Alkmaarsche Courant. De bruid van het Glomdal Radionieuws Reidlletoa Stad en Omgeving. Konden! fier en dertigste leargang. WOENSDAG 9 NOVEMBER. rnuuf5°rt van de commissie van onderzoek Het besluit van de huisvrouw: „Ik gebruik alléén Blue Band" - is een verstandig besluit! Blue Band - versch gekarnd - is immers Hollands beste standaardmerk - gewaarborgd door de Blue Band-fabrieken. No ?65 1932 Donderdag 10 November. Hilversum, 296 M. (Uitsluitend AVRO). g._ Oramofoonplaten. 9.— AVRO-Kamer- orkest o.l.v. L. Schmidt. 10.Morgenwij ding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Concert. J van Zanten, piano. D. Berendsen, cello. E. Veen, begeleiding. 11.— Kookpraatje. 11.30 Vervolg concert. 12.Omroeporkest o.lv. N Treep, m. m. v. Boris Lensky, viool. 2. 2.30 Halfuur voor de vrouw. 2.45 Gramo foonplaten. 3.Naaicursus. 3.45 Gramo foonplaten. 4.— Ziekenuur. 5.— Max Tak. fsationale muziek en haai karakter (met gramofoonplaten). 6.AVRO-Kleinorkest o l v. N. Treep. 6.30 Sportpraatje H. Hollan der. 7.— Vervolg concert. 7.30 Engelsche les g_ Vaz Dias. 8.05 Gramofoonplaten. 8.15 Uit „Tivoli", Utrecht: The Band of H.M. Royal Horse Guards (The Blues) o.l.v. Lt. W. J. Dunn. 9.15 Gramofoonplaten. 9 30 Concertgebouw-orkest o.l.v. Dr. W. Mengel berg, m. m. v W. Backhaus, piano. Piano concert nr. 5 Es gr.t. Beethoven. 10.15 Gra mofoonplaten. 10.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang Bob Scholte. 11.— Vaz Dias 11.05 Gramofoonplaten. 11.1512. Vervolg Kovacs Lajos en zijn orkest. Huizen, 1875 M. (8.—9.15 en 11.2. KRO, 10.—11— en 2—11.30 NCRV). 8— 915 en 10— Gramofoonplaten. 1015 Morgendienst. 10.45 Gramofoonpl. 11 Godsd. halfuurtje. 12.15 Orkestconcert. 2. Handwerkcursus 3.3.30 Vrouwenhalfuur tje 4 Bijbellezing. 5— Cursus handen arbeid voor de jeugd. 5 30 Drs. L. P. v. d. Does: Het standbeeld van Erasmus. 6. Zang door B. Schut, alt m. m. v H. Vermeer, piano. 6.45 Knipcursus. 7.Weekoverzicht door C. A. Grayé. 7 45 Ned. Chr. Pers bureau. 8— Gramofoonplaten. 9— Ouder- uurtje. 9.30 Gramofoonplaten. 9.40 Protes- tantsche Kerkmuziek. Ineiding: G. van Ra- venzwaay, m. m. v. G. v. d. Burg, orgel. Chr Radio-koor en solisten. 10.40 Vaz Dias. jO 50—11.30 Gramofoonmuziek. Daventry, 1554 M. 10 35 Morgenwijding 10.50 Tijdsein, weerbericht. 11.05—1120 Lezing 12.20 Gramofoonplaten. 12 50 Or gelspel Reg. Foort. 1.35 Sted. orkest Bir- mingham o.lv. L. Heward. 220 Voor de scholen. 3.20 Vesper. 4.10 Voor scholen. 4 25 Moschetto's orkest 5.35 Kinderuur. 6 20 Berichten. 6.50 Werken voor cello en piano. 7.10,7 40 en 7.50 Lezingen. 8.20 Dansmuziek door Debroy Somers en zijn Band. 9 20 Berichten en lezing. 9.55 Con cert. N. Eadie, sopraan en J. Amadio, fluit. 10.50 Kerkdienst. 11.05 Lezing. 11.10 12.20 Dansmuziek door het BBC-Dansorkest o.'.v. Henry Hall. Parijs Radio-Paris"1724 M. 8.05 Gra mofoonplaten. 12.50 Concert door het Om roeporkest. 1.25 Pianorecital door Th. Ca- hen. 1.55 Vervolg concert. 6.50 Concert door bet Omroeporkest. 7 40 Vervo'g concert. 9.05 Concert o.l.v. Paul Paray. Kalurtdborg, 1153 M. 11 20—1.20 Concert uit Hotel Angleterre. 2.30—2.50 Deensche liederen, zang en piano. 2 40—4 20 Concert uit Rest. „Wivex". 7.30 Symphonieconcert m. m. v. orkest en solisten o.l.v E Reesen, o.a. Pianoconcert g kl.t. St. Saëns en Bolero, Ravel. 9.5011.50 Dansmuziek uit Rest „Ritz" Langenberg, 473 M. 6.25—7.20 en 11.20 —12.10 Gramofoonplaten. 12.20—1.50 Con cert o.l.v. Eysoldt m. m. v. solisten. 4.20 5 35 Concert door het Elly Ney Trio. 7.20 Radio-Kinderkoor o.l.v. Hüsch. 7.40 Om roeporkest o.l.v. Buschkötter m. m. v. W. Gieseking, piano In de pauze spreekt Tho mas Mann. 9 45—11.20 Concert o.l.v. Wolf Rome, 441 M. 8.05 Orkestconcert o.l v Rito Se'vaggi, o.a. Novelette, Martucci en Bo'ero, Ravel. Brussel, 338 M. en 508 M. 338 M.: 12.20 Omroepkleinorkest o.lv. Leemans. 1.30 Gra mofoonplaten. 5.20 Radioorkest o.l.v. A Meulemans. €.20 Omroeporkest o.l v. K Walpot, o.a. Perpetuum mobile, Strauss. 10 30 Gramofoonplaten. 508 M.- 12 20 Gra- tnofoonp'aten. 1.30 Omroepklein-orkest o.l.v. P. Leemans. 5.20 Omroeporkest o.l.v. K Walpot. 6.35 Gramofoonplaten. 6.50 Om- roepkleinorkest o.l.v. P. Leemans. 820 Schumann-concert door het Omroeporkest o.l.v. A. Meulemans. 10.30 Gramofoonpl. Zeesen, 1635 M. 6 50 Militaire muziek uit Leipzig o.l.v. Ma:: Löchel. 8.50 „Aber Men- schenkind, wohin?", leerspel van W. Her- manns. 8.20 Symphonieconcert. Zie Langen berg. 9.20 Berichten en hierna tot 11.20 Dansmuziek uit Hamburg. 19 uit het Noorsch van Jacob B. Buil. Een poosje bleef het stil, terwijl de domi nee stond na te denken. Toen keek Tore met zijn blauwe oogen den dominee rustig aan U moest eens met Ola praten, zei hij. De dominee keek op. Ja, antwoordde hij Dat zal ik zekerIk zal het werkelijk doen! Vaarwel! Hij reikte Tore snel de hand. Tore nam haar aan. Dank U, dominee, antwoordde hij. Daarop keerde hij zich om en ging lang zaam de deur uit. Toen de dominee alleen was gebleven, stond hij even te luisteren naar hem, die de trap afging. Daarna nam hij zijn bril af en wreef hem schoon. Ik begrijp er niets van. zei hij. Toen stampte hij met zijn hiel herhaalde malen tegen den vloer. Een der meiden kwam naar boven. Och, vraag aan Knut om het paard te zadc'en, zei de dominee en zette driftig zijn bril op. Ik moet naar Glomgaarden. vandaag nogl MAARSCHENF»n °E NV' AlK" if™ «PORTVEILINO VAN land. en tuinbouw producten. Fn Uw7veSrCSen b^e No- 164: iS.if i1^ va.n. 5 Juni 1931 werd dorp, belast mei een ondmSc ieï a van de N V AlkmaarcVo? n aanz'en Laud. TuinbouwproductenP°rtVei'mg commies ter secretarie heeft Hp h°°fd- een zeventM vergaderingen gehoude^™^ vraag in d€ eerste Plaats de N V Hat t medede5lm? van de Directie der in.v. dat deze voor den bouw van een nieuwe kmmenï0?5 7 ^°°T Schikbaar zou kunnen ste len, indien de gemeente de beta ling van rente en aflossing van een te «lui ten leening, groot 10.060 -, zZ wdlen va^rd Cn' a'S ^U1St diende te worden aan- Het hieromtrent uitgebracht rapport werd opgenomen in bijlage nr. 120 van 1931 en is in Uwe vergadering van 9 Juli 1931 (ge- drukt verslag bldz 621 e. v.) behandeld. Zooa s reeds bij die gelegenheid een lid uer commissie heeft uiteengezet, achtte de commissie daarmede haar opdracht niet ge heel vervuld. s Zij was namelijk van oordeel, dat het met die opdracht overeenkwam, wanneer zij thans ook onderzocht, in hoever aan de geruchten, volgens welke aan de Veiling verschillende misstanden zouden heerschen, aandacht be hoort te worden geschonken. In verband hiermede is door middel van de plaatselijke Kaden lekend gemaakt, dat op merkingen of klachten ten aanzien van den gang van zaken aan de Veiling binnen een termijn van veertien dagen schriftelijk bij de commissie werden ingewacht. Van die gelegenheid maakten gebruik: 1. De vereeniging van handelaren in groenten en fruit „Steunt Elkander" te Alk maar 2. De afd. Alkmaar van de R.K. Groen ten- en fruithandelarenverecniging „St Isodorus"; s 3. De onafhankelijke tuinderspatroons- vereeniging „Tuinders Be'ang" te Alkmaar; 4 De electrisch'? kistenfabriek firma wed J van Eijk Jr. te Alkmaar; 5. K. Vroegop te Amsterdam; 6. A. Tol te Alkmaar; 7. S. P Wokke e. a. te Alkmaar; 8. R Elion te Bergen N.H. De commissie heeft alle adressanten ge hoord, met uitzondering van die sub 4 ge noemd. wier verzoek eenvoudig aan het be stuur der N V kan worden overgebracht. Daarna had een conferentie plaats met het bestuur der N. V., dat vooraf in het bezit was gesteld van een zakelijke omschrijving van de bij de commissie ingekomen klachten enz Ten s'otte werd van het ten aanzien van elke klacht of opmerking verhandelde een sa menvatting gemaakt, welke U hierbij, voor zien van de conclusies der commissie, wordi aangeboden. De commissie wenscht er op te wijzen, dat aan haar onderzoek slechts een informato- risch karakter mag worden toegekend, uit sluitend ten doel hebbend den tegenstand welke de veiling hier en daar ontmoet, te leeren begrijpen en zoo mogelijk het veilings bestuur en de opposanten tot elkander brengen Een andere opvatting van haar taak scheen haar bezwaarlijk te rijmen met de omstandig heid, dat het hier betreft een zelfstandige N.V., waarbij de gemeente wel is waar gelde lijk is geinteresseerd, doch wier interne aan gelegenheden ten slotte door de algemeene vergadering van aandeelhouders worden ge- rege'd. Om die reden zal het oplossen van veilings-technische kwesties aan de N V. zelf moeten worden overgelaten. De commissie is er van overtuigd, dat het bij welwillend onderling overleg tusschen de N.V. en de tuinders en handelaars, wier be langen bij haar bevrediging zoeken, mogelijk moet zijn al'erlei meeningsverschillen t» voorkomen of uit den weg te ruimen. Met dit standpunt moet bij het kennis ne men van de conclusies der commissie reke «ïing worden gehouden. De besprekingen van de commissie mer de adressanten en het veilingsbestuur zijn in vertrouwelijken zin gevoerd. Daarom acht de commissie openbaarmaking van de samen vatting niet geoorloofd. Met publicatie van dit rapport en van de mede hierbij gevoegde te Ola Glomgaarden was juist bezig met den ouden Grauwe voor den ploeg t e spannen, toen hij over den hoeveweg een man zag ko men aanrijden. Hij tuurde een poos voor hij hem herkende. Nu zag hij, dat het de domi nee was. Mijn hemel, wat zou die man willen! Het was in geen jaren gebeurd dat de dominee hier naar de hoeve was gekomen. Een bijna angstige gewaarwording over viel Ola Glomgaarden. De dominee kwam langzaam aanrijden. Er was een jongen om het hek te openen en het paard naar binnen te leiden. De dominee reed recht naar de galerij en stapte af. Ola Glomgaarden, die juist inspande, maakte eerst een buikriem vast Daarna ging hij langzaam naar den dominee toe. Goedendag, mijn waarde Ola, zei de dominee Vlug sprong hij uit het zadel en reikte Ola Glomgaarden de hand. Goedendag en welkom hier, antwoord de Ola Glomgaarden talmend. Ga binnen! Hij keek naar de deur. Dank je, dank je! De dominee trad met een vlugge beweging naar binnen. Het was koel in de groote kamer. Zonder plichtple ging nam hij plaats. Ola Glomgaarden kwam achteraan gesloft. Zoo, is dominee er eens op uit? vroeg hij. Hij stond nog steeds. De dominee snoot zich en haalde zijn bril voor den dag. Ja, zoo is het mijn waarde Ola, ant woordde hij. beknopte omschrijving van de vernomen op merkingen, wenschen en klachten en de con clusies der commissie daaromtrent, zal naar hare meening moeten worden volstaan. De commissie voornoemd G. VAN SLINGERLAND Voorzitter. Tj. FABER, Secretaris. Beknopte Omschrijving van de opmerkingenklachten en wen schen met de conclusies der com missie. 1. Gek'aagd werd over het ontbreken van een goed parkeerterrein. De commissie gaf belanghebbenden in overweging zich te wenden tot de gemeente Inmiddels is, zooals uit bijlage nr. 141 van dit jaar blijkt, de aanleg van een par keerplaats opgenomen onder de in het aan staande seizoen in werkverschaffing uit te voeren werken. 2. Het zou meermalen voorkomen, dat personen, die een vaste plaats hebben, deze plaats moeten afstaan aan personen van bui- ten. Naar de meening der commissie is bij het onderzoek niet gebleken, dat deze klacht gegrond is 3. De wenschelijkheid werd uitgesproken van den bouw van een nieuwe loods. Aan dezen wensch is inmiddels voldaan. 4. Ten aanzien vali het keuren van pro ducten na den verkoop werden verschillende opmerkingen geuit. Eenerzijds werd ge klaagd, dat te zwak wordt opgetreden voor de belangen van den handel, anderzijds, dat de koopers na den koop mogen chicaneeren met het doel de producten voor een lager be drag toegewezen te krijgen, dan zij er in de veiling voor hebben geboden, een en ander ten koste van de tuinders. Vrij algemeen was de klacht, dat de keu ring is opgedragen aan één keurmeester, van wiens bes'issende uitspraak geen beroep is. Ook de commissie is van oordeel, dat de bindende uitspraak van één keurmeester onmogelijk altijd het rechtsgevoel van de aanvoerders kan bevredigen. Zij meent daarom, dat het aanbeveling verdient de aanvoerders of een door hen aan te wijzen gemachtigde gelegenheid te geven bij de keuring tegenwoordig te zijn. Wordt daar bij geen overeenstemming bereikt, dan zou de beslissing in handen moeten worden ge legd van een arbitrage-commissie, bestaan de uit een lid van het bestuur, een lid van de vereenigingen voor den groentenhandel en een aanvoerder, zoo noodig te'kens bij het ontstaan van een geschil aan te wijzen. 5. Vergissingen bij het drukken op het af- mijntoestel worden voor kooplieden van bui ten soms ongedaan gemaakt, voor plaatse lijke kooplieden niet De commissie meent, dat de kooplieden op gelijke wijze moeten worden behandeld, hetgeen volgens mededeeling van het vei lingsbestuur ook het geval is. 6. Gewenscht wordt, dat de veiling meer overleg pleegt met den georganiseerden han del voor wat betreft de kwantrms en de gewichtseenheden. De commissie is van gevoelen, dat over leg tusschen het veilingsbestuur en de ge organiseerde koopers en verkoopers ten aanzien van de te veilen kwantums van verschillende producten gewenscht is. De gedachte, om de daarvoor in aanmerking komende artikelen steeds in dezelfde ge wichtseenheid (per pond, per K.G. enz.) te verkoopen, wordt ter overweging aanbevo len. 7. Van kooperszijde werd aangedrongen op scherper maatregeler tegen tuinders, die herhaaldelijk in de keur zijn. De hier gevraagde maatregelen komen de commissie onnoodig voor, wanneer de belangen van den koopier zoowel als die van den verkooper door een arbitrage commissie worden beschermd. 8. Een kooper zou verhinderd zijn gewor den zijn goederen te doen vervoeren met een schipper, die in conflict leefde met den direc teur of met het veilingsbestuur. De commissie acht het billijk, dat ieder vrij blijft in de keuze van de personen, die zijn goederen zullen vervoeren. Nu intus- schen art 15 van het veilingsieglemenf blijkbaar gewijzigd is, zullen conflicten a's hier bedoeld in de toekomst wel zijn uitge sloten. 9. Verandering in het systeem van veilen werd bepleit. De producten moeten niet, zoo als nu geschiedt, vooraf in de aangevoerde hoeveelheid ter bezichtiging worden neer gezet, doch hetzij tot verkoop door de vei'ing worden gereden, hetzij op monster worden geveild. j Bij de tegenwoordige inrichting van ae veiling lijkt het de commissie niet mogelijk, dat de aangevoerde producten door de vei ling worden gereden. Het tegenwoordige systeem is ingevoerd bij wijze van proef. De commissie geeft in Ola ging naar de opkamer. Een oogenblik later kwam hij weer binnen. Een meid bracht bier. De dominee zal wel dorst hebben, zei hij. De dominee dronk Waar is je zuster naar toe? vroeg hij en zette den beker weg. Ola Glomgaarden stond verlegen te kij ken. Ze is in het Elvedal, gaf hij ten ant woord. Zoo? O, zoo! De dominee zette groote oogen op. Maar Berit dan? Hij vroeg het zonder maar evtu ie Knippe ren. Ola Glomgaarden kleurde. Ach, het is de moeite niet waard, om naar haar te vragen, antwoordde hij einde lijk. Toch wel, zei de dominee. Juist om ha rentwikle ben ik gekomen. Ola Glomgaarden stond, tegen de glazen kast geleund, naar den grond te kijken. Ach, kom, zei hij. De dominee zette zijn bril steviger. Je bent een eigendunkelijk mensch, Ola Glomgaarden, klonk het opieens. Zijn oogen keken scherp van achter zijn bril. Ola stond nog steeds naar den grond te kijken. Vindt dominee dat? vroeg hij zacht. Ja, dat vind ik. En het heele dorp vindt dat} overweging dezen proeftijd te beëindigen en van tweeën één te doenhet systeem na drukkelijk te handhaven of het te verande ren. In de eerstvolgende algemeene verga dering van aandeelhouders ware een uit spraak hieromtrent uit te lokken. 10. Gevraagd werd te bevorderen, dat voortaan al een de erkende groentenhandela ren groenten in de markt zullen mogen koo- pen. Aan dit verzoek heeft de commissie geen aandacht kunnen schenken. 11. Geklaagd werd over de aanwezigheid van grossiers in groenten enz. bij de veiling De commissie is van oordeel, dat de ge meente tegen de aanwezigheid van gros siers bij de veiling maatregelen moet nemen, indien die aanwezigheid voor de veiling schadelijk moet worden geacht. 12. Verzocht werd de pers weer tot de vergaderingen van de N.V. toe te laten. De commissie meent te weten, dat de pers sinds eenigen tijd weer tot de verga deringen der N.V. wordt toegelaten. Het besluit daartoe acht zij juist. 13. Door de algemeene vergadering van aandeelhouders worde vastgesteld, dat nie mand commissaris en tevens veilingsambte naar mag zijn, aangezien een veilingsambte naar aan commissarissen verantwoording schuldig is De commissie is van oordeel, dat deze toestand niet bestendigd behoort te blijven 14. De emballage-huur worde geha'veerd, daar de huur bij de invoering van het een heids-fust zou zijn verdubbeld. De commissie meent het oordeel hier omtrent aan het veilingsbestuur te moeten overlaten. 15. Gewenscht werd het ophouden van de goederen als volgt te regelen: bij éénmaal ophouden geen percentage, doch wel kisthuur beta'en; bij tweemaal ophouden 2J4 pCt. -f kist huur betalen. Gewezen werd daarbij op ieders recht om over zijn eigen bezit naar goeddunken te be schikken. De commissie kan zich vereenigen met hetgeen het veilingsbestuur tot verdediging van de bestaande regeling heeft aange voerd. 16. Gevraagd werd de uitbetaling der gelden te regelen als voorheen, daar vele aanvoerders bezwaarlijk zoo lang op hun geld kunnen wachten. De commissie ziet de noodzakelijkheid van een andere regeling op dit punt niet in, doch zij wil niettemin de hoop uitspre ken, dat het veilingsbestuur de toegezegde soepelheid bij de toepassing van de "be staande regeling zal betrachten. 17. Geklaagd werd. dat, hoewel in 1927 voorop stond, dat in de eerste plaats de tuindersbe'angen zouden worden behartigd, deze leuze in haar tegendeel is verkeerd. Niet alleen hebben de tuinders geen meerdere rechten verkregen en is van de beloofde medezeegenschap niets terecht gekomen, doch zij zijn zelfs de ondergeschikten gewor den van enkele menschen, die de onderge schikten behoorden te zijn van de tuinder*, door wie de veiling in alle opzichten moet worden gefinancierd De commissie is het met het veilingsbe stuur eens, dat de beslissing omtrent de leiding van de veiling berust bij de alge meene vergadering van aandeelhouders, al kan zij niet onderschrijven dat de aandeel houders uitsluitend uit tuinders zouden bestaan. 18. De rechtsgeldigheid van het veilings reglement werd ontkend. Dit regUment zou nooit op een algemeene vergadering zijn be handeld of aangenomen. Daar uit het an'wc-ord van het veilings bestuur bliikt, dat de wijzigingen in het vei'ingsreglement niet door de algemeene vergadering van aandeelhouders zijn ge- sanctionneerd, acht de commissie het goed, dat dit alsnog gebeurt. In verband 'liermede zou de commissie het veilingsbestuur in overweging willen geven zich nader te beraden omtrent een onder de werking van het gewijzigde regle ment met een aanvoerder gerezen conflict, tengevolge waarvan laatstgenoemde zijn producten elders veilt of wel moet vei'en. De commissie zou het toejuichen, wanneer dit geschil door nader onderling overleg tot een goede oplossing zou kunnen worden gebracht. 19. Beweerd werc. dat het veilingsbestuur aan ..vrienden" baantjes zou verschaffen. De commissie is van oordeel, dat een on derzoek naar de juistheid van deze bewe ring niet tot haar comjoetentie behoort. 20 Geklaagd werd, daf bmand eens 5 kratten bloemkool heeft vermist en dat hij, na dikwij's om vergoeding te hebben gevraagd, anderhalf jaar later de kratten vergoed kreeg, doch de bloemkool niet. Waar het veilingsbestuur de vermissing heeft erkend door vergoeding van de waar de der kratten, kan naar de meening van de commissie de belanghebbende op ver- per ifcpondspakjé HMMt VERSCH GEKARND "osa" MET 25°/» ALLERFIJNSTE ROOMBOTER ONDER RIJKSCONTRÓl.E Hij sprak met nadruk. Ola keek op. Ik doe wat ik wil ik, zoowel als al de anderen, zei hij. De dominee keek Ola in de oogen. H et blijkt niet, dat anderen mogen doen wat ze willen, zei hij scherp. 'Ola sloeg de oogen neer. Dat is een andere zaak, antwoordde hij Neen Dat is juist dezelfde zaak! De oogen van den dominee fonkeld/i. Het is schandelijk! Het is onchristelijk, zooals jij je gedragen hebt. En dat meenen allen! Zoo? Ola keek snel op. Ze mogen mee nen wat ze willen, gaf hij ten antwoord. De anderen ja... maar ik niet! De domi nee sprak kortaf en beslist. Ola Glomgaarden zag den dominee aan. Hij begreep het niet. Dat kan U toch volkomen onverschillig zijn, zeide hij. Neen, antwoordde de dominee. Dat is mij niet onverschillig. Je hebt mij bedrogen. Je hebt mij in een verkeerden waan gebracht ik moest toch wel gelooven dat de huwelijks afkondiging geschiedde met je dochters mede weten. Je hebt me verleid tot het vervullen van een ambtsplicht, dien ik niet kan verant woorden. Daarvoor zal ik jou tot verantwoor ding roepen. Het gelaat van Ola Glomgaarden onderging een verandering. Er steeg een vale bleekheid in op. Haar woord is toch niet noodig voor zoo iets, wel? zei hij. Toen stond de dominee op. Jawel, antwoordde hij. Het is absoluut noodig. Maar jij bent een tiran, Ola, en dal kan ik je niet vergeven. Ola Glomgaarden haalde diep adem. U moet maar doen, wat u wilt, antwoord de hij. Ja, dat ben ik ook van plan. De dominee ging vlak voor Ola staan. Ik breng nu de zaak voor het departe ment en verzoek om een gerechtelijke beslis sing. Had ik haar ingezegend en geweten van de zaak, dan zou ik uit mijn ambt ontzet zijn geworden. De dominee nam zijn bril af en knipperde met de oogen. Het is bedroevend. Maar eerst nu ben ik de ware toedracht der zaak te weten gekomen. Anders had je reeds eerder van mij gehoord. Het bleef stil. Ola staarde naar den grond. De dominee bleef hem voortdurend aankijken. Daarin moet u precies doen wat u wilt, antwoordde hij eindelijk. Ja de dominee knikte dat zal ik doen. Hij keerde zich halverwege om. Maar er is nog één ding, dat ik zal doen, omdat het mijn plicht is. Je dochter Berit zal ik trouwen. Ola kreeg een schok, maar antwoordde niet. Ik trouw nu haar en Tore. Men is het mij komen verzoeken. Ik zou ook wel genood zaakt wezen haar te begraven, indien jij haar tot vertwijfeling brengt. En dan komt jouw tijd, mijn waarde Ola, en jouw afrekening met Hem daarboven, (Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5