8S«wi!"ui8e! Sk" as gpMrz Spionnage in den grosten oorlog ^imeniand wapensmokkelaar gearresteerd. opleiding tot verplegende. de demonstratie der s.d.a.p. vu. Rheumah'ek Jicht H£AV£A GRATIS ntien spreken Subsidiair vroeg pleiter de •.orctp clementie. u Maschrift Tegen den getuige de Ridder i vermoedelijk een strafrechterlijke vervol- worden ingesteld wegens zijn niet ver- Vijf revolvers en een groot aantal patronen in beslag genomen. rv tolbeambten -in het grensp'iaatsje Nie- rkrüchten hebben een persoon uit Venio aangehouden, die in het bezit was van vijf revolvers en een groot aantal patronen, welke hij frauduleus over de grens wilde voeren. Beperkingsmaatregelen gevraagd. Het hoofdbestuur van den Nationalen Bond van Verplegenden heeft een adres ge richt tot den minister van arbeid, handel en üverheid (bedoeld zal zijn ecenomische za ten en arbeid) en de Tweede Kamer, waarin verzocht wordt maatregelen te nemen tegen het onbeperkt opleiden tot het beroep van ver wende zooals dit tot nu toe geschiedt. In de toelichting op het adres schrijft het hcstuuT i Hoewel het werkloosheid-vraagstuk een Meegaande studie vereischt en er voor een definitieve oplossing algeheele reorganisa- he in de z.g. particuliere verpleging gebracht Zal moeten worden, kan onzes inziens nu reeds een groote stap in de goede richting gedaan worden door het aantal op te leiden leerlingen zooveel mogelijk te beperken. Hier van zal het gevolg zijn een vermindering van het totaal (te groot) aantal verplegenden en daardoor werkverruiming voor de gediplo meerden. Telefoonlijnen geweigerd. Zooals men weet, had het bestuur van de V.a.r.a. de huur van twee telefoonlijnen Hilversum—Den Haag aangevraagd, tenein de de ooneming van de redevoeringen op de betooging der s.d.a.p. en een verslag van de betooging op de te Hilversum te bewerken gramofoonplaten ter uitzending op Woens dag vast te leggen. Een en ander zou tech nisch bewerk't worden door de Nederland- sche Seintoestellen Fabriek. Maandag kreeg, naar „Het Volk" meldt, het V.a.r.a.-bestuur van de N.S.F. bericht, dat het hoofdbestuur van posterijen, telegra fie en telefonie het verhuren van de beide telefoonlijnen tot dit doel geweigerd heeft. De gramofoonplaten behoeven echter niet te Hilversum te worden gemaakt; dat kan ook in Den Haag. zonder telefoonlijn geschieden. Hiertoe was alles, aldus het blai^ reeds zeker heidshalve in gereedheid en zoo zal het nu geschieden. j ij V.a.r.a. acht weigering van telefoon lijnen niet gemotiveerd. Op advies van haar rechtskundigen advi seur heeft de V.a.r.a. besloten om het staats bedrijf der posterijen en telegrafie in rechten aan te spreken voor vergoeding van de schade, welke zal ontstaan uit de kosten, verbonden aan het vervoer van apparaten en toestellen naar Den Haag, alsmede van de kosten, welke gemaakt moeten worden voor de technische installatie in Den Haag en dat wel uit overweging, dat noch in de regeling van het telefoonverkeer noch in de wet ook maar iets voorkomt, dat een weigering moti "eert, aldus „Het Volk". HET CONFLICT BIJ VAN GEND EN LOOS TE DEN HAAG. Men deelt ons van werkgeverszijde het vol gende mede: staking onder het arbeidend personeel bij Van Gend en Loos te Den Haag brak Maandag zonder eenige waarschuwing van werknemerszijde uit. Deze staking is uitge broken, niettegenstaande de N.V. Van Gend «.n Loos een collectief arbeidscontract met 6611 arbeidersbonden heeft gesloten, waarbij deze zich o.m. verbonden, dat zij zich zullen onthouden van het stellen van eenige eischen of het voeren van eenige actie, welke met storing in het bedrijf, van de N.V. expeditie-Onderneming Van Gend en Loos gepaard kan gaan of het niet-nakomen door «e leden der betrokken personeel-organisa- es van hun verplichtingen tengevolge heeft. de partHenï? n, gevaI van geschil den Wh hit '2 0VerleK 2u»en tre- plaats gehad het ander heeft van ÏJBTJra&T dienst worden genomen. Paneel m HET CADEAU UIT POLEN. In de handen van Bureaucratius. e „N. Haarl. Crt." vertelt: „ten onzer kennissen had enkele maanrien tSfbïi eï k^h?8 d°0r P°len 6611 w«khar- ïana ^ocht er v°or zijn vrouw in Hol- nalaTcrJ°0r de PooYsch ÏS C0StUjUm; - het eostuum moest na gezonden worden, en nu moet u eens S 0'^ de Nederlandsche hlbben r m d€Ze Simpe,C, ge'egenheid gebru.kt van^hi? ^Ptember kreeg de gelukkige kooper TT hft vun« verbeide geschenk officieel mededeeling, dat het pakket aan de Zevenaar- walhftrenS gearriveerd was en op inklaring wachtte, - met koortsachtige haast werd bedrag"/ 50 !?evolg gegeven: waarde in tortelduifjesstemming werd nu bij iedere bestelling uitgezien Volgde ambtelijk stuk: nauwkeurig moest de kooper opgeven, uit welke onder deden het costuum bestond; per keerende post werd gespecificeerde opgave verstrekt; pantoffels, kleed, manteltje, muts, gordel; n kleine formaliteit waarschijnlijk, beeldde de blijde kooper zich in. Volgde... ambtelijk stuk: er moest een verklaring geteekend worden, dat het cos tuum niet voor den handel, maar voor privé gebruik bestemd was. Anders niet? met opgewektheid en spoed werd de verklaring ingezonden. Volgdeambtelijk stuk: Bij het crisis-in- en uitvoerbureau te Den Haag moest invoer vergunning aangevraagd worden; ver gunning werd op staanden voet aangevraagd natuurlijk. Volgdeambtelijk stuk: voor de pantof fels was de invoervergunning verleend! Be deesd en onderdanig werd in een antwoord- schrijven geprobeerd te betoogen, dat dit toch niet aanging. Volgde ambtelijk stuk; dat toegewezen was de invoer van geweven vrouwenboven- kleeding; triomphantelijk werd dit document naar Zevenaar opgezonden! Volgde... ambtelijk stuk: bij deze ont vangt u al uw paperassen terug; u moet eerst consent aanvragen bij de Kamer van Koophandel! Volledig murw gebureau cratiseerd kwam de nog steeds in spanning verkeerende model-echtgenoot ook dit bevel na. Volgde... ambtelijk stuk; de Kamer van Koophandel had gunstig beschikt! In een van jubel begeleid schrijven werden alle do cumenten van de Kamer van Koophandel, enz. nu naar Zevenaar opgezonden en toen Volgdehet pakket! 't Was intusschen half October geworden". EEN MANIFEST VAN DEN VRIJHEIDSBOND. Het hoofdbestuur van de liberale staats partij „De Vrijheidsbond" heeft het volgende manifest uitgegeven: De crisis, die geheel de wereld teistert en waaronder ook Nederland en de overzeesche 'gebiedsdeelen des rijks zwaar hebben te lijden, stelt d-e regeering en de Staten Gene raal voor de vraag hoe een terugkeer naar de welvaart kan worden bevorderd. Op den voorgrond staat, dat alles moet worden in het werk gesteld om de kunst matige belemmeringen, die aan handel en verkeer zijn in den weg gelegd, te doen ver dwijnen, en om weder te komen tot het vrije ruilverkeer tusschen de volken, waardoor ons land en zijn overzeesche gebiedsdeelen tot welvaart zijn gebracht. De regeering behoort daarom alles te dotn om hiertoe de medewerking van andere staten te verkrijgen en alles na te laten, wat daar- Hoe een Indisch agitator in de Engelsche val liep. Vele waren de wegen van den spionnage- aienst en den contraspionnagedienst. Geen middel, men kan het zonder bezwaar zeg- fcen, was slecht genoeg. Maar geen voor zorg ook werd veronachtzaamd. Men behoeft €r de aanteekeningen van een geheim agent in Geoève maar op na te lezen om zich daarvan te overtuigen. Weliswaar ontmoette hij de agenten en spionnen in zijn dienst op bepaalde dagen en plaatsen; weliswaar stel de hij de nieuwkomers op de hoogte van het geen zich reeds had afgespeeld, maar hii moest rekening houden met de waakzaamheid van de contra-spionnage der tegenstanders Zoo was het een oude boerin, die hem een Paar keer per week op de markt de berichten uit eigen land bracht Zij overhandigde hem deze niet in het openbaar, maar zij had deze berichten tusschen hare groenten en vruch ten verstopt. De agent onderhield zich eeni- gen tijd met haar en scheen bijzondere be langstelling voor een deel harer uitstallling te hebben, en vond dan bukkende, gemakke lijk gelegenheid den voor hem bestemden brief ongemerkt in zijn zak te doen glijden. Wie, zelfs onder degenen, die hem van nabij gadesloegen, zou in staat geweest zijn om lets van de gebruikte list te bemerken! Engeland had tijdens den oorlog rekening te houden met tallooze pogingen die werden gedaan om deelen van zijn uitgestrekt gebiej 'n opstand te brengen. Het schijnt, dat men 2u1ks in Canada of Australië niet heeft ge- Piobeerd; de aard der bevolking zou zulk een poging voor degenen, die haar onderna- tegen ingaat. Ons volksbestaan staat op het Het gaat thans minder dan ooit om de bescherming van belangen van bepaaide groepen, maar om de behartiging van de welvaart van ons geheeie volk in al zijn g+ ledingen, van landbouw, veeteelt, handel, in dustrie en scheepvaart, welke alle in de grootste moeilijkheden verkeeren en welke alle voor de weivaart van ons iand onmis baar zijn. Alleen een doortastende regeering met ruimen blik kan in dezen tijd leiding aan 's lands zaken geven, waarbij zij vooral moet doen blijken van den vasten wil om het gezag te handhaven, om al, wat orde en vei'ighrid verstoort, te keeren. Een regeering, die voor het drijven van vakvereenigingen zwicht, die toelaat, dat de belangen van de eene groep burgtrs aan die van een andere groep worden opgeofferd, die door een algemeene winkelsluitingswet en een ontijdige en onpractische uitvoering daarvan de belangen van tallooze midden standers schaadt, die bovenal een overmatig groot gedeelte van den radio-zendtijd beschik baar stelt voor revolutionnaire propaganda, voldoet niet aan de eischen, die aan de over heid moeten worden gesteld. Zij houdt den terugkeer naar de welvaart tegen en werkt de ondermijning van het ge zag in de hand. Een regeering, die er niet naar heeft ge streefd de kosten der overheidsdiensten bin nen de perken der nationale draagkracht te houden, en, toen die draagkracht ging wan kelen, niet tijdig de tering naar de nering heeft willen zetten, kan er thans niet aan ont komen om de reeds zwaar op de bevolking drukkende iasten nog te verhoogen, hetgeen wederom den terugkeer naar de welvaart be moeilijkt. De Liberale Staatspartij streeft naar sa menwerking van allen, die de belangen der gansche volksgemeenschap tot hun recht willen laten komen en een einde willen maken aan het groepsegoïsme. Zij verlangt een overheid met krachtig ge zag, die zich de bevordering van het alge meene volkswelzijn ten doei stelt en haar be leid bewust op het herstel der welvaart richt. Zij verlangt een voorzichtig financieel be heer, dat aan economische tegenslagen weer stand kan bieden. Wij roepen alle ordelievende Nederlanders op om bij de verkiezingen de Liberale Staats partij „De Vrijheidsbond" te steunen en daar door de verwezenlijking van wat zij verlangt te bevorderen. PSEUDO-GENERAAL ALS OPLICHTER. Och helpt u mij even aan een paar gulden, ik heb zoo juist mijn beurs verloren De Haagsche Crt. vertelt: Al eenigen tijd maakt een geraffineerde oplichter den Haag onveilig met zijn trucs en methodes, waarmede hij het moet ge- zeg worden heel veel succes geboekt heeft. De man maakte een heele lijst slachtoffers, het ging in de meeste gevallen om kleine be dragen, maar er zijn ook enkelen de dupe ge worden voor een grootere som. De oplichter gaat op een buitengewoon sluwe wijze te werk en hij is in z'n soort een „unicum". Althans in ons landje; in groote wereldsteden als Londen, Parijs en Berlijn zijn dit soort ,-,keurige oude heeren", die aan lager wal geraakt zijn en zich nu met fles- schentrekkerij bezighouden, niet zeldzaam Het betreft hier n.1. een zevenenzeventig jarigen grijsaard, nog flink en kras voor zijn leeftijd, iemeand van goede kom-af en zeer waarschijnlijk een oud-Indisch officier, al moet het ook vele jaren her zijn, dat hij in actieven dienst was. De man schijnt er finan cieel zeer beroerd voor te zitten, hij is ge huwd met een vrouw van ongeveer veertig jaar en heeft een dochtertje van 8 a 9 jaar. Dit alles is tragisch en zielig, maar neemt niet weg, dat oplichterij oplichterij blijft en dat anderen, die in minstens even groote misère evrkeeren (en dat zijn er velen in dezen somberen tijd) al lang achter de tralies gezeten hadden, als zij maar de helft zouden hebben „gepresteerd" van het fraais, dat deze heer den laatsten tijd heeft uitgehaald Een lange serie klachten werd op het poli- tiebureaü over hem in ontvangst genomen. Soms kwamen er enkele dagen aaneen aan giften van oplichtingen, eenmaal zelfs drie op één dag. De een had er drie kwartjes bij ingescho ten, de ander drie gulden, de derde drie rijks daalders. Een muziekhandel hier ter stede men, niet ongevaarlijk hebben gemaakt. Maar niet slechts trachtten Duitschland en Turkije langs strategischen weg Engelana van zijn groot Indisch keizerrijk af te snij den, men liet ook geen middel onbeproefd om dit keizerrijk in opstand tegen de Engelsche heerschers te brengen. Daartoe reisden agi tatoren het land af, daartoe kwamen Indiërs naar Eureopa om et over het Engelsche be stuur datgene te vertellen wat edelmoedige menschen zoo licht geneigd waren te geloo- ven. Een dezer openlijke predikers van den opstand tegen Engeland, vertoefde sedert eenigen tijd in Europa, niettegenstaande nij in Indië tot twee jaar gevangenisstraf was veroordeeld. Van alle complotten tegen de veiligheid van Engeland gesmeed, was nij de ziel. Hij slaagde er in de overkomst van verschillende transporttroepen naar Enge land te beltten. Meer dan een aanslag was op zijn instignatie beproefd, en al zijn bommen een ongewenschte uitwerking op onschuldige voorbijgangers, zij lieten toch niet na schrik te verspreiden. Hu scheen overal tegelijk, en zijn tegenwoordigheid m een bepaalde stad vernam men slechts nada^ hi, er zijn olan reeds geheel ten uitvoer had gebracht. Officieus stond er op zijn hoofd fen hooge prijs. Gevlucht naar Amerika wist hij naar Zweden en vandaar naar Duitschland te ontkomen. Van daar ut trachtte hij de Indische troepen, die m geal lieerde gelederen dienden, over te halen tot opstand. Een fanaticus van de ergste soort, een die eigen leven niet telt. Uit ae over hem uitge brachte rapporten bleek, dat de vrouw als zoodanig voor hem niet telde; dat hij volko men betrouwbaar was en niet omkoopbaar; dat hij noch rookte noch dronk dat hij met een ongelooflijke energie werkte en met een werd opgelicht voor een bedrag van 400, wat wel het record schijnt te zijn. De keurige oude heer schijnt zich overi gens meer in détail-zaken gespecialiseerd te hebben en slechts zelden „en gros" te hande len. Zijn trucs zijn ongeveer als volgt: Een bewoner van het Korte Voorhout ziet uit de richting van het Smidswater, ter hoogte van de Hoogere Krijgsschool den keu- rigen ouden heer aankomen. Hij is nerveus en zeer gepresseerd, loopt in haastige stappen en tast opgewonden zijn zakken af: borst zakken, zij zakken, broekzak Het is duidelijk, dat de keurige oude heer iets verloren heeft en dat dit hem uiterst zenuwachtig maakt. Dan ziet hij op en be speurt den K. Voorhout-bewoner die hem aankijkt. Een plotselinge gedachte schijnt hem in te vallen, de keurige oude heer stapt op den bewoner af, groet correct en stelt zich voor, geheel in den vorm. Ik ben de generaal-majoor van Barne- velt Cleerens, neemt u mij niet kwalijk, dat ik u lastig val, maar het is vreeselijk ik schijn mijn portefeuille verloren te hebber.; hoe is 't mogelijk daar net op de Hoo gere Krijgsschool had ik ze toch nog! Veer zoeken zijn handen de vele zakken af maar de portefeuille is en blijft weg. De bewoner heeft medelijden met den keuri- gen ouden heer en vraagt of het héél erg is van die portefeuille. Inderdaad, mijnheer zegt de „gene raal", het is héél erg: ik had er brieven in, mijn pas en mijn papieren en groot geld. En dan plotseling schrikt de keurige oude heer opnieuw in mijn beurs heb ik niet meer dan een paar kwartjes. Hoe kom ik nu thuis? Ik woon in Amsterdam, Koninginne weg no. 33! De bewoner ziet den generaal aan, draagt hij daar niet de Militaire Wil lemsorde in het knoopsgat? Of een ander eercteeken De bewoner noteert het adres en grijpt in zijn beurs. Kan hij den generaal, misschien dienen met twee rijksdaalders? Dan kan de generaal tenminste met trein en tram huis waarts kecre'n. De generaal is ontroerd over zooveel hoffelijke behulpzaamheid en accep teert dankbaar de twee achterwielen. Dan verdwijnt hij met correcten groet. De twee rijksdaajders zijn óek verdwenen. Ietwat minder correct. Want de keurige oude heer keert niet meer terug en in Amster dam weet men op den Koninginneweg niets van den generaal af. De bewoner wacht tevergeefs. Niemand kent den generaal en alléén een oud-Indisch officier meent zich den naam te herinneren: ja maar die dappere krijgsman leefde ongeveer een eeuw geleden, die kan het dus niet geweest zijn. De keurige oude heer is inmiddels elders in den Haag opgedoken. Hij heeft wéér: van Barnevelt Cleerens, maar is nu Indisch plan- tagebezitter en heeft zijn beurs laten liggen in den trein, van Rotterdam komende. Hij is zeer nerveus over het ongemak, dat het ge mis van zijn portemonnaie zal opleveren. Een medelijdend burger tast in zijn zak. Dankbaar en correct verdwijnt de oude heer ditmaal met een tientje. Zeven en een halve gulden, twee kwartjes, een paar gulden, een rijksdaalder. Het is niet veel, maar de keurige oude heeft een dankbaar gemoed en bovendien wie 't kleine niet eert is het gróóte niet weerd! Dat leerden onze groote, zuinige Voorvaderen al. En die konden het weten! De politie greep in en het oude heertje kwam op het Alexanderveld. Maar wat moet men met een 77-jarigen ouden man begin nen? Men adviseerde hem dringend geen ver dere „dwaasheden" uit te halen en even later wandelde de keurige oude heer tusschen twee regenbuien door weer op de Javastraat en haalde zeer opgelucht adem. In een der hotels hier ter stede verscheen even later zenuwachtig en overstuur een keu rige oude heer. Hij klampte den portier en den maftre de reception aan en stelde zich voor: „Mijn naam is van Barnevelt Clee rens, neemt u mij niet kwalijk, maar Enfin, ditmaal lag zijn portemonnaie in den trein tusschen Amsterdam en Rotterdam Tevergeefs zocht de „generaal" al zijn zal ken na! Hij vroeg den employé hem „even een bedrag .van zeven gulden te leenen en wilde om allen schijn van iets nou ja: iets „leelijks" van zich af te werpen, zijn splin ternieuwe parapluie als onderpand achter laten, dan zou hij stellig er aan herinnerd worden, dat hij dit bedragje even moest terugzenden. De parapluie was zoo juist ge kocht bij de firma X., hij was daar al jaren klant! De employée, die geen goederen in onderpand mag aannemen, weigerde op dit onweerstaanbaren moed was toegerust. Meer dan eens had de Intelligence Service het reeds tegen dezen man moeten afleggen. Da: was reeds dadelijk de eer van den dienst te na, maar bovendien het gevaar, verbonden aan de aanwezigheid van dezen man, was te groot. Nu deed zich het eigenaardige geval voor, dat de bedoelde Indische agitator doo- delijk verliefd was geworden op een tweed', derde, ja wellicht vierde rangs cabaretzange res, een vrouw zonder bijzondere bekoringen, die'echter voor hem een aantrekkelijkheid had, welke haar wederga niet vond. Deze vrouw bevond zich tegenover den Engelschen dienst in een uiterst moeilijke .positie. Zij had zich in dienst van haar Hindoeschen vriend gesteld. Zij voerde geen spionnage in grooten stijl, zij deed hel, stapje voor stapje, maar wist zoodoende terrein te win nen. Zij meende daardoor voldoende gerou tineerd te zijn om een grooten slag te slaan. Maar deze mislukte, en zij viel in de armen van den Engelschen dienst, die haar, zoo hi had gewild, op staanden voet had kunnen doen fusilleeren. Maar het leven van deze vrouw, van wie men gelijk van iedereen, al les wist, was den dienst meer waard. Deze vrouw moest dus als lokaas dienen Meerdere pogingen waren op haar beproefd, maar tot dusverre had zij weerstand gebo den. Men kon natuurlijk niet te veel dreigen met den dood, wilde men voorkomen, dat zij voor deze dreigementen geheel niets meer zou voelen. Zij reisde onder strenge controle; twee agenten van den geheimen dienst ver gezelden haar, en een bijzondere agent hield toezicht op haar. Het kwam er nu slechts op aan om het juiste middel te vinden, dat haar in staat zou stellen den geliefde tot haar ie brengen. Want de Hindoe mocht onverschrok ken zijn, onnoodig onvoorzichtig .was hij niet. Hij had dat reeds getoond toen hij een verzoek van haar om in de onmiddellijke na bijheid van Genève met haar samen te ko men had afgeslagen. Een nieuwe poging zou nu worden ondernomen, en ditmaal te Thonon, zoo mooi gelegen aan het meer van Genève, vanwaar men met de boot zoo ge makkelijk èn naar Lausanne en naar Genève komt. De geliefde wachtte te Lausanne, en het heette, dat Guilia zich daarheen zou be geven. Maar, te Thonon aangekomen, bleken hare papieren niet in orde; zij kreeg geen verlof om Frankrijk te verlaten, en het zou langen tijd duren alvorens die papieren in orde konden worden gebracht. Vermoedelijk moest zij daarvoor zelfs naar Parijs gaan Nu ging het erom den juisten brief te schrij ven. Driemalen omwierp de bijzondere agent van den geheimen dienst een klad, en drie malen verscheurde hij het. Maar eindelijk was hij voldaan; uit zijn brief sprak vol doende de onbedwingbare hartstocht van de vrouw, die den Hindoe, hij mocht dan zoo ongevoelig heeten voor alles wat menschelijk was, naar den overkant zou brengen. Met tegenzin nam hij de ellendige rol op zich om de ongelukkige vrouw er toe te brengen den brief te schrijven en te teekenen; den brief, waarmede zij eigen leven kocht door dat van den geliefde te offeren. Vol spanning zagen de Fransche beamb ten, die den Engelschen agent waren ter zij de gesteld, de aankomst van de boot dien dag tegemoet. Maar de boot van Lausanne kwam en geen persoon, die op den Hindoe geleek, verliet het schip. Wel echter werd kort daarna aan den Engelschen agent een briefje overhandigd, dat voor Guilia be stemd was. De agent begreep wat zich af speelde. Hij liet den bcpngei het briefje te ruggeven aan den afzender, die zich nog be- yond op de iyet vertrokken boot, ejazeggen, ,.Sêdiri |ar»n leed ie aan pt]niljke rfttemetieti. ik ken echter tegoen, dat Uw ..Meevea" buitengewone *er- licWiOö gedacht heeft". «t. e te B Deze wonderlijke tropiache plant brengt «ia drank blijvende verlichting bij klachten over Rheumatiek. 2i| ia gemakkelijk te bereiden en de weldadige werking la direct merkbaar Neemt deze aangename drank iedere morgen, waar door de ophooping van eerdere zurenvarmlng In het lichaam verhinderd werdt. O E. Beden-Baden, zegt i ..Hervea verwijdert de zuren uit het Slchaiw en.bovendien op absoluut enechedehjka manier". Hervea verkrijgbaar btji Monsters en nauwkeurige bijzon» derheden ^ertendt H. J. Leo.'Koloniale Importeur (AH-3S) Schoolstraat 30. Utrecht H.H. Apothekers en Drogisten. aanbod in te gaan, maar gaf het gevraagde bedrag. Nadat eenige dagen verstreken wa ren en het geld nog niet was teruggezonden, kreeg de employé argwaan en informeerde eens bij het paraoluiemagazijn waarvan het adres hem door den „generaal-majoor" was opgegeven. Inderdaad bleek de parapluie uit dit magazijn afkomstig te zijn, maar ze was niet betaald en bovendien had de „goede klant" een onjuist adres opgegeven. Van deze oplichting zoomede van de oplichting bij den holtel-employée werd weer aan de politie kennis gegeven. De hotelbediende fluit naar zijn zeven gul- den De parapluie-handelaar naar zijn para- oluie. Er fluiten er velen. De keurige oude heer wandelt in het zon netje en maakt nieuwe, grappige plannetjes. Zou het geen tijd worden om hem eens in den kraag te pakken ondanks de 77 jaren? „Op den Uitkijk", tijdschrift voor chr. gezin. Het weder fraai geïllustreerde nieuwe nummer vangt met een artikel van prof. dr. A. van Veldhuien over „Het Elzenhaantje", een familielid van het heidehaantje, dat eeni ge jaren geleden heele heidevelden verwoest te door zijn vraatzucht. „Nietzsche en hel nationaal-socialisme", is 't onderwerp waar aan Max Visser een opstel wijdt. Prof. dr. J. Waterink schrijft over „Groote schedels en intellect". Ds W. J. Velders vertelt weei van het Oude Volk en schrijft deze keer ovei Haschlieg (het uitschudden van de kleeren bij het water als symbooi van het wegwerpen der zonden.) Dr. J. Veldkamp schrijft ovei Sir Walter Scott als scholier en als student. „Wie waren het eerst met het kompas be kend?" vraagt drs. W. Bleeker en zijn ant woord is: de Chineezen. J. J. van Meulen vervolgt zijn seri<}> „Van luchtfoto tot kaart". Verder de „Uitkijk binnen onze grenzen" en die daarbuiten, alsmede het ver volg van het feuilleton. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Uitslag veiling te Alkmaar, gehouden bij opbod op Zaterdag 5 November 1932 ten overstaan van M. C. Roos, notaris te Alkmaar, van de huismanswoning met erf, schuur en erf en eenige perceelen bouwland, aan den Noorddijk in de Schermeer gemeente Oterleek, te zamen groot 19.15.28 H.A. geveild in 13 percee len en in bod gesteld als volgt: 1. Huismanswoning, huis en erf, 0.41.98 H A. 1020.— 2 Bouwland 2.77.20 H.A. 2938.32 3. id. 1.30.80 H.A. 1124 88 4. id. 1.45.90 H.A. 904.58 5. id. 1.35.50 H.A. 813.— 6. Schuur en erf 0.18.50 H.A. 820.— 7. Bouwland 2.10.70 H.A. 2507.33 8. id. 1.22.20 H.A. 1136.46 9. id. 1.24.50 H.A. 908.85 10. id. 1.20.50 H.A. 915.80 11. id. 2.12.50 H.A. 2582.50 12. id. 2.14 80 H.A. 2405 76 li,, id. 1.60.20 H.A. 1297.62 Totaal 19.15.28 H.A. 19385.10 De afslag, combinatiën en eindtoewij- zing blijven bepaald op Zaterdag 12 No vember 1932, des morgens elf uur. in het café Central, aan de Nieuwesloot te Alkmaar. dat de dame aan wie het geadresseerd was, geweigerd had het te openen. De list hielp, want de boot vertrok zonder den Hindoe. Deze was verbleekt, toen hem de vernede rende boodschap werd overgebracht. Onmid dellijk had hij gevraagd hoe laat de volgen de boot uit Thonon vertrok. En hij had zich, tegen alle regelen der voorzichtigheid in, ontscheept. Hij was het Fransche douane, tevens paspoortbureau binnen gegaan, waar men, ais was er niets bijzonders, zijn pas had aangenomen. Men had dien ingezien en hem daarna verzocht een oogenblik in een zij kamer te wachten. Daar vond hij den agent van den geheimen dienst en twee zijner hel pers en hun aanwezigheid zegde hem ge noeg. Geen trek op zijn gelaat verried de emotie, die zich van hem moest meester ma ken. Hij maakte slechts de opmerking, dat het warm in het vertrek was en dat men hem wel zou toestaan zijn jas uit te doen. Uiteraard stond men hem dit toe, maar van het oogenblik dat hij daardoor onbewaakt was, maakte hij gebruik om het snel werkend vergif, dat hij blijkbaar altijd bij zich droeg in te slikken. Alle pogingen om hem bij te brengen hielpen niets; de lippen waren ver zegeld, voordat zij dat hadden kunnen ver tellen wat men zoo gaarne uit zijn mond had gehoord. De Intelligence Service boekte een nieuw, belangrijk resultaat. Maar slechts ten deele was de slag gelukt, want de hoop was geves tigd op de mededeelingen, die de man zou doen. Slechts een uur, nadat over zijn lot was beslist, verliet een gebroken vrouwenge stalte het hotelletje, waarin zij zijn aankomst had afgewacht. Het was Giulia, bevrijd van het toezicht van de agenten van den gehei men dienst, in het bezit gesteld van de haar toegekende belooning, het verder leven tege moet gaande met een schuld van een onein dige grootte/

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7