Qememtecadm Rechtszaken fel. den, ondanks de huidige tijdsomstandighe den, daarom had spr. het beter gevonden geen bloemen aan te bieden, maar iets an ders, wat hij den heer Deun overhandigde. De heer Deun bracht den burgemeester hartelijk dank, wat zeer goed is te begrijpen, want het cadeau was een gesloten enveloppe en dat niet alleen, er zat nog iets in ook. Vervolgens was het woord aan den voor zitter van den kring, den heer Reurslag, die met nog drie kringbestuursleden tegenwoor dig was. Spr dankte ook namens de andere be- stauisleden voor de ontvangen uitnoodiging, spr. betreurde het voorts den heer Deun niet meer als voorzitter aan te treffen, omdat deze door gezondheidsredenen genoopt was te b -Janken. Hij dankte jen neer Deun voor aiies wat hij aan Turnlust had gedaan en voor de aangename wijze, waarop hij des tijds op de kringvergaderingen „Turnlust vertegenwoordigde en wenschte hem geluk met het jubileum der vereeniging. Hij herin nerde er aan, dat juist dezen zomer de ver eeniging zoovele successen had te boeken gehad. oa. de verovering van den wisselprijs voor hindernisbaan-Ioopen. heet en, waarmee zij de Alkmaarsche vereenigingen achter zich ih id gelaten. Spr. hoopte dan ook Turnlust tg ommoeien op het feest, dat het K. N G. V. in Rotterdam hoopt te vieren. Spr. wenschte verder ook den jubilaris Slinger geluk en hoopte, dat hij nog vele jaren een pracht van een gymnastischen slinger aan het hoogrek zou kunnen maken. Spr overhandigde hierna een mooie mand met bloemen, waarop de heer Deun hem voor het gesprokene en de bloemen hartelijk dank zegde en vervolgens het woord gaf aan den heer Heringa, den nestor van den raad. Spr. zeide de uitnoodiging met veel ge noegen en sympathie re hebben ontvangen, cmdat voor hem het turnen op de hoogste spon van de sportladder staat; turnen kweekt gehoorzaamheid, orde, stiptheid, netheid en zelfvertrouwen en die eigenschappen heeft men zeer noodig Spr. hoopte, dat de ver eeniging, die eigenschappen nog veel zou ir.ogen aankweeken. Spr. vond, dat er wel degelijk redenen aanwezig waren, dit 10- jarig bestaan feestelijk te herdenken, want tegenwoordig verreizen wel vereenigingen als paddestoelen uit den grond, maar ze ver dwijnen even spoedig weer en vooral in gym- nastiekkringen heeft men veel strijd te voeren Daarom wenschte spr. de vereeniging ge luk en bood haar een herinneringsmedaille aan. waarvoor de heer Deun spr. hartelijk dank bracht. Voorts werden nog gelukwenschen uitge sproken door den heer Vader, namens de gym- i.c'Stiekvereeniging „Voorwaarts" te Stompe- toren terwijl door hem ook een mand niet bloemen werd aangeboden en door een vertegenwoordiger van D. O. S. van Castri- cum, die ook een bloemstuk aanbood. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door den heer Kaaij, die het gebeurde op humoristische wijze re.eveerde en de uit muntende stemming van het publiek zoo mo gelijk nog verhoogde. Toen was de pauze ten einde en ging men voort met de afwerking van het programma. Eerst kreeg men een amusant schimmenspel te zien, toen kwamen weer Jasper en Meraitje, die nu in Westfriesch dialect de aanwezigen aan 't lachen maakten met hun geestige opmerkingen, daarna hadden fan tasie-oefeningen plaats door dames en meisjes, die prachtig werden uitgevoerd en veel suc ces hadden. Voor de slotgroep aan de beurt kwam, w.-rd nog iets ten beste gegeven dat niet op het programma stond, ml het Wolgalied werd gezongen door een groep als bootslui gekleede heeren. die iets heel goeds presteer den, vooral de heer J. Zijp blonk uit door zijn prachtigen tenor. Hierna werd een liedje gezongen door Gré van der Gragt, die het heel aardig deed en toonde een groep muizen, dat ze de lessen van meneer de Rie hadden afgekeken en ook turnen konden. Toen kwam nog de slot-apotheose. een keurig samengestelde groep, en daarna was het officieele gedeelte van den avond met een kort sluitingswoord van den heer Kaaij ten einde en volgde een gezellig bal. Turnlust heeft met dit feest-programma zeker getoond tot iets in staat te zijn, dat bleek wel uit de vele moeilijke maar voor beeldig uitgevoerde oeteningen: den heer de Rie komt hiervoor een woord van lof toe en verder niet in 't minst de familie Deun die zich altijd zooveel aan t urnlust laat gelegen liggen en bij wdke alle voordrachten zijn ingestudeerd Enfin het resultaat kan dan ook prachtig genoemd worden De heeren Pevier en Van Ham hebben den avond met muziek opgevroolijkt. waarbij de heer Plevier een paar accordeonsolo's liet hooren. PETTEN. Auto-ongeval. Een zoon van den heer de B., slager alhier, had Woensdagmorgen het onge luk om met zijn auto tegen een paal van bet electrisch net te Pettemerkluft te rijden. De auto werd totaal vernield, doch wonder boven wonder bekwam de bestuurder geen letsel. Eenigen tijd na dit auto-ongeval vond op vrijwel dezelfde plaats een tweede ongeval plaats. Thans kwam een auto, waarin eenige jagers uit Bergen, in aan raking met een paal van het electrisch net. De paal brak door midden en de auto kwam in de wegsloot terecht. Ook hier bekwamen de inzittenden gelukkig teen letsel. W ARMENHUIZEN. Woensdagavond had in de zaal van den heer Slikker de eerste Nutsavond plaats uit gaande van de Mij. tot Nut van Algemeen De voorzitter, ds. Seulijn, heette de aanwe- z'gen en den spreker, den heer Pilger uit Amsterdam, hartelijk welkom. De eerste Nutsavond is voor ons een blijde- doch tevens een droeve avond. Mogelijk was 't al'en nog niet bekend, dat oorspronkelijk d^zen avond voor ons zou hebben gesproken ds. Klaver uit Hoorn, doch helaas, vandaag is ds. Klaver niet hier, maar werd hij gecre meerd. Uit de bladen hadden wij vernomen, dat hij rust moest houden. De ziekte is echter zoo verergerd, dat hij er aan is heengegaan. Hierna verkreeg den heer Gerard Pilger het woord en zou ons vergasten op een Chi- neeschen avond. De causerie ging gepaard met lichtbeelden, waardoor alles prachtig verduidelijkt werd. Tot slot werd door den spreker voorgedra gen een Chineesche schets, getiteld „De Kring van Krijt" in vier acties. In deze voor dracht werd aangetoond, dat een onschuldige Chineesche vrouw door omkooping van den rechter ter dood werd veroordeeld wegens vergiftiging van haar man. Door den voorzitter werd spreker op geesti ge wijze dank gebracht voor den aangenamen en leer^amen avond. DE RIJP. Woensdag werd alhier in de zaal van den heer Jac. Post een propaganda- avond voor den Bond voor Staatspen- sionneering gehouden. De voorzitter van de afd. de Rijp, de heer Moens, heette alle aanwezigen har telijk welkom en richtte een bijzonder woord tot den burgemeester en echtge- noote en de ouden van dagen die aan wezig waren. Daarna gaf spreker een korte inleiding van het doel van den bond. Vervolgens werden door „Jasper en Meraike" van Westfriesland een paar mooie tooneelstukjes gegeven. WEST-GRAFTDIJK. Dinsdag en Woensdag werd te West- Graftdijk een tentoonstelling gehouden van door de vereen. „Steunt Elkaar" gemaakte goederen. Deze tentoonstel ling werd druk bezocht. BRAND P. C. HOOFT. Drie brandweerlieden loopen lichte verwondingen op. In den loop van den avond is gister ten gevolge van het in brand geraken van steeds nieuwe olievoorraden het middenschip van de „P. C. Hooft" weer veel feller gaan bran den. De vlammen sloegen weer aan stuur- en bakboordzijde naar buiten en laaiden weer fel omhoog, zoodat de Noordoostelijke hemel boven Amsterdam het flakkerend schijnsel te rugkaatste, welk verschijnsel over grooten afstand zichtbaar was. Dit hernieuwd uitbreken van de vlammen had tengevolge, dat aan het voornemen om de breeks aan stuur- en oakboordzijde van het schip vuurvast en waterdicht af te sluiten, geen uitvoering kon worden gegeven. Wel heeft de brandweer nog een poging in het werk gesteld, maar de gloeiende platen in de omgeving van de breeks maakten de uitvoe ring van-het plan onmogelijk. De „Jan v. d. Heyde" trachtte met het waterkanon vergeefs de platen af te koelen. Hierdoor ontstonden klaarblijkelijk gassen, die als steekvlammen naar buiten sloegen. Een incident heeft zich hierbij voorgedaan, dat gelukkig nog goed is afgeloopen. De hoofdbrandmeester-ingenieur van de brand weer, Van Thief, de brandmeester Haarsma en de brandwacht Hagenaar werden bij het leiden van de werkzaamheden, toen zij zich te dicht bij de uitschietende vlammen waag den, door een der vlammen getroffen en licht aan het gelaat gewond Haarsma en Hage naar hebben den verderen avond geen dienst meer gedaan. De ligging van het schip is nog steeds on gewijzigd, bij het achterschip steekt de kiel diep in den bodem, terwijl het voorschip nog drijft. Men is er dus niet in geslaagd het ge vaar van het uitstorten van de olie op het water definitief te keereu. Brandweer en havendienst blijven echter op hun hoede. Ook vannacht woedde de brand Nadat gisteravond de brand weer feller was gaan aantrekken, tieeft het vuur in den afgeloopen nacht wederom met groote felheid gewoed. Omstreeks half drie was de brand het felst aan bakboordzijde. De brandweer kan niet handelend optreden en moet er zich toe bepalen een wakend oog te houden op het brandende schip, dat een gevaar blijft vor men. VISSCHERIJ IN INDIE. Uitzending van eenige Nederland- sche visschers. De Haagsche correspondent van het Hbld. meldt: Dezer dagen heeft de directeur van de Zee vaart- en Visscherijschool te Scheveningen een oproeping gepubliceerd .waarbij aan eenige gediplomeerde stuurlieden bij de vis- scherij de gelegenheid wordt opengesteld voor uitzending naar Ned Indië. Naar wij vernemen, betreft het hier een op roep, welke een voorloopig karakter draagt. De bedoeling van den oproep is na te gaan of en zoo ja hoeveel jongelui van 19 a 20 jaar zich voor eventueele uitzending naar Indië beschikbaar willen stellen. Deze oproep is een gevolg van de bemoei ingen van het Visscherijstation van het In dische departement van landbouw, dat voor het loopende jaar en voor 1933 een bedrag van 90.000 in totaal beschikbaar heeft ge steld ter verbetering van de zeevisscherij door inheemschen. De taak van de jeugdige Nederlandscbe visschers, die op het gebied der zeevisscherij bij uitstek deskundig moeten worden veron dersteld, zal dus grootendeels liggen in de voorlichting der inheemsche visschers. Een aantal jaren geleden zijn ook eenige Nederlandsche visschers voor hatelfde doe! naar Indië uitgezonden. Hiervan is er thans nog eén in Indië werkzaam. De jongelui krijgen een driejarig verband en zullen een salaris genieten van 175 tot 200 per maand. Zij krijgen natuurlijk vrijen overtocht (3de klasse), maar de uitrustings kosten zullen ze zelf moeten betalen. Hoeveel jongelui zullen worden uitgezon den, is thans nog niet bekend. Dienaangaan de heeft de directeur van de zeevaart- en vis scherijschool te Scheveningen zich juist weer met het Visscherijstation te Batavia in ver binding gesteld. Hun aantal zal intusschen wel niet groot zijn. In ieder geval kan ten op zichte van de Nederlandsche visschers ten deze niet van een mogelijkheid tot werkver ruiming worden gesprokea LEEUWARDER BOTER- NOTEERING. De Leeuwarder Commissie-noteering voor boter is vastgesteld op 82 cents per kilo (on veranderd). Wij herinneren er aan, dat hier op nog komt de accijns, die op 't oogenblik 75 cents bedraagt, doch vandaag opnieuw wordt vastgesteld, benevens handelskosten en -winst. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Gisteren was de motorsleepboot „Amster dam" van de fa. Van der Wee te Amsterdam in de haven van Stavoren aangekomen. De kapitein J. Leeman had zich met zijn zoon Hendrik in het vooronder ter ruste gelegd, terwijl de knecht op een andere plaats van het schip was gaan slapen. Toen de laatste hedenmorgen vroeg ontdekte, dat het in het vooronder stil bleef, is hij een onderzoek gaan instellen, waarbij bleek, dat vader en zoon door kolendamp bedwelmd, bewuste loos in het vooronder lagen. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen Het ge lukte dr. Tromp Visser de levensgeesten bij den kapitein weer op te wekken. Langdurige pogingen werden ook bij den 17-jarigen zoon in het werk gesteld, doch zonder resultaat. De geneesheer moest tenslotte den dood con- stateeren. AAN DE BEKOMEN VERWON DINGEN OVERLEDEN. De 19-jarige mej. E. v. L., wonende aan de Hoekade te 's-Gravenhage, wier kleeren Dinsdag j.1. doordat zij te dicht bij de kachel zat vlam hadden gevat is in het gemeentelijk ziekenhuis aan den Zuidwa' aan de bekomen verwondingen overleden. PRIJS VAN HET CRISIS- BOTERMERK. De crisis-zuivelcentrale maakt bekend, dat voor de week van 20 t/m. 26 Novem ber de prijs voor het crisis-botermerk wederom 75 ct. per K G. bedraagt. De prijs voor de vervoervergunning van buitenlandsche boter bedraagt voor deze week 70 ct. per K.G. SAMENVOEGING VAN GENEES KUNDIGE DIENSTEN. Bij kon. besl. is heden bepaald dat in gaande 1 Januari 1933 de dienst welke in het bijzoider is belast met de handha ving van de wettelijke bepalingen be treffende besmettelijke ziekten en de dienst welke is belast met de zaken rakende de hygiëne van het kind en de bestrijding van de tuberculose en de ge slachtsziekte nworden samengevoegd tot één geneeskundige inspectie Aan het hoofd van de geneeskundige inspec tie wordt geplaatst de hoofdinspecteur van de volksgezondheid R. N. M. Eijkel, arts. Bij de geneeskundige inspectie wor den werkzaam gesteld de inspecteurs van de volksgezondheid J. G. Bantjes. Voor Noord-Brabant en Zeeland dr. J. J. Th. Dooyer voor Noordholland, dr. G D. Hemmes voor Utrecht en Overijsel, J. A. Putte voor Zuidholland, dr. J. H Tuntler voor Groningen, Friesland en Drente en dr. L. A. Veeger voor Gelder land en Limburg. OTERLEEK. Donderdagmorgen te 10 ure vond een raadsvergadering plaats onder leiding van burgemeester van Reenen. Bij de ingekomen stukken was o.a. een schrijven van het gemeentebestuur van Schermerhorn, meldende, dat deze gemeente bereid is bij te dragen in de kosten van het vervolgonderwijs. Ingekomen was een verzoek van den heer G. Moeijes, om ontslag als telefoonhouder, zoo mogeliik met ingang van Maart a.s. Voorz., B. en W. stelden voor het ge vraagde ontslag eervol te verleenen uiterlijk 7 Maart. Vanaf Alkmaar wenscht men liever een telefoonkantoor. Waarschijnlijk is er iemand bereid dit op zich te nemen. Dit werd gesteld in handen van B. en W. Verzoek van J Dekker Kz. om ontheffing van schoolgeld, wegens het niet meer bezoe ken der school. Dit werd verleend. Verzoek van de gvmnastiekvereeniging „Voorwaarts" te Stompetoren, om gebruik te mogen maken van het lokaal der nieuwe school. Ter toelichting werd opgemerkt, dat de vereeniging haar toestellen enz. dan In bruikleen aan de gemeente wil afstaan Men had reeds overleg gepleegd met het hoofd der school en deze had geen bezwaren. De voorzitter deelde mede, dat B. en W dit verzoek hadden besproken en er wel iets voor gevoelen. We zullen ten opzichte van een en ander evenwel in overleg met den heer Kohne moeten handelen. De toestellen der vereeniging zijn evenwel niet voldoende, er zal meer moeten komen. De heer Heringa meende, dat er wel iets in den vloer zal moeten voor het hoogrek. De voorzitter zou natuurlijk voorwaarden willen stellen. De heer Witteveen oordeelde het geen be zwaar, dat er voor het spanrek steunpunten in den vloer gemaakt moeten worden! Deze kunnen in het hout worden gemaakt, gelijk met den bovenkant. De heer Heringa zou er zich eerder tegen verzet hebben, doch kan er zich thans wel mee vereenigen. Spr. zou de bepaling willen opnemen dat het verboden is om te rooken. i i ?n z'in ber--:d voor te stellen het lo kaal kosteloos beschikbaar te stellen, op voorwaarde dat de kosten van extra schoon maken komen voor rekening der vereeniging waartoe na eenige discussie m.a.z. werd be sloten. Adres van een aantal Ingezetenen, wo nende te Stonvpetoren, om een lantaarn te wi'len plaatsen bij het brugje van de „Neer la" dia". De raad kon zich hiermede wel vereeni «ren. De heer Heringa merkte op, dat het •*-e»rma'en gebeurt, dat er lampen kapot zijn en dat blijft soms een week zoo. De voorzitter deelde nog mede, dat er in zake de straatverlichting in de toekomst wel verandering zal komen, met het oog op het ondergronasch maken van het kabelnet. Werd gesteld in handen van B en W. De aanbeveling benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur luidde: 1. M. N de Koning. 2. C. J. Baltus. De heer de Ko ning werd met 6 stemmen herbenoemd. Benoeming lid der Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs vacature mevr Bodegraven—Tuin. De aanbeveling van B. en W. luidde: 1. mej. L. Klaver. 2. Mevr. Schermerhorn—Bakker. De heer Heringa achtte de samenstelling der commissie momenteel niet juist, daar er slechts één lid kinderen op school heeft. De heer Witteveen meende uit deze aanbe veling de Spaansche peper te kunnen proe ven. Spr. bewonderde deze aanbeveling niet, straks kunnen B. en W. wel met een baby als commissielid aankomen. Voorzitter en de heer Dekker waren van oordeel, dat mej. Klaver een uitstekende kracht zou zijn voor het handwerken. Mej. Klaver werd benoemd met 5 stemmen, terwijl mej. J. Korver— Kwantes en mej. Kruimel ieder een stem kregen. In de vacature-Posch voor de Commissie van Toezicht werd de periodiek aftredende heer J. Posch met algemeene stemmen her benoemd. In de vacature-P. van Bodegraven voor de Commissie tot wering van Schoolverzuim, ,verd de heer J. van der Gragt benoemd. Begrooting Burgerlijk Armbestuur. De heer Heringa als rapporteur der Com missie vroeg of B. en W. de verhoogde subsi die der gemeente gemotiveerd achten, waarop de voorzitter bevestigend antwoordde. Deze begrooting sluit in ontvangst en uitgaven met een bedrag van 2741.35, met een post onvoorzien groot 141.35. De bij drage der gemeente is bepaald op 2100. Zonder h. st. goedgekeurd. Gemeentebegrooting dienst 1933. De heer Witteveen kon zich met het beleid van B. en W. in alle deelen niet vereenigen. Bij een plaats gehad hebbende brand is ge zegd door de buitenwacht, dat de hooiste- kers niet voldoende medewerking hadden on dervonden van den betrokken veehouder, toen ze het hooi wenschten te peilen. In het be lang van hooistekers en veehouder oordeelde spr. het wenschelijk, dat hierover door B en W. nadere mededeelingen werden ver strekt. Het had hem voorts bevreemd, dat er voor eventueele uitzending van kinderen naar va- cantiekolonies geen bedrag was uitgetrokken In dit verband herinnerde spr. aan de bespre kingen van de gehouden ouderavond te Oter- leek. Inzake de door het gemeentebestuur geor ganiseerde en betaalde schoolreisjes voor de drie hoogste klassen, waren hem klachten ter oore gekomen. Om te voorkomen, dat deze sympathieke reisjes in discrediet zouden ge raken oordeelde spr het noodzakelijk, deze geruchten in het openbaar te weerleggen. Be weerd is, dat niet a'le kinderen konden zitten doordat teveel commissieleden waren meege gaan. Het had verder spr. aandacht getrokken, dat er voor het onderhoud der dokterswo ning, evenals verleden jaar 200 was uitgé- trokken, terwijly aan onderhoud 40 42 was besteed. Daarop afgaande zou men geneigd zijn te concludeeren, dat die woning er goed verzorgd zou uitzien. De werkelijkheid is ech ter. dat er geen kwast verf meer op zit. Het had spr. teleurgesteld, dat er voor steun aan den tuinbouw geen post was uitge trokken, terwijl de toestand niet beter is dan het vorige jaar toen de raad besloot 1000 uit te trekken. We hebben nu de steun aan de bouwers en aan de veeboeren, doch voor de tuinders wordt niets gedaan. Spr. zou wil len, dat er een pro memorie post op de be grooting werd gebracht. De post werkverschaffing is door B. en W. aanzienlijk verhoogd, wat wel noodig zal zijn. Hiervoor betuigde de heer Witteveen zijn erkentelijkheid. Minder goed stond hem aan, dat er enkele menschen, welke hun 3 wachtdagen hadden doorgemaakt, niet direct nadien geplaatst waren. De heer Heringa oordeelde, dat we nood gedwongen zuinig zullen moeten worden. Namens de commissie stelde spr. verschil'en- de vragen. Van de gemeente Schermerhorn was geen bijdrage ontvangen voor het pro- beeren der brandspuit, waarop de voorzitter antwoordde, dat dit z'n oorzaak vond in het niet probeeren der spuit. Op een desbetreffende vraag van dezelfde, antwoordde de voorzitter, dat de lager ge raamde opbrengst der grondbelasting haar oorsprong vond in het feit, dat de gemeente 3/4 deel van de hoofdsom krijgt uitbetaald van het Rijk. De heer Heringa zou ten op zichte van de hooistekers een bepaling wil len maken, dat ze een rapport bij B. en W. indienen, ter inzage van den raad. De heer Dekker was vol lof over het werk van de hooistekers. Het kan waar zijn. dat een enkele boer hun diensten niet prefereert, maar in doorsnee wordt graag van hun diensten gebruik gemaakt. Zij moeten hun be vindingen bij den burgemeester brengen, en deze kan gelasten te spitten. De voorzitter: De menschen hebben veel werk gedaan en zijn op last van de assuran- tie's extra rond gegaan, wat door dezen ook betaald is en hebben daarover rapport uit gebracht. De heer de Beer zou in dit verband willen zeggen, dat hij tevreden is over hun werk. Hem zijn gevallen bekend, dat ze niet de volle medewerking hebben gehad. E>e burge meester kan evenwel opdracht geven en dan moet het werk worden uitgevoerd. De heer van der Gragt zou de bepaling willen maken, dat ze het recht hebben om overal binnen te gaan. De voorzitter: Die bepaling bestaat reeds. Als betrokkenen geen haast maken met spit ten, geef ik Hst: het moet. De heer IJeringt had gezien, dat er voor de uitzending van kindtren een pro memorie- post op de begrooting was geolaatst Indien net voorkomt za! men dus een post kunnen manen. Verder informeerde spi er of nog Warea- W€lke ni«t ^n de water leiding waren aangesloten. sor JerennPa°aSib!1^0nin,JJen drong 3pr- er op aan dat een door B en W getee kend getuigschrift verstrekt zal worden Het kan later een aanbeveling ziJn tot het ver kruien yao werk.. Het zal gebeuren. De heer Heringa: Aan de schooit- waarvan ik de geestelijke vader ben wordt niet het karakter gegeven, wat iw8*» bedoeld. Elk kind kan gemakkelijk mondkost meenemen, dan kan het geld voor anders besteed worden. Men me**" kinderen leeren voor weinig geld Jri? genieten. e' te De heer Dekker: We moeten het nuft- met het aangename vereenigen. Als het gename nu eens niet nuttig is, dan raai?*3"* veel verloren. Spr. acht het niet gewens h alles van huis mede te nemen De heer de Boer kan mededeel en, praatjes van het meegaan der corr.mL waardoor de kinderen niet zouden lm- zitten, onjuist is. De commissie te Sfo^1 toren kan om de 3 jaar naar Artis. $nrPe- de indeeling aan het hoofd der school W;f10u overlaten, laat de raad daarop geen ïnvlrS uitoefenen. Uit de ingekomen lijsten bi ijkt w dat het ook voor de commissie crisis is is dan ook zeer dankbaar voor de geu? van de gemeente. Anders had het scnooL reispe niet kunnen doorgaan, doch door h<4 verbinden van 2 reisjes kon bezuinigd w<j? den. Spr. zou het zoo willen laten doorgaan Als de toestand beter wordt, kunnen we weer zien. De heer Heringa drong er op aan, dat de leermiddelen in het vervolg in 't groot wer den ingekocht. De voorzitter: Deze worden per 1000 aan- geschaft. Verder vroeg de heer Heringa hoeveel er momenteel nog over is van de eening van de school, waarop de voorzitter antwoordde, dat er op 't oogenblik nog ongeveer 1400 van over is, doch als alles aan kant is, zal er wel een tekort zijn. De heer Heringa zou de dokterswoning en verder alle gemeentegebouwen eens per jaar willen laten inspecteeren door den gemeente opzichter. Niet goed onderhouden is een zui. nigheid die de wijsheid bedriegt. De rijwielvergoeding van den veldwachter werd van 50 teruggebracht op 25, terwijl de vergoeding van 30 voor de commissie van toezicht op het lager onderwijs werd ge bracht op 10. De voorzitter merkte op, dat inzake de steun aan tuinders, door het rijk reeds maat regelen worden genomen. Wat betreft de te werkstelling in de werkverschaffing, dit was door omstandigheden een paar dagen ver traagd. De heer Dekker wees op ede malle toe standen, welke ontstaan door de menschen te- werk te stellen bii het Hoogheemraad met gemeentelijke toeslag. De heer van der Gragt: De menschen zien niet om naar andere werkgelegenheid Ik kan dat loon niet betalen, en voor 20 cent krijg je ze niet. De heer Heringa: Als een boer of bouwer geeiL werkman kan krijgen, dan zou de ge meente 5 of 10 cent toeslag kunnen geven. De heeren Dekker en Witteveen bestreden deze gedachte. Het middel kon wel eens er ger blijken dan de kwaal. De heer van der Gragt: Als men ziet, dat het Hoogheemraad steun ontvangt voor werk, wat toch moet gebeuren, dan vind ik het zon de dat ik het niet krijgen kan De heer Dekker: Men kan een dergelijke overeenkomst wel met officieele lichamen aangaan, dorh mag geen particulieren be- voordeelen We kunnen dezen weg op den duur niet blijven bewandelen. We zijn allen noodlijdend. De heer van der Gragt: De veehouders worden thans door de regeering gesteund. Hun producten komen niet meer op de we reldmarkt. Anders kon de prijs voor hun wa ren wel eens beduidend lager zijn. De heer Spaan: Als het zoo ver komt, dat er aanvragen komen, dan kan er direct een vergadering worden belegd. Spr zou de ere- dieten buiten beschouwing willen laten. De heer Witteveen: De steun van het rijk is een wassen neus. Er zijn in Noord-Hol land 33000 tuinders, waarover twee milli- oen crediet of steun zal worden verstrekt, als het doorgaat. Dat is per persoon gerekend een 70. De heer de Boer: Wij worden allen onvol doende gesteund. Het groote kwaad is echter, dat de verschillende categoriën elkander den steun misgunnen inplaats van elkander te steunen. De heer van der Gragt juichte steun toe. Het voorstel-Witteveen, om een pro memo rie post uit te trekken werd m. a. s. aangeno men. Met algemeene stemmen werd tevens be sloten het oude schoolgebouw met erf aan het waterschap „de Schermeer" te verkoopen voor de som van 5500. Vastgesteld werd de verordening voor het schoonhouden der scholen. Bij de rondvraag informeerde de heer He ringa tot wien men zich voor eventueel» lichtstoringen had te wenden. De voorzitter: Tot de lijnwerkers. De heer de Boer zou het wenschelijk ach ten, dat er bij het P.E.N. werd aangedron gen op een spoedige classificatie. De heer Witteveen drong er op aan, dat er zal worden voorzien in de douche-inrich ting in de nieuwe school. Thans is het zoo dat men de kleeding niet kan droog houden. De voorzitter zegde medewerking toe. Daarna sluiting. Ongecorrigeerd DE VERONGELUKTE TOURINGCAR- Op 26 September had een vreeselijk ong* luk plaats op het kruispunt Rijksweg—"'1* versumsche weg te Laren. En tot touringcar opgebouwde vrachtauto afkomstig uit t> trop in Westfalen waarmede 33 Duitscn* van familiebezoek uit den Haag 0i. den naar hun vaderland werd door de 0° sche stoomtram gegrepen en totaal vernie De inzittenden werden tegen den grond St slingerd tusschen de vernielde brokstuKK van den auto. En dame van omstr< jaar is tengevolge van dit ongeluk °vfr,e®TJ terwijl 24 personen min of meer erns'l^r,,L[w den gewond. De chauffeur, wonende te y hausen, werd in het huis van ^waring irt" sloten. Heden stond hij voor de Vierde K der arrondissements-rechtbank terecht v, dacht van veroorzaken van dood door saW In totaal zijn 12 getuigen gedagvaard.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 14