Agenda 3lechls<zo&ea JUwinciaat Tlieuws $cheepsüidMQ£H. Stad ett Omgeving. Weec&ecicht HET ONGELUK OP DEN HELDERSCHE WEG. VON GRONAU BIJ DEN RIJKS- MINISTER VOOR VERKEERS WEZEN. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Versterking Japansche troepen in Mantsjoerije. De Japansche handel in China gaat achteruit. VIER DOODVONNISSEN TE NEW YORK. MALARIA-EPIDEMIE OP CUBA. HITLER AANVAARDT DE UITNOO- DIGING VAN DEN RIJKS PRESIDENT. BEVROREN. De verdachte bekende de brandstichting. KOEDIJK. W ARMENHUIZEN. NIEUWE NIFDORP. STOOMVAARTLIJNEN. Stoomvaart Mij. Nederland. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, tot m met Woensdag eiken avond half 8 hoofdnummer Quick als clown (rom.), hoofdrollen Hans Albers en Lilian Harvey. Toegang voor alle leeftijden. Zondagmiddag 2 uur en half 5. Victoria-theater, tot en met Donderdag el- kon avond half 8 hoofdnummer Felix weet aües (hum.), hoofdrol Felix Bressart. Op het tooneel Thoten en van Lier. Toegang voor alle leeftijden. Zondag doorloopende voorstellingen van 2 uur n.m. af. Stedelijk Museum Breedst r. eiken dag van 912 en 1.30—3.30, Zater dag van 91 geopend; Zondags gesloten. Vrijdag 18 November. 8 uur, Waakt en Bidt, vergadering Ned Chr. Vrouwenbond; spreker ds. von Meijen- feldt. Café Central 8.30 uur, Biljartseance J. v. d. Laan. 8 uur, Rustende Jager te Bergen, opvoe ring van Mademoiselle door het Centraal Tooneel voor den Berger Kunstkring. Zaterdag 19 November. Unie 7.30 uur. Lezing van den heer Lüt- jeharms voor den Ned. Jeugdbond voor Na tuurstudie. Zondag 20 November. Bij ter Burg te Schoorldam uitvoering. 8 uur, bij van Truijen te Grootschermer, <ecostumeerd baL De rijksminister voor verkeerswezen, freiherr Eltz v. Ruebenach, heeft gister den wereldvlieger von Gronau en diens metgezellen ontvangen en te hunner eere een noenmaal aangeboden, waar aan o. m. aanzaten de rijksminister van financiën, graaf Schwerin v. Krosigk, oud-minister Treviranus, de chef der marineleiding admiraal Raeder, de pre sident der rijksbank, dr. Luther, de di recteur-generaal der rijksspoorwegen, Dorpmuller, de staatssecretaris Meiss- ner, Koenig, Zarden en Koepken en dr. Oornier. Er zijn hartelijke toasten gehouden. Volgens berichten in de Japansche bladen zullen wederom nieuwe afdeelingen cavalle- rie en infanterie naar Mantsjoerije worden gedirigeerd teneinde aldaar deel te nemen aan de operaties tegen Soepinweng, dien de Japansche autoriteiten in Mantsjoerije in ieder geval definitief willen verslaan. De handel van Japan met China is, verge- eken met vorige jaren aanzienlijk achteruit gegaan, terwijl Japan vroeger de eerste plaats innam onder de importeurs in China, neemt het thans nog slechts de derde plaats in. De eerste en tweede plaats zijn thans be zet door de Ver. Staten en door Engeland. Japan bekleedt de tweede plaats als lans! waarheen Chineesche waren worden uitge voerd, Engeland in dit opzicht de eerste. Volgens berichten van het ministerie van financiën heeft Japan in de laatste 10 maan den in China ingevoerd voor een bedrag van 118 mill:":n jen, vergeleken bij een invoer van 146 millioen in dezelfde periode van het vorige jaar. Voor de invoeren in Japan uit China bedroegen deze cijfers resp. 79 mil lioen en 120 millioen jen. Gisteren werden te New-York vier jongelui die een politie-agent hadden vermoord bij een overval, waarbij zij een bedrag van slechts 20 buitmaakten, veroordeeld tot den dood op den electrischen stoel. In aansluiting op den hevigen wervel storm, die Cuba heeft geteisterd, is in het ge bied van de overstrooming een malaria-epi demie uitgebroken. Pr zouden reeds meer dan 1000 zieken medische hulp behoeven. Desgevraagd wist men in het Bruine Huis te Munchen mede te deelen, dat Adolf Hitier de telegrafische uitnoodiging van rijkspresi dent von Hindenburg, om voor een bespre king naar Berlijn te komen, heeft aanvaard. Waarschijnlijk zal hij nog vandaag naar Ber lijn vertrekken. De berichten in sommige bladen, dat Hitier zijn politieken gevolmachtigde te Berlijn, den president van den rijksdag Goering, had be last of zou belasten met het voeren der on derhandelingen, zijn onjuist. Aan de per soonlijke uitnoodiging van den rijkspresident zal Adolf Hitier ook persoonlijk gevolg ge ven. In de nabijheid van Ostenburg in den Alt mark werd het lijk gevonden van een onge veer 50-jarigen raan. Bij medisch onderzoek werd geconstateerd, dat de man bevroren was. \e BRANDSTICHTING UIT WRAAK. Een onverbeterlijke dronkaard. Voor 't gerechtshof te Arnhem werd giste ren behandeld de zaak tegen een 30-jarigen boerenknecht zonder vaste woonplaats, die door de rechtbank te Zutphen wegens brand stichting tot een jaar en zes maanden gevan genisstraf werd veroordeeld. Hij had »n Augustus een schuur van een landbouwer te Laren (Gld.), bij wien hij in dienst was ge weest en die hem had ontslagen, in brand ge stoken. Daarbij kwamen twaalf varkens om het leven en een groote hoeveelheid hooi en stroo ging verloren. De proc-generaal mr. Cnopius wees er in zijn requisitoir op, dat de verdachte herhaal de malen verooraeeld is en dat hij is een on verbeterlijke dronkaard. Spr. achtte een psy chiatrisch onderzoek noodig; indien het Hof daartoe niet mocht besluiten, eischte spr. een veroordeeling van verdachte tot twee jaar en zes maanden gevangensstraf. Uitspraak 1 Dec. MARKEN VERDUISTERD. Het gerechtshof te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een koopman te 's Heerenberg, die van een Duitscher een be drag van 5000 mark had ontvangen om dit om te zetten in Nederlandsch geld. Hij heeft aan die opdracht geen gevolg gegeven maar het geld ten eigen bate gebruikt. Het Ge rechtshof vierp de verdediging van ver dachte, dat het geld hem zou zijn ontstolen en veroordeelde hem tot dezelfde straf als de rechtbank te Arnhem had had opgelegd, n l. een jaar gevangenisstraf. ONTROUW POSTBESTELLER. In Mei en Augustus van dit jaar eigende een hulpbesteller van de Posterijen te Am sterdam zich een tweetal pakjes toe, waarin zich een zoutstrooier en een plateel vaasje bevonden. De man schonk beide voorwerpen aan zijn meisje. In dien tijd werden verschil lende pakjes vermist. Het O M. eischte wegens verduistering in dienstbetrekking tien maanden gevangenis straf. De rechtbank veroordeelde den man heden tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van twee maanden preventief. BEDRIEGELIJKE BANKBREUK? De rechtbank te Amsterdam heeft gisteren vrijgesproken den landbouwer A. M. te Mij drecht, die zich wegens bedriegelijke bank breuk te verantwoorden heeft gehad. Hij zou, terwijl hij wist, dat zijn faillissement ieder oogenblik te wachten was, zijn inboedel, den geheelen inventaris van zijn boerderij alle levende have aan zijn zwager hebben ver kocht, zoodat deze verkoop bedriegelijke ver korting van de rechten van zijn overige schuldeischers beteelcende. Het O. M. had een gevangenisstraf van 8 maanden geëischt. ERNSTIG VERZET TEGEN DE POLITIE TE LOOSDUINEN. In den avond van Zondag 22 Mei iJ., be vond zich in een café aan de Kijkduinsche straat te Loosduinen, na sluitingsuur nog een aantal personen; jonge mannen, die zeer luidruchtig waren en aan de herhaalde aan maningen van den caféhouder, om het lokaal te verlaten, geen gehoor gaven. Even later trad de agent van politie v. G. binnen, die de aanwezigen gelastte eht café te verlaten. Ze kere L. trad daarop op hem toe, met een glas bier in de hand, uitroepend „je moet eens proheeren mij er uit te gooien". De agent werd door de jongens overmand en toen zijn co'lega D. hem trachtte te ontzetten, werd ook deze met vereende krachten aangevallen. Men ontnam de politie den gummistok, ter wijl zij aanvankelijk ook niet in staat was van de vuurwapenen gebruik te maken. Beide agenten werden mishandeld en bedreigd met doodslag. Ter zake van wederspannigheid hadden zich gisteren voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden de 25-jarige kistenmaker N. O., de 26-jarige losse werkman P. de G. en de 22-jarige losse werkman Chr. van B., allen te Loosduinen. Het O. M. achtte uit de verklaringen der beide politiemannen bewezen, dat de ver dachten zich aan het hun ten laste gelegde Lebben schuldig gemaakt en vorderde tegen iedr der verdachte 5 maanden gevangenis straf. Uitspraak 1 December. VALSOHE MUNTERIJ. De Duitscher C. M., die terecht heeft ge staan wegens het namaken van bankbiljetten en poging tot uitgifte van valsche bankbil jetten, is gisteren door de rechtbank te Am sterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar. Het O. M. had 4 jaar gevange nisstraf geëischt. Donderdag werd te Koedijk een ouderavond gehouden in een der lokalen van de openbare school. De leider, het hoofd der school, de heer Stuffers, riep de ouders benevens B. en W. en eenige raadsleden het welkom toe, waarna de 7de en 8ste klasse een 7-tal tweestemmi ge en 2 driestemmige liederen ten ge- hoore brachten. Daarna werden 2 nummers duet ge zongen door de leerlinge A. Raat en haar tweelingbroertje F. Raat en zong laatstgenoemde nog een liedje dat op verzoek nog herhaald werd. De num mers werden begeleid door de leerling C. v. Twuiver met de viool. De zang stond onder leiding van het hoofd der school en werd door de aan wezigen op hoogen prijs gesteld. Hierna_ hield de heer Stuffers een lezing over Indië en de rijstcultuur. Dit geschiedde op dezelfde manier als dit voor de hoogste klassen gebeurt. In de pauze onderhielden de ouders zich met het personeel. Na de pauze hield mei. Jansonius een leu ke voordracht in West-Friesch dialect, geti teld „Vreemd luchtverschijnsel", welke een dankbaar applaus verwierf. Bij de rondvraag vroeg de heer Esseveld of er geen borden bij de school kunnen wor den geplaatst ter waarschuwing voor auto rijders. Dit zal door B. en W. onder de oogen worden gezien. De heer G. Klomp Nz. vroeg naar ver slechtering door het nieuwe wetsontwerp voor onze schooi Medegedeeld werd, dat er, wanneer er geen vacature komt, de eerste twee jaar nog geen verslechtering zal intreden. 'Teneindo de verkoop in deze plaats zoo veel mogelijk te bevorderen, zal ge lijk in andere plaatsen ook alhier met St. Nicolaas een verloting gehouden wordon. Woensdagavond had in de Prins Mau- rits een vergadering plaats van de afd Win kel—N. Niedorp en Omstreken van de Holl. Maatschappij van Landbouw. Naar aanleiding van de notulen werd op een vraag van D. Wit geantwoord dat het onderhoud met den Smedenbond over het ta rief hoefbeslag geen resultaat heeft gehad en 3 voor hoefbeslag blijft gehandhaafd Medegedeeld werd dat in de sub-commis sie inzake de uitvoering der Crisispachtwet zijn benoemd de heeren A. Winkel als pach ter en D. v. d. Stok als verpachter beiden al hier en J. de Veer te Winkel als onpartijdig deskundige. Wat betreft het houden van lezingen in dezen winter besloot men samenwerking te zoeken met andere afdeelingen en met de ver eeniging van oud-leerlingen van de Rijks landbouwwinterschool te Schagen. Op voorstel van den heer Baken zal ge tracht worden den volgenden winter een cur sus 'andbouwboekhouden hier te houden Voo- 'en winter is het te laat met het oog op de rijkssubsidie. De heer D. v. d. Slot werd als bestuurslid herkozen en is de plaats van den heer Broersma niet herkiesbaar, werd de heer S. v. d. Wal benoemd. Hierna werd besproken de agenda voor de crisisvergadering van de Maatschappij in den Haag. Inzake de tarwewet ging men accoord met het voorstel van jjet hoofdbestuur om aan te dringen bij den minister op verhooging van het maalpercentage, op vrije teelt van tarwe en verlenging van de tarwewet. Marnix van St. Aldegonde (thuisr.) 17 Nov. te Suez. Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij. Achilles 16 Nov. v. Faro n. Cadix. Ajax 17 Nov. v. Venetië te Triest. Amazone 16 Nov. v. Messina n. Palermo. Astrea 16 Nov. v. West-Indië te New York Boskoop (thuisr.) 16 Nov. v. Callao. Clio (tuisr.) 16 Nov. v. Lond. n. Amst. Juno 16 Nov. v. Alexandrië n. Piraeus. Nereus 17 Nov. v. Aarus te Kopenhagen. Nero 16 Nov. v. Oporto n. Vigo. Rhea 16 Nov. v. Lissabon n. Melilla. Stella 16 Nov. v. Spezzia n. Tarragona. Clio 17 Nov. v. West-Indië, 1. v. Londen te Amsterdam. Saturnus, Catania n. Amst., 17 Nov. van Gibraltar. Rotterdamsche Lloyd. Dempo (uitr.) 17 Nov. v.m. 8 u. te Marseille. Garoet (thuisr17 Nov Kaap del Armi. Indrapoera 17 Nov. v. Rott. te Bat. Palembang 17 Nov. v. Hamb. te Rott. Ken Pe**8tv. Maatschappij, Houtman 16 Nov. v. Kaapstad te Port Louis (Maur.). Van Spilbergen 16 Nov. v. Bat. te Zanzibar. Bolland— Auierika-Lifn Dinteldijk, Rott. n/d. Pacifick., 16 Nov. te San Francisco. Nebraska 15 Nov. v. Seattle n. Rott. Meissonier 16 Nov. v. Portland (Ore) n. Rott. Nebraska 16 Nov. v. Tacoma n. Rott. Kon. Holl. Lloyd. Kennemerland (uitr.) 17 Nov. te Montevideo. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Alcyone, uitr., 15 Nov. te Montevideo. Emzetco Lijn. Jonge Elisabeth 17 Nov. v. Valencia 1. v. Londen te Rotterdam. JavaChinaJapan Lijn. Tjibadak 15 Nov. v. Hong-Kong n. Ma- nila. Tjikandi 15 Nov. v. Batavia n. Sama- rang. Tjisandane 15 Nov. v. Batavia te Hong kong. Holland—Afrika-Lijn. Nijkerk 17 Nov. v. Amst. te Rott. Silver—Java Pacilic Lijn. Kota Inten, San Francisco n. Calcutta, 15 Nov. v. Mobile. Silverguava, Calcutta n. San Francisco, 16 Nov. v. Rangoon. Silverbeech, Los Angeles n. Calcutta, 16 Nov. te Soerabaja. Holland—West-Afrika-lijn. Klipfontein, uitr., 16 Nov. v. Mozam bique. Nijkerk, 17 Nov. v. Rotterdam via Ant werpen n. Zd. Afrika. Springfontein, thuisr., 17 Nov. te Kilin- dini. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 6 tot en met 16 Nov. '32: kindertaschje, belastingplaatje, alpi nomuts (groen), ceintuur, beurs, cein tuur, clotje, handschoen, 1 paar grijze handschoenen, portemonnaie, sleutel tje, hondenpenning, motoi handschoen, sjaal. Aanwezig en te bevragen bij de na volgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven op 6 tot en met 16 November 1932: H. Quant, Noorderkade 15, armband horloge; P. Kroon, Stationsstraat 67, koedek; Otter, Kooltuin, manchester- jas; A. Sestedt Liefdelaan 24, vulpen; Wed. A Zuurb r. Spoorstraat 58, bank biljet; M Smi N'oordervaart 31, 2 ko nijnen; J Stoop iefdelaan 2, kinderjek ker; B Beekmni Tesselschadestraat 5, springtouw; C. v d. Steen, Koningsweg 39, clotje: Mevr Doorn, Cabeljaustraat 10, rozenkrans in étui; J. Bijlsma, Fo- restusstraat 15, rijwielplaatje; T. Hal ma. Magdalenenstraat 12, pakje inh stof; C. Peereboom, v&n der Kaaijstraat la, agendaboekje; W. Pijper, Lindenlaan 91, zakje foto's; W. Tesselaar. Compag niestraat 20. regenjas; W Huiberts. Kie vietstraat 19, Oudorp, Lipssleutel; E Ser- pentie. Wildemanstraat 17, dameshand schoen; M Wouters, Baangracht 12, hand-etioentje; H. van Veen, Eikelen bergstraat 29, rozenkrans; Bergsma, Westerweg 55, sigarettenkoker; L. Mar tin, Ropjeskuil 40, een zak inhoudende schapenhuid; J. Reuzenaar, Kinheïm- straat 9, een r. k. kerkboekje: C. v. d. Steen, Koningsweg 39, een kammetje; P. Admiraal, Waterschapstraat 6, een panlat; Openbare Leeszaal, Langestraat 85, een huissleutel. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het bureau van politie. KALENDERS. Van de Nederlandsche Vereeniging tot be scherming van dieren (afd. Alkmaar) ont vingen wij wederom de bekende kalender met' het groote schild, buitengewoon geschikt om opgehangen te worden in wachtkamers, kin derkamers en dergelijke vertrekken. Ditmaal is een eekhorentje in de natuur lijke kleuren en ook de natuurlijke grootte afgebeeld. Elk maandblad bevat een P aatie, dat op dierenbescherming betrek king heeft en aan de achterzijde een aardig kinc'erverhaaltie bevat, waarin de zorg voor het dier tot uiting komt. GEMEENTELIJKE PACHTCOMMISSIE. In bijlage no. 172 schrijven B. en W.: Overeenkomstig de door ons gedane toe zegging bij de behandeling der gemeentebe- grooting voor 1932 bieden wij uwe vergade ring hierbij een voorstel aan tot instelling van een gemeentelijke pachtcommissie De samensteling dezer commissie hebben wij ons zoodanig gedacht, dat de leden door uwe vergadering benoemd worden op aanbe veling van de bij land- en tuinbouw betrok ken vereenigingen. De commissie zou ons college van advies kunnen dienen over de pachten van de aan de gemeente toebehoo- rende landerijen en tuingronden en omtrent verzoeken om kwijtschelding van pacht. In overeenstemming met het gevoelen vgn de commissie van bijstand voor het grondbe drijf, wier advies wij bij de stukken ter inza ge leggen, zijn wij van oordeel, dat de vol gende organisaties in aanmerking komen voor vertegenwoordiging in de gemeentelij ke pachtcommissie: de afdeelingen Alkmaar van den L. T. B. en van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw en de afdeeling Noordholland van den Bond van Landpach- ters. Mocht uwe vergadering dienovereenkom stig besluiten, dan zou, naar ons voorkomt, het verkenen van kwijtschelding voortaan gevoegelijk aan ons college, na overleg met dé pachtcommissie, kunnen worden opgedra gen, overeenkomstig art. 212 jo. art. 173 der Gemeentewet, onder verp'.ichtjng, van de ver leende kwijtschelding aan Uwe vergadering mededeeling te doen. Wij stellen uwe vergadering mitsdien voor: a. te besluiten tot instelling van een ge meentelijke pachtcommissie, Mast met het uitbrengen van adviezen omtrent de pacht landelijke eigendommen der gemeente, welke commissie zal zijn samengesteld als hiervoor is aangegeven; b. over te gaan tot benoeming van de 3 le den der zooevengenoemde pachtcommissie, waarvoor onderstaande aanbevelingen wor den overgelegd: 1. van de afdeeling Alkmaar van den L. T B.: P. N. Groot. Westdijk. Alkmaar; W. Klaver. Heilooërdijk, Alkmaar; 2. van de afdeeling Alkmaar van de Hol landsche Maatschappij van Landbouw: J. Swaag, Geesterweg, Alkmaar; J. Blom, Spoorstraat, Alkmaar; 3. van de afdeeling Noordholland van den Bond van Landpachters: J. Wagenaar, Kanaa'dijk, Alkmaar; J. Mulder, Rijksstraatweg, Heiloo; c. ons College op grond van artikel 212. jo. artikel 173 der Gemeentewet te machtigen tot het verleenen van kwijtschelding, die krachtens de wet of een overeenkomst of op gronden van billijkheid toekomt aan de huur ders, pachters of bruikers van gemeente eigendommen, mits van e'ke op grond van deze machtiging verleende kwijtschelding aan den Raad in zijne eerstvolgende vergade ring mededeeling wordt gedaan. Een ooggetuige van het ongeval, dat Dins dagmorgen op den Helderscne weg plaats vond, schrijft ons het volgende: Naar aanleiding van een in de pers ver spreid bericht, dat de G.G.D. gelukkig spoe dig ter plaatse was, deel ik U het volgende mede. Onmiddellijk nadat het ongeval was ge schied ben ik per auto teruggekeerd en heb 8.35 uur bij Steeman's kolenhandel opge beld no. 51 en onmiddellijk geneeskundige en politiehulp verzocht onder vermelding dat er een vijftal gewonden waren, w.o. met been fracturen. Onder groote spanning werd hulp ver wacht, daar het eenigszins moeite kostte het publiek te weerhouden, de slachtoffers te vervoeren. Plm. 8.50 verscheen een agent met een adj.-inspecteur. Op mijn vraag waar de dokter bleef werd door den laatsten geant woord: „ik weet het niet", no. 1 antwoordde „er wordt aan gewerkt". Onmiddellijk daar na is door den inspecteur gebeld (per auto naar Steeman), zoodat ruim 8.50 een tweede bericht bij de politie binnenkwam. 9.05 verscheen de ziekenwagen van Pau wels met verpleegster en een verpleger. Bij mijn vertrek cm 9.10 is door mij geen dokter opgemerkt. Wat de oorzaak is geweest van de vertraging kan ik natuurlijk niet beoor- deelen, maar een tijdverloap half mif I--A i naar waarnemingen, verricht in den mor»f„ van 18 November. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 772.7 mM. t» Stockholm. Laagste barometerstand 739,4 mM. t« Isafjord. Verwachting, geldig tot den avond van 1? November: Zwakke tot matige Zuid Oostelijke tot Zui. delijken wind; nevelig tot half bewolkt; wei. nig of geen neerslag; lichte vorst in het Oos ten; in het Westen om het vriespunt. Overzicht. De depressie bij IJsland is wel dieper ge worden, maar schijnt zich vooral Noord- oostwaarts te bewegen en intusschen is de hooge druk in Scandinavië en Oost-Duitsch- land zóó toegenomen, dat de depressie voor ons geen beteekenis heeft. Ook in de Golf van Biscaye en op de Britsche eilanden daalt de barometer en in het Zuiden van Enge land valt eenige regen. Wegens den Zuidelij ken en Oostelijken toevoer ook in de boven lucht lijken de vooruitzichten voor droog weer op het vasteland nog gunstig. In Duitschland is de lucht plaatselijk opge klaard en reeds meer dan 5 graden vorst voorgekomen. Ook in Groningen viel vorst in en in Scandinavië komt veel meer vorst voor, n'aatselijk meer dan 20 graden Terwijl dus West-Europa onder den invloed van de Oce aan-depressie zuidelijken wind met stijgen de temperatuur te wachten heeft, zal op het vaste land het vorstgebied zich uitbreiden. In Frankrijk, België, het zuiden van ons land en in Zuid-Duitschland kwam nog gesloten bewolking en mist voor. De wind begint er toe te nemen. van ruim een riP, half uur voor het bereiken van een plaats die Kundige verzorging zien liggen, en de j-ajj onmiddellijk onder Alkmaar liat. kan door van het tijdverlies niet kunnen beoori»5 mij niet worden beschouwd als een spoedig ter plaatse zijn van den G.G.D. In verband met het bovenstaande had eer onzer verslaggevers hedenmorgen een onder houd met den directeur van den Gemeentelij ken Geneeskundigen Dienst, dr. Dijkhuizen, die mededeelde, dat hij zich Dinsdagmorgen 8.45 uur loopende van zijn woning aan hel Nassauplein naar het Centraal Ziekenhuis begaf, waar hij vóór 9 uur aankwam en ver nam, dat de Ziekenauto besteld was. De zus ters stonden met de verbandkist gereed en om 9 uur vertrok de ziekenauto. (Dr. Dijkhuizen had persoonlijk naast den chauffeur plaats genomen en is door den ooggetuige blijkbaar voor den verpleger aangezien.) Met groote snelheid werd naar het terrein van het onge val gereden. De afgesloten overweg aan een Helaersche weg veroorzaakte nog eenige vertraging, doch men deed ook daar wat mo gelijk was om spoed te betrachten. Dr. Dijkhuizen kon volkomn begrijpen, dat het publiek in dergelijke omstandigheden een tijdvak van 25 tot 30 minuten zeer lang vindt. Op de vraag, wat gedaan kan worden om een spoedige hulpverleening te bevorderen, antwoordde hij, dat men in het algemeen ia die omstandigheden verstandig doet direct het Centraal Ziekenhuis no. 1200 op te bellen en eerst daarna de politie cp no. 51. Een spoediger hulpverleening zou ook mogelijk zijn wanneer de dienst de beschikking had over een ziekenauto en men niet eerst een ga rage moest opbellen, met de kans, dat de auto in dienst was. Voor kleinere ongevallen is een rijwielbrancard aanwezig. Met de patiënten gaat het goed. Ook de heer Hölzer die er het ergst aan toe is, gaat vooruit, al kan over zijn beenfractuur nog niets met zekerheid gezegd worden. De politie deelde mede, dat deze dadelijk na ontvangst van het bericht den Genees kundigen Dienst heeft gewaarschuwd en zien naar de plaats van het ongeval heeft bege ven Het wederopbellen bij den kolenhandel ge schiedde om te berichten, dat de omvang van het ongeval de aanwezigheid van meerdere geneeskundigen noodzakelijk maakte. Tot zoover de ons verstrekte inlichtingen, waaruit wel blijkt, dat alle betrokkenen on middellijk na het hun bekend worden van het ongeluk de noodige maatregelen hebben ge troffen. Dat het desondanks kan voorkomen, dat de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst eerst ruim een half uur na een ongeval ter p.aatse verschijnt, is een omstandigheid, die er op wijst, dat de organisatie toch nog niet heelemaal in orde is. Er is b.v. een kwartier verloopen tusschen den tijd dat het ongeluk gebeurde en het tijd stip waarop de directeur van den G.G.D. die toch ook thuis telefonisch is aangesloten zich nog onbewust van het gebeurde, naar het ziekenhuis begaf en eerst daar van het ongeluk hoorde. Hoewel door den ooggetuige, naar hij ons vertelde, aan de politie was medegedeeld, dat er een vijftal gewonden waren, kwam er slechts één ziekenauto, bestemd voor het ver* voer van twee patiënten. Verder is het Roode Kruis niet gewaar schuwd hoewel de leden der transportcolon ne bijna steeds bij ongelukken het eerste ter plaatse zijn om de patiënten te verbind* wat vooral bij veel bloedverlies van gr°°K beteekenis is. Dat de heer Stoutjesdijk gelijktijdig metde" ziekenauto met zijn verbandtasch ter P'aa j was is, naar hij ons verzekerde, uitsluit*1 aan een belangstellende te danken, die het ongeluk gezien te hebben toevallig la jL zijn huis reed en toen op de gedachte kw hem er een en ander van te vertellen. ,j4 Het is begrijpelijk, dat de toeschouwer* gewonden meer dan een half uur zonder o kundige VCrzonrintr Tien linrnron pn defl

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2