Alkmaarsche Courant. De bruid van het Glomdal Jiadionieuws ReoPitazaken feuilleton. £attd= en JuUéouux Hondem rler en dertigste Jaargang. DINSDAG 15 NOVEMBER. k d2irlftv^w,g-.1005-11-20 Avondcon cert door solisten, viool en piano. voor den politierechter te alkmaar ittt<fi iafi^andag 14 november. itsluitend behandeling van dp be.lastingzaken. BROEK OP LANGEND!JE. EINDE. No 1932 Woensdag 16 November Uiiversum, 296 Af. (Uitsluitend VARA). 8 Gramofoonplaten. 10— VPRO-morgta- wijding. 10.15 Voor Arb. in de Continube drijven. G. J. Zwertbroek, toespraak; De No tenkrakers o.l.v. D. Wins en R. Numan, voordracht. 12.—1.45 VARA-kleinorkest o. 1. v. P. Duchant en gramofoonplaten. 2- Vrouwenuurtje. 3.— Voor de kinderen. 5.30 „De Notenkrakers o.l.v. D. Wins en orgel spel door Joh. Jong. 7— Weekoverzicht door J Oudegeest. 7.20 Binnenvaartuurtje. 7.55 Gramofoonplaten. 8.S. de la Bella: De vakbeweging. 8.20 De Flierefluiters o.l.v. H. de Groot m. m. v. Alb. de Booy, zang. 9 In Fantasio", radio-parodie van Paoll door Tummers. 9.45 Orgelspel J. B. MacCarthy m m. v. A. de Booy, zang. 10— Vaz Dias. 10.10 „De Flierefluiters" o.l.v. H. de Groot m m. v. Alb. de Booy, zang. 11.—12.— Gra- pofoonplaten. Huizen, 1875 Af. (Uitsluitend NCRV) (Friesche Radio-dag). 8.Schriftlezing en koorzang. 8.45 Concert. J. P. de Jong, viool en G. J. ten Hoor, pianc. 9.05 Friesche Lec tuur. 9.30 Vervolg concert. 9.50 Voorlezen door O. Santema. 10.10 Vervolg concert. 10.30 Morgendienst. 11— Concert. Koor De Lofstem" o.l.v. S. Leistra en orkest „De Bazuin" o.l.v. A. H. v. d. Helm. 1.— Rond gang door het Friesch Museum te Leeuwar den. 2.— Concert. H. Borkent, tenor. K. Kueter, cello en R. Beintema, piano. 3.— Causerie 3.30 Friesche schetsen. 4— Friesch Kinderuur. 5.— Causerie door ds. D Zwart. 5.30 Zang door Friesch koor. 6 Landbouwhalfuurtje. 7.Afgestaan. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8—10.30 Avonduit zending uit de Broere-kerk te Bo'sward, m m. v. orkest, koor en sprekers. 10 30 Vaz Dias. 10.40—1130 Gramofoonmuziek. Daventry, 1554 Al. 10.35 Morgenwijding. 1050 Berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Orgel spel Q- MacLean. 1.05 Leonardo Kemp's Piccadilly orkest. 1.50 Toespraak door Sir A. Hurd. 2.15 Gramofoonplaten. 2.45 Voor de scholen. 3.50 Sted. Orkest Bournemouth o.l.v Sir. D. Godfrey. 5.05 Orgelspel S. Gustard 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 650 Italiaansche liederen uit de 17de eeuw. 7.10, 7.30, 7.50 en 8.20 Lezingen. 8.35 BBC-Sym- ?honie-orkest m. m. v. Dameskoor en E. chumann o.l.v. Ernest Ansermet. 9.30 Ber. 9.45 Vervolg concert. 10.35 Lezing. 10.50 Sandor Bura's Tzigane-orkest uit Boedapest 11.15—12.20 Dansmuziek door de Monseig neur Band o.l.v. Lew Stone. Pari/s „Radio-Paris", 1724 Af. 8 05 Gra mofoonplaten. 12.35 Operettemuziek door het Omroeporkest. 1.25 Vervolg concert. 750 Concert door het Omroeporkest. 8.35 Concert uit Daventry. 10.35 Gramofoonmuziek. Ralundborg, 1153 Af. 11.201.20 Concert uit het Bellevue-Strandhotel. 2.20—4.20 Mo gens Hansen's orkest. 4.204.50 Gramo foonplaten. 7.20 Radio-strijkorkest o.l.v. E Reesen. 7.50 Radio-tooneel. 8.05 Operette muziek o.l.v. E. Reesen, o.a. uit „The Geisha", Jones. 9.20 Piano-recital door V. Fischer. 9.50—10.30 Oude Kamermuziek door Blaas-Trio en Cembalo, o.a. Trio, G. Ph. Telemann. Langenberg, 473 Ai. 6.207.50 Gramo foonplaten. 12.20 Concert o.l.v Eysoldt. 3.50 Concert o.l.v. Wolf 720 Koorconcert ter ge legenheid van den Boete- en Biddag m m. v orkest en solisten. Leiding: F. Lehmann. Rome, 441 Af- 8.05 Gevarieerd concert m. tn. v. orkest en solisten. 8 05 Radio-tooneel. 10.20 Vervolg concert. Leiding R. Santarelli. Brussel, 508 en 338 Af508 M.: 12.20 Gramofoonplaten 12.35 Zang door G. Meija, bariton. 1.30 Omroepklein-orkest o.l.v. P. Leemans. 5.20 Concert o.l.v. Fr. André. 6.50 Gramofoonplaten. 7.05 Omroepklein- orkest o.l.v. Leemans. 8.20 Omroeporkest 0.1.v. Jean Kumps. 10.30 Gramofoonplaten 338 M.: 12.20 Omroepkleinorkest ol.v. P. Leemans. 1.30 Gramofoonplaten. 5.20 Om roeporkest o.l.v. Kumps. 6.20 Gramofoonpl. 6.50 Sonates voor viool en piano. 8.20 Om roeporkest o.l.v. Fr. André. 9 05 Radio-too neel. 9.35 Vervolg concert. 10.30 Concert o. 1. v. Paul Moreau. Zeesen, 1635 Af. 7.35 „Requiem" van mofSe\ï,pYVfr(!i' Solisten' ^or en orkest o.l.v. uit het Noorsch van Jacob B. Buil. 24; Dat is boos opzet! zeide de mannen, en wisten geen raad. Ola Glomgaardn zag vuurrood van woede Ze keken naar het drietal aan de overzijde Nu krijg je betaald, hetgeen je hebt ge daan, zei hij zacht tot Berit. Van den overkant riep men. Het was Tore, die riep. Stuur den grooten Bruine over, schreeuw de hij. Neen, neen, riepen verscheidene der mannen. Berit zat bleek naar de overzijde te staren Er werd weer geroepen. Hierheen met den grooten Bruine! Toen zei de jongen, die het paard vast tie— Laat hem het paard toch hebben! De mannen zwegen. De iongen leidde den grooten Bruine naar den kant, gaf hem een tikje en schreeuudc hem toe. was vïla?Z g van den Politierechter wfkkeS rW Sp€NC'av bestemd voor de af wikkeling der sinds Mei j.1. omresnaarde he- de riiksarf6" h€t WaS hcden echter niet bariton Hip mr' Asser' de Whispering klan^pn in ^ewoon'ij'c onverstaanbare fenrip hpfi"tWens?en en verlan«ons betref- trprc t» lo* van de 49 mgeschreTen bezondi- g gen de inkomsten, rijwiel- en wegen belasting zou kenbaar maken, doch mr 8 B. jossehng uit Utrecht op wiens voor aracht geen aanmerking gemaakt kon wor- In verband met de bezuiniging bij justitie, wier verkwistend leven men nu eensklaps scnijnt in te zien, is al reeds een tip gegeven om den Rijksadvocaat, als totaal overbodige weelde, zijn congé te geven. Ronduit gezegd is dit idéé nog zoo kwaad niet De vertegenwoordiger van het openbare ministerie is toch zeker mans genoeg, om ook deze strafzaken te behandelen. EEN AUTOMOBILIST, DIE MISSCHIEN DACHT DAT DE CONTROLEURS STONDEN TE DROOMEN. Gedurende de wegenbelastingcontrole, op Zondag 24 Mei 1932 te Egmondbinnen ge houden door den belastingambtenaar G Moedt geassisteerd door den gem. veld wachter J. Kramer, werd ook aangehouden de bestuurder van een luxe wagen getee tariO- no. 38330, welke heer moeite scheen te hebben met het opschommelen van zijn wegenbelastingkwitantie en op een naar hij meende onbewaakt moment, de kans waar nam om vol gas te geven en eensklaps door de vuurlinie heen te stuiven. Deze truc mocht echter niet baten, want veldwachter Kramer had bereid het nummer genoteerd, en het bleek na onderzoek, dat de bestuurder was de brandstofhandelaar Jannis V. uit Haarlem, die zich dan ook op de zitting van 23 Mei voor dit nogal ernstig verzwaarde feit had te verantwoorden. De verdachte gaf echter geen blijk van interesse, waarop de Politierechter die persoonlijk eens 'n woordje met dezen re calcitrant wenschte te wisselen, gelaste aan houding der zaak tot heden, met bevel, dat de verdachte alsdan zou worden voorgeleid ten einde a tout prix te bevorderen, dat öe heer V. de behandeling in persoon zou bij wonen. De 49-jarige heer V., voorzien van een ge- uniformden kindermeid, was thans prompt o; het afgesproken uur ter plaatse. Persoonlij, viel hij bijzonder mee! Inplaats van een bru ten wetsverachter, bleek hij te zijn een braaf burgermannetje, dat heel behoorlijk wist waar hij „staan" in casu „zitten" moest en nederig zijn tekortkoming tegenover de die naren van de fiscus erkende. Hij moest echter bloeden dat het liefhebberij was en werd veroordeeld tot 30 boete of 15 dagen, in welk vonnis door hem werd berust. WAARSCHUWING VOOR INKOMSTENLIJDERS. DIE HUN TIENTJES LIEFHEBBEN! Een tweetal nalatige invullers van hun in komstenbelastingaangiftebiljet, de heeren Albert B. en Cornelis Br., stonden heden m persoon terecht en werden na veel pourpar- lers ieder veroordeeld tot 10 boete of 5 da gen hechtenis. De heeren kozen eieren voor hun geld en berustten wijselijk in dit vonnis OVERTREDING INKOMSTENBELASTING. Albert BI., koopman te Helder, 10 boete of 5 dagen hechtenis; Corn. B., winkelier te Helder, 10 boete of 5 dagïh hechtenis; Arie Boot, schuitenvoerdei te Wormer, 3 boete of 3 dagen hechtenis; Joh. T., schip persknecht te Harenkarspel, 3 boete of 3 dagen hechtenis. RIJWIELBELASTING. Petrus B., los werkman te Bovenkarspel, 5 boete of 5 dagen hechtenisPetrus B., los werkman te Bovenkarspel, f 5 boete of 5 dagen hechtenis; Corn. B, boterhandelaar te Helder, f 6 boete of 6 dagen hechtenis; Pie- ter B., los arbeider te Noordscharwoude, 5 boete of 5 dagen nechtenis; Adr. Joh. G., schipper te Noordscharwoude, f 5 boete of 5 dagen hechtenis; Eldert G Petroleum- venter te Bergen, 5 boete of 5 dagen hech tenis; Jan Gschipper te Koedijk, als voren; Corn. H., los werkman te Alkmaar, als voren; Jan H., los werkman te Alkmaar, als voren; Joh. K., arbeider te Koedijk, als voren; Corn. W. v. d. Kr., landarbeider te 's-Gravenhage als voren; Dirk K.. schilder te Haarlem, als voren; Roelof L., los arbeider te St. Maarten, als voren; Klaas R., los arbeider te Barsm- Het paard keek om, ging toen kalm he«. water in en begon over te zwemmen. De stoet zat op de paarden uit te turen over de rivier. Nu klom het paard aan wal Tore ging er naar toe, greep het dier bij den teugel en keerde het om. Hij sprak met de beide ouden, die vlak mij hem stonden Jakob Braaten keerde zich tot Kari en sprak lang met haar. Daarna wees hij naar de overzijde. Nu steeg Tore te paard, draaide om en reed ^Dowtsbl'eeic zat Berit in het. zadel en keek naar de overzijde, maar zei geen woord. ja> Zou dat gelukken? mompelden de mannen onder elkaar. t Laat hem maar doen, zei de knecht. Daar zagen ze opeens, dat Tore inhield en omkeerde. Zijn moeder had hem geroepen en stond nu met een groot pak in de hand oo het strand. Tore nam het aan, keerde weer om en reed voor dén tweeden keer te water in. Het paard wendden den kop om. toen de stroom hem tot over den buik kwam, daarna begon het te zwemmen en werkte zich met zware slagen proestend door de strooming heen. Tore had den teugel los gelaten en hield zich met de linkerhand vast aan de manen. In de rechter hield hij het pak hoog opgeheven Het water kwam hem tot hoog over het lichaam. De bruidsstoet zat, als vastgenageld op de paarden, te wachten. gerhorn. als voren; Jan R grondwerker te Medemblik, als voren; Pieter S., veehandelaar te Harenkarspel. als voren; Pieter S.. vee handelaar te Harenkarspel, als voren; Willem Chr. Sp., metselaar te Bergen, als voren; Maartje S., geboren Stgeen beroep, te Alk maar. als voren; Pieter VI., grondwerker te Andijk, als voren; Joh. H. V., groentehande laar te Wielingen, als voren. OVERTREDING WEGENBELASTING. Jan B.. vrachtrijder te Purmerend, 15 boete of 15 dagen hechtenis; J. S. de B.. uit voerder te Schoorl, 10 boete of 5 dagen hechtenis; Vincent G. A. E., grossier te Hoorn, 10 boete of 5 dagen hechtenis; Q. G., granietwerker te Alkmaar, f 5 boete of 5 dagen hechtenis; Anth. G. v. d. G., koop man te Bussum, f 10 boete of 5 dagen hech tenis; Hetzer de G., manufacturier te Scha- gen, f 10 boete of 5 dagen hechtenis; J. J. G., kermisreiziger, zwervende, 12 boete of 6 dagen hechtenis; Gerrit H., dierenarts te Wijk aan Zee en Duin. aangehouden tot 17 December; Thijs H., bakker te Medemblik, 10 boete of 5 dagen hechtenis; Hendr. K., vrachtrijder te Harenkarspel, 12 boete of 6 dagen hechtenis; Roelof L., los arbeider te Wieringerwaard, 10 boete of 5 dagen hech tenis; Andries W. L., kantoorbediende te Amsterdam, 10 boete of 5 dagen hechtenis; Gerben L., chauffeur te Amsterdam, 5 boete of 3 dagen'hechtenis; G G. M., grondwerker te Amsterdam, 5 boete of 3 dagen hechte nis Marinus S werkman te Amsterdam, f 5 boete of 3 dagen hechtenis; Jen de S., grond werker te Amsterdam, 5 boete of 3 dagen hechtenis; Mart. Joh. v d. M., koopman te Purmerend, 15 boete of 5 dagen hechtenis; Corn. v. d. O., caféhouder te West-Graftdijk, f 10 boete of 5 dagen hechtenis; Jacob O., chauffeur te Koedhk, 10 boete of 5 dagen hechtenisSjoube O., reiziger te Hilversum, 5 boete of 5 dagen hechtenis; Simon R., vrachtrijder te Wijk aan Zee en Duin, 6 boete of 3 dagen hechtenis; Hartog S., chauffeur te Amsterdam, 15 boete of 5 dagen hechtenis; Pieter Sch., chauffeur te Alkmaar, f 10 boete of 5 dagen hechtenis; Adr. Corn. S., dansleeraar te Alkmaar, f 5 boete of 3 dagen hechtenis; Joh. Chr Alb. S., slagers knecht te Wijk aan Zee en Duin, f 6 boete of 3 dagen hechtenis; Aris V., chauffeur te Den Helder, 10 boete of 5 dagen hechtenis; Jan v. d. V., werkman te Wieringerwaard, f 5 boete of 3 dagen hechtenis NOTARIS VOOR DE RECHTBANK. Voortgezet getuigenverhoor. Gister zette de rechtbank te Amsterdam de behandeling voort van de strafzaak tegen den notaris mr. M., verdacht van valschheid in geschrifte, subs. oplichting, meer subs. mede plichtigheid aan oplichting. In de tijden van de „Aufwertung" zou hij valschelijk verkla ringen hebben afgegeven, dat obligaties van Duitsche steden reeds sedert 1916 in handen van één persoon waren geweest. De desbe treffende stukken werden door deze verkla ring tot z.g.n. „oud-bezit", waardoor zij in tegenstelling met „nieuw-bezit" een hoogere waarde vertegenwoordigden. Hiervan is zoowel in als buiten Duitschland op grove wijze misbruik gemaakt. Een inmiddels reeds gefailleerde bankier te Amsterdam had er ook een gewoonte van ge maakt om „nieuw-bezit" als „oud-bezit" te presenteeren en aldus had hij groote winsten getoucheerd. Deze bankier introduceerde een handlanger bij den notaris, die de stukken verificeerde of certificeerde. De notaris werd eenige dagen vóór Kerst mis 1931 gearresteerd, doch na zes dagen, na het storten van een cautie van 30.000, weer in vrijheid gesteld. Op 2 November j.1. moest bij voor de vierde Kamer der Amsterdamsche rechtbank te rechtstaan. Hij liet echter verstek gaan. De rechtbank verleende een bevel tot medebren- ging tegen verd., doch hij was, zooals men zich zal herinneren, onvindbaar. De zitting werd toen verdaagd tot Maandag 7 Nov. Den dag daarvóór werd hij te Wassenaar ge arresteerd. Verleden week Maandag werd mei het getuigenverhoor aangevangen. Een ver zoek van verd. om in vrijheid te worden ge steld, werd toen afgewezen. Protest van den verdachte tegen zijn gevangenhouding. Nadat de rechtbank te half tien binnen was gekomen, begon de notaris een aantal brieven voor te lezen, o.a. van zijn verdedi ger mr. de Vries, die schrijft gaarne de ver dediging op zich te willen nemen, mits de be handeling een week wordt uitgesteld. Voorts deelde hij mede, dat een afgevaar digde van de Broederschap van Notarissen verd. in zijn cel had bezocht en hulp had aangeboden. Vervolgens had verdachte ook nog een brief van een notaris uit Den Haag gekregen, waarin deze zijn vertrouwen in verd. uit sprak. Ook deze Haagsche notaris had zijn hulp aangeboden. „Ik wil je wel zeggen zoo had deze notaris geschreven dat ik o\ertuigd ben, dat je 't slachtoffer van goed De groote Bruine kwam veel verder naar beneden dan gewoonlijk, aan wal. Nu hinnik te hij en kwam wadend het strand op, terwij! hvt water hem om de voorpooten plaste. Hoog hief hij den kop op tegen de andere paarden Dat was een bruidskus, riep Tore. Met het pak onder den rechterarm kwam hij aan rijden, terwijl het water langs zijn kleeren droop. Toen lachten de mannen. Maar een gevoel van ongekende, zalige victorie deed Berit's boezem zwellen. Haar hart sloeg zoo ontsuiming, dat de kanten om haar hals trilden. Tore Braaten reed recht op Ola Glomgaar- den toe, die van het paard was gestegen en overhandigde hem het pak. Van moeder, zei hij zacht. En schok doorvoer den ouden Glomgaard Onder den batistzijden doek voelde hij eer bruidskroon Toen strekte Berit haar hand uit. Geef hier, zei ze. De vader zag zijn dochter aan. Daarra trad hij op haar toe en overhandigde ha, i het pak. Ze maakte het open, nam de kroon en zei t deze op haar blonde haren. Daarna reik'f ?ii haar1 vader den zijden batisten doek om; Bewaar dezen goed zei ze. De oude Glomgaard liet een grommend ge vertrouwen bent geworden: ik ben er van overtuigd, dat je geen misdadiger bent." „Dergelijke brieven, aldus verd., heb ik in December van het vorige jaar een groot aan tal ontvangen". In een waren woordenvloed betoogde verd nu, dat het vonnis tot zijn gevangenneming van 3 November door de rechtbank „in een kwaad humeur" is gemaakt en in flagranten strijd is met de wet". Bovendien had ik be loofd te zullen komen op de terechtzitting van Maandag j.1. en ik had verwacht, dat de officier aan alle politieposten zou seinen „Stormsein neer, de notaris komt". Heftig protesteerde verd. nu tegen zijn ge vangenhouding. „Mij blijft slechts zoo riep hij uit een beroep te doen op de pu blieke opinie. Een dossier heb ik hier niet, in tegenstellng met mr. Nijkerk, de advocaat van de Duitsche steden, die Maandag j.1. zijn dossiers uitstalde in de bank van den ver dediger. Ook zijn campagnon, mr. van Dulle- men (de officier), heeft natuurlijk een uitvoe rig dossier vóór zich". Na nogmaals op heftige wijze tegen zijn gevangenhouding te hebben geprotesteerd, verzocht hij de behandeling van de zaak een paar weken aan te houden. „Mijn zg.n „misdaad" dateert al van tien jaar terug, dus een paar weken kunnen er nog wel bij. Luis- terst U niet naar den officier, gaat niet in raadkamer, doch geeft mij mijn vrijheid terug, zoodat ik met m'n verdediger m'n ver dediging kan voorbereiden". Pres. mr. Huysinga; „Als de rechtbank de invrijheidstelling weigert, verzoekt u dan óók uitstel?" Verd.: „Neen, dan niet". De officier verlangde het woord niet. De rechtbank ging in raadkamer, doch kwam onmiddellijk terug en weigerde de in vrijheidstelling. Verd. „Deze zaak is een sinistere klucht. Ik zal geen woord meer zeggen". t Getuigenverhoor. Het getuigenverhoor wordt hier voortge zet. De candidaat-notaris, die in dienst bij verd. is geweest, legt verklaringen over het legaliseeren van de handteekeningen af. E>e wegens valschheid in geschrifte ver oordeelde bediende H. van de bankiersfirma, was verschillende malen op het notariskan toor gekomen om de verklaringen van „oud bezit" te krijgen. Over het algemeen stond de notaris den bediende te woord. Als de notaris met vacantie was, trad get. als waarnemend notaris op. Uit de dossiers bleek, dat get. wel eens voor den notaris heeft geteekend oo een tijd stip dat hij géén waarnemend notaris was Een vinnig debat tusschen verd. en den offi cier ontwikke'de zich naar aanleiding hier van; de verd. beweerde, dat zijn candidaat voor buitenlandsche acten wel als Stel 1- vertreter mocht optreden. De verd. onder streepte zijn meening met de woorden: „Och, U weet er niets van, meneer van Dulleman, U moet Uw schoolgeld terughalen". „Meneer de president", zoo richt verd. zich tot mr. Huysinga, „U spreekt maar steeds van Aufwertung. Daar protesteer ik tegen, toentertijd wist bij mij op kantoor nie mand wat dat was. Wij legaliseerden en daarmee basta!" Pres.: „Wist U niets van Aufwertung?" Verd.: „Neen!" Verdachte hield een alleenspraak, waarin hij weer de opmerking plaatste, dat zich in de rechtzaal een sinistere klucht van Duitsch anti-semitisme afspeelde: „Sklarek", „Lieber- man", „Barmart" riep hij tot groote vreugde van de publieke tribune tot getuigen. Bij het verhoor van den curator in het fail lissement van den bankier R., die een onder zoek in de boeken heeft ingesteld, de door R gemaakte winst bij de Aufwertung ter sprake. Pres. (tot get.): „Waar is die winst geble ven Verd. valt uit: „Dat heb ik in m'n zak ge stoken". Uit niets is gebleken, aldus get., dat verd sommen van R. heeft getoucheerd. Get ver klaarde nog, dat de bankier R. na de verifi catie-vergadering verlof kreeg naar het bui tenland te gaan. Verd.: „Ja, en nu moet hij weer gepakt worden om hier als hoofddader te fungeeren en ik als medeplichtige". Steeds heviger wond. verd. zich op en uitte hij zijn meening over den officier. Inspecteur Clasie trad hierop voor het ge- tuigenhekje. Herhaaldelijk viel verd. hem in de rede. Getuige had in de boeken niets ge vonden, wat er op wijst, dat de notaris een aandeel in de winst heeft gekregen. De president las een gedeelte uit het lijvig rapport van inspecteur Clasie voor, waarin de verschillende posten worden opgesomd. Verdachte riep herhaaldelijk uit: „Och. die boeken van R. waren vervalscht, dat weet heel Ehiitschland". Van andere transacties tus schen verd. en den bankier is niets gebleken uit de boeken Het verhoor werd nog eenigen tijd voortge zet, waarbij de verdachte herhaaldelijk weer allerlei (soms grove) opmerkingen plaatste. Ten slotte werd gepauseerd; na heropening luid hooren. Hij nam den doek aan zonder een woord te zeggen, vouwde hem voorzich tig op, stak hem onder zijn borstrok en ging naar zijn paard. Rij er op los, Tore, zei hij, toen hij in het zadel zat, anders vat je kou! O, ik ben al zoo vaak bij het houtvlot- i geweest, vroeger, antwoordde Tore vroo- lijk. Toen gaf hij den grooten Bruine een tik je en reed in gestrekten draf den weg op naar het Tegnstadhuis. Daar wrong hij het water uit zijn kleeren en droogde zich, totdat de stoet aankwam. Op het kerkplein zag het zwart van de menschen. Ze stonden in troepjes op den weg en spraken gedempt. Nu en dan keken ze op, naar het westelijk bergpad of naar den kerk toren, waar Dwaze Simen, de klokluider, in het open venster op wacht stond. Maar ginds bij de omheining, dicht aan "len woudzoom bij het Hangsett-lr.id, stond een man uit te turen met een zonderlingen, killen glimlach. Het was Gjermund Hangsett. Nog was er niemand aangekomen, of schoon het reeds een uur over den bepaalden hjd was. De dominee was in de consistorieka mer en had reeds verscheidene keeren den fcuster naar de kerkdeur gestuurd om eens uit te kijken. Een zonderling, beklemd gevoel begon hen, der zitting heeft de rechtbank een onderzoek gelast naar verdachte's geestvermogens. De verdere zitting werd geschorst tot na afloop van dat onderzoek. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK TE ALKMAAR. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van 15 November. UITSPRAKEN VAN 8 NOVEMBER. Pieter B., landbouwei te Venhuizen. Ver duistering ten nadeele van „Ceres", 6 maan den gevangenisstraf onvoorwaardelijk. George St., caféhoudei te Helder, mishan deling, 40 boete of 40 dagen hechtenis, civiele vordering ontzegd. Bernard K-, stoker, zonder vaste woon plaats, gedetineerd, verduistering of diefstal, 2 maanden gevangenisstraf met 2 maanden voorarrest aftrek. Willem de J.. scheepsmaker Helder open bare schennis der eerbaarheid, vrijgesproken, opzet niet bewezen. Theodorus Joh. v E.. varensgezel. Rotter dam, thans in voorarrest, voortgezet misdrijf van diefstal, gepleegd te Helder. Nadere instructie gelast. Vergadering van het bestuur der Lan- ?ndijker Groenten Centrale op Maandag 14 ovember 1932, 's morgens 2 uur, in het be- taaikantoor. De voorzitter, burgemeester Slot, opende met een welkom. De keurlijst bevatte over de maand Sep tember 3 en October 4 keuringen, waarover geen op- of aanmerkingen werden gemaakt. In de maand September is geveild voor een bedrag van 86.460.53 (vorig jaar 95.450.13), waarvan voor Broek op Lan- ;endijk 18.199.67, Koedijk 11.163.22, St. 'ancras 22.078.06, St. Pancras, Zuideinde 3147.29, Zuid-Scharwoude 5180.05, Z.« Scharwoude R K. 1220.05, Heerhugowaard 5332.15, Heerhugowaard R.K. 9207.80, Ursem 824.19, Oterleek 630.06, Scher- meer 2707.30, Hensbroek 4437.11, Scher- merhorn 51.93, Rijp en omstreken 60.56, Rijp L.T.B. 422.84, Diversen 1998.95. Over de maand October is geveild voor een bedrag van 86.266.38 (vorig jaar 63.337.21), waarvan voor: Broek op Lan- gendijk 19734.71, Koedijk 8345.78, Sint Pancras 13577.94, Sint Pancras Zuideinde 2493.45, Zuidscharwoude 4901.80, Zuid- scharwoude R.K. 1199.08, Heerhugowaard 4852.93, Heerhugowaard R.K. 14319.85, Ursem 2832.40, Oterleek 423.82, Scher- meer 2763.65, Hensbroek 7122.62, Rijp L.T.B: 827, Diversen 3171.29. Medegedeeld werd, dat in het afgeloopen seizoen 11 bollenveilingen zijn gehouden, wel ke aan leverbare hebben opgebracht 83239.49 en plantgoed 1573.06. Aan mandenhuur werd ontvangen 1114.70. De voorzitter deelde mede, dat in verband met het batig saldo dat gemaakt is, dit gere serveerd zou kunnen worden voor aflossing der schuld. Noodig is dit niet daar dit jaar reeds 20 pCt. is afgelost, zoodat de vraag in het dag. bestuur is overwogen, wanneer met het Vó pCt. hooger voor de groentenveiling niet klaar gekomen kan worden, wat betreft de eindrekening, de tulpenveiling dari ook een gedeelte schula betaald voor de groentenvei ling, omreden zooveel aan de bollenveiling is ten koste gelegd. Dit zal in verband met de eindrekening der groentenveiling nader onder de oogen worden gezien. De heer W. Visser van Koedijk zou gaarne zien dat den veilingleider in verband met zijn vele werkzaamheden verbonden aan de bol lenveiling een gratificatie toegekend werd van 100. Enkele leden wenschten hierop geen beslis sing te nemen, maar het eerst aan een nade re bespreking te onderwerpen, waarop de voorzitter voorstelde het aan te houden tot een volgende vergadering. De veilingleider daarentegen was den heer Visser dankbaar voor zijn voorstel, maar wenschte niet voor een gratificatie in aan merking te komen. Het vele werk dat er aan verbonden is heeft spr. met veel genoegen gedaan. Het heeft hem buitengewoon ver heugd, dat er winst is gemaakt en in dat ver band is het zijn eenige streven dat de be staande schuld wordt weggewerkt, waarom hij dan ook pertinent bedankte voor een grati ficatie. De voorzitter zeide het standpunt van den veilingleider zeer op prijs te stellen, alhoe wel het niet vreemd zou wezen wanneer een gratificatie zou worden toegekend We zijn met de bollenveiling op een ander veld getreden, het is als zoodanig iets nieuws. We hebben altijd als bestuur ge meend dat het werk betaald moest worden, we moeten de omstandigheden in oogen- schouw nemen. Er is extrawerk verricht, door die stonden te wachten, te overmeesteren. Zou hetzelfde geval wéér plaats hebben? En de man daarginds bij de heining lachte hoonend in zich zelf. Het koude zweet stond hem op het voorhoofd. Daar opeens vingen de kerkklokken aan. Eerst doortrilde een breede, warme toon de stilte, daarna nog een, lichter en dan op eenmaal schalde het heerlijke lied van het bruidluiden verre over het dal heen. Allen keerden zich om en keken omhoog naar het bergpad. Daar kwam de stoetWel vijftig paarden bergrug af, in langzaam, zich slingerende rij. Voorop reed Berit op den Glomgaard-Grauwe. Reeds van verre zag men het geschitter van de Granvikskroon, wanneer ze tusschen de boomen te voorschijn kwam, verdween en weer te voorschijn kwam. Gjermund Hangsett, die daar nog altijd stond, verbleekte langzaam. Daarop keerde hij zich om, sprong over de heining en sloop langs het boschpad huiswaarts. Het bruidluiden brak af en ving weer aan, geweldiger dan tevoren. Het was, als wilde het in jubelenden triomf heenbreken door het dal, want nu hield de bruid voor de kerkdeur stil.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5