!Bimwdand Stad en Omgeving. JUiMicaties jBmcgedijke lüeecBecicfit £uchtvaact JCunst en Wetenschap Jieck Sxhool CHINEESCH LUITENANT AANGEVALLEN. 34 HUIZEN DOOR WINHOOS VERNIELD. Eén doode. ST, NICOLAASMARKT. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE „HET VLIEGVELD". VON GRONAU ZONDAG TE BERLIJN. --- - Agenda Bioscopen. Victoria-theater, tot en met Dónderdag eiken avond half 8 hoofdnummer Ein Lieu, ein Kuss, ein Madel (rom.), hoofdrol Mar- tha Egerth. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Toegang voor personen van eiken leeftijd Bioscoop Harmonie, Zondag, Maandag en Dinsdag, telkens half 8, hoofdnummer De man zonder naam (dram.), hoofdrol Werner Krauss. Toegang voor personen boven 14 jaar. Stedelijk Museum Breeds t r. eiken dag van 912 en 1.303 30, Zater dag van 91 geopend; Zondag gesloten. Maandag 14 November. 7.30 uur, logegebouw aan de Nieuwesloot, psychometrische seance. Dinsdag 15 November. 2.30—5 en 7—9 uur, in 't Gulden Vlies, tentoonstelling handwerken en demonstratie voor de Ned. Vereen, van huisvrouwen 8 uur. Dancing Harmonie, Mercuriusnlm 7.30 uur, zaal van Ham te Oterleek, uit voering „Turnlust". Woensdag 16 November. 2.30—5 en 7—9 uur in 't Gulden Vlies, tentoonstelling handwerken en demonstratie vanwege de Ned. Vereeniging van huisvrou wen. 2.30 uur, Victoria-theater, vertooning avondprogramma. 8 uur, Waakt en Bidt, rede Snoeck Henke- mans voor de chr.-hist. kiesvereeniging. Donderdag 17 November. 7.30 uur, zaal van Ham te Oterleek, uit voering „Turnlust". Vrijdag 18 November. 8 uur, Rustende Jager te Bergen, opvoe ring van Mademoiselle door het Centraal Tooneel voor den Berger Kunstkring. Zondag 20 November. Bij ter Burg te Schoorldam uitvoering. 8 uur, bij van Truijen te Grootschermer, gecostumeerd bal. De luitenant der Chineezen te Klaten de heer Ko Bik Soen is gistermorgen, terwijl hij te bed lag, door een Tjina- Mindering met een kapmes zwaar aan het hoofd en linkerarm gewond. Hij werd in het hospitaal opgenomen De dader is door den veldpolitie gevat. Aanleiding tot deze aanslag was een liefdesperkara. Zaterdagmiddag zijn door een zware windhos op he kalanistaie terein Gedong Tataan 34 huizen vervvoestt Een persoon bekwam dusdanige verwondingen dat hij aan de gevolgen daarvan overleed. Twee personen webden zwaar gewond en 8 iieht gewond. LIEFDESDRAMA TE BRUNSSUM. Meisje schiet haar verloofde neer en pleegt daarna zelfmoord. In den afgeloopen nacht ha'f een heeft zich in de kolonie Leeuwstuk te Brunssum (L een liefdesdrama afgespeeld De 22-jarige mej. van G., wonende in de Bovenstraat, heeft den 23-jarigen S. uit Rumpen met wien zij verkeering had bij het afscheidnemen vóór haar woning met een revolver neergeschoten. De jongen viel op den grond en het meisje, waarschijnlijk in de meening verkeerende dat hij dood was, is toen een eindje de Boven straat in geloopen en maakte eveneens met een revolverschot een einde aan haar leven Hoewel de jongen ernstig was gewond (er was een kogel in het hoofd blijven steken) kon hij toch dadelijk door de marechaussee worden gehoord. Daarbij bleek, dat de jon gen en het meisje den geheelen avond teza men waren geweest en onder andere een bios coopvoorstelling te Hoensbroek hadden bijge woond. Er was niets voorgevallen dat eenig licht zou kunnen geven ter opheldering van het gebeurde. Wel deelde hij mede, tegen het meisje te hebben gezegd, dat hij voornemen» was de verkeering te verbreken, omdat hij meende dat het meisje niet bij hem paste We'licht, dat deze uiting voor het meisje aanleiding is geweest, tot haar daad De jongeman is naar het St. Josephziekenhuis te Heerlen overgebracht. Het stoffelijk over schot van het meisje werd dcor de mare chaussee in beslag genomen en overgebracht naar het lijkenhuisje op de begraafplaats te Brunssum. De marechaussee van Brunssum zet het onderzoek voort. Omtrent den toestand van den jongeman viel hedenochtend nog weinig te zeggen. RICHARD TAUBER TE AMSTERDAM Tegen tien uur gistermorgen lag het W. P. station nog in volkomen rust. voorzoover men in het algemeen van rust op een station kan spreken. Toch was het anders dan anders. Achter het station stonden vier politie-' ruiters. Op het eerste perron liepen eenige agenten met een inspecteur. Om tien uur waren er wat menschen die bc'angstellend intormeerden waar de Duit- sche nachttrein die om 10 uur 07 moest arri veren. zou aankomen, want met dien trein werd de bekende zanger en filmster Richard Tauber verwacht Tegen het oogenblik van binnenkomen van den trein begaf zich een groepr menschen. onder wie de impressario van Tauber, naar het tweede perron en stond langs den rand van het eerste perron een ri' belangstellenden. Voor deze oelangste'.lenden schoof zich langzaam als een gordijn een trein, daarmede het uitzicht weenemend over liet overige deel van het station. Precies op tijd kwam blazend de Duitsche trein binnen. Vergezeld van Mr Den Daas van de A V R O. stapi Richard Taubei op het per ion. Eenige handdrukken werden gewisseld en even werd geposeerd voor de fotografen Bij den uitgang had zich tahns het publiek opgesteld, dat even opdrong, maar de politie zorgde er voor dat de oeroemde man zonder moeite zijn auto bereikte om onmiddellijk te vertrekken naar het Amstel Hotel, waar hij zijn intrek heeft genomen. AUTOBUS UITGEBRAND. Zaterdagavond te omstreeks elf uur is te Echt een autobus van de LS.-lijn uitge brand. De chauffeur kon nog op het laatste mo ment uit den wagen springen. Hij had juist een aantal mijnwerkers uit Z.-Limburg in Echt gebracht. SLEEPBOOT DEFECT. Gistermiddag is de sleepboot „Antonie II" van den sleeodienst De Ridder te Amster dam. welke zich met een sleep op weg be vond naar Amsterdam, nabij Vrouwezand onklaar geraakt. De sleepboot Antonie III" van de zelfde maatschappij is ter assistentie uitgevaren. DE KUSTWACHT OP DENEMARKEN. Deensche belanghebbenden vragen verbod voor Nederlandsche en Duit- sche scheepjes. k De Schiffart-Zeitung der Hamburger Bör- senhalle meldt: De vereeniging van Deensche reeders van zeilschepen heeft tot de Deensche regeering het verzoek gericht, waarin de uitsluiting vau Duitsche en Nederlandsche zeilschepen van minder dan 150 bruto ton van het verkeer uit de Deensche wateren wordt gevraagd. Als grond voor dit verzoek wordt aangeveerd, dat de vrachtprijzen voor deze kleine srh pen op het oogenblik buitengewoon laag zijn en dat de depressie in de scheepvaart in het bijzon der in dezen tak merkbaar is. BANKDIRECTEUR GEARRESTEERD. Wij vernemen, dat de directeur van de N.V. Continentale Crediet en Depositobank te Am sterdam, welke bank heden is failliet ver klaard, door de politie is gearresteerd en ter beschikking van de justitie is gesteld. Deze ar restatie staat in verband met de verduistering van 3500 aan effecten ten nadeele van een dame, die ze hem in onderpand had gegeven voor speculatie. Deze dame wenschte deze ef fecten terug te hebben, doch toen bleek, dat de directeur ze had beleend en geen geld had de stükken in te lossen. STROOPERS AANGEHOUDEN. Zaterdagmiddag ontdekte de jachtopziener van Zetten op de wildbaan van den Lebret, ge legen nabij het Dener woud onder de gemeen te Ede, een viertal stroopers, van wie één een buks droeg. Bij het zien van den jachtopziener sloegen zij op de vlucht. De stroopers wisten te ontkomen. In verband hiermede zijn thans aangehouden de drie gebroeders B, en een ze kere D., allen uit Hoenderlo. Zij bekenden dien middag te hebben gestroopt, doch beweren niet op genoemd grondgebied te zijn geweest. SUIKERBIETEN-VERBOUW. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Kersten heeft aan den minister van economische zaken en arbeid gevraagd: Is het den minister bekend, dat ie op brengst van suikerbieten dit jaar de verwachtingen overtreft en dientenge volge ongerustheid heerscht bij vele landbouwers o.a. op Flakkee over de uitbetaling der toegezegde vergoeding waardoor tegen zeer lage prijzen, n 1. 6 en 7 per duizend K G bieten wor den verkocht? Kan de minister spoedig mededeelen of de vergoeding over geheel de op brengst van het aantal HA, dat voor bezaaiing was toegestaan, zal worden uitbetaald? TWEE GEMEENTEN IN NOOD. Tengevolge van de werkloozenzorg In de gemeenten Weststellingwerf en Opsterland, mede de grootste gemeenten wat de bevolking aangaat van het Friesche land, en waarvan het veehou- dersbedrijf de hoofdbron van het bestaan vormt, zijn thans de begrootingen voor het jaar 1933 aangeboden. Zij geven een duidelijk beeld van den zorgelijken toe stand, waarin de financiën dier gemeen ten verkeeren. De begrooting van Opstellend sluit met een nadeelig slot van 184 000, die van Weststellingwerf met een nadee'ig 'do van 114.(W In beide gemeenten zien B en W geen kans, die tekorten uit eigen kracht te dekken, omdat de belastingen al tot het hoogste zijn opge voerd en de draagkracht de;* ingezetenen geen verhooging meer toelaat. Eén enkele post, nl. het bedrag dat uit getrokken is voor het armwezen en werkloozenzorg is daarvan schuld. In Opsterland is daarvoor uitgetrokken de som van ruim 204 000; in Weststel- lingwerf zal het daar niet ver beneden blijven, want nu reeds is daarvoor al meer dan 40.000 meer uitgegeven dan verleden jaa.. Weststellingwerf vroeg een nooduit- keering van 65 000 bij den minister aan, waarop nog geen antwoord is ont vangen Opsterland vroeg ook extra-hulp voor de kosten van de gemeentelijke huishou ding. die ook nog niet is toegezegd .3e raden van beide gemeenten oordeelen, dat het Rijk hulp zal moeten verleenen om de huishouding gaande te houden. CROOTE SCHADE ONDER HOLTEN EN BATHMEN. Tengevolge van den hoogen water stand. Nu het water van de Schipbeek weer in ijn oorspronkelijke bedding stroomt en het geteisterde gebied onder Holten en Bathmen bijna grootendeels weer van den waterover last bevrijd is, hangt er in die streek een eigenaardige lucht, die doet denken aan rot tende visch. Zij wordt waarschijnlijk veroor zaakt door de rottende plantendeelen, die op de weilanden zijn achtergebleven, zegt de Tel. De bevolking is uitermate verheugd, dat de zoo vurig verlangde afstrooming der Schip beek eindelijk een voldongen feit is gewor den. Maar de desolate toestand, waarin het water de wei- en bouwlanden heeft achterge laten, tempert deze vreugde aanzienlijk. De meeste weilanden, en vooral die, welke het langst onder water gestaan hebben, hebben een vieze zwarte kleur aangenomen. Anders is met de bouwlanden, die van den wateroverlast het eerste jaar den slechten in vloed zullen ondervinden. De jonge winter rogge, die pas tot groene sprietjes ontloken was en zich schuchter boven de aarde waag de, is geheel bedolven en zal opnieuw moeten worden ingezaaid. Veel meer schade is ont staan doordat de ingekuilde knolvruchten als aardappelen en suikerbieten geheel verloren zijn. Slechts een enkeling waagt het er op het vee te voeren en dan nog slechts een kleine hoeveelheid. Schade aan weningen. Ook aan de woningen is schade geleden. Nu ales weer tot het normale teruggekeerd is, wordt de vraag gesteld of met reden door de getroffenen op schadevergoeding kan wor den gerekend. Deze vraag is niet zoo eenvou dig te beantwoorden door de eigenaardige omstandigheden waaronder deze overstroo ming plaats vond. Het is herhaaldelijk door de getroffenen opgemerkt; deze watervloed was geen natuurlijke overstrooming; doordat het water werd opgestuwd door den dam in de Schipbeek en moest worden afgeleid door de smalle en brokkelige Oude Schip beek, die op zoo'n toevloed niet berekend was, trad het buiten zijn oevers. De deskun digen daarentegen hebben zich herhaaldelijk op overmacht beroepen en er op gewezen, dat deze toevloed hoofdzakelijk zou zijn ont staan door den abnormalen regenval in Oct en in normale omstandigheden van water overlast geen sprake zou zijn geweest. De getroffenen hebben heden een vergade ring belegd, waarin deze kwestie behandeld zal worden Zij zullen daarbij den steun in roepen van den burgemeester van Holten, den heer H. P. R. C. baron van den Bosch van Verwolde, die zich de laatste weken reeds zoo dikwijls voor hun belangen be ijverd heeft. Ook de toestand van de wegen is niet erg rooskleurig. De meeste zandwegen, die door het water overstroomd werden, zijn in mod derpoelen herschapen, terwijl de fietspaden, die hier voor de bewoners een belangrijk communicatiemiddel zijn, goeddeels onberijd baar zijn geworden. Hierin zal echter spoe dig verbetering komen, nu het water door al lerhande waterleidingen zoo snel naar de Schipbeek wordt afgevoerd en wanneer ook de gronden, die niet zoo'n goede afwatering hebben, van den overlast bevrijd zullen zijn. Op het oogenblik is men reeds zeer tevreden, dat het water zoo snel wordt afgevoerd. BRAND. In een waschinrichting. Te Heerenveen ontstond Zaterdagmiddag te ruim 4 uur door onbekende oorzaak brand in de werkplaats van den heer Th. van der Meer. staande in de nabijheid van het ge bouw van de N V. Heerenveensche wasch- en strijkinrichting De brandweer wist het vuur tot de werkplaats te beperken, die geheel uit brandde, met den inventaris, o.a. een motor fiets en een rijwiel. VERKEERSONGEVALLEN. Aan de gevolgen overleden. Zondag 6 Nov. is op den Amsteldijk bij Rozenoord te Amsterdam een motorrijder in botsing geweest met een wielrijdster. De man kwam te vallen en werd in zorgwekkenden toestand naar een der gasthuizen vervoerd, waar hij Zaterdag is overleden. KORTE BERICHTEN. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk IX der Rijksbegrooting voor 1933 (departement van Waterstaat), waaraan het volgende is ont leetid. De laatste molen in het landschap na bij Aalten zal verdwijnen. Heden zijn de wieken reeds weggenomen. DE ZACHTE HERFST. In de stadskweekerij staat een perenboom zonder blad in bloei. Ook de gouden regen en de annemonen bloeien daar voor de tweede maal. Op 14 November is dit in Holland zeker een zeldzaamheid. DE BEGROOTING VAN HET HOOGHEEMRAADSCHAP. Verschenen is de begrooting 1933 van het Hoogheemraadschap „Noordhollands Noorder kwartier", in den gewonen dienst sluitende op een eindcijfer van 1.140,860. Het Dagel. Bestuur deelt hierbij mede, dat de omslag voor dit jaar 1 pet. lager kan wor den geraamd. Voor een groot deel schrijven zij is dit de vrucht van de in voorafgaande jaren toege paste werkwijze. Van de oprichting van het Hoogheemraadschap af zijn de werken flink aangevat. De wegen zijn zoodanig verbeterd, dat het ove -jote deel aan de eischen van het moderne ver Keer voldoet, zoodat thans voor namelijk met gewoon onderhoud kan worden volstaan. Bovendien konden de onderhoudskosten van de Zuiderzeedijken worden verlaagd tengevolge van de in den loop van 1932 tot stand gt ro men afsluiting. Van groote beteekenis is deze verlaging evenwel niet, omdat deze dijken ii zulk een goeden staat zijn gebracht, dat daar aan de laatste jaren geen groote uitgaven be hoefden te worden besteed en ook reeds bij de raming voor 1932 met deze afsluiting rekening werd gehouden. Mede als gevolg van een andere wijze van berekening van de bijdrage volgens de wegen belastingverordening, welke door Gedeputee de Staten wordt toegepast, kan op een meer dere ontvangst van 20.000.— worden gere kend voor de op het provinciaal wegenplan ge plaatste wegen van het Hoogheemraadschap. Op de dijkwacht en waarschuwingsdienst kan 4800.worden bezuinigd en de bijdrage aan de Provincie in de kosten van het wa tersnood 1916 kan, tengevolge van de gewone aflossingen op deze schuld, wederom 5000. lager worden geraamd dan het voorgaande jaar. Verder kan, wegens vermeerdering van het gebouwd, de belastbare opbrengst van de schuldplichtige eigendommen met 200.000. worden verhoogd. Op 1 April 1933 vervalt een annuïteitslee- ning, waarvoor jaarlijks 14.255.is ver schuldigd. In 1933 kan derhalve worden vol staan met hiervoor 17.112.50 te ramen. Het heffingspercentage wordt voorts gunstig beïnvloed door de omstandigheid, dat het ten bate van den dienst 1933 komende saldo der rekening 1931 30.000.hooger is dan het be drag, dat uit dezen hoofde aan den dienst 1932 ten goede kwam. Wanneer een gunstige beschikking wordt ge nomen op het dezerzijds gedaan verzoek ter zake van de watersnoodskosten, zal het per centage nog verder verlaagd kunnen worden. Zoolang hieromtrent geen zekerheid bestaat en wij hebben hierover nog niets vernomen dient o. i. bij het samenstellen dezer begroo ting de raming te worden gebaseerd op den be- staanden toestand. Mocht een kwijtschelding of vermindering der watersnoodskosten tijdig afkomen, dan zal uiteraard de gunstige werking daarvan op het heffingspercentage van den omslag bij het vaststellen van het kohier tot uitdrukking komen. Salariskorting. Voorgesteld wordt over 1933 op de bezolai- ging van den Dijkgraaf en de ambtenaren een tijdelijke korting van 5 pet. toe te passen en op die van de Hoogheemraden idem 10 pet. NOORDHOLLANDSCH LANDBOUW- CREDIET N.V. GEVESTIGD TE ALKMAAR. De heer Wouter Vasbinder, die met ingang van 1 November j.1. van het hoofdkantoor is overgeplaatst naar het Bijkantoor te Delft, is tot procuratiehouder benoemd. De heer L. Molijn Jr., vroeger wonende te Alkmaar, plaatsvervangend-directeur van het Bijkantoor te Delft, is benoemd tot direc teur van het Bijkantoor te Haarlem. De Directeur van het Marktwezen te Alkmaar maakt bekend, dat dit jaar bij wijze van proef de ST. NICOLAAS MARKT, met uitzondering van ZONDAG 4 DECEMBER, op de LAAT zal worden gehouden op 2, 3 en 5 December a.s. De standplaatsen op deze markt wor den alleen voor ingezetenen dezer ge meente beschikbaar gesteld. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. GEBOREN: Anna Elisabeth d. v. Adrianus Groen en Wilhelmina Bakker. Martina Johanna d. v. Simon Roobeek en Geertruida Hamers. Carel Peter Marie z. v. Martinus Spruijt en Johanna van Doornik. OVERLEDEN: Pieter Ott 67 jaar. Jacob Theodorus ten Kleij 50 jaar. Guurtje Boldewijn ge huwd met Jacob Blom 67 jaar. Geertrui- da Fleur wed. Nicolaas Willems 83 jaar. Hendricus Obias Grosjean 71 jaar. Het retourvliegtuig „Havik" is gis termiddag om ongeveer tien minuten voor één vlot op Schiphol geland. Er waren twee pas-t giers aan boord. De bemanning bestond uit de heeren Frijns, le bestuurder, Weyrother, 2e be stuurder, Blok, mecanicien en Van Za- delhoff, marconist. De Oehoe (uitreis) wegens slecht weer te Bari gebleven. De Ibis (thuisreis) te Calcutta geland. De jongste aflevering van het luchivaart- maandblad „Het Vliegveld" opent mei een beschouwing van den bankier E. Fuld over het zoo actueele vraagstuk: gecombineerd passagier- en postvervoer, óf alleen postver voer. Zijn conclusie is: laten zij die het denk beeld „alleen post propageeren. beginnen met het bewijs te leveren dat het technisch kan. Enkele pagina's zijn gewijd aan de her denking van het 25-jarig bestaan der Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart. John Rozendaal schrijft een nabeschouwing over de „Deutsche Luftfahrtausstellung", terwijl in „Stemmen uit de Practij'k" Nederlandsche luchtreizigers hunne ervaringen van het reizen door de lucht vertellen, Caty Verbeek had een inter view met de Fransche vliegster Maryse Hilz, waarin de Francaise begon met de verzeke ring, dat ze nooit meer in Holland zou komen, zoo droef was haar eerste ervaring bij een noodlanding onder Halfweg eweest. Van de verdere bijdragen noemen we het artikel over de K. L. M.-uniformen en een aardige Hol- land-lndië-lijnschets, getiteld „Weerberich ten van den heer A. Strijkers. Von Gronau kon ook gister zijn tocht naar het vliegstation op het eiland Sylt door slechte weersomstandigheden niet voortzet ten. De geheele bemanning van het vliegtuig naar waarnemingen, verricht in den mors*, van 14 November. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 784.0 mM. te Memel—Danzig. Laagste barometerstand 756.0 mM t» Vardö. Verwachting, geldig tot den avond van 15 November: Meest matige Oostelijke tot Zuid Oostelij. ken wind; gedeeltelijk bewolkt; waarschijnlijk droog weer; lichte vorst des nachts; overdag weinig verandering in temperatuur. Overzicht. De hooge barometerstanden van Zater- dagochtend boven het zuiden en midden van Scandinavië zijn door die van Zondag nog overtroffen, toen standen van bijna 790 mM voorkwamen. Sindsdien zijn dalingen inge treden, het sterkst aan den Noorakant van het gebied, terwijl dit zich naar de Oostzee verplaatste, zoodat nu Memel en Danzig de hoogste standen hadden. De vorst was in Scandinavië wel hevig (Sarna had -22 gr. C.), doch tot een klein gebied beperkt, terwiji over Duitschland alleen nog maar plaatse lijk lichte vorst voor kwam In het Zuidwes ten van het gebied ligt weer een depressie evenals Zaterdagochtend. In de bovenlucht is over Midden-Europa de temperatuur nog hoog. Boven Soesterberg was zij op IK KM. ruim drie graden hooger dan die aan de op pervlakte en eerst boven 3 K. M. daaraan gelijk. Voor het naaste is in den nacht lichte vorst, overdag lichte bewolking en droog weer te verwachten met matigen Oostelijken of Zuidoostelijken wind. STORM WAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van de Bildt heden 14 November te 9.53 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: Attentiesein neer! is daarom gisteravond per spoor naar Ber lijn vertrokken. DE KONINGIN VAN MONT MARTRE! Tijdens het spelen van een vroolijk stukje muziek kwamen de bezoekers de zaal van 't Gulden Vlies binnen en werden er mede be- zegi gehouden totdat de tweede opvoering van bovengenoemde operette door de Alt- maarsche operette- en orkestvereenigiag een aanvang nam en een dusdanig verloop had dat men van een groot succes kan getuigen. Daartoe werkte mede de operette zelf, die 'o inhoud heeft van vele komische scènes afge wisseld door enkele dramatische momenten, ten 2e de muziek die zeer eenvoudig, maar melodieus is en het publiek gauw te pakken heeft (wals en liederen, enz en 3e zij dis aan deze opvoering medewerkten. Zonder onderscheid heeft iedereen, of hij 'n zeer on dergeschikte rol dan wel 'n hoofdrol had, of men tot 'n dansgroep (The Bowery Girls), dan wel tot het koor behoorde, 'n solodans ten beste gaf, of aan de Modeshow deelnam, zijn best gedaan. Alles ging perfect, en sloot zóó in elkaar dat er nie mand gemist had kunnen worden. Over de eerste opvoering is uitvoerig geschreven, en heeft men verschillende namen genoemd. Ik volsta er met één te noemen van hem, die op of achter 't tooneel zich steeds liet gelden, n.m. regisseur Vóórhaar, die de ziel van de opvoering was. Door hem te noemen zijn al len met eere genoemd. En wat er vóór het tooneel gepresteerd werd stemde mede tot te vredenheid. Bij de instrumentale inleiding was het orkest nog wat stroef, de dirigent kon z'n musici niet altijd krijgen waar hij ze hebben wilde, doch zoodra het eerste koor weerklonk veranderde alles, en werden de or kestleden warm. Dirigent Joh. Gerritsen leidde zeer goed, en hem komt mede een groot deel van het welslagen van dezea avond toe. Er is meermalen bij open doek ge applaudisseerd en dikwijls werden verschil lende medewerkenden teruggeroepen De zaal was uitverkocht. A. K. De heer G. S. Oegema, hulpprediker te Kolhorn, heeft het beroep naar de gerei- kerk te Harderwijk aangenomen. Onder leiding van den heer S. Jariflg< hoofd der o. 1. school te Schagerbrug, werd één der lokalen van genoemde school een dru bezochte ouderavond gehouden, uitgaande v*o de ouders zelf. In zijn openingswoord wees de heer Jar®* op het verheugend feit, dat de ouders zoove blijken van belangstelling geven voor het on derwijs van hun kinderen, het onderwijs, voor «ie meesten het eenige onderwijs is de» in hun leven ontvangen. Spreker merkte verder op, dat het, band met de aanhangige wijziging van de W onderwijswet 1920 vooral tegenwoordig is de aandacht te richten op de onderWS*"^ langen. Indien de voorgestelde wijsig1®1 straks worden aangenomen, zal men oo Schagerbrug den druk hiervan gevoelen. dan namelijk aan de o. 1. school alhier een kracht moeten worden gemist, waaronder namelijk het onderwijs in de laagste twee hoogste drie klassen zal lijden. ijlM. Volgde verkiezing van een nieuwe missie. Tot leden werden gekozen de 4 E. Rentenaar, W. Bijl, J. Nieuwland en ger en mevr. N. DekkerJimmink, die hunne benoeming aannamen. Verder werd besloten een St. Nicolaa» in school te houden, waarvoor, behoud*®®

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2