Alkmaarsche Courant. i Spoct Rechtszaken. cfflitrt n öerflgst® jaargang. DONDERDAG 17 NOVEMBER Mo. 272 1932 JBuümhutd VERKIEZINGEN VOOR HEI FOLKETING. Gister hebben in Denemarken de verkie zingen voor het Folketing plaats gehad. De belangstelling was ditmaal grooter dan bij de laatste verkiezingen in 1927. In openhagen werd aan de verkiezingspro- naganda ook deelgenomen door vliegtuigen, die een regen van biljetten over de stad de den nederdalen. Communisten hebben weer op verschillende openbare gebouwen de Sovjetvlag geheschen, o.a. op een gerechts gebouw en op den toren van de O.L. Vrouwe- De resultaten der verkiezingen zullen iu den vroegen morgen bekend worden. De uitslag. De verkiezingen voor het Folketing zijn gister zonder incidenten verloopen. Tot dus verre zijn nog slechts de resultaten uit onge veer 90 kieskringen bekend. Volgens deze voorloopige uitslagen hebben de conservatie ven, de sociaal-democraten en de communis ten'vergel eken met de vorige verkiezingen gewonnen. Verloren hebben de radicalen en 2e Venstre-partij (boeren). Om ongeveer 1.45 uur in den afgeloopen nacht was de stand der uitslagen als volgt Communisten 9000 (7000 meer); Rechtsche partij 29000 (11000 meer); Conservatieven 178000 (39000 meer); Radicalen, democra ten en sociaal-democraten 109000 (7000 min- ^Volgens den voorloopigen einduitslag van de Deensche verkiezingen zou het nieuwe Fol keting als volgt zijn samengesteld: Venstre partij 39 zetels (44); Conservatieven 27 zetels (24); Soc.-Dem. 62 zetels (61); Burgerlijk radicalen 14 zetels (16); Noord Sleesw. par tij 1 zetel (1); Rechtspartij 4 zetels (3); Com munisten 2 (0). Hoewel de conservatieven een belangrijke overwinning hebben behaald wordt de regee ringsmeerderheid, die bestaat uit sociaal-de mocraten en burgerlijke democraten hierdoor niet aangetast. De regeeringspartijen beschik ken over 76 van de 149 zetels. De communis ten die thans zelfstandig aan de verkiezin gen deelnemen hebben een behoorlijk succes te boeken en komen met 2 leden in het par lement. De nationaal-socialisten kregen in to taal slechts 756 stemmen. Minister-president Stauning beschouwt de ze verkiezingsuitslag als een votum van ver trouwen van het land in het tegenwoordige kabinet. DE TSJECHO-SLOWAAKSCHE BOEREN IN OPSTAND. Eenige dagen geleden was in Polomka in het district Bries (Sowakije) een executoriale verkoop door de bevolking verhinderd. De gendarmerie had daarop een zevental boeren gearresteerd. Toen gister wederom eenige ar restaties verricht zouden worden, kwam de geheele omgeving in oproer. Verscheidene honderden boeren trokken, met stokken, lat ten, dorschvlegels en hooivorken gewapend, naar Polomka, omsingelden het dorp en vie len de gendarmerie aan. Verscheidene gen darmes werden gewond. Nadat verschillende malen de menigte was aangemaand de aan vallen te staken, gaf de commandant het be vel een salvo te lossen. Daarbij werden twee boeren gedood en tal van anderen, deels zwaar, gewond. Men vreest voor opstand. CONFERENTIE VAN GENERALE STAVFN IN ZUID-SLA VIL. Te Belgrado wordt op het oogenblik een conferentie gehouden van de generale staven van Zuid-Slavië, Tsjecho-Slowakije en Roe menië. Aan deze conferentie, die ongeveer een week zal duren, nemen ongeveer 40 gene raals en stafofficieren deel. Omtrent de be sprekingen dezer conferentie verluidt eener- zijds, dat deze hoofdzakelijk het ontwape- ningsvraagstuk betreffen, anderzijds dat de staven trachten te komen tot het uitwerken van de gemeenschappelijke plannen van ac tie. In de dagbladen wordt over de bespre kingen een volledig stilzwijgen bewaard. HET FRANSCHE BELASTING SCHANDAAL. Bankdirecteur gearresteerd. In verband met het schandaal der belas tingontduiking zijn gister de directeur van de Banque Commerciale van Bazel en een der employé's bij deze bank in arrest gesteld. Zij worden er van beschuldigd een bankfiliaal niet te hebben ingeschreven in het handels register en voor hun cliënteele de wettig te betalen belasting te hebben ontdoken. We gens belastingontduiking zijn de beide ge arresteerden, tezamen met 1018 klanten aan geklaagd. ViUSSOLINI OVER DE BETEEKENIS VAN HET FASCISME VOOR DE WERELD. Gistermiddag is de zitting van'de Winter- commissie van de Italiaansche Kamer van afgevaardigden geopend met een korte plech tigheid naar aanleiding van het fascistische tienjarenfeest. Na een begroetingswoord door den president, Giuriati hield Mussolini, die verwelkomd was met geestdriftige betoogin gen. een korte toespraak. „De beteekenis van het tienjarenfeest' zeide hij, „is een dubbele: eenerzijds heeft het Italiaansche volk in enorme gesloten massa een stap vooruit gedaan en ik zelf voel dat ik aan den wil van het volk uitdruk king' heb gegeven als nooit tevoren". En ver der staan de methoden, de instituten en de werken van de fascistische revolutie in alle landen op het program. Want in deze don kere gekwelde wereld kan de redding alleen van 'de waarheid van Rome komen, en van Rome zal zij ook komen. Op uitnoodiging van de fascistische partij jonden de eerste bondsleider van den Stahl- p- ï.Seld'e' de vroegere president van den ^T7gcur!ng en de oud-Rijksbankpresi dent dr. Schacht de plechtigheid bij. ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN POLEN EN DANZIG AFGEBROKEN. PoW onderhandelingen tusschen Danzig en heJ™'Jne November te Warschau waren begonnen, zijn definitief afgebroken. Onder werp van bespreking waren de kwestie der contingenteering en die van de organisatie van een tanevendienst. Toen aan het eind Itrai6 V°angv ,Week d€ onderhandelingen werden onderbroken en de vertegenwoordi gers van Danzig voor twee dagen Warschau verlieten, was deze afloop reeds te voorzien Thans moet de Hooge Commissaris van den Vo kenbond, Rosting, zijn houding bepalen Men verwacht, dat zijn beslissing niet ten nadeele van Danzig zal uitvallen. Polen zal dan vermoedelijk tegen deze beslissing in beroep gaan, waardoor de geheele kwestie voor den Volkenbond zou worden gebracht. Communiqué gepubliceerd. De delegatie van Danzig publiceert een communiqué met betrekking tot het afbreken der onderhandelingen tusschen Polen en Danzig. Hierin wordt o.a gezegd: Polen heeft in vijn douanewetgeving ook maatregelen betrokken, die naar hun inhoud niets hebben uit te staan met de heffing van rechten, zooals bijvoorbeeld maatregelen op het gebied van het gezondheidswezen, het veterinaire wezen en de veiligheidspolitiek Polen eischt thans dat de vrije stad ook deze, tegen zichzelf gerichte, maatregelen zal er kennen, ofschoon de vrije stad volgens arti kel 211 van het Warschausche verdrag op dit gebied volkomen zelfstandig is. Het in willigen der Poolsche eischen zou bijvoor beeld beteekenen, dat Polen den invoer van Duitsche boeken, brochures en dagbladen in Danzig zou kunnen verbieden. Een verder punt van conflict is, dat Polen het voor Danzig zoo belangrijke z.g. „verede- lingsverkeer" principieel niet meer wil erken nen. Een derde punt van conflict is de kwestie der contingenten. Danzig moet vele waren, die voor de structuur van zijn huishouding en het verbruik van zijn bevolking noodzake lijk en ook in Polen niet aanwezig zijn, uit het buitenland betrekken. Polen wil in die ge vallen, waarin het op zekere artikelen invoer verboden heeft uitgevaardigd, ook Danzig beletten deze goederen te betrekken. Danzig is echter vastbesloten deze door Polen geëischte algeheele inschakeling in zijn economisch geheel ten scheroste af te wijzer.. Het zal thans de taak zijn der Volkenbondsin stanties om de noodige besluiten te nemen ler vrijwaring van de in gevaar gebrachte rech ten van Danzig en de uitvoering dezer be sluiten te garandeeren. RUSSISCHE ONTHULLINGEN. Volgens publicaties in de dagbladen te Moskou zou, nadat Herriot het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken overge nomen had, bekend geworden zijn, dat tus schen Italië en Roemenië een geheime over eenkomst gesloten was, die in tegenstelling stond tot het verdrag inzake de Fransch Roemeensche bondgenootschap. Herriot zou in Boekarest de opzegging van deze overeen komst hebben geëischt onder bedreiging, dat Frankrijk anders het Fransch—Roemeensche verdrag zou opzeggen en zijn Balkanpolitiek zou veranderen. Volgens deze Russische onthullingen zou de Roemeensche regeering daarop toegegeven hebben aan deze Fransche eischen. (Bevestiging van dit bericht van andere zijde is niet ontvangen. De verantwoordelijk heid voor dé juistheid blijft dus voor rekening van de Russische bladen). volgens dewelke visschersschepen zijn ver ongelukt. Volgens officiëele mededeelingen bedraagt het aantal dooden 59, het aantal vermisten 62. Ook te Tokio slachtoffers. Het Japansche ministerie van binnen- landsche zaken deelt mede, dat te Tokio ten gevolge van de taifoenramp zes en in de voorsteden 23 personen om het leven zijn ge komen. 56 personen worden vermist. Naar voorts wordt gemeld bedraagt het aantal gedeeltelijk verwoeste en beschadigde woonhuizen in de omgeving van Tokio, naar schatting, 27 000. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Een lid van het Japansche hoofdkwartier in Mantsjoerije heeft verklaard, dat de Ja pan en Mantsjoerijsche troepen het offensief tegen de Chineesche vrijscharen hebben inge zet. De opmarsch heeft plaats in de districten Moekden, Tsiangtsjoeng, Tsjangtsjoen-Kirin en Moekden-Kirin. De Japanrche troepen hebben naar schatting 85 00C man achter zich, die onder bevel staan van generaal Tjantsieng. De opstandelingen in Mantsjoerije wijzen bemiddeling af. De leider der opstandelingen in Noord- Mantsjoerije generaal Soe Ping Wen heeft alle Japansche bemiddelingspogingen afge slagen en via den Russischen volkscommis saris van buitenlandsche zaken Karachan heeft hij de Japansche regeering doen weten, dat hij de te Daoeria aanwezige Japansche delegatie niet wenscht te ontvangen. De Ja pansche regeering bereidt thans een gewel dig offensief voor tegen Soe Ping Wen en heeft reeds troepen uit Tokio en Tintsjau naar Tsitsikar gezonden. VROEGE WINTER IN AMERIKA. Chicago werd gisteren geteisterd door een koude golf, die tegelijk met een sneeuwstorm uit het Noorden kwam. De geheele Ohio-val- lei werd met sneeuw bedekt. Ook in Wiscon- sin en Minnesota heerschte groote koude en bijna tot aan de Rio Grande heeft het gevro ren. In Illinois, Indiana, Michigan en Ohio is reeds zooveel sneeuw gevallen, dat het ver keer op tal van plaatsen erdoor werd belem merd. Dit is de vroegste winter, die men zich van vele jaren herinnert. VERDUISTERINGEN OP GROOTE SCHAAL BIJ DE RUSSISCHE POSTERIJEN. 7 Millioen roebel door ambtena ren verduisterd. Naar officiéél wordt medegedeeld, heeft een speciale enquête-commissie van het Exe cutieve Comité bij de Sovjet-Russische pos terijen verduisteringen op groote schaal ont dekt. Vastgesteld is, dat niet minder dan 7 millioen roebels, welke in de eerste helft van dit jaar pp verschillende postkantoren zijn gestort nimmer hun plaats van bestemming hebben bereikt. Dit bedrag is door ambtena ren verduisterd. DE MOORD OP DEN GOUVERNEUR GENERAAL VAN SPAANSCH GUINEA. Omtrent den moord op het eiland Anno- bon zijn thans nadere bijzonderheden bekend. Het is inderdaad de Gouverneur-generaal van Spaansch Guinea, die als slachtoffer van den aanslag is gevallen. Het eiland Anno- bon, dat ongeveer 18 K.M. groot is, wordt bewoond door 1000 inboorlingen en slechts twee Europeanen, een missionaris en een officier van de koloniale garde. Gouverneur Sestoa was Maandag op het eiland aange komen en door den officier ontvangen, 's Avonds had ter eere van den gast een feest plaats, gedurende hetwelk de officier klaar blijkelijk in een aanval van verstandsverbijs tering den gouverneur vermoordde. Na zijn daad vluchtte hij in het woud, maar meldde zich den volgenden morgen aan bij de per sonen, die den gouverneur op zijn reis had den begeleid. DE TYPHOON AAN DE JAPANSCHE KUST. Veertig visschersschepen vermist. 250 Opvarenden verdronken? Sedert den wervelstorm de Oostkust van Japan heeft geteisterd, worden veertig visschersschepen vermist, die deel uitmaakten van de vloot, die ter hoogte van Taira ligt Men vreest, dat alle veertig schepen in den storm zijn gezonken en dat de 250 opvaren den om het leven zijn gekomen. Gemeld wordt ook, dat 36 matrozen van het s.s „Gentsju Mariu", dat in de nabijheid van het schiereiland Izu in den storm geraakt is, zijn verdronken. Van alle kuststations komen nog berichten, DE ZESDAAGSCHE TE AMSTERDAM De renners en hun kansen. Een woelig veld. Aan den vooravond der Eerste Nederland- sche Zesdaagsche, welke nu Vrijdagavond om 10 uur in het R.A.I.-gebouw een aanvang neemt, geven wij hierbij nog eens volledig de namen der deelnemers en een overzicht hun ner prestaties. Van de 12 deelnemende kop pels vertegenwoordigen er niet minder dan 7 buitenlandsche nationaliteiten. Beperken wij ons allereerst tot de gasten uit Duitsch- land, Frankrijk, België en Italië. Rausch-Huertgen, ongetwijfeld het sterkste Duitsche zesdagenkoppel, die te Am sterdam zullen starten hebben uitsluitend met het oog op de Amsterdamsche Zesdaag sche van mederijden te Berlijn afgezien. Zij wilden zoo frisch mogelijk toch aan den start verschijnen en men kan er dan ook verzekerd van zijn, dat de beide Keulsche renners te Amsterdam in „top-vorm" zullen zijn. Van het Fransche koppel Guimbre- tiere-Peix heeft de uiterst snelle Guim- bretière zoo juist nog tijdens de Berlijnsche wedstrijden zijn talent als zesdagenrenner weer onomstootelijk bewezen. Met Peix, die eveneens over groote snelheid beschikt, zal dit Fransche koppel tijdens de komende Zes daagsche te Amsterdam zeker tot de eersten behooren. Het tweede Fransche koppel dat van Wambst-Broccardo zal te oordeelen naar beider vroegere prestaties en groote on dervinding eveneens tot de sterkste koppels gerekend moeten worden. De combinatie van den ouderen renner Wambst met den jongen Broccardo kan ongetwijfeld een gelukkige ge noemd worden. Ook het Duitsche koppel G o e b e 1 - S c h o r n doet groote verwachting koesteren voor feilen strijd. Sinds drie jaren nu toch al behoort de Dortmunder Goebel tot de beste zesdagenrenners en met den Keulschen ren ner Schorn, die zijn deelneming te Amster dam voornamelijk te danken heeft aan zijn groote succes op verschillende Hollandsche banen in de afgeloopen zomermaanden, is zoodoende een zeer belangwekkend koppel waarmede men zeker rekening zal hebben te houden, gevormd. Voor het Belgische koppel C h a r 1 i e r - Deneef geldt het aloude gezegde: Goede wijn behoeft geen krans. Beide renners zijn uiterst tactische en vernuftige zesdagenren ners, die nog steeds tot de eersten gerekend dienen te worden. De Italianen Di Paco-Dinale, win naars van verschillende zesdaagschen, zul len zeker ook te Amsterdam weer voor vol doende actie zorgen. Zij beiden beschikken over veel uithoudingsvermogen en het zij hier nog eens vermeld, dat voornamelijk Di Paco van zich deed spreken in de laatste Tour de France, waarin genoemde renner groote bekendheid verwierf. Als tweede Belgische koppel komen Rie- lens-Van Buggenhout aan den start. De oudere Rielens behoort ook heden ten dage nog tot de sterkste Belgische renners en zijn laatste successen in verschillende kop pelwedstrijden hebben de Amsterdamsche di rectie voornamelijk tot een contract met hein doen besluiten. Zijn partner van Buggen hout heeft zich eveneens reeds in zesdaagsche wielerwedstrijden onderscheiden. En nu onze landgenooten. Piet van K e m p e n - P ij n e n b u r g. Het behoeft wel geen betoog, dat van de Nederlandsche renners de Internationale zesdagenkoning Piet van Kempen met zijn partner Pijnenburg ook te Amsterdam favoriet zullen zijn. Eerst gister kwamen beide van de zware Berlijn sche Zesdaagsche terug, waar zich vrijwel het geheele veld uitsluitend tegen hen keer de. Deze welhaast onsportieve manier van rijden heeft naar men weet van Kempen zelfs doen besluiten op den laatsten dag te Ber lijn den strijd op te geven. Dat hun weinig gelukkige plaatsing niet haar oorzaak vond in gebrek aan kunnen is uit de Berlijnsche berichten inmiddels al gebleken. Dat de „Vliegende Hollander" en „den Pijn" er al les op zullen zetten om hun internationale re putatie te volle te bevestigen staat wel vast. De nieuwe combinatie van Braspen- i n x - W a 1 s kan op grond van beider kracht ook als een zeer bijzonder koppel wor den beschouwd, terwijl uit het feit, dat zij beslag hebben gelegd op een der beste ma nagers wel opgemaakt kan worden, dat zij niet alleen goed partij zullen geven, doch bovendien een zeer berekende taktiek zullen volgen. Van het koppel Jan van Kempen- Bozaart zal Jan van Kempen in de Am sterdamsche Zesdaagsche zeker de snelste sprinter blijken, terwijl Bogaart zijn gewel dige kracht in het geding zal brengen. Hun beider veelzijdige capaciteiten zijn niet te on derschatten en geven allen waarborg voor *n uiterst snel koppel. Met den sterken Eindhovenaar Van Hout debuteert de jeugdige Amsterdammer Klaas van Nek Jr., een telg uit het be roemde rennersgeslacht. Het laat zich aan zien, dat deze beide renners een goede kans maken het tot een goed einde te brengen en er alles op zullen zetten een zoo waardig mogelijk figuur te slaan. Tenslotte zullen de jeugdige zesdagenrij- ders Van der He ij den-Van der Horst te Amsterdam voor de noodige actie zeker zorgen. Vooral de figuur van v. d. Horst wijst op Keel wat leven in de brouwe rij tijdens de komende zesdaagsche. Waar te Amsterdam een zoo groot aantal favorieten zal uitkomen is het ondoenlijk omtrent de eventueele winnaars een progno se te ontwikkelen. Immers alle deelnemers zullen bij deze eerste Nederlandsche Zes daagsche zich van den besten kant willen la ten zien, ook al met het oog op verdere enga gementen in de hoofdstad. Tenslotte moge er nog op gewezen wor den, dat de door de Nederlandsche Wielren Unie benoemde Jury te Amsterdam onder geen omstandigheden onregelmatigheden van welken aard ook zal toelaten en dat unfair rijden en soortgelijke vergrijpen streng zul len worden bestraft. In alle opzichten dus zijn te Amsterdam de factoren voor een eerlijken maar bovenal hevigen strijd aanwezig. Het zal er enthou siast toegaan in het R.A.I.-gebouw gedurende de komende dagen en het zal er om spannen. Wij ontvingen hedenmorgen het wedstrijd programma, dat, behalve de technische de tails en de portretten der „sixdaysmen" veel wetenswaardigs bevat en eiken bezoeker van zeer groot nut zal zijn. OVERTREDING LOTERIJWET. De H. O. V..briefjes. De Haagsche rechtbank heeft heden be vestigd het vonnis van den kantonrechter aldaar, waarbij de directeur van de Haagsche ongevallenverzekeringmaatschappij wegens het in strijd met de loterijwet ten verkoop in voorraad hebben van een loterij (z.g.n. H. O. V.-briefjes) is veroordeeld tot een geld boete van 75. VALSCH PROCES-VERBAAL VAN EEN WACHTMEESTER DER MARECHAUSSEE Het hoog militair gerechtshof heeft beves tigd het vonnis van den krijgsraad te 's-Her- togenbosch, waarbij de wachtmeester der ma rechaussee G. v. B., thans ter standplaats te Neede, wegens het opmaken van een valsch proces-verbaal is veroordeeld tot 1 week voorwaardelijke gevangeftisstraf Beklaagde had n.1. in een rapport over een roofaanval in een grensplaatsje ten onrechte vermeld, dat aan het onderzoek van deze zaak ook twee andere marechaussees hebben deelgenomen. DE DOODGESCHOTEN FIETSER ZONDER LICHT. De marechaussee thans vrijgesproken. Het Hoog militair gerechtshof heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van de mare chaussee L. H. P., gedetacheerd te Maas tricht, die door den krijgsraad te 's-Hertogen- bosch wegens dood door schuld is veroor deeld tot drie maanden gevangenisstraf met verlaging in rang tot soldaat. Beklaagde had n.1. op Pinksterzondag met een revolver ge schoten op een wielrijder, die zonder licht reed en die aan een sommatie om halt te houden niet voldeed. De wielrijder werd ge troffen en is aan de gevolgen overleden. Het hoog militair gerechtshof heeft het vonnis van den krijgsraad vernietigd en beklaagde vrijgesproken. Het hof heeft aangenomen, dat de beklaagde bij het lossen van de schoten in de gegeven omstandigheden niet hoogst roe keloos en onvoorzichtig heeft gehandeld, doch zijn plicht als opsporingsambtenaar op juiste wijze heeft vervuld. EEN BANKBILJET VAN 100. te Voor de vierde kamer der rechtbank Amsterdam heeft zich een zestig-jarige man te verantwoorden gehad, de ervan verdacht werd, dat hij in het postagentschap Schelde straat een bankbiljet van 100 zou hebben weggenomen. Hij had met nog 3 anderen voor het loket, op zijn beurt staan wachten De postambtenaar bemerkte plotseling, dat een bankbiljet van 100, waarmee een der wachtende personen had betaald, spoorloos verdwenen was. Hij beschuldigde den 60-ja- rigen man ervan, dat hij dit biljet had weg genomen: op welke wijze dit mogelijk was geweest, was noch hem noch den 60-jarige duidelijk. Het bankbiljet was echter verdwe nen, toen de man, die zich gisteren wegens diefstal te verantwoorden had, vlak bij den gene stond, die ermee zou betaald hebben. Ter terechtzitting hield de man, die nog nooit met de politie in aanraking was ge weest, pertinent zijn onschuld vol: niemand van hen, die met hem in het postagentschap hadden gewacht, had eigenlijk gezien, hoe de diefstal geschied was. Ook de ambtenaar niet. Als getuige a décharge verscheen de da- me, die met het bankbiljet van 100 betaald zou hebben. Ze legde de verrassende verkla ring af, dat er geen sprake was geweest, dat ze dit gedaan had. Ze had zich vergist, toen ze deze verklaring had afgelegd In weerwil van de uitkomsten van het ge tuigen verhoor achtte de officier van justitie, mr. Bosch, den diefstal bewezen. Hij eischte twee maanden gevangenisstraf. De verdediger was van meening, dat het bewijs volstrekt niet geleverd was gezien de tegenstrijdige getuigen verklaringen en de verklaring van de getuige a décharge Hij concludeerde tot vrijspraak en verzocht de rechtbank onmiddellijk vonnis te willen wij zen. Na in raadkamer te zijn gegaan, voldeed de rechtbank aan dit verzoek en sprak ver dachte onmiddellijk vrij. OPLICHTING DOOR EEN EX-DEURWAARDER. In hooger beroep is gisteren voor het ge rechtshof behandeld de zaak tegen den ex- deurwaarder J H. de G., die door de recht bank te 's-Gravenhage is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde op'ichting. Het O. M. had tegen verdachte vier maanden gevan genisstraf geëischt. De procureur-generaal vroeg na het getui genverhoor vernietiging van het gewezfi vonnis en veroordeeling van verdachte tot een half jaar gevangenisstraf POGING TOT DOODSLAG Uit minnmiid. Voor de rechtbank te Almelo heeft Dins dag terecht gestaan de koopman W B uit Enschede, thans gedetineerd, beklaagd van poging tot doodslag op G B. van der Wo ning, op 2 October te Haaksbergen gepleegd. Verdachte was, met een groot mes gewa pend, uit Enschede naar Haaksbergen ge gaan, om aldaar zijn vroegere ge'iefde te spreken, die thans omgang had met Van der W. Het mes had hij meegenomen, volgens zijn verklaring, om bij een eventueele ont moeting met Van der W. niet hulpeloos te staan; hij wist, dat deze met een hamer ge wapend was. Te Haaksbergen had hij het meisje en v. d. W. in den familiekring van haar broer aangetroffen, waar v. d W hem, zoo beweerde verd., met den hamer had aan gevallen, waarop hij zich met het mes verde digd had. Volgens de verklaring van alle getuigen had verdachte dadelijk na zijn binnenkomst v. d. W. mét een groot mes aangevallen. Het meisje en een buurman schoten te huln en redden zoodoende het leven van v. d. W. De officier van justitie eischte drie jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloo' pige hechtenis. Vonnis over acht dagen. DE MOORD TE ZUILICHEM. Vonnis 3 K jaar. De rechtbank te Tiel heeft heden uit spraak gedaan in de zaak tegen G. J. Schrie- ver te Zuilichem, thans in voorloopige hech tenis, verdacht van moord op Aart van Heus- den in den nacht avn 24 op 25 September j.1. Verdachte werd veroordeeld tot 3 jaar en zes maanden gevangenisstraf wegens mis handeling den dood tengevolge hebbende. De eisch was vier jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. 'fxxwinciaal 'flieuws OUDKARSPEL. 'Algemeene vergadering van de ijs- club „Volharding" ten huize van den heer C. Vis, alhier. De heer mr. C. P. Eecen opende met een woord van welkom aan de bestuurs leden van de zustervereeniging „Nut en Vermaak" uit Noordscharwoude en hoopte op een goede verhouding tus schen deze beide vereenigingen. Door den ijsloozen winter is er weinig te memoreeren, hierdoor kon ook het 35-jarig bestaan niet herdacht worden. We zullen dit nu maar uitstellen tot het 40-jarig bestaan. Nog rest mij, aldus de voorzitter, het verlies van onzen hoofdcommissaris, den heer Jb. Gelder, te vermelden, welke door verhuizing voor dit baantje heeft bedankt. Een groot verlies lijden we hierdoor. Hij was altijd paraat en als er maar een schijntje van kans was om de baan te openen, was deze er reeds op klompen op uit om de toegangswegen af te bakenen. Nog deelde spreker mede dat de nieuwe tent in orde is dank zij de hee- ren Tauber en Dekker. Een lid is er uitgezonden naar Engel berg n.1. Jn. Langedijk Gz. die een goed figuur heeft geslagen. Van de ijsclub uit Zuidscharwoude was bericht ingekomen dat deze geen onderafdeeling van „Volharding" kan blijven, daar aa*. den eisch om lid te worden van den ijsbond Hollands Noor derkwartier niet voldaan wordt. Dit toch heeft voor „Volharding" geen zin daar de toegangswegen naar de om liggende plaatsen door de motorbooten zoolang mogelijk open gehouden wor den. Uit het verslag stippen we aan dat er den geheelen winter is getraind in het gymlokaal van de o. 1. school alhier, on der leiding van den heer P. Nap. Het ledental is gedaald van 414 op 342. De ontvangsten zijn 1922.26 K, de uit gaven 723.28, zoodat er een batig saldo is van 1198.98(Goedgekeurd). De afgetreden bestuursleden, de hee- ren mr. C. P. Eecen, O. Bakker en P. Wijn, werden met 18 van de 19 stemmen alle drie herkozen en namen hun herbe noeming aan De afgetreden commisarissen, de hee- ren G. Langedijk, M. Brommer en P. Kuiper, werden herkozen. Voor de heeren J. Tuinman, J. Gelder en L. Kalverdijk, werden gekozen de heeren P. Kostelijk S. Vis en Jb Kroon Cz. Waar geen van drieën aanwezig zijn zal dit hun bekend gemaakt worden De heer C. Vis werd herbenoemd als

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9