Allcnaarsche Courant. De bruid van het Glomdal In den Alkmaarder Hout. Jiadumieums ZeuiMeton maandag u november. ?!szoodani8 WIJZIGING RADIO-REGLEMENT. IV- 0 *269 1932 ttendeiD ftc? en dertigste Iaargan§. een k Herwminpc de minister dat kader van het algemeen 9.Radio-tooneel 10.— Omroeporkest v. Fernando Zeppa- Dias. 11.05—11.30 11.30—12.— Gra- Dinsdag 15 November, Hilversum, 296 M. (Uitsluitend AVRO), e Qramofoonplaten. 9.AVRO-kamer rkest o.lv. L. Schmidt. 10.Morgenwij ding 10 15 Gramofoonplaten. 10.30 Cause rie door mevr. Lucy M. Pierson. 11.—Orgel concert door Egb. Vos. Han Heydenrijk, rang 12 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. o 15 Pauze. 2.30 Gramofoonplaten. 3.— WniDCursus. 4.— Aansluiting Carlton-Hotel, Amsterdam. 4.30 Kinderuur. 5.30 VPRO. ileiigdhalfuur. 6— Gramofoonplaten. 6.30 kVaJ. Ds. F. W. Drijver: De Volksbond tegen drankmisbruik en de strijd tegen de acohol. 7.Kovacs Lajos en zijn orkest. 7 30 Engelsche les Fred Fry. 8 Vaz Dias. 8 05 Kovacs Lajos en zijn orkest m. m. v The Rhythm Brothers, q 20 Gramofoonplaten. ed.v. N. Treep, m m. roni, viool. 11— Vaz Vervolg Omroeporkest. jnofoonmuziek. Huizen, 1S75 M. (Uitsluitend KRO). 8 qi5 en 10-— Gramofoonpl. 11.30—12.— Codsd halfuur. 12.151.45 Sextetconcert. o_- Cursus. 2.35 Lezing. 3.— Modecursus. 4_HIRO. 5.10 Beethovenconcert. 6.30 Cur «js 6.50 Gramofoonplaten 7.10 Lezing 7.45 faüserie. 8.— Orkestconcert. 8.45 Dec'ama- tie 9.15 Vaz Dias. 9.30 Schlagermuziek. jl __12 Gramofoonmuziek. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 1050 Berichten. 11 -05 Lezing. 12.20 Orgel spel E. O'Henry. 1.05 Commodore Orand- orkest o.l.v. J. Muscant. 2.20 Voor schelen 4 50 Réné Tapponnier en zijn orkest. 5.35 Kinderuur. 6 20 Berichten. 6.50 Italiaansche liederen uit de 17de eeuw. 7.10 Lezing. 7.40 BBC-orkest o.l.v. S. Robinson, m. m. v. P. Dawson, bas-bariton. 8.50 Lezing. 9.20 Vaudeville en toespraak door den Prins van vv'aies 1035 Berichten. 10.55 Voordracht door A. J A'an. 11.29—12.20 Maurice Win- nick en zijn Band. Parijs ,Jtadio-Paris", 1724 M. 8.05 Gra mofoonplaten. 12.20 Concert door het Krettly-orkest. 7.40 Concert' door het Om roeporkest. 9.05 Radio-tooneel. 10.35 mofoonmuziek. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 eert uit Hotel Angleterre. 2.20—4.20 Rydahl's orkest. 7.20 Strauss-concert Fr Mahler, o.a. Wein, Weib und Gesang wals 7.40 Oeh enschla^r-herdenking. 8.45 Viool-recital K. Ingemann Palmhöji o.a. La Folia, CorelliijLeonard. 10.35—41.15 Mo derne Oostenrijksche muziek door het Om xoeporkest o.l.v. Fritz Mah'er. Langenberg, 473 M. 6.25—7.20 Gramo foonplaten. 11.20 Concert o.l.v. K Demmer 12.20 Concert o.l.v. Wolf. 1.50 Gramofoon platen. 4.20—5.35 Concert o.l.v. Eysoldt 7 20 „Schlesische Symphonie", G. Haupt- mann. Muziek van K. Sczuka. Dirigent: Dr E Nick 8.40—9.30 Concert o.l.v. Kühn. Rome, 441 M. 8.05 „Un bal'o Maschera", opera van Verdi. Dirigent: R Santarelli. Koorleiding: E. Casolari. Brussel, 508 M. en 338 M. 508 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 5.20 Concert door strijkkwar tet. 8.20 Concert door het Omroeporkest o. 1 v Sir Hamilton Hart)', o.a. Enigma variaties, E gar. 10.30 Max Alexy's orkest. 338 M. 12.20 Omroepklein-orkest o.l.v. P. Leemans 1.30 Gramofoonplaten. 5.20 Omroeprkest o 1 v. Fr. André. 6.40 Gramofoonplaten. 8 20 Bonte Avond. CoCnferencier: Henri Mar chand 10.30 Gramofoonplaten. Zeesen, 1635 M. 7.20 Zie Langenberg 8 40 Vroolijk uurtje. 9.50 Laatste halfuur van de Berlijnsche Zesdaagsche. Hierna tot U.20 Concert uit Hamburg. gaat°op iV No'vga s^hethet ^10'reSlemen' VPg geen vergunning werd hefwV'°rdttaanbeVOlen de bedelde ont b JzSP8 re„spT°iSo,aSJ:?ahoo,d' te vragen. s-Gravenhage aan Gra- Con- Car o.l.v GEEN STRAF TOEGEPAST OP DE N. C. R. V- De N.C.R.V. heeft thans de beslissing ont Tangen van den minister van waterstaat in zake de afbreking van de Hervormings-her- denking op 31 October van het vorig jaar. Zooa s bekend, w erd de vereeniging we gens die uitzending door de Algemeen Pro gram Commissie voor den tijd van zes we> ken (drie maal) uitgesloten van de verzor ging van het algemeen programma. De minister geeft geen beslissing over de vraag, of de Commissie volgens de desbetre: fende bepalingen het recht had, de uitzen ding af te breken De minister keurt af, dat dp N.C.R.V. met de uitzending een aanvang maakte, doch zal zich, gezien de omstandig heden, van het opleggen van sancties ont houden, zoodat de opgelegde „straf" is inge Wie rijn kinderjaren in een groote stad heeft doorgebracht, herinnert zich de vreugde van de Zondagen, wanneer je per trein of later per iiets aan de stad ontvluchtte naar buiten en een heelen dag leven mocht te midden van de bosschen in zon en regen, met de bekende en in onbekende bloemen van buiten en met de ver rassende ontmoetingen met de dieren des velds. Mijn eersten egel vond ik in Bloemen- daal bij de ruïne van Brederode; in een zak- oek mede naar huis genomen, zou hij in een stadstuintje zijn levensdagen vervolgen; wat er aan de verzorging ontbroken heeft, weet ik niet meer, maar de egel stierf en zijn graf werd versierd met een plankje met ingebrande let ters: „Hier rust de Ridder van Brederode". Dat plankje behield jarenlang het onzegbare ge heim van buiten. alles, wat weidsche uitzichten geeft en den he- geluksgevoelens van buiten, waar de wereld schooner is dan in onze woonplaats, waar wij onze kleine dagelijksche zorgen kunnen verge ten te midden van wat wij dan de natuur zijn gaan noemen, de heide en de bosschen, de duinen en de zee, de rivieren en de meeren, groote wit-en-zwarte vogels, die zich zoo maar mei toont, maar tenslotte toch zeker ook ieder dorp in Vinkenland. Musschenland is de stad en buiten is Vinken land! En zoo zal wel duidelijk zijn wat ik bedoel, als ik hier zeg, dat de Alkmaarderhout tot Vinkenland behoort. Wie aan zijn stoffelijk lichaam hei genot van zwemmen weet te ervaren, zal daarin een ver gelijking vinden voor het geestelijk geluk, dat een verblijf in Vinkenland den mensch aandoet. De elementen van dat geluk zijn niet zoo ge makkelijk te herkennen, maar zeker behooren ook daarbij de natuurhistorische ontmoetingen, die in Vinkenland elk oogenblik te verwachten zijn. Wie herinnert zich niet de vreugde van het zien van een paar werkelijke eksters, die groote wit en zwarte vogels, die zich zoo maar laten bewonderen? Of de ontmoeting met den bonten specht, die op een tak zit te beitelen? Of wel de lijster met zijn gevlekte borst, die wormen loopt te pikken en 's avonds hoog in den boomtop schallende liederen uitzendt zóó mooi, dat eenvoudige geesten meenen, dat de nachtegaal zingt? De vreugde van alle waarne ming in de natuur, de spanning van de ontdek king van iets, dat alleen uit boeken ons bekend was, het geluk van medeleven met den levens rijkdom in de natuur, dat alles behoort bij Vin kenland en tot Vinkenland behoort de Alk maarderhout! Het schijnt in den tegenwoordigen tijd niet meer noodig, de groote beteekenis van wat met een aardig woord „natuurmonument" geheeten wordt, in het licht te stellen en te verdedigen tegen de practische eischen van modern ver keer, stedengroei en industrialisatie van het land. Zoowel de landsregeering als het plaat selijk gezag zijn actief in den belangenstrijd tusschen geestelijk en economisch leven; wi vergeten allerminst, hoe ook de gemeente Alk maar door een belangrijk geldelijk offer heeft medegewerkt aan het behoud van hei bosch in Heiloo, en mede daardoor voorkomen is de ondergang van een stuk Vinkenland tot vrien delijk villapark. Maar aan onzen Alkmaarderhout wordt geknabbeld. Ik geloof niet, dat zij gelijk hebben, die oor- deelen, dat het huis „Westerlicht" den Hout ontsiert, ook al is het wijde uitzicht op de stadskweekerij nu grootendeels verloren. Het „Westerlicht" is een monumentaal gebouw en herbergt rustige, oude menschen, die meer nog dan jongeren van Vinkenland weten te genie ten. Zij doen zeker geen kwaad aan de vogel bevolking van den Hout en zijn daar welkome gasten! Maar aan de andere zijde, in het weinig door wandelaars bezochte en waarschijnlijk daarom thans nog zoo vogelrijke deel van den Hout tusschen Muziektuin en Zuiderhoutlaan, daar dreigen gevaren! Daar staat de vijand al op de wallen! Men weet, dat een breede nieuwe verkeers weg is ontworpen tusschen de Zuiderhoutlaan dwars door bloemkweekerijen naar het Sport park, die beter dan de Nieuwpoortslaan toe gang tot de sportterreinen zal moeten geven aan de honderden en duizenden, die des Zon dags te voet, per fiets, per motorfiets of per auto hun geneugten aldaar gaan zoeken. Dat de uiterst smalle Zuiderhoutlaan dit Zondagsver- keer kan gaan opnemen, zal geen vroede vader veronderstellen. Waarschijnlijk hebben de ge- meenteteekenaars op papier al oude boomen geveld en met een verbreede Zuiderhoutlaan een gat geslagen in het geboomte! Wij weten daarvan niets, kunnen slechts hopen, dat zoo weinig mogelijk natuurbezit zal worden vernie tigd. Maar op één punt mag en moet hier met na druk gewezen worden, n.L op het gevaar voor den vogelstand in den Hout ten gevolge van het verkeer op dezen nieuwen verbindingsweg, op de onvermijdelijke rustverstoring in de om geving van de verbreede en voor modern ver keer opengelegde Zuiderhoutlaan. Het gat, dat daardoor in ons kostbaar Vinkenland geslagen wordt, is véél grooter dan de gemeentelijke houthakkers in den Hout zullen slaan! De Nieuwpoortslaan is inderdaad slechts een smalle toegangsweg, en haar rustlievenden be woners moeten wij gaarne gunnen, dat zij in de toekomst verlost zullen zijn van de mensche- lijke drommen op Zondag, en dat zij in den volgenden zomer in waarachtige Zondagsrust en niet meer gehinderd door motorlawaai zich on gestoord kunnen wijden aan de voorbereiding tot een nieuwe arbeidsweek. Maar laat men toch niet vergeten, dat voor de vogels de men- schelijke Zondagsdrukte en dan vooral het lawijt der motorfietsen veel ergerlijker is dan voor de menschelijke bewoners van de Nieuw poortslaanl Voor den mensch is de mensch zelfs op een knallende motorfiets een broeder, wiens zorgen en vreugden zijn eigen zorgen en vreugden zijn, dien hij begrijpen kan, dien hij niet vreest, al is de luidruchtigheid van een open knalpot hem hoogst antipathiek; maar de vogel, omdat hij nu eenmaal vogel is, zegt an ders dan Terentius: „Omne humane a me alienum puto", of in het Nederlandsch: de mensch is mij een verschrikking, en dan vooral het menschelijk lawijt. De vogel, be halve musch, mees en merel, mijdt menschen- land, en het allermeest de menschelijke ver- keersslagaderen, waar de knalpotten der mo toren op die Noord-Hollandsche hoogtijden van vreugde de Alkmaarsche motorrennen de lucht vervullen van hun mitrailleursmuziek en in hun welluidendheid den ban openen voor dat groote festijn op het Sportpark, waar ge broken beenen en stukgeslagen schedels de of fers zijn op het altaar van de sensat'e. In deze eeuw van techniek, waarin de auto leeft als een veredeld paard, een instrument van menschelijk vernuft, waarin vele paarden krachten zijn gecondenseerd, is het hopeloos conservatief, om tegen het houden van motor- rennen op daartoe ongeschikt terrein te pro testeeren. In Adenau bestaan een ziekenhuis en meerdere chirurgen uitsluitend van de on gevallen, op den Nürburgerring bereikt. „Ein herrliches Selbstmordapparat" werd het eens genoemd. Zoover zijn wij nog niet. Al zit er de spanning in de lucht als in een circus, waar de trapeze-akrobaten zonder reddend net hun griezelkusten vertoonen, niet bij eiken wed strijd vindt het menschenoffer plaats; en te recht wordt de durf en doodsverachting be wonderd van de motorrenners, die hun leven inzetten voor de overwinning. Laten wij niet voorbijzien de ontwikkeling van den modernen tijd, die zulke sensatie heeft mogelijk gemaakt. Laten wij die achterlijke Spanjaarden misprij zen, die zich verlustigen in den strijd van stier en ruiter. Laten wij niet vergeten, dat Alk maar een centrum van cultuur is, dat op de hoogte van zijn tijd dient te blijven op straffe van de voordeelen van het wedstrijdbezoek te moeten missen, en laten wij niet vergeten, dat het al of niet bestaan van motorrennen den Alkmaarschen Hout niets aangaat, en dus hier buiten in orde is. Deskundigen in de kennis van het vogelleven hebben mij verzekerd, dat mijn vrees over den voorbereiden inval van het motorverkeer bin nen de perken van Vinkenland niet overdreven is. Van onzen kleinen Hout kan niets meer ge mist worden, wil niet het einde zijn een stads parkje als er in de groote steden zoo vele zijn als surrogaat van buiten, vreemd aan de werkelijke natuur, musschenland. Over den rijkdom aan vogelleven juist daar in den bedreigden Zuiderhoutzoom hoop ik U in een volgenden brief te mogen vertellen. November 1932. N.B. Over de wijzigingen, die in de Zuider houtlaan zullen ontstaan is ons bekend (uit de Bijlage tot het verslag der handelingen van den Gemeenteraad nr. 141 d.d. 10 September 1932) een voorstel tot uitvoering van verschillende werken ter bestrijding van de werkloosheid, onder meer: B. 5. Het maken van een toegangspad aan de Noordzijde van het Sportpark, het aansluitend maken daaraan van de Zuiderhoutlaan, het aanleggen van de noodige parkeerterreinen, zoomede van een aantal tennisbanen, het veranderen van het beloop der paden in den Hout in verband met de wijziging van het tra cé van de Zuiderhoutlaan etc. (blz. 2). toelichting: het maken van een toe gangsweg van de Zuiderhoutlaan naar het Sportpark zal in een lang gevoelde behoefte voorzien, terwijl het daardoor tevens mogelijk is de noodige parkeer plaatsen te verkrijgen, (blz. 3). In het verslag der handelingen van den Ge meenteraad in zijn vergadering van 15 Septem ber 1932, waar het betreffende voorstel onge wijzigd werd aangenomen, zijn eenige mededee- lingen gedaan, waaruit blijkt, dat de Sport parkcommissie ernstige bezwaren tegen deze plannen heeft geuit. De heer R i n g e r s: „Wat het omleggen van de Zuiderhoutlaan betreft, wenscht „hij, zooals hij ook in de Commissie heeft ge zegd, het stuk van de Harddraverslaan tot het Sportpark niet om te leggen", (blz. 427). De heer S i e t s m a: „Ook over de omlegging van de Zuiderhoutlaan is in de „Sportparkcommissie gesproken. Dat werk is „daar eenigszins facultatief gesteld en niet be paald in het plan opgenomen. Spr. wil aan de „uitvoerders overlaten om het natuurschoon „minder te schaden dan in het overgelegde plan „zou geschieden", (blz. 429). De wethouder Klaver heeft daarop dit antwoord gegeven: „Ten aanzien van de „Zuiderhoutlaan wil men niet verder gaan dan „het rechtleggen van de Zuiderhoutlaan vanaf „den Kennemerstraatweg tot den ingang van „den nieuwen weg, die hier bedoeld wordt. „Het westelijk gedeelte van den weg, dat men „een aardig kronkelweggetje vindt, blijft zooals „het is. Dat is misschien ook goed, omdat men „dan niet het verkeer van de andere zijde van „de Zuiderhoutlaan aantrekt", (blz. 4?3). Intusschen zij opgemerkt, dat in den Zuider houtzoom op 5 November een lijnrecht India- nenpad is gehakt, dat doorloopt van den Ken nemerstraatweg tot aan het café bij het begin van de Zandersloot. Hoe klopt dat met de toe gezegde matiging in den Gemeenteraad? Indien dit slechts geschied is, om flink te kunnen waterpassen, waarom dan zoo'n breed Indianenpad? Blieven uit de Hoofdstod (Van onzen eigen correspondent). Langens den weg, die van Tegnstaden naar het veer leidde, kwam een man vlug aanstappen. Hij had een bijl over den schou der en een knapzak Op den rug. Hij zag er n -i L i Al J.l uit, alsof hij op weg was naar de bergweide. weg, die door het bosch voerde, inges agen Nu liep hij snel voort door de duisternis Bij het veer gekomen, daar, waar de wegalt- boog naar de rivier, bleef hi] staan. Hij nam uit het Noorsch van Jacob B. Buil. £8 Het was de dag vóór de bruiloft. Tore Braaten en allen, die op Braaten woonden, bleven tehuis, zooals het gebruik eischte. De bruidegom mocht de bruid niet zien, voordat men op weg was naar de kerk. En de afspraak was, dat de bruigom, die den grooten Bruine zou berijden, bij het veer zou wachten op de bruid en haar gevolg. De avond brak aan. Op de Glomgaard was het vol met bruiloftsgasten uit het Elve- dal, die mijlen ver langs het rijpad boven waren gekomen. Bij het veer lag Glomgaard s boot en aan de overzijde de Braatenboot, de eenige twee booten van vele mijlen in den omtrek. Met <x Braatenboot moesten de bruigom, Tore, en zijn ouders den volgenden morgen overs eken naar den oostlijken oever, daar zou de jong ste knecht van de Glomga^d ben wach met den grooten Bruine, eer de bruidstoet in aantocht was. Het was een donkere Augustusavond. lang- mane- de bijl van zijn schouder en ging nu zaam naar beneden, naar de boot. Er lag een schemer van wazige schiin over den stroom. De maan stond ach ter wolken, zoodat men zijn bleeke schijf ter nauwernood gewaar werd tuurde Nu was de man bij de boot. Hij tuurde rond in de duisternis. Toen nam hij de bij. en hakte met zachte slagen den paal, waar aan de boot vast lag stuk. Daarna schoof hij de boot van wal, nam den boom en boom de zich over naar den anderen oever. Het ging moeilijk en langzaam temidden der duisternis. Rondom ruige woudeenzaamheid Het ruischen van den stroom drong gelijk matig en krachtig door de stilte. Nu legde hij aan bij de kleine Vik, waar de Braatenboot lag, en trok de Glomgaards- boot aan wal. Toen keek hij weer rond, ging naar de Braatenboot en hakte den ketting ONRUST IN HET OLYMPISCH KAMP! ENDELIJK DAN STAAT „DE NOTARIS" TERECHT. Het laattste bedrijf der Olympische Spelen te Los Angeles, tenminste voor zoover daarbij ons land betrokken is ge weest, „ging" van de week in Krasna- polski, waar het Nederlandsch Olym pisch Comité zijn jaarvergadering hield en waar tevens de Neder'andsche deel neming in extenso werd besproken. Doch eigenaardig genoeg is daarbij over de verrichtingen der verschillende athleten vrijwel niet gepraat. Wij kre gen een officieel dementi van den voor zitter over het geruchtmakende „injec- tiebericht" van Zus Braun en dan ver der veel debat over de leiding van onze ploeg, waaraan volgens sommigen wel het een en ander heeft ontbroken. Wij kennen allen de voorgeschiedenis: een der Nederlandsche Wieler-Unie-officials verwerkte zijn grieven in .en dagboek, dat al spoedig Holland had bereikt ja nog vóór de spelen eigenlijk goed en wel aan den gang waren. En inderdaad zal dit niet hebben bijgedragen tot het hoog houden van den goeden geest onder de deelnemers. Hier nu, op deze vergade ring van hypersportautoriteilen, zou de zaak worden uitgevochten en zoo kwam het zeker, dat er van sportieve opvattin gen bij die gelegenheid al heel weinig te bespeuren viel. Het ging er soms fel toe en de meneer van het dagboek, die toch tegen het N O C.-bestuur niet op kon, kwam er feitelijk niet al te best af. Nu was de manier van protest niet bar loyaal, zoo hier bleek, hoewel van den a .deren kant weer een lijvige voorge schiedenis weru opgehangen. Hoe het ook zij: er is hier weer eens duidelijk ge- L eken, dat het leiden van een Olympi sche ploeg en dan nog wel naar een zoo ver afgelegen bestemming, geen sinecu re is en dat daarbij, met zooveel, ele menten verschillend van opvatting, Ka rakter en afkomst niet te vergeten, een groote dosis tact en inzicht, mitsgaders een sterke hand van integreerend belang is. Natuurlijk; dit nakaarten geeft eigen lijk weinig. Toch mogen de, inderdaad dan weinig gelukkig, gegeven wenken, die zooveel stof hebben doen opwaaien in het Olympische kamp, wellicht tot de overweging lijden, om in het vervolg, zooals door velen wordt voorgesteld, niet één centralen leider te belasten met zulk een veelzijdige missie doch dan maar te decentraliseeren en aan eiken sportbond afzonderlijk de uitzending hunner eigen deelnemers over te laten. Over enkele ondergeschikte punten van belang bij de algeheele organisatie zal ongetwijfeld het noodige overleg dan wel gevoerd kunnen worden Immers vast staat wel, los Daarna schoof hij de boot den stroom in met den achtersteven vooruit, gaf haar met den boom een geweldigen stoot en stond dan in het donker over de rivier heen uit te staren. De Braatenboot was in de strooming ge komen. Ze draaide een paar keer rond, schoot vooruit en danste toen wiegelend en schommelend temidden van den stroom de ri vier af. De man stond haar na te kijken, tot ze in de duisternis van den nacht was ver dwenen. Jou ellendeling! zei hij zacht in zich zelf, ging toen met den boom in de hand te rug langs het strand naar de Glomgaards- boot, stiet van wal en boomde voorzichtig de rievier over terug naar het veer aan den oostelijken oever. Aan wal gekomen stiet hij met een krachtigen stoot van den boom de boot uit alle macht midden in de strooming Zij nam denzelfden weg als de Braaten boot, sneed dwars door de rivier in het diepst der strooming en schokte wippend, met den stroom mee, in vliegende vaart de rivier af. Bij de Enggjaerd, een paar duizend el verder naar beneden, was een waterval, daar zouden de booten verbrijzeld worden Dat wist hij van het houtvlotten. Nu slingerde bij den boom achterna, lach te en keerde om. Hij wierp den bijl over de dat allo geharrewar tusschen leiding en deelnemers of tusschen deelnemers on derling, fnuikend voor de resultaten moet zijn. En zeker is het, dat de man van de oppositie, de official der wiel renners, met de zijnen niet het slechtste figuur heeft geslagen door een Olympi- schen kampioen mee naar huis t© bren gen. Het zal nu alles worden overwo gen. Een gevaarlijk woord dat „over wegen". Men hoort het ongaarne bezi gen. wijl men de consequentie uit er varing helaas kern Overwegen wil toch in de meeste gevallen zeggen, dat andere plannen eigenlijk, niettearenstaande ver schil vaa meening, worden doorgezet en men om der wille van Ie vergaderings- vrede dan maar een mondelinge, lang niet de moeilijkste, concessie doet. Dit is den heer Schimmelpenninck van der Oye, den Olvmpischen oorzitter. in aiie opzichten toevertrouwd en wanneer ooit als Olympische sport het leiden van vergaderingen in het programma zou worden opgenomen, wij konden zeker van de Olympische overwinning. Men moet bewondering henben voor do unieke manier, waarop deze voorzitter met de stemming weet te goochelen, ho© hij van een geladen vergadering van min of meer opgewonden sportbonóen-be- stu rders, een verzameling goedmoedige lachers weet te maken door een kwink slag. zoo zuiver en zoo juist geplaatst op het moment, waarop niemand daar aan had durven denken En het ware ie wenschen dat men aan deze kwaliteiten van den voorzitter in het Comité zou kunnen verbinden de commerciee.e kun digheden. om in d» komende vier jaren de benoodigde gelden voor de volgende Nederlandsche uitzéndine. nu naar Ber lijn. bijeen te brengen. Daarin is hot Comité niet sterk geweest en het is al tijd nog een beetje pijnlijk om de drwe geschiedenis van de loterij veer naar voren te halen. Men zal andere middelen moeten beramen. Uit de verandering kwamen veie en nuttige denkbeelden naar vorer. en indien nu maar de gele eenheid bestaat om in verder uitge- werkten vorm de verschillende ideeën nader te beschouwen, dan komen voor al, waar de afstand hier nu zooveel klei ner is voor uitzending, de gelden best bij elkaar. De gevluchte Amsterdamsche notaris is de sensatie van de week geweest en geen wonder was het, dat er geen enke.e plaats onbezet bleef, toen de man na zijn arrestatie van Zondag, 's Maandags morgens voor zijn rechters werd geleid. In de omgeving van de groene tafelo -n de zware toga's, van deurwaarders en blinkende veldwachthelmen, is vrijwel elke verdachte als verdachte gelijk en doen de omstandigheden even tragisch aan Toch was de verschijning van den notaris in de beklaagdenbank na al het geen er te voren over deze zaak te doen was geweest: het niet verschenen, het speuren der recherche en ten slotte zijn ontdekking in Wassenaar, een gebeur tenis in het Amsterdamsche Paleis van Justitie, die weer geheel nieuwe en zeer bijzonder© indrukken achterliet Hier was de man, wien het bevreemde, dat men hem had meegevoerd en hem al de formaliteiten had doen ondergaan, die nu eenmaal voor elke verdachte opnieuw weer en zonder aanzien des persoons in het justitie-apparaat gebruikelijk zijn. En in felle bewoordingen hekelde hij al deze methoden, beklaagde zich in vele gevallen volkomen ten onrechte over ie ondergane behandelingen en eischte, zooals veinige beklaagden hier durven eischen, zijn onmiddellijke invrijheid stelling Het klonk utopisch, maar toch voor hen, die niet zoo verstard zijn in deze wereld van recht en onrecht soms getuigden zijn woorden van een heilige illusie en in zekeren zin van recht. En deze man was een gebroken mensch voor het verdere gedeelte van den dag nadat verscheidene malen da rechtbank in raadkamer moest gaan om over zijn veelvuldige verzoeken t© ocrdeelen Oh, ja, hier stond een verdachte in d© oogen van den feilen officier van justi tie. een als andere misdadigers, dagelijks door hem beschuldigde en niemand zal willen beweren, dat niet het recht, ook hier in dit geval van een welgestelden functionaris, zijn loop moet hebben. Toch voelt de leek op dit terrein maar al te zeer het groote verschil van krach ten tusschen aanklager en beklaagd©. Hier de spitsvondige vertegenwoordiger van het Openbaar Ministerie die in het bijzonder in alle voor hem belangrijke détails de zaak grondig kent en zijn 'u- ridisch betoog feitelijk van stond af aan hecht construeert, terwijl daar, op twe© schouder, evenals te voren en ging heen. Bij Tegnstaden gekomen boog hij langs het boschpad af, kwam voorbij het Tegnstad huis weer op den rijweg uit en ging nu langs het bergpad verder. Het Glomdal sliep in de duisternis van de nacht onder de maansikkel, met de zwarte, met dennewoud bedekte helling van den bergrug boven zich, diep in de mijlen ver zich uitstrekkende hoogvlakte. In de verte, uit het Kivdal, weerklonk het gekrijsch van een nachtuil. De kettinghon den op de Glomgaard lagen met den kop tus schen de uitgestrekte geelgrauwe pooten en de oogen vast gesloten. Alleen het dof ge- ruisch der Glom werd gehoord, terwijl ze daar breed en blank in voortdurende wendin gen door de wouden en de eenzaamheid voortgleed. De trotsche wil van het dal, die van geen wijken wist. De bruiloftsmorgen brak aan. De lui van Braaten waren tijdig opge staan. De bruigom, in zijn splinternieuwe kleeren, was het eerst klaar. Nu liepen ze vlug voort naar het veer Tore voorop, de beide oudjes achteraan. Bij de plaats geko men, waar de boot werd vastgelegd, bleven ze alle drie verwonderd staan. Er lag geen boot. Ze tuurden naar het veer aan de over zijde. Mijn hemel, wat is dat! riep Tor» uit- De Glomgaardsboot was ook verdwenen. Aan den overkant stond de jongen van de Glomgaard radeloos te kijken met den opge tuigden grooten Bruine. Tore keerde zich om naar Takob Braaten. De booten zijn weg, zei hij. De drie menschen stonden elkaar aan te kijken. dat heer Gjermund gedaan, zei Jakob Braaten. Tore stond even te denken. Daarna liep hij rechtstreeks naar het strand. Zet over! riep hij. De jongen aan de andere zijde kwam naar omlaag. De boot is wegriep hij terug. Tore riep weer. Wat beteekent dat nu! Ik weet het niet werd er van verre ge antwoord. Daar stonden ze alle drie. Nu is het je betaald gezet! zei Jakob Braaten boos. Tore zweeg. Daarginds daalde nu de bruidstoet den weg af naar het veer. Berit aan het hoofd op den ouden Grauwe. Ola Glomgaarden en de gasten uit het Elvedal in groot getal daar achter. Ze hielden stil. Er werd gepraat en gevraagd- Berit verbleekte. (Slat valaiL

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5