DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. i S. KROM Tijdelijke heropeninos-prijzen Rijkskanselier von Papen afgetreden. p R I T S HU het JUtdemetU DxigeÜiksch Ouevzicht J^idtmiand f'JJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. No. 273 Vrijdag 18 November 1932 Tijdens het onderhoud tusschen von Hindenburg en von Papen heeft laatstgenoemde het ontslag van zijn kabinet aangeboden. „NATIONALE CONCENTRATIE". Rijkskanselier Von Papen. 134e iaargang Ververij en Chemische Wasscherij Winkel Langestraat 91. Tel. 794. 'MW-"v^>,4 ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco 4- i het geheele Rijk 2.50. Lcsse nummers 5 cents. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Di' nummer bestaat uit vier bladen. Den Haag, 17 Nov 1932. Onze verwachting, dat de Tweede Kamer heden gereed zou komen met de algemeene beraadslagingen over de Rijksbegrooting 1933, is verwezenlijkt, doch vlug werken doet ons parlement enkel bij uitzondering en zoo was half zes reeds gepasseerd, toen de voorzitter eindelijk de vergadering kon ver dagen tot des avonds, als wanneer voortge gaan zou worden met de begrooting van justitie. Van de vier en half uur, welke wa ren voorbijgegaan eer dit resultaat werd be reikt heeft de regeering niet veel meer dan een uur in beslag genomen, de rest is ge heel gevuld geweest met replieken, ongeveer een dozijn sprekers hebben zich doen hooren en heel wat gezegd, dat reeds in eersten ter mijn was betoogd of ook wel best ongezegd had kunnen blijven. Tot de laatstgenoemde soort rekenen wij onder meer de op theologisch gebied opruien de redevoeringen van de heeren Peereboom (herv. ger.) en Kersten (staatk ger.), die op allerlei manieren de protestanten tegen de katholieken trachten op te zetten, waarbij laatstgenoemde nu o.a. kwam aandragen met een of ander onbenullig katholiek schot schriftje dat allerlei zottepraat over de her vormers enz. aan zijn goedgeloovige lezers opdischte. Telkens ook werden weder dingen gezegd, die we reeds in eersten termijn hadden ge hoord. Zoo heeft de heer Drop (s.d.a.p.) weer gepleit voor het verplicht stellen van collec tieve arbeidsovereenkomsten in rijksbestek ken, de heer Duymaer van Twist (a.r.) voor afdoende steun aan de binnenschipperij, de heer Jan ter Laan (s.d.a.p.) ten gunste van het terugnemen van de plannen tot verlaging van de salarissen der rijksambtenaren. Zelfs had hij daaromtrent een motie ingediend en toegelicht, die hij heden ten slotte heeft moe ten terugnemen, toen de minister van finan ciën haar overbodig had geheeten omdat de zaak in den boezem van het georganiseerd overleg nog niet in kruiken en kannen was. Bij de eventueel noodige wijziging van de Pensioenwet kan pas het laatste woord er over worden gezegd. De heer Aalberse (r.k.) heeft nogeens ge sproker. "wer de mogelijkheid van een coalitie- regeering na afloop der aanstaande verkie zingen, zij het ook een coalitie op breeder ba sis dan we tot nog toe gekend hebben. Wat betreft de mogelijkheid van een samengaan van katholieken met sociaal-democraten, er is een tijd geweest, dat die mogelijkheid niet ondenkbaar was, daar de laatstgenoemden evolutionneerden van een revolutionnaire tot een reformistische partij. In den laatsten tijd is evenwel de kans daarop verkeken, daar de socialisten juist in revolutionnaire richting zijn omgebogen. Van de liberalen hebben hedenmiddag nog gesproken de heeren Bierema en prof. Van der Bilt. Eerstgenoemde heeft geprotesteerd tegen de beschuldiging, dat de liberalen niet voldoende medewerken willen om tot bezui niging te komen, en onder meer uiteengezet, waarom zijn fractie het niet voldoende vindt, dat de regeering in zake de cumulatie vol staan wil met een onderzoek bij de provin ciale en gemeentebesturen. Evenals enkele andere leden was hij niet gerust over de voornemens der regeering in zake de voortzetting van de inpoldering van de Zuiderzee. Prof. Van der Bilt heeft een waarschu wend woord laten hooren tegen de plannen om een reorganisatie in het staatsbestuur tot stand te brengen, waarbij waterstaat bij bin- nenlandsche zaken zou worden gevoegd. Minister Ruys heeft hier maar niet te veel op geantwoord: de zaak komt, als het zoo ver is, toch weer bij de Kamer aan de orde. In de bestekken voor de uitvoering van rijkswerken kunnen de collectieve contracten niet verbindend worden gesteld. Wat den steun aan binnenschipperij betreft, deze is slechts mogelijk met medewerking van de ge meenten en bij verschillende departementen wordt gezocht naar middelen om te komen tot een algemeene regeling. De motie-Duy- maer van Twist achtte de minister onge- wenscht, doch principieel bezwaar had hij er niet tegen Wat de inpoldering van de Zui derzee betreft, is de regeering bereid haar wtder ter hand te nemen als werkverruiming, doch zij dient daaraan een onderzoek te doen voorafgaan of dit mogelijk zal zijn te maken door een reorganisatie van het financieel be heer. Nadere bijzonderheden komen vanzelf ter sprake wanneer de Nota van wijziging van het Zuiderzeefonds ter tafel zal komen. Tegenover den heer Albarda zette hij uiteen, dat de door dezen geïncrimineerde handlei ding tot beteugeling van oproer niets anders is als een opleidingsgesehrift, juist om on- noodig bloedvergieten bij mogelijke onlusten te voorkomen. Ten slotte heeft de minister nogeens er nadruk op gelegd, dat de regee ring zich door geen demonstraties heeft laten in timideeren. De volkswil spreekt niet op Houtrust maar in het parlement en daar is de regeering er niet doof voor. Nadat minister de Geer in een korte rede in hoofdzaak den heer Jan ter Laan van zijn ongelijk had overtuigd, werden de algemee ne beschouwingen geëindigd verklaar^. De hierboven genoemde motie-Duymaer van Twist werd vervolgens zonder stemming goedgekeurd; de anticumulatiemotie van den heer Albarda werd verworpen met 46 tegen 35 stemmen. Hoofdstuk I is daarop z.h.st. aangenomen. De Duitsche rijkskanselier von Papen is Donderdagmiddag door president von Hindenburg ontvangen voor een bespreking betreffende den binnenlandschen politieken toestand. In den loop van dit gesprek heeft von Papen het ontslag van zijn regeering aangeboden, welk ontslag door von Hinden burg werd aanvaard. Het is er dus toch van gekomen. Ongeveer 5 maanden lang hebben nat. socialisten en andere politieke partijen getracht het kabinet von Papen ten val te brengen en dat lukte niet. En nu, na de jongste rijksdagverkiezin gen, hebben deze heeren dan toch hun zin gekregen! Von Papen kwam juist de laatste paar dagen tot de ontdekking, dat hij heel weinig steun zou hebben van de honderden rijksdag- leden Die „ontdekking" deed hij tijdens de besprekingen, welke von Papen in opdracht van den rijkspresident voerde met de diverse partijleiders. Von Hindenburg wilde n.1. dat von Papen een poging zou doen, om een nationale concentratie op een zoo breed mo gelijke basis tot stand zou brengen. Terwij! de Duitsch-Nationale Volkspartij, de Duitsche Volkspartij en de Beiersche Volks partij op het standpunt staan, dat zij iedere concentratie toejuichen, welke in staat zal zijn de werkzaamheden der rijksregeering te verlichten, heeft de leider der Centrums partij de meening uitgesproken, dat hem de leiding en de samenstelling van het huidige kabinet niet geschikt voorkomen de aaneen sluiting dezer krachten te verzekeren. De S. P. D. heeft den wensch van den kanselier een onderhoud te hebben over de medewer king aan een nationale noodgemeenschap bot weg van de hand gewezen. De N. S. D. A P. heeft medegedeeld, dat zij slechts onzer zeker voorbehoud bereid is tot schriftelijke onderhandelingen, waarbij zij het van te voren verwacht het door de rijks regeering in behandeling genomen politieke en economische plan te ondersteunen. Onder deze omstandigheden meende de rijksregeering, die met al haar krachten heeft getracht de haar den 1 Juni door den rijks- president verleende opdracht ten uitvoer te leggen, het meest te handelen in het belang van het vaderland, door deze opdracht thans den rijkspresident terug te geven. Zij handelt daarbij zonder het principe der autoritaire staatsleiding prijs te geven volgens het door haar reeds eenige malen uitgesproken principe, dat in deze zoo ernstige stonde geen plaats kan zijn voor een rekening houden met personen. Zij wenscht den rijkspresident den weg volkomen vrij te maken, opdat hij als leider der natie en gesteund door de hooge autoriteit van zijn ambt de aaneensluiting van alle waarachtig nationale krachten zal kunnen tot stand brengen. De rijkspresident heeft het aftreden der rijksregeering aanvaard en het kabinet belast met de afwikkeling der loopende zaken. o De beslissing betreffende de verdere ont wikkeling van dezen binnenlandschen poli tieken toestand berust nu, na het aftreden van het kabinet-von Papen, in handen van den rijkspresident en de leidende politici, wier taak zal zijn een uitweg te vinden uit de moei lijkheden. Te bevoegder plaatse wordt met het oog op de komende gebeurtenissen er op gewezen, dat het zoowel in het belang der zaak als in het beiang van het geheele Duitsche bedrijfs leven is. indien den toestand, zooals deze thans bestaat, niet te lang zal duren. De rijkspresident heeft eerst een aantal partijleiders bij zich ontboden, ten einde met hen in de volgende dagen bizonderheden te kunnen bespreken. Deze evenwel geen definitief karaktei hebben. Zij hebben ten doel den rijkspresident op de hoogte te stellen van de zienswijze der partijleiders. Rijkspresident von Hindenburg stelt het op prijs dat de uitgenoodigóe par tijleiders na de besprekingen nog te Berlijn zullen blijven, ten einde ook onder leiding met elkander contact te kunnen hebben, opdat zij de volgende week den rijkspresident be paalde voorstellen zuilen kunnen maken, welke niet alleen betrekking zullen hebben op de kwestie der personen, doch vooral ook het economische en politieke belang, dat volgens de partijlijders moet worden tot stand ge bracht. o Vandaag zuilen worden ontvangen Hugen- berg voor de Duitsch Nationalen, Kaas voor het Centrum en Ding^ldey voor de Duitsche Volkspartij. Voor Zaterdag zijn ontboden de leider der N. S. D. A. P„ Adolf Hitier, en de leider der Beiersche Volkspartij, dr. Schaeffer. Een ant- hun uitnoodiging evenwel aanvaard. Betreffende de te voeren besprekingen zal, aldus wordt van bevoegde zijde verklaard, eerst niets worden medegedeeld. De aan de besprekingen deelnemende heeren zal even eens worden verzocht niets mede te deelen voor een resultaat zal zijn bereikt. In politieke kringen te Berlijn neemt men aan, dat de besprekingen ongeveer midden volgende week zullen zijn beëindigd. Dan zullen waarschijnlijk voorstellen worden gedaan voor het houden van slotbesprekingen. De sociaal democraten zijn niet uitgenoo- digd aan de onderhandelingen deel te nemen. Mocht ondanks den dringenden wensch van den rijkspresident na deze besprekingen niet een kabinet van nationale concentratie tot stand komen, dan wordt in politieke kringen niet uitgesloten geacht, dat de rijks- president dan zonder rekening te houden met de uiteenloopende wenschen der partijen een man in wien hij vertrouwen stelt tot rijkskan selier zal worden benoemd. Theoretisch zou deze man von Papen kunnen zijn. In welingelichte kringen gelooft men even wel, dat de rijkspresident dan een ander zijn vertrouwen zal schenken. o We zullen de uitvoerige persstemmen maar niet overnemen, doch dit overzicht besluiten met het schetsje, dat het Hbld. over de korte kanseliersloopbaan van von Papen geeft. Franz von Papen was sedert 2 Juni van dit jaar rijkskanselier. Hij begon zijn loop baan als officier bij de Uhlanen in Dussel- dorf Bij het uitbreken van den oorlog was hij militair attaché bij de Duitsche legatie in Washington, eenige jaren later diende hij als overste van den straf van het vierde Turk- sche legercorps. Na den oorlog verliet hij den militairen dienst en ging in de politiek. In 1921 hij was toen 42 jaar werd hij lid van den Pruisischen Landdag, waar hij tot den rech tervleugel van de Centrumpartij behoorde. Bij de volgende verkiezingen in 1925 behield hij zijn zetel niet, maar politieken invloed bleef hij oefenen, omdat hij het meerendeel der aandeelen van de „Germania", het hoofd orgaan der katholieken, bezat. Herhaaldelijk deed hij pogingen omdat hij het met de politiek van het Centrum niet eens was om het blad naar rechts te sturen, wat hem tenslotte in Mei van dit jaar gelukte. Zijn houding tegenover het Centrum ver klaarde dan ook volkomen, dat deze katho lieke partij zich bij de benoeming van von Papen tot rijkskanselier, geheel niet aan hem gebonden voelde. Toen de Centrumleider Kaas hem als Centrumlid geen toestemming gaf om na den val van Bruening een nieuwe regeering te vormen, trad von Papen be gin Juni uit de Centrumpartij, die in den loop van de daarop volgende maanden een steeds vijandiger houding tegen haar vroeger medelid aannam. De eerste regeeringsdaden van von Papen waren verrassend: het Pruisische kabinet Braun-Severing werd afgezet, zonder vorm van proces, de nat.-socialisten kregen hun partijleger terug en mochten hun uniformen weer dragen, hetgeen hun door Bruening- Gröner verboden was. Oorspronkelijk was het von Papens plan om de nationaal-socialistische beweging in het regeeringswerk in te schakelen. Maar daar Hitier alle macht opeischte, en niet te vreden was met eenige ministerportefeuilles en de leiding in Pruisen, was een samenwer ken niet mogelijk en werd Hitier een verwoede tegenstander van den rijkskanselier. Von Pa pen en zijn regeering hielden het heft in handen, hoewei zij niet meer dan een tiende van het Duitsche volk achter zich had staan. De nieuwe rijksdag, die op 31 Juli werd ge kozen, werd reeds in zijn tweede zitting, op 12 September, op dramatische wijze ontbon den. De stap tot een volledige diciatuur werd niet gewaagd, nieuwe rijksdagverkiezingen werden uitgeschreven en het resultaat daar van op 6 Nov. was, dat de nazi's en soc.-dem. een groot aantal zetels verloren, maar dat von Papen, hoewel zijn positie versterkt bleek te zijn, toch niet over een meerderheid be schikte. De rijkskanselier hoopte echter een regeering van nationale concentratie te .kun nen vormen. Dit is hem niet gelukt. Tenslotte Meef hem geen andere we? over dan heen te gaan. Hij had bij zijn besprekingen met de leiders der verschillende partijen te kennen gegeven, dat een parlementaire oplossing niet afhankelijk mocht gemaakt worden van kwesties van per sonen; hij zou dus heengaan, als er een rede lijke kans bestond, dat een andere rijkskanse lier, die op den steun van den rijksdag kon rekenen, een regeer', j van nationale concen tratie zou vormen. En deze kans is thans volgens den rijks- president aanwezig. De Winter nader». Spaar Uw auto: Soiritus in den radiator. n.itw P Bergen op Zoom-Delft# Spirinjsverkoopkantoor kunnen worden behandeld De Poolsche re geering behoudt zich haar standpunt te de zen aanzien voor. ONTZETTENDE ORKAAN BOVEN NOORWEGEN. Een ontzettende orkaan teistert thans Noord-Noor'wegen. Er is buitengewoon groote schade aangericht. Te Helnaes zijn alle gebouwen door den storm verwoest. Vijftien visscherschepen zijn op drift. Ter plaatse staan nog overeind het woonhuis van een koopman en het telefoonkantoor. Ook het postkantoor is omvergewaaid. Nog erger is Oksevaag er aan toe. De geheele vis- schersvloot van dit plaatsje, welke voor an ker lag, is losgeslagen. De meeste visschers hebben daardoor al wat zij bezaten, verlo ren. Er is ook groote schade aan de gebou wen aangericht. De Noorsche regeering zal waarschijnlijk een hulpactie ten bate van de noodlijdende bevolking op touw moeten zet ten. Colbert-Costumes chemisch reinigen f 2.50 ONDERHANDELINGEN IN HET DUITSCHE VISSCHERIJBEDRIJF. Gister iin bijeengekomen vertegenwoordi gers van de organisatie voor de Duitsche „hoogzeevisscherij" en het verbond van Duit sche kapiteins en stuurlieden voor een be spreking over de door de reeders ingediende voorstellen met betrekking tot de wijziging der tariefovereenkomsten. De onderhandelin gen hebben niet tot een resultaat geleid. Zij zullen thans door een arbiter worden verder gevoerd. DE KWESTIE DER RECHTSGELIJK HEID VAN DUITSCHLAND. De zitting van het bureau der Ontwape ningsconferentie van gister was geheel ge wijd aan de kwestie der Duitsche rechts gelijkheid De vertegenwoordigers van de Ver. Staten, Italië, Sovjet Rusland, Frankrijk en een aantal kleinere mogendheden wensch- ten algemeen een zoo spoedig mogelijke op lossing van de kwestie der Duitsche rechts gelijkheid door onderhandelingen met Duitschland en de terugkeer van Duitsch- land ter ontwapeningsconferentie. De president der conferentie, Henderson, verklaarde dat de conferentie zonder Duitschland onmogelijk tot een bevredigend resultaat zal kunnen komen. Henderson deed ten slotte een beroep op Duitschland zijn plaats ter ontwapeningsconferentie weer te bezetten. De Italiaansche ambassadeur Rosso ver klaarde dat de pogingen verder te werken zonder Duitschland gevaarlijk en vergeefsch zijn. De Italiaansche regeering staat in groote lijnen op hetzelfde standpunt a's de Engelsche regeering. De kwestie der rechts gelijkheid moet thans definitief worden be slist in den geest van gerechtigheid en matig heid, ten einde te geraken tot een directe medewerking van Duitschland aan de ontwa peningsconferentie. Massigli verklaarde namens de Fransche regeering dat het standpunt der Fransche regeering inzake de rechtsgelijkheid reeds is uiteengezet in de verklaringen van 10 $ept en in het Fransche memorandum van 14 November, doch dat niettemin de Fransche regeering zich aansluit bij de door Hender son uitgesproken wenschen dat Duitschland ter ontwapeningsconferentie zal terugkeeren. De Amerikaan Norman Davis sloot zich eveneens aan bij den algemeenen wensch Duitschland te doen terugkeeren en zette ver volgens uiteen dat de ontwapeningsconferen tie thans eindelijk tot practische resultaten dient te komen. Sinds den wereldoorlog heb ben slechts Duitschland, Oostenrijk, Bul garije en Hongarije hun bewapeningen ver minderd, terwijl de bewapeningen der andere landen alle buitengewoon zijn vermeerderd. Ook de vertegenwoordigers van Zwitser land, België, Oostenrijk en Sovjet-Rusland wenschten de spoedige terugkeer van Duitschland. De vertegenwoordiger van Polen beperkte zich tot de verklaring dat de Engelsche voorstellen slechts gemeenschappelijk met die betreffende de organisatie van den vrede Japonnen 2,* Mantels - 2,— Regenjassen of -Mantels - 2.50 Op alle andere goederen 20 korting. Telefoon 1523. BEDRIEGERIJEN OP GROOTE SCHAAL ONTDEKT. De Weensche politie is een grootsch opge zette zwendelarij op het spoor gekomen. Kooplieden werd voorgespiegeld hun schul den, in Duitschland uitstaande, door een be middelaar in „vrije rijksmarken" te kunnen aflossen. De bedrieger zond firma's in Duitschland kleine bedragen en vervalschte de postwisselformulieren. Op deze wijze liet hij zich door de betreffende kooplieden de geheele tegenwaarde van de vervalschte be dragen in schellingen uitbetalen. De schade wordt begroot op 900.000 R.M. Voorloopig is het slechts gelukt een bedrag van 6.000. schellingen te achterhalen en onmogelijk te maken, dat op slinkschen weg 10.000 schel lingen zouden worden geïncasseerd. In ver- band met deze affaire is een Weensch koop man, zekere Pueschler, gearresteerd. Twee andere ersonen worden gezocht. Er bestaat gegrond vermoeden dat men een groot con sortium zwendelaars op het spoor is geko-1 men. TWEE GEVANGENEN ONTSNAPT UIT DARTMOOR. Nadat de politie sedert Woensdagmiddag ononderbroken, gedurende een tijd van 30 u. twee gevangenen had achtervolgd, die uit de gevangenis van Dartmoor zijn ontsnapt, werd gisteravond besloten de achtervolging ie staken tot hedenmorgen. Het is thans bit ter koud. In den loop van den dag hadden de bloedhonden, die bij de achtervolging ge bruikt worden lucht gekregen. Zij leidden de politie en de bereden wakers over 15 mij len verlaten „moor". Tot dusverre heeft men echter nog niets definitiefs van de ontsnapten gevonden. HEVIGE BRAND IN LONDEN. Een klein meisje is levend verbrand, ter wijl haar moeder, zuster en broeder ernstig gewond werden, bij den brand welke gister- midag in een flatwoning te Lambeth, een ge deelte wan Londen, is uitgebroken. VERDERE UITBREIDING VAN DE COMMUNISTISCHE STAKING TE SEV1LLA. Naar uit Sevilla wordt gemeld, heeft de communistische algemeene staking zich ver der uitgebreid. Ook is het verkeer thans zoo goed als stilgelegd. Eenige tramverbindin* gen, welke slechts onder sterke politiebewa king konden worden gaande gehouden, zijn onmogelijk gemaakt, doordat stakers de wa gens beschoten. Het is reeds eenige malen tot botsingen gekomen tusschen politie en stakers, er hebben zelfs slechts eenige malen volledige vuurgevechten plaats gehad Het juiste aantal gewonden is nog niet bekend.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1