Alkmaarsche Courant. De bruid van bet Glomdal Jiadiomeuws Stad en Omgeving. JieuMelon Gemeentehegrooting, dienst 1933. Bonden) Tiet en dertigste Jaargang. HAAMDAG 7 NOVEMBER. N« 263 1932 Dinsdag 8 November. Hilversum, 296 M. (Uitsluitend AVRO). 8 Gramofoonplaten. 10.— Morgenwij ding. 10.15 en 10.30 Gramofoonplaten. 11. R. V. U. Mevr. J. Riemens—Reurslag: ïn- v.oeden op de ontwikkeling van het kind. 11.30 Concert door het ensemble Rentmeester en gramofoonplaten. 2.Gramofoonplaten. 3 Knipcursus. 4.— Zang door Rélie Ri' mathé Aan den vleugel Egb. Veen. 4.30 Radiokinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5— Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte. 5.30 VPRO. 6.Kovacs Lajos en zijn orkest. 6.30 R.V.U. Lezing der Ver. voor Volkenbond en Vrede. 7.Vervolg Ko vacs Lajos. 7.30 Engelsche les door Fred Fry. 8.— Vaz Dias. 8.05 Operafragmenten door leden van de N.V. Italiaansche Opera o.l.v. Vincenzo Marini. 10.14 Gramofoonpl. 10.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep, o a. Traumerei, Schumann. 11— Vaz Dias. 11.0512.— Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend K.R.O.) 8 915 en 10.— Gramofoonplaten. 11.30 Godsd halfuurtje. 12.151.45 Sextetcon cert. 2.Cursus. 2.35 Vrouwenuurtje. 3.30 Modecursus. 4.30 Gramofoonplaten. 5.— Orkestconcert. 6.30 Cursus. 6.50 Gramofoon platen. 7.10 Lezing. 7.45 Causerie. 8.Con cert door tsrij kkwartet. 9.— Vaz Dias. 9.15 Orkestconcert. 11.12.Gramofoonp'aten Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding 10.50 Tijdsein en berichten. 11.05—11.20 Lezing. 12.20 Orgelspe' E. O. Henry. 1.05 Commodore Grand orkest o.l.v. J. Muscant. 120 Voor scholen. 4.50 Réné Tapponier en zijn orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten 6.50 Werken voor cello en piano. 7.10 Fran- sche conversatie. 7.40 Radio-Militair orkest o.l.v. B. Walton O'Donnell, m. m. v. P Scott en J. Borke, pianoduetten. 8.50 Lezing. 9 20 Berichten. 9.40 Optreden van de caba retster Marion Harris. 10.05 „Burn and Cauldron Bubb'e", programma van Denis Freeman en M. H. Allen. 10.50 Lezing. 10 55—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1724 M. 8.05 Gra mofoonplaten. 12.20 Concert door orkest Krettlv. 7.40 Concert door orkest Kret'tlv. 8 20 Radiotooneel. 9 05 Pianorecital door Lèon Kartun. 9.50 „Didon", Charpentier m. m. v. solisten. Kalundborg, 1153 M. 11.201.20 Con cert uit rest. „Wivex". 2.204.20 Mogens Hansen's orkest. 7.20 Duiitsche. romantische muziek o.l.v. Gröndahl. 7*40 „Hjemmet", hoorspel van H. Sudermann. 9 5010.30 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Grön dahl, o.a. Dolores-^als, Waldteufel en 2de Noorsche rhapsodie,, Svendsen. Langenberg473 M. 6.257.20 Gramo foonplaten. 12.201.50 Concert o.l.v. Wolf 4 20—5.35 Concert o.l.v. Eysoldt. 7.35 „Der Corregidor", opera in 4 bedrijven van H. Wolf. Leiding: Hans A Winter. 9 25 Bef Rome, 441 M. 8.05 ..La vedova sca'tra" lvrisch blijspel in 3 bedrijven van E. Wolf Ferrari. Na afloop berichten. Brussel, 338 en 508 M.: 338 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 5.20 Omroeporkest o.l.v. Walpot 6.50 Omroepkleinorkest o.l.v. Lee mans. 8.20 Concert en radiotooneel. 10.30 Gramofoonplaten. 508 M.: 12.20 Schubert- concert o.l.v. Leemans. 1.45 Gramofoonpla ten. 5.20 Omroeporkest o.l.v. Kumps. 6.35 Gramofoonplaten. 8.20 Omroeporkest o.l v. K Walpot m. m. v. P. Gilson, zang. 10.30 Gramofoonplaten. Zeesen, 1635 M. 7 35 „Der Corregidor", opera van H. Wo'f. Leiding: Hans A. Win ter. 9.20 Berichten en hierna reportage v. h feest der Sportpers. Vervolgens tot 11 -20 Concert uit Hamburg o.l.v. Horst Platen. Inderdaad, er bestaat geen beter en meer afdoend middel tegen slechte spijs vertering en verstopping, en de r1 aar uit voortkomende kwalen Alom verkrijgbaar i t0.bK pet Bacon. Alle hoop is op de bedrijven ge vestigd. Subsidiën worden met 20 pCt, gekort. Verhooging van de opcenten op de vermogensbelasting, verhoo gd van de tonnenbelasting cn de belasting op de gebouwde eigendommen. De personeele belasting wordt niet verhoogd, en W- schrijven in bijlage no. 163: ij bieden u hierbij aan het ontwerp der begrooting van inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor 1933, vergezeld van een me morie van toelichting en de begrootingen van de afzonderlijk beheerde takken van dienst. Afwijking van den voor deze aanbieding geldenden wettelijken termijn kon ditmaal bezwaarlijk worden vermeden, daar het re sultaat van de onderhandelingen ten aan zien van het rijkssubsidie in de kosten van werkverschaffing en werklozensteun diende te worden afgewacht, alvorens aan de be- grootme de laatste hand kon worden geleed. Met inachtneming van den hierachter afge- drukten staat van wijzigingen bedraagt het eindcijfer van de inkomsten en uitgaven van den gewonen dienst 3.470 066.87 (vorig jaar 3.228333.18) en van den kapitaal- 'eJs*.{ 2.o46.311.50 (vorig jaar 2.343.010). Gelijk reeds uit de abnormale stijging van het eindcijfer voor den gewonen dienst kan worden afgeleid, heeft de economische de- piessie, evenals schier overal elders, de sa menstelling van deze begrooting in ernstige mate bemoeilijkt. Wel is waar kon nog verblijdende om standigheid van den dienst van 1931 een batig saldo van ruim 113.000 worden overgebracht, doch het tekort, waarvoor wij dekking hadden te zoeken, bedroeg desniette min de aanzienlijke som van rond 460.000, deels doordat tal van inkomsten, met name de belastingopbrengsten, een belangrijke vermindering ondergingen, deels ook tenge volge van hooger geraamde uitgaven, inzon derheid voor rente en aflossing, werkver schaffing, subsidie voor werkloozenkassen en subsidie ten behoeve van de gemeentelijke instelling voor maatschappelijk hulpbetoon, welk laatste alleen reeds 200.000 hooger moest worden gesteld dan het aanvankelijk voor 1932 uitgetrokken bedrag. Wij hebben in de eerste plaats getracht door bezuiniging op de uitgaven het tekort te verminderen. Het beweeglijk deel der begroo ting is evenwel van te geringen omvang, om besparingen van groot belang te kunnen op leveren. Het was derhalve tevens noodig tot versterking van de inkomsten over te gaan. Naast de inmiddels aanvaarde subsidiën van rijk en provincie in de kosten van werkver schaffing en steunverleening komen naar ons oordeel in de eerste plaats in aanmerking de bedragen, die de gemeente alsnog zonder overwegend bezwaar aan haar bedrijven kan onttrekken, terwijl het overige deel van het tekort uit een verhooging van eenige belas tingen zal moeten worden verkregen. Het is bijna overbodig te zeggen dat wij dit laatste deel, in verband met de voor velen zeer moei lijke tijdsomstandigheden, zoo eng mogelijk hebben begrensd. Aangezien de voorgestelde maatregelen het beeld van deze begrooting voor een voor naam deel beheerschen, komt het ons, mede in het belang van een goed overzicht, ge- wenscht voor d;e maatregelen hieronder in volgorde nader te bespreken. I. Subsidiën. Verhooging van aan vereenigingen e.d. toe gekende subsidiën kan in dezen tijd niet van de gemeente worden verlangd, terwijl toeken ning van nieuwe subsidiën zal moeten wor den nagelaten. Wij hebben mitsdien eenige subsidiën, aan vankelijk op een verhoogd bedrag uitgetrok ken, tot het voor 1932 toegestane bedrag te ruggebracht, hetgeen een besparing betee- kende van 3.826. Voorts is op verschillende subsidiën een korting toegepast van 20 pCt. van het voor 1932 toegekende bedrag, waardoor een min dere uitgaaf ontstond van 11.680. De in het voor u ter lez ng gelegde advies der commissie van bijstand voor de finan ciën tot uiting gekomen meening, dat ook voor andere vereenigingen die kort'ng be hoort te gelden, heeft niet onze instemming. 17 uit het Noorsch van Jacob B Buil. t Tore ging weg zonder om te zien. Kari Braaten keerde weer terug naar de groote kleerenkist. Ze boog er zich over heen en haalde een omvangrijk voorwerp voor den dag, gewikkeld in een ouden batisten doek, waarin groote bloemen waren geweven. Ze zette zich neer op de bank met het tcege- knoopte bundeltje op haar schoot en begon het los te maken. Het was de gouden, met rin kelende versierselen bezette bruidskroon der Granviks. Voorzichtig reikte ze deze aan Be rit over. Die krijg je, zei ze van je moeder, voegde ze er met een vriendelijken glimlach bij. Met vuurrood gelaat nam Berit haar aan. Neen, maar zie eens! zei ze. Ze stond daar met de kroon in haar handen en be tastte en bekeek haar. Daarna legde ze de kroon weer in moeders schoot terug. Kar. Braaten verschikte het een en ander aan de versierselen, bond den batisten doek er weer zorgvuldig om heen, stond op en legde de bruidskroon weer op haar plaats in de kist Die is al lang in het bezit onzer familie geweest, zei ze. Sinds onheugelijke tijden heeft iedere bruid bij ons haar gedragen. Zij sloot de kist, die met een flinken klap in het yzeren slot sprong en nam den sleutel er af. Neem jij den sleutel nu, zei ze en reikte hem aan Berit over. Ber.t Glomgaarden keek haar aan en bloosde weer. Neen, lieve, fluisterde zij. Jawel, neem den sleutel nu, herhaalde Kari Braaien. Ik ben zoo vergeetacht g ge worden, voegde ze er aan toe. Ze duwde Be rit den sleutel in de hand en streelde haar met sidderende hand over hoofd en wang. Mijn dochter! zei ze. Daarna keerde zij zich om en ging de zoldertrap af Toen de nacht viel en de koele stroom der Glom, met haar eeuwig ruisctien, door de stilte van het aennewcud voorbij de hoeve gleed, sLep Berit Clomeaarden in oe zoloer- kamer met het hoofd naar den muurg ge keerd en de armen vermoeid op het dek. Ze was op een gevaarlijken bruidstocht ver, ver weg in glinsterende sprookjesoorden, terwijl de "oude, met rozen beschilderde kist, met haar drie gekrulde legers K. O. D., vast ge sloten daarnaast stend en haar ge.ijitmat: ge ademhaling hoorde. In het nieuwe huis lag Tore wakker, met de pijp in den mond en de armen boven hel hoofd. Maar in de kamer beneden op Braaten sliepen twee wilskracht ge oudjes den lichten slaap des ouderdoms, wakend over de eer van het ges'acht. Alzoo ging het leven dien zomer op Braa ten voort, zonder dat men verder iets hoorde van hen, daarginds aan de overzijde. De boot had Tore op aanraden van Jakcb Braa ten weer op haar plaats r,elegd bii het veer Maar bezoek van Ola Glomgaarden liet oo II. Bezuinigingen. Een aantal uitgaafposten werd verlaagd met een totaal bedrag van 18.420. De begrooting van het plantsoenbedrijf werd zoodanig herzien, dat de bijdrage tot dekking van het exploitatieverlies kon wor den verminderd met 4.814 en gebracht op 50.000. Ten behoeve van het sportparkbedrijf kon met een mindere bijdrage in exploitatie verlies van 2.918 worden volstaan. De begrooting van het bedrijf der gemeen tewerken bedroeg aanvankelijk 164.580 of 11.605 minder dan voor 1932. Wij zagen ons desondanks genoodzaakt op de voorge stelde lagere raming opnieuw een bezuini ging toe te passen en wel ten bedrage van 26.660, zoodat het eindcijfer van deze be- drijfsbegrooting J 38.265 beneden dat van de begrooting voor 1932 ligt. Bij nota van wijziging wordt bovendien de eenige kapi taalsuitgaaf, groot 17.000, uitgetrokken op volgnummer 637, afgevoerd. De bezuinigingen zijn zoo gekozen, dat slechts de noodzakelijkste uitgaven in de be- drijfsbegrooting voorkomen. In verband daarmede kunnen wij aan den in het advies der commissie van bijstand voor de finan ciën uitgesproken wensch, dat bovendien an dere posten zullen worden afgevoerd of ver minderd, geen gevolg geven. Evenmin komt het ons raadzaam voor de in d.e commissie bepleite reorganisatie van het bedrijf der gemeentewerken ter hand te nemen, wijl het in het advies dier commiss;e genoemde kostenpercentage uitsluitend be trekking heeft op het gewone onderhouds werk. Uitvoering van werken in werkver schaffing of van buitengewone werken zal onmiddellijk het percentage in gunstigen zin wijzigen. Daarbij komt, dat, naar ieder hoopt, de tegenwoord ge moeilijkheden van slechts tijdelijken aard zullen zijn, zoodat het niet juist zou zijn tot het ontslaan of op wachtgeld stellen van personeel over te gaan. Ten slotte wordt opgemerkt, dat ter ver mindering van de kosten, welke ter zake van de asphalteering van de Laat in den vorm van rente en aflossing op deze begrooting drukken, voor het eerst is uitgetrokken een bijdrage van 6.300 uit het voor dit doel in het reservefonds voor bijzondere doeleinden gestorte aandeel der gemeente in de op brengst van de rijwielbelasting en de wegen belasting. III. Uitkeeringen van de bedrijven. De uitkeering wegens over het vorig jaar gemaakte winst is in de begrooting voor 1932 voor het electriciteitsbedrijf geraamd op 100.000 en voor het gasbedrijf op 25.000. Deze bedragen konden voor 1933, overeenkomstig de in 1932 over 1931 ontvan gen uitkeeringen, op resp. 155.000 en 51.000 of in totaal 81.000 hooger wor den gesteld. Ten laste van het gemeente-slachthuis is een uitkeering geraamd van 10.000. In overleg met de commissie van bijstand voor de lichtbedrijven is voorts de uitgaaf voor de straatverlichting verminderd met 17.600, waarvan 6600 ten laste komt van het electriciteitsbedrijf en 11.000 ten laste van het gasbedrijf. Genoemde commissie kon er zich eveneens mede vereenigen, dat, althans ten behoeve van den dienst 1933, de z.g. vaste uitkeering, waarop steeds in de begrootingen voor de lichtbedrijven wordt gerekend, voor het elec triciteitsbedrijf wordt verhoogd met J 80.000 en voor het gasbedrijf met 4.400. Wij stellen er prijs op te doen uitkomen, dat speciaal laatstgenoemde maatregel moet worden beoordeeld met het oog op de moei lijkheden, welke het beheer der financiën in dezen tijd ondervindt.- Van het hier steeds gevolgde systeem, om in hoofdzaak te be schikken over winst, die over het afgeloopen jaar gemaakt is en voor een geringer deel over geraamde winst, moest thans worden afgeweken. Het spreekt vanzelf, dat hiertoe thans slechts onder den drang der omstan digheden wordt overgegaan. Wij achten het overigens een gelukkig feit, dat de financieele toestand der bedrijven deze uitkeering moge lijk maakt, omdat bij beschikbaarstelling van die uitkeering verdere verzwaring van den belastingdruk, die anders onvermijdelijk zou zijn, kan worden voorkomen, terwijl evenmin tot verhooging der tarieven voor gas en elec- triciteit behoeft te worden overgegaan. IV. Belastingen. Het restant van het tekort zal uit de ver hoogde opbrengst van enkele belastingen moeten worden gevonden. In de eerste p'aats zul'en wij u voorstel len de tonnenbe'asting, welke thans in het algemeen slechts 3 per ton bedraagt, op 6 te stellen, waardoor een bate kan wor den verkregen van rond 14.000 Van ons voornemen, om ook de beerputten zich wachten. Er werd ook verteld dat er on- eenigheid was gekomen tusschen Oia Er,k- sen en zijn zuster; zelfs beweerde men dat zij dien winter wanneer de slacht goed en wel voorbij was, weer terug zou gaan naar het E edri. waai zij vrorger had gewoond voor de vrouw van haar broer stierf. Het was een he dere dag in September. Een boot werd van Braaien af overgeboomd naar den Tegnstrd-weg. Er zalen een jonge man en een meisje in. De boot legde aan bij het Braatenveer Het mslsje keerde w er terug naar de boot De jonge man, de een rugzak droeg, ging alleen den Tegnstaa-weg op en verdween op de begroe de berghelling. Het was Tore Braaten, die naar het dorp moest. Het meisje, dat de boot moe terug nam, was Berit. Tore Braa.en bleef niet sti staan voor hij Tegnstaden had bere.kt. Daar ging hij vlug maar binnen en vroeg om kof :e De huisvrouw op legnstad zat recht te genover hem aan tafel en dronk een kop kof fie. Het gesprek kwam op hetgeen voorgeval- •en was en de vrouw was buitengewoon vrcolijk. Ach Tore toch, 'lore toch, zei ze Ja, maar nu moet jij je voor Gjermund in acht nemen Waarom dan? Glimlachend nam Tore een slok. Hij slaat je dood, wanneer je in het dorp komt. Tore lachte. Dat kan "hij niet, antwoordde Tore. O. wat werd hij woedend, toen hij het hoorde* belasting te herzien komen wij terug, aange zien het niet gewenscht is den verderen over gang van het tonnenstelsel naar het beerput- tenstelsel te bemoeilijken. Ook zal u bereiken een voorstel, om het aantal opcenten op de vermogensbelasting te verhoogen van 35 tot 50, waarvan de meerdere opbrengst wordt geschat op 5C00. Voorts zullen wij u aanbieden een voorste! tot verhooging van de plaatselijke belasting op de gebouwde eigendommen. Bij verhoo ging van het percentage van de belastbare opbrengst van 4% op 7 is een extra-bate te verwachten van rond 40.000. De post: opcenten op de hoofdsom der personeele belasting, welke voorshands als sluitpost diende en 135.000 hooger was uitgetrokken dan voor 1932, kan thans op het door den inspecteur der directe belastingen bij een aantal van 85125 opcenten geraam de bedrag van 140.000 worden hersteld Verhooging van deze belasting kan achter wege blijven, nu met de uitkeering van rijks- en provincia'e subsidiën in de kosten van werkverschaffing en steunverleening reke ning kan worden gehouden. Wij teekenen hierbij nog aan, dat niet alleen de verhoo ging van 135.000 kon vervallen, doch dat het bovendien mogelijk is op den post voor onvoorziene uitgaven een bedrag van ruim 26.000 te reserveeren, waaruit, indien het noodzakelijk zou blijken te zijn, het voor de gemeentelijke instelling voor maatschrpnelijk hulpbetoon uitgetrokken subsidie kan wor den aangevuld. Voor het overige meenen wij u te mogen verwijzen naar de memorie van toe'ichtmg bij de begrooting en den hierbij gevoegden staat van door ons in het ontwerp aange brachte wijzigingen. Daaruit zal j tevens blijken in hoever wij ons hebben vereenigd met hetgeen in de verschillende commissies blijkens de ter inzage liggende adviezen is bepleit. V. Adressen. Wij stellen u voor af te wijzen de adressen van: a. de afd. Alkmaar van de R K. Vereeni- ging tot bescherming van meisjes om een subsidie van 600; b de Nederlandsche Vereeniging tot be vordering van den arbeid voor onvolwaardi ge arbeidskrachten, om toetreding tot het lid maatschap, van die vereeniging; c. het Plaatselijk Arbeids-Secretariaat al hier, om toekenning van een subsidie voor jeugdwerk; en het adres van ouders en leerlingen van het gymnasium alhier, om niet tot uitbrei ding maar tot den bouw van een nieuw gym nasium te besluiten, aan te nemen voor ken nisgeving. (Uit de omschrijving der in het ontwerp begroting gebrachte wijzigingen blijkt o.a. dat Ged. Staten het voornemen hebben de jaarwedden van burgemeester, secretaris en ontvanger met ingang van 1 Januari met 6 pCt. te verminderen. De post voor onvoorzie ne uitgaven is thans gebracht op 81.890.07. Voor den bouw van een niet overdekte bad en zweminrichting is op den kapitaa'dienst een bedrag van 130.000 geraamd. Vermin derd met 30 pCt. van de hierin begrepen voor subsidieering door het Rijk in aanmerking komende loonen wordt het door de gemeente fe betalen bedrag f 109.000.) HET TIENJARIG FEEST VAN „EXCELSIOR". De receptie in de Harmonie. Het feest van het 10-jarig bestaan van de arbeiders-muziekvereeniging „Excel sior" werd Zaterdagmiddag ingezet met e enreceptie in de foyer der Harmonie, waar een vrij groot aantal belangstellen den verscheen om de jubileerende ver eeniging te complimenteeren. Het bestuur had plaats genomen aan een groote tafel, waaromheen eenige pal men waren geplaatst en waarnaast het vaandel der vereeniging was neergezet, getooid met de medailles enz., die in het afgeloopen decennium wedden veroverd. De tafels waren alle getooid met bloe men, terwijl voorts nog bloemstukken aanwezig waren van St. Louis, de direc tie van de Harmonie en de familie Kle verlaan Schriftelijke gelukwenschen waren ingekomen van de A. J. C., de ar- beideismuziekvereeniging te Velsen en van St. LouL. De voorzitter spreekt. De voorzitter, de heer J. Al f er in k, sprak een welkomstwoord tot de aanwe zigen, o. w. de bondsvoorzitter de heer Gregjor en echtgenoote en vertegen- wooidigers van chr en r-k. zusterver- eenigingen hier ter stede. Gore Tegnstad sloeg de handen ineen. Zoo? Vertelde jij het hem? Hij keek haar aan. Ja stellig, dat deed ik! Zij lachte. Ja, jij Goro toch. Hij dronk uit en schoof den kop weg. Goro ruimde op. Ja, maar een wonder was het toch, zei ze. Dat zeg je wel! Tore stond op. Waar moet je nu naar toe? vroeg ze Ze vogde hem naar de deur. Ach, zoo hier en daar, antwoordde Tore Braaien. Ja, ;k kan het mij wel denken! zei Go ro Tegnstaden. Het komt wel in orde met jou en Berit, is het niet? Ze keek hem door dringend aan. Het is al in orde, antwoordde hij glim lachend. Ze staarde voor zich uit. Dat is ook be,er voor jou, zei ze. Hij stond nu in het portaal. Maar, mijn beste jongen, wat zegt de oude? vroeg ze, terwijl ze hem uitgeleide deed. Ik heb het hem niet gevraagd, ant woordde Tore. Goro gaf een schreeuw. Neen, nu vraag ik je! riep ze. Ja, dan loopt de zaak beslist averechts verkeerd! l ore lachte. Me r dan op een manier kan ze niet gaan, gaf hij ten antwoord. Ja, de hoeve krijg je nu niet! Ze riep het hein achterna. Dat komt er niet oo aan! antwoordde loi» Spr. liet hetgeen Excelsior had ge presteerd de revue passeereu, waarbij hij uitvoerig stil stond bij de oprichting dar vereeniging, die een gevolg was van een in den boezem der moderne organi saties opgekomen behoefte. Anderhalf jaar nadat het besluit tot oprichting was genomen, was er 800 voor ingezameld en toen werd met een kleine meerder heid besloten de plannen door te zetten. Er kwamen aanvankelijk twintig leden voor het op te richten fanfarekorps, dat na aanschaffing van het noodige reeds aanstonds een schuld had van 500. Spr. schetste de moeilijkheden, waar mee vooral den eersten tijd te kampen was en de stoornissen, die ontstonden door mutatie ouder de leden Het bleek vaak moeilijk om de openvallende plaat sen weer te nezetten, maar desondanks wist men te bereiken, dat de vereeniging bestaan bleef niet alleen, maar zelfs zich geleidelijk uitbreidde, zoodat zij thans een 50-tal werkende leden heeft. Voor den steun, bij een en ander on dervonden, bracht spr de moderne bon den hartelijk dank en ook het andere deel der burgerij dat financieel „Excel sior" steunde. Hoe moeilijk de muziekstudie is en h„t 'eel opoffering ervoor noodig is, blijkt wei uit het groote aantal perso nen, dat in den loop '"er jaren de ver eeniging heeft verlaten omdat het hen ontbrak aan de noodige energie. Ook waren er velen, die om andere redenen (ziekte en verandering van woonplaats) voor het lidmaatschap moesten bedan ken on dan was het voor den directeur, den heer O. Anderson, vaak moeilijk om hun plaatsen weer door anderen te doen innemen. In totaal heeft Excelsior een hondsrdtal leden gehad, die er nu niet meer zijn. Spr. gaf een opsomming van de con coursen waaraan Excelsior in den loop der jaren deelnam, waarnaast zij haar taak vervulde in de arbeidersbeweging (64 maal verleende zij hare diensten, waaruit spr. concludeerde, dat de naam Excelsior wel goed is gekozen geweest). De vereeniging krijgt thans 250 ge meentelijk subsidie, waarvoor zij vier gratis concerten geeft. Spr. ging na wat er is gedaan alvorens het zoover is ge komen. Spr. beschouwde het 10-jarig bestaan als een mijlpaal, waarna de vereeniging met frisschen moed zal moeten door gaan. Het doel moet zijn de club met een aantal werkende leden uit te breiden en spr rekende er op, dat zij binnen afzien- baren tijd een zestig a zeventig personen zal tellen En dit noemde spr. een abso lute noodzakelijkheid Zoolang de ver eeniging achter zich heeft een tot opof fering gezinde arbeidersbeweging, zal Excelsior zijn beste krachten inspannen om haar te helpen tot het bereiken van haar doel: de vestiging van een anderen, h. i. beteren maatschappijvorm. Felicitaties. De heer W. d e Wit complimenteer de Excelsior namens de afd Alkmaar der Ned. Ver. van Spoor- en Tramweg personeel en sprak zijn beste wen ichen uit voor de toekomst. Spr. overhandigde als tastbaar bewijs van hulde een enve loppe met inhoud zulks in varbacd met een wenk, dien men gegeven had om in plaats van bloemen liever geld f.an te bieden. De heer H. van Drunen, spreken de namens den Alkm. Bestuuidersbond, constateerde dat de jubilaresse haar naam steeds met eere had gedragen en stelde vast, dat de Bond nimmer tever geefs een beroep op medewerking had gedaan. Ook morgen Dinsdagavond hoopte spr. Excelsior te ontmoeten aan het station als de deelnemers aa de demonstratie te Den Haag terug komen. Spr. verzekerde, dat de Alkm. Bestuur- dersbond wederkeerig Excelsior zooveel mogelijk zal steunen en gaf als blijk van waardeering een enveloppe met inhoud. Namens de partij-afdeeling sprak de heer P. Couwenhoven van de medewerking die Excelsior steeds had verleend aan betoogingen vanwege de par tij en hij verzekerde dat pogingen zullen worden gedaan om de subsidie der par tij voor Excelsior te verhoogen. Spr. overhandigde nu alvast een enveloppe met inhoud. De heer N. S c h a t s vond het een voor recht te hebben mogen meewerken aan de op richting van „Excelsior". Niet steeds over ro zen ging de we g, het scheepje dobberde wel Het duurt niet lang of ik heb zelf een hoe ve! Hij ging heen. Jij bent een kerel, hoor! riep Goro Tegnstaden. Ze stond op de stoep en keek hem na. De dominee zat in zijn studeerkamer. Een beetje ongeduldig zat hij in een preekebun- del te bladeren. Hij was bezig stof te verza melen tot een nieuwe preek voor Zondag. Er werd aan de deux geklopt; een paar eenigszins plompe tikken. Binnen! Hij lei den preekebundel terzijde en wierp door zijn bril heen een scherpen, onderzoe kenden blik op hem, die binnen trad. Het was Tore Braaten. Deze had een nieuw pak aan van baai elk een klepmuts op van blauw, doorstikt laken en voelde zich geheel op zijn gemak, want hij had twee papiertjes van een daalder en nog een markstuk en twaalf schellingen in zijn lederen beurs. Ze hadden in alle stilte toch nog wat op den bodem der kist, de lui op Braaten, zonder dat iemand er iets van wist. Tore trad binnen en deed de deur weer op de klink achter zich. Goedenayond, zei hij. De dominee stond op. Zoo, ben jij het Tore! Er kwam een eipenaardig flauw glimlachje in zijn oogen Tore bleef bij de deur staan. Ja, ik ben het. antwoordde hij. De dominee lei zijn bril neer en keek hem pinkoogend aan Je komt dus toch? vroeg hij. Tore talmde even. (Wdldt vmoigd.1 4

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5