dagblad voor alkmaar en omstreken. HEROPENING N.V. MASSAUGAMGE, VAN ONZE VERVERIJ EN CHEMISCHE WASSCHERIJ Stadsritten 80 cent Hit hel JUuiemetU OP 14 NOVEMBER A.S. 1, Dxtg^Üfksch OveczicfU J^uitenCand Ho. 268 Zaterdag 12 November 1932 Hoofdredacteur: Tj N. ADEMA. 134e Jaargang Onze nieuwe fabriek, onze nieuwe installatie en bovenal onze nieuwe methode, geven U een idee van de geweldige vooruit gang op het gebied van CHEMISCH REINIGEN. Om een ieder de gelegenheid te geven daarmede kennis te maken, noteeren wij tijdelijk voor chemisch reinigen colbert- costuums f 2.50, japonnen f 2.—, mantels f 2.—, regenjassen of mantels f 2.50. Op alle andere goederen 20 procent korting. Nieuwe gebouwen, nieuwe machines, nieuwe methode, vereenigd in een zaak met een oude reputatie. DAT MOET GOED ZIJN. VERVERIJ EN CHEMISCHE WASSCHERIJ TAPIJTREINIGING VAN S. KROM, ALKMAAR. TELEFOON 1525. ONZE WASSCHERIJ ZAL ONGEVEER HALF DECEMBER GEREED ZIJN. duitsche politieke gevangenen in honger staking. RITTEN NAAR BUITEN ZEER BILLIJK TARIEF. AUTORIJLES met 6 cyL Amer. gesl. wagen, per uur of per cursus. MASSAUPLEIN 1, TEL, 257, ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco 4- )r het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. T^IJS DER GEWONE ADVERTENTIEN» Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij vb. HERMs. COSTER ZOON, VoordamC9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit drie bladen. De algemeene beraadslagingen over de Rijks- begrooting 1933 werden heden in de Tweede Kamer voortgezet en wel met een rede van den beer L. de Visser (comm.), die gelijk te voorspellen viel, harde en onvriendelijke woor den richtte tot de andere partijen en hare lei ders in de Tweede Kamer, de onmacht van het kapitalisme betoogde en verder beschouwingen wijdde aan de crisis en daarmede samenhan gende problemen, gezien door communistische bril. Dat daarbij huldigend over Rusland werd gesproken, kan men zich licht voorstellen, evenals dat hij de zegepraal van het proletari aat en het communisme voorspelde. Daarbij brak hij den staf over de reactionaire politiek der tegenwoordige regeering. Nu en dan moest de voorzitter den spr. daarbij vermanen de parlementaire vormen niet te veel te verwaar- loozen. Bitter klaagde de spr. over de weinige steun welke de moties en voorstellen der com munisten bij de Kamer vinden. Bitter klaagde hij daarbij over de politieke onderkruiperij van de S. D. A. P., o.a. bij de kwestie van de cumulatie. Het rapport-Weiter zou volgens hem een po ging zijn om het proletariaat tot het Indische koelie-peil en krioelen van onwaarachtigheden, o.a. wat betreft de werkloosheid. Ook pro testeerde hij tegen de hooge inkomsten van de Kroon, maar dat punt voert het rapport^Welter niet aan! Tot besluit diende de spr. twee moties in, een ten gunste van een heffing ineens en een tegen de cumulatie van pensioenen en tractementen. Zij vervielen echter wegens gebrek aan steun. Mej. F r i d a K a t z (c. h.) hield hierna een pleidooi ten gunste van de binnenschippers. De heer d e W i 1 d e (a. r.) besprak de finan ciën, de financiëele plannen der regeering en die der sociaol-democraten. Hij kwam daarbij in het bijzonder tegen de leden, die niets willen bezuinigen, en alleen tekort uit hooge lasten willen dekken. Bezuiniging is echter onmis baar en onvermijdelijk. Men moet daarbij ech ter in onderling vertrouwen te werk gaan en geen wantrouwen zaaien. De rijksfinanciën staan er echter zeer donker voor. Niet met alle maatregelen der regeering gaat spr. accoord, wel met het thans gewijzigde voorstel tot verhooging van de invoerrechten. Maar met verzwaring van lasten komt men er niet, er moet ook bezuinigd worden en spr. laat zich in verband hiermede sympathiek uit over het rapport-Welter. Men deinze daarbij niet terug in te grijpen in de z.g. cultureele uit gaven. Op de defensie valt op het oogenblik niet verder te bezuinigen. Wat de salariskor- ting betreft, hoopt spr. op een vruchtbaar re sultaat van het georganiseerd overleg. Wat de financieele plannen der S. D. A. P. betreft, waarom zwijgt de heer Albarda geheel over de plannen-Oudegeest tot verhooging der Staatsinkomsten, o.a. door verlaging van de rente van Staatsfondsen, instelling van een ta- baksmonopolie, oprichting van een Staatshypo- theekbank, een Staatsassurantie enz.? De heer Albarda kikt er nu zelfs niet over, schoon de vader dier plannen de voorzitter zijner partij is. Maar zijn heffing in eens zou geen effect heb ben en zeker niet in 1933. Ook de andere door den heer Albarda genoemde middelen tot verhooging der inkomsten zouden niet doel treffend zijn, in ieder geval niet voldoende op brengen. Maar intusschen drijft de heer Al barda een zeer gevaarlijke politiek, ook voor de eigen partij. De heer Dr. Bierema (lib.) zette uiteen, dat de regeering op de begrooting niet vol doende heeft bezuinigd, terwijl er niet voldoen de uit de spoorwegen wordt gehaald. Ook op andere punten was spr. niet ingenomen met het financieel beleid der regeering en hij keurde het o. a. af, dat de regeering niet direct een aantal bezuinigingen van het rapport-Wel ter heeft toegepast. De verhooging der opcen ten op de vermogensbelasting had wijders zijn sympathie niet, tenzij als tijdelijk noodoffer. Spr. betwijfelt, dat de verhooging der opcenten op de Gemeentefondsbelasting het geraamde bedrag van 9 millioen zal bereiken. Wat de wijziging der voorgestelde verhoo ging van de invoerrechten betreft, achtte spr. de nieuwe lezing een verbetering. Hoe zijn partij er over zou oordeelen, verklaarde hij echter niet. Spr. behandelde verder de moge lijkheid van conversie, de bezuiniging door centralisatie der sociale verzekering, de wen- schelijkheid om de cumulatie van pensioenen enz. tegen te gaan, enz. De heer Vliegen (s. d. a. p.) pleitte voor de handhaving van de cultureele belangen. De demonstratie op Houtrust was echter een pro test tegen het streven om zulks te doen op kos ten van de arbeidende klasse. Intusschen van teruggaan tot vroeger toestand wilde hij niet weten. Verder pleitte hij o.a. voor een belasting var het bezit in doode hand, klaagde over de hou ding der commissie-Weiter tegenover de ge- meente-financiën, terwijl zij de uitgaven der provinciën onaangeroerd laat. Zoo het met de gemeente-financiën niet in orde is, ligt dit met aan het beheer doch aan de crisis. De heer F 1 o r i s Vos (wild) verkondigde hierna eenige beginselen betreffende zuinigheid in het Staatsbedrijf, had het over de nationalis tische opleving, pleitte voor belasting van de De vlag in top. en veiligheid van het gesticht strookende wij ze bezig houden. Bovendien kunnen zij, in dien zij er den wensch toe te kennen geven, ook werkzaamheden verrichten ten benoeve van de inrichting. Over het met dezen ar beid verdiende geld mogen zij vrij beschikken. De gevangenen kunnen ook twee maal per week bezoek ontvangen. Zij mogen hun eigen voedsel verzorgen. Indien zij zulks niet wen- schen, kunnen zij voldoende voeding van de inrichting ontvangen. De orde is thans volkomen hersteld. Slechts zes gedetineerden weigeren voedsel te ont vangen. doode hand, doch was overigens vrijwel onver staanbaar. Hat slot zijner rede was een aanbeveling van het ondernemen van groote werken ter bestrij ding van de werkloosheid. De heer J. t e r Laan (s. d. a. p.) lichtte vervolgens een motie in tegen de plannen van de salarissen der Rijksambtenaren in te korten. Zijn partijgenoot D e B o e r sprong ook al in de bres voor de noodlijdende binnenschippers. De leider der St. Ger. Staatsp., de heer Kersten, hield een ongewoon heftige anti-Roomsche re de, waarin hij den anti-revolutionnairen ver weet te veel in katholiek gareel te loopen en zelfs het den heer Colijn euvel duidde, dat hij katholieke missionarissen bij hun vertrek naar Indië goede reis toewenschte, Dinsdag komt de regeering aan het woord. STANLEY BALDWIN OVER DE CIVIELE LUCHTVAART. Het vreeselijke van den oorlog in de lucht. De luchtoorlog moet verboden worden. Gisteren heeft in het Engelsche Lagerhuis Stanley Baldwin het woord gevoerd over de afschaffing der militaire luchtmacht en de internationale contröle op de civiele lucht vaart. De wereld lijdt onder een gevoel van vrees, aldus Baldwin, en niets is verander lijker voor deze instinctieve vrees, dan de vrees voor de lucht. Tot aan den laatsten oor log toe waren de burgers gevrijwaard voor de ergste oorlogsgruwelen. Zij hadden zoo nu en dan met den honger te kampen, ver loren bun zoons en bloedverwanten, maar thans lijden zij bovendien van de voortdu rende vrees niet alleen de vrees gedood te zullen worden, doch wat voor een man mis schien nog erger is, te zien dat vrouw en kinderen uit de lucht worden gedood. In een komenden oorlog kan iedere stad, welke bin nen het bereik van een vliegveld is, vijf mi nuten na het begin worden gebombardeerd op een wijze, welke in den laatsten oorlog o begrijpelijk kek, en het is de zaak wiens moreel het vlugste door het ^eid*"de-^ê bardement zal zijn geschaad. De ..mn m the street" doet er wel aan te r^eren aater geen macht ter aarde ,s, welke hem tegen een bombardement Kan beschermen. Wat het volk ook zal zeggen, de bommenwerper gaat zijn gang. Dit is zeer gemakkelijk te begrijpen, als men de ruimte in oogenschouw neemt. Neem de een of andere stad op dit eiiand (Enge land) of op het vasteland en ga na op welke wijze de stad en haar voorsteden in staat van verdediging kan worden gebracht. De lucht moet in sectoren worden gesplitst. Vliegtui gen kunnen op 2000 voet of misschien nog hooger zijn. Nu kan langs mathematischen weg worden berekend, dat sectoren van tien tallen tot honderden kubieke mijlen moeten worden verdedigd Stel voor 100 kubieke mij! en bereken hoeveel vliegtoestellen noodig zullen zijn om den vijand geen kans te geven door te breken. Het is ondoenlijk. Er is geen enkek deskundige in geheel Europa, die zal zeggen dat het mogelijk is. De eenige verdediging is de aanval. Dat beteekent dat eerst meer burgers, meer vrou wen en kinderen gedood moeten worden, in dien de eigen verwanten voor den vijand gespaard blijven. De luchtstrijdkrachten staan nog pas in het begin. De mogelijkheden zijn onberekenbaar en onbegrijpelijk. Ik ben er stellig van overtuigd, dat indien het mogelijk is de luchtstrijdkrachten moeten worden ver boden. Maar indien zij verboden zijn, blijven er de machtige bommenwerpers. Het moet mogelijk zijn de burgerlijke luchtvaart te controleeren. Zonder twijfel zal Duitschland, al heelt dit land ook geen luchtstrijdkrachten, deelnemen aan alk besprekingen, die in dit opzicht moch ten worden gehouden. Aan het slot van zijn redevoering zeide Baldwin: In feite moet dit probleem door de jongeren worden beslist. Zij zullen deze bloedige uitkomst van het oorlogvoeren moe ten bestrijden tot het einde. Het instrument ligt in hun handen. Er zijn werktuigen, zoo verschrikkelijk, dat de menschheid besloten heeft ze niet te gebruiken. Ik zelf ben toeval lig bekend met ten minste drie uitvindingen, waarvan het gebruik welbewust in der, vori gen oorlog is voorgesteld en die nooit in noemenswaardige mate gebruikt zijn. Ik vraag mij af, of het geweten der jongeren, met betrekking tot dit wenctuig, er ooit toe zal komen, te voelen, dat dit kwaad te niet gedaan behoort te worden. Wanneer zij dat niet ge voelen welnu, de toekomst ligt in hun handen. Laat hen bedenken, dat zij verant woordelijk zijn voor de verschrikkingen, die dan op aarde zullen zijn neergekomen. Te BielefelcL De communistische „Welt am Abend" deelt mede, dat politieke gevangenen in de strafgevangenisstraf te Biekfeld evenals te Gross Strehlitz,, te Bergedorf bij Hamburg en te Wesermünde politieke gevangen in hon gerstaking zouden zijn gegaan wegens ver scherping van de gevangenis bepalingen. De betoogingen van de communistische gevangenen zijn, naar nader wordt gemeld, behalve tegen de door de verscherpte bepalin- g n ingevoerde controle op de brieven, ge richt. Afgezien van het feit, dat de gevange nen onder leiding van Scheringer stoelen en ander materiaal vernielden, hebben zij gewei gerd eenige maaltijden te gebruiken, evenwel zondrir dat van een voedselstaking kan wor den gesproken. Door hernieuwd kabaal gejoel trachten zij ook thans nog de aandacht aer buitenwereld te trekken. Voor het gebouw zijn twee Schupo's geposteerd. In de omge ving is het echter rustig. De orde herstek Van bevoegde zijde wordt verklaard, dat de nieuwe bepalingen inzake de vestingstra waartoe in het voorjaar 1932 is besloten en welke voor 10 November 1932 in werkin zouden moeten treden, niet inhouden dat c gevangenen dwangarbeid moeten verrichten Voor hen bestaat geen arbeidsplicht. Daar entegen mogen zii zich op iedere met de orce NATIONAAL SOCIALISTISCH RIJKSDAGLID GEARRESTEERD. De politie te Wuppertal deelde - mede dat het nationaal socialistische Rijksdagrid Vellik te Altona is gearresteerd. Den 7 November is op den straatweg bij Wuppertal uit rijn auto geschoten. In de auto is een pistool gevonden. In zijn gezelschap bevond zich een SS man, die eveneens werd gearresteerd. BOMAANSLAG OP UITGEt ERS- GEBOUW TE DRESDEN. De sociaal-democratische „Dresdner Volks- zeitung" meldt dat in het gebouw van het blad een helsche machine is gevonden. Aangezien in het gebouw ook het partijsecretariaat van de S.P.D. is gevestigd, wordt vermoed dat een politieke aanslag in het voornemen heeft gele gen. Er is geen schade aangericht. De politie zet het onderzoek voort. DE ONDERHANDELINGEN V N DEN RIJKSKANSELIER MET DE MINISTER-PRESIDENTEN. Aan de besprekingen van den Duitschen rijkskanselier met de eerste ministers van Beieren, Saksen, Wurtemberg en Baden waren, naar Berlijnsche bladen melden, besprekingen der vier premiers voorafgegaan in het gebouw van het Beiersche gezantschap. Aan deze be sprekingen hebben ook deelgenomen de Beier sche staatsraad Schaeffer en de Beiersche mi nister van binnenlandsche zaken, Stuetzelf. WAPENSTILSTANDSDAG. In Engeland en Ierland. Gister werd in geheel Engeland de veertien de herdenking van den Wapenstilstand op de gebruikelijke plechtige wijze gevierd. Te Dublin is het tot woeste tooneelen en protestdemonstraties tegen het Engelsche im perialisme gekomen. Te College Green werd tijdens een massameeting de Union Jack onder luiden bijval der aanwezigen verbrand. Overal waar een Engelsche vlag te zien was, werd zij neergehaald en in stukken gescheurd. Souvenirs aan het Vlaamsche front, die ten toongesteld waren, werden door de menigte vernield. De republikeinen drongen zelfs trams en autobussen binnen en ontrukten de passagiers herinneringsteekenen. 2000 politie beambten waren te Dublin op de been. De re publikeinen riepen voortdurend: Leve de Ier- sche republiek, weg met het Engelsche Rijk Tal van personen werden gewond en eenige belhamels werden gearresteerd. Bizonder op zien baarde een vrouw, die met een stalen helm op het hoofd en met een militaire cape om geheel alleen met een Union Jack door de straten trok. In Brussel Naar aanleiding van den wapenstilstandsdag is de relikwienschrijn van den heiligen Alber tus Magnus plechtig naar de St. Goedele-kathc- draal gebracht, waar een treurmis voor de ge snelvelden werd gehouden. Aanwezig waren o.a. de Belgische ministers Theunis en Jaspar benevens verschillende diplomaten. Des middags werd in het gebouw van de Academie een plechtigheid georganiseerd, waar verschillende redevoeringen werden uitgespro ken over het vredeswerk van Albertus Magnus Heden zal de relikwienschrijn weer naar Keu len worden overgebracht. RELLETJES IN DUBLIN. Gisteravond moest te Dublin de geheele politie en de burgerwacht gealarmeerd wor den aangezien de anti-Engelsche betoogingen ter gelegenheid van de herdenking van den wapenstilstand een steeds dreigender karak ter aannamen. Geuniformde afdeelingen van het republikeinsche leger trokken door de straten en riepen o.a.: „Wij willen de Valera tot koning van Ierland maken". Zij droegen borden met de woorden: „Boycot Engelsche goederen". Herhaaldelijk moest de politie met den gummistok optreden en verscheidene personen werden gearresteerd. Pas tegen middernacht kon de rust worden herstek Tijdens de onlusten stond het geheele ver keer stil. DE ONLUSTEN IN ZWITSERLAND. Proteststaking De socialistische vakvereenigingen van Genève hebben, naar gisteravond verluidde besloten, heden ter gelegenheid yan de ter aardebestelling der Donderdag bij de onge regeldheden te Genève gedoode burgers, een proteststaking voor den tijd van 24 uren te proclameeren Nadere bizonderheden zijn nog niet be kend. Mtn neemt evenwel aan, dat de sta king betrekking zal hebben op het kanton Genève en slechts op de kantonnale bedrijven, dus niet op de spoorwegen, posterijen en tele grafie en de vitale bedrijven. Eenergieke tegenmaatregelen der overheid in Genève. Onmiddellijk na het bekend worden van het besluit der vakvereenigingen in Genève om heden een algemeene staking van 24 uur af te kondigen, zijn van overheidswege energieke maatregelen ter voorkoming van iedere po ging tot onlusten tijdens de staking geno men. Politie en gendarmerie worden gereed gehouden om bij het eerste alarm in te grij pen. Bovendien wordt het regiment, dat men naar Genève heeft laten komen en dat nog niet heeft hoeven op te treden, gereed gehou den Uit Lausanne is ter versterking een regiment cavallerie in de dorpen rondom Genève ingekwartierd. Gisteravond was alles nog rustig. Zestien gewonden De algemeene staking in het Kanton Ge nève, waartoe (le plaatselijke vakbonden in den loop van cjen nacht hebben besloten, is hedenmorgen begonnen Van de 240 aan wezige vakvereenigingsvertegenwQordigers stemden 87 voor de algemeene staking 58 er tegen, terwijl de overigen zich van stemming onthielden. De Christelijke arbeidersorgani saties hebben besloten, niet aan de staking deel te nemen. Ook het trampersoneel en de arbeiders in de gas- en electriciteitsbedrijven zullen het werk niet neerleggen. De regee ring heeft nog in den loop van den nacht het te Geneve gedetacheerde regiment gemo biliseerd en het hoofdstation aer spoorwe gen en het hoofdpostkantoor uit veiligheids overwegingen laten bezetten. Een regiment uit het Kanton Waadt, dat oorspronkelijk vandaag gemobiliseerd zou worden, is ter versterking naar Genève gezonden. De vakbonden te Lausanne hebben na een vergadering, die dikwijls een stormachtig verloop had en verscheidene uren duurde, besloten zich niet bij de algemeene staking tf Geneve aan te sluiten. BOTSINGEN IN PCLrN. De staking begonnen. Te Stargard in Pommerellen kwam het tot bloedige botsingen tusschcn werkloozen en politie waarbij 16 personen werden gewond Er werden 46 werkloozen gearresteerd. DE ORKAANRAMP OP CUBA. Meer dan 1000 dooden. Het marinestation in Havanna maakt offi cieel bekend, dat het aantal dooden, bü den springvloed gevallen, ruim 1000 bedraagt. 500 dooden zijn reeds begraven. De pas ge kozen burgemeester van Santa Cruz del Sur, Antonio Martinez, heeft zich, uit vertwijfe ling over het feit, dat zijn geheele familie is omgekomen, een kogel door het hoofd ge jaagd. Ooggetuigen deelen mee, dat zich tooneelen van onbeschrijfelijke ellende afge speeld hebben. Talrijke kinderen kwamen voor de oogen van de wanhopige ouders om, zonder dat aan redding ook maar te denken viel. Toen eindelijk het water terugtrok, wa ren de boomen en de hooger gelegen huizen me' tallooze lijken bezaaid Santa Cruz del Suur een hoop. puin- De minister van arbeid, Onetti, heeft bevel gegeven, dat de slachtoffers van de spring- vloedcatastrophe, die nog geborgen worden, gemeenschappelijk moeten worden verbrand. De stad Santa Cruz del Sur, die vooral ernstig geleden heeft, toont het beeld van éés grooten puinhoop. 1800 dooden? De stormvloedcastrofe op Cuba heeft, naar thans blijkt, veel ernstiger gevolgen gehad dan men tot nu toe heeft aangenomen. Het aantal dooden varieert in de verschillende berichten, terwijl enkele' berichten van 50 dooden spreken, wordt van andere zijde mel ding gemaakt van het verlies van 1800 men- schenlevens. De visschersplaats Camaguey is door een 8 M. hoogen springvloed volkomen verwoest. Duizenden vluchtelingen zijn te Santa Cruz en de omliggende plaatsen aangekomen. Alle ziekenhuizen zijn tjokvol. L levensmiddelen en medicic zijn per vliegtuig overgebracht. De schade, welke aan de te velde staande gt-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1