Alkmaarsche Courant. ëpsssa £cutd= en Jjün&ouiv 3Uxk Sxhool SMien! ito toi üertinstt WOENSDAG 9 NOVEMBER Amerikaansche notities ViWBar nfnï" Staf-f New-Y°rk, Colonel Uit onze Staatsmachine OVER STAATSBEGROOTINGEN. feit, dat de eerste Staatsbegrooting (na .58iiwenland tfo. 265 1932 (Van onzen eigen correspondent). Iets over Amerikaansche politiek. Amerikaansche politiek is een heel andere bezigheid dan die wij kennen, en om niet al te veel plaatsruimte te vergen, zal ik alleen maar de groote trekken en de uiterlijke bij komstigheden wat nader belichten. Wij zitten er anders dezer dagen midden in! De kranten staan er vol van, de radio toetert minstens éénmaal per uur per station propaganda de huiskamer in, en waarover gaan de gesprek ken anders dan over het zakenleven en de politiek? De politiek in de Vereenigde Staten is in zooverre eenvoudig, dat het hoofdzake lijk tusschen twee partijen, de republikeinen en de democraten, gaat. Of die twee partijen nu veel of weinig van elkaar verschillen, 0ioge hier verder buiten beschouwing blijven, naaat ik de republikeinen op dezelfde hoogte als de conservatieven en de democraten als de liberalen heb gesteld. In den loop der laatste jaren zijn er een paar kleine partijen en partijtjes bijgekomen, maar hun aanhang is bij elkaar niet groot genoeg om één der beide leidende partijen schade te kunnen aan doen. Daar hebben we in de eerste plaats da socialisten onder leiding van Norman Tho mas, een uiterst bekwaam en eerlijk man, die misschien wel een paar millioen stemmen krijgen zal dit jaar, omdat de jongste genera tie van kiezers die voor het eerst kiezen volgens de onderzoekingen van de Literary Digest in onverwachte sterkte voor hem zijn. Verder zijn er de communisten onder Fos- ter die in den achteruitgang schijnen; de Farmer-Laborites, de Bonus-partij ónder een geestelijke, Father Cox, en de ultra-droge partij onder Upshaw, die van geen tegemoet koming in het drankvraagstuk weten wil. Van deze vier partijtjes is er al één gesneefd, „1 die van Cox, die zijn volgelingen aange raden heeft hun stem op Roosevelt uit te brengen. Maar zelfs voor de socialisten zal het mooi zijn, wanneer hun totale aantal stemmen tusschen de één en twee procent zal bedragen. Wij kunnen hen dus gevoegelijk overslaan en ons bepalen tot de beide groote standaarddragers, al zal bij volgende ver kiezingen in 1936 en 1940 de socialistische factor van grooter beteekenis worden. Het eigenaardige van de laatste is, dat, behalve van het opkomende geslacht, de grootste steun komt van de intellectuëele wereld: veel auteurs, professoren aa»' hoogescholen, be kende vaste medewerkers aan tijdschriften be- hooren er toe. De heele campagne oor deze aanstaande verkiezing doet mij sterk denken aan het hef tige conflict tusschen de beide hoofdredacteu ren in Eatanswill, var wie de eene de bruine en de andere de blauwe partij voorstond en die elkaar, tot detriment van Samuel Pick- wick, Esq., te lijf gingen met pook en reis- fasch. Was Sam Weller niet tusschenbeide gekomen met een leegen zak, dan was het on getwijfeld slecht voor zijn heer afgeloopen. Het wederzijdsch aanvallen door de Ameri kaansche republikeinen en democraten geeft doorloopend den indruk van twee elkaar uit scheldende schooljongens, die geen van twee de gelegenheid laten voorbijgaan om de zwartste fouten van den ander naar voren te halen. Amerikaansche politiek is daarom met geen andere nationale politiek te vergelijken, omdat zij niemand minder dan den hoogste in den lande raakt. De President der Ver. Staten is ex officio de leider van zijn partij en, behoudens hoogst enkele uitzonderingen, zijn de door hem aangestelde medewerkers van zijn eigen politieke geloofsbelijdenis. De gene. die daar een uitzondering op maakte, was Wilson, maar het daarop gevolgde kabi net van Harding bestond uit volbloed repu blikeinen, dat met de namen Doherty, Fall e.a. geschiedenis gemaakt heeft. Vandaar ook het voor ons ongewone schouwspel, dat ministers op tournée gaan, om verkiezingsredevoeringen af te steken, of dat een gezant in het buitenland een politie ke speech houdt. De minister van Financiën, Ogden Mills, en zijn collega van Oorlog, Patrick Hurley, zijn de laatste maanden niet op hun bureau in Washington te vinden, maar reizen het land dwars door, op en neer, om het beleid van hun kabinet te prijzen, de herkiezing van hun oppersten leider aan te bevelen en den tegen-candidaat op z n Eatanswill's te lijf te gaan. Er gaan wel eens stemmen op, waarom de heeren zich niet tot hun werk bepalen, maar die komen natuurlijk alle uit het vijandelijke kamp of uit de kiezerskudde, die altijd zulke stappen aan wakkert door het en masse verschijnen op zulke vergaderingen. Dit laatste is een ander uitvloeisel van de oude Amerikaansche poli tiek uit den tijd, dat plaatselijke en nationale verkiezingen, tezamen met het eens per jaar verschijnende circus, de groote en eenige at tractie voor de goede burgerij waren. In dien tijd waren de fakkeloptochten en groote vuurwerken onmisbare ingrediënten vlak vóór en na de verkiezing, maar sinds de bi oscoop, de radio, massa's tijdschriften e.d een onderdeel van het dagelijksche leven zijn gaan vormen, kwam daar de klad in. Toch bestaat het plan, om den 29sten dezer 's avonds gouverneur Roosevelt bij zijn in trede in New York na afloop van een reis door alle Staten feestelijk van het station af te halen en naar hetAstor Hotel te geleiden onder het schijnsel van fakkels. De geschie denis herhaalt zich Tot nu toe is de toon van de verschillende heeren redenaars vrij schappelijk geweest. De democraten, die in deze als aanvallende partij tegenover het verweer der republikei nen staan, waren al direct na de Chicago- sche conventie, waarop Roosevelt als candi daat verkozen werd, begonnen met te betich ten te verwijten en aan te klagen. Maar a^ heel gauw kwamen zij tot bedaren en, met uitzondering van den altijd g.ftigen Senamr Tim" Reed, die zijn vrienden reden tot be zórgdheid geeft wanneer hij niet op gezette tWen venijnig losbarst, volgden de democra ten het hautaine republikeinsche standpunt Toen October in het land kwam, en daarmee groote democratische club Tammany Hall ïteunf-Van Roosevelt onder Walker aan h 1 Tammany hem vergeven, man LvJ 3ntgezette hebben- dea de ontren/ en naar haar pijpen danste de g VT reP«hlikeinsche zijde, dat in de\aaVte'tf °eu V°0r stonden al* toen er van alle kI8^ gewend waren, kSf hun i^as haan Hur fy' die al een Paar llun jas hadden uitgetrokken h,,„ mouwen opgestronnt KKei} en hun voor het ZvJj rej?ublikeinsche candidaat voor het opvolgerschap van Roosevelt als jWiw bui Donovan. die de eerste bloeditre n°uche tf/f1 de etiquette maakte, door over tl spreken als „this fellow who is now begmning tot show himself as a faker" deze kerel, die zich als een oplichter gaat ontmaskeren. Dit is het soort taal. dat de omwtf332 hten Cn T* hooren slingeren, om waar voor hun geid, in dit geval hun stem, te krijgen. Het zou u waarschijnlijk niet interesseeren, om meer van dergelijke staaltjes n weerskanten geciteerd te krijgen, rsaar net bovenstaande is al duidelijk genoeg. Het is voor onze arme buitenlandsche ooren al lerwonderlijkst, om een burgemeester van een groote stad als Boston, Mayor Curley, die midden in New Engeland een overtuigde democraat en een dito vriend van Al Smith is, te hooren van leer trekken tegen den minister van Oorlog, of den minister van rinanciën te hooren uitpakken over den New-Yorkschen candidaat-burgemeester. De eenige verklaring, die er voor gegeven kan worden, is, dat al dergelijke posities in de Vereenigde Staten door de politiek vergeven worden, is, dat al dergelijke posities in de Vereenigde Staten door de politiek ver geven worden en niet, zooals bij ons, van rijks- of gemeentewege na opperste goed keuring. En om dezelfde reden gebeurt er een massa in dit land, uitsluitend en alleen om politieke beweegredenen, die dikwijls heel goed en even dikwijls heel verkeerd kunnen zijn. Bij voorkeur is het de pers, die in dien tijd haar kolommen openstelt voor de meest verwoede verkiezingspraat, zoowel door medewerkers, uitgenoodigde bekende per soonlijkheden als ingezonden stukken. En hoe minder een blad gewend is, in normale tijden wat gepast van stijl en toon te zijn, des te minder houdt het zich nu in be dwang. Vooral de „yellow press" laat vuur pijlen. kanonschoten en ook wel stinkbommen los, die er alleen op berekend zijn, om de al- gemeene aandacht te trekken, en die in nor male tijden eenvoudig niet door den beugel zouden kunnen. Ik herinner me nog goed, hoe een zestal jaren geleden de Hearst-pers zich, op hoog bevel van Willam Randolph, himself natuurlijk, tegen de verkiezing van onzen ex-burgemeester James J. Walker ver klaard had. Onder de argumenten tegen Wal ker voerde de Hearstpers o.a. aan, dat Walker zich destijds had ingelaten met het aanschaf fen van minderwaardig vleesch voor de New-Yorksche ziekenhuizen, en zoowel in woord als teekening werd de arme Walker vorrgesteld als een monster, die zijn mede mensch bedorven vleesch liet slikken. Het mooiste van het geval is, dat de Hearstkranten later, alweer op hoog bevel, het roer hebben gewend en zelfs tijdens het Seabury-onderzoek sterk op Walker's hand waren." Tenslotte heeft Hearst een eigenhan dig onderteekend stuk in zijn kranten laten zetten, waarin hij Jimmie aanried, zijn ont slag te nemen en het span Roosevelt-Seabury niet de eer te gunnen van hem uit zijn be trekking gezet te hebben. Hetgeen Jimmie prompt deed. Of het aan de malaise ligt, dan wel aan de halfslachtige houding, waarmee New York's en er niet over dacht om de vette baantjes af te schaffen? in ieder geval is het zeker, dat de feestelijke versiering van de stad zoo goed als geheel afwezig is. Volgens het laatste bulletin van de Digest heeft Hoover nu 973.367 en Roosevelt 1 473.446 stemmen verworven, hetgeen in duidelijker cijfers neerkomt op 57 Electoral votes of keurstemmen voor Hoover en 474 voor Roosevelt, of nog duidelijker, dat van de 48 Staten zeven voor Hoover zijn en 41 voor Rooseveldt; en het zou voor de eerste maal sinds 1916 zijn, dat de voorspellingen van de Digest niet met de werkelijkheid overeen komen. Voor ons ligt de met zooveel spanning tegemoet geziene Staatsbegrooting voor het jaar 1933. Deze begrooting werd op gesteld onder dén invloe 1 van twee machtige factoren, waarvan de tweede in onlosmakelijk verband staat met de eerste. De crisis en het rapport-Weiter, dat reeds zooveel stof deed opwaaien De nu ingediende begrooting geeft voor den gewonen dienst aan in en uitgaven 672.857.368 en voor de inkomsten 518 633.885, zoodat een nadeelig saldo is geraamd van 54.633 885. Men weet, dat nog verschillende bronnen zullen worden aangeboord om het tekort al thans voor een groot deel weg te wer ken. Maar welke die bronnen ook zijn zullen, 't resultaat is geen ander dan dat de belastingbetalende burgerij m haar geheel of een of meer onderdeeler daar van daarvoor zullen hebben te bloedem Wanneer de heer mr. A- Polak, des tijds hoofd-redacteur van het Algemeen Handelsblad, die cijfers zou geweten heb ben, zou hij met te meer klem hebben kunnen waarschuwen tegen de onrust barende stijging van de Rijksuitgaven. In 1908 toch schreef mr. Polak een boek je, dat den destijds bijna alarmeerenden titel droeg: „Bijna 200 Millioen". De totale raming der uitgaven was toen 194.768.959. In dit boekje waren ge bundeld verschillende artikelen, waar in gewezen werd op de regelmatige uit breiding van 's Rijks financieele bemoei ingen. En hij meende daartegen te moe ten waarschuwen. Do klimming is dan ook wel studie aan geweest, gezien het Je Grondwet van 1948) een totaal aan- 6Gs van 69.o <6.608.77. Nu is een begrooting altijd een ra ming van inkomsten en uitgaven, die mee of tegen kunnen vallen. Nauwkeu riger houvast geeft een overzicht van de Staatsuitgaven Uit het overzicht dier uitgaven vanaf 1907 blijkt, dat het duur ste jaar voor den Staat geweest is het jaar 1922, toen de uitgaven het milliard overschreden, n.1. 1084.429.853. Daar na komt 't jaar 1918, toen 1.050.936.640 uitgegeven wercLAlleen in deze twee jaren werd de 1000 millioen overschre den. Het jaar 1920 was het jaar van het tegendeel. Toen werd het kapitale be drag ontvangen van 810.791.715. Het grootste tekort werd sedert 1912 bereikt in 1922 toen het ruim 206.000.000 be droeg; het jaar daarvoor was hei ruim 15.000.00; in 1929 was het bijna zes ton en de vier jaren daarvoor werd zelfs meer ontvangen dan uitgegeven, n.1. ruim 17; ruim 64, ruim 40 en ruim 12 millioen. Maar daarvoor werd weer voortdurend met tekorten gewerkt. In de jaren 1912 tot en met 1921 bedroegen de tekorten in totaal 707.988.678. Sedert gaf het reeds genoemde jaar 1922 het grootste tekort, ofschoon het jaar 1931 er ook wezen mag met een tekort van 146.089.089 over den geheelen dienst. De begrooting voor het komende dienstjaar wijst over den geheelen dienst een tekort aan van 136.839.552. Naar wat reeds bekend werd mag ge rust aangenomen worden dat het wer kelijk tekort het geraamde in 1932 nog zal overschrijden. Immers de opbrengst der middelen over dat jaar is alvast te verminderen met 20 millioen gulden. Den gewonen dienst komt daarvan toe 63.000 000. waarvan 53 millioen gedekt is door in den loop des jaars reeds ge troffen maatregelen. Men weet, dat in de begrooting voor 1933 reeds de noodige besnoeiingen wer den aangebracht. Men kan daarover oor- deelen aan de hand van de volgende cijfers. Hoofdstuk II (Hooge Colleges van Staat enz.) is 52.434 lager ge raamd: Hoofdstuk III (Buitenlandsche Zaken) 336.581; Hoofdstuk IV (Justi tie) 1.946.439; Hoofdstuk V (Binnen- landsche Zaken) 1.985.228; Hoofdstuk Vi (Onderwijs, Kunsten en Weten schappen) 5.836.544; Hoofdstuk VII a en b (Financiën), 9.052.416 hooger; Hoofdstuk VIII (Defensie) lager 7.519.164; Hoofdstuk IX (Waterstaat) hooger 10.187.361; Hoofdstuk (Eco nomische Zaken en Landbouw) lager 16.583.931 en Hoofdstuk XI (Koloniën) lager 194.029. bij op te merken, dat vooral het aantal ge meenten beneden de 2000 inwoners inkromp en het aantal daarboven steeg, vooral bij in wonersaantallen tusschen 10.000 en 20000, dat tusschen 1899 en 1932 bijna verdubbelde, n.1. van 46 op 88. tusschen de 20.000 en 50.000 inwoners steeg het aantal gemeenten in die periode van 16 op 29 en tusschen de 50.000 en 100.000 inwoners zelfs van 4 op 12. Eenige aantallen inwoners van groote ge meenten op 1 Januari 1932 zijn: Amsterdam 766.263, Apeldoorn 62.044, Arnhem 79.322, Delft 51.286, Dordrecht 57.059, Eindhoven 93.243, Enschede 51.343, 's-Gravenhage 449.614, Groningen 107.158, Haarlem 122.386, Hilversum 59.632, Leiden 71.598, Maastricht 61.763, Nijmegen 84.034, Rotter dam 587.316, Schiedam 56.499, Tilburg 80.890, Utrecht 156.194. na TARWEWLT-VERLENGING. Naar verluidt, kan eerlang verwacht wor den de indiening van een wetsontwerp, om den verval-datum der Tarwewet met twee maanden uit te stellen. Daardoor zal een technische fout worden hersteld, aangezien het tarwejaar loopt van 1 Oct. tot 1 Oct. en de wet op 1 Augustus expireert. Tot notabel der Ned. herv. kerk te Graft is herkozen de heer C. Slooten Wzn., die deze benoeming heeft aangenomen. PROT. CHR. KWEEKSCHOLEN. Een dezer dagen vergaderde de Bond van Prot. Chr. Kweekscholen te Utrecht. De voorzitter, ds. H. C. v. d. Brink van Hilversum, wees op de groote verbetering in de opleiding, vergeleken met de toestan den van vóór ruim 40 jaar. Vervolgens sprak hij over de gevaren, die dreigen van een nieuw soort opleiding, buiten de kweek scholen om, door U. L. O.-scholen, die de ge meenten laten zorgen voor lokalen en leer middelen, niet bestemd voor U.L.O.-Scholen, maar voor het onderwijs van toekomstige onderwijzers. Tenslotte hield hij een pleidooi voor de vorming van het geestelijk leven der kweekelingen. Uit het verslag van den penningmeester, ds. F. G. Petersen, bleek, dat er een saldo van 218.69 is. De vergadering droeg het bestuur op, den minister te verzoeken het aantal uren, dat de leerlingen der 3e en 4e klasse moeten oefe nen, lager te stellen, b.v. op 120 uur voor 3 en 4 samen, inplaats van 80 uur voor elk. De heer Van Wijlen, oud-directeur der ge ref. kweekschool in Rotterdam pleitte voor stichting en opneming in de wet van scho lenbonden, van wie de kweekscholen zouden uitgaan. DE BEVOLKING VAN NEDERLAND. Boven de acht millioen. Volgens een boekje, dat bij Mart. Nijhoff te 's-Gravenhage verschenen is over de bevol king en de oppervlakte der gemeenten van Nederland op 1 Januari 1932, bedroeg op dien datum het aantal mannen in ons land 4 006.359 en het aantal vrouwen 4.055.212, totaal 8 061.571, d.i. 156.000 inwoners meer dan op 31 December 1930. De toeneming der bevolking was van 1909—1920 1.45 en van 1920 tot 1930 1.46 pCt. In de periode van 1 Januari 1930 tot 31 December van dat jaar was de toeneming gestegen tot 1.46 pCt. en in het jaar 1931 tot 1.59 pCt., in hoofdzaak door meer geboorte dan sterfte. Het aantal vrouwen, dat grxuer is dan het aantal man ren in ons land, neemt voortdurend af; het bedroeg in 1330 1045 op de 1000 mannen en is op.J Januari j.1. teruggeloopen tot 1012. Voor de gemeenten van 20.000 inwoners en minder is het aantal zelfs gedaald tot bene den de 1000, zoooat daar het aantai mannen nu grooter is dan het aantal vrouwen. E>e dichtheid der bevolking steeg van 80.2 per K.M.2 op 1 Januari 1830 tot 247.5 per K.M.2 op 1 Januari j.1. Eigenaardig is daar- MISLUKTE POGING TOT ROOF. Een politie-agent, die den ver- moedelijken dader aanhield, door een schot gewond. De arrestant gevlucht. In het dorp Ressen (Betuwe) heeft in den afgeloopen nacht een poging tot moord en roof plaats gehad. Omstreeks middernacht werd de burgemeester v..n Bemmel, de heer Herckenrath, onder welke gemeente het dorp Ressen valt, gewaaischuwd, dat was ingebroken bij de alleenwonende 65-jarige mej. van Druten in Ressen. De burgemeester be gaf zich met de politie naar de woning van de vrouw. Het bleek, dat alles was overhoopggehaald en dai een drama had plaats genad waarvan de oude vrouw een weduwe het slachtoffer was. De vrouw was hevig bloedende in nachtge waad gevlucht naar den overbuurman Theunissen. Hier werd haar nog in den loop van den nacht een verhoor afge nomen. Zij kon een signalement van den dader opgeven. Mej. van Druten vertel de, dat zij onraad in haar woning had gehoord, en dat zij toen was opgestaan. Zij zag een man in de deur van haar woning staan, die haar onmiddellijk aanviel en haar met een mes of door middel van een revolverschot ernstig verwondde. Nog in den loop van den nacht werden de politie-autoriteiten van de omliggende gemeenten gewaar schuwd. Dit had tot resultaat, dat aan de Waalbrug te Nijmegen een politieagent een jongen man aan hield, die aan het signalement beantwoordde. Hij zeide slager te Bemmel te zijn. De politieagent verzocht hem mee te gaan naar het politiebureau. Aan den ingang van het wachtlokaal heeft de man zich losge rukt en een schot op den agent gelost, die aan de hand werd gewond. De man vluchtte. Het onderzoek wordt voortge zet. De gewonde vrouw is in zorgwek- kenden toestand naar het ziekenhuis te Bemmel vervoerd. MONTEUR DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Ernstige kortsluiting in de stad Rotterdam. Gistermiddag om half vier is een ernstig ongeluk gebeurd in een transformatorhuis van het gemeente electriciteitsbedrijf aan de Galileïstraat te Rotterdam. De electricien De Boer, ongeveer 48 jaar oud en wonende in de Lambertusstraat, die bezig was met controlewerkzaamheden, werd door den stroom getroffen en was terstond dood. Een tweede electricien werd licht gewond. Het ongeluk had tengevolge, dat kortslui ting ontstond, waardoor ernstige stoornis werd aangericht in het electrische net. In de binnenstad heeft vanaf vijf voor half vier tot tien over half vier het electrische net stroomloos gestaan. Alleen de trams konden blijven rijden. In het Westen ontstond een zeer ernstige tramstoring, die meer dan een uur duurde en waardoor de tramdiensten op Schiedam gedurende dien tijd niet konden doorgaan. De woonwijk Spangen heeft van half vier tot half zes in het donker gezeten Nog eenige straten in het Westen hebben ge durende dien tijd het zonder electrisch licht moeten doen. ONTSNAPTE GEVANGENE THANS GEARRESTEERD. De correspondent van het Hbld. te Haar lem meldde gister In Haarlem is tot nu toe geen spoor van den Zondagnacht ontsnapten gevangene ge vonden, maar uit Halfweg komt het bericht dat daar in een arbeiderswoning aan den Ringweg een inbraak is gepleegd, waaraan de vluchteling wel schuldig kan zijn. Er is daar in den afgeloopen nacht bij de inbraak een mannencostuum gestolen en uit een paar geldzakjes een bedrag van tachtig gulden. Op de tafel stonden boterhammen en koffie klaar voor het ontbijt van den zoon; de inbreker heeft zich daaraan te goed ge daan. Al deze bijzonderheden wijzen er op, dat de man, die zonder bovenkleeren uit de gevan genis is ontsnapt en zich een dag en een nacht waarschijnlijk zonder voedsel heeft meten schuil houden, de dader van deze in braak is. Ook is er nog een rijwiel gestolen. En nu wil het toeval, dat een veldwachter te Ab coude vanmorgen vroeg een wielrijder heeft aangehouden, die geen licht op had. Omdat de fietslantaarn nog warm was, heeft de veldwachter den overtreder maar laten gaan Achteraf heeft hij er, wordt gezegd, grooten spijt van, omdat de wielrijder zooveel leek op den ontvluchten gevangene; althans volgens het opgegeven signalement. Te Arnhem in den trein naar Duitschland gevonden. De recherche te Arnhem heeft gearresteerd den gevangene uit de strafgevangenis te Haarlem, die daar was uitgebroken. De inspecteur der recherche Van der Kroft, heeft roet eenige rechercheurs het station Arnhem bewaakt teneinde na te gaan of in een der treinen de ontsnapte gevangene aan wezig was. Men wist, dat deze in den afge loopen nacht in Halfweg had ingebroken om zich van kleeren te voorzien. Hij zou daar trachten naar Duitschland te ontsnappen. Inderdaad vond men hem in den trein naar Duitschland. Hij werd gearresteerd en zal op thansport worden gesteld naar Haarlem. DE DEMONSTRATIE TE DEN HAAG. De stoet. De opstelling van den stoet, nadat de ver schillende sprekers het woord hadden ge voerd, vorderde meer tijd dan er voor be rekend was. Al het andere was op tijd ver- loopen. De oorzaak van het oponthoud was gelegen in het feit, dat sommige treinen later binnenkwamen dan verwacht werd, zoodat duizenden betoogers eerst bij Hout- rust aankwamen toen de redevoeringen reeds geëindigd waren. Ten einde de van te voren vastgestelde volgorde van den stoet te kun nen handhaven, moesten eerst al deze demon stranten ook op Houtiust toegelaten, al vorens men met de formatie van den optocht kon beginnen. Om twee uur ongeveer verliet de kop van den stoet Houtrust. Voorop reden eenige be reden politie-agenten. daarna kwamen de vaandels van S. D. A. P. en N. V. V., daar achter de leden van de besturen van S D A P. en N. V. V., de soc -dem. Kamerfracties en daarachter sloten zich de tienduizenden deel nemers aan. Vlaggen en banieren werden af gewisseld door borden en doeken, waarop de „eischen" vermeld stonden. Deze zijn: „Ont wapening, socialisatie, uitvoering van groote werken, 40-urige werkweek en extra belas tingheffing van vermogens en hooge inko mens". Op groote onderlinge afstanden mar cheerden muziekcorpsen mee, welke door marschmuziek en strijdliederen er een flinken pas in hielden. Toen de eerste demonstranten Houtrust verlieten, was naar schatting de helft der ver wachte betoogers op het terrein; de overigen stonden in lange rijen in de omgeving te wachten, totdat ook voor hen het moment zou aanbreken, waarop zij het terrein zouden kunnen betreden. Dit moment kwam echter voor hen niet, omdat er geen kans was, al deze menschen eerst nog op Houtrust te brengen. E>e van het terrein vertrekkende be tooging werd op verschillende punten onder broken, en telkens werden gedeelten der buiten wachtenden ingevoegd. De optocht. Buiten Houtrust heerschte een geweldig ge drang, in verband met de belangstellenden, die ter zijde van den weg opgesteld stonden. Onder een voortdurende regen trok men door het park Zorgvliet naar de Javastraat en verder naar het eindpunt van de Van Alke- madelaan. De betooging had onderweg een geregeld beloop. Wel veroorzaakte zij een vrij aanzienlijke stagnatie in het verkeer. Op de drukste punten was de verkeerspolitie ge assisteerd door hoofdambtenaren der H.T M. De spreekkoren deden zich onafgebroken hooren, zoodat de lucht in letterlijken zin ver vuld was van de eischen en strijdkreten der arbeidersklasse. Bij het Vredespaleis dreigde het een oogenblik tot ongeregeldheden te komen, toen een groep personen, naar men aan de N. R. Crt. mededeelde, leden van de O. S. P., die zich toegangskaarten hadden weten te ver schaffen, de orde wilde verstoren. De politie greep echter onmiddellijk in en verwijderde eenige personen uit den stoet. Het incident was daarmedé geëindigd. Hoewel de kop van den stoet om 2 uur Houtrust had verlaten, was een uur later nog slechts een klein gedeelte van het aantal groepen, waaruit de optocht bestaat, van het meetingsterrein vertrokken. Tegen half vier arriveerde de kop van den stoet aan het eindpunt, de van ATkemadelaan. De ontbinding van den stoet. Deze laan was in een groot autopark her schapen. Op enkele gedeelten waren hier spreekge stoelten opgericht, vanwaar slottoespraken werden gehouden. Daarna werd de stoet groepsgewijze ont bonden. Elke groep werd toegesproken, waarna de demonstranten, die met denzelfden trein moesten vertrekken, zich weer tot een stoet formeerden en naar hun station van vertrek marcheerden. De overigen vertrokken met de aan weers zijden van de van Alkemadelaan opgestelde honderden autobussen. Het duurde eenige uren, voordat de laatste betoogers het eindpunt hadden bereikt. Om kwart voor vier hadden nog slechts zes van de 16 groepen, waaruit de stoet bestond, het Houtrustterrein verlaten In den stoet liep mede een groep demon stranten, welke een doek meevoerden roet een opschrift, waaruit viel af te leiden, dat deze groep vormde een deputatie van de r.k ge- organiseerden uit Eindhoven. Deze groep werd door de overige betoogers luide toege juicht. Ongeveer 7 uur arriveerden de laatste af- deelingen van den demonstratiestoet van de S. D. A. P. en N. V. V. op de Van Alkemade laan, waar reeds een onafzienbare rij van meetinggangers wachtten op het afroepen der bussen, hetgeen door middel van een luid spreker geschiedde. EEN MONUMENT VOOR ISR. QUERIDO. Het Comité, dat indertijd werd gevormd, om Isr. Querido, ter gelegenheid van zijn zestig sten verjaardag te huldigen, heeft gemeend, na den dood van den grooten schrijver, zijn werkzaamheden op andere wijze te moeten voortzetten. Het Comité richt zich daarom tot de vereerders en vrienden van den over leden auteur om te raken tot het stichten vdn een monument, dat de nagedachtenis var Querido zal eeren. BRANDSTOFFENBIJSLAG AAN WERKLOOZEN. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat aan werklooze arbeiders die in z.g.n. rouleerregeling vallen, d.w.z. om de andere week tot de werkverschaffingen wor den toegelaten, over het tijdvak van 30 Oc tober 1932 tot en met 1 April 1933 een brandstoffenbijslag kan worden verstrekt van ten hoogste 1 per gezin en per week Het Rijk draagt in die regeling bij tot gelijk per centage als de gemeenten ontvangen in de arbeidsloonen aan werkloozen uitgekeerd,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9