GEHEIME DISTILLEERDERIJ TE BEEMSTER. Op 5 Januari van dit jaar is in de Beetri ster de boerderij van den landbouwer O. af gebrand. Bij het onderzoek naar de oorzaak van den brand vond de politie de overblijf selen van een complete geheime distilleer derij. Haagsche brieven. 's Gravenhage in bewaring waren ge steld, doch voor wier verdere gevangen houding de rechtbank geen termen aan wezig achtte, thans door den vreemde lingendienst over de grens (Belgische zijde) gezet. Niet ingetrokken is het ver zoek om uitlevering van den vierden Oostenrijker D., die te Berlijn in bewa ring wordt gehoudenn als verdachte in deze Wat het thans vrijgelaten drietal be treft, meldt men, dat althans voor één van deze drie personen, den schoenma ker A. M., die weder bij zijn patroon te 's-Gravenhage kon worden werkzaam gesteld, een verzoek om schadeloosstel ling zi1 worden ingediend. VECHTPARTIJ. Eergisteravond omstreeks acht uur heeit 'e St. Willebrord onder de geme ente Etten en Leur een ernstige vechtpartij plaats geaacl- Drie personen, van B., H. en Z-, bekend staande als smokkelaars, hadden ruzie ge kregen over een partij boter, welke in de berg plaats van B. wais opgeborgen geweest en nu spoorloos verdwenen bleek te zijn. Hiervan verdacht men Z. De twee eerstgenoemden begaven zich naar de woning van Z., wa?( sooedig een hevige ruzie ontstond, die zoo hoog liep, dat Z. van H. een messteek van 15 c.M. lengte in het onderlij! kreeg. Gistermorgen is H te Breda in verzekerde bewaring gesteld. VROOLIJK BRUILOFTSFEEST. Dans- en kloppartij. In een perceel in de Raoenburgerstraat te Amsterdam tijdens een trouwpartij een vecht- idem ontstaan, doordat de moeder van de bruid het kerkelijk huweliik wilde beletten en de buren partij trokken. Het relletje dreigde grooten omvang aan te nemen, zoodat drie agenten genoodzaakt waren, van hun gummi wapenstok gebruik te maken bij het versprei den van de menigte. De trouwerii is daarna voortgezet. CONTINOENTEERING TEXTIEL. De regeering stelt een hernieuwd onderzoek in. De Enschedesche Fabrikantenvereeniging heeft van den minister president het volgend telegram ontvangen: „In antwoord op uw telegram heb ik de eer u mede te dee'en, dat de toestand in de textielindustrie reeds eenige weken der re geering aanleiding heeft gegeven, tot een hernieuwd onderzoek inzake contingen- teering." FAILLISSEMENT VAN EEN INKOOP CENTRALE AANGEVRAAGD. De F./.C. werkte met een tekort van f 70.000. Eenigen tijd geleden is gemeld, dat de „F. I. C.", de in- en verkoopcentrale voor tabaks artikelen in Friesland, zou werken met een tekort van f 70.000, dat op de balans niet zou zijn verantwoord. Thans wordt medege deeld, dat bij de rechtbank te Leeuwarden faillissementsaanvragen aanhangig zijn van deze organisatie en van de bestuursleden per soonlijk, op grond dat zij zich borg hebben gesteld. Kort geleden was het bestuur met bijna algemeene stemmen herkozen en werd ook een door het bestuur voorgesteld reorga nisatieplan goedgekeurd. VERKEERSONGEVALLEN. Fietsrijder doodgereden door een autodie daarna in botsing kwam met een tram. Onder de gemeente Groede (Zeeuwsch- Vlaanderen) is de werkman v. d. B., die per rijwiel naar zijn werk reed, door een auto uit Br<jskens bij het oversteken van den rijks weg naar den Drieweg door dezen aange reden en een meter of acht meegesleurd. Ern stig gewond werd de 53-jarige arbeider op gingen werden in het werk gesteld om den geheimen diens' opnieuw te doen function- neeren Wat kon men beter verlangen dan dat een der eigen FranscLe agenten zich het vertrouwen der Duitschers zou verwerven Daartoe moest onze man den Duitscben prins doen ontsnappen, dezen naar San Se- bastiaan brengen en hopen zich zoodanig zijn vertrouwen te verwerven, dat hij mede naar Duitschland zou worden genomen. Daar eenmaal aangekomen, zou hij verder zien. Voor onzen man was die oplossmg een tegenvaller, want hij had gehoopt, dat zijn moeilijk werk van veinzen nu ttn einde -vas; ihij wilde vrouw en kinderen te Parijs gaan omhelzen. Daarvan kon nu geen sprake zijn; ineer dan ooit was voorzichtigheid geboden. o Hij begaf zich op weg. De gevangenis, waarin de prins was opgesloten, was hem bekend, en het Viel hem dus niet moeilijk tot dezen door te dringen Met opzet waren alle maatregelen vermeden teneinde hem door medewerking van Fransche zijde de uitvoering van zijn taak te vergemakkelijken; „lekken" deden zich overal voor, en als een dergelijk lek ook hier aanwezig was, zou er van zijn missie niets komen. Maar de agent was een slimme vos; hij ontvluchtte met den prins en hij telegrafeerde aan zijn zooge naamde lasthebbers te San Sebastiaan; „lading verzonden, wacht op nieuwe leve ring". Stapje voor stapje bereikten zij de grens; dagen duurde het. voordat zij veilig Spaansch grondgebied hadden bereikt Groot was de erkentelijkheid van den prins jegens de spionnage-centrale te San Sebastiaan; groot ook jegens zijn bevrijder. Toen hij vernam, dat bevelen van den Keizer waren ingekomen, dat hij onmiddellijk naar Duitsch land moest terugkeer®, wenschte hij zijn bevrijder met zich te nemen Generaal von Schultz maakte geen tegenwerpingen; een oogenblrk nog scheen de uitvoering van het denkbeeld onzeker, toen na enkele dagen wachtens op het aangewezen punt der kust de sloep verscheen, die den commandant van de aangewezen duikboot naar de kust bracht. Met nadruk verklaarde deze aan den prins, dat er slechts plaats was voor hem, en dat zijn bevrijder niet kon worden medegenomen, waarop de prins, driftig geworden, gebood genomen en naar het St. Antoniusgesticht overgebracht, waar de dood spoedig volgde. De auto werd even later nog aangereden door de tram met eenige goederenwagens vol suikerbieten. Persoonlijke ongevallen vonden hierdoor niet plaats. De auto is beschadigd. Bejaarde vrouw overreden. Gisteravond omstreeks 9 uur had op den rijksweg tusschen Geldrop en Eindhoven een ernstig ongeluk plaats. De 68-jarige vrouw van Hat uit Zeelst bij Eindhoven, die met haar gehuwde dochter op de autobus stond te wachten, geraakte, waarschijnlijk doordat zij vooruit liep daar zij meende dat de bus in aantocht was, onder een passee- renden luxe-auto, afkomstig uit Rotterdam De chauffeur remde krachtig, doch hij kon een aanrijding niet verhinderen. De vrouw werd in een nabijzijnde woning binnenge bracht, vanwaar zij later naar het zieken huis te Eindhoven werd vervoerd. Zij heeft vermoedelijk een beenfractuur en een zware hersenschudding opgeloopen en was gister avond nog steeds niet bij kennis gekomen. KORTE BERICHTEN. Verschenen zijn het voorloopige verslag van de Tweede Kamer over de begrooting van onderwijs, kunsten en wetenschappen en de memorie, van antwoord op het voorloopige verslag van de Tweede Kamer over de be grooting van defensie. In den leeftijd van 66 jaar is gisteroch tend te Bilthoven overleden de heer T. M. C Jorissen, oud-chef van den dienst van het ver voer der Nederlandsche Spoorwegen. De Rotterdamsche Kamer v. Koophan del heeft een bedrag van 15.000 gevoteerd voor crisissteun aan den middenstand. Uit deze som worden verschillende bedragen toe gekend in den vorm van betaling v. achter stallige huur, hypotheekrente enz. 'Provinciaal 'Meuws WERKVERSCHAFFING. Oeen machinaal werk bij de te graven kanalen? Tusschen Gedeputeerde Staten van Noord holland en de besturen der werkgevers- en werknemersbonden in het bouwbedrijf is in tegenwoordigheid van een tweetal ambtena ren van het departement van binnenland sche zaken overleg gep'eegd over de uitvoe ring van te graven kanalen in het noordelijk gedeelte dier provincie, waarbij de machinale werkmethode door handkracht zou worden ver'angen. Nadat gebleken was, dat zoowel bij werk gevers- als bij werknemersorganisaties ern stige bedenkingen tegen de bestaande rege ling der werkverschaffing bestaan, is beslo ten. dat de betrokken bonden voor het geheele land een ptan voor gewijzigde uitvoering zullen samenstellen. Dit is één dezer dagen geschied en het plan zal zeer binnenkort een punt van nader overleg uitmaken tusschen regecring en werkgevers- en werknemersbe- sturp" in de bouwbedrijven. WARMENHUIZEN. Belangrijke verkooping ten overstaan van notaris Pinxter van onderstaande per- ceelen eigendom van de heeren P. Frans en J. W. Frans te Varmenhuizen: De Groet, groot 22% snees, 38, Bus- scher; De Groet, 27 snees, 39, dez.; De Groet 23% snees, 37, dez.; De Groet, 27 snees, 38. dez.; De Groet, 22snees, 47, C. Blom; De Groet, 21% snees, 43, Bus- s-cher; Snoekennest, 71 snees, 30, dez RruTs'optnkkpr. 8% snens. 37. d"z.; Drie akker, 26% snees, 25, dez.b. d. Klaverwei akker. 26% snees, 26. dez.; b. d. Klaverwei de, 26 snees, 25, A. Delver; Zeugeweid. 42 snees, 51, dez.; Zeu beweid. 28 snees, ƒ41, J. Smit; Zeugeweid, 35%, f 41, dez.; Zeuge- weid. 47 snees, 41, dez.; land Jb. v. Eg- mond, 12^ snees, 24. L. de Groot; land huis en weid. 500, P. Pronk; Laag van Bakkum, 75 V* snees, 16, Paarlberg; de te doen zooals hij zeide. Zelfs toen was de officier nog slechts bereid nadat men hem een geschreven bevel nad overhandigd. o Zoo kwam de bewuste Fransche agent na een reis, die van gevaren niet ontbloot was, omdat men meer dan eens torpedojagers ont moette, in Duitschland aan. Hij heeft daar zijn tijd niet in ledigheid doorgebracht; niet slechts oogen en ooren de kost gegeven, maar zich ook weten in te dringen daar, waar voor iederen vreemdeling de toegang onmogelijk was. De dienst van de contra- spionnage bleef niet werkeloos; meer dan eens spande men hem strikken; waarin hij niet viel. Meer dan eens werden hem zoo gezegde documenten aangeboden, die hij met groote verontwaardiging van de hand wees, omdat hij getiouw wilde blijven aan den prins, dien hij immers gered had Het schijnt, dat hij in de omgeving van Rijssel zijn door- luchtigen meester heeft verlaten en naar Frankrijk is teruggekeerd, vermoedelijk met een schat van gegevens, grooter dan eenig ander had kunnen brengen. o Wie de bewuste Duitsche prins geweest moet zijn? Robert Boucard, die toont over inlichtingen van bijzonderen aard te be schikken waagt slechts veronderstellingen. Hu wijst op den zelfmoord, dien prins Joa- emm, de jongste zoon van den Keizer, kort ?e5ft b€^aan- H'i acht het niet onmogelijk, dat deze op de hoogte is ge komen van de werkelijke persoonlijkheden van zijn zoogenaamden redder en in zijn wanhoop over wat zijne onvoorzichtigheid aan het vaderland heeft gekost, zijn leven daarvoor heeft gegeven De veronderstelling schijnt wat gezocht, maar waarom behoeft men een zoon van den keizer te zijn, dien de Fransche agent inmiddels overleden, heeft doen ontvluchten? De tal van Duitsche vor stenhuiben hadden zoovele prinsen van voor aanstaanden rang, dat wellicht onder een hunner de betreffende figuur schuilt. En er waren genoeg prinsen van regeerende vor stenhuizen, wier bevrijding den Keizer even veel waard was of alregeerenae vorsten huizen, wier bevrijding den Keizer evenveel waard was of althans moest ziin als van een zijner eigen zoonsl Greb, 39% snees, 16. J. de Geus; akker P de Geus, 17 snees, f 56, Paarlberg; Voorste weidje, 32 snees, 70, G Blom; Voorste weid je, 26% snees, 60, Paarlberg; Koole- weid, 23 snees, 46, dez.; Kooleweid, 33 snees, 62, G Blom; Kooleweid, 40 snees. 53, Paarlberg; de Groet, 24% snees, 57, dez.; de Groet, 43 snees, 71, G Blom; de Groet, 21 snees, 52. Paarlberg; Hoogven, 51 snees, 52, dez.; Hoogven 43 snees, 08, dez.; Hoogven, 31 snees, 60, dez.; Hoog ven, 35 snees; 60, dez.; Dresje, 31% saee®> f 43, dez.; Nieuwe stukje, 21 snees, 44, 1. de Nijs; Nieuwe stukje, 27% snees, 48, Paarlberg; J. te Buck, 13 snees, 25, A. Delver; Dorscholver, 26% snees, 31, k- Nieuwland; J. te Buck, 25 snees, f 25, A. HopmanMiddelgroet, 30 snees, 24, Paarl- Berg; Middelgroet, 32 snees, 31, C. Blom; Zwanengroet, 34 snees, 20, H. Dannes; Zwanengroet, 28% snees, 16, Timmerman; Zwanengroet, 26% snees, ƒ17, dez.; Moers- weid, 42 snees, 36, v. d. Meijde; Moers- weid, 46 snees, 37, C. Blom; Moersweid, 28% snees, 36, H. Dannes; Driehoek, 28 snees, f 37, dez.; Driehoek, 30 snees, 37, dez.; Kaleweid, 37 snees, 31, A. Hopman; Kaleweid, 31 snees, 30, v. d. Meiide; Kale weid, 31 snees, 32, G Blom; Kaleweid, 34 snees, 32, Reinders; Boerenhuis, gierput, erf 6 A. 4 c.A., 820, Paarlberg; kool- schuur en erf, 2 A. 22 C.A., 1560. dez.; burgerwoonhuis, erf, 1 A. 46 c.A. 910, dez burgerwoonhuis, erf, 87 c.A., 300, dez.; kantoorgebouwtje, 23 c.A., 100, H. Dapper; burgerwoonhuis en erf, 42 c.A., 500, Kroon; burgerwoonhuis en erf, 78 c.A., 85, dez. De uitslag zal plaats hebben op 23 Nov. 1932. £uchtvaact ZUID-AFRIKAANSCH VLIEGER VERDWENEN. De 19-jarige Zuid-Afrikaansche vlieger Victor Smith, die zooals bekend, een record vlucht van Kaapstad naar Londen wi'de ma ken is sinds zijn vertrek uit Duala (Kame- roeng) naar Gao Maandag j.1. verdwenen. AMY JOHNSON. Te Lüderitz-bocht gedaald De Engelsche pilote Amy Mollison— Johnson is gisterochtend op haar vlucht van Londen naar Kaapstad te Löderitz-bocht ge land, waar benzine is bijgevuld. Amy maakt een noodlanding. Het is gebleken dat het bericht dat Amy MoLison Johnson te Lüderitz-bocht zou zijn aangekomen op haar vlucht van Londen naar Kaapstad onjuist is. Zij heeft gisterochtend, te Benguella, aan de Westkust van Portu- geesch Angola wegens defect aan de benzineleiding van het toestel een noodlan ding moeten maken, een vertraging van eenige uren, heeft de vliegster haar vlucht naar Kaopstad des middags voortgezet. Het is thans de vraag of Amy het record van haar echtgenoot, staande op vier dagen en 17 uren, zal verbeteren. Hijdschtiftm „Ons Nederland Het November-nummer van het orgaan van de Alg. Ned. Ver. v. Vreemdelingenver keer, Ons Nederland, bevat een groote ver scheidenheid van artikelen. Behalve het zeer uitgebreide A.N.V.V.-nieuws, dat deze maand o.m. onmisbare wenken bevat voor de VV V.'s, hoe zij hun propaganda in het buiten land dienen te organiseeren om succes te hebben, staan in dit nummer artikelen over Delfzijl, Utrecht's marktwezen, Wijk bij Duurstede en zijn bekoorlijkheden, over Lochem, verder een aantrekkelijke Oost-Frie- sche sage van D. Th. Jaarsma enz., alles rijkelijk geïllustreerd met fraaie foto's. Het mooie orgaan bevat verder de berichten der vereenigingen v. vreemdelingenverkeer en het orgaan „Watertoerisme". De Huishouding, tijdschrift voor moderne huisvrouwen. W. H. de Groot opent het nieuwe nummer mei een artikel over de opleiding van dienst boden volgens het leerlingstelsel, een nog weinig bekende opleiding, maar die toch reeds geregeld is bij de nijverheidsonderwijswet 1920. Hermien Manger gaf een artikel over stoompannen. „De gezusters Vita- mina'' is de titel van een sprookje door H. NoordwynJansen, en ieder weet natuur lijk wat daarvan de bedoeling is. „E>e zorg voor een uiterlijk" is het onderwerp waar over Carla Sitnons schrijft met als onderti tel „Vrouwen aan het Lido". Riek v. d Heyden geeft een les in handweven. J. Huisman vertelt een en ander over de behan deling enz. van in den witer bloeiende bego nia's. Verder „Keukengeheimen" met recepten van H. M. S. J. de Holl, het feuille ton en De boekenplank. JlechtsiaAen HET DRAMA TE VOLENDAM. De veldwachter vrijgesproken. De rechtbank te Haarlem heeft gister den veldwachter te Volendam, beschuldigd van opzettelijk den Volendammer G. Veerman met zijn klewang te hebben gestoken, aan de ge volgen waarvan deze is overleden, overeen komstig den eisch vrijgesproken. OM WERKLOOZENSTEUN TE KRIJGEN. De noodige formulieren valschelijk ingevuld. Een slagersknecht en een beeldhouwer te Nijmegen worden door de rechtbank te Arn hem veroordeeld tot zes weken gevangenis straf, omdat zij bij het invullen van een for mulier tot het bekomen van werkloozensteun valsche opgaven hadden gedaan. Het gerechtshof meende, dat hierdoor werd gepleegd valschheid in geschrifte en veroor deelde verdachten ieder tot veertien dagen gevangenisstraf. VERZET TEGEN DE CRISISVARKENSWET. Gister is voor het kantongerecht te Amers foort een strafzaak behandeld tegen 56 var kenshouders uit Woudenberg en omgeving, die gezamenlijk verzet pleegden tegen de crisisvarkenswet, meer in het bijzonder tegen het lidmaatschap van de gewestelijke varkens centrale „Utrecht", gevestigd te Utrecht. Dit lidmaatschap werd wettelijk voorge schreven om de merken in de ooren der var kens te kunnen laten aanbrengen. De ver dachten waren wel bereid om de wetsvoor schriften op te volgen (het merken) doch zij wenschten niet toe te treden tot de genoemde Centrale, wier voorschriften uitgebreider waren dan die der wet en dus lang niet altijd voor de wet gedekt werden. Namens de varkenshouders trad mr. H H. Steeneker uit Amsterdam op, die tevens prin- cipieele bezwaren te berde bracht. Overigens werd het ten laste gelegde feit, het niet mer ken der varkens, toegegeven. De ambtenaar van het O. M., mr. Zijlstra, achtte het strafbare feit wettig en overtuigend bewezen en eischte boeten, varieerende tus schen 25 en 500. Met principieeie be zwaren kon de wet bezwaarlijk rekening houden in dit geval. De kantonrechter zal Donderdag 1 Decem ber schriftelijk vonnis wijzen. Wegens accijnsontduiking stonden de land bouwer en zijn kostganger gisteren voor dc Haarlemsche rechtbank terecht. Het O.M eischte tegen laatstgenoemde, die hoofd schuldige was, één jaar gevang' '"traf en tegen een maand. Uitspraak over 14 dagen. £xmd: en 3xiin&auw VARKENS-CRISISWET. De Engelsche bacon contingen- teering is vrij gunslig. In een persgesprek naar aanleiding van de Engelsche bacon-contingenteering heeft de regeeringscommissaris voor de uitvoering der crisis-varkenswet, ir. S. L. Louwes, mede gedeeld, dat het gevolg van de restrictie zal zijn, dat wij ruim 80€00cwts. per maand kunnen uitvoeren. Nederland behoudt daar door de plaats a!s no. 2 van de importeeren- de landen. In de heerschende omstandigheden is het bereikte resultaat niet ongunstig. Alle andere voorgestelde oplossingen zouden voor ons na- deeliger zijn geweest. De varkenscentrala heeft reeds haar menschen in het veld gezon den om nieuwe afzetgebieden voor bacon te zoeken. Echter spreekt het vanzelf dat de varkenscentrale niet kan b'ijven doorgaan met groote hoeveelheden varkens te koopen, zooals in de laatste weken is geschied De be- tiokkenen zullen zich dan ook eenige opoffe ring moeten getroosten, maar reden voor on gerustheid is er niet. De tegenwerking van sommige zijden, welke de varkenscentrale on dervindt, achtte de heer Louwes waar. Nu het laatste stukje vrije wereldmarkt (Enge land) voor ons is afgesloten en onze export in alle plaatsen aan banden wordt ge'egd, is ingrijpen noodzakelijk. Iedere varkenshouder moet meewerken bij de aanpassing aan con sumptie en export. Door een regeling van den teelt in den weg te staan werkt men lijnrecht in tegen het boerenbelang. Toeslag bij uitvoer varkensvleesch. De Nederlandsche varkenscentrale maakt bekend, dat zij onder nader door haar mee te deelen voorwaarden bereid is een toeslag te geven bij den uitvoer van varkensvleesch en spek voorzoover deze uitvoer thans nog niet bij uits'uiting van anderen rechtstreeks door de Nederlandsche varkenscentrale geschiedt. Belanghebbenden die voor dezen toeslag in aanmerking meenen te komen, kunnen zich voor nadere inlichtingen wenden tot de Ne derlandsche varkenscentrale te den Haag. Zij moeten zich o.m. schriftelijk verbinden voor alle varkens aan den boer een richtprijs te betalen, welke voor de periode van 16 tot 30 November is vastgesteld op 15 cent per pond levend gewicht. Voorts zullen zij geen varkens of deelen van varkens mogen verwer ken of verhandelen, waarvoor niet aan den boer de richtprijs is betaald In het Haagsche kunstleven is den laatsten tijd niet alles pais en vree, zelfs niet aan de oppervlakte. Er is, volgens de beroemde ver taling van den onsterfelijken gymnasiast, die elke generatie weer opduikt en eeuwig het zelfde mopje verkoopt, „rumoer in het kastje". De artisten van het Hofstadtooneel hebben het met Henri Borel, den criticus van het Vaderland, aan den stok en toonen zich ge prikkeld, om het zacht uii te drukken, wijl hij niet alles wat ze presteeren, even fraai vindt. Met als eerste resultaat van een polemiek in hun vakblad en in het Vaderland, een waar- deerende vermelding van het spel van een hunner, zoo fijn ironisch, dat het niet moei lijk is er overheen te lezen. Maar aan den anderen kant, als je er niét overheen leest, om de felste afkeuring te prefereeren boven zul- ken lof. Zoo lijkt het roe tenminste als buiten staander, maar als acteur denk je misschien anders over die dingen. Tooneelmenschen zijn en niet alleen in de kwestie van lof of blaem vaak net als groote kinderen, met al hun gevoeligheden en spontaniteiten en het blijft voor wat we dan maar bescheidenlijk „een gewoon mensch" noemen, vaak moeilijk om zich in hun mentaliteit in te dringen. Misschien brengt hun beroep mee, dat ze zoo worden, misschien ook kiezen ze hun be roep, omdat ze zoo zijn. vredtf oo 18 het niet vrede op aarde. En bij het laatste Zondag- middagconcert van het Residentieorkest is hit tot een uitbarsting gekomen, zoodat oa de criticus van het Vaderland zich gedwongm voelde de zaal te verlaten. Vóór den aanvabg van het concert namelijk heeft dr. van Anroo» van het podium af het publiek toegesproken en uiting gegeven aan zijn grieven, die waar schijnlijk voor een groot deel een uitvloeisel zijn van de zware zorgen, die op het orkest en dus ook op zijn leider drukken. Het spreekt vanzelf, dat een dergelijke toespraak, vooral wanneer die met een heftigheid als bij deze gelegenheid de zaal ingeslingerd wordt, niet bevorderlijk is voor de stemming, waarin men bij voorkeur een concert hoort, evennha als voor de dispositie van den leider. En voor de soliste, die daarna moest optreden in atmosfeer, geladen met electriciteit, moet het dunkt me, uitermate pijnlijk geweest zijn. De wijze waarop het optreden van dr. y», Anrooy door het pubüek is opgevat is ook zeer verschillend geweest. Hoewei goed deel van de zaal telkens app'audis^ de, meen ik toch niet ver van de waarhehj J zijn, als ik beweer, dat, vooral onder de t^. hoorders van de duurdere rangen, deze t<fc spraak sterk is afgekeurd. Omdat ze in hun concertstemming gestoord zijn omdat hun een nummer is voorgezet, dat wel sterk af- week van wat zij hadden verwacht, omdat ze overrompeld en verrast werden en onzacht werden wakker geschud. En goed, het was natuurlijk ook niet correct cn achteraf zal dr. van Anrooy dat ook wel toegeven, al zal hij er waarschijnlijk onmiddellijk bijvoegen: maar het kou niet anders En even waar schijnlijk zou hij, als het hart hem tot spreken drong, op deze wijze opnieuw spreken, al zou heel Den Haag dan woest op hem worden. Hij is niet een persoonlijkheid om. als hij een overtuiging heeft, voor iets of iemand uit den weg te gaan. Mogen we het er nu allen over eens zijn, dat zijn toespraak niet op de juiste plaats en tijd gehouden werd, een andere vraag is of zijn optreden begrtipeujk is. En dat :s het zeer zeker. Het Residentieorkest met zijn goede reputatie, dat onder de leiding van van Anrooy geworden is tot een van de orkesten met Europeeschen naam, verkeert in ernstige moeilijkheden waardoor het zeifs in zijn bestaan bedreigd wordt. De schokken in het economiscne leven laten overal hun sporen na en waar de eene corpo ratie nu eenmaal afhankelijk is van de andere, zooals dat ook met individuen gaat, stoot de een de ander omver. Het Residentie-orkest nu krijgt den stoot op te vangen, die uit de richting van de zee komt. Het seizoen voor Schcveningen is, niettegenstaande den mach tigen zomer, buitengewoon slecht geweest. Beschouwingen, wat daarvan de oorzaak zou kunnen zijn, behalve dan den slechten econo- mischen toestand, kunnen we hier achterwege laten, omdat ze er weinig toe doen. Het feit is er en een gevolg daarvan is. dat de maat schappij Scheveningen net niet aandurft het contract met het Residentieorkest voor den aanstaanden zemer hernieuwen Dat is een ontzettende slag voor het orkest. Het con tract met het Knrhaus is een van zijn be staansvoorwaarden. Als dit niet vernieuwd wordt, staat het orkest op straat. Aan alle orkestleden is tegen het einde van het seizoen hun contract opgezegd, ook al omdat onder handelingen om per radio de concerten uit te zenden, mislukt zijn. Is het dan onder zulke omstandigheden te verwonderen, dat de stemming geprikkeld wordt, telkens meer geprikkeld en dat er dan tenslotte een uitbarsting volgen moet? Voor al, waar den laatsten tijd het contact tus schen het orkest en het publiek, althans wat de winterconcertcr. betreft, niet bepaald ide aal genoemd mag worden. Slechte critieken, ontevredenheid van muziekliefhebbers over de keuze der programma's als reactie daar op en met de donkere toekomst voor oogen weinig opgewektheid Dij het orkest, waar door weer slechte critiek wordt uitgelokt zoo draaien we in een vicieusen cirkel rond en het lijkt of er zoo iets als een duivelsbe zwering noodig zou zijn er uit te geraken De buitenstaander vraagt zich onwillekeu rig af of deze moeilijke tijd nu juist het ge schiktste moment is om elkaar het leven inoeiiijk te maken en in de haren te vlieg®. Door zorgen gedrukte menschen kunnen zich nu eenmaal niet losmaken van die zorgen, zelfs in de muziek niet, kunnen geen hon derd procent energie en bezieling en over gave aan de heilige muze produceeren en dan lijkt het wel heel onbillijk om te zeggen: zet ze dan maar heelemaal aan den kant, daar hebben wij niet mee te maken. Er kunnen toch perioden voorkomen, waarop zelfs de critiek wat toegeeflijk kan zijn en wachten tot betere momenten om te wijzen op wat haars inziens groote fouten zijn. Zelfs Zeus slaapt wel eens een oogenblik. Natuurlijk zullen er wel kunstenaars zijn, die geen zorgen hebben en dus zich heelemaal aan hun heilige werk kunnen geven en dan zou het ook hier een illustratie zijn van: „wie heeft, dien zal ge geven worden, maar wie niet heeft, van dien zal genomen worden ook datgene, wat hij heeft." Hoe men nu verder over het optred® van van Anrooy moge denken, een goed ge' volg heeft het althans gehad: de aandacht gevestigd op de nooden van het orkest Bj) een bespreking van het incident den volgend® dag in de bladen is de toestand uitvoerig uiteen gezet en een oproep gedaan op v® mogende Haagsche kunstvrienden om tebujP te komen. Dadelijk daarop zijn eenige fhn»® gift® gekomen om het orkest te hel pen-ff® nobele geste, maar natuurlijk niet voldoend* De bestaansmogelijkheid dient verzekerd worden en die schijnt voor het oogenblik al thans nog in de 'ucht te zweven. Daar moet toch een mogelijkheid zij° tot een oplossing te kom® Ook in de aang^ legmheid van het Kurhaus. Het is tocli d®kbaar, dat de concertzaal d® d® zomer leeg zou blijven En het i»r£ ondenkbaar, dat de directie op 'het van die zaal, die, zooals dezen zoffl® van de critici schreef, „een muziektefflp* JL worden is, het een of andere will«®11 orkest zou willen zetten, ter vervangn#,^.. VIM.-ÖI iuu wiuni zeilen, TCT vri va'*,.her- het Residentieorkest, dat nu al jaren a e® getoond heeft een eerste plaats te zijn. En het is óók niet denkbaar, da werkelijk goed buitenlandsch orkest z°° zi®lijk vool voordeeliger zou uitkomen- niet als de overal voor ons voordeehg* in aanmerking genom® wordt. Al wie belang stelt in het Haagf^1-n ziekleven, volgt met spanning het !(jt van deze crisis vraagt zich af wa< van ons Resid®tieorkest zal zijn-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 10