Jkovtitciaai Tlieuws Rechtszaken JjlQCZOI/ldcU Stukken het tribune-proces. ZWAAG. BOVENKARSPEL. OPMEER. HOORN. 'T ZAND. CASTRICUM. De twee ministers wederom gedag vaard. dagblad De Tribune. Men zal zich herinnerenf dat in eerste circu- Op 8 December wordt te Amsterdam in jarige jmn.i1,lL waait 14—20 hooger beroep de strafzaak behandeld teg^n skrdam thans gJmlrB"r^erweesh"is te Am- den directeur en twee medewerkers van het heer F vanm£5 SS de ~L'~J T':K"|f dat een hernieuwH'.na delon8«ns beloofd, in- gesteld i2 1 onderzoek zal worden in' stantie de verdediging, gevoerd door mrs. S. «'achten hadden geuit^3 tegen wien zi' de Jong en P. van 't Hof Stolk, in een der Dinsdagavond hebben zaken de buitenlandsche politiek der regee- wezen en oud-weezenen °ngeveer veertig ring betreffende als getuigen gedag va and Kalverstraat gehoud™ vSïï- 3t* de had de ministers Beelaerts van Blokland en 'aires onder het publfek' i LZl) S. de Graaf. Toen de ministers niet waren ronddeelden, 'verschenen, weigerde de rechtbank een nieu wen da? te bepalen voor behandeling van de zaak ondanks het beroep van de verdediging oo artikel 282 V etboek van Strafvordering Deze beslissing trok sterk de aandacht in juridische kringen. Bij de behande'ing in hooger beroep ziin beide ministers thans opnieuw gedagvaard, de" veroorzaakt. Een terwijl wij vernemen, dat de verdediging zich ma,en auto's te hebfc- - J ook nog per brief tot beide mnisters heeft ge- tochtjes mee te maken, wend, waarin zij te kennen heeft gegeven dat zij de dagvaarding onmiddellijk deed uit gaan, toen de datum van behandeling bekend 'was, teneinde het den ministers mogelijk te maken, hun ambtsbezigheden zóó in te rich ten, dat het Hof geen anderen dag behoeft aan te wijze» wegens hun niet verschijnen Hieruit blijkt, dat de verdediging onder geen beding wenscht af te zien van het hoo- xen van deze beide getuigen. ..HONGERSTAKING" OPGEGEVEN. tien andere bakkers niet in staat is ondanks Idio drw a» *-a ~i- Na ongeveer 36 uur te hebben geduurd is contante betaling broodbloem tegen hjd8°?ftan*gi,edenJ in moei' H UCVMflie UV«9NI BELUST OP AUTORITTEN. De politie te Haarlem is er in geslaagd te arresteeren vier jongens ze zijn 13, 15, 16 en 17 jaar oud die een vrachtauto uit een garage hadden gehaald en daarmee op den Zijlweg een aanrijding met een autobus had den veroorzaakt. Een der malen auto's te hebben gestolen meer- om er DE TOESTAND IN DE TEXTIEL BEDRIJVEN. Spoedige hulp gevraagd. Het bestuur van de Enschedésche Fabri- kantenvereeniging heeft aan den •\rofU» A 1 I verder melding gemaakt, dat de samenwer kende bakkersorganisaties en meelfabrikan ten hem dwingen hetzij een prijszettingscon tract te teekenen. hetzij een rijksdaalder per honderd kilo broodbloem extra te betalen, terwijl het koopen van exportbloem in ver-1 band met de tarwewet onmogelijk is. KORTE BERICHTEN. Gister is te Zwolle de Hóste ledenver gadering gehouden van de Vereeniging tot Beoefening van Overijselsch Regt en Ge schiedenis. Te Middelburg is overleden de heer E. Bredenis van Berlekom, gepens. kolonel der Mariniers. HET STOOMSCHIP „CERES" IN NOOD. Volgens berichten uit Boekarest verkeert het Nederlandsche s.s. „Ceres", op weg naar Constanza, in nood. Het schip, dat in zinken den toestand is, heeft s.o^s. seinen gegeven. TV Ores" groot 2680 ton, behoort thuis in Amsterdam bij de K.N.S.M. en werd in 1Q19 gebouwd. Aan boord bevinden zich on- tijd sterk gereduceerde prijs cokes afgehaald aan het gemeentelijk gasbedrijf beschikbaar te stellen. Naar wij vernemen is door den minister van staat, minister van binnenlandsche zaken en den minister van financiën besloten, dat. in verband met de tijdig genomen maatrege len van de gemeente inzake korting op de salarissen van het gemeentepersoneel, geen dering beleefd op opmerkzaam, dat, wanneer zou besloten worden tot opheffing van de Rechtbank in Alkmaar en dan, daardoor den Helder en omgeving zouden worden onder gebracht bij de Rechtbank te Haarlem, dit voor de bewoners van dit district in hooge mate de behartiging van hun rechtsbelangen zou bemoeilijken, gezien de groote afstanden, die de bevolking van Texel, Den Helder en omgeving zal hebben af te leggen naar Haarlem en ook gezien de slechte verbindin- i.^ T-r—gen van dit deel van Noord-Holland met die «-- -njfeu'tfceenngen ingevolge de Gemeente. Wij zijn dan ook van meening, dat wet op de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten, het z.g.n. scheerwetje, zal worden toegepast. "De heer K. Kos, stationschef hoopt 18 Nov. a.s. zijn 25-jarig jubileum te vieren. alhier, dienst- "Voor de 5e gladiolenveiling van de bloembollenveilingsvereeniging „West friesland" was goede belangstelling. De handel was vlug. Aangevoerd werden ongeveer 654 millioen bollen. .wvwugiug neen aan den minister- geveeg30 opvarenden. Hedenomrgen was bii president jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck het de directie van de K.N.S.M. nog geen enkel volgend telegram gezonden: „De toestand in bericht ontvangen van het s.s. „Ceres". Vol de textielindustrie wordt nog gestadig slech- Hnor An— -l"- f ter door den st"aendVn ge,.ns telegrammen uit Boekarest zou neifofiQ o«v -■ n buitenlandschen in- schip in de Zwarte Zee tijdens stormweer -4369.8854 met een post voor onvoorzie- HET CONFLICT BIJ DE FIRMA VAN HEEK EN CO. - --r- - uu .1- "'«uw vele arbeiders ontslagen moeten wor- kend. Gistermiddag vond ten stadhuize te En- den stop gezet". 5chedé de aahg&ondigde conferentie plaats het "Door den gemeenteraad is de begroo- bedrag van ting vastgesteld tot een - Aiup in uc i.wdiic tijuens stormv voer van manufacturen en indien de regee- schipbreuk hebben geleden. Omtrent het loi ring niet heel snoedig helpt, zullen er op-1 der opvarenden van het s.s. is nog niets be- J I---J ne van den rijksbemiddelaar prof. mr. Josephus Jitta met de partijen, betrokken bij het con flict bij de firma van Heek en Co. De dekenwevers en een aantal spinners dezer firma hadden n.1. een aanbod om voor tien procent minder te werken, waarbij de werkweek van 3 op vier en een halve dag per week zou worden gebracht, gedurende een tijdvak van twee maanden, geweigerd, daar de firma niet wilde ingaan op den eisch, dat na deze twee maanden de loonen weer op he: Een afschrift van dit telegram is gezonden aan de contingenteeringscommissie en de katoencommissie. DE UITKEERINGEN VAN STAD EN LANDE IN HET GOOI. Het burgerlijk armbestuur van Hui zen zal geen beslag leggen. Gisteravond had mr. A. G. Lissauer, ad vocaat te Amsterdam, een langdurige i_ i J - - DE TIJDELIJKE HEFFING VAN OPCENTEN. Verzoek om vrijstelling van thee. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam heeft gisteren aan de Twee de Kamer der Staten-Generaal een telegram gezonden, luidende: „Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam overigens haar bezwaren tegen ontwerp tijdelijke heffing opcenten uitgaven van 1307.2354 gewone dienst en tot een bedrag van 5028.54 kapitacldienst. De begrooting voor het burgerlijk armbestuur werd vastgesteld tot een bedrag van 729.99 5N' I vruchtdragende bpsnrplfin^' nw'handhavende, dringt met kracht "aan althans oude oeil zouden worden gebracht. Geduren- r ragenae bespreking met het burger- oocenten te heffen on het artikel thee de de'besprekingen heeft de rijksbemiddelaai I a„r„n^tu_u,r,^n de 8enFnfe Huizen <N g te neiien op net artikel thee, en 'besprekingen heeft de rijksbemiddelaai u **"■«-» het volgende voorstel gedaan: naaF aanleiding van de uitgebrachte ex le. De arbeidersorganisaties verklaren uit-1 f _15n mzaJje de uitkeenng van Sfad sluitend te berusten in een tariefverlaging van tien procent in de betrokken afdeelingen der firma van Heek en Co. voor den tijd van twee maanden. 2e. Zij zullen zich over zes weken wenden tot de firma van Heek en Co. met de vraag, welke arbeidsvoorwaarden na deze twee maanden zullen worden geboden. 3e. Indien men besluit, dat de oude tarie ven niet zullen worden hersteld, zal de rijks bemiddelaar, indien ncodig, de partijen tot een bespreking onder zijn leiding uitnoodi- gen. 4e. De firma van Heek en Co. verklaart tot dit overleg bereid te zijn. De besturen der arbeidersorganisaties ver klaarden zich vervolgens ter conferentie be reid, onder deze omstandigheden hun leden te adviseeren dit voorstel te aanvaarden. Naar verluidt, zal ook de firma van Heek en Co. het voorstel van den rijksbemiddelaar aanvaarden. SPREEKVERBOD VOOR DE MICRO- FOON TE AMERSFOORT. De bekende K- N. A. U.-megafo- nist gedagvaard. De heer N. M. J. Munzert, die nu onge veer twaalf jaar als amateur-megafonist de uitslagen van de athletiekwedstrijden bekend maakt, was ook in deze functie uitgenoodigd door de A. G. V. „Excelsior" voor de athle- tiekkampioenschappen van het Koninklijk Nederlandsch Gymnastiek Verbond, welke wedstrijden op Zaterdag 3 en Zondag 4 September te Amersfoort op het gemeentelijk sportterrein „Birkhoven" hebben plaats ge vonden. f Zooals meer en meer gebruikelijk wordt, was er een geli'ids-installatie opgesteld, ten einde het den megafonist makkelijker te ma ken en de uitslagen duidelijker ten gehoore te brengen. Van een dergelijke installatie wordt o.a. in het Olympisch Stadion te Amsterdam gere geld gebruik gemaakt, terwijl de heer Mun zert, bij de gehouden athletiek wedstrijden te Groningen, Amsterdam, Enschede, Bus- sum, enz reeds bij herhaling door de micro foon heeft gesproken. Anders is dit echter in Amersfoort: im mers is de heer Munzert gedagvaard om op Donderdag 24 November e.k. te 10 uur voor het Kantongerecht te Amersfoort te verschij nen. omdat hif: op 4 September 1932 des namiddags om streeks 2 uur te Amersfoort op het sportter rein Birkhoven" in de buitenlucht, door mid del van een electrisch toestel, bestemd tot het hoorbaar maken van muziek en van de men- schelijke stem. geluid neeft gemaakt, door voor ide microfoon van dat toestel te spreken". Er is tegenwoordig vrijwel geen gebeurte nis van belang, of er wordt van de microfoon gebruik gemaakt, terwiil door den heer Mun zert uits'uitènd de uit»lagen zijn bekend ge maakt die dus niemand kunnen grieven of kwetsen. Het sportterrein „Birkhoven" is zoo ver van elke bebouwde kom verwijderd, dat niemand hïer eenig hinder van heeft kunnen hebben; terwijl bovendien de heer Munzert wèl door de megafoon, maar niét door de microfoon had mogen spreken. - tS »«-**» wi Lande van Gooiland aan haar leden. Het burgerlijk armbestuur is principieel van standpunt veranderd en, leek het aan vankelijk of het burgerlijk armbestuur het verhaalsrecht in zijn volle hardheid zou toe passen, thans heeft het burgerlijk armbestuur besloten ten aanzien van de clienten van mr. Lissauer het verhaalsrecht niet uit te oefenen, maar het geld uit te laten keeren aan de rechthebbenden, echter met dien verstande, dat het volgens het inzicht van het burger lijk armbestuur beter is een soort beheersch- recht te blijven uitoefenen, d.w.z. sommigen krijgen de volle uitkeering ineens uitbetaald, anderen een zekere som en later de rest, weer anderen ontvangen het bedrag in ter mijnen, alles in overleg met het burgerlijk armbestuur. Voor de regeling van een en an der is men bezig een juridischen vorm te vinden. Een verheugend teeken is het, dat hiermede het burgerlijk armbestuur het recht op de uit- keringen van Stad en Lande aan de armlas tigen niet zal aantasten. wegens de precaire positie van dit artikel, reeds thans zeer zwaar belast en bovendien onlangs zwaar getroffen door Britsche prefe ren tiee'e rechten, waarvan terugslag voor onze koloniën te duchten op een tijdstip, waarop de economische toenadering tusschen Indië en Moederland in bijzondere over weging is genomen en waardoor voortbren ging. handel e verbruik zullen worden bena deeld". Tegen verhooging suiker accijns. De firma G Jamin te Rotterdam heeft een open brief gericht tot den minister van finan ciën en de leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin zij zeer ernstige bezwaren tegen het voorstel van 20 opcenten op den bestaanden suikeraccijns ontwikkelt. RIJKSMIDDELEN. In October j.1. hebben de Rijksmiddelen bij na vijf millioen meer opgebracht dan in de- zelfde maand van het vorige jaar. Geduren de de afgeloopen tien maanden bleef de op brengst evenwel 33 millioen lager dan gedu rende diezelfde periode van 1931. "De afdeeling Westfriesland van de Vereen. „Tot Steun" en de afd. Hoorn van de Vereen, voor Vacantiekolonies hebben tot stijving hunner kassei, in de groote Parkzaal een gezamenlijken kunstavond belegd. De zaal was geheel bezet. Nadat ds. van den Broek aan den hand van een gevoelig gedicht van Mien Lab- berton het doel van dezen avond had uiteengezet, werd met de afwikkeling begonnen. Allereerst trad op do heer G. Hop, van het zeer gevarieerd programma be- directeur van de stedelijke muziek school met leerlingen zijner zang viool- en pianoklassen, waarmede zeer veel succes werd geoogst. Na afloop der pauze werd onder lei ding van mevr. ScheyTelders een tooneelstukje opgevoerd, hetwelk even eens bijzonder in den smaak viel. In de pauze werden door de padvin ders grabbelmanden rondgedragen, wat ongetwijfeld een aardig bedrag zal heb ben opgeleverd. Verder werd een verloting gehouden van allerlei voor beide vereenigingen geschonken voorwerpen, handwerken, poppen etc. Ongetwijfeld was het in alle opzichten een zeer geslaagde avond, waarvan de financieele uitkomsten beide nuttige vereenigingen krachtig gesterkt hebben. VERPLICHTING TOT VACCINATIE. Invoering in het eerste levensjaar gewenscht geacht. Bij het afdeelin,«onderzoek in de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot verlenging van den geldigheidsduur van tijdelijke be palingen betreffende de vaccinatie verklaarde men algemeen, zich met den inhoud van dat ontwerp te kunnen vereenigen. Intusschen achtten verscheidene leden het niet zonder bedenking, dat, indien op den in geslagen weg wordt voortgegaan, een hoe langer hoe grooter gedeelte van ons volk on gevaccineerd zal zijn. De bezwaren erkennen de, welke aan de zijdelingsche verplichting tot vaccinatie zijn verbonden, meenden deze leden, dat thans moet worden gedacht aan de invoering van den directen vaccine- dwang in het eerste levensjaar. Andere leden lieten tegen deze beschouwing een krachtige tegenspraak hooren. Sommige leden gaven als hun meening te kennen, dat, indien tot invoering van direc ten dwang wordt overgegaan, in de desbe treffende regeling vrijstelling wegens ge moedsbezwaren moet worden mogelijk ge- maajtt. EEN GEHEIMZINNIG PAK. Een bewoner van de Tollensstraat te Den Haag heeft bij de politie gedeponeerd een pak met militaire uitrustingsstukken, welke in zeer vervuilden toestand verkeeren, welk pak de vorige week bij dezen man zou zijn be zorgd door een hem onbekend gebleven man Behalve de uitrustingsstukken van een sol daat bevinden zich in het pak ook nog eenige burgerkleeren. DRONKE MANSVECHTPA RTIJ. In het vroege morgenuur werd de Haag- sche politie gewaarschuwd voor een vecht partij io de Scheldestraat. Het bleek, dat drie mannen, een 35-jarige aannemer, een even oude kooiman en een 35-iarige koopman on der dr^nkinvloed verkeerden en handgemeen waren geraakt. De aannemer vernielde een paar ruiten van het huis in de Scheldestraat. waar ze vertoefd hadden. De aannemer werd gearresteerd, hetgeen de twee anderen wil den beletten, zoodat de nolitie ook die twee naar het oolitiebureau aan den Rijswijksche- weg overbracht. Een vierde man, die ook in het gezelschap had gevonden, zou ernstig gewond zijn in den rug. Toer dé politie hiernaar een onderzoik instelde, bleek dit gerucht erg overdreven. BRAND. Kruidenierswinkel uitgebrand. Omstreeks middernacht is brand uitgebro ken in den kruidenierswinkel van den heer Bruistens, Paulus Pottersraat 405 te Den Haag. De bewoners hadden zich reeds ter ruste begeven. Zij moesten in nachtgewaad vluch ten en konden met behulp van de buren via een laddertje een binnenplaats bereiken en gered worden. De geheele winkelinventaris is een prooi der vlammen geworden en eenige vertrekken kregen groote brand- en water schade. De heer Bruistens is slechts laag verzekerd. DE BRUG OVER DE WAAL BIJ NIJMEGEN. Levering door de Nederlandsche industrie. Binnenkort wordt een aanvang gemaakt met den bouw van de pijlers voor de brug over de Waal bij Nijmegen, terwijl tevens de bovenbouw voor de landhoofden zal worden uitgevoerd. Deze werken zullen tot in de eerste helft van 1935 voortduren. Het ligt in de bedoe ling om reeds tijdens den bouw van de pijlers een aanvang te maken met den bovenbouw van de brug. Zoodra n.1. het landhoofd aan de zijde van Lent en de meest Noordelijke pijler ge heel voltooid zullen zijn, hetgeen in de tweede helft van het volgend jaar het geval zal we zen, kan aan die zijde reeds met de montage van den bovenbouw begonnen worden. Daar na wordt op dezelfde wijze gewerkt aan de zijde van Nijmegen. In totaal komen er vijf overspanningen, n.1. twee ter lengte van resp. 72 en 95 M. aan de Noordzijde en twee van gelijke lengte aan de Zuidzijde en een groote overspanning in het midden ter lengte van 244.10 M. Naar het Hbl. meent te weten, zijn sinds eenigen tijd vanwege het dep. van water staat onderhandelingen gevoerd met „Werk spoor" te Amsterdam over de levering van de vier kleinste overspanningen. Deze onderhan delingen zouden tot resultaat hebben gehad, dat aeze leveringen na het vervullen van en kele formaliteiten onderhands aan „Werk spoor" zullen worden opgedragen. Over de levering van de middelste over- soanning is nog geen beslissing genomen. Het is niet onmogelijk, dat voor deze over spanning een aanbesteding zal worden ge houden. Maar ook de bouw van de groote overspanning zal, indien eenigszins mogelijk, door de Nederlandsche nijverheid geschieden. Men rekent er thans op, dat de Waalbrug tegen het einde van 1935 geheel voltooid zal zijn. "Tengevolge van een trap van een koe brak een werkman van den heer C. Schilder alhier, een been. De patiënt is vervoerd naar het ziekenhuis te Alk maar. KIPPENDiEFSTAL PER AUTO. Voor de rechtbank te Arnhem werd gis teren behandeld de zaak tegen een 59-jarig koopman te Hilversum, die in Juni jl in de omgeving van Wageningen en Ede talrijke kippendiefstallen pleegde. Hij had ziju hoofdverblijf gekozen te Arnhem; van daar ging hij er 's nachts per auto op uit en keerde er dan met zijn buit terug. In het geheel wist hij meer dan 300 kippen te stelen. Het O M, eischte tegen den verdachte, die recidivist is, twee jaar en zes maanden ge vangenisstraf. Uitspraak 29 November. Gisteren vierde de neex G. H. Essing le ambtenaar ter secretarie alhier, benoemd gemeentesecretaris en ontvanger te Haren karspel zijn koperen ambtsjubilé als ambte naar ter secretarie alhier. Dezen dag is voor J1 i-i i -- - EEN VERMINKTE SERIE-FILM. Een bioscoophouder te Hilversum, die van een drieweeksche seriefilm, toen hem na de eerste week was gebleken dat de film geen publiek trok, het tweede en derde deel met weglating van enkele ucten in de tweede ween als bijfilm vertoonde, om de „Reis om de we reld", zooals de film heette, voor wie er aan begonnen was tenminste met spoed ten einde te brengen en hen niet halverwege den aard bol te laten staan, is door den Hilversum- schen kantonrechter tot 0.50 boete veroor deeld. De voorzitter van de plaatselijke com missie van toezicht op de bioscoopwet had nl ontdekt dat de film nu „in andere samen stelling werd vertoond dan zij door de een trale commissie voor filmkeuring was toege laten". De Vijfde kamer der Amsterdamsche recht bank heeft dit vonnis gisteren bevestigd, daarmede het verweer verwerpende dat de „andere samenstelling" alleen slaat op de verandering van het karakter van een film door toevoegingen of coupures; hier waren gewoon enkele acten weggelatenhet karak ter van de film bleef onaangetast. VOOR HET BEHOUD DER ALKMAARSCHE RECHTBANK. Door de Nederlandsche Maatschappij vooi VERZOEK OM BROODBLOEM. Wie het prijszettingcontract niet wil teekenen, moet dure bloem koopen. De firma van den Eshof, bakkerspatroon te Amsterdam, heeft zich met een telegrafisch verzoek tot den minister van economische zaken te Den Haag gewend, waarin aange drongen wordt op beschikbaarstelling van broodbloem. daar genoemde iiima evenals den vertrekkenden ambtenaar, die 1 Januari "'Jverheid en handel departement Den Hel- a.s. als secretaris te Harenkarspel in functie zal treden, niet ongemerkt voorbijgegaan. Des morgens werd dit feit in bescheiden kring ten raadhuize herdacht door den bur gemeester, secretaris en ambtenaren, die den jubilaris een fraaie actetasch aanboden. Ten huize van den heer Essing hadden goede vrienden gezorgd voor enkele mooie bloemstukken. Naar wij vernemen heeft Maatschappe- lijk Hulpbetoon alhier besloten aan tuinders, der en Omstreken is aan de Tweede Kamer der Staten Generaal te Den Haag het vol gende adres gezonden: In onze Departementsvergadering van 19 October 1.1. zijn de ingediende plannen to* opheffing van de Rechtbank in Alkmaar be sproken. Met sympathie staat ons Departement te genover de plannen van de Hooge Regeering waar het gaat om een efficiente saneering van 's Rijks Financiën. Wij maken er evenwel Uwe Hooge Verga de opheffing van de Rechtbank te Alkmaar de rechtspleging van de bewoners van Den Helder en omgeving ten zeerste zou bemoei lijken en mede hierom heeft ons Departement met algemeene stemmen besloten om adhae- sie te betuigen aan het adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hol lands Noorderkwartier. Wij vertrouwen gaarne dat Uw Hooge Vergadering, gezien deze bezwaren, er toe zal willen besluiten om de Rechtbank te Alk maar niet op te heffen. Met verschuldigde hoogachting hebben wij inmiddels de eer te zijn Het Bestuur van het Dartement Den Helder en Omstreken: w o Not. SCHRF.UDER, Voorzitter. M A. GRUNWALD, Secretaris. (Bwten verantwoordelijkheid van de Redact'e. De opname in ae rubriek. b*wqst geenszins dat de redaHie er mede instemt I IS HET KANALENPLAN OVERBODIG? Mijne heeren! Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer P. teering verzoek ik beleefd eenige plaatsruimte in Uw blad om een te genover gestelde meening te laten hooren. Bij voorbaat mijn dank. De heer Leering op al zijn beweringen t< volgen is niet noodig. Dat de scheepvaart aan den Langendijk noodlijdend is door net autovervoer, is wel zeer sterk uitgedrukt Het autovervoer neemt toe, dat zal niemand ontkennen, maar van de 10 auto's die s m0^" gens aan de veiling zijn, zijn er minstens o, die naar plaatsen gaan waarvan de scheep vaart toch geen vracht zou hebben Dezen zomer is een groot gedeelte der aardappelen naar Engeland gegaan, die allemaal per schip vervoerd worden. Er riin dagen ge weest dat enkelen van den Langendijk 5 a 6000 balen aardappelen, is 25 a 30 wagons naar een bepaalde dagboot in Amsterdam zijn gegaan. Dit zijn 8 a 10 motoren. Als dat kwantum per auto vervoerd had moeten worden, zouden daarvoor 50 tot 60 auto tractors van 5000 Kg. noodig geweest zijn. Dat er schippers zijn die een auto hebben aangeschaft bliift zeer beperkt en dan zijn dat in hoofdzaak de beurtschippers, die voor spoedbestellingen een auto noodig hebben. Van de losse'vrachtsehippers is er een on derneming die een vrachtauto heeft van 3'T ton, maar daarentegen 6 motoren met een totaal laadvermogen van ongeveer 180 ton. Voor ongeveer 15 jaar zijn de meeste Lan- gendijker motoren verlengd, omdat toen de sluis in Rustenburg is gemaakt, waardoor bet mogelijk was om met langere schepen op den Langendijk te komen, wat voor dien tijd, door de kleine Zes Wielen-sluis niet mogelijk was, later is die sluis dan ook verlengd. Door den aanleg van nieuwe kanalen zul len sommige bruggen zeker verlegd moeten worden, waardoor sommige buurten die nu aan de verkeerswegen liggen, dan stille buur ten worden, zoodat de menschen. die daar won<"n en daar winkel of café hebben, ver wachten dat hunne zaken achteruit zullen gaan. Dit is zeer goed denkbaar. Dat kerk- meènten hunne leden zullen verliezen, om dat de menschen misschien 5 a 10 minuten verder moeten loonen, vind ik zeer naïef op- geierkt door den heer Leering. Wat betreft de bewring van Ford over het dichtgooien der kanalen dit 's wel erg tegen strijdig met den bouw der Fordfabrieken te Amsterdam, die aan groot vaarwater liggen. Fr is ze'fs een groote haven biigemaakt. Dus Ford wil bet water ook niet missen. Het besluit van den Polder Schermeer heeft mij zeer verwonderd. Toen ik dat be sluit las, dacht ik aan dien dnoven boer in een zekere Raadsvergadering, die voor het nemen van een besluit vropg .moet het geld kosten, dan ben ik er tegen?" Want wat is nu een bedrag van 200 per jaar voor een pol der als de Schermeer. Ik ken de begrooting van de Schermeer niet, maar dat zal toch we! in de duizenden loopen, verwacht ik. Ik veronderstel dat de verbetering der kanalen, toch ook wel veel verbetering in den water* afvoer zal geven. Als de po'ders hun water beter kwijt kunnen, is dit toch ook een bedui* dend voordeel. Wat kanalen in het algemeen betreft, hoe beter vaarwater, hoe grooter nering. Het is wel eigenaardig, dat waterrijke streken, zoo als langs de Zaan en langs de Ri'"n tuschen Leiden en Woerden, de drukste zakenstreken zijn. Voor het grootere vervoer is men nog steeds op de scheepvaart aangewezen. Als er een zeeboot met hout in Alkmaar komt, wordt ze door de Langedijker motoren leeg- gevaren. Zoo gaat het met alle groote kwan* tums goederen, kijk maar in de havens van onze groote steden. Per zeeboot aangevoerd en per binnenschepen verder vervoerd en om gekeerd, dat is de op'ossing voor het vervoer van groote kwantums. Dus als hier in Noord-Holland de kana len en slootjes (want zoo zijn er vele, kijk maar naar den Huigendijkï verbeterd en verruimd worden, kan dat niet anders dan in he* belang der inwoners zijn. De werkverschaffing die er uit voortvloeit [is toch ook niet gering. Nu zijn er gemeenten die een aantal werkloozen hebben, wien zij veke'ijks een zeker bedrag moeten uitkeeren. Is het niet beter dat die menschen aan de werkverschaffing komen, waardoor zij hoo ger bedrag voor levensonderhoud ontvangen en er productief werk voor wordt verricht. Voor verbetering van wegen ben ik even zeer als de heer Leering, maar men moet niet enkel naar één kant zien. Goede rijwegen op perbest, maar ook goede ^envegen want die ziin evenzeer onmisbaar. Ik ben bang dat de tijd dat de waterwegen overbodig zijn door ons wel niet zal worden beleefd. Met dank voor de plaatsing. J KRAMFR Gzru* Zuid-Scharwoude, 16 Nov. 193a t

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7