. Het backstel was soliede en de keeper, behalve één groote blunder, voldoen de. Het is te hopen dat volgende week tegen Krommenie gewonnen wordt. Het kan, dus het moet. gespannen, de het onderling Kegelen. 't Heeft er geweldig laatste wedstrijden van concours van den A. K. B. Niet minder dan 16 vijftallen, 5 uit afd. A., 8 uit afd. B en 3 uit de damesafdeeling zouden hun geluk nogmaals op de korpsplank be proeven. „Men heeft ze niet aan een touwtje gooide 299 hout en won hierdoor ook den len prijs in den eerekorpswedstrijd In afdeeling A gooide Op de Lat I 306 hout doch moest even later toch de meer derheid van Alcmaria Victrix I erken nen die met 1 houtje meer, dus totaal 307, nog op den len prijs beslag legde. In afdeeling B behaalde „de Club II" met 294 den len en Gooi geen Poedel I uit Schagen met 287 den 2en prijs Voor verdere bijzonderheden zie men hieronder den oificieelen eindstand. De prijsuitreiking wordt a.s. Zondagavond in „De Unie" plaats. Eerekorpswedstrijd: Afd. A. Alcmaria Victrix I 307 hout; Op de Lat 1 306 hout. Afd. B.: De Club II 294 hout; Gooi geen Poedels I 287 hout. Dames: Men heeft ze niet touwtje 299 hout. Eereprijs hoogste korpsgooier afd. A.: M. Olie 75 hout; afd. B.: D. Postma 69 hout. Dames: Mevr. Köllmanh 68 hout Vrije baan senioren: 1. C. de Lange 45 15 maal; 2. A. Köllmann 45 12 maal, 44 8 maal; 3 Joh. Diepen 45 12 maal 44 4 maal; 4. L Boom 46 5 maal; 5. R. Brug man 45 4 maal; 6. Dr. van Dam 45 f maal8. W. Scheepmaker 45—44. Vrije baan junioren: 1. M. Bak 45 1 maal2. P. Kramers 45 3 maal 44 3 maal 3. C. Balder 45—44 3 maal; 4. K. Führ- iran 4544—43 5 maal; 5. P. Langendijk 45—44—43 3 maal 42 3 maal6. N. N. 45— 44-43 3 maal 42; 7. B. Masee 45—42 2 maal; 8. T. Bos 45; 9. W. Nordemann 44 2 maal 43; 10. W Worm 44—43 3 maal 11. J. van Spanje 44—43 2 maal; 12. T. H de yisser 4443. ^isdus M. Bak 45 3 maal en 44 4 maal Kramers 45 maal en 44 3 maal 4. K. Führ 4 Echtp. C. de Lange 52—49; 5. Mevr. v d Heuvel—Hr M. Jimmink 50 2 maal 49 2 maal; 6. Echtpè Oolders 50 2 m. 49 Vaste baan: 1. Joh. Diepen 45 5 maal; 2. C. de Lange 45 4 maal; 3. A. Köllmann 45 2 maal; 4. M Jimmink 45—44 3 maal; 5. G. J Genefaas 45—44 2 maal 43 5 maal; 6. L. Boom 45—44 2 maal 43 2 maal7. R. Brugman 4543 2 maal; 8. B. Masee 44—43 2 maal; 9. D. Oly 44—43—42—41; 10. G. Harmsen 44—43—4240. Propaganda: 1. L Buys 39; 2. P. Ool ders 37; 3. Rol 36—35 2 maal. Propaganda Dames: 1. Mej. Ge .s 34: 2. Mej. Met 33. Wielrennen. Nu het „Zesdagenveld" is vastgesteld en op de Amsterdamsche winterbaan, waar aan stonds, naar verwacht wordt, een der meest interessante Europeesche Zesdaagsche wed strijden verreden zal worden, de training een aanvang heeft genomen, kan de directie rans haar aandacht aan de „hors d'oeuvre" jesteden. Deze belooft voor de liefhebbers een kostelijke lekkernij te worden. Terwijl op Vrijdag den 18den November, nadat om half tien de deelnemende koppels aan het publiek zullen "fcijn voorgesteld, om 10 uur het start schot voor de eerste Nederlanasche Zesdaag sche gelost zal worden, begint het program ma van Vrijdag, naar Zesdaagsche traditie, evenwel reeds om 8 uur. In het buitenland worden dan gemeenlijk van 8 uur tot half tien eenige nationale amateurwedstrijden verreden, doch hier heeft de directie, ook al in verband met deze voor ons land geheel nieuwe Zesdaagsche-gebeurtenis, internatio nale sprintwedstrijden voor amateurs op het programma geplaatst, waarvoor ongetwij feld groote belangstelling zal bestaan. Im mers de eerste officieele wedstrijd op den nieuwe winterbaan zal de Hollandsche Olympische kampioen J. van Egmond aan den start doen verschijnen, met niemand min der dan zijn Olympischen tegenstander, den Franschman Chaillot, die te Los Angeles 2e werd. Chaillot zal na zijn nederlaag bij de Olympiade gaarne van deze gelegenheid tot revanche, gebruik maken. Bovendien is dan nog de Duitscher Toni Merkens voer dezen wedstrijd geëngageerd. Deze kan gevoegelijk de sterkste internationale amateur worden genoemd, teme er ook, waar Merkens de eenige rijder is, die in den laatsten tijd den wereldkampioen Richter heeft weten te ver slaan. Naast deze drie befaamde renners van internationale reputatie verschijnen dan nog de Amsterdammer Van der Linden, die op de winterbaan zeer goed thuis schijnt te zijn en de Haarlemmer Van Dijk aan den start. Er zal een sprintwedstrijd „match a deux" ver reden worden, benevens een wedstrijd over 20 ronden met 5 klassemten om den door de directie uitgeloofden eereprijs. Verder zullen nog in het programma van dien avond de twaalf beste Amsterdamsche amateurs op uitnoodiging der Zesdaagsche directie aan den start komen. Een voorschotel dus, welke voor den lijvigen zesdagen-maaltijd ook al geen „lichte kost" genoemd kan worden. De dag van het begin der Eerste Zesdaag sche in Amsterdam nadert meer en meer. De tribunes zijn reeds zoo goed als gereed en op de baan wordt reeds druk door verschil lende renners, die aan de wedstrijden in den vooravond van den 18en November zullen deelnemen, getraind. We zagen toen we hedenmiddag eens een kijkje gingen nemen o.a. Klaas van Nek Jr Jacques van Egmond, Willems, Hoevens enz. Er wachtte ons echter dezen middag nog een verrassing. We kregen namelijk ook een tweetal renners van de oude garde te zien De heeren John Stol en Guus Schilling, gin- gen het ook eens probeeren en het moet ge zegd worden, zij konden het nog. In den be ginne was het eerst nog wat vreemd voor de heeren, doch toen zij eenmaal „ingereden" waren gingen zij nog in een behoorlijk tem po over de baan. Het was een aardig gezicht deze mannen van de oude garde zoo tusschen de jeugdige renners in te zien rijden. Nadat de noodige foto's van de heeren waren gemaakt en zij weer uit gingen rus ten, vroegen wij den heer Stol, die vroeger heel wat Zesdaagsche gereden heeft, hoe hij de baan vond. Hij verklaarde dat deze bij zonder goed was en dat de buitenlanders er zeer zeker tevreden over zullen zijn. De Duitschers en Belgen worden de vol gende week verwacht. We zullen hierover nog nader schrijven. aan een 3. C. Bailder 45, 44 3 maal man 45, 44, 43 5 maal; 5. p. eVrik?h44' 3 maal 3 ^aa1^end,jk Vrije baan dames: 1. Mevr Rike 45—42 t .r; 44 2 maal; 3. Mej v d Laan 44; 4. Mevr. Boom 43—42 2 maal o. Mevr. MetSmorenberg 4342- f, Mevr. Met—Swager 42 2 maal 40 6 maal 7 Mevr. v. d Heuvel 42 2 maal 40- 8 Mevr. M Appel 42—41; 9 Mevr Kokkos 42—41; 10. Mevr. N. N. 42. Farenwedstrijd: 1. Mevr. Boom—Hr G J Genefaas 53—52; 2. Echtpè. Scheep ruaker 52—51; 3. Echtp. Köllman 52—50; nemers betrokken waren. Behalve de7 nieuwe conflicten bestonden er nog 9 andere, die reeds vroeger waren be gonnen. In het geheel zijn ongeveer 3ooè arbeiders in geschillen betrokken eL wewest en gingen daarbij 37.600 arbeid* dagen verloren. Twaalf geschillen aj» digden in den loop van de maand AuguT tus. Vier daarvan liepen geheel ten gUn' ste der werknemers af en acht met een schikking. Nemen we dus het eindresultaat der arbeidsgeschillen over Augustus en ver menigvuldigen we dat getal met 12 0tJ een jaarcijfer te verkrijgen dan krijgt we het volgende sommetje (10 -f' j0 12) X 12 96. Dit zou wel een zeer gunstig cijfer wezen vergeleken bij b?t aarcijfer van 1931 dat een totaal van 215 stakingen aanwijst We dienen ech. ter niet te vergeten, dat de midden.' zomer een op het punt van werkstakln. gen onvruchtbaar jaargetijde is. Er waren waarbij 3000 werknemers be'.rokken, dat zou over een jaar 36.000 geven, terwijl het totaal jaarcijfer in 1931 27.050 was. Nu zou daaruit kunnen bewijzen, dat de mindere stakingen ten. slotte grootere waren, want het maand- gemiddelde in 1921 was 2500. De verloren arbeidsdagen over Augug. tus waren 37 600, hetgeen een jaarcijfer zou geven van 451.200, terwijl dit getal in 1931 was niet minder dan 866 100 waar uit geconcludeerd kan worden, dat de stakingen korter duurden. Dat klopt dan ook als een bus, want in Augustus viel in dit jaar de staking van de zeelieden 16 Augustus tot 14 September): die dus kort was, maar een niet onbelangrijk aantal werknemers bevatte. Daaruit valt te verklaren het grooter aantal personen en het minder aantal dagen. Met werkstakingen staan ten nauwste in verband de rijksbemiddelaars, die arbeidsconflicten hebben te voorkomen of te beslechten. Uit het maandbericht blijkt, dat ze itn de maand Augustus kennis genomen hebben van 10 nieuwe dreigende of reeds uitgebroken arbeidsconflicten. Van drie dearvan bepaalde hun werkzaamheid zich tot het verzamelen van gegevens en het inwinnen van inlichtingen. Zes ar beidsgeschillen konden uit den weg ge ruimd worden. Over den arbeid der Rijksbemiddelaars over het jaar 1931 lijkt, dat deze van 112 dreigende of reeds uitgebroken arbeidsgeschillen kennis namen. Een werkstaking eindigt met een be sluit, dat öf een overwinning öf een ver liezen beteekent; 't komt er maar op aan naar welke zijde men rekent. Welnu van da reeds genoemde geschillen eindigden vier ten gunste der werknemers en acht met een schikking; dat is dus 331/» per cent ten gunste der werknemers. Dit percentage is minder dan het totaalper centage in 1921, dat 40 percent was; in 1930 37 percent. Uit de daling van 40 op 33Vs zou men ook kunnen opmerken den invloed van de slechte tijden. Merkwaar dig is daarnaast de meerdere neiging om tot een schikking te komen. Er werd na feitelijk geen staking verloren. In 1931 echter nog 30 percent; in 1930 23 per cent. Nu was er voor 66 percent schik king mogelijk; in 1931 was dat cijfer nog 30 percent. Uit de gegeven cijfers wordt o. i. dui delijk den invloed van de tijdsomstan digheden op de stakingsmentaliteit. Iedere maand geeft het „Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek", samengesteld door de afdee ling voor Sociaal Economische Statis tiek ook een overzicht van de sedert he laatste nummer uitgebroken werksta kingen en uitsluitingen. We kunnen daaruit dus een overzicht geven deze sociaal-economische storingen, lijk daaruit ook deze statistiek over uei jaar 1931 aan de hand van dit tijdschrift in een afzonderlijk boekje bij M. Nijhoff in Den Haag v.rscheen. Het spreekt vanzelf, dat een tijd groo'e werkloosheid een tijd is van nig werkstakingen en uitsluitingen k°n moeilijk anders. Een zeer groot van hen, die het geluk hebben van te kunnen en te mogen werken, z in angst en vreeze, dat het Damocles zwaard der gedwongen werkloosheid oeok op hen zal vallen, hetgeen een even- tuoele lust om te staken wel doe.t bekoe len. Dan het behoeft teen betoog wordt, zoo er al eenige strubbeling komt, nt' Londerhan(^8 een oplossing gevon- v redenen waren aan te w" voor het feit, dat de dalende liin geenszins het bewijs is voor pon meer consolideerenden socialen vrede In de maand Augustus van dit laar b.-aken tien arbeidsgeschillen Uf waar in - voor zoover bekend 1012 werk" van ge- het van wei Dat deel nog zitten ijzen der nog zich sde jaar HEERHUGOWAARD. (Oct.) Geboren: Petrus Maria, z. van J. Beersen M. Beerse. Maartje, d. van M- Kooij en D. Boon. Brigitta Hendrika, d. van C. A. Beers en C. B. Punt. Marie, d. van H. Pluister en T. den Engelse. Afra Maria, d. van Q. L. Meester en C. Pancras. Gerardus, z. van C. Bart en G. Kieft. Maria Catharina Theresia, d van J. A. v. Beusekom en C. J. M. Stoop Annie, d. van Pieter Blauw en H. v. d. Oord. Anna Hermina, d. van N. Weel en P Strooper. Catharina Maria, d. van Jb. Blom en M- Wever. Petronell? Laurentia, d. van C. Korver en J. Sneekes. Theodorus An- tonius, z. van G. F. Sprenkeling en G- A- Korver. Helena Divera, d. van A- A. Loos en M. Dekker. Theodorus Petrus Maria, z van W. L. Schilder en M. Beerepoot Afra Anna, 4 van M. Groot en A. Oudhuis. Nicolaas, z. van C. Kok en M. Hoogland. Petrus Josephus, z. van A. Th. Jongkind en H. Hoogland. Agnees, d. van D. de Boer en M. Beerse. Afra Antonia, d. van J. de Boer en J. C. Sijs. Lidwina Helena, d. van J. Boots en H. Commandeur. Jacob, z. van Jb Tesselaar en A. van Schagen (geb. te Alkmaar). Ondertrouwd: A. v. Ewijk te Am sterdam en C. J. v. Alphen. P- C. Kos te Zuid-Scharwoude en I. L. Grootjes. J- Harmsen te Hoorn en T. A Kossen. Getrouwd: C. J. Lute te Castricuffl Jansje Brink. J. Rietveld te Schoorl E. G Oudeman. J. van Schagen en A- u- Schuijt. P. C. Kos en I. L. Grootjes. Overleden Cornelis Deen, echtg- v- E. Hinke. 59 jaar. (overleden te Alkmaar) Cornelis Stet, echtg. v. M. Wiese, 52 iaa (overl. te Alkmaar). Aaltje Komen, G. Jongkind, 58 jaar, (overl. te Alkmaar)- Antonia Maria Beers. d. v. P. Beers en J- de Boer, 2 jaar. Klaas Ursem ec^'afll M. Nieuwebcer, 71 jaar Levenloos gegeven kind van Q. L. Meester en C cras. Levenloos aangegeven kind v- Dekker en E Tamis. KOEDIJK (October). Geboren: Jan, z. v. Jan van der üv de en Trijntje Wagenaar. Pieter. r!jetje, Tennis Ruijs en Hermina Spruit. ^ér. d. v. Machiel van Stipriaan en Sijtje I Catharina Petronella, d. v. Frans 1 ,jj Antonia Ros. Elizabeth, d. v. LO Dissel en Trijntje Wagemaker. en Getrouwd: Cornelis Pieter D's®r en Trijntje Wagemaker. Jacob Mujdf Trijntje Nieuwenhuizen. Jan öro°» Maria Leecwatet-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 10