Mkmaarsche Courant. De verkeersstaking te Berlijn. föuitwiand föUwwlaMd aaien! fier w acrtlgstt Jaargang. DONDERDAG 10 NOVEMBER Geneeskundige brieven De kinderarts. Wat deze staking beteekende (Van onzen correspondent). DE AMERIKAANSCHE VERKIEZINGEN. Democratische meerderheid in het Huis van Afgevaardigden. Hoover wil zich uit het politie ke leven terugtrekken. COMMUNISTISCHE AGITATIE BIJ DE AUSTRALISCHE MARINE. Ho. 266 De overgroote meerderheid der Neder- fandsche artsen heeft zich vereenigd in qe Nederlandsche Maatschappij voor Geneeskunst. In deze vereeniging wor den naast de wetenschappelijke ook de maatschappelijke belangen der genees kundigen behartigd. Aanvankelijk stond het algemeen belang daarbij op den voorgrond en langen tijd gold het woord van Gerrit Jan Mulder, dat de taak der Maatschappij was, te fungeeren naast de Staten-Generaal als Staten- Speciaal. De voorziening op het gebied der volksgezondheid liet veel te wen- schen over, lang duurde het voordat het staatstoezicht op dit gebied geregeld werd. Daarom voorzag de Mij. de Re geering ruimschoots van adviezen en rapporten, waarvan evenwel getuigd moet worden, dat het nuttig effect maar al te dikwijls uiterst schraal was in ver houding tot de aan al dat werk bestede moeite en tijd en evenzeer tot het belang der zaak. Maar zonder twijfel nam de Maatschappij toenmaals een hoog stand punt in, overeenkomstig den niet zonder trots door de leden gedragen titel van werkers in een „officium nobile". In den loop der tijden is het karakter der Maatschappij belangrijk veranderd. De groote toevloed van artsen, voor een deel afkomstig uit een gansch ander milieu dan vroeger, maakte den strijd om het bestaan moeilijker, de concur rentie scherper, de verhouding tot het publiek veranderde. Als uitersten kan men tegenover elkaar stellen eenerzijds den deftigen ouden doctor met hoogen hoed, rok en stok met gouden knop, die gewoonlijk reed in een koetsje met een koetsier met bontkraag op den bok en anderzijds de arts, die zijn uitgebreide praktijk per motorfiets afdoet en in de ziekenkamer verschijnt met leeren mo tor-jas en -pet en beslijkte kaplaarzen aan. De uitbreiding van het ziekenfonds wezen werkte ook mee om de positie van den arts te wijzigen. Op het platte land hielden de meeste artsen er een eigen fonds op na, dat voornamelijk diende om de minder bedeelden de be taling gemakkelijk te maken. In groote- re plaatsen waè het fonds meer een phi lantropische instelling, waaraan de arts meewerkte, zonder al te veel op bedrag en wijze van betaling te letten. Tegen woordig hebben de ziekenfondsen een zoodanige vlucht genomen, dat menig arts er zoo goed als geheel zijn bestaan in moet zoeken. Vooral de strijd tegen hen, die ziekenfondsen als financieele ondernemingen wilden exploiteeren, heeft er toe geleid, dat de Maatschappij meer en meer een soort vakvereeniging is geworden. Niet alleen echter tegen aanvallen van buiten, ook tegen misstanden in eigen kring werden maatregelen genomen. Daarbij ziin zeer nuttige, bijv. die, welke dienen om het aanzien van den genees kundigen stand hoog te houden, zooals verbod van ongepaste reclame en voor schriften omtrent collegiale verhoudin gen. Een van die voorschriften vindt men m de bepalingen omtrent het optreden als specialist. Het aantal specialisten is ontzettend toegenomen. Een van de oudste specialismen is wel de oogheel kunde. Tegen vestiging van oogartsen werd geen bezwaar gemaakt. De meeste artsen hebben zich weinig op dit gebied toegelegd en stuurden toch gewoonlijk zelf reeds hun oogpatiënten naar den oogarts toe, overtuigd, dat zij voor an dere kwalen toch weer direct bij hen te rug zouden komen. Anders werd het, toen zich hier en daar zoogen. half- specialisten gingen vestigen, artsen dus, die gewone algemeene praktijk uitoefen den, doch zich daarnaast in een bepaald onderdeel van het vak, bijv. op een af zonderlijk spreekuur als specialist aan meldden. De angst, dat dan op minder collegiale wijze geprobeerd zou worden, een patiënt, die op dat zonderlijke spreekuur kwam, voor goed in te pal men, bleek helaas niet steeds ongerecht vaardigd te zijn. Zeer terecht heeft de Maatschappij dan ook in dit opzicht re gelende bepalingen in het leven geroe pen. Het vraagstuk is nog steeds niet op gelost. In de laatstgehouden algemeene vergadering der Mij. is het weer aan de orde geweest met betrekking tot het al lermoeilijkste deel van de kwestie, n.1 de positie van den kinderarts. Een be vredigende oplossing is evenwel nog niet gevonden. De kardinale vraag, waar het om gaat is deze of het zieke kind zoo iets geheel anders is als de zieke volwassen mensch, dat een gansch afzonderlijk soort geneesheer er voor noodig is. Zon der twijfel heeft de leeftijd invloed op de menschelijke verrichtingen. De stofwis seling is bij het kind versneld, bij den grijsaard vertraagd. Sommige ziekten openbaren zich meest op jeugdiegen leeftijd, m. n. ziekten die aan het groei end organisme eigen zijn zooals Engel- sche ziekte. De zuivere zuigelingsziek- ten, zooals spruw, besmettelijke oogont steking, navelbreuk, geelzucht, laat ik hier buiten bespreking omdat die nog bij den verloskundige thuis behooren Besmettelijke ziekten zien wij ook meest bü kinderen. Dit wordt verklaard door de omstandigheid, dat zij, die eenmaal een besmettelijke ziekte hebben door staan, in den regel voor hun verdere le ven gevrijwaard zijn voor een herhaling Als voorbeeld kunnen mazelen dienen een zóó besmettelijke ziekte, dat bijna aan aJi a v lj voUvassen is, er reeds efkpng if ,?n,heeft Diphteritis kan op voorkomen, maar 'tdroe- knn „,TS jn dat haar vergezellen ninè vaiwf' »at bestaat in een verstop pend lu u 6 ^emspleet, ziet men uitslui- deze «nwt rCn' Bi^ volw*ssenen is afsluit?™ruimer' dat totale behonrt n ?e 8roote zeldzaamheden vro££ ebalYe Engelsche ziekte gold vroeger de scrofulose of klierziekte als Z bïïJSS,kt«- D" ls «S seb'fekt ziin 8 VOr.in van tuberculose te zijn. De vraag rijst nu of van deze en ^fJ.^e mekten bij kinderen een zoo kenH h uCr mag worden toege- zhn in hanri "tteüng niet veilig zou zijn in handen van den huisarts, die bii volwassenen toch door iedereen volko men bevoegd geacht zal worden, derge lijke lijders onder zijn hoede te nemen, kina voornaamste bezwaren tegen den kinderarts-half-specialist komen hier vandaan, dat het zoo dikwijls als middel gebruikt wordt om „er in te komen". Als zulk een arts bij een ziek kind ge haald wordt, is de verleiding groot om geleidelijk ook de andere leden van het gezin als zijn patiënten te gaan beschou wen. Psychologisch is te verklaren, dat de gelukkige moeder, wanneer haar dierbaar kind hersteld is, uit dankbaar heid en omdat zij den kinderarts haar vertrouwen is gaan schenken, hem ver zoekt, nu voortaan ook de verdere fami lieleden te behandelen. Dat is niet mo gelijk, als de kinderarts zuiver specia list blijft. Het is dus wel te begrijpen, dat de huisartsen niet veel op hebben met de kinderartsen, die op deze manier aan hun praktijk afbreuk doen. Een grens is moeilijk te trekken. Een derge lijk arts plaatste eens aan zijn deur een naamplaat met de vermelding, dat hij „kinderen van eiken leeftijd" in be handeling nam. In elk geval is de noodzakelijkheid van afzonderlijke artsen voor kinderen zeker niet zoo groot als men uit het ge tal, dat zich als zoodanig aanmeldt, zou kunnen afleiden. Al is het dan ook niet zóó erg als ik eens door een erkend kin derarts hoorde beweren, die voor het heele land drie specialisten voor kinder geneeskunde voldoende achtte. En als het in een bepaald geval beslist noodza kelijk is, dan kan immers de huisarts de hulp van een kinderarts inroepen, zooals hij het andere specialisten ook doet. Allicht zal hij hier geen neiging toe voelen als hij van den geroepen col lega concurrentie met meer of minder recht kan vreezen. In de algemeene vergadering der Maatschappij bleken dan ook de meeste huisartsen van geen compromis te wil len weten, zoodat over een desbetreffend voorstel geen besluit is genomen. H. A. S. delen (taxi's en voorstadtreinen staken niet) en van den afvoer van stadsvuil; maar geen mensch kan zeggen, hoe het er de volgende week zal uitzien, en of niet tenslotte, direct dagen oi weken, zich andere Berlijn, November. Hoe gaarne zou ik mijn Berlijnsche brie ven nu eens wat vroolijks vertellen! De tij den zijn toch al zoo somber, bij u en bij ons. In Nederland hoor ik wordt al even hard gemopperd als in Duitschland. En daar komt nu nog een serie van regendagen bij, die van geen ophouden weet. Drie, vier weken motregen, stroomende regen, striemende regen, nauwelijks door enkele uren herfstzon onderbroken. Het is om kregelig van te wor den. Vooral wij Berliners zijn daar niet aan ge wend. Wij wonen hier tusschen de dennebos- schen in het centrum van een geweldig zand- plateau, van alle kanten ver weg van de zee. Met het gevolg, dat het hier 's zomers zeer warm, 's winters grillig koud is maar met heel weinig regen en over het algemeen ge zond, zoodat asthma-lijders bij voorkeur naar de Duitsche hoofdstad verhuizen. En nu opeens deze hoogst-onaangename verrassing! Maar tenslotte is dat allesbehalve de hoofdzaak. Veel erger is de algemeene situa tie. Straatgevechten, dooden en gewonden, politieke relletjes, vooral als nu zoo kort voor groote verkiezingen; daar zijn we aan gewend. Stakingen op groote schaal ech ter, die hevig in het dagelijksche leven ingrij pen, waren we, sinds we in 1923 de laatste be leefden, eigenlijk zoo goed als geheel ver geten Ja, in die tijden van inflatie, Ruhrbezet- ting, Kapp-contra-revolutie, en nog langer geledenSpartacus-onlusten, toen waren ook de groote stakingen geen eigenlijk schrik beeld meer voor den Duitscher in de groote stad en in het bijzonder niet voor den Bef- lijner. Het is merkwaardig, hoe elastisch de mensch is, hoe hij zich ten slotte aan alles went, ook aan het onaangenaamste. Zoo her inner ik me nog levendig de dagen van alge meene werkstaking, toen geen enkel verkeers middel meer functionneerde, geen licht brandde en geen gas; toen we niet meer tele- foneeren konden en nog slechts per g auto op reis konden gaan. Mits men ^er - doende reserve-voorraden benzine beschikte^ Wat deden we? We bleven thuis, kookten op een spirituslampje, putten ons water uit de tijdig volgeloopen badkuip, en namen, al we toch door de stad moesten, voor een mark of twee een „kaartje" op een der vele dwr paarden getrokken bestelwagens of karren die in hulporganen voor het verkeer in der haast in dienst waren gesteld. En werd het donker, dan behielpen we ons met kaarsen, die we die tijden altijd pakken vol thuis in voorraad hadden. Men wist toen nu eenmaal niet anders, o elk oogenblik kon een nieuwe staking uitbre ken. En men bezat de noodige routine gr noodmaatregelen. Sinds twfee dagen zitten we nu echter in Berlijn opeens wéér in een groote staking, weliswaar voorloopig nog slechts beperkt tot een groot deel van de openbare verkeersmid of over eenige beroepsgroepen zullen aansluiten en alle ellende van 1919—23 in Duitschland terug zaJ Vrijdag dacht tenminste de rijksregeering al aan den staat van beleg en Vrijdagavond waren, als gevolg van de verkeersstaking, in Berlijn reeds vijf dooden en tientallen ge wonden te betreuren. Op de politieke zijde van deze staking wil ik hier niet nader ingaan, al zou men er be langwekkende dingen over kunnen vertellen. Het blijkt wel, dat in Duitschland thans meer dan 80 pet. van de totale bevolking, meer of minder radicaal getint, tot de anti-burgerlijke groepen moet gerekend worden, en het sa mengaan van communisten en nationaal- socialisten bij deze staking bewijst, dat de hoop, de Hitier-beweging in het sleeptouw van de burgerlijke-nationale partijen te nemen, als een volkomen mislukking moet be schouwd worden en dat we nog voor verras singen van onberekenbare afmetingen staan. Maar laten we de politiek ter zijde en be palen ons tot uiterlijkheden. Kunt u zich voorstellen, wat een groote verkeersstaking beteekent voor een stad van 4 1/4 millioen zielen, de derde ter wereld wat 't aantal inwoners, de tweede ter wereld wat de uitgestrektheid van het stadsgebied aan gaat? Voor hen, die steeds aan Nederland sche afstanden in bewoonde plaatsen gewend zijn, is het zeker niet zoo gemakkelijk, zich daar in te denken. Ik woon in het Berlijnsche Westen, en waar ik mij de weelde van een eigen auto of de voortdurende uitgaven voor taxi's niet veroorloven kan, ben ik op omni bussen, electrische trams, centuurspoorwegen of ondergrondsche sneltreinen aangewezen. Om van mijn huis naar het u allen bekenden Centrum, den Potsdamer Platz, te komen, heb ik in het allergunstige geval 40 minuten noodig. Maar als ik niet dadelijk een tram of een „ondergrondje" krijg, duurt het een uur of langer. Wil ik dus iemand bezoeken, die even ver oostelijk, noordelijk of zuidelijk als ik westelijk uit het Centrum wegwoont, dan moet ik anderhalf tot twee uur héén en even lang terug berekenen, alleen voor de ver binding van huis tot huis, wat dus neerkomt op een bezoek van een Amsterdammer aan een vriend in Den Haag of Rotterdam. Te voet zou ik van mijn woning naar den Potzdamerplatz bijna 3 uren noodig hebben waaruit u al daleijk ziet. dat geen enkele Berlijner, die in de buitenwijken woont of ze bezoeken moet, zonder verkeersmiddel kan uitkomen. Tientallen omnibussen, eenige honderden tramlijnen, ondergrondsche en bovengrondsche spoorwegen in alle richtin gen, tienduizenden taxi's zijn dus noodig om in het verkeer te voorzien. En op de drukke uren zijn die alle tezamen nog onvoldoende en moet men vaak een half uur en langer op een staanplaatsje wachten om naar huis te komen. En in zulk een stad staken plotseling alle trams, alle ondergrondsche treinen en alle omnibussen! De verkeersdeputatie, door de politie geholpen, weet van geen toegeven, dreigt met een ultimatum en met ontslag op staanden voet, stelt met willig personeel (de vakvereenigingen keuren de staking af!) een voorloopigen hulpdienst in. En nu begint de kermis pas goed! Elk half uur, of zelfs maar vol uur, rijdt voorzichtigjes een tram of een omnibus door Berlijn. Op het voorbalcon één, op het ach- terbalcon een tweede agent met karabijn in den aanslag. Bij elke halte honderden opge schoten jongens, wagens met politie, bereden agenten. Zoodra een tram nadert, waarin slechts weinige doodsbenauwde passagiers een gejoel, geschreeuw en gefluit van je wel- ste, steenen vliegen in de ruiten van den tram wagen, kogels fuiten, charges volgen. Ginds 1s de straat opgebroken en het puin op de rails opgehoopt, overal zijn wissels onbruik baar gemaakt door volgieten met cement. En op de trottoirs verdringen elkander de honderdduizenden, die toch naar hun werk moeten en in 's hemels naam maar wandelin gen van uren door de natgeregende reuzestad er aan wagen. Dat is Berlijn van November 1932, een dag voor alweer een nieuwe verkiezing voor den Duitschen Rijksdag Zoo gaan we hier in Duitschland een win ter in, van welken men zegt, dat hij weer eens bitter koud zal worden. Valt over zulke din gen iets vroolijks te schrijven valsch beeld van de situatie geven. Maar één ding is weer opmerkelijk en feitelijk een herhaling van waarnemingen die we tien jaren geleden gedaan hebben Zoodra de nood grooter wordt en de toestand gevaarlijker, maakt zich een eigenaardige koorts van zekere teringen in de bevolking meester, een sterke neiging tot uitgaan en geld uitgeven. Terwijl de beide vorige winters van een „seizoen" nauwelijks meer iets te merken was, zijn ditmaal alle groote zaler. reeds tot in het voorjaar uitverkocht voor bals, banketten, carnavalsfeesten, enz. Men meende een tijdlang, dat het de uitwerking was van het meer of minder kunstmatig ver toon van optimisme, waarmee de tegenwoor loos geworden. De materieele schade is veel grooter dan men tot dusverre aannam. Ernstige stormschade op Cuba. Naar uit Havanna wordt gemeld, woedt de storm boven de Caraibische Zee onverminderd voort. Cuba werd ernstig geteisterd. Te Ca- majuani (provincie Santa Clara) alleen reeds zijn 50 gewonden geteld. Honderden huizen, zoomede de telefoon- en telegraaflijnen, zijn verwoest. De indruk in Engeland. De overwinning der democraten in Ame rika zal, volgens de opvattingen in Engelsche politieke kringen, in de eerste plaats tot ge volg hebben, dat de huidige republikeinscne regeering geen voorbereidingen zal kunnen treffen voor belangrijke stappen op buiten- landsch politiek gebied, maar een gereser veerde houding zal moeten aannemen. Men vreest dan ook, dat de huidige toestand in Amerika voor het openen van onderhande lingen over de schulden niet gunstig is, zoo dat, daar een Engelsche betaling aan Ame rika op 15 December vervalt, eventueele onderhandelingen slechts betrekking zullen kunnen hebben op deze ééne betaling. De kansen op een volledige schrapping der schulden worden thans met het oog op den grooten invloed van de Hearst-pers op de democraten nog iets pessimistischer beoor deeld dan tevoren. Aan den anderen kant heeft men in Londen de hoop, dat de democraten de politiek van hooge beschermende rechten van de Hoover- regeering niet zullen voortzetten. Een veran dering van koers op dit gebied kan echter eerst merkbaar worden na de ambtsaanvaar ding van Roosevelt in het voorjaar van 1933 De indruk in Parijs. De overwinning van Roosevelt wordt ook in de Parijsche avondbladen met groote te vredenheid besproken. De bladen wijzer er weliswaar op, daf de democratische partij zich op de conferentie der partij in Chicago heeft uitgesproken tegen schrapping van schulden, maar hopen desalniettemin, dat de deur open blijft voor voor een bevredigende oplossing van dit probleem. De „Temps" is van meening, dat Roosevelt de groote richt lijnen van de buitenlandsche politiek van Hoover zal blijven vo'gen. „Paris Soir" verheugt er zich over, dat aan het hoofd van de Vereenigde Staten een vriend der Franschen is gekomen in plaats van een vriend der Duitschers. De nationa listische „Liberté" roept Hoover op onmid dellijk het Witte Huis te verlaten. Volgens de tot dusverre bekende verkie zingsuitslagen zullen in het huis van afge vaardigden 299 democraten 106 republikei nen en 2 boeren zitting hebben. Uit 28 kies kringen moeten de uitslagen nog binnenko men. President Hoover, die nog in Palo Alto verblijft, heeft verklaard voorloopig in Cala- fornië te zullen blijven en na zijn ambt aan Roosevelt te hebben overgedragen, naar Cali- fornie te zullen terugtrekken. Waarschijnlijk /al hij zich uit het politieke leven terugtrek ken en zich aan zijn particuliere zaken wijden. Bij de Australische marine zijn de dige rijksregeering in tegenstelling met de vorige 'tracht, het volk een hart onder den riem te steken. Maar juist is zeker de opvat ting dat het een koortstoestand is, die uiting geeft aan een soort onverschilligheid van slechten huize. De gelukkige kant van dit alles is, dat het beetje geld dat in zekere kringen nog voor radig is, tenminste aan het rollen komt, en dat taxi-chauffeurs, koks, kellners, en leve ranciers er van profiteeren zullen, om de modistes, de kapsters, maniceuses en andere nuttige medeburgers niet te vergeten DE HEVIGE STORM BOVEN CUBA. Tot nu toe twaalf dooden; 75 ge wonden. Naar uit Havanna wordt gemeld, heeft de hevige storm, welke in het bizonder de stat Camajuani heeft geteisterd, tot nu toe twaal dooden en 75 gewonden geëischt. 30 dooden en honderden gewon den op Cuba. Naar uit Havanna gemeld wordt, heeft voor zoo ver tot dusverre bekend is, de ge weldige storm 30 dooden en vele honderden gewonden geëischt. Talrijke anderen ziin dak commissie der marine. Zonder inciden ten is de vloot gisterochtend uitgevaren. De minister van oorlog deelde mede, dat deze opruiingspogingen slechts een onderdeel zijn van een grootsch opgezet te en welvoorbereide communistische propaganda-actie. Nog een geval van muiterij. Ondanks de voorzorgsmaatregelen van de regeering kwam het gisteren te Sydney op nieuw tot een geval van muiterij bij de ma rine. 100 man van het depotschip „Pinguin" weigerden een half uur lang den dienst. Zij veri?. aarden, dat deze dienstweigering moest worden beschouwd, als een sympathiesta king met de 3000 matrozen, die Dinsdag in een groote betooging te Melbourne hadden geprotesteerd tegen de verlaging van de soldij. zijn laatste dagen door communisten pogin gen tot opruiing geconstateerd. Woens dag heeft de Australische minister van oorlog, Sir John Pearce de kwestie voor den Senaat ter sprake gebracht. Dinsdag hebben 200 matrozen te Melbourne een protestmeeting belegd tegen Ie soldij vermindering. De minister van oorlog heeft een schrijven ontvangen, waarin werd verklaard dat de matrozen dienst zouden weigeren, indien men hun eischen niet zou inwilligen. De mededee- ling ging vergezeld van een foto, waarop de matrozen met geweren en bajonetten waren afgebeeld. Voorts werd gezin speeld op de mogelijkheid van een mui terij. Tegelijkertijd werden op de oor logsschepen vlugschriften verdeeld, waarin de muiterij bij de Engelsche ma rine van verleden jaar werd gememo reerd en tot voorbeeld gesteld. De bel hamels werden van de oorlogsschepen verwijderd. Zij hebben eenige malen admiraal Hyde opgebeld en ook in tele fonische verbinding gestaan met de re dacties der dagbladen. Zij hebben ver klaard dat de vloot gister niet in zee zou gaan. Toen een onderzoek werd inge steld, weigerden de emDloye's van de te lefooncentrale namen te noemen Ten slotte verklaarden de matrozen zich bereid de beslissing inzake hun eischen over te laten aan de arbitrage- WAT BEPAALT DE WERKING VAN KOFFIE? De bekende Atheensche pharmacoloog Prof. Joachimoglu, die zich reeds veel heeft beziggehouden met onderzoekingen naar de werking van alcaloïden, vooral bij het da- gelijksch gebruik er van in dranken, zooals koff.e, thee enz., heeft onlangs wederom de werking der koffie vo'gens de modernste on derzoekingsmethode bestudeerd. Hij bediende zich nu van de haarprikkel- methode van Prof. von Frey, waarmee men nauwkeurig de diepte van den slaap meten kan en vond op deze wijze, dat door gewo ne coffeïnehouaende koffie of door zuivere coffeïne de slaap volkomen verdween, terwijl de coffeïnevrije koffie daarentegen geen op wekkende werking op het centrale zenuwstel sel uitoefende. Werd de coffeïne in een aftreksel van cof feïnevrije koffie gegeven, dan werkte de cof feïne sterker dan in zuiver water opgelost, terwijl de chlorogeenzure kali coffeïne, dus de vorm, waarin de coffeïne in de koffie voor komt, een zwakkere opwekking veroorzaakte dan zuivere koffie. Het chlorogeenzuur zelf had geen uitwerking. De proefnemingen van Prof Joach moglu bewijzen eens te meer, dat de opwekkende werking van koffie, die zich uit in de beken de verschijnselen, als: nervositeit, slapeloos heid, hartkloppingen, beven, aandrang tot urineeren, enz., in het bijzonder toe te schrij ven is aan haar gehalte aan coffeïne. Dat men coffeïne als een ,pharmico'ogisch sterk werkende stof moet beschouwen, be wees reeds Prof. Straub uit München. die na het gebruik van een kop koffie met 0.1 <rr. j coffeïne de totale uitscheiding pas na 8 uur i vaststelde, terwijl in de eerste 4 uur de wer king er van duidelijk te bespeuren was. Prof. Rubner zegt derhalve terecht, dat vele menschen aan groote opgewondenheid, slapeloosheid en lichten slaap met daarop volgend gevoel van vermoeidheid lijden, zon der te weten, dat slechts misbruik van koffie of thee de oorzaak der stoornissen kan zijn. In plaats van een voortdurende toename van arbeidsvermogen kan integendeel verslap ping en verzwakking der werkkracht het ge volg zijn. De Koffie Hag Maatschappij, fabrikante van de van ouds bekende coffeïnevrije Koffie Hag, noodigt juist dezer dagen tot een keu ring uit om belangstellenden te overtuigen, dat gedurende een 25-jarige bedrijfservaring een volmaakt product is ontstaan, dat, wat smaak en aroma betreft, zelfs den meest wenden fijnproever voldoet. EEN BETOOGING VAN DE O.S.P. Tijdens de meeting van S.D.A.P. en N.V.V. op Houtrust te Den Haag had zich op het meetingterrein een groot aantal leden van de Onafhankelijke Socialistische Partij verza meld. De leider der betooging had echter be paald, dat geen andere kenteekenen mochten gedragen worden dan de kaart door S.D.A.P. en N.V.V. uitgegeven. Als protest hiertegen trokken de O.S.P.-ers onder aanvoering van de partijleiding, be staande uit de heeren Schmidt. De Kadt Stenhuis en Van Staal van het terrein en vormden buiten het terrein een stoet van on geveer tweeduizend personen, die naar het gebouw „Musica" aan de Delftschelaan gin gen, waar een vergadering gehouden werd. 't Avonds werd in hetzelfde gebouw onder voorzitterschap van P. J. Schmidt een verga dering gehouden, waar de heeren De Kadt, Van der Goes en Van Staal het woord voer den. F1NSCHE ONDERSCHEIDING VOOR H. M. DE KONINGIN. De Finsche zaakgelastigde te Den Haag heeft op het paleis Het Loo aan de koningin de hoogste onderscheiding overhandigd waar over zijn land beschikt, het Grootkruis met keten in de Orde van de Witte Roos van Fin land. Modekoning tot mannequin bij modeshow: Bet is alles goed en weg dat O een hoogmoedig gezicht zet als O iets uit onze koopjesafdeeling draagt maar denk er alstublieft aan dat, wanneer u een van onze vijfhonderd guldens-modellen aanhebt uw gelaats uitdrukking niet minder mag zijn dan een van ver stijvende geringschatting. (Humorist).

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9