Alkmaarsche Courant. Jieck Schooi Spott Jiunst w Wetenschap 'ftovinciaal 'ïlieuws muilen) vlei n dertlgiti Jaargang. VRIJDAG 18 NOVEMBER Geneeskundige brieven Van goede bloede. meestal wel een student of iemand van het verplegend personeel te vinden, die zijn bloed wil afstaan. In het buitenland wordt wel bloed voor dit doel te koop aangeboden. DE ZESDAAGSCHE WIELER WEDSTRIJD. De tramdienst. WATERSCHAP „DE VIER NOORDER KOGGEN". BROEK OP LANGENDIJK. OTERLEEK. i No. ?73 1932 Van oudsher heeft men aan het bloed bij zondere waarde gehecht. Bij groot bloedver lies was het leven onmogelijk. Geen wonder dat men de voornaamste levenseigenschap pen aan het bloed gebonden achtte. Vooral de in een bepaalde familie voorkomende erfe lijke kenmerken verlegde men in het bloed, als het beste bewijs, dat deze vloeistof be schouwd werd als, zooals Goethe het uit drukte, „ein ganz besonderer Saft". De uit drukking bloedwraak wijst in deze richting. Bij allerlei ceremoniën in den ouden tijd en thans nog bij onbeschaafde volken, speelde bloed een rol. Eeuwige vriendschap werd be zegeld door de huid ergens bloedend te ver wonden en de bloedende plekken van de vrienden tegen elkaar te plaatsen als een teeken, dat zij van elkanders bloed een deel hadden overgenomen, zoodat een toestand als onder familieleden was ontstaan, die van eenen bloede zijn. Goedgezindheid tegenover een familie of volksstam deed spreken van „goeden bloede". Zelfs werden zekere eigen schappen van het bloed aangenomen. Lieden \an hooge geboorte zouden „blauw bloed" in de aderen hebben. Ook de uitdrukking bloed schande wijst er op, dat de familie-eigen schappen aan bloed gebonden zijn. Sommige ziekten hebben invloed op hoe veelheid en kwaliteit van het bloed. Bloedar moede en chlorese zijn geen uitdrukkingen van vandaag of gisteren. De slecht gevulde pols bewees afneming van de hoeveelheid bloed. De bleekheid bij chlorose rechtvaar digde het vermoeden, dat minder bloed of lichter gekleurd bloed de reden was, dat de huid zooveel bleeker werd. De wensch lag nu voor de hand om aan een zoodanigen patiënt nieuw bloed te verschaffen. Allerlei middelen werden reeds lang tot dat doel inwendig ge bruikt, waaronder bloedpreparaten en ijzer houdende stoffen in het eerste gelid staan Maar het scheen dikwijls noodig om meer radikaal op te treden, vooral in gevallen van groot bloedverlies. Zoo kwam men op de ge dachte. an een ander bloed te leenen en dit bloed ei.i eet bij den patiënt door inspuiting over te brengen. Telkens hoorde men van stoutmoedige pogingen om dit plan uit te voeren. Er werd zoowel met menschenbloed als met dat van dieren geëxoerimenteerd. Veel proeven werden met lamsbloed geno men. Menigmaal bood zich een familielid of gcede vriend aan om zijn bloed beschikbaar te stellen. Er werd dan een verbinding ge maakt tusschen een slagader van den bloed gever en een ader van den patiënt, waar door het bloed direct van den een in den an der kon overvloeien. Enkele van deze proeven gelukten inder daad, soms met verrassenden uitslag. Maar meestal liep het mis. Zoo kwam deze behan deling in discrediet. Maar de wetenschap is vooruitgegaan ten opzichte van de eigen schappen van het bloed Vele raadsels zijn daardoor opgelost. Zoo heeft men leeren be- pnjoen, waarom in menig geval de overbren ging van bloed van den een op den ander (transfusie) niet het gewenschte en dikwijls daarentegen een noodlottig gevolg had Het bloed bestaat uit vloeistof, waarin tallooz lichaampjes zweven. De voornaamste vormen van deze lichaampjes zijn de roode en witte bloedlichaampjes. Vele voorwaarden moeten vervuld zijn en in het gezonde lichaam is dat inderdaad het geval om het bloed vloeibaar te houden. Het is algemeen bekend, dat het bloed, zoodra het buiten de gezonde bloedvaten komt. dus bijv. als we ons snij den, tot 'n bloedkoek stolt, welke nuttige eigenschap de wond sluit en zoodoende ver hindert. dat de bloeding zich steeds maar voortzet. In het bloedvcht kan zich een vezel achtige massa vormen maar ook kunnen de bloedlichaampjes aan elkander vasthechten, samenklonteren en op die wijze eveneens een stolsel vormen. In de dunne bloedvaten is een klein stolsel reeds in staat, het vat te ver stoppen, en zoo begrijpen wij dat ingespoten bloed aan bepaalde voorwaarden moet vol doen, wil het niet tot onaangename verwik kelingen aanleiding geven. Die voorwaarden bestaan in de eerste plaats daarin, dat gever en ontvanger gelijk soortig bloed moeten hebben. Naast enkele kleinere, heeft men vier groote bloedgroepen leeren onderscheiden, al naarmate de bloed lichaampjes door het serum der overige soor ten worden samengebakken of wel het serum in staat is, de lichaampjes der andere groe pen dit proces te doen ondergaan. ^Hier volgt een beknopt overzicht van de vier voornaamste groepen: Groep I. De roode bloedlichaampjes wor den door geen enkele soort serum saamge- smolten. Het serum van deze groep is in staat, de bloedlichaampjes van de drie andere soorten te doen samensmelten. Groep II. De lichaampjes worden door het serum van de groepen I en III saamge smolten. Het serum doet de lichaampjes der groe pen.III en IV samenballen. Groep III. Bloedlichaampjes ballen samen door serum van de groepen I en II. Het serum doet de lichaampjes van groe pen II en IV samensmelten. Groep IV. Bloedlichaampjes smelten sa men door serum der groepen I, II en III. Het serum heeft geen invloed op lichaampjes van alle vier groepen. Met deze wetenschap kan nu voor elk ge val werden nagegaan of de aangeboden bloedsoort zonder gevaar kan worden ge bruikt. Dit is het geval als de roode bloed lichaampjes van het bloed van den phtiënt geen invloed van het aangeboden bloed on dervinden Een nauwkeurig onderzoek zoowel van patiënt als van den gever moet dus in elk géval vooraf gaan. Meermalen is transfusie plotseling noodig, zoodat met de voorbereidende werkzaam heden niet te veel tijd mag verloren gaan. Het is daarom van belang, te weten waar men in een spoedeischend geval het geschik te blood Irai vinden. Ia eea ziekeihuis is Rotterdam heeft de eer, aan de gansche wereld het voorbeeld gegeven te hebben, hoe een goede regeling is te treffen. Eenige jaren geleden stierf daar een vrouw, die hoogst waarschijnlijk gered had kunnen worden, in dien tijdig genoeg een bloedtransfusie ware toegepast. Dit was het begin van de organi satie, eerst in het St. Franciscus-ziekenhuis, thans onder de auspiciën van het Neder- landsche Roode Kruis. Bij dezen dienst kun nen zich personen opgeven, die bereid zijn, hun bloed in voorkomende gevallen af te staan. Dit geschiedde geheel vrijwillig en de leden moeten zich verplichten, in geen geval geldelijke belooning aan te nemen. Zij wor den onderzocht, niet alleen ter bepaling van de bloedgroep, waartoe zij behooren, maar ook wat hun geheele lichamelijke gesteldheid betreft. De dienst werkt dag en nacht onafge broken door. Is een gever noodig, dan wordt iemand uitgezocht van de gewenschte bloed groep. Deze wordt door bemiddeling der poli tie gewaarschuwd en van de talrijk gevallen, welke reeds geboekt zijn, was 25 minuten de langste duur, voordat de gever in het zieken huis of ten huize van den patiënt aankwam. Personen van allerlei richting en stand heb ben zich beschikbaar gesteld. Onder hen zijn, zooals begrijpelijk is, vele leden van vereeni- gingen ais Eerste Hulp bij Ongelukken, Reddingbrigade enz. Na Rotterdam is ook in Den Haag een dergelijke dienst tot stand gekomen, terwijl er in Utrecht een in voorbereiding is, Maar de belangstelling strekt zich over het ge heele land uit, zoodat er ongetwijfeld meer zullen volgen, terwijl overal elders men zijn belangstelling kan toonen door óf zich zelf als eventueele gever aan te melden, óf door de zaak geldelijk te steunen. Zelden zal men een instelling aantreffen van zoo altruïstische, onbaatzuchtige strek king. H. A. S. Dinsdag j.1. heeft de voorzitter van de Tweede Kamer bij de opening der vergade ring medegedeeld, dat er 224 verzoekschrif ten waren binnengekomen betreffende het ontwerp van wet tot wijziging van de lager onderwijs-wet 1920. Voor de betrekking van onderwijzeres aan een der openbare lagere scholen te Amersfoort, hebben zich 204 sollicitanten aangemeld. PLANNEN KERKELIJK CRISIS- COMITE. Naar aanleiding van besprekingen inzake de eventueele stichting van een kerkelijk crisis- comité ontspos zich gisteren in de derde zit ting van de algemeene synodale commssie der hervormde kerk een langdurige discus sie. Tenslotte besloot de vergadering te dezer zake het volgende advies uit te brengen aan de synode: „De algemeene synodale commissie heeft met belangstelling kennis genomen van de mededeel ingen, namens de Vereeniging van Kerkvoogdijen door een deputatie bij monde van de heeren Bakker en dr. Wagenaar ge daan. De eerste beval de vorming van een kerke lijk crisis-comité, de tweede ae rekenplichtig- heid van de kerkvoogdijen aan de kerkeraden aan. Uit een en ander bleek zoowel de goede wil als het idealisme der voorstellers. Voor deze heeft de Synode Commissie groote waar deering en zij zou ze gaarne productief zien gemaakt. Intusschen niet in den vorm van een reglementteciig en aaardoor wettelijk binden de regeling. Immers, voor wat een eventueel crisiscomité zou doen, bestaan reeds de ker kelijke organen. Men mag deze niet athro- phieeren. En de regeling van de betrekking tusschen beheer en bestuur is een zaak, die zcih op een dergelijke simplistische wijze met laat oplossen. Zoo blijft dan over de waardeering van de bedoeling der voorstellers. Hun worde ge raden deze om te zetten in de poging om in vloed te oefenen op de plaatselijke beheers college's ten eind* een goede samenwerking met de bestuursorganen te bevorderen. En wat de crisis betreft, men gebruike zijn in vloed om de bestaande organen en fondsen ter leniging van den nood der tijden van middelen te voorzien". Van dit advies zal aan het hoofdbestuur der Vereeniging van Kerkvoogdijen mede- deeling gedaan worden. OUDERAVOND GEMEENTE SCHOOL No. 1. Don4erdagavond 17 November werd onder leiding van den heer J. A. Zwarte- veen, hoofd van gemeenteschool no. 1, een zeer goed bezochte ouderavond in een der lokalen van het schoolgebouw gehouden. Het lokaal was geheel bezet. De heer P. Rijswijk, leeraar in de gymnastiek te Hoorn, hield een vlotte causerie over „Het gymnastiekonderwijs op de lagt>re school vroeger en tegen woordig", waarin hij op onderhoudende geestige wijze duidelijk deed uitkomen de groote voordeelen van hei gymnas tiekonderwijs,, zooals het tegenwoordig gegeven wordt tegenover dat van vroe ger. Met tal van voorbeelden verduide lijkte spreker hoe bij het oude systeem in hoofdzaak op het uiterlijk en op het in de maat uitvoeren van de oefeningen gelet werd en dat er slechts zeer weinig aandacht geschonken werd aan den in vloed van iedere oefening op t lichaam. Die lessen waren over het algemeen zeer saai en vervelend en aan het einde van een les moest een spel, als er tenminste nog tijd voor over geb'even was, al het vervelendo van de les goed maken. Hoeveel ongedwongener kunnen de gymnastieklessen tegenwoordig worden gegt ven! Aan het uiterlijk wordt weinig aandacht meer besteed, maar des te meer houdt men rekening met den in vloed van elke beweging op het lichaam. De oefeningen kunnen vlugger afge werkt worden, doordat men goen aan dacht aan de vormzijde van de oefenin gen behoeft te besteden en de beschik bare tijd ten volle benut kan worden voor de betere functioneering van het lichaam. Spreker gaf daarbij tal van voorbeelden van lessen, zooals deze door hem gegeven worden. Door deze lezing werden de ouders er wel van overtuigd van hoeveel belang goed gymnastiekonderwijs voor de kin deren is en na de pauze, die genoegeüjk onder het genot van een kopje thee ver liep, ontspon zich bij de vele vragen, die spreker uitvoerig beantwoordde, eene gean'meerde gedachtenwisseling, waar uit men den indruk verkreeg, dat het gymnastiek-onderwijs op de Alkmaar sche lagere scholen nog heel wat te wenschen overlaat. De ouders zagen de wenschelijkheid in, dat ook de kinderen van de le, '2e en 3e klassen gymnastiek onderwijs gegeven zal dienen te worden, waarover met de centrale oudercom missie overleg gepleegd zal worden. Na het verkiezen van een nieuw lid van de oudercommissie brachten eenige ouders nog het openbaar onderwijs ter sprake en werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen, die ter kennis gebracht zal worden van B. en W. De ouders van leerlingen van gemeen teschool no. 1, bijeen in den ouderavond op Donderdag 17 November 1932, kennis genomen hebbende van de plannen van eenige Alkmaarsche inge zetenen tot stichting van een bijzondere neutrale opleidingsschool voor jongens en meisjes, protesteeren tegen deze ongemotiveer de-poging om de openbare opleidings scholen te verminken en dus hei open baar onderwijs te benadeelen, achten het bovendien onverantwoor delijk in deze tijden van de gemeente de hooge kosten van de stichting en inrich ting van een schoolgebouw te eischen en verklaren unaniem, dat zij voor hun kinderen geen ander dan openbaar onderwijs verlangen. PREDIKBEURTEN. Zondag 20 November. Oroote Kerk, voorin. 10 uur, ds. Warners. Kapel, voorm. 10 30 uur, ds. Deetman. Avond 6 uur, ds. Hak. Evangelisch-Luthersche Kerk, geen dienst. Doopsgezinde Kerk, voorm. 10.30 uur, ds Kuiper. Remonstrantsch-Oereformeerde Kerk, vm 10.30 uur, ds. Rappold. Gereformeerde Kerk, voorm. 10 uur en avond 5.30 uur, ds. v. Meijenfeldt. Hersteld Apostolische Gemeente, Tous saintstraai. Voormiddag 10 uur en nam 4.30 uur en Woensdagavond 8 uur dienst. Consistoriekamer Groote Kerk, Donderdag 24 November a.s., des avonds 7 uur, ds. L. Vroeg in de Weij, Ned. herv. pred. te Wilnis. Ned. Leger des Heils. Hekelstraat C 9. Zondag 20 Nov., 10 uur, Wijdingsdienst 3.30 uur Marschsamenkomst half 8 Heils- bijeenkomst. Zondag 12.30 en 5 uur Kinder samenkomsten. Woensdag 5 uur ook Dins dags en Donderdags 8 uur Openbare Sa menkomsten. Leidsters Luitenante de Leur en Kadet Blankenspoor. Vrij Evang. kring, Lindelaan 117, Zon dagavond 20 Nov., 8 uur, samenkomst. De Star of Hope, heden Vrijdagavond 8 uur, bovenzaal Central, de heer Sevensma. Leger des Heils, Limmerhoek 40. Stichter William Booth. Zondag 19 Nov. Openluchtsamenkomst om 8 uur op de Steenen brug. 20 Nov., 10 uur, Heiligingsdienst. 3.30 uur Verblijdingssamenkomst. 8 uur Openba re Heilssamenkomst. Donderdag 24 Nov., 8 uur, Heiligings dienst. Kindersamenkomsten Zondag 9, 12 30 en 5 uur. Ook Woensdags 5 uur. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, 10 uur, mej. Thomsen. BERGEN, 10 uur, ds. v. d. Kieboom. Vrije Evang. Geref. Gemeente, voorm. 10.15 uur, J. J. Ruijs. Herv. Evang. „Maranatha", voorm 10.15 uur, de heer Heeresma, van Amsterdam EGMOND AAN DEN HOEF, vm. 10.15 uur. ds. Nobel. EGMOND AAN ZEE, 7.30 uur n.m. ds Roobol. Oud Kath. Kerk, 8 uur vroegdienst; 10 uur laatdienst; 3 uur vesper. GROOTSCHERMER, 9.30 uur, ds Boe- rendonk. HEILOO, 's avonds 7 uur, ds. Bloem hof!. (Avondmaal). Nederl. Herv. Evang. Vereeniging a. d Kerklaan, vm. 10 uur, ds. van Hoogenhuize, van Amsterdam. LIMMEN, 10 uur, ds Roobol. noordscharwoude, 10 uur, ds Boeke NIÉUWE NIEDORP, avond 7 rur, ds. Seulijn OTERLEEK, 10 uur, ds. Heep. OUDORP, 10 uur, ds. Groot. OUDKARSPEL, avond 7 uur, ds. v. Dijk. ST. PANCRAS. 10 uur, ds. v. Dijk, SCHERMERHoRN, geen dienst. STOMPETOREN, geen dienst. Evangelisatie, 10 uur, ds. H. J. Hak, van Al kmaar UITGEEST, 10 uur, ds. van Peursem. 12 uur Kinderkerk. Evangelisatiegebouw Sedeur: voorm. 10 uur de heer H. van Doorn, van Alkmaar 11.40 uur Zondagsschool. URSEM, geen dienst. VEENHUIZEN. geen dienst. WARMENHUIZEN, 10 uur, ds. Seulijn WINKEL, Evangelisatie tegenover'Raad- husi, avond 5.15 uur, J. J. Ruijs. Woensdag 3 uur, Kindersamenkomst, zus ter G Meijer. Wielrennen. In verband met de Zesdaagsche in het R. A.I.-gebouw van 18 tot en met 24 November a.s zullen van heden tot en met Woensdag nacht de volgende extradiensten worden in- felegd tusschen genoemd gebouw eenerzijds, tationsplein, Haarlemmerplein en Javaplein anderzijds: A. met tramwagens over de route van lijn 25 naar het Stationsplein van 0.30 uur tot 6 uur om de 15 minuten; van het Stations plein wordt afgereden vanaf 0.5Ö uur tot 6 uur eveneens om de 15 minuten. De wagens zullen voor het R.A.I.-gebouw stoppen tot het opnemen en uitlaten van pas sagiers. De wagens rijden van en naar het gewone eindpunt van de Amstellaan bij den Amsteldijk. B. met autobussen over de route van lijn 3 naar het Fred. Hendrikplantsoen en daarna over lijn 23 tot het Haarlemmerplein van 0.30 uur tot 6 uur om de 10 minuten; van het Haarlemmerplein wordt afgereden vanaf 0.38 uur tot 6 uur eveneens om de tien mi- nu ten. C. met autobussen over de route van lijn 3 naar het Javaplein van 0.30 tot 6 uur om de tien minuten; van het Javaplein wordt van af 0.40 tot 6 uur eveneens om de tien minu ten afgereden. De autobussen werden in de Ferd. Bol straat opgesteld tusschen het R.A.I.-gebouw en de Lutmastraat. De aangebrachte passa giers krijgen voor genoemd gebouw gelegen heid tot uitstappen. Aan de halten van de tramlijnen langs het te berijden traject zal worden gestopt voor het opnemen resp. uit- slaten van pasasgiers. Het tarief is 15 (vijftien) cents. Overstap- kaarten worden niet verstrekt; abonnemen ten, week-, dag- en tienrittenkaarten zijn niet geldig. CARRY VAN BRUGGEN, t Zooals gister reeds kort gemeld, is in haar woning te Laren in den ouderdom van 51 jaar overleden de bekende schrijfster Carry van Bruggen, wier eigenlijke naam was Carry de Haan. Zij was een zuster van den dichter Jacob Israël de Haan, die als Zionist naar Pa lestina ging en daar werd vermoord. Zij werd op 1 Januari te Smilde geboren en bracht haar jeugd door te Zaandam, waar zij de lagere school bezocht en voor onderwijzeres werd opgeleid. Zij gaf enkele jaren les in Amsterdam en vertrok in 1904, na haar eerste huwelijk, naar Indië, vanwaar zij reeds na twee jaar terugkeerde. Omtrent de overledene schrijft men nog aan de N. R. Crt Het nog zoo plotseling overlijden van de bekende Larensche schrijfster Carry van Bruggen heeft vooral in Laren, in de gemeente waar zij reeds meer dan 20 jaren in haar aardig villatje „de Veld muis" a«m den Engweg woondo. groots ontroering gewekt. Haar talrijke vrien den en kennissen, die haar van zeer na bij kenden, wisten dat een longontste king haar gebood het bed te houden. Niemand, zelfs niet haar naaste verwan ten, hadden kunnen vermoeden dat Car ry van Bruggen zoo plotseling van hen zou heengaan. Haar overlijden wordt dan ook in ruimen kring betreurd, maar inzonderheid de gemeente Laren verliest in haar een zeer begaafd kunstenares. Naast haar druk en vermoeiend werk, vond zij nog tijd om voordrachten op letterkundig gebied te houden voor de inrichting die zij zoo liefhad, namelijk de openbare leeszaal en bibliotheek La- ren-Blaricum. Over haar boeken Het Huis aan de Sloot (1921) en Eva (1927) hield zij haar eerste voordrachten in de Larensche leeszaal. Met haar zoo waardeerbare adviezen voor de verschillende boeken heeft zij de leeszaal groote diensten be wezen. Haar vroolijke heldere geest zal men nu voor altijd moeten missen. Ook voor de Vereeniging van beelden de kunstenaars Laren-Blaricum hield zij eenige letterkundige voordrachten, on der meer over eigen werken. Haar streven naar den vrede kwam onder meer tot uiting in haar bestuurs lidmaatschap van de afdeeling Laren- Blaricum van de vereeniging Volken bond en Vrede. Een groot aantal banne-besturen uit het waterschap „De Vier Noorder Kog gen" besloot een krachtige actie te ont wikkelen tegen het voornemen van Ged Staten inzake opheffing der banne In de eerste plaats uitstel van behan deling van dit onderwerp in de Prov. Staten worden gevraagd, terwijl voorts een petitonnements-actie onder alle in gelanden in de provincie op touw zal worden gezet. Woensdagavond werd te Broek op Langendijk vanwege de Hulpvereeni- ging van Chr. Nat. Onderwijs in de school de 7e ouderavond gehouden. Dat er voor deze avonden steeds groo te belangstelling bestaat van de zijde der ouders, bewees wel het talrijk aantal opgekomenen om dezen bij te wonen. De voortitter, de heer S. Wagenaar, sprak hierover dan ook zijn groote blijdschap uit en liet vervolgens de re vue passeeren, wat alzoo in de vorige ouderavonden is geschied. Spr. hoopte verder op een genoegeüjk samenzijn, waarna 2 coupletten gezon gen werden van het Wilhelmus als uiting van verknochtheid aan het Oran jehuis. Na het presenteeren van thee en koek, werd het woord gegeven aan den heer van Zuylen, die tot onderwerp had: Een vraag en een kort antwoord, hoe zullen we de winteravonden doorbrengen met onze kindace*. Spr. wees op de groote verantwoorde lijkheid der ouders in de taak der op voeding, om hun kinderen aangenaam bezig te houden, wat later in het maat schappelijk leven van onschatbare waar de zal blijken te zijn. Mej. Buyze gaf een interessant ver haal over de eerste schooljaren der kin deren met de vele moeilijkheden en ver rassingen. Hierna werd gepauzeerd en de gele genheid opengesteld om te zien wat er alzoo op school geschiedt en welke vor deringen gemaakt zijn. Na de pauze werd het woord gegeven aan den heer IJpma, die een terugblik gaf van de ruim 40 jaren welke hij hier ter plaatse als onderwijzer werkzaam is geweest. Spr. dankte nog voor het ca deau hem door de oud-leerlingen ge schonken als waardeering voor zijn werk, en wees vervolgens op de moei lijkheden welke de onderwijzers onder vonden in de taak hun op de schouders gelegd. Te ruim half twaalf werd deze geani meerde avond door den heer Buijze op de gebruikelijke wijze gesloten. Tienjarig bestaan „Turnlust". Nadat de gymnastiekvereeniging „Turn- lust" in de zaal van den heer A. van Ham Zondag voor een zoo goed als volle, en Dinsdag voor een stampvolle zaal haar feestprogramma had gegeven, was gister bij de derde uitvoering 't was gister de offi- cieele avond de zaal bijna te klein. Men had waarschijnlijk wel hooge verwachtingen gekoesterd, en dan kan nu gezegd worden, dat die verwachtingen zeer zeker niet zijn te leurgesteld, maar misschien nog wel over troffen. Want het feestprogramma kon er zijn. We hebben echter nog niet eens gezegd waarom er feest werd gevierd en dat is toch wel een van de hoofdpunten, die vermeid moeten worden: de vereeniging „Turnlust'' in ons dorpje heeft het weten te bolwerken tien jaren te bestaan niet alleen, maar tien jaren met succes te bestaan, en dan in een tijd zooals we nu hebben. Dat is dus zeker een feit, dat men niet mag voorbijgaan, wat men dan ook niet heeft gedaan. We zullen dus beginnen met te vermelden wat er alzoo gegeven werd en dat was heel wat. Na de openingsmarsch werden vrije oefe ningen uitgevoerd door jongens en meisjes, die de soms zeer ingewikkelde figuren keurig ten uitvoer brachten. Hierna oefeningen aan het rek door jongens, een mooie stand, en vrije oefeningen door heeren. „Verandering van spijs doet eten" heeft de feestcommissie zeker gedacht en daarom heeft men dezen avond niet alleen gymnas tiek gezien, maar ook voordrachten. Met dit doel had men Jasper en Meraitje uitgenoo- digd, die dan ook na vier goedverzorgde nummers gymnastiek, ten tooneele versche nen en de aanwezigen op aangename wijze bezig hielden nu eens niet in dialect, maar in gewoon Nederlandsch. Ze droegen o.a. voor een Ode aan Oterleek, die erg in den smaak viel. Toen kreeg men een verrass:ng, n.1. knots-oefeningen met verlichte knotsen, die in het donker aan vuurwerk, zwevende vuurpijlen of zooiets, deden denken en een heel aardig effect maakten. Nu kregen de heeren weer gelegenheid proeven van bekwaamheid, kracht en lenig heid af te leggen en wel aan het hoogrek. Er werden moeilijke toeren gedaan, die naar verdienste dan ook afzonderlijk beapplaudis- seerd werden. Nadat mej. Nel Kok een grappige voor dracht „Het dwergje" genaamd, die stormen van gelach en applaus ontlokte, ten beste had gegeven, was 't pauze, en werden de ge bruikelijke redevoeringen afgestoken, die bij 't begin door afwezigneid van een paar per sonen achterwege waren gebleven. De voorzitter der vereeniging, de heer Kaaij, heette de aanwezigen hartelijk wel kom, in 't bijzonder den burgemeester, den raad, het kringbestuur, en den heer en mevr. Groot (Jasper en Meraitje). Spr. releveerde het feit, dat de vereeniging ondanks den ernst der tijden haar 10-jarig bestaan viert, wat men gemeend had niet on gemerkt voorbij te laten gaan, men had daarom dan ook uitnoodigingen rondge stuurd voor twee avonden, Dinsdag en he den. Spr. herinnerde verder aan alle medail les en den lauwertak, die de vereeniging had weten ie veroveren. Spr. bedankte verder het bestuur, de ouders en de kinderen voor de medewerking, en loofde den directeur, den heer De Rie, voor zijn uitstekende leiding en voor alles wat hij den kinderen had geleerd, en de voorzitter besloot met hulde te brengen aan den heer De Rie en de vereeniging „Turnlust", waarna hij het woord gaf aan den voorzitter van de feestcommissie, den heer Deun, die verklapte, dat niet alleen de vereeniging een 10-jarig jubileum viert, maar ook de heer J. Slinger, de secretaris en het eenig overgebleven lid, dat ook bij de oprich ting tegenwoordig was geweest. Spr. felici teerde hem dan ook van harte, dankte hem voor alles wat hij voor de vereeniging heeft gedaan en bood hem namens de werkende leden en de commissieleden van advies een cadeau aan, n.1. een mooi boekenkastje, dat de heer Slinger in dank aanvaardde. De heer Deun herinnerde voorts aan de prettige sa menwerking die hij altijd van Jan had onder vonden en hoopte, dat hij altijd een goede vriend en medewerker van Turnlust zou blij ven. Hierna richtte spr. het woord tot den heer Kaay en bood hem als souviner, een me daillehouder aan, waarvan hij hoopte, dat deze in korten tijd te klein zou blijken te zijn Na te hebben vermeld dat een felicitatietele gram van den bond en een gelukstele gram van de Al km. ver. „Turnlust" waren Binnengekomen, gaf spr.. het woord aan den volgenden spreker, burgemeester Huyser van Reenen. Spr. dankte voor de uitnoodiging bij de feestviering tegenwoordig te zijn, hij had hieraan met genoegen gevolg gege ven. Spr. kon zich haast niet voorstellen, dat het al weer 5 jaar geleden was, dat het 5- jarig bestaan was gevierd en hij hoopte, dat men op deze wijze zou voortgaan. Spr. feli citeerde het bestuur er mee, dat het ge lukt was een dergelijke vereeniging niet al- iwntt acMo. «tv tok in stand te hou-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 13