Spionnage in dengrooten oorlog Echt en goed Jietk School Qemewtecaden bezoek van den franschen minister godart aan de philips' fabrieken. Te Eindhovenarriveerden hedenmiddag per auto de Fransche minister van volksge zondheid, Justin Godart en mevr. Godart, teneinde een bezoek te brengen aan de Phi lips' Fabrieken. Tevens waren uit Den Haag tle Fransche gezant, baron d'Arnaud de Vi- trolles en mevr. de Vitrolles en uit Parijs de heer Asscher, voorzitter van de Ned. Kamer van Koophandel en mevr. Asscher naar Eindhoven gekomen. In de commissariskamer werden de gasten door dr. A. F. Philips' be groet, waarna de bezoekers zich naar het la boratorium begaven, waar zij door prof. dr. Holst, directeur van het Philips' Laborato rium. werden ontvangen. In de Collegezaal werd door dr Burger een voordracht gehou den over de T.B.C.-bestrijding in de industrie en de uiterst gunstige resultaten hierbij ver kregen met het ,.metalix-röntgenapparaat" vinding van dr. Bouers van het Philips' La boratorium. Na de verschillende toepassingen van de nieuwe „Philora-natrium lampen'' in oogen- schouw te hebben genomen, waarvoor mi nister Godart zijn bijzondere bewondering uitte, werd ten huize „De Laak" gedineerd. Voor hedenochtend staat een bezoek aan de Philips' poliklinieken, laboratorium-afdee- lingen, enz. op het programma. Minister Go dart zal hedenmiddag te 2 uur weer naar Parijs terugkeeren. Dr. A. F. Philips' is bevorderd tot com mandeur in de Orde van het Legion d'Hon- jeur. WERKING ZUIDEKZEESTEUNWET. Overzicht van het derde kwartaal. Aan de mededeel ingen van den rijksdienst ter uitvoering van de Zuiderzeesteunwet over het derde kwartaal ontkenen wij: Gedurende dit kwartaal werd aan tege moetkomingen vergoed en toegelaten ten be hoeve van de opleiding van belanghebbenden en kinderen van belanghebbenden uitbetaald 15.794. Op 30 Septemoer bedroeg het aantal te- werkgestelden aan wie hulp ter verkrijging van werk werd verleend en die thans ge plaatst zijn in een werkkring buiten de Zuiderzeevisscherij, in totaal 916. Ingeschreven sionden nog 1012 belangheb benden of kinderen van belanghebbenden, aan wie op hunne aanvragen hulp werd toege zegd ter verkrijging van eene door hen ver langde betrekking. Niettegenstaande de tijdsomstandigheden bleek het in het afgeloopen tijdvak mogelijk ■vier en dertig be'anghebbenden aan een an deren werkkring te he.pen. Credietverleening. In het derde kwartaal kwamen bij den Rijksdienst 22 ccedietaanvragen Door de be langhebbenden zelf weraen. daar dezen tot de overtuiging waren gekomen, dat het ge vraagde crediet niet in hun eigen belang strekte, twaalf aanvragen ingetrokken of ver- pelen om andere redenen. Afgewezen weiden twintig aanvragen. In het derde kwartaal werd in vijftien ge vallen over het verleende crediet beschikt tot een bedrag van 437.374. Op 30 September waren nog in behande ling 52 aanvragen. Ultimo September 1932 stond een bedrag van 379.228 uit. In het derde kwartaal genoten 3256 per sonen gedurende kortoren of langeren tijd eene geldelijke tegemoetkoming ingevolge art 13 der Zui-Herzeecteunwet. L'itbetaald werd aan dezen »n totaal 221 283. Op 30 September waren 3164 belangheb benden in het genot van eene geldelijke tege moetkoming. Hieronder zijn begrepen 267 vrouwen, welke öf belanghebbenden zijn öf daarmede zijn gelijkgesteld. Op 30 September genoten 162 personen, tot de groep van personen behoorende die op 16 Dec. 1927 jonger dan 25 jaar waren, een geldelijke tegemoetkoming, terwijl in het derde kwartaal voor deze categorie werd uit betaald 11 528 Op 30 September genoten 485 personen, IX. Wat er te Zürich tijdens den oorlog voorviel. Den normalen bewoner van een der landen, die aan directe deelneming aan den oorlog ontkwamen, schijnt het bijkans ongelooflijk te vernemen wat er gedurende den oorlogs tijd op het neutrale, dus onschendbare ge bied is voorgevallen. Vermoedelijk zal geen der oorlogvoerende partijen dit verontschul digen, anders dan met een beroep op het geen... de tegenstander deed. De ligging zoodoende van Zwitserland, veel meer dan Nederland tusschen de oorlogvoerende Partijen ingeklemd, veel meer door zijn Eranseh en Duitsch sprekende gedeelten in twee kampen gescheiden, was weinig aange naam. Men kan er dan ook zeker van zijn, on verhalen van ooggetuigen bevestigen dit, dat de Zwitsersche politie gedurende geheel den oorlog een ongewone waakzaamheid aan den dag heeft gelegd. Wat intusschen niet wegneemt, dat zoowel Genève als Lu- zern, zoowel Bern als Zürich centra van spi onnage waren, waarheen de boden naar de verschillende landen gingen en vanwaar zij kwamen; centra ook in dien zin, dat schijn baar onschuldige persoonlijkheden er met de grootste en blijvende aandacht werden gade geslagen. Men denke maar eens aan dat tref fende verhaal van het schijnbaar vreedzaam uitziend echtpaar, de man van Engelsche af komst, de vrouw van Duitsche, die in een eenvoudig hotel te Luzern verblijf hielden en de draden van de Duitsche contra-spionnage in gemheel die omgeving in handen hielden Totdat zij door een bekwaam agent van de Intelligence'Service op een dwaalspoor wer den geleid, en de man zich, in een onbegrij pelijk goed vertrouwen, naar Engeland be gaf vanwaar bij nimmer tot zijn vrouw is weregekeerd' Men denke ook maar eens aan wat zich aan voorgeschiedenis van defaitis me, voor Frankrijk bestemd, in Zwitserland heeft afgespeeld. En men zie er aan eenen kant de ligging van Geneve, bijkans te gen Frankrijk aanleunend; aan den anderen kant die van Zürich, zoo gemakkelijk vanuit die op 16 Decmber 1927 25 jaar of ouder, doch jonger dan 35 jaar waren, een geldelijke te gemoetkoming. d^ze groep werd in het derde kwar taal uitbetaald 41.266. p 30 September genoten 1536 personen DtMQ^ V^ groep van hen die op 16 in, 35 jaar of ouder waren, een gelde- Yivra R€moftkoming. In het derde kwartaal taaïd f°n3 275. PerSOnen ultbe" QRya^rce gr0ep 60 Êar ou<fcr genoten in JTa T ,een «eIdell'ke tegemoetkoming, n het derde kwartaal 1932 werd voor deze categorie van personen uitbetaald f 55.213. TWEE-EN-EEN-HALF MILLIOEN VOOR HARINGVISSCHERS. Wetsontwerp tot crediet ver tee- nmg ingediend. Mogelijkheid om hoeveelheden uit de markt te nemen. Bij. de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot verleening van een rentedra gend crediet ten behoeve van de haringdrijf- netvisscherij uit te betalen in 1932 en zoo noodig in 1933. De memorie van toelichting beschrijft uit- de oorzaken van de moeilijkheden in dit bedrijf en vervolgt dan: In overleg met belanghebbenden is een re- ge ing ontworpen, welke het den reeders mo gelijk zal maken voor eigen risico haring tij delijk uit de markt te nemen. Volgens deze regeling zal de reedersvereeniging voor de Nederlandsche Haringvisscherij optreden als centrale organisatie, die den reeders op de partijen haring, welke uit de markt genomen worden, voorschot ver'eent, waarvoor de op geslagen haring aan haar ter zekerheidstel ling in eigendom wordt overgedragen Om de reedersvereeniging in staat te stel len dezen opslag te financieren zal te haren behoeve door het rijk een rentedragend cre diet worden geopend van ten hoogste 2.500.000, hetgeen haar naar gebleken be hoefte bij gedeelten ter beschikking zal wor den gesteld. Voorshands zal het voldoende zijn deze regeling te beperken tot de vangst 1932, waarvan de aangevoerde partijen onder nor male omstandigheden voor den aanvang van de vangst 1933 geruimd zullen zijn. Het crediet wordt alleen verïeend ter finan ciering van haring van goede kwaliteit, we ke geschikt is om te worden opgeslagen en be waard, een en ander ter beoordeeling van be- ëedigde deskundigen, door de reedersvereeni ging aan te wijzen, onder goedkeuring van den met de zaken der visscherij belasten mi nister. EEN GELUKTE ONTSNAPPING. Een dorp dronken gevoerd om een arrestant te kunnen vrijlaten. Een eierhandelaar te Nijmegen, die gere geld zaken in Duitschland doet, heeft een hachelijk avontuur beleefd, waaruit hij ech ter op sensationeele wijze door zijn vrienden gered werd. De man was niet voldoende bekend met de in Duitschland uitgevaardigde deviezenver- ordening en had zich daardoor onwetend aan een overtreding schuldig gemaakt, waar voor hij door de Duitsche douane gezocht werd. Toen hij des avonds met zijn auto uit Duitsch'and naar Nijmegen terugkeerde, werd hij te Wvler aangehouden en naar het arrestantenlokaal aldaar overgebracht, in af wachting van zijn overbrenging naar de ge vangenis te Kleef. De chauffeur mocht met den auto naar Nijmegen gaan en bracht de jobstijding aan de familie van den eierhande laar over. Een aantal vrienden van den ar restant beraamde oogenblikkelijk plannen om den man te ontzetten. Men toog naar Wvler en in een café, in de onmiddellijke nabijheid van het arrestanten lokaal, werd een „reuzenfuif" aangericht, waarbij de Niimegenaars zich van de gulste zijde deden kennen. De Duitsche bezoekers van het café, benevens de kastelein en een aantal douanebeambten, werden royaal ge- tracteerd en de feeststemming steeg met het kwartier. Toen het Duitsch-Nederlandsch verbroe- Duitschland bereikbaar, maar eens op aan. Het is zelfs de vraag of niet verschillende personen in dienst van de spionnage, zich in een dergelijke stad nauwelijks veilig gevoel den. Handige ontvoeringen zijn te allen tijde mogelijk gebleken. o Men zou geneigd zijn datgene wat van zoodanige spionnageverhalen tot ons komt, als pure fantasie te beschouwen, wanneer het niet met zoo absolute zekerheid, met het aan wijzen van personen en adressen, werd ver meld. Te Zürich heeft de spionnagedienst van de geallieerde landen geheel een drukke rij ingericht, waar zoogenaamd valsche num mers van een vooraanstaand Duitsch blad, als hoedanig de „Frankfurter Zeitung" werd gekozen, werden vervaardigd. Het was aan den geallieerden spionnagedienst ter oore gekomen, dat vanuit een Zwitsersche fabriek, zeer nabij de grenzen gelegen, munitiezen dingen, die natuurlijk niet veroorloofd wa ren plaats hadden. Dit geschiedde onder dekking van groote pakken couranten, die natuurlijk slechts de vlag voerden voor deze bedenkelijke lading. Het heet, dat men er van den kant van dezen dienst niet tegen op zag om geheel de fabri*k in de lucht te doen springen, welke ontploffing, als waarschu wing bedoeld, echter slechts korten tijd hielp Opnieuw gingen deze zendingen voort en toen besloot.de geallieerde dienst om er ge- t-ruik van te.maken door schijnbaar echt Duitsëhe couranten, die intusschen een de- faitistischen inhoud hadden, naar binnen smokkelen. Met behulp van beljourna listieke adviseurs werden valsche nummers van de „Frankfurter Zeitung" gezet, gedeel lelijk mét juisten. gedeeltelijk met onjuisten inhoud, en het zijn deze nummers, waarvan foto's ter beschikking staan, die in vrij groot aantal aan de Duitsche bevo'king in handen Werden gespeeld, en waarin Duitsche berich ten over overwinningen werden omgezet in die over nederlagen. Niet minder dan 22 dergelijke nummers van de „Frankfurter Zei tung" zijn op deze manier gedrukt en ver schenen: ^gênaardig is het, dat, niettegen staande de oplage van deze nummers niet zoo'heel gering was. een volledige serie er van, wellicht slechts in een enkele bibliotheek zijn Poeder* alleen, wanneer zij de hand- teekening dragen van den fabrikant A. Mijnhardt. Maagpoeders. Hoofdpijnpoeders. Kiespijnpoeders. Hoestpoeders, \X> ormpoeders, enz. Per poeder 8 ct. Per doos 45 ct. Bij uw drogist. deringsfeest het hoogtepunt had bereikt sloop een der Nijmegenaars weg en begaf zich naar het arrestantenlokaal, waarvan hij de sloten en deuren met breekwerktuigen be gon te bewerken. De deuren werden finaal gesloopt en niet zoodra zag de eierhandelaar den weg vrij, of hij zette het op een loopen. Door velden, over slooten en akkers bereikte hij het Nederlandsch grondgebied, waar een auto gereed stond, die den vluchteling naar Nijmegen bracht. Even later werd ook het feest in de Wylersche dorpsherberg beëin digd en later in Nijmegen, nochtans niet in aanwezigheid van de Duitsche douane, voortgezet. Eerst den volgenden morgen ontdekte men in Wyler, wat het eigenlijke doel van de komst van de Nijmegenaars was geweest en de vreugde in het dorp over de gelukte ont snapping is algemeen. UITZENDING VAN ZWAKKE KINDEREN NAAR KOLONIEHUIZEN. De Centrale Raad voor Kinderuitzending, welke het centrale orgaan is van de vereeni- gingen, die zich bezig houden met het werk der kinderuitzending, heeft een request ver zonden aan de leden van de Tweede Kamer, waarin hun verzocht wordt, het daarheen te leiden, dat de post voor uitzending van zwakke kinderen naar koloniehuizen en ge zinnen op de begrooting 1933 weer wordt gebracht op 265.000. De voorgestelde ver laging van het rijkssubsidie met 25 pCt., zou, mede in verband met de daling van de bij dragen uit anderen hoofde (provincies, ge- meent enen particulieren) beteekenen, dat 6000 kinderen minder uitgezonden zullen kunnen worden. DE JUWEELENDIEFSTAL BIJ DR. IR. PHILIPS. Invrijheidstelling van drie gearre steerden bevolen. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft in- vrijheidsstelling bevolen van de drie perso nen, die gearresteerd waren in verband met de inbraak en juweelendiefstal bij dr. ir. Phi lips. Het vooronderzoek heeft geen voldoende aanwijzingen voor hun gevangenhouding op geleverd. Deze drie personen, waaronder een vroe gere huisknecht, zijn ter beschikking van den Vreemdelingendienst te 's-Gravenhage ge steld, die hen vermoedelijk over de grens zal zetten. De aanvraag om uitlevering van den vier den verdachte, die onlangs te Berlijn was ge arresteerd, komt hiermede te vervallen. DE TIJDELIJKE VERHOOGING VAN INVOERRECHTEN. Een amendement op het wetsont werp ingediend. De heeren Knottebelt c.s„ leden van de Tweede Kamer, hebben een amendement in gediend op het wetsontwerp tot tijdelijke hef fing van opcenten op sommige invoerrechten en op de accijnzen op bier en suiker, alsmede herziening van het tarief. De strekking van dit amendement is geen opcenten te heffen van thee. VERKEERSONGEVALLEN. N Auto geslipt. Twee gewonden. Vanochtend omstreeks 9 uur had op de nieuwe brug bij Keizersveer een ernstig auto-ongeluk plaats. Een luxe-auto, gemerkt G 42124, kwam met een vaart van ongeveer 80 K.M. uit de richting Dussen aangereden en slipte op de Jbrug. De wagen kwam tegen het ijzeren hekwerk van de brug terecht. De bestuurder van den auto en zijn echtgenoote, de heer en mevr. B. uit Amsterdam, werden uit den wagen geslingerd en met een zware en vermoedelijk in de archieven van de In- telligence Service in Downing Street is te rug te vinden! Dat men en dit volkomen wederzijds niet opzag togen de ergste maatregelen, be wijst de diefstal, die ton nadeele van den Oostenrijksche Consul-Generaal te Zürich werd gepleegd. Men wist natuurlijk heel goed, dat in handen van dezen Consul- Generaal belangrijke geheimen waren. Om het nu mogelijk te maken hem deze te ontfut selen, werd een inbraak met diefstal beraamd. De Consul-Generaal werd gedurende enkele uren van zijn bureau verwijderd; een nage maakte uitnoodiging van een der militaire attachés van het Oostenrijksche gezantschap te Bern bracht hem op een bepaald uur m het hotel Baur au Lac, waar de telefonische boocschap van den bewusten officier reeds was ontvangen, dat hij zich eenigszins had verlaat. In dienzelfden tijd waren de mannen van de Intelligence Service aan den gang, zulks onder leiding van den ir het burger lek leven als eerwaardig groothandelaar in zijden artikelen fungeerenden bewoner van de Usteristrasse. Een Italiaansch medewerker was op het spoor gekomen van een nieuwe vinding voor het verbreken van sloten. Met den portier van het Consulaat had men niet zoo heel lang moeite; in den korten tijd, die tor beschikking stoond, werd geheel de brand kast leeg gehaald, en <ond men een lijst van Italiaansche spionnen, die in Oostenrijkschen dienst werkten, de bewijzen van het complot dat de „Leonardo da Vinei", een der grootste kruisers van de Italiaansche vloot, tot zinken had gebracht, en tal /au belangrijke ge gevens betreffende Oostenrijksche spionnen in Zwitserland. Het was goed, dat met spoed werd gewerkt, want toen de Consul-Generaal bijkans twee uren vergeefs op zijn militairen vriend had gewacht ging er plotseling een schok van wamrouwen door hem een. Drin gend belde hij het Oostenrijksche gezant schap in Bern op. en vernam daar van den officier zelf, dat hij in Bern was en dat er van een uitnoodiging zijnerzijds geen sprake was. Geen tijd verliezende, ging de Consul- Generaal in allerijl naar zijn bureaux terug; hersenschudding opgenomen. Per auto zijn zij in zorgwekkend en toestand naar het r k. ziekenhuis te Raamsdonkveer vervoerd. De auto werd zwaar beschadigd. Gevolg van mist. Een doode en een zwaar gewonde. Te Weite, gemeente Vlagtwedde "(Gr.) is gistermorgen een motorfiets, waarop de gebr. Wiertsema, twee te Weener, in Oost-Fries land, wonende molenmakers, vroeger wonen de te Beerta, reden, tengevolge va- den mist in aanraking gekomen met een kolenauto van de firma Brouwer te Winschoten. De be stuurder van de motorfiets werd tegen een boom gesmakt en is dood opgenomen; zijn broer werd op den berm van den weg geslin gerd en is in hoogst ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Winschoten overgebracht. Dr. Bloem uit Vlagtwedde, die in allerijl was ontboden, raakte door den mist met zijn auto van den weg en kwam in een sloot te recht. Zijn auto is zwaar beschadigd. Hij kreeg enkele schrammen. Auto in Drentsche Hoofdvaart. Gisteravond reed de heer Prummel uit Veendam, met zijn auto ten gevolge van den dikken mist bij de Witte Wyk te Smilde in de Drentsche Hoofdvaart. Hij wist zich zelf te redden. De auto werd ernstig beschadigd op het droge gebracht. KORTE BERICHTEN. De Eerste Kamer is weder bijeengeroe pen iegen Dinsdag 22 November des avonds om half negen. Prins Hendrik, die momenteel in Meck- lenburg vertoeft, is voornemens 30 Novem ber a.s. uit het buitenland terug te keeren. Pc politie te IJmuiden heeft zekeren D. W. uit Amsterdam aangehouden, die Zon dag voor den wedstrijd der voetbalvereni ging Stormvogels vervalschte plaatsbewijzen heeft verkocht. Een groot aantal vaste ambtenaren van den dienst van publieke werken te Amster dam is aangezegd dat zij, wegens inkrim ping der werkzaamheden, op wachtgeld zul len worden gesteld. De N.V. Theehandel en Koffiebranderij voorheen R. H. Dijkstra heeft haar bedrijf van Leeuwarden naar Amsterdam overge bracht. In de Friesche hoofdstad blijft een distributie-afdeeling. De reden van de over plaatsing is, dat Amsterdam gunstiger ligt voor de ontwikkeling van het bedrijf. Voor de betrekking van onderwijzer aan de Maranathaschool te Winschoten hebben zich 117 sollicitanten aangemeld. HOORN. Crematie ds. A. Klaver Fz. Onder zeer veel belangstelling is in het crematorium op Westerveld te Vel- sen de verassching geschied van het stoffelijk overschot van ds. A. Klaver Fz., predikant bij de remonstrantsche gemeente te Hoorn. Aanwezig waren prof. dr. G. J. Hee- ring, hoogleeraar aan het Seminarium te Leiden der Rem. Broederschap, ds. N. Blokker te Utrecht en dr. K. F. Spar- naai, secretaris en lid van de commissie tot de zaken der Rem. Broederschap; de kerkeraad der Rem. Geref. gemeente te Hoorn, mej. dr. F. W. Rappold, Rem pre dikant te Alkmaar; ds. K. Klaassen, ds H. van Lunzen en ds. L. R. v. d Broek, predikanten der Ned. Herv. gemeente te Hoorn, ds. M. Uiterdijk, tot voor kort Doopsgezind predikant te Hoorn; ds. W. Banga, Doopsgezind predikant te Pur- merend; de heer M E. v. d. Veen, direc teur der Rijks H. B. S. te Hoorn en vele gemeenteleden. Gesproken heeft prof. dr. G. J. Hee- ring, die als hoogleeraar van het semi narium, namens de Remonstrantsche Broederschap en het corps van Remon strantsche predikanten een woord van afscheid en dank sprak. vond deze geheel overhoop, de brandkast open. n een oogwenk begreep hij de verant woordelijkheid, die men op hem zou leggen; de schande, waaraan hij werd overgeleverd, en het snelle besluit nemende, dat in die dagen een ieder voor oogen moest staan, nam hij een revolver uit zijn bureau en schoot zich door het hoofd. Het schot was nog niet in de verte weg gestorven of reeds kwam de Zwit sersche politie, door den portier van het Consulaat gewaarschuwd, toestellen om vast te stellen dat zij het spoor der inbrekers zoo goed als zeker niet zouden kunnen vinden. En de groothandelaar in zijden ar tikelen in de Usteristrasse ging door zijn agenten uit de verschillende deelen van Zwit serland en het buitenland te ontvangen en zette steeds opnieuw zijn onschuldigst denk bare gezicht. c Een anderen keer beraamde de Intelligence Service in alle kalmte een diefstal in het post kantoor te Bern. Men begrijpe het goed; De Intelligence Service bleef als altijd op den achtergrond; de agent, die de orders van den dienst uitvoerde, werd van valsche Ame- rikaansche papieren voorzien en zou werd hij gesnapt, bekennen, dat het hem om aan- geteekende zendingen met geldswaarde te doen was. Maar hij slaagde buitengewoon gemakkelijk in de hem gegeven opdracht, zulks tengevolge van mindere waakzaamheid van het personeel. En zoodoende kon wor den vastgesteld, dat een zekere Jean Guil- laume Metz oogenschiinlijk een kamerdienaar zonder meer, die zijn heer van twijfelachtige afkomst naar Biarritz was gevolgd, en die een ietwat onvoorzichtig telefoongesprek had gevoerd, een schakel van verbinding vormde tusschen de Duitsche spionnage in Spanje en in Zwitserland Via Frankrijk en dit in vollen oorlogstijd, gingen en kwamen de berichten, en wellicht zou dit nog langen tijd zoo zijn gegaan, indien ntot dit ongelukkige telefoon gesprek, dat natuurlijk afgeluisterd werd. had plaats gehad. Op een bepaald punt op de Spaansche grens gingen de boodschappers over; de documenten werden naar de Duit sche spionnage-centrale te Barcelona gebracht pn vandaar via Zweden in Duitschland geïn- Een kerkganger sprak woorden van dank voor wat hij van ds. Klaver geno ten had. Ds. W Klaasen sprak in opdracht van den kerkeraad der Ned. herv. gemeente te Hoorn. Namens de Vrije gemeente te Amster dam sprak ds. P v. d Veer een woord van hulde aan de nagedachtenis van den overledene. De heer J A. Doorn sprak namens de rem. gemeente te Hoorn woorden van dank aan den leeraar, die niet alleen een gevierd spreker was, maar die de ge meente steeds opvoerde tot geloof en vertrouwen. Daarna heeft ds. N. Blokker het Onze Vader uittgesproken, waarna de kist daalde onder het spelen van Lied 47 uit den Bundel van den Ned. Protestanten bond „Beveel gerust uw wegen". Een zvager van den overledene heeft dank gezegd voor de groote belangstel ling. URSEM. De raad vergaderde hedenmorgen ten 10 ure voltallig. De agenda bevatte een 12 tal punten waar van het laatste met het woord „geheim" was aangegeven. Nadat de voorzitter, de heer D. f. C. f. v. d. Heuvel zich met de ambtsketen had om hangen, opende hij de zitting met het uitspre ken van den wensch, dat de beraadslagin gen tot heil van de gemeente zouden strek ken, waarna hij als secretaris de notulen las. Ingekomen was een uitvoerig adres van de A'gemeene Nederlandsche Vereeniging voor Geneeskunde, waarin, in het belang van de vo'ksgezondheid verzocht wordt adhaesie te betuigen met een adres aan de Tweede Ka mer. waarin oj>gekomen wordt tegen de na- deelige gevolgen die het plan-Welter voor de volksgezondheid zal hebben. Dit adres werd voor kennisgeving aange nomen. Van den minister van binnenlandsche za ken was bericht ingekomen, dat de door het rijk te verstrekken bijdrage in het tekort van de Woningbouwvereeniging was bepaald op 599.71. Een suppletoire begrooting 1932 werd conform vastgesteld. In de vacature van den heer v. d Heuvel als lid van het B. A. werd met 4 tegen 3 stemmen op den heer J. A. Groot, tot lid van het B. A. gekozen de heer Jb. Stuiit. Ingevolge een verzoek van den heer G. Nat sfe'den B. en W. voor, om geduren de de wintermaanden het vervoer van ziin zoontie, leerling van een onderwijsinrichting te Alkmaar voor rekening van de gemeente te nemen. De heer Broertjes bepleitte vrij bus vervoer gedurende het geheele jaar, aange zien in een ander geval het gedurende een geheel iaar verleend was. De wethouders verzetten zich tegen dit voorstel. In het door den heer Broertjes hedoe'de geval betrof het een wpps. Zij oordeelden het boven dien wel moge'ijk om in de zomer maanden per riiwiel te riiden. De voorzitter oordeelde ook. dat men fketong met de omstandigheden moest hou den. De wees was voor 3 per week besteed en moest daarvan nog gek'eed worden Van de pleegouders kan men niet vorderen, dat ook 7'i nor* de btiskocten voor het bezoeken aan de ambachtsschool betalen. De heer Broerti es oordeelde de om standigheden van adressant ook moeilijk Het voorstel van den heer Broerties werd ni°t gesteund, waarop het voorstel van B. en W met 6 ten^n 1 stem werd aangenomen. De heer Schaao rapporteerde namens de rommissie over de gemeentebegrooting 1933. De commissie was allereerst van oordeel, dat met het 00? op den slechten tijd het onder houd van het raadhuis niet verwaarloosd' m'n worden. De commissie stelde daarom voor aan dei» gemeente-architect een onderzoek op te dta- troduceerd. Of wel, zij kwamen uit Spanie en gingen via Frankrijk naar 7witserland op even gevaarlijke en avontuurlijke wijze. De diefstal in het postkantoor te Bern bracht de Fransche veiligheidsdienst op het spoor van den Argentijn, te Maiseliie gevestigd, die blijkbaar loerde op den ondergang van den Franschen kruiser ..Kléber" Maar met spoed werd hij gevat, door den krijgsraad ter dood veroordeeld, welk vonnis als zoovele andere, bij het kasteel van Vincennes werd voltrok ken. De verrader troostte zich met het feit, dat hij Argentijn was en dus zijn vaderland niet had verraden. o Met dit resultaat niet tevreden, werkte de Intelligence Service verder teneinde den overgang over de Spaansch-Fransche grenzen op het spoor te kernen. De agenten van den dienst troffen in Taroes een praatgragen huzaar aan, die niet alleen duidelijk te ver staan gaf, dat hij van plan was te desertee- ien, maar die zelfs den weg verklapte waar langs de ontvluchting zou plaats vinden. De mannen van de Intelligence Service posteerden zich op dien weg, maar een geweldig on weer maakte het den spionnen mogelijk hen te passeeren zonder dat zij her bemerkten. Zij gingen hen na. doch toen zij hen inhaal den waren ze reeds op Spaansch gebied. Echter, er was nog geen douanepost en de geallieerden ontzagen zich niet op de Duit sche spionnen een hevig geweervuur te openen. Dat leidde tot ettelijke slachtoffers, die van hun kostbare documenten-schat wer den beroofd. Niet minder dan 50 geheime fotografiën van het Fransche front vielen de Intelligence Service in nanden. modellen van het nieuwe gasmasker, van de nieuwste mi trailleurs, en tevens gehee! een serie van ge wichtige diplomatieke documenten. o De praatgrage huzaar ontmoette voor den krijgsraad de mannen met wie hij zich in de herberg te Tarbes zoo aangenaam had onder houden, opnieuw Hij werd voor zijn verraad met den kogel gestraft en hij stierf zonder ook maar een oogenblik berouw te hebben getoond.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 17