Twinciaal lUeuws JnyeMmdm Stukken VERZET TEGEN OPHEFFING VAN DE BANNEN. NOORDSCHARWOUDE. EGMONÜBINNEN. GRAFT. BOVENKARSPEL. TEXEL (Oct,) WIERINGEN. BERGEN (October.) DIERENMISHANDELING. De politie heeft procesverbaal opge maakt tegen een ingezetene, wonende aan het Monnikenpad te Amersfoort, verdacht zich te hebben schuldig go- maakt aan ergerlijke dierenmishande ling. Als wraak na een huiselijke on- eenigheid trok hij zijn kanarievogel lo vend den kop af, terwijl hij de kat op hing. Toen hij het dier losmaakte om het te begraven, bleek het nog te leveu. Met een schop heeft hij het beest daarna bloedend verwond en nog vóór het dier wao doodgeslagen, stopte de man het in den grond. Do buren deden daarna aan gifte bij de politie. DIEFSTAL IN EEN MUSEUM. In een museum cp de Rozengracht te Amsterdam is uit de vitrines een aantal edelgesteenten, tot een bedrag van 21MJ k 300 gestolen. NEDERLANDSCHE OPIUMSMOKKE LAAR TE AKEN GEARRESTEERD. De politie te Aken is eenige dagen ge leden een bende op het spoor gekomen, die zich bezig hield met het smokkelen van opium. Op Duitsch grondgebied werd een Nederlander aangehouden, die 300 gram opium aan den man trachtte te brengen Het onderzoek in deze zaak wordt voortgezet en men verwacht ar restaties op Nederlandsch grondgebied. INBREKER GEPAKT. Te Overschie. Gisteravond kwam de heer E M. Jr. In zijn woning aan den Delftweg te Over schie. Toen hij het electrische licht had ontstoken, bemerkte hij dat een man in de kamer was. Later bleek dat deze man de achterdeur had opengebroken en een bureau had geforceerd De man vlucht te door de gang de straat op. Na eenigen tijd werd in de Schielaan iemand aangehouden, die de inbreker bleek te zijn. Hij was van inbrekers werktuigen voorzien Aanvankelijk wei gerde hij zijn naam te noemen. Uit Rotterdam ontboden rechercheurs herkenden in hem Jen inbreker J. B uit Rotterdam, die reeds zeven vonnissen achter den rug heeft, waarbij een van vijf jaar, wegens inbraak met geweld pleging. Hij zal dezer dagen voor den officier van justitie te Rotterdam word dn geleid. DE BEROOVING VAN 3000 TE AMSTERDAM. De drie verdachten inzake de beroo- ving van een Nijmegenaar van een be drag van 3 mille in een huis op de Raamgracht, zijn gisteren wegens ge brek aan bewijs weer op vrije voeten ge steld. 't Is zelfs niet vast komen te staan, dat de inmiddels overleden Nijmegenaar genoemd bedrag tijdens zijn tocht door donker Amsterdam bij zich heeft gehad. TWEEDE KAMER. Geregeld avondvergaderingen op Dinsdag en Donderdag. De Tweede Kamer heeft heden op voorstel van den voorzitter zonder hoof delijke stemming besloten, te beginnen met Dinsdag der volgende week, de ver gaderingen van eiken Dinsdag en Don derdag tot Kerstmis toe des avonds te 8 uur voort te zetten Tot voortzetting van de vergadering op a s Donderdag uestaat met het oog c den stand der werkzaamheden der Kamer geen aanleiding. NA HET AUTOBUSONGELUK TE LAREN (N. H.) Een Duitsche onderscheiding. De consul-generaal van Duitschland, de heer Vou Hahn, heeft heden aan den burge meester van Laren (N. rl.), jhr. H. L. M. van Nipsen van Sevenaer, en aan de moeder overste van het St. Jansziekenhuis aldaar het eere-teeken tweede klasse van het Duitsche Roode Kruis uitgereikt, als erkenning voor de hulpverleening van de plaatselijke autoriteiten, doktoren en het ziekenhuispersoneel aan de slachtoffers van het ernstige autobusongeluk d d. 26 September j.1., waarbij vier-en-twintig personen werden gewond en waarbij één doode viel te betreuren. Op het oogenbük be vinden zich nog twee slachtoffers in het St. Jansziekenhuis. VERHOOGING VAN BIERPRIJS AFGEDWONGEN. Anders zou het eerste klas café tot „volkszaak" gebombardeerd worden. Het café-restaurant Loos, onder het sta tion Hofplein te Rotterdam, heeft de vorige week de bierprijzen sterk verlaagd. Voor een klein glas donker Lagerbier werd tien cent, voor een groot glas vijftien cept betaald. De Rotterdamsche caféhouders waren er zeer ontstemd over, dat in dit café, dat onder de eerste-klas-zaken is te rekenen, prijzen wer den gevraagd, die bij de onderlinge afspraak zelfs in de derdeklaszaken niet worden be rekend. De nieuwe Nederlandsche bond van Kof fiehuishouders en slijters is daarom, naar „Voorw." vertelt, een actie tegen Loos be gonnen. De bondssecretaris, de heer M. A Opmeer, verscheen Zaterdagmorgen in het café met ongeveer 25 werkloozen. Het gezel schap ging aan eenige groote tafels zitten dronk naar hartelust het goedkoope bier, at af en toe een harinkje en ging zelfs zitten klaverjassen. De heer Loos vroeg wat hiervan de bedoe ling was. Men deelde hem mede, dat men wou laten uitkomen, dat zijn zaak nu een volkszaak was geworden en men kondigde aan, dat nog veel meer werkloozen in het café zouden worden onthaald. De heer Loos heeft aanstonds een verkla ring onderteekend, waarbij hij belooft de prijzen onmiddellijk te zullen verhoogen. De werkloozen zijn daarna vertrokken. VERKEERSONGEVALLEN. Een autobas in een sloot. Een autobus met menschen, die gister de betooging in Den Haag gingen bijwonen reed op den straatweg Zwolle—Amersfoort den veehandelaar Van Pykeren uit Wezep aan De man werd vrij zwaar gewond naar het ziekenhuis te Zwolle overgebracht. De autobus kwam in een bermsloot terecht, werd niet beschadigd en kon later den tocht voort zetten. Onverwacht den weg overgestoken. Te Nieuwkuik reed Maandag de 24-jarige landbouwer Van den Heuvel met zijn fiets vlak voor de autobus. Plotseling stak hij den weg over en werd door de autobus gegrepen. Met een veerbrijzelden schedel werd hij opge nomen. De dood trad onmiddellijk in. Een arbeider overleden. Op den weg Enschede-Haaksbergen, onder de buurtschap Usselo, gemeente Lonneker, is gistermorgen de 46-jarige arbeider Weenink uit Haaksbergen, die per rijwiel op weg was naar zijn werk te Enschede, in een bocht van den weg aangereden door een autobus uit Glanerbrug, waarin zich arbeiders voor de werkverschaffing aan de Reggewerken be vonden. W. werd met ernstige hoofdwonden in zorgwekkenden toestand naar het r.-k. zieken huis te Enschede vervoerd, waar hij om kwart voor twaa'f aan de gevolgen is over leden. De ongelukkige was gehuwd en vader van zes kinderen. Motorfiets door tram gegrepen. Hedenavond te negen uur had op den hoek van de Zoeterwoudsche Singel en den Lam- menschansweg te Leiden een - vrij ernstige aanrijding plaats. De 27-jarige kruidenier C. S. uit Voorschoten, die op zijn motorfiets reed, werd gegrepen door de electrische tram uit de richting Den Haag en kwam onder de treeplank terecht. Ernstig aan het hoofd ge wond, is hij, na door een in de nabijheid wo nenden dokter te zijn verbonden, naar het Academisch ziekenhuis overgebracht. Woeste autorijder aangehouden. De politie te Franeker heeft den bestuur der van den auto opgespoord die een wiel- rijdster heeft aangereden, tengevolge waar van haar linkerarm werd verbrijzeld en haar linkervoet brak. Hij was een jongeman uit Harlingen die met een stadgenoot te Leeu warden verschillende café's en dansgelegen heden had bezocht. Hij bekende met een flinke vaart te hebben gereden. Beiden waren gewond aan het hoofd doordat een portier ruit door de aanrijding was gebroken. Aan de gevolgen overleden. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is het 5-jarige dochtertje van den heer v. D directeur der zuivelfabriek te Haskerhorne, dat Vrijdag door een autobus aangereden werd, overleden. OM EEN FOTOTOESTEL. Wat samenwerking vermag! In de étalage van Walg's fotohandel aan de Hoogstraat te Schiedam was bekend ge maakt, dat aan den 50sten kooper een foto toestel, dat was uitgestald, cadeau zou wor den gedaan. Op den morgen van dien dag verscheen in den winkel van de Gruijter een man, die vroeg, of men hem kon helpen aan ha've stuivers. Toen voor 1.25 gewisseld was, stapte de man naar buiten endeelde de halve stuivers uit! De menschen, die een „munt" kregen, stelden zich vervolgens net jes op in een rij. met den kop van de file vlak voor de deur van den winkel in foto-artike len! Toen te 9 uur de winkeljuffrouw ver scheen, stapte met haar de eerste klant den winkel binnen en., kocht voor 2X cent pennetjes om foto's op te prikken! Ook de tweede klant bleek om pennetjes te komen, no. 3 idem, no. 4 'dem, enz. enz. tot no. 50! En die maakte aanspraak op het fototoestel. De winkeljuffrouw deed net wel niet van ganscher harte, maar een woord een woord! En de 50ste klant ontving het toestel. Dit zou later onder de 50 „samenwerkende werkloozen" worden verloot! INVOER VAN STEENKOOL IN BELGIE. Ingevolge stappen, gedaan door de steen kool^roducenten. ten einde vermindering van de invoercontingenten voor buitenlandsche steenkool te verkrijgen, heeft de Belgische ministerraad zich gistermiddag weer bezig gehouden met de contingenteeringskwestie De ministerraad heeft zijn vorig besluit ge handhaafd, om de contingenteering in etap pes af te schaffen, waarbij rekening zal worden gehouden met de overeenkomsten, die zijn ges'oten met Neder'and, Duitsch land en Engeland Besloten werd (volgens de Tel.) ondprhande'ingen te beginnen met Duitschland ten einde den invoer van een grootere hoeveelheid huisbrand in België mo gelijk te maken en daarna zal met Nederland worden onderhandeld. KORTE BERICHTEN. De 23-jarige schippersknecht N. F Mever aan boord van het sleepschip „Indus trie liggende in de Rijnhaven te Rotterdam, is gisteravond over boord geslagen en ver dronken. De 27-jarige varensgezel. Johan Schot Cz. van het visschersvaartuig Tholen—81 is bij het visschen voor den wal van Bruinisse tengevolge van de gladheid van het dek over boord geslagen en verdronken. PROVINCIALE STATEN. Gistermorgen kwamen de Provinciale Sta- ten van Noordholland bijeen onder voorzit terschap van den commissaris der koningin, jhr. mr. dr. A. Röell. De voorzitter deed mededeeling van inge komen stukken en besluiten, waarna werd overgegaan tot het trekken der afdeelingen. De vergadering werd hierna verdaagd tot Dinsdag 20 December om half elf. De r.-k. fractie. Na het aftreden van den heer Dekker als voorzitter der r.-k.-fractie is het bestuur ais volgt samengesteld: J. M- J- H. Lambooy, voorzitter; dr. E. A. M Droog, vice-voorzit- ter; G. Th. G. C. Hooy, secretaris-penning meester. UITGEEST. Crisis, Oorlog, Facisme. De afdeeling Uitgeest van de I A.M.V hield Maandagavond in het hotel de Ooic- vaar een groote openbare vergadering, waar in als spreker optrad de heer G. Nabrtnk met als onderwerp Crisis, Oorlog, Facisme. OUDKARSPEL. Door de afdeeling van Volksonderwijs is het volgende adres verzonden aan de Tweede Kamer: Ondergeteekende L. Mallekote en C. San- kersen, resp. voorzitter en secretaris van de afd. Langendijk, kennis genomen hebbende van het ontwerp van de wet tot wijziging van de Lager Onderwijswet 1920 bij koninklijke boodschap van 30 September 1932, betuigen volkomen instemming met het adres van het comité van Actie tegen het wetsontwerp- Terpstra en verzoeken Uw college op de in dat adres aangevoerde gronden de voorge stelde wijzigingen te verwerpen". Wij verne men, dat de afdeeling verdere actie heeft overwogen tegen het wetsontwerp-Terpstra. GROOTEBROEK. Alhier is een vrij belangrijke partij bloem kool van een perceel bouwland gestolen. De burgemeester stelt ƒ15 beschikbaar voor her., die zoodanige inlichtingen verstrekken, welke leiden tot veroordeeling van den dader. In een Maandag ten raadhuiz® te Hoogwoud gehouden vergadering van de bannen Hoogwoud en Aartswoud is be sloten, een sterke actie te voeren tegen het ontwerp-besluit van Gedep. Staten van Noordholland tot opheffing van de bannen. Een groote vergadering zal worden gehouden, waartoe besturen van alle bannen worden uitgenoodigd. Men meent, dat opheffing van de bannen een duurder en minder goed toezicht zal ten gevoige hebben. BERKHOUT. Als een bijzonderheid kunnen wij mee deden, dat de frambozenstruiken bij den heer S. Visser dit jaar voor de tweede maal rijpe vruchten hebben voortgebracht. Binnenl. Zaken bepleit. In dezen brief wordt er op gewezen, dat Wieringen, voor wat be treft de kosten van het noodzakelijk levens onderhoud, nooit een goedkoope plaats is ge weest. De meeste levensbenoodigdheden moe ten van elders worden aangevoerd. Het doen van inkomen in grootere plaatsen, wat vaak voordeel kan opleveren, werd en wordt nog belemmerd door de afgelegenheid der ge meente. Deze feiten worden algemeen er kend en hebben o.a. geleid tot opneming van Wieringen in de tweede klasse van het Be zoldigingsbesluit. De Zuiderzeewerken heb ben een zeer groote stijging veroorzaakt in de huishuren; door het bestaande woningge brek zijn de arbeiders genoodzaakt bedragen te betalen, die feitelijk ver boven hun draag kracht uitgaan. Voor de groep van arbeiders, die in de werkverschaffing zullen komen, kan een gemiddeld huurbedrag van 4 a 4.50 veilig worden aangenomen. Velen betalen 5.25, 6 of zelfs nog meer. De personeele belasting stijgt uiteraard met het huurbe drag. B. en W. wijzen er verder op, dat ook de loonen in het vrije bedrijf naar verhouding hoog zijn. Ook de laagstbetaalde arbeiders, de landarbeiders, verdienen te Wieringen aanmerkelijk meer dan in de typische land bouwstreken. Na vergelijking met werkverschaffings- loonen in andere plaatsen verzoeken zij daar om met aandrang den gestelden norm te ver hoogen van 0.25 tot 0.35 per uur, met daarnaast een toeslag vo^r de arbeiders, die genoodzaakt zijn abnormale huurprijzen tc betalen, dezen toeslag b.v. beginnende met huren boven f 2.50 per week. Ten slofte wordt ook nog gevraagd een z.g. trainings toeslag in te voeren. Ook van den kant der vakbonden zijn stap pen gedaan. De Wieringer Bestuurdersbond (centrale van moderne vakbonden) heeft op 3 November het volgende telegram aan den minister verzonden: „Groot aantal werkloozen uit Wieringer- meer aangewezen op werkverschaffing. Uur loon 25 cent volstrekt onvoldoende voor nood zakelijkst levensonderhoud door duurte ter plaatse. Groote ontevredenheid. Verzoop dringend verhooging". Ook vanwege het R.K. Werkliedenverbond (District Alkmaar) is in denzelfden geest aandrang uitgeoefend. Naar wij thans vernemen, is gister bij het gemeentebestuur bericht ontvangen, dat de minister het gemiddeld uurloon heeft bepaald op 28 cent en tevens een huurtoeslag zal worden uitgekeerd voor huren boven drie gulden, tot een maximum van een rijksdaal der per week. Op de Dinsdagmiddag gehouden open bare verkooping in Concordia alhier werd het winkelhuis en erf, in huur bij S de Rijke, het woonhuis en erf, in huur bij C. Langen dijk en de werkplaats, in huur bij C. Klin- kert en alles eigendom der Langedijker Tim merfabriek, alhier, gekocht door den heer C Klinkert te Oudkarspel voor totaal 7160. SCHAGERBRUG. Door heeren Molenmeesters van den pol der C alhier is besloten de bestaande water molen te doen vervangen door mechanische bemaling. De heeren Werden tot dit besluit aangespoord doordat bij den laatsten hoo gen waterstand is gebleken, dat de watermo len niet geheel voor zijn taak berekend was Maandagavond hield de fanfare haar jaarvergadering. Na de opening, waarbij de voorzitter zijn spijt uitdrukte, dat de eere voorzitter, de heer Bos, verhinderd was, werd de zaak der adspiranten besproken. Begonnen was verleden jaar met de oplei ding van ruim 20 leerlingen. Heden konden er zes als lid worden aangenomen, waar door het corps tot 34 leden is uitgebreid. De nog onder de leerlingen berustende instru menten en muziekboekjes zullen worden op gevraagd. Vervolgens werd de toestand der kas nagegaan. Hoewel er momenteel nog een batig saldo was, was toch in de bijna 20 ja ren van het bestaan de kas slechts twee maal zoo laag geweest als thans, zoodat er naar middelen van inkomsten moest worden uit gezien. Het plan voor een verloting werd voorloopig nog aangehouden. Wel zal ge tracht worden het aantal donateurs op te voeren. Op 1 Januari zal het 20 jaar geleden zijn, dat de fanfare werd opgericht. Besloten werc dit door een feestvergadering, waartoe de le den reeds een jaar lang 5 cent extra weke- lijksche contributie bijdragen, te herdenken. Ook zal in Januari een feestconcert worden gegeven, waartoe de plannen overwogen zullen worden. De drie aftredende bestuursleden de heeren M. Kool, G. Tervoort en C. van den Berg werden herkozen. Van den minister van binnenlandsche zaken is bericht ontvangen, dat de steunrege ling voor de bouwvakarbeiders ook voor de gemeente Graft zal gelden. Tot stationschef is benoemd de heer Everds, thans in gelijke functie te Twello. Geboren: Aafke Wieb d. v. Jacob de Vries en H. Schenk. Cornelia Anna d. v. C. W. Bakker en M. Kuip. Anna Cornelia d. v. F. L. de Grave en C. P. v. Heerwaarden. Jannetje d v. R. Schaap en M. de Waard. Adtiahus FrauQiscus Maria z. v. H. J. v. d. Geest en C. M. Timmer. Pieter, z. v. M. Keijzer en Veronica T. Kersemaker. Bertha Klasina d. P. Dros en Maria Burger. Gerbrand z. v. Huibert Fenijn en J. A. Dros. Gerrit, z. v. J. J. Bruin en Henr. C. v. d. Vliet. Cathaina i. v. J. W v. Petegem en J. P. Smits. Maria Dina d. v. G A. Spigt en C. Dijt. Pieter Johan z. v. Hendrik Boer en C. de Jong. Johanna Margaretha d. v. J. M. Bak ker en T. Veeger. Ide Marry z. v. Louwe Kramer en Marretje Bremer. Johanes Gerhardus z. v. J. Smit en C. Schraag. Willem z. v. E. Rauwerda en T. Brouwer. Margaretha Johanna d. v. J. H. Bakker en M. C. Boers«n Wil lem z. v. A. J Eelman en K. K. v Lier Mathijs z. v. J. C. Witte en M. C. Herpers Ondertrouwd: Pieter Ar.thonie v d. Vis en Cornelia Wilhelmina van Houte. Jaspert Vinke en Krijntje v. d Knaap. Getrouwd: Johannes Pieter Ber- nardus Bonnet en Wilhelmina de Veij. Jacob Maas en Marretje Bakker Symon Johannes de Waal en Aaltje Hendrika Dogger. Pieter Anthonie v d. Vis en Cornelia Wilhelmina van Houte. Jaspert Vinke en Krijntje v. d. Knaap. Overleden: Tijtje Eelman 63 j., wed. v. D Buijs. Jan Grisnich. 48 j., geh. met J. A. Hage Matheus Marti- nus Bakker 59 j. geh. m. C. Zijm. Marretje Bremer, 25 j., geh. m. L. Kra- mei. Sijbrand Johannes Bas, 35 j. Gerrit Kuijper, 68 j. geh. m. B. A. P. Bakker. jaar. Jan Christiaan Wilhelm w weduwnaar van GuurtJe Grin, oud a» jaar. Anna Kamper, echtgenoot® Cornelis Telleman, oud 63 jaar D,aa de Jong, weduwnaar van Gonda Wil helmina Inklaar, oud 71 jaar. warti nus Albertus Kuiper, echtgenoot Johanna van Maldegem, oud 46 jaar. Gehuwd Simon Roozendaal en Margaretha Suzanna Schotten. Alber tus Kleverlaan en Sophia Corne'ia Louise Grolman. Ondertrouwd: Cornelis Barhorst te Alkmaar en Catharina Meijer. Hen dricus Cornelis Groentjes te Alkmaar en Wilhelmina Catharina Leering. OUDKARSPEL (Oct.) Geboren: Dieuwertje d. van Klaas Hoogeboom en Aagje Stoop. Greta d. va„ J. Greeuw en T. Weij. Anna Ida d. vaj4 C. Bruin en A. Stoop. Ondertrouwd: Nicolaas van Houf jantje Zwaan. Willem Luijting en Hendrina Vos van Zon. Machiel Ooijevaai en Petronella Quax. Getrouwd: Teunis Jongebloed en Trijntje Wit. Nicolaas van Hout en Jantje Zwaan. Overleden: Cornelis Langedijk, 86 j., wedn. van Sijtje Nieuwboer. —Pieter Mosk, 56 j., echtg. Jannetje van Exter. Zooals reeds werd gepubliceerd, zullen in de Wieringermeer 400 H.A. bosch worden aangelegd en dit werk zal in den komenden winter worden uitgevoerd in werkverschaf fing. Hierbij zullen te werk worden gesteld de te Wieringen woonachtige arbeiders, die in den Wieringermeer en bij de Zuiderzee werken worden ontslagen. Nu het aantal werklooze arbeiders snel groeit, vooral door de beëindiging der werk zaamheden bij de N.V. Gronïmii. en tenge- daarvan °P Nov. a.s. de werkver- a? Jïft 231 worckn nopend, blijkt er onder de arbeiders groote ontevredenheid te be- staan over de vastgestelde arbeidsvoorwaar- den, speciaal over het bepaalde omtrent de loonen. Hieromtrent is door het Rijk be paald, dat het werk zooveel mogelijk in ao- coord zal worden gedaan, zoodanig, dat bij flink werken een gemiddeld uurloon van 0.25 kan worden behaald. Dat dit uurloon voor Wieringen te laag is is door B. en W. van Wieringen reeds bij brief van 29 October bij den minister van (builen verantwoordelijkheid van ie Redactie. De opname ,n ar rubriek, bewijst geenszins dal de >edaclu er mede instemt). Geboren: Cornelis Lourens, zoon van Adrianus Vrasdonk en Dieuwertje van Veen. Johan, zoon van Pieter Goudsblom en Greta Maria de Bakker. - Catharina Anna Elisabeth Maria, doch ter van Hendricus Wilhelmus Johannes Maria Poot en Wilhelmina Henriette Theodora Maria Hansen. Roelf Her man, zoon van Reinhard Marius de Haan en Margaretha Boerma. Gat- ske, dochter van Thomas van Manen en Geertje Geertruida van Dijk. Cornelis z-jon van Johannes Tromp en Maartje de Moei. Nicolaas, zoon van Petrus Veld en Trijntje Kool. Afine, dochter van Jan Joosten en Aaltje Bakker. Adrianus Antonius, zoon van Martinus Delis en Gerarda Adriana Lobbers. Overleden: Alida Scholten, oud 30 jaar. Levenloos aangegeven kind van Hendrik Madderom en Antje de Jong. Johannes Cornelis Roovers, ecat8®n?°t van Margaretha Vogelezang, ia Jaar' Jan Cornelis Heep, ge- mSi echt8en°ot van Antje Groot, Jaar Ja» Robert van Arnhem echtgenoot van Anna Maria Catharina v?n der Oord, oud 73 jaar - Aalt e Kn ning, weduwe van Jan GöddeÊJ oud fti Geachte Redacteur, In uw courant van 7 November j.1. lezen wij o.a.: Gemeentebegrooting 1933, waarin o m. voorkomt verhooging tonnenbelasting van drie op zes gulden ('t is niet zuinig) al- hoewel beerputten niet worden verhoogd, terwijl deze toch voor hetzelfde doel ge- bruikt worden. Ben ik nu goed of verkeerd ingelicht? Daarom wil ik u vragen: is het waar dat er geen nieuwbouwvergunning wordt gegeven met gebruik van tonnenstel sel? Zoo neen, dan wordt daardoor geen van beide bemoeilijkt zooals in dat nummei wordt aangegeven. Zeer gaarne uw antwoord tegemoet zien de, verzoek ik u dit schrijven als ingezonden op te nemen, waarvoor mijn dank voor de plaatsing. G. (De bedoeling van het wel belasten van tonnen en niet van beerputten is den over gang van 't verouderde tonnenstelsel naar 't beerputtenstelsel te vergemakkelijken. Reeds geruimen tijd wordt geen bouwvergunning meer gegeven tenzij van het beerputtenstelsel gebruik gemaakt wordt. Voor buitenwijken kan in sommige gevallen door B. en W. een uitzondering worden gemaakt. Red. Alkm. Crt.) DE NATIONALE VREDESCOLLECTE WAARVOOR ZULLEN DE GELDEN WORDEN BESTEED? Het hoofdbestuur van de in September j.1. opgerichte Nationale Vredes-Centrale beeft aan alle gemeentebesturen in Nederland Zee- stemming gevraagd tot het houden van eene Nationale V redes-Collecte. Wij weten niet, welke gemeentebesturen deze toestemming hebben verleend en oi de collecte zal worden gehouden in alle ge meenten. Voor die gemeenten echter, waar, hetzij 11 November, hetzij later zal worden gecollec teerd, vestigen wij de aandacht op het vol gende. Indien op den Volkenbondsdag eene Na tionale Vredescollecte zal worden gehouden, zal het publiek allicht in den waan worden gebracht, dat de aldus ingezamelde gelden zuilen worden besteed in het belang van den vrede, althans tot versterking van de Volken bondsgedachte. Dit is chter in het geheel niet het geval. Volgens een, in het orgaan van de Natio nale Vredes-Centrale verschenen oproep, dient deze collecte „tot versterking van het in de Nationale Vredes-Centrale in principe tot stand gekomen eenheidsfront". Wat beoogt dit roode-rose eenheidsfront? De Nationale Vredes-Centrale is volgens haar voorzitter „een links pacifistische con centratie". De leden van het voorloopip hoofdbestuur behooren (alweder volgens hun orgaan) tot de volgende richtingen en organisaties: Chr. Dem. Unie, R.K. Volkspartij, S.D.A.P., Vrijz. Dem. Bond, Internationale Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, Kerk en Vrede. Jon geren Vredes Federatie, N.V.V., Ned. Vrou wen Vredebond, Religieus Socialisten e" V.A.R.A. Volgens haar beginselverklaring verwerpt zij „het onderhouden van strijdkrachten a's ongeoorloofde en ondoelmatige middelen ter beveiliging van den Staat en ter handhaving der onafhankelijkheid". Uit het bovenstaande blijkt ten duidejF ste, dat de aldus in te zamelen gelden zulle'1 worden besteed voor anti-militaire prop3' ganda, voor propaganda voor eenzijdig' ontwapening en voor dienstweigering. Volledigheidshalve halen wij nog het v° gende aan uit een artikel, dat de voorzit' der Nationale Vredes-Centrale in haar 0 gaan schreef ter aanbeveling van de n'eUV,ji. organisatie. Hieruit blijkt duidelijk, soort vredesbeweging de Nationale 'e Centrale beoogt en voor welk soort in organisatie geen plaats is. „Anderzijds bezit ons land de Vereen'ff1 „Voor Volkenbond en Vrede". Zij is u' sproken rechts gericht, want voor alle P tijen openstaande, loopt zij onvermijw1'^.^ pas van de langzaamste en haar uitepr mogen vooral aan niemand aanstoot g Zij is dan ook steeds regeeringsgetro'Jw-j.j „En al zullen wij, om billijk te Z'J°'Ag. beweren, dat deze vereeniging aan de yr zaak uitsluitend schade toebrengt en n'e eenigr nut heeftenz. w0r- Gij weet dus, waarvoor uw geld z?" vö0r den besteed. Niet voor den vrede, n uivef de Volkenbondsgedachte, maar voor politieke, anti-nationale doeleinden. Steunt deze collecte dus niet! c -tq\ HET CENTRAAL COMITÉ £N. WAARSCHUWING TEGEN t ZIIDIGE ONTWAPENING

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 10