Alkmaarsche Courant. Spionnage in den groeten oorlog $tad en Omgeving. 1'Binnenland Giilerd vier w dertigste jaargang. VRIJDAG 18 NOVEMBER inval in een speelhol te Amsterdam. KON GEEN KNIE BUIGEN. Invalide door zenuwpijn. tfo. 273 1932 SOCIAAL-DEMOCRATISCHE VROUWENCLUB. Propaganda-feestavond in het Wapen van Heemskerk. De zaal was eigenlijk meer dan vol gister avond, natuurlijk waren het meerendeels da- 10 De vice-presidente, mevr. Fischer, spr...; een kort welkomstwoord, speciaal tot de spreekster van den avond, mevr. Geijs uit Amsterdam, en de anderen, die zouden mee werken tot het vullen van den avond. Verder deelde zij mede, dat de presidente, mevr. Jor- ritsma, wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Hartelijk wenschte zij haar spoedig herstel. Na eenige mededeelingen over het program ma verklaarde zij den feestavond voor ge opend, waarop de muziek de Internationale inzette, door de aanwezigen meegezongen. £en paar andere strijdliederen volgden nog en daarna was het woord aan mevr. Geijs voor het onderwerp: „Weg met het kapita lisme"- Zij begon met een herinnering aan den brand, die bezig is het eens zoo trotsche zee kasteel P. C. Hooft te vernielen. Duizenden menschen gaan er heen te kijken, en nü doet bet wel vreemd aan, te moeten ervaren, dat voor den brand, die de heele wereld omvat, lang niet een even groote belangstelling be staat. Men laat alles maar loopen zooals het gaat, men is vrij onverschillig ervoor. Spreekster vertelde van een stralend licht, dat vele jaren geleden voor haar was opge gaan door het woord van een eenvoudige arbeidersvrouw op een internationale mee ting in Limburg. Zij had zich in de socialis tische beweging ingeleefd en werd voor en na aangezocht om een vooraanstaande plaats in te nemen. Spreekster had meerdere spreekbeurten vervuld en zij vertelde van hare ervaringen, die niet altijd bemoedigend waren (zooals oa. te Eygelshoven). Ook in den huidigen tijd hoort zij meermalen de uitspraak: „Waar maak je je eigenlijk druk over? Er verandert toch niets!" Maar toch gaan wij vooruit, zei spreekster nadrukkelijk en dan vertelde zij van hare er varingen als huisbezoekster, waarbij zij op merkte, dat de meeste menschen het volko men eens zijn met de soc.-dem. wenschen maarworden geen lid van de partij Deze menschen zijn de lastigsten voor de huisbezoeksters, veel liever mag men hebben dat er tegenspraak komt. En die had spr ook meermalen ontmoet, waarop zij dan blijk had kunnen geven van haar overtuiging dat het ééns stellig beter zal worden in de we «ld. Spr. schetste wat er een twintigtal jaren ge leden voor de arbeiderskinderen werd ge- daan. De meisjes bleven tot ongeveer elf jaar op school en werden dan in een „knap dienstje" gebracht en dan begon het leven van arbeidersmeisje. Zij werden beschouwd als wezens van lagere orde. En dit nu stuit te spreekster tegen de borst. Werken is goec en noodig, maar een slavenleven, zooals zoo vaak voorkwam, keurde zij sterk af, al voegde zij daar ook aanstonds aan toe, dat niet alle kapitalisten het dienstpersoneel aldus beje genden. Was het wonder, dat de arbeidersmeisjes reikhalzend uitkeken naar de mogelijkheid van een huwelijk? Maar dit gaf geen oplos sing. Als men een en ander nagaat, begrijpt men, dat het een beteren kant op gaat: de leerplichtwet zorgt voor langeren schooltijd; de woningwet geeft betere woongelegenheid, enz. Uit eigen ervaring als opzichteres over een complex van 500 gemeentelijke woningen in Amsterdam wist spreekster welk een wel daad het is, een krotwoning te kunnen ver wisselen met 'n heldere, luchtige woning. Er kan hier nog veel verbeterd worden, maar danjSr^vï °P den goeden we&- Honderden kelen die staan t€K®iover de en- waarden g0Cd€ W°ning ni€t weten te donker€ schaduw wordt op de samen leving geworpen door de werkloosheid met Wle^fnn8 UnVerleenillg' enZ SPr had uit ain ^611 Zien verkommeren en achter uit gaan, als na vele weken nog geen werk weer was verkregen. In bezielende woorden schilderde mevr. Geijs het droevige van een en ander, en zij zei: ,ik wensch cte kapitalistische klasse toe, dat zij' dat eens drie maanden lang zal moeten meemaken". In dagen van langdurige werkloosheid is het zeker geen wonder, als arbeiders en ar beidersvrouwen den moed geheel laten zak ken en zich als overbodig op de wereld gaan beschouwen. Dat is het ergste wat dergelijke slachtoffers kan overkomen. Maar het kan wel anders, riep spr. uit. wij weten wel hoe het moet en de kapitalis ten weten het ook, maar zij willen den door ons gewezen weg niet op, omdat het volgen ervan zou leiden tot het verlies van hun macht. Zij willen de arbeidersklasse niet nog sterker zien worden, naar hun meening is het al erg genoeg. Bitter schetste spreekster het neerdrukken de van de winterbedeelingen zooals die voorheen plaats hadden en hartelijk hoopte zij, dat de kapitalistenklasse de macht spoedig moge worden ontnomen om op die wijze haar weldadigheid te betoonen. Men heeft het zich vele jaren moeten laten aan leunen, omdat weigering beteekende versto ken te zijn van alles. Ieder moge meewerken om betere toestan den te scheppen De oorlogsjaren hebben veel leed te zien gegeven en ook veel teleurstelling, als men hen, die men medestrijders dacht voor de so cialistische gedachte, zag als bezeten van den oorlogsroes. Helaas is het lang niet on denkbaar, dat we weer voor een nieuwen oorlog komen te staan, maar dan veel erger nog dan dien van 19141918, vanwege de gassen die zullen worden gebruikt. Onze re geering zegt wel toe, te zullen zorgen voor vluchtplaatsen en gasmaskers, maar in de practijk zal dit onmogelijk zijn, vooral voor de kinderen, omdat de vormen van hun hoofd eiken dag veranderen. Het is dus onmogelijk een bevolking te behoeden en het is een dwaasheid een heele bevolking in oorlogstijd aldus te moeten opofferen, terwijl men nu al les doet om één enkel persoon te redden. En het zullen steeds weer de arbeiders zijn, die het zwaarste lijden. Aan hen dus de taak om verandering te brengen in de huidige we reld, die niet een kapitalistische „orde" zal zijn, omdat die niet anders dan wanorde is. De arbeiders hebben allen mee te werken aan den opbouw van een nieuwe samenle ving, de socialistische, waarin geen werkloos heid en geen dreiging van oorlog meer zal voorkomen. Laat het zóó worden, dat gij uw kind rustig in de oogen durft zien, als het u vraagt: „wat hebt gij gedaan om betere toestanden te krijgen?' Ieder uwer kan wel een weinig tijd offeren voor de verspreiding van het socialisme, zei spr., op humoristische wijze schetsend waar die tijd vandaan kan komen. De weg is lang en moeilijk,'- maar aan het einde ervan schittert ons heilig ideaal en eenmaal zal het zegevieren. (Applaus.) Een deel van de A.J.C. vervolgde het pro gramma met verschillende zang- en dans- stukjes en declamatie, begeleid met de man doline en fluit. De nationale Vredescentrale Een verrassing was de aanwezigheid van den heer K i s uit Amsterdam, die (buiten het programma om) een korte inleiding hield over de nationale vredescentrale. Hij sprak van de twee stroomingen, die over de we reld gaan: de eene die versterking van be wapening predikt en op een nieuwen oorlog aanstuurt, de andere die van die strooming niets dan ellende vreest en daarom absoluut geen oorlog wil. Spr. was overtuigd, dat de arbeidersklasse op den historischen dag van het uitbreken van een nieuwen oorlog haar taak zal ken nen en weten te volvoeren. Een ontwapeningsfront is noodig, ging spr. voort en hij vertelde van de oprichting van de nationale vredescentrale (waarvan wij de bestuursleden reeds in een vorig nr. mee' deelden), waarin voormannen van verschil lende partijen hebben zitting genomen. Het doel moet zijn de heele bourgeoisie te overtui gen van de ontoelaatbaarheid van oorlogs- gedoe en spr. riep vooral den moreel en steun in van iedereen. Niet overal is de anti-oor logsgedachte even sterk ontwikkeld vooral in het zuiden ontbreekt er veel aan en daarom is noodig plaatselijk zooveel moge lijk centrales op te richten. Van verschillende zijden is nu reeds tegen werking gekomen. Nauwelijks was de cen trale opgericht of reeds kwamen bij de ge meentebesturen brieven met dringend ver zoek elke propaganda, collecten e.d. te ver bieden, en helaas werd in verschillende ge meenten het reeds gegeven verlof ingetrok ken. In Alkmaar deed men niet alzoo en spr. bracht het gemeentebestuur daarvoor hulde. Spr. verzekerde, dat juist door den tegen stand de wil om te slagen in het pogen van de vredescentrale zal worden gescherpt en slagen zal het dan ook stellig. Spr. deed hierop eenige mededeelingen over de collecte van a.s. Zaterdag hier ter stede. X. In dienst van Duitschland en van een Duitschen Prins. De in den oorlog neutraal gebleven lan den van Europa, die onmiddellijk aan de oor logvoerende grensden en welke neutrale deden dat eigenlijk niet? vormden dank baar terrein van activiteit voor de met groo te vrijmoedigheid ingerichte spionnagecen- trales der verschillende partijen. Er heeft zich ook op Hollandsch grondgebied heel wat meer afgespeeld dan de gemiddelde mensch, in wiens nabijheid dit wellicht is geschied, vermoedt. Als men dan begrijpelijkerwijze de vraag stelt of de autoriteiten daarvan geen kennis droegen en zoo ja of het niet op hun weg had gelegen om daaraan een einde te maken, dan kan tot antwoord slechts die nen, dat dit laatste onmogelijk was. Men kon de bestaande organisatie hinderen, in haar werk belemmeren, wellicht zelfs geheel ver nietigen, maar het eerste gevolg zou zijn ge weest, dat een andere er onmiddellijk voor iu de plaats zou zijn gekomen. Het was voor de autoriteiten der neutrale landen een voordeel te weten wie de agenten der oorlogvoerende partijen waren, en maatregelen, tegen dezen genomen, hadden vermoedelijk uitsluitend tot resultaat gehad, dat men, althans een tijd lang, ten aanzien van degenen, die de uit voerders waren van de bevelen der oorlog voerende partijen op eigen grondgebied, in het duister had getast. Wanneer het gaat om zooveel als waarom het voor alle in den oor log deelnemende landen in den oorlog ging, kan men moeilijk matiging jegens de neutra len verwachten: het is alweer niet de eene of de andere partij, die zondigt, maar het is de oorlog, die er ze toe brengt en die de groote zondaar is. —o Vanaf de eerste Augustusdagen zetelde de Duitsche spionnage in San Sebastiaan, zoo Na een pauze, gedurende welke het strijkje zich duchtig weerde, werd als slot van den avond opgevoerd het tooneelstukje „Even een boodschap", waarin propaganda ge maakt wordt voor het kennis nemen van de socialistische eischen ook door de vrouwen. verleidelijk dicht nabij de Fransche grenzen gelegen, met Frankrijk verbonden door tal van minder en meer bekende paadjes, die het maar al te gemakkelijk maakten om berich ten, welke van belang waren, over te bren gen. Generaal von Schultz had daar de lei ding, en, mag men alweer Robert Boucard gelooven, dan slaagde deze spionnagedienst dusdanig in zijn opzet, dat de meest belang; rijke geheime Fransche documenten dank zij zijn toedoen in handen van degenen, voor wie ze juist niet waren bestemd, kwamen. Erkend moet worden, dat men te San Sebastiaan goed betaalde; zijn de genoemde voorbeelden juist, dan geold voor een geheimen order van het groote hoofdkwartier der geallieerden de lie ve prijs van 100.000 goudfranken; voor het complete plan van e artillerie in een sector van het front 25.000 frank; voor de gede tailleerde opgave van het materiaal van een vliegkamp 8000 frank, en zoo door. Geheel een geheim dossier, dat aan een der 'e&efs van de geallieerden werd ontstolen, Draent bijkans 400.000 frank op, en is zeker voor den vijand meer dan het tienvoudige van die som waard geweest. Robert Boucard spreekt van den staf der vijf te San Sebastiaan in luxueuse appartementen gevestigd niet op vallend, maar ook niet verborgen Vermoede lijk zullen de Spaansche autoriteiten geweten hebben wat er in deze vertrekken omging; een inval hunnerzijds had weinig bereikt, want veel papieren liet men er nooit achter. Men had alleen de Duitschers genoodzaakt zich een ander kwartier te kiezen en wellicht zouden maanden zijn voorbij gegaan voordat de Spanjaarden dit kwartier op het spoor wa ren gekomen. Dat intusschen de staf der vijf niet altijd waar voor zijn geld kreeg, is te be grijpen. Deserteurs waren er in San Sebasti aan bij gansche bosjes, maar een enkelen keer school er onder deze deserteurs, die graag wat wilden verdienen, ook wel eens een niet volkomen oprechte. Anderzijds heeft de staf der vijf, uit angst zich te vergissen, een niet Valsche spelers op heeterdaad be trapt. Meest werkloozen ge dupeerd. De politie van het Bureau Marnixstraat heeft gistermiddag een belangrijk succes ge boekt, doordat zij kans heeft gezien een inval in een speelhol te doen en de leiders daarvan, die als ware parasieten de werklooze bewo ners van de volksbuurt, waarin het hol ge legen is, wisten te verlokken hun schamel loontje of steunuitkeering in het hazardspel met hen te verspelen waarbij zij steevast verloren, omdat de heeren voor valsch spel niet terugdeinsden op heeterdaad te be trappen. Het huis, waartegen de politie reeds geruimen tijd verdenking koesterde, is jg legen in de Egelantierstraat nr. 222. In benedengedeelte is gevestigd het voddenpak- huis van den lompenkooman Vuisje, die reeds vaker met de politie wegens hazardspel in aanraking was geweest Men wist, vermoed de althans zeer sterk, dat in het achter het pakhuis gelegen vertrek gelegenheid tot hazardspel werd gegeven. Men had echter nog nooit kans gezien dit bedrijf op heeter daad te betrappen, te meer, waar gewoonlijk eenige vertrouwden van den lompenkoopman in de straat en voor deur op den uitkijk ston den. Gistermiddag werd inspecteur Visser van het bureau Marnixstraat door een familielid van iemand, die in het verdachte perceel aan- wezg was, gewaarschuwd dat er wederom ge speeld werd. Het was een relatie van een werklooze, die met leede oogen aanzag, hoe de valsche spelers zifjn- werkloos familielid het steungeld uit den zak klopten. Inspecteur Visser waarschuwde het hoofd bureau van politie en weldra rukte de grijze politieauto met een groot aantal agenten on der leiding van inspecteur Visser en inspec teur Mol uit, nadat eenige politiebeambten in burger het terrein in de Egelantierstraat waren gaan verkennen. De grijze auto, die uiterlijk doet denken aan een gewonen bestel wagen, kon zonder argwaan te wekken het speelhol passeeren en toen was gebleken, dat de „uitkijk" geen onraad vermoedde, keerde de auto na een korten omweg weer langs den zelfden weg terug. Plotseling bleef de wagen voor het perceel nr. 222 staan. De inspecteur Mol en Visser, gevolgd door eenige manschappen, sprongen er uit en voordat de wachtpost alarm kon maken, werd deze op zij geslingerd en dron gen de beide inspecteurs het pakhuis binnen. Dit alles duurde slechts enkele seconden. Met twee forsche slagen tegen de deur van het achtervertrek bezweek deze en zóó verrast waren de in het vertrek aanwezigen door het verschijnen van de beide geüniformde in specteurs, dat zij geld en kaarten, die zij in ae handen hadden, in hun verbouwereerdheid over de tafel smeten. Er bevonden zich in het vertrek 19 personen, die achter eenige tafels en aan een hoofdtafel gezeten waren en op heeterdaad bij het spel werden betrapt. Het bleek, dat een zekere Vieyra bankhouder was en dus bij het spel de voornaamste rol speel de, althans de grootste winst opstreek. De andere aanwezigen waren voor een deel werkloozen, waarvan, zooals achteraf bij het verhoor bleek, velen door den bankhouder en den eigenaar van het speelhol gedupeerd waren Er was dan ook van te voren reeds een twist geweest om het houden van de bank, wat tenslotte Vieyra ten deel was gevallen, die, zooals bleek, deze functie zeer dikwijls vervulde en tien procent van zijn winst aan Vuisje moest afstaan. Als regel verloor bijna iedereen, die zich tot spelen liet verleiden, zijn geld aan den bankhouder, die steeds alle winst opstreek. Het was dan ook herhaalde lijk tot onaangenaamheden gekomen, omdat men elkaar valsch spel verweet. Dit dit vermoeden niet ongegrond was, bleek uit het politie-onderzoek van de in be slag genomen kaarten. Men vond daarbij spellen mef zes vrouwen, drie harten azen en gemerkte kaarten, terwijl ook velen van de aanwezigen losse kaarten in den zak bleken te hebben. Er werd voor een bedrag van 24, dat aan speelgeld op tafel lag, in beslag ge nomen. Vieyra bleek bovendien nog een be drag van 1100 bij zich te dragen* Boven dien ontdekte de politie, dat de lompenkoop man Vuisje aan de bezoekers thee schonk a 10 cent per kop, zoodat gezien hij geen vergun ning heeft voor den verkoop van alcoholvrije dranken, hij tevens betrapt werd op overtre ding van de drankwet. Alle negentien personen werden naar het bureau Marnixstraat overgebracht en aan een langdurig verhoor onderworpen, waar bij tal van gedupeerden klachten uitten over het bedrijf van Vieyra en Vuisje. Zeventien der aangehoudenen werden na het verhoor in vrijheid gesteld, terwijl Vieyra en Vuisje in voorloopige bewaring zijn gehouden en waar schijnlijk ter beschikking van de justitie zul len worden gesteld. In de buurt beschouwt men de uitroeiing van het speelhol als een ware opluchting. Vooral de vrouwen gaven van haar veront waardiging blijk over de wijze; waarop vele mannen, die de verleiding moeilijk konden weerstaan, hier hun geld kwijt raakten. BEDRIJFSVEREENIGING VOOR ZIEKTEVERZEKERING. Dezer dagen heeft de onderlinge om- slagvereeniging bouw- en aanverwante vakken, bedrijfsvereeniging voor ziekte verzekering te Utrecht, een goed bezoch te algemeene vergadering gehouden on der leiding van den heer W. de Koning GHzn. Medegedeeld werd dat het door den gunstigen toestand der kas mogelijk was dat van de aangesloten werkgevers als volledige afrekening slechts 25 per 1000 loon behoefde te worden geheven, terwijl nog eenige reserve werd ge vormd. Het jaarverslag van de bedrijfsver eeniging over 1931 werd goedgekeurd, zoo ook de rekening en verantwoording over het boekjaar 1931. Op voorstel van het bestuur werd be sloten, de voorschotpremie voor 1933 vast te stellen op 20 per 1000 loon. onbelangrijke fout gemaakt. Want een dezer deserteurs bracht gedurende den Saöne-slag een brief, die gestolen was uit de koeriers tasch van het hoofdkwartier, een brief, die de gedetailleerde opgave van de geallieerde re serves bevatte op een strategisch belangrijk punt. Op de gewone wijze werden de Duit sche agenten alvorens men van dit bericht ge bruik maakte, aan het werk gezet om de juistheid van het opgespoorde vast te stellen. Van geallieerden kant hield men natuurlijk- den diefstal zorgvuldig geheim en dit bracht de Duitschers tot de gedachte, dat zij te doen hadden met een hernieuwde poging van een der deserteurs om hen te bedriegen. De ver rader, die op een hoog loon rekende, kreeg slechts onaangename woorden te hooren, wat vermoedelijk niets is geweest in vergelijking van hetgeen de betreffende Duitsche officier heeft moeten vernemen toen later aan chefs bleek welke belangrijke vangst hen was ont gaan! Dat de Franschen met weinig welgevallen dit Duitsche spionnagekamp in San Sebasti aan zagen, wien zal het verwonderen? Meer dan eens waren middelen overwogen om daar binnen te dringen, maar alle pogingen wa ren op de stoutmoedigheid en de waakzaam heid van den staf der vijf afgestuit. Totdat de Fransche geheime dienst zijn oog vestigde op een zijner agenten, een forsche volkomen betrouwbare man, die voor niets terugdeins de, sterk was van binnen en van buiten. Hem werd opgedragen zich onder het mom van deserteur bij den Duitschen dienst te San Se bastiaan aan te melden en oog en oor goed de kost te geven. De man verstond zijn vak; in den trein, die hem van Parijs naar de Pyreneeën, zijn tweede tehuis zou brengen, wist hij onaangenaamheden te krijgen met een onderofficier, hetgeen er toe leidde, dat hij aan het einde van de reis werd opgepakt en in militair bureau opgesloten. Op eigen gelegenheid wist hij te ontkomen, de grenzen te bereiken, en zoo zijn intrede te doen in Bij het schrijven over de pijnen en on gemakken, die zij leed door neuritis, vertelt deze vrouw ook, hoe zij zich hier van bevrijdde. „Ik heb Kruschen Salts genomen tegen neuritis en het heeft zonder twijfel een wonderbaarlijke uitwerking gehad. Mijn knieën deden erge pijn en het werd mij onmogelijk ze te buigen. Waar ik mijn heele huishouden zelf doe kunt U zich wel indenken, wat dit voor mij betee- kent. Twee maanden geleden begon ik Kruschen Salts te gebruiken en ik zou nu werkelijk voor geen geld ter wereld mijn flesch Kruschen in huis willen missen. Ik beweer dat Kruschen zijn ge- icht waard is in 22-karaats goud". G. .a. H. Neuritis, evenals spit, rheumatiek en ischias, is het gevolg van een aanwezig heid van vlijmscherpe, steenharde urine- zuurkristallen die de zenuwen door boren en die stekende pijnen veroor zaken. Kruschen Salts werkt direct in op deze kwellende kristallen en zet ze om in een onschadelijke oplossing, die daarna volkomen verwijderd wordt langs den natuurlijken weg: de nieren. En omdat Kruschen Salts de inwendige organen zoo regelmatig in werking houdt en vrij van gistende afvalstoffen, kun nen zulke lichaamsvergiften als urine zuur nooit meer de kans krijgen zich opnieuw op te hoopen. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogis ten 0.90 en 1.60 per flacon. „Stralende gezondheid voor één cent per dag." Nu is het de meest geschikte tij i, dit alles eens zelf te ondervinden op het oogenblik kunt U Kruschen Salts pro- beeren op onze kosten. Want door heel Holland zijn onder de apothekers en drogisten duizenden flacons Kruschen verdeeld, die verpakt zijn met een gratis proefflacon. U kunt dezen gratis proef- flacon gebruiken zonder den gewonen flacon Kruschen te openen. En als U na deze proef niet volkomen tevreden bent, kunt U den grooten flacon terugbrengen bij den winkelier waar U hem kocht en hij zal U uw 1.60 (uw geheele uitgave) zonder omwegen terug betalen. Maar vergeet niet, dat de gratis proefflacon alleen verpakt is bij de groote maat van 1.60 en dan nog slechts voor een be perkten tijd. Gaat dus naar Uw apotheker of dro gist, voordat hij deze groote proefpak- ken uitverkocht heeft. DE BRAND OP DE „P. C. HOOFT'. Er worden schotten aangebracht om het wegvloeien van brandende olie in het IJ te voorkomen. Zooals wij gemeld hebben, maakt de „P C. Hooft", waarin het vuur nog krachtig woedt, geen slagzij meer. Het achterschip is reeds zoover gezakt, dat de kiel zich tot ongeveer bij den achtermast een meter in den IJ-bodem heeft vastgewerkt; het voorschip heeft, door het nog in tact zijn van de waterdichte schot ten, deze daling in mindere mate medege maakt, zoodat zich onder den kop nog altijd een kolom van ongeveer drie meter bevindt Waar echter rekening moet worden gehou den met de mogelijkheid, dat de zich in het voorschip bevindende waterdichte schotten zich zullen begeven, zou het casco hierdoor dieper komen te liggen en daarmede de breeks aan stuur- en bakboordzijde, die naar de dienstgang van de eerste klasse en naar de machinekamer voeren, gelijk komen te liggen met het water. De brandende olie zou dan ge- San Sebastiaan. Hij wachtte er zich wel voor zich bij de Duitschers te gaan aanmelden maar hier en daar, waar hij zich een borrel veroorloofde, liet hij niet na zijn ontevreden heid te kennen te geven over den Franschen dienst. Het duurde dan ook niet lang of de Duitschers kwamen tot hem, en wisten op de gewone wijze uit het Spaansche kamp der ge interneerden te bevrijden. Hij werd in dienst van de Duitschers gesteld; hij erkende uit stekend Spaansch te kennen, maar veinsde geen woord Duitsch te verstaan, hetgeen hem het voordeel gaf, dat in zijn nabijheid dikweri: dingen werden gezegd, die men anders voor hem zou hebben verzwegen. Op schijnbaar listige wijze wisten de Duitschers zich van zijn diensten meester te maken; hij teekende een contract met hem en hij ging in hun dienst. Al spoedig moest hij een reis naar Frankrijk ondernemen; als Castiliaansch edelman vermomd bracht hij dagen in een hotel te Parijs door, totdat hij op een ge geven oogenblik de mededeeling ontving, da hij zich op een bepaalden avond op een be paalde plaats in de Notre Dame te bevin den had. Daar liep hem iemand tegen het lijf, die hem een klein biljet in de handen stopte, dat hem de opdracht overbracht om bepaalde dingen van den Franschen vlieg dienst uit te vinden, en vooral naar San Se bastiaan te brengen, de teekening van een nieuw en met groote kracht werkend Franse' vliegtuig. De Fransche agent waagde het zich, zoo voorzichtig mogelijk, in verbinding te stellen met zijn superieuren te Parijs. Da was een niet ongevaarlijk iets, want te Pa rijs evenals elders loerden de agenten van de Duitsche spionnage centrale op hem. Meer dan eenige andere spionnagedienst had die der Duitschers tot gewoonte en geen slechte gewoonte om eigen spionnen nauw keurig te doen volgen teneinde zich van hun betrouwbaarheid te overtuigen. Hoe ware het niet mogelijk geweest, dat men hem op den weg naar het woonhuis van zijn supe rieuren ware gevolgd en dan had niet alleen tegenheid krijgen naar buiten in het IJ te vloeien, hetgeen fatale gevolgen zou kunnen hebben. Ter voorkoming daarvan is in ge meenschappelijk overleg tusschen havenmees ter W. N. van de Poll, de brandweerautori teiten en de directie van de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij besloten om de breeks welke op het oogenblik niets anders meer zijn dan groote gaten boven de water lijn voor het grootste gedeelte met ijzeren platen af te dekken, welke arbeid nog gister avond door personeel van genoemde maat schappij zou worden uitgevoerd. Aan de brandweer is echter eerst de taak opgedragen om vóór bij de opening een muurtje van vuurvaste steenen op te trekken, opdat het vuur niet in staat zal zijn de nieu we platen te doen krom trekken of de bouten, waarmede zij bevestigd zijn, te doen loslaten. Vóór de brandweer met dit werk zal begin nen, zal het waterkanon van de „Jan van der Heyde" de ruimte tusschen de breeks uit die aan stuurboordkant sloeg gistermorgen nog een steekvlam van wel twintig meter na een ontploffing naar buiten zoo goed als mogelijk is afkoelen. De kans, dat het schip zoo diep zal zinken, dat de onderste patrijspoorten gelijk met de waterlijn zouden komen te staan, is uitge sloten. DE INBRAAK EN JUWEELENDIEF STAL TE 'S-GRAVENHAGE. Naar gemeld wordt, zijn de drie Oos tenrijkers, die in verband met den ju weelendiefstal bij dr. ir. Philips te zijn teven gevaar geloopen, maar was er van zijn verdere plannen niets terecht gekomen. o Intusschen had hij de hulp van zijn supe rieurs noodig, want hij moest de hem toe vertrouwde opdracht volbrengen; hij moest een teekening leveren, die natuurlijk niet de juiste was, maar zoodanig de juiste leek, dat men haar voor de echte kon houden. Zoo is het uitgevoerd en zoo werd hij beloond voor zijn schijnbaar goede diensten. Zooveel ver trouwen boezemde hij den staf der vijf in, dat toen hij terugkwam de moeilijkste opdracht, ooit aan een agent toevertrouwd, hem werd gegeven. Mag men alweer Boucard geloo ven, dan zou een der Duitsche prinsen, een zoon van den Keizer, die om gezondheids redenen niet te veel aan den oorlog kon deel nemen, zich in zijn ijver te ver in het vijande lijk land hebben gewaagd. De vijand wist niet welken kostbaren krijgsgevangene hij in han den had; zag in hem een eenvoudig spion neerend officier, maar dit deed juist het ge vaar toenemen, dat men op een kwaden dag den bedoelden Duitschen officier zou fusil- leeren. Aan de spionnage centrale te San Se bastiaan was de moeilijke opdracht verstrekt om dit voor alles te beletten, en de vermomde Fransche agent werd nu uitgezonden om den Duitschen prins uit de Fransche gevangenis te bevrijden. Opnieuw ging hij naar Parijs, en opnieuw waagde hij het zijn superieur te bezoeken. Hij kwam op het best denkbare oogenblik. De Duitschers hadden een groo ten slag geslagen in het door hen bezette ge bied; door een dier vele toevallen, die in de geschiedenis der spionnage een zoo groote rol speten, waTen zij geheel de Fransche ge heime organisatie op het spoor gekomen, en talrijke, in het bezette gebied werkzame agenten waren ter dood veroordeeld. De Fransche Generale Staf gevoelde de moei lijkheden van den toestand; men kreeg en kon geen inlichtingen over de bewegingen vau den vijand meer verwachten; alle po-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9