Alkmaarsche Courant. Een eerste waarschuwing. Jladiouieuws ZeuiCCetoa Qetneentecadm nonderd fier en dertigste Jaargang. VRIJDAG 18 NOVEMBER. EEN EPISODE ONDER HET SCHRIKBEWIND. N« 273 1932 Zaterdag 19 November. Hilversum, 296 M. (Uitsluitend VARA), gGramofoonpl. 10VPRO-morgenwij- ding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedrij ven: VARA-kleinorkest o.l.v. P. Duchant m m. v. Henri Wallig, liedjes. 12—2 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins en gramofoon platen. 2.15 Gramofoonplaten 2.50 Dr. H. Polak: Hoe werd ik socialist. 3.10 VARA- Mandoline-Ensemble o.l v. J. B. Kok. In de pauze spreekt Martien Beversluis over de liedjesprijsvraag. 3.50 Beoefening der huis muziek o.l.v. P. Tiggers. 4.30 Inst. v. Arb. Ontw. 4.50 VARA-Kinderkoor „De Krekel tjes" o.l v. L. Hulscher, m. m. v. J. Kickhe fer, piano. Gramofoonplaten. 5.40 Literaire causerie door A. M. de Jong. 6.VARA- kleinorkest o.l.v. P. Duchant. 7.— Causerie door mr. J. E. W. Duys. 7.30 Vervolg con cert. 8.— Zaterdagavond-programma m m. v De Dorpsbarbier. De Flierefluiters o.l.v. Hugo de Groot en L. Fuld, zang. VARA- tooneel o-l.v. W. van Cappellen. Henri Wal lig, zang. J. B. MacCarthy, orgel. A. de Vries, toespraak. Ca. 10.30 Vaz Dias. Hierna ^.De Notenkrakers" o.l.v. D. Wins. 11.15— 12 Gramofoonmuziek Huizen, 1875 M. (Uitsluitend KRO, van 8.30—10.30 Vrijz. Dem. Bond). 8—9.15 en 10.— Gramofoonpl. 11.30—12— Godsd halfuur. 12 15—1.45 Orkestconcert. 2. Voor de jeugd. 2.30 Kinderuur. 4.Gramo foonplaten. 5.30 Esperanto-nieuws. 5.45 Gramofoonplaten. 6.20 Lezing. 6.40 Gramo foonplaten. 7.05 Cursus. 7.45 Sportpraatje. 8— Gramofoonplaten. 8.15 Voordracht. 8.30 Vrijz. Democratische Bond. 10.30 Vaz Dias. 10.45 Schlagermuziek en Reportage v. d Zesdaagsche Wielerwedstrijd. Daventry 1554 NI. 10.35 Morgenwijding. 10 5O Berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Bala laika-orkest o.l.v. Leontieff. 1.05 Orgelspel R. New. 1.50 Commodore Grand-orkest o.i.v. J. Muscant. 3.40 2de acte „Die Walküre", Wagner. 4.55 Orgelconcert R. Foort. 5 35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Lezing. 7.05 Welsh Intermezzo. 7 25 Lezing. 7.50 Koor concert. Leiding: L. Rowlands. 8.20 Vaude ville. 9.20 Berichten. 9.40 „Consider your verdict", vervolgspel. 10.10 „Communica tions 1922—1932". 11.05—12.20 Dansmu ziek, o.a. Paul Whiteman, Ambrose en Jack Pavne met hun Bands. Parijs „Radio-Parisi", 1724 M. 8.05 Gra mofoonplaten. 9.20 Concert uit het Conser vatorium. 12.20 Concert door het Omroep- oikest. 4.05 Concert door het Omroeporkest. 5 05 Concert door de Assoc. des Concerts Lamoureux. 9.05 Gramofoonplaten. 9.50 Lichte muziek Kalundborg, 1153 NI. 11.20-120 Con cert uit het Bellevue-Strandhotel. 1.502.20 Gramofoonplaten. 2.504.50 Omroep- orkest o.l.v. L. Gröndahl ra. m. v. solisten. 7 50 Lumbye-Composities door het Omroep orkest. 9.15 Trioconcert. 9-5010.10 Vroo- lijke liedjes door vocaal kwartet. 10.10 11.35 Dansmuziek o.l.v. Teddy Petersen. Langenberg, 473 M. 6.25—7 20 en 10.40 Gramofoonplaten. 12.20—1 50 Concert o.lv Wolf. 1.55 Gramofoonplaten. 7.20 Opera concert door orkest o.l.v. Eysoldt. 8.209.40 Orgelconcert. 9.5^—10.55 kamermuziek. Rome, 441 M. 8.05 „La vedova scaltra", opera van Wolf-Ferrari. Dirigent: Paoletti Koorleiding: Casolari. Brussel, 508 en 338 NI. 508 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Concert uit het Grand-Hotel, Antwerpen. 5.20 Omroep orkest o.l.v. K Walpot. 6.35 Concert door mevr. Paul, sopraan. 6.50 en 7.20 Gramo foonplaten. 8 20 Concert o.l.v. K. Walpot m m. v. J. Pierre, zang. 10.30 Concert uit de Memlinc-zaal te Antwerpen. Leiding: P Moreau 338 M.: 12.20 Concert uit het Grand-Hotel te Antwerpen. 1.30 Gramofoon- p aten. 5.20 Omroeporkest o.l.v. A. Meule- mans. 6.40 Piano-recital door Anna Diehl. 7 20 Gramofoonplaten. 8.20 „Laagland opera in 4 actes van E. d'Albert. Zeesen, 1635 M. 7.20 Avondconcert uit Hamburg o.l.v. Horst Platen. 9.20 Ber en hierna Oude Geestelijke Muziek door solis ten, sopraan en cembalo. Naar het Fransch van Honoré de Balzac door Hellen Randers. 3; Waarom zouden wij wanhopen aan God, zusters? zei het met doffe, maar innige stem; wij loofden hem temidden der kreten van moordenaars en stervenden in het kloos ter der Carmelieten. Als het zijn wil is ge weest, dat ik gered werd van dat bloedbad, is het ongetwijfeld omdat hij mij voor iets anders bestemd heeft, dat ik zonder mokken moet aanvaarden. God beschermt de zijnen; Hij kan naar zijn wil over hen beshikken. Gij zijt het. en niet ik, op wier naaste toekomst wij bedacht moeten zijn. Wat is ons leven vergeleken bij dat van een priester? sprak een der twee oude vrou wen Sedert ik uit het klooster de Chelles verdreven ben, beschouw ik metzelf als dood zei de non, die niet uit was geweest. Hier zijn de hostiën, hernam de pas aangekomene, terwijl zij het doosje aan den priester gaf. Maar, zoo riep zij uit, ik hoor iemand de trap opkomen! Bij deze woorden keken alle drie op om te luisteren. Het geluid hield op. Weest onbevreesd, wanneer er iemand zou trachten bij U te komen, zeide de pries ter. Iemand, op wiens trouw wij kunnen re kenen, heeft maatregelen getroffen om de grens over te stekel ei zal de brievei koaei SCHOORL Vastrecht ingesteld voor het gas verbruik. Belastingverhooging. De vreemdelingenverkeer nog de belangrijkste kurk, waarop de ge meente drijft. Het Noordelijk deel van het wan- hSitY°rdt door het Staats- boschbeheer uitgevoerd. De raad vergaderde Donderdagmorgen ten 10 uur voltallig, ter behandeling van de be grooting. De zitting werd ditmaal bii?! woond door een 16-tal werkloondie Zi belangstelling de discussies volgden en met verwondering vernamen, dat de raad feitelijk nn^ass!" neus IS' aan8ezien 80 van de ntvangsten weggaan aan uitgaven, waartoe de gemeente wettelijk verplicht is De voorzitter, baron von Fridagh deelde mede, dat van den minister van On derwijs bericht was ingekomen, dat de ge meente over 1931 aan rijksvergoeding in zake de onderwijzerssalarissen, 580 te veel r ii°oolVangen en dat de totaal-uitkeering op 1 12829 was gesteld. nomen V°°r ^enn's8eving aange- Voorts was ingekomen een schrijven d.d. 16 November 1932, van den R K. Dioc. Land en I uinbouwbond afd. Schoorl, waarbij ver zocht wordt de navolgende crisismaatregelen te willen nemen: ai\ ^fVi.er 'aar '932 een reductie van ij v®r'e€nen °P de pachtsom der wegen en landerijen der gemeente welke in 1929 verhuurd zijn en wel voor die perceelen welke een jaarlijksche pacht van 1 of meer op brengen B. een steunregeling in het leven te roepen ten behoeve van land- en tuinbouwers die ten gevolge van de crisisomstandigheden in financieele moeilijkheden zijn gekomen. (Deze steunregeling in het begin van 1933 uit te voeren). 1. B. en W. stelden voor: dienovereenkomstig te besluiten; 2. mede te deelen dat reeds een bedrag van 1000 op de begrooting voor 1933 in dezen zin werd uitgetrokken. Conform besloten. Ingekomen was voorts een adres d.d. 15 November 1932 van de afd. Schoorl der S.D.A.P., houdende verzoek van gemeente wege te willen voorzien in den slechten staat van huisvesting van het Doede Bootsma, Damweg C 136 alhier, vnl. m.h.o. op den ge zondheidstoestand der bewoners. De heer Schermer zeide, dat de Wo ningbouwvereeniging op het moment geen huizen beschikbaar heeft. De toestand is ech ter zoo, dat het thans mogelijk is, arbeiders woningen te bouwen voor een huur van 2 50 per week, zonder toeslag van rijk en gemeente en spr. meende te weten, dat de vereeniging bereid is om te bouwen, wanneer er gegadig den zijn voor de te bouwen huizen. Spr. gaf dan ook aan belanghebbenden een wenk om zich tot die vereeniging te wenden en betoog de nog, dat het voor de vereeniging niet mo gelijk is, om aan bepaalde jjersonen voor een woning, die vrijkomt, voorkeur te geven. De heer G p t k e r stelde nog in het licht, dat het in Schoorl niet mogelijk is, beneden f 6 h f 7 een woning te kunnen huren, omdat altijd als gegadigden gepensionneeraen van elkers komen opdagen. Spr. vond dan ook de oplossing van den heer Schermer het beste en de raad vereenigde zich hiermee. Aan de orde was hierop een adres d.d 15 No vember 1932 van den Schoorlschen Bestuur- dersbond, waarbij verzocht wordt, nu de mi nister van binnenlandsche zaken bij schrijven van 11 November 1932, no. 20306 afd. W en S. beschikt heeft, dat aan de in werkverschaf fing tewerkgestelden, in „de loopende week" een brandstoffentoeslag van 1 per week kan worden uitgekeerd, te willen bepalen dat deze toeslag alsnog zal worden toegekend over de week van 7 tot en met 12 Novem ber j 1. B. en W. stelden voor om dienovereen- komsti gte besluiten. De daaraan verbonden kosten bedragen 15 per week; een 30-tal gezinnen komen er voor in aanmerking. Na een ampele bespreking, waarbij bleek, dat de minister zich op het standpunt stelt, dat deze uitkeering aan betrokkenen alleen mag worden gedaan gedurende de 5 weken, waarin ze te werk worden gesteld, en niet in de 6de week, die een wachtweek is, waarin ze steun ontvangen, werd aan B. en W. opge dragen om te trachten, ook in die 6de week de uitkeering te mogen doen. halen, die ik aan den hertog de Langeais en den markies de Bauseant heb geschreven, op dat zij op middelen kunnen zinnen om aan dit vreeselijk land te onttreken, aan den dood of de ellende, die U er zouden wachten Gaat gij dan niet mee? vroegen de twee nonnen wanhopig bedroefd. Mijn plaats is onder hen, die lijden ant woordde de priester met eenvoud. Zij zwegen en keken vol heilige bewonde ring naar den ouden man. Zuster Martha, vervolgde hij tot de non, die was uitgegaan om de hostiën te ha len, deze afgevaardigde zal antwoorden „Fiat voluntas" (Zijn wil gesevhiede) op het woord „Hosannah". Er is iemand op de trap! riep de ande re non uit, terwijl ze een verborgen 'UI»Je opende, dat onder het dak was aangebracht Ditmaal waren temidden der diepe sti.te duidelijk de voetstappen van een man te hoo- ren, die weerklonken van de met hard ge worden modder bedekte treden. Met moeite verborg de priester zich in een soort kast en de non wierp wat kleeren over hem heen. Ge kunt sluiten, zuster Agatha, zei hij met gesmoorde stem. Nauwelijks was de priester verstopt, of er klonken drie slagen tegen de deur, die de twee vrome zusters deden sidderen. Hulpe loos zagen ze elkaar aan, zonder een woord te durven zeggen. Zij zagen er beiden als zestigjaren uit. Gedurende veertig jaar hadden zij zich van de wereld afgezonderd en langzamerhand waren ze als planten geworden, die gttwend zijn aan kamerlucht en sterven, wanneer men ze er uit weg neemt. Gewoon als zij wa ren aan het kloosterleven, konden zij zich liet in een ander leven indenken. Maar op eei morgen was het traliewerk verbroken en Ingekomen was voorts een adres d.d. 8 No vember 1932 van den heer K. Wiedijk, con- cessionnaris der radiocentrale in deze ge meente, waarbij verzocht wordt in beginsel toestemming te verleenen tot de voorgenomen overdracht der concessie aan een te vormen Naamlooze vennootschap, in verband mei verdere uitbreiding van het distributienet. B. en W. stelden voor, in beginsel mede te gaan, in afwachting van nadere opgaven van personen en statuten Conform besloten. De v o o r z i t t er deelde hierop mede, dat binnenkort het Noordelijk gedeelte van het wandelpad door het Staatsboschbeheer ter hand zal worden genomen. Over het zui delijk gedeelte zal nog nader worden beslist, doch in ieder geval komt er een prachtige verbinding tusschen Hargen en Camperduin tot stand. Vast-recht voor gasverbrnikers. Voorstel van B. en W.: A. tot wijziging der verordeningen, regelen de de voorwaarden voor de levering van gas over den gewonen- en over den muntgas meter, in dien zin, dat ingaande 1 Januari 1933, met wijziging van de bestaande tarie ven, voor ieder aangeslotene een vast-recht wordt ingevoerd ad f 12 jjer jaar, te betalen in 12 maandelijksche termijnen van 1 en daartegenover de gasprijs gesteld wordt voor het zomerseizoen (de maanden April tot en met October) op 11 ct. per M3. (gewoon ver bruik en 0.12 per M3. (over den muntgas meter) en voor de overige 5 wintermaanden (November tot en met Maart) op resp. f 0.10 en 0 11 per M3; B. ten aanzien van het meerder verbruik van ieder aangeslotene, boven 50 M3. per maand, een nog nader te bepalen reductie op den prijs toe te staan. Daardoor wordt het tekort van 3000 op geheven en het bedrijf weer een gezond be drijf. Boven 50 M3. wordt het 8 cent en War- menhuizen zal aan Schoorl 6 cent berekenen De heer G u t k e r vreesde, dat op deze wijze het tekort nog grooter zal worden. De toestand is zoo, dat velen niet meer kunnen gebruiken. Voor menschen die 150 M3. ge bruiken wordt de prijs 19 cent en boven 300 wordt het 15 cent. Voor de kleinen wordt het gas te duur en zij zullen zich laten afsluiten. De heer Schermer oordeelde, dat het vastrecht rechtvaardig kan worden ingesteld, al zal men noodzakelijk onbillijkheden schep pen. Er moet iets gebeuren om het verlies van 3000 te dekken en dan zoekt men een weg, die het verbruik bevordert. Met een gebruik van 200 M3. betaalt men f 21 voor het gas plus 12. 300 M3. verbruik is een normaal gasver bruik en dan betaalt men maar 50 cent in een jaar meer. Bij een gebruik van 400 M3. heeft men een voordeel van 3. Bij meerder gebruikt klimt het voordeel op. De ervaring heeft de commissie geleerd, dat het vooral de zomerverhuurders zijn, die het hardst om het gas hebben geschreeuwd, het gas 's winters bijna niet gebruiken. Wanneer de gasprijs verband houdt met den petroleumprijs, zal er zeker meer gas worden gebruikt en komt het bedrijf er beter voor te staan. De heer Duin betoogde nog nader de noodzakelijkheid van het voorstel en herin nerde er aan hoe het G.E.B. tot een gezond bedrijf is opgevoerd door aanvankelijk vast recht te heffen. Hoe men het ook regelt, aan merkingen zullen er steeds gemaakt kunnen worden. Ook spr. bevestigde, dat niet de minst kapitaalkrachtigen de kleine afnemers zijn. Warmenhuizen is Schoorl ter wille ge weest en wij behooren dan ook het mogelijke te doen om de afname te bevorderen. Spr. adviseert den raad het voorstel in zijn ge heel te aanvaarden, aangezien daardoor het gasverbruik bevorderd zal worden. Het eerste jaar moest 85000 M3 worden afgenomen, doch er is maar 70.000 M3 afgenomen. Het tweede jaar moet er 100.000 M3 worden af genomen. De gasafname moet dus worden opgevoerd en dit is alleen mogelijk wanneer de gasprijs die van de petroleum nadert. Weth. B ij 1 wil den heer Gutker tegemoet komen door van de groote afnemers 15 vastrecht te heffen en van de kleinen 9. De heer Gutker bleef van oordeel, dat het voorstel te ver beoogt het bedrijf safe te ma ken door het opleggen van lasten aan de kleinen. De regeling van weth. Bijl zou hij voor een jaar willen aannemen. De heer Kaag oordeelde, dat het voorstel- Bijl een premie beteekent aan hen die het be drijf een strop hebben bezorgd. Het z'in de huizenverhuurders die de strop bezorgden. Weth. Bijl: Dat zijn ook geen rijke men schen. De heer Schermer erkende, dat er on- het gevoel, zich vrij te weten, had hen doen beven. Het is niet moeilijk zich de verbouwe reerdheid voor te stellen, die de gebeurtenis sen der revolutie in hun onschuldige zielen teweeg brachten. Zij waren niet in staat hun kloosterbegrippen in overeenstemming te brengen met de moeilijkheden van het leven en zelfs hun eigen toestand begrepen zij niet Zij waren net als kinderen, die plotseling door de moederlijke zorgen worden verlaten en zich in hun hulpeloosheid onderwerpen, inplaats van oproerig te zijn. Zoo ook ble ven ze stom en lijdzaam tegenover de geva ren van het oogenbük, geen andere bescher ming kennende, dan de Christelijke gelaten heid. De man op de trap, die vroeg om te worden binnen gelaten, onderbrak de stilte door de deur te openen en zich plotseling te vertoonen. De twee nonnen beefden, want ze hadden in hem den man herkend, die gedurende eenigen tijd om hun huis had gezworven en naar hen had geïnformeerd. Onbewegelijk bleven ze staan, terwijl zij hem met onrust en nieuwsgie righeid opnamen, net als schuwe kinderen, die stilletjes een vreemdeling onderzoekend aan staren. De man had een groote forsche gestalte, maar niets in z n gang, z n houding, noch in z'n gezicht verried iets kwaads in hem. Hij bleef, evenals de nonnen, onbewegelijk staan en liet zijn blikken langzaam door de kamer dwalen. Twee stroomatten op planken dienden den nonnen als bed. Midden in de kamer stond een tafel, waarop een koperen kandelaar, eenige borden, drie messen en een rond brood. In den schoorsteen brandde een laag vuur. Een paar stukken hout, die in een hoek lagen opge stapeld, bevestigden overigens de armoede van deze twee afgezonderden. De muren, die met een laag oude verf bedekt waren, zaten vol der hen ook zijn met een kleine portemonnaie en hij gevoelde er dan ook voor om onder de afname van 250 M3 een lager vastrecht te heffen. De heeren Kaag en Duin bleven zich om utiliteitsredenen tegen dit denkbeeld ver zetten. De heer Kaag stelde in het licht, dat dit voorstel beteekent, dat er een streven zal ontstaan om minder dan 250 M2 te gebrui ken, omdat, als men iets meer er boven komt men vastrecht moet betalen. Het voorstel be teekent het bedrijf opnieuw onzeker stellen. De heer Gutker bleef het verkeerd oor- deelen, dat menschen die 300 M3 gebruiken 15 cent moeten betalen en die meer gebrui ken 12 cent. Spr. betoogde, dat het meerdere gebruik ook bij de nieuwe regeling zal tegen vallen. Weth. B ij 1 diende een voorstel in om bij een verbruik beneden 250 M3 9 vast recht te heffen en daarboven 15. De voorzitter bestreed dit voorstel en stelde in het licht, dat men niet uit het oog moet verliezen, dat hetgeen wordt voorge steld, een noodmaatregel is Spr. is er in ieder geval voor om een besluit voor één jaar te nemen. Weth. van Lienen vreesde ook, dat het voorstel van weth. Bijl ten gevolge zal heb ben, dat er een streven ontstaat om beneden een verbruik van 250 M3 te blijven. De heer Schermer gaf aan weth. Bijl een wenk om zijn voorstel te wijzigen in de zin dat tot een verbruik van 200 M 3 9 vast recht wordt geheven, van 200 tot 300 M3 12 en daarboven 15. De heer Duin laakte het in den heer Schermer, dat hij als lid van de lichtcommis- sie met een ander voorstel komt, dat men niet heeft kunnen beoordeelen na voorlichting door den directeur. De heer Schermer behield zich de vr':- heid voor om, na hoor en wederhoor zijn in zichten in het belang van Schoorl te wijzi- gen. Weth. B ij 1 nam het amendement van den heer Schermer op zijn voorstel over, dat werd gesteund door de heeren Gutker en Schermer en aangenomen werd met 4 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Duin, Kaa^ en van Lie nen. De voorzitter uitte den wensch, dat het besluit het gasbedrijf ten goede zou ko men. Begrootingen. Voorstel van B. en W. (met rapjjort der Commissie van Onderzoek) tot vaststelling der navolgende begrootingen voor het dienst jaar 1933: a. van het Burgerlijk armbestuur, in ont vangst en uitgaaf 4705.62; b. van den Vleeschkeuringsdient in ont vangst en uitgaaf, gewone dienst 2952.50, idem kapitaaldienst 300; c. van het Gem. Electriciteitsbedrijf, in ontvangst en uitgaaf gewone dienst 21975; d. van het Gem. gasbedrijf in ontvangst en uitgaaf gewone dienst ƒ13800, kapitaal- dienst 2900; e. de gemeentebegrooting gewone dienst, in ontvangst en uitgaaf 113414.32, kapi taaldienst idem 22300. De heer Gutker rapporteerde tot goed keuring van de rekening van het B.A. en van den Vleeschkeuringsdienst. Conform besloten. De geraamde subsidie voor de gemeente voor het B.A. bedraagt 2500. Ook de begrooting van het G.E.B. werd conform vastgesteld, alsmede die van het gasbedrijf. De begrooting van het B.A. wees in ont vangst en uitgaaf een bedrag aan van 4705.62; die van den vleeschkeurings dienst een bedrag van 2952.50; kapitaal dienst 300; en die van het electriciteitsbe drijf een bedrag van 21975. Het winstsaldo van het Electr. Bedrijf over 1931, groot 1418.27, wordt wederom aan de reserve toegevoegd. Bij de begrooting voor het gasbedrijf werd opgemerkt, dat, hoewel dit bedrijf 315 aan sluitingen telt, dit bedrijf tengevolge van een geringe gasafname, zich toch niet kan be druipen, waarom de commissie besloot, ac- coord te gaan met de voorgestelde wijzigin gen en ook deze begrooting werd vastge steld, gewone dienst ontvangst en tiitgaaf 13800; kapitaaldienst 2900. Opgemerkt werd, dat het nadeel ig saldo over 1931, 1830 bdroeg en dat zonder be lastingverhooging het tekort over 1933 12000 zou bedragen. De commissie was dan ook overtuigd, dat er iets gebeuren moest en ging accoord met g vlekken en bruine strepen van het doorsijpe lende regenwater, dat door de slechte dakbe dekking heenlekte. De schoorsteenmantel was versierd met een relikwie, die ongetwijfeld ge red was van de plundering van het klooster de Chelles. Drie stoelen, twee koffers en een laag kastje voltooiden de inrichting van dit vertrek. Naast den schoorsteen was een deur, die deed vermoeden, dat er nog een tweede kamer moest zijn. De inventaris van dit kleine kamertje was al heel gauw opgemaakt door den man, die op zoo wonderlijke wijze in dit huishouden was binnen gedrongen. Een gevoel van medelijden stond op zijn gezicht te lezen. Hij wierp een weiwil lenden blik op de twee nonnen, maar was zelf minstens even verward als zij. De vreemde stilte, waarin ze allen verkeerden, duurde niet lang, want de onbekende scheen de moreele zwakheid en de onervarendheid der beide vrouwen te begrijpen en met een stem, waarin hij zachtheid trachtte te leggen, sprak hij: Ik kom hier niet met vijandelijke bedoe lingen, burgeressen... Even hield hij op, toen vervolgde hij: Wanneer U ooit eenig kwaad mocht geschieden, weest er dan van overtuigd, dat i k daaraan niet zal hebben meegewerkt. Ik heb U een gunst te vragen, Nog altijd bleven zij zwijgen. Als ik U lastig val...., als ik U hinder, zegt het dan ronduitdan zal ik weer weg gaan, maar weet, dat ik U goed gezind ben, als ik U den een of anderen dienst kan bewijzen, kunt ge mij ongevreesd daarvoor gebruiken, omdat misschien ik alleen buiten de wet sta, nu er geen koning meer is... Er lag zooveel oprechtheid in zijn woorden, dat zuster Agatha, die tot het geslacht der Langeais behoorde en wier fijne manieren her innerden aan den vroegeren luister der hoffees ten, ziek haastte kent eea der stoelen aan te Wordt niet van kwaaad to' erger! Die pijn in de lendenen die rheumatische pijnen, duizeligheid, hoofdpijn en die nare ut inestoornissen waarschuwen u, dat de organen welke het bloed dienen te filtreeren verzwakt zijn Zij toonen aan, dat urinezuur en andere onzuiver heden in den bloedsomloop blijven in plaats van met de urine uit het lichaam te worden verwijderd. Uitstel is gevaarlijk. Verwaarloozing leidt dikwijls tot rheumatiek, ischias, spit, blaaszwakte, nierzucht en andere ernstige kwalen De ondervinding van duizenden dank bare menschen bewijst, dat de veiligste wijze tot versterking en opwekking der verzwakte organen bestaat in het ge bruik van Foster's Rugpijn Pillen Dit 6peciale middel zal spoedig uw gezond heid en kracht herstellen Bij alle drogisten enz 1.75 per -flacon. het voorstel om de leges op de kampeerv r- gunningen voor 'n korte vergunning te ver- hoogen met 1 en voor een vergunning ge durende 3 maanden op 2.50. Hiertoe werd besloten. Eveneens werd besloten om de post „nacht"- en „stille wachten" te ver'agen met 100 en die voor de straatverlichting met 50. De post „strandwacht" werd met het oog op de noodzakelijkheid meerder toezicht verhoogd met 50. De post „uitzending naar vacantiekolonies,, werd met 25 ver laagd, nadat B. en W. hadden tregezegd, om, wanneer de noodzakelijkheid zou blijken, te zullen trachten,' de middelen te vinden op dat de uitzending niet wordt stopgezet. Besloten werd, gelet op de bijverdiensten van den functionnaris. het salaris van den noodslachter met 125 te verlagen. De bij drage van de gemeente in de kosten van de schoolfeesten werd met 50 verlaagd, waar door die bijdrage per kind van 75 cent op 50 cent werd gebracht. De heer Sc h e r m e r betreurde dit zeer, doch zegde toe, te zullen trachten, van parti culieren hiervoor meer geld te krijgen. Ingevolge wettelijke voorschriften, werd de post: „bijdrage voor leerlingen, die de H. B. S. te Alkmaar en het Gymnasium bezoe ken" met 1000 verhoogd. De heer Duin wees erop, dat hiervoor 'n bedrag van 3000 voor Schoorl niet te be talen was en noemde deze wettelijke verplich ting een kapotmaken van de gemeente-finan- ciën. B en W. zegden toe, om te trachten, via de Ver. van Ned. Gemeenten, in dezen wets wijziging te verkrijgen. De post „Werkverschaffing" werd op 5000 gebracht. Aan B. en W. werd opge dragen om bij den minister pogingen aan te wenden om de rijksuitkeering hiervoor van 50 pCt. op 75 pCt. te brengen en de Prov. te bewegen, hier 10 pCt. bij te dragen. Wederom werd 1000 uitgetrokken om daarmede kleine land- en tuinbouwers en zoo mogelijk veehouders te steunen om op hun bedrijf te kunnen werken. Salarissen. Door B. en W. werd verder voorgesteld om alle salarissen der gemeenteambtenaren bo ven de 400 een korting van 6 pCt. te doen ondergaan, gelijk bij de jaarwedden van bur gemeesters en secretarissen en 3/4 van het salaris daartoe in aanmerking te brengen. Hoewei de meerderheid ermede accoord ging, konden niet alle leden zich met deze verlaging vereenigen; een der leden meende dat loonsverlaging niet het middel is om de crisis tegen te gaan. Als protest tegen de door Ged. Staten voorgestelde tijdelijke korting van 6 pCt., die neericomt op 4 'A pCt., gezien de aftrek van 25 pCt. der wedde alvorens de korting wordt toegejjast, gingen er in de commissie stem men op om voor den burgemeester en den se cretaris een verlaagd salaris te ramen naar een toegepaste korting van 10 pCt. inpiaats van 6. Een lid wilde dan 8% pCt. korten; een ander lid was principieel tegen iedere korting. Op de post „onvoorziene uitgaven" ware het dan op deze wijze te verminderen bedrag, te reserveeren. De voorzitter deelde mede, dat alle vakveTeenigingen behalve die van de vee artsen, in hun advi*s afwijzend tegen dit voorstel stonden, aangezien zij van oordeel waren, dat de salarissen geen sluitpost voor de begrooting mochten vormen Voor den burgemeester den secretaris en bieden en hem uitnoodigde te gaan zitten. Bij het zien van dit gebaar maakten vreugde en droefheid tegelijk zich van hem meester, maar hij wachtte met te gaan zitten tot de eer waarde zusters hadden plaats genomen. Toen hernam hij: Gij hebt een schuilplaats verleend aan een niet-beëedigd priester, die op wonderlijke wijze ontsnapt is aan het bloedbad der Carmelieten. Hosannah!viel zuster Agatha den vreemdeling in de rede, terwijl ze hem met rustelooze nieuwsgierigheid aankeek. Ik geloof niet, dat hij zich zoo noemt, was het antwoord. Maar mijnheer, viel zuster Martha heftig uit, wij hebben hier geen priester, en,,. Dan was het beter geweest meer voorzorg en bedachtzaamheid aan den dag te leggen, verklaarde de vreemdeling zacht, terwijl hij zijn hand naar de tafel uitstrekte en er een ge bedenboek afnam. Ik wist niet dat U Latijn kende, en... Hij ging niet verder, want de hevige emotie, die zich van de twee arme nonnen meester maakte, deed hem vreezen, dat hij te ver was gegaan. Zij beefden en hun oogen stonden vol tranen. Ge kunt gerust zijn, sprak hij open hartig, ik ken zoowel den naam van Uw gast als den Uwen en sedert drie dagen ben ik op de hoogte van den nood. waarin ge verkeert en Uw toewijding voor den eer waarden priester van Sstzei zuster Agatha argeloos, terwijl ze een vinger op den mond legde. Ge ziet, wanneer ik de ontzettende be doeling had U te verraden, ik dit reeds lang had kunnen doen (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5