Alkmaarsche Courant. Radionieuws ReuiïCeton Rechtszaken nonderd der en dertigste Jaargang. WOENSDAG U NOVEMBER. EEN EPISODE ONDER HET SCHRIKBEWIND. ninS'n'SS' ■SV&ïSSt 3"uk Sïïtaï noe ""kt Het autobus-ongeluk op den Heldersche weg. >0. 271 1932 Donderdag 17 November. Hilversum, 206 M. (Uitsluitend AVRO). 8 Gramofoönpl. 10.Morgenwijding. 10 15 Gramofoonplaten. 10.30 Concert. Nel Nienhuys—Eithes, piano. P. Ekdert Bakker, viool en Egb. Veen, begel. 11.— Kookpraatje. 11 30 Vervolg concert. 12.2.15 AVRO- K'amerorkest o.l.v. L. Schmidt en gramo foonplaten. 2.30 Gramofoonplaten. 3— Naaicursus. 3.45 Gramofoonplaten. 4.— Zie- tenuur. 5.— Radio-Kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5.30 AVRO-Kleinorkest o.l.v. N. Treep. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7. Vervolg concert. 7.30 Engelsche les Fred pry gVaz Dias. 8.05 Gramofoonplaten. g 15 Uit het Geb. voor K. en W., Rotterdam: Die jahreszeiten" (1ste deel) van Jos. Idaydn. Residentie-orkest, Chr. Oratorium ver., Jo Vincent, sopraan. L. v. Tulder, tenor en W. Ravelli, bas. 9 30 Concertgebouw orkest o.l.v. Dr. W. Mengelberg m. m. v. Wladimir Horowitz, piano. Pianoconcert Bes jdt, Tschaikowski 10.15 Gramofoonplaten. 1030 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refrein- jang: Bob Scholte. 11.Vaz Dias. 11.05 Gramofoonplaten. 11.15—12.— Vervolg Ko vacs Lajos en zijn orkest. Huizen, 1875 M. (8.9.15 en 11.—2.— KR0 io.—11.— en 2.—11.30 NCRV). 8 ol5 en 10.Gramofoonplaten. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.30 Dodsd. halfuurtje. 12.15—2.— Trioconcert. 2— Handwerkcursus. 3.—3.30 Vrouwen- halfuurtje. 4.Bijbellezing met muzika e medewerking. 5.— Concert. P. v. d. Hurk, fluit. S. Zandstra, hoorn en J. Monissen, piano. 5-45 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 6.15 Causerie over het Standbeeld van Piet Hein. 6.45 Knipcursus. 7.— Journ. weekoverzicht. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8 Dubbelkwartet „Euterpe", ol.v. A. Bak. 9 —10 15 NCRV-Wintei lezing door ds. G. B Westenburg. 9 30—9.45 Vaz Dias en gra mofoonplaten. 10.15 Concert door het Utrechtsch Strijkkwartet, o.a. Forellenkwintet (met piano), Schubert. 11.15—11.30 Gramo foonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10 50 Berichten. 1105 Lezing 12.20 Chopin- recital E. Isaacs. 12.50 Orgeiconcert Reg. Foort 1.35 Stedelijk orkest van Birmingham o.l.v L. Howard. 2.20 Voor scholen. 4.25 Moschetto en zijn orkest. 5.20 Kinderuur 6 20 Berichten. 6.50 Italiaansche liederen uit de 17de eeuw. 7.10, 7.40 en 7.50 Lezingen. 8 20 Radiotooneel. 9.20 Berichten 9.40 Le zing. 10.— Concert E Gerhardt, mezzo sopraan. A. Sammons, viool en Myra Hess, piano. 11.10 Korte kerkdienst. 11.25—12 20 BBC-dansorkest o.l.v. H. Hall. Parijs „Radio-Paris", 1724 M. 8.05 Gra mofoonplaten. 12.50 Orkestconcert 1.25 Zang door Robert Marino. 1.55 Vervolg con cert. 6.50 Orkestconcert. 7.40 Orkestconcert. 9 05 Concert door de Assoc. des Concerts Colonne o.l.v. P. Paray m. m. v. Mej. M Darré, piano, o.a. Ouv. ,.Don Juan", Mozart en „L'apprenti sorcier", Dukas. Kalundborg, 1153 M. 11.20-1.20 Concert uit rest. „Wivex". 2.20—4.20 Radio-Harmo nie orkest o.l v. Gröndahl, m. m. v. K. M. Rorendal, piano. 7.30 Radio-Symphonie- orkest o.l.v. Bruno Walter m. m. v. Frida Leider, zang, o.a. Symphonie g kl. t. Mozart en Till Eulenspiegel, Strauss. 9 5011.50 Dansmuziek uit rest. „Nimb". Langenberg, 473 M. 6 257.20 Gramo foonplaten. 11 20 Concert o.'.v. Eberts. 12 20 Concert o.l.v. Wolf. 1.50 Gramofoonplaten 4 20 Concert o.l.v. W. Caspar, m. m. v. R- Reich, piano. 7.20 Concert o.l.v. H Rosbaud, m. m. v. F. Völker, tenor. 8.40 „Der etzte Kaiser von Mexiko", spel van K- Elwen- spoeck. Regie: Heil. 9.451120 Concert o 1. v. Eysoldt. Rome, 441 M. 8.05 „Mignon", opera in 3 bedrijven van Thomas. Orkestleider R. ^an' tarelli. Koorleider: E. Casolari. Na afloop berichten Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 12 20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans 1.30 Gra mofoonplaten. 5.20 Omroeporkest o.l.v. Meu- lemans 6.35 Gramofoonplaten. 8.20 Om roeporkest o.l v. K. Walpot. 10.30 Gramo foonplaten. 338 M.: 12.20 Gramofoonplatea 1 30 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans 5.20 Omroeporkest o.l.v. K Walpot. 6.50 Radio kleinorkest o.l v. Leemans. 8.20 Vlaamsch concert o.l.v. Arthur Meulemans. 10.30 Gra- mofoonmuziek Naar het Fransch van Honoré de Balzac door Hellen Randers. 11 Op den 22sten Januari van het jaar 1793 liep, tegen acht uur in den avond, te Parijs een oude dame den steilen heuvel af, die eindigde voor de Sint-Laurens-kerk, in den faubourg Sint- Martin. Het had den heelen dag zoo hard ge sneeuwd, dat men nauwelijks voetstappen kon hooren. De straten zagen er verlaten uit. De instinctieve angst, dien de natuur soms onder een diepe stilte weet in te boezemen, werd nog vergroot door het schrikbewind, waaronder Frankrijk in die dagen gebukt ging. De oude dame was nog niemand tegen gekomen, maar haar sedert langen tijd afnemend gezichtsver mogen belette haar overigens, om, bij het flau we licht der lantaarns, in de verte enkele voor bijgangers op te merken, die als schaduwen voorbij gleden in de uitgestrekte straat van deze stadswijk. Moedig liep ze voorwaarts, alleen door de eenzaamheid heen, alsof haar ouderdom een talisman was, die haar tegen alle onheil moest beschermen. Toen ze de Rue des Morts voorbij was, hoorde ze plotseling eea zwarem, krachtigen mannenstap achter zich en meteen werd het haar bewust, dat «j dit geluid Brem en Wp *1' v,'-55 Blaasc°ncert uit gen berg. ïsZu SToT 8 4° dansmuziek o.l.y. G Maass mt>derne STEUN AAN DEN TUINBOUW. voorfc^gtrX^rT ÏT1 °P het het wetsontwerp totltl Twee^e Kamer over b ï?J!£J*u£a de "oomkwelers vinenH66" €1kel b€ZWaar ontmoet Als aan- vuHende regel,ng was het provinciaal plan hem zelfs welkom. Juist daar, waar de R^jks- regelmg zaj ophouden, d.i. op het moment ven w °P de veilin? onverkocht blij de NnnrW^n Z^aur ^teisterde gebied van aanvuHenH sc*e tuinbouwstreek het aanvullend apparaat, door de provincie al- ONJUIST INVULLEN VAN AAN SLAGEN INZAKE DE CRISIS VARKENS WET. Naar aanleiding van het bericht uit Zwolle over knoeierijen met de aanvra gen voor het verkrijgen van een acte van vrijstelling inzake de betaling van accijns ingevolge de crisis-varkens«vet voor huisslachtingen deelt men ons van dt zijde van de gewestelijke varkens centrale in Overijsel mede, dat door de justitie een onderzoek wordt ingesteld naar de juistheid van de opgaven van eenige landbouwers, die ervan worden verdacht, een te laag inkomen te hebben opgegeven bij de aanvragen, welke zij hebben ingediend bij de gewestelijke varkenscentrale. Het is onjuist, dat er bij deze gevallen een bestuurslid van de gewestelijke centrale zou zijn betrokken. Wel zijn er twee leden eener plaatselijke commissie bij. Van één dezer is al on middellijk komen vast te staan, dat zijn opgave wel juist is geweest. Het spreekt vanzelf, dat het dringend is gewenscht dat tegen onjuiste aangifte streng wordt opgetreden. De varkens-centrale te Zwolle wijst den aanvragers nadrukke lijk op hun verantwoordelijkheid voor het invullen der aanslagen en zal niet nalaten om tegen hen, die zich aan on juiste opgaven schuldig maken, strenge maatregelen te nemen, afgezien van de veroordeeling door den rechter, die hun in de eerste plaats te wachten staat. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Prae-adviezen voor de algemeene vergadering op 2 Nov. Op de algemeene vergadering van de H. M. v. Landbouw, op Maandag a.s. te Den Haag te houden, zullen de volgende prae- adviezen door het hoofdbestuur toegelicht en daarna in discussie worden gebracht. Tarwewet. Inleider de secretaris Ir. T. P. Huisman. Het hoofdbestuur zal gaarne zien, dat de alg. vergadering op dit punt haar standpunt bepaalt en wel inzake den prijs van oogst 1932, het maalpercentage en de voorgeschre ven beperking tot een derde van het bouw land. Als leiddraad moge het volgende die nen. De prijs oogst 1932. De tarwewet heeft tot doel den prijs der tarwe te steunen. Met de opbrengst per be drijf en per H.A. wordt geen rekening ge houden. Hij, die het meeste oogst en van de beste kwaliteit, ontvangt het meeste. Het jaar 1931 gaf bij een richtprijs van 12.50 een slechten oogst, zoodat de steun per H.A. gemiddeld zeer tegen is gevallen. Dit risico hebben de tarwebouwers gedragen. Het jaar 1932 heeft een goeden oogst gegeven. De richtprijs is inmiddels van 12.50 tot 12 per 100 K.G. verlaagd, doch de praktijk is geworden, dat gemiddeld 10 is gegaran deerd en meer niet. De groote oogst zou, als er 12 per 100 K.G. zou worden betaald, dit jaar eenig voordeel aan vele tarwetelers hebben kun nen brengen. Intusschen brengt het stroo 50 per H.A. minder op dan bij de tot standkoming der Wet. Gezien ook de fatale aardappelprijzen en de slechte prijzen der niet voor het eerst waarnam. Zij vreesde, dat ze vervolgd werd, en haastte zich in de rich ting van een winkel, hopende, dat daar vol doende licht zou zijn om zich van de waarheid van dit vreeselijke vermoeden te overtuigen. Zoodra zij zich dan ook in de flauwe horizon tale lichtstraal, die uit den winkel viel, bevond, draaide ze plotseling haar hoofd om en be speurde een menschelijke gedaante in de mist, wat reeds voldoende voor haar was. Overwel digd door schrik, wankelde zij even, want zij twijfelde er niet meer aan, of deze onbekende had haar gevolgd van het oogenblik af, dat zij haar huis had verlaten. De wensch, om aan een spion te ontsnappen, gaf haar kracht. Ze was niet meer in staat om na te denken, maar verdubbelde haar pas, alsof het mogelijk zou zijn te ontsnappen aan een mar, die natuurlijk veel vlugger in zijn bewegingen was dan zij. Na zoo een paar minuten hard te hebben doorge- loopen, bereikte ze een banketbakkerswinkel, liep naar binnen en plofte op een stoel neer, die voor de toonbank stond. Op het knarsend geluid der deurklink sloeg een jonge vrouw, die zat te borduren, de oogen op en herkende, door de winkelruiten heen, den wijden antie ken paarszijden mantel, waarin de oude dame was gehuld. Haastig stond ze op en trok een lade open, als wilde ze er iets uitnemen, dat zij haar moest aangeven. Zoowel houding als ge baar der jonge vrouw gaven duidelijk te ken nen, dat zij zich zoo spoedig mo^el)"' van haar bezoekster wilde bevrijden en dat zij haar lie ver «iet zag daq wel, maar toen ze merkte, dat 4e Lai# leeg vu, gaf ze hajx ««geduld te k«V andere gewassen, zal dit jaar nog slechter zijn dan het vorige. De regeering hoopte met de tarwewet de landbouwbedrijven gaande te kunnen houden dat is zooals nu de toe stand is onmogelijk. Al deze opmerkingen moeten tot de con clusie voeren, dat een royalere prijs te verde digen is. Het maalpercentage. Een betere prijs is te bereiken door den Vita-prijs te verhoogen of door het maalper centage te verhoogen. Dit laatste acht het hooidbestuur juister en mogelijk. Het wette lijk maalpercentage dient aanmerkelijk ver hoogd te worden. De beperking. Indien de akkerbouwbedrijven met behulp van steunmaatregelen loonend waren, zou het hoofdbestuur voor een zekere beperking van den steun aan de tarweteelt per bedrijf kunnen gevoelen. De toestand is echter troosteloozer dan ooit, terwijl er geen uit zicht schijnt te zijn op werkelijken steun aan den prijs van andere gewasesn dan tarwe en bieten. In deze omstandigheden is het nood zakelijk, wil men de bedrijven gaande kun nen houden, de tarweteelt vrij te laten en door verhooging van het maalpercentage goed te steunen. Uitwassen straffen zich zelf. Het is zeer gewenscht, dat de veenkolo niale rogge wordt gesteund, opdat in die streken tarwe zaaien onnoodig wordt. Verlenging der wet. De verlenging der tarwewet dient op zoo danige wijze te geschieden, dat de bedoeling, haar te doen eindigen, als de laatste tarwe van het laatst gesteunde oogstjaar inderdaad is afgenomen, wordt bereikt. Dit wordt niet bereikt door als einddatum 1 Aug. (zooals thans) 1 September, of zeifs 1 October te noemen. Te verwachten is, dat de normale voorraden bij de bakkers, bij het eindigen der tarwewet op 1 October in de maanden Aug. en September zullen worden opgebruikt, omdat daarna de bloem wellicht goedkooper zal zijn. De vraag is of de oogst in die omstandigheid geheel voor 1 October kan worden afgeleverd. Het zal dus naar het oordeel van het hoofdbestuur gewenscht zijn géén einddatum te noemen, doch vast te leg gen, dat de tarwe van het laatst te steunen oogstjaar volledig moet worden afgenomen. De crisis-zuivelwet. Inleider de vice-voorzitter K. Kuiper. Op de vergadering zal een uiteenzetting over de werking der wet worden gegeven, zoowel voor zuivelbereiders als voor con sumptie-melkers mede in verband met vra gen en opmerkingen, welke de afdeelingen het hoofdbestuur deden en vóór de vergade ring eventueel zullen doen toekomen. CrisisVarkenswet. Inleider het H.B.-lid A. N. Vaandrager. De regeering en de Ned. Varkenscentrale zijn sinds de laatst gehouden vergadering aan eenige belangrijke wenschen tegemoetge komen, zoo inzake den invloed der zware mesterij en de huisslachting. Toch zal er over de organisatie en uitvoering nog wel iets te zeggen zijn, terwijl er voor gewaakt moet worden, d t de onevenredigheid in steun aan de baconprijzen en de prijzen der zware varkens in de toekomst zooveel mo gelijk moet worden voorkomen. De zware varkens behooren in prijs boven de baeon- varkens uit te komen. Op de Alg. Vergade ring zal een en ander nader worden toege licht. De suikerbietenteelt. Inleider het H.B.-lid B. Biesheuvel. De steun aan de suikerbietenteelt is steeds onvoldoende geweest. Dit blijkt ook wel uit het feit, dat gelegenheid is gegeven om 80 pCt. van de normale oppervlakte bieten in Nederland in vroegere jaren verbouwd, te steunen, terwijl deze 80 pCt. in de praktijk lang niet is bereikt. Het gevolg hiervan is, dat veel minder werkgelegenheid is ontstaan voor landarbeiders, schippers en fabrieksper- soneel, terwijl het doel, met dezen steun de akkerbouwbedrijven gaande te houden, niet wordt bereikt. Verbetering in den prijs is dan ook in het algemeen belang dringend noodzakelijk. De schapenhouder ij. Inleider het H.B.-lid E. Govers. Op de schapenhouderij is veel verloren, al leen de beperkte export naar Frankrijk gaf bevredigende prijzen. Daar de inkoop op de Nederlandsche markt als regel tegen de ge wone zeer lage marktwaarde geschiedt, waarvoor ook in het binnenland België enz. afzet is te vinden, is de winst op den Fran- schen export niet aan de schapenhouders ten goede gekomen. De regeering heeft op dezen export een heffing toegepast, om zooveel mo gelijk de te groote winstmarge aan de expor teurs te ontnemen. Deze heffingen zijn ge stort in een fonds, dit fonds is bestemd voor de Nederlandsche schapenhouderij. Nog steeds is niets beslist over de wijze, waarop dit fonds voor dit doel kan worden aange wend. Aan steun aan den wolprijs door de nen en, zonder naar de dame om te zien, liep ze haastig van de toonbank naar den achter winkel en riep haar man, die onmiddellijk kwam. Waar heb je het toch neergelegd vroeg ze geheimzinnig, terwijl ze met haar oogen in de richting van de oude dame wees, zonder haar zin verder af te maken. Hoewel de banketbakker niets anders kon zien dan de breede zwart zijden muts, met paarse linten en strikken, die de onbekende tot hoofdbedekking diende, verdween hij, na zijn vrouw een blik te hebben toegeworpen, die zooveel zeggen wilde als: Dacht je nou, dat ik dat in je toonbank zou laten liggen? De koopvrouw, die verwonderd was over het stilzwijgen en de onbewegelijkheid der oude dame, ging naar haar toe en toen ze haar zoo zag zitten, werd ze vervuld van medelijden, maar misschien was het ook wel nieuwsgierig heid. Niettegenstaande de natuurlijke vaal heid van het teint dezer vrouw, dat er uitzag als van iemand, die een heimelijke gelofte tot boetedoening gedaan heeft, was het duidelijk te zien, dat een pas doorgestane emotie er een ongewone bleekheid over wierp. Haar haren, die ongetwijfeld wit waren van ouderdom, wa ren door haar kapsel verborgen, want uit de zindelijkheid van den kraag van haar japon was op te maken, dat ze geen poeder gebruikt had. Het gemis van dit kunstmiddel gaf aan haar uiterlijk een soort religieuze gestrengheid. Haar trekken waren ernstig en fier. Vroeger waren de manieren en gewoonten der aanzien- lijken zoo keel ajulers dan die der andere klas- Op bovenstaande afbeelding ziet nien de verwoesting welke door de botsing van den grintauto met de bus aan laatstgenoemd vervoermiddel is veroorzaakt. De linkerzijwand werd geheel weggesneden, banken werden losgerukt en versplin terd. Het is een droevig beeld ter waarschuwing, dat door zware vrachtwagens vooral op mistige dagen, met de uiterste voorzichtigheid gereden moet worden. C.O. voorgesteld, is tot heden niets gekomen. De aardappelcultuur. Inleider het H.B.-lid A. de Haas van Dorsser. De catastrophale aardappelprijzen, welke in de aardappelverbouwende streken tot een ramp leidt, hebben aanleiding gegeven tot bespreking in onze organisatie, onze zuster organisaties en in het K.N.L.C. over de mo gelijkheid deze ramp af te wenden. Hierbij stuit men op groote moeilijkheden, welke o.m. voortvloeien uit: le. de grootte van het overschot in ons land. 2e. de grootte der productie in de ons om ringende landen. 3e. de moeilijkheid van nauwkeurige taxa tie der voorraden op boerderijen en elders. 4e. de moeilijkheid der controle op het ver voer. Een en ander al ter vergadering nader worden toegelicht. Het H.B. acht het wenschelijk, dat de over heid een flinke s-m beschikbaar stelt om den afzet van consumptieaardappelen voor andere doeleinden dan consumptie te bevor deren. C r e d i e t. Inleider het H.B.-lid P. Stapel. Voor dit onderwerp kan het best verwezen worden naar den inhoud van het Crediet- rapport, hetwelk in ons Orgaan wordt gepu bliceerd. De drie volgende punten zijn van veel be lang: le. iedere belemmering van executie of fail lissement, iedere verstrekking van crediet zal zonder uitwerking blijven, indien de bedrij ven verlies blijven geven. Loonende prijzen zijn daarom noodzakelijk; daarnaast is het volgende onontbeerlijk. 2e. Executies van hypotheekboeren en in het algemeen het gedwongen verlaten van de bedrijven door de boerengezinnen, die door de crisis ten onder gegaan zijn, moet zooveel mogelijk worden beperkt. 3e. Aan de Boerenleenbanken moet door staatsgarantie gelegenheid worden gegeven met de verstrekking van bedrijfscrediet ver der te gaan dan thans mogelijk is. BEZWAAR TEGEN DE CRISIS JACHTWET. Het bestuur der Geld.-Overijselsche Maatsch. van Landbouw heeft besloten een ingekomen klacht over eenzijdige samenstel ling van een van de Kamers voor Crisis pachtzaken ten spoedigste ter kennis te bren gen van den minister van economische zaken en arbeid. VERPLICHTE RIJKSSTIEREN- KEURING? Het dagelijksch bestuur der Geld.-Over ijselsche Mij. v. Landbouw heeft langdurig beraadslaagd over het voorstel van het Ned. Rundveestamboek om te komen tot een alge meen verplichte keuring van stieren van rijks wege, welk voorstel door het K.N.L.C. was toegezonden, om bericht en raad. Het bestuur besloot om aan het K.N.L.C. te berichten een algemeen verplichte stieren keuring toe te juichen, echter niet op de wijze, zooals het Ned. Rundveestamboek wenscht. sen, waardoor men hen gemakkelijk kon her kennen. De jonge vrouw was er dan ook van overtuigd, dat de onbekende vroeger tot de nu afgeschafte adellijke klasse en tot de hofkrin gen had behoord. Madame?.,, zei ze onwillekeurig en met eerbied, vergetend, dat deze titel verboden was. De oude dam; antwoordde niet. Ze hield haar oogen straf gevestigd op de winkelruit, alsof daar iets verschrikkelijks op was te zien. Wat is er, burgeres? vroeg de baas van het huis, die intusschen was terug gekomen. De banketbakker bracht haar tot de werke lijkheid terug door haar een, met blauw papier overtrokken, kartonnen doosje aan te geven. Niets, niets, beste vrienden, antwoordde zij met zachte stem. Zij sloeg haar oogen naar den banketbakker op en keek hem met dankbaren blik aan, maar toen ze een roode muts op zijn hoofd zag, slaakte ze een kreet. O! hebt ge me verraden?.... De jonge vrouw en haar man antwoord den door een gebaar van afschuw, wat haar een kleur naar de wangen sloeg, hetzij uit schaamte over haar veronderstellingen, het zij van vreugde. Vergeef me, zei ze met iets bijna kinder lijk liefs. Toen haalde ze een gouden louis uit haar zak en bood het den banketbakker aan. Hier is de overeengekomen prijs, voeg de zij er aan toe. De banketbakker ca ziia vrouw keken el- Dit stamboek wenscht de keuring geheel te grondvesten op de afstamming, zonder te letten op het exterieur. Voor sommige streken zal men moeten blijven keuren uitsluitend op exterieur.'Voor bepaalde streken kan men deze keuring eenigszins vernauwen en aan den anderen kant de keuring op afstamming zoodanig verruimen, dat stieren, afstammen de van koeien met een goede productie vol gens de gegevens der fokvereeniging, al staan deze niet in het stamboek ingeschreven, toch goedgekeurd kunnen worden. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 15 November. NASPEL VAN DE WINKEL SLUITINGSWET. De 57-jarige heer Pieter B., caféhouder en wat dies meer zij te Schagen, had op Zon- 'dag 15 Mei omtrent 11.50 uur des avonds visch verkocht aan liefhebbers van een har- tigheidje, 'n feit, waarin de gem.-veldwachter Flapper een overtreding zag der winkelslui tingswet, weshalve hij procesverbaal op maakte volgens de regelen der kunst. De kantonrechter, voor wien de caféhouder zich had te verantwoorden bleek ook dezelfde opinie te hebben als de verbalisant en ver oordeelde den verdachte tot 5 boete of 1 dag hechtenis. Met welk vonnis de veroordeeld-», die ver meende niet strafbaar te zijn, omdat zijn in richting niet viel onder het desbetreffende wetsartikel, in hooger beroep kwam en alsnu juridisch ter zijde werd gestaan door mr. Buiskool, om de puntjes nog eens op de i te zetten. De appellant verdedigde zich met tq beweren, dat de door hem verkochte visch- waren ter plaatse werden genuttigd in de daarvoor bestemde localiteit. Doch daartegenover werd aangevoerd, dat de verbalisant de Flapper had geconstateerd dat de vischconsumenten zich met het harti ge hapje naar het aangrenzend café van verdachte begaven, ten einde het gekochte on der genot van een glaasje bier of iets derge lijks te verwerken. Het gebeurde, dat klanten uit het café met bordjes kwamen om zich in den vischwinkel van het verlangde te voor zien. Mr. Buiskool tartte echter den getuige Flapper om met feiten te kunnen aantoonen, dat zulks n a 1 Mei was geschied. De heer Flapper kon niet met zekerheid zeggen of dit tusschen 1 en 15 Mei was ge schied. Wel had hij gezien menschen vanuit het café, die bordjes met afgekloven graten terug brachten, op welke verklaring verdedi ger spottend het hoofd schudde. Verdachte, zei verdediger, brengt natuur lijk bij het opruimen van het café de vuile vischbordjes weer terug. Getuige Flapper bleef beweren te hebben gezien dat n a 1 Mei vischwaren over de toonbank werden gekocht en meegenomen. Er ontstond eenig meeningsverschil tus schen getuige en verdediger over de omstan digheid dat er procesverbaal was opgemaakt op last van den burgemeester. kaar met een veel begrijpenden blik aan. ter wijl beiden dezelfde gedachten hadden. Dit moest de laatste gouden louis zijn, dien ze bezat. Haar oude handen beefden, terwijl ze het geldstuk aanbood, dat ze met smart, maar zonder de minste gierigheid bekeek. Vasten en ontberen waren in even duidelijke trekken in dat gezicht te lezen, als angst en ascetische gewoonten Haar kleeren waren overblijfselen van verganen luister: de flar den van een keurige wijde mantel, hoewel uit den tijd, zorgvuldig verstelde kant, kortom, de flarden van eenmaal gekenden overvloed! De kooplieden, die zich tusschen medelijden en eigenbelang voelden geplaatst, begonnen hun gemoed aoor woorden te luchten. Maar, burgeres, wat ziet ge er vermoeid uit. Wil madame misschien iets gebruiken? viel de vrouw haar man in de rede. Wij hebben uitstekende bouillon, zei de banketbakker. Het is zoo koud, misschien is madame onder het loopen wel bevangen; maar U kunt hier uitrusten en U wat warmen. Wij zijn niet zoo kwaad als we er uit zien, riep de banketbakker uit. Gewonnen door den weiwillenden en aan moedigenden toon der hulpvaardige winke liers, bekende de dame. dat ze door een man was gevolgd en dat zij bang was om alleen naar huis terug te gaan. Is dat alles? hernam de man met d« roode muts. Wacht dan maar even op mij burgeres. (Wordt »ervolgd), j

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 15