Agenda Jiacktbetichten lüeecBeticht £aatste betichten L"Buitenland VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE BOND. Rede Marchant. Vergadering van Zondag. Beslissende strijd verwacht. DE ZESDAAGSCHE. De renner van der - Horst heelt opgegeven. INSTORTING IN EEN KERK TE WARSCHAU. 12 gewonden. VIJFTIG DOODEN BIJ EEN SCHEEPSRAMP. BOMAANSLAG TE BARCELONA. Zeventien gewonden. JAPANSCH MEMORANDUM GEPUBLICEERD ERNSTIG AUTO-ONGELUK IN ITALIË. Elf doodefi NOODWEER BOVEN COLUMBIA- Bioscopen. Bioscoop Harmonie, tot en met Woensdag eiken avond half 8 hoofdnummer Quick als clown (rom.), hoofdrollen Hans Albers en Lilian rlarvey. Toegang voor alle leeftijden. Victoria-theater, tot en met. Donderdag el- ken avond half 8 hoofdnummer Felix weet alles (hum.), hoofdrol Felix Bressart. Op het tooneel Tholen en van Lier. Toegang voor alle leeftijden. Cinema Americain, tot en met Donderdag eiken avond half 8, hoofdnummer Tarzan (film uit het oerwoud). Toegang boven 14 jaar. Stedelijk Museum Bree d s t r. e^en dag van 912 en 1.303 30, Zater dag van 91 geopend; Zondags gesloten. Maandag 21 November. Unie, 8 uur Volkszangavond. Woensdag 23 November. 2.30 uur, Cinema Americain, middagvoor stelling van Tarzan (natuur, oerwoud). Toe gang boven 14 jaar. 2.30 uur, Victoria-theater, vertooning Avondprogramma (ook optreden van Tholen m van Lier). Toegang boven 14 jaar 8.15 uur, 't Gulden Vlies, filmvoorstelling irma van Nelle. Donderdag 24 November. 8.15 uur, Dancing Harmonie, bndge- »vond. Vrijdag 25 November. 8 uur, 't Gulden Vlies, propaganda-avond Burgerwacht. Zondag 21 November. 8 uur, 't Gulden Vlies, derde opvoering De Koningin van Mont Martre. bodsbepaling voor den bestuurder van een motorrijtuig of rijwiel voor en tijdens zijn ontreden als zoodanig alcoholische dranken tê gebruiken en het vorschrift dat houders van vergunningen en dergelijke verbiedt de zen drank te verstrekken, zooals b.v. gelat ten aanzien van kinderen. INBREKER GEPAKT. Te Calmpthout (België) is een 19-ja- rige Spanjaard gearresteerd als verdacht van de diefstallen in hotel Neerlandia te Roosendaal en een roofoverval ten huize van de familie B. aan den Nspen- sche weg te Roosendaal. Vrijdagavond was hij met den trein uit België in Roo sendaal aangekomen. De man, die in het bezit werd bevonden van een klokje ont vreemd uit hotel Neerlandia en een re volver, geladen met zeven scherpe pa tronen., heeft bekend ook de dader te zijn van een diefstal die onlangs te Es- sechen werd gepleegd. Zijn uitlevering is gevraagd. VERGIFTIGINGSVERSCHIJNSELEN. Zondagochtend werd de ruim 70-jarige heer J. Mosterd te Sliedrecht dood in zijn bed gevonden. Zijn echtgenoote verkeer de in bewusteloozen toestand. Bovendien deden zich bij een 35-jarige dochter m een kleinzoon, die beiden bij de oude menschen in huis woonden, vergifti gingsverschijnselen voor. De arts heeft tot dusver nog niet met zekerheid de oorzaak van de vergiftigingsverschijnse len kunnen vaststellen. Ook de politie, die, hoewel niets er op wijst dat hier misdaad in het spel is, de justitie heeft gewaarschuwd, kon tot hedenmorgen omtrent de oorzaak van de vergiftiging geen opheldering geven. De mogelijkheid bestaat, dat de vergiftiging het gevolg is van het eten van giftige spijzen, doch het is niet uitgesloten, dat kolendamp vergiftiging de schuld is. De toestand van de vrouw, die Zondagmiddag weer tot bewustzijn is gekomen, is redelijk wel. De dochter en de kleinzoon zijn weer hersteld. Door dit overleg is het mogelijk een inzicht te krijgen in de behoeften ter plaatse. De practijV heeft den minister aangetoond, dat het niet wenschelijk is de leeftijdsgrens van 24 jaar. welke tot nu toe werd gesteld, te handhaven Voortaan kan dan ook subsidie worden gegeven voor ontwikkelingscursus sen, ongeacht den leeftijd. Het is wenschelijk. dat bij het organiseeren van cursussen onderscheid wordt gemaakt tusschen personen (ot den leeftijd van 2021 jaar en ouderen. ERNSTIrF C' °T OFFING TE R0TTFTJO* M. Een doode en een zevental ge wonden. Het huis een ruime. In den nacht op Zaterdag is in pand 67 aan den Scbiedamschesingel te Rotterdam een ontploffing gebeurd, waarbij de majoor van politie B. Hagoort om het leven is geko men en zeven menschen zwaar zijn gewond, terwijl een groote materieele schade is aan gericht. Het begin van een feilen brand in het per ceel kon de brandweer binnen een kwartier onderdrukken. DE BRAND OP DE „P. C. HOOFT". Schuimbluschinstallatie in werking Oeen resultaat. Ook in den Zaterdagnacht en gedurende den Zondag heeft het vuur in het voorschip vxan de „P. C. Hooft" zich nog geducht doen gelden; te ongeveer half drie Zaterdagnacht sloegen de vlammen zelfs weer boven den schoorsteen uit Ook deden zich voortdurend explosies hooren. Met het aanbreken van den dag trok de brand zich weer meer in het ïn- wtndige van het schip terug en was het voor namelijk de zware, zwarte rook, die boven de dekken uitjoeg. Schuimbluschinstallatie in actie Tegen éénen gistermiddag is de brandweer er toe overgegaan de schuimbluschinstallatie van de „Jan van der Heyde" in actie te bren gen. Het schuimmengsel, dat bewezen heeft een groot opoerviak van brandende olie in een oogwenk meester te worden, bleek echter toen het met groote hoeveelheden aan stuur boord-kant op de vlammende oliemassa in de „P, C. Hooft" werd geworpen,* tegenover d^zen ongekend machtigen vijand weinig of n ets te kunnen uitrichten, zoodat ook deze proefneming gestaakt moest worden. Er zal wel niet anders op zitten, dan dat men het vuur de olievoorraden laat opteren Aan stuurboordkant bij de ingangspoort naar de eerste klasse is een laagje olie dooi een klinknagelgat naar buiten gevloeid; ge vaar voor de omgeving leverde deze geringe 'ekkage niet op. VERKEERSONGEVALLEN. Aan de gevolgen overleden. De 20-jarige Leidsche student A. K. uit Bussum, die gisteravond te Leiden door een autobus werd overreden, is hedenmorgen te 11 uur in het Diaconessenziekenhuis over- eden. Voetgangers aangereden. Zaterdagavond is tusschen Venlo en Tege- en de motorrijder B. H. die een zekere S. v. op de duo-zitting meevoerde, verblind door lichten van een passeerenden auto en daardoor op twee voetgangers ingereden. Het motorrijwiel werd tegen den grond ge slingerd De heer H. kreeg een hersenschud ding en werd in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis vervoerd. De duo-passa gier kreeg lichte verwondingen. Ook de beide voetgangers liepen letsel op. ONTWIKKELING WERKLOOZEN. Medewerking der gemeente besturen gevraagd door den mi nister van binnerüandsche zaken. De minister van binnen andsche zaken heeft aan alle gemeentebesturen een rond schrijven gezonden waarin hij herinnert aan het op 10 Maart 1931 gedane verzoek maat regelen te nemen tegen lediggang. „Om tot een goed resultaat te komen, ver dient het aanbeveling, dat in die gemeenten, waar tot nu toe op dit gebied geen voorzie ningen zijn getroffen, het gemeentebestuur overleg pleegt met de plaatselijke organisa ties van werkgevers en werknemers en met jeugdorganisaties en corporaties die cul tureele doeleinden voorstaan", schrijft de mi nister, Zaterdagmiddag is te Haarlem in het Gemeentelijk Concertgebouw de alge- meene vergadering begonnen van den Vrijzinnig-Democratischen Bond. De voorzitter, mr. W. H. M.Werker, opende de bijeenkomst met een korte rede. Het lid van het hoofdbestuur mr. H. P. Marchant hield een rede, waaraan het volgende -is ontleend: Na uitvoerig nationale en internatio nale toestanden en verhoudingen te hebben besproken, zeide spr. dat het vrijz. democratische partijprogramma is opgesteld voor normale omstandig heden, terwijl de tijden nu in menig opzicht ernstiger zijn dan in de oor logsjaren, toen wij van buitengewone tijdsomstandigheden spraken. Uit het geheele programma en uit de beginsel verklaring spreekt het streven om de kracht van het volk op te voeren door een rechtvaardiger verdeeling van het maatschappelijk inkomen. Aldus be strijden de vrijz. democraten op hun wijze het kapitalisme. Ook over hen, die in deze tijden niet in staat zijn om te werken, dient een deel van de voort brenging te worden verdeeld. Tot de voorgestelde en reeds doorge voerde bezuinigingen komende, zeide mr. Marchant, dat de V. D. Bond vooral ijvert voor militaire bezuinigingen. Het openbaar onderwijs wordt door de commissie-Weiter ernstig aangetast en het beginsel der gelijkstelling wordt geschonden als het openbaar onderwijs in een dwangbuis wordt gezet en het bijzonder onderwijs alle vrijheid wordt gegeven om zich te ontwikkelen. Uitvoerig besprak spr. den strijd, dien de vrijz. democraten voeren en hij wees er op, dat er in dezen tijd een groeiend aantal menschen is, dat wordt bekoord door de verlokking van de dic tatuur, zooals b.v. de communisten; maar er zijn ook fascisten, mannen van den corporatieven staat. HHet gevaar dreigt bij een stelsel als dat van Mussolini. dat geregeerd wordt te-ren een volkswil. Wij willen, aldus spr., dit juist verhinderen, door de uiting van den volkswil voortdurend te verzekeren in het regeeringssysteem zelf. Uitvoerig besprak mr. Marchant de houding der sociaal-democraten en de verhouding tusschen den volksverte genwoordiger en de partij. Spr. kwam tot de conclusie, dat van de sociaal-de- j ocraten geenerlei vertrouwde mede werking is te verwachten aan het red den van de parlementaire democratie, ii.Jien zij op den ingeslagen weg niet besluiten tot een radicaal rechtsom keert en bestreed de sociaal-democrati sche tactiek in het belang der demo cratie. Voor de handhaving der parlementai re democratie zullen de vrijz. democra ten dus rekening moeten houden met de mogelijkheid, dat zij in dit werk den steun der sociaal-democratie zullen hebben te misken. Na ten slotte te hebben weerlegd de grieven, die tegen den V. D. Bond ziin geuit, besloot spr. met te zeggen dat handhaving van de parlementaire de- mocratie slechts mogelijk is in één richting, bij een regeeringsbeleid, dat wordt gedekt door het vrijz. democrati- sche beginsel. Bij de hoofdbestuursverkiezing werden ge kozen de heeren J. C. Penning te Arnhem en ir. J. W. Springer te Ginniken. Tot voorzitster van het Centraal Bestuur van de Vrijz Dem. Vrouwenclub werd geko zen mevr. W. A. L. RasVrijman uit Den Haag. De economische crisis. Vervolgens werden besprekingen over dé economische crisis-aangelegenheid gevoerd Vervolgens sprak de heer J. Schiltnuis over de beperking van het internationale ruilver keer tijdens de crisis. Spr. beval voorzichtig heid aan bij de toepassing van contingentee- ring, omdat deze een nog sterker belemme ring van het ruilverkeer vormt dan hooge in voerrechten. Vervolgens sprak mr. P. J. algemeen secretaris en voorzitter van de Crisis Lom missie van den Vrijz. Dem Bond Deze zei de o.a., dat de vrijz. dem. overheidsbemoei ing inzake de regeling der producten niet af wijzen; evenmin staan zii echter vijandig tegen vrije concurrentie. Het zoeken is naar een bevredigende middenweg. Spr. wees ver volgens op de moreele zijde van het probleem der werkloosheid, dat feitelijk nog belangrij ker is dan de materieele zijne van het vraag stuk. Ten aanzien van de landbouwcrisis zeide spr., dat bij een deel der landbouwende bevol king een afschuwelijk misvertsand groeit, n 1. dat men den landbouw moet gaan bescher men en er een z.g. beschut bedrijf van moet maken. Ebt zou echter door uitsluiting var. den landbouw in het internationale ruilver keer een groot gevaar opleveren. Tenslotte wijdde mr. Oud nog een enkel woord aan de verstoring van het geestelijk evenwicht bij vele groepen, ontstaan door de veranderingen, welke zich thans in de wereld voltrekken. Allerlei stroomingen onder de jeugd bewij zen, dat zij thans zoekende is. Het is de taak der ouderen haar voorlichting en steun te geven, opdat zij niet verdwaalt. Spr. besloot zijn rede met te zeggen, dat alleen met een krachtig gezag de moeilijk heden overwonnen kunnen worden. „Slechts een parlementair-democratische regeerings vorm kan dit gezag ons geven". Een motie. Aangenomen werd een motie van het hoofdbestuur, waarin het vertrouwen werd uitgesproken, dat de V.D.-fractie in de beide kamers alles in het werk zullen stellen om te bevorderen, dat der ijksbegrooting op eeti zoodanige wijze sluitend wordt gemaakt, dat in de eerste plaats de militaire uitgaven aan zienlijk worden verminderd en dat voorts de lasten naar draagkracht over het geheele volk worden verdeeld en nadeelen voor de sociale en cultureele volksbelanen zooveel mogelijk worden voorkomen. De vergadering droeg de kamerfracties op bij de regeering aan te dringen op werkverruiming door groote productieve werken en voorts doorvoe ring van de 48-urige werkweek bij die bedrij ven, waar deze nog niet verplichtend is. Tegen dubbele inkomens. Na breedvoerige besprekingen nam de ver gadering een motie aan, ingediend dcor de afdeeling Enschedé, waarin zij haar afkeu ring uitsprak over het feit, dat van overhe:ds wege vaak benoemingen plaats hebben van personen in een goed gesalarieerde functie, terwijl deze reeds een goed betaald ambt ver vullen of een flink pensioen genieten. Goederen in de doode hand. Een voorstel van Den Haag, luidende: De V.D.B. bevordere dat het ten aanzien van goederen in de doode hand bestaande belas ting prilege zoo spoedig mogelijk verdwijnt werd, gunstig gepraeadviseerd door net hoofdbestuur, aangenomen. Hetb eleid der beide kamerfracties werd goedgekeurd. Naar aanleiding van een voorstel Amster dam deelde de voorziter mede, dat teneinde betere toestanden op omroepgebied te verkrij gen, de samenwerking tusschen de omroep organisaties zal worden bevorderd. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 21 Nov. 1932. Op de he den gehouden aardapjpelenmarkt weren de prijzen onveranderd. Aanvoer 2 ladingen, zijnde 1850 H.L. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 21 Nov. 1932. Op de he den gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 530 vette koeien, le kw. 60 65 cent, 2e kw. 5058 cent, 3e kw. 40—48 cent, mindere soorten 30 cent per K G. slachtgewicht; 60 melk- en kalfkoeien 180 220; 107 Vette kalveren: le kw. 60—62 cent, 2e kw. 5258 cent, 3e kw. 40—50 ct. per K.G levend gewicht; 28 Nuchtere kalve ren 4—8; 160 Schapen en lammeren: schapen 14—18, lammeren 12—14. 884 Varkens: v'eeschvarkens wegende van 90—110 K.G., 34—36 cent, zware varkens 3335 cent, vette varkens 3233 cent per K G. slachtgewicht; 235 Paarden 80 120. Aangevoerd 3Vi wagon geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Runderen met tamelijken aan voer. handel niet vlug, constante prijzen; vette kalveren met weinig aanvoer en handel zeer stug. afloop slecht en dalende prijzen; nuchtere kalveren met geringen aanvoer, trage handel en gewone prijzen: schapen en lammeren tamelijken aanvoer en handel rede lijk vlug en dezelfde prijzen; varkens met ruimen aanvoer de prijzen constant en sle pende handel, varkens aangekocht door de Varkens-Centrale. Ongecorrigeerd. EEN INVAL IN EEN SPEELHOL TE SCHEVENINGEN. Vrijdagavond heeft de politie een in val gedaan in een perceel aan de Gent- sche straat te Scheveningen op vermoe den dat aldaar gelegenheid werd gege ven tot hazardspel. Omstreeks half elf vorschenen een inspecteur der recherche en een 6-tal rechercheurs voor het pand, dat beneden bestaat uit de verloflocali- teiten van R., terwijl het bovenhuis dienst doet als woning van den caféhou der, behalve een voorkamer op de eerste étage, welke zoogenaamd als vergader zaaltje bij het café wordt gebruikt. Dit vergaderzaaltje was voornamelijk het doel van den tocht. In een oogenblik waren alle toe- en uitgangen afgezet en vóór men in het perceel eigenlijk besefte wat er gebeuren ging, stonden de politie mannen in het vertrek rond een 5-tal spelers, die op heeterdaad werden be trapt. Geld en dobbelsteenen bevonden zich op tafel. Na het bevel „handen op" werden de aanwezigen terstond gefouil leerd, een maatregel die allerminst over bodig bleek, want bij twee van de be zoekers, die met hun overjas aan bij de tafel gezeten waren, werd in den buiten zak van de overjas een revolver gevon den geladen met 6 scherpe patronen en tot onmiddelijk gebruik gereed. De re volvers, het geld en de dobbelsteenen werden in beslag genomen, waarna het vijftal naai het politiebureau aan den Gevers Deynootweg werd overgenracht. Aldaar bleken ^de re vol ver dragers twee Belgen te zijn,' n.1. de 32-jarige S. v. G. en de 29-jarige J. M. C. uit Antwerpen. Beiden gaven op koopman te zijn, doch maakten er een beroep van r's book maker op d- rennen in verschillende landen op te treden. Zij logeerden in een welbekend hotel te Rotterdam. Van G werd bovendien geidentificeerd als een beruchte internationale zakkenroller. Dn drie overige bezoekers waren Hollan ders, n.1. de 42-jarige koopman G. N. uit de Lekstraat te Den Haag, de 37-jarige nanP«mt>a F T w<>nende Houttui- ïen te Rotterdam en de eveneens 37-jari- ge koopman J. j. B. ook wonende te Rot- weoM Pe: ceel aan Oppert De ee Rotterdammers en de Hagenaar* zijn na hun verhoor op het politiebureau en nadat tegen hen procesverbaal was opgemaakt weder op vrije voeten ge steld, terwijl de beide Belgen in het ar- restantmgebouw zijn ingesloten Zij zul- ~n ter beschikking worden gesteld van den vreemdelingendienst. Teee.i den caféhouder is procesverbaal opgemaakt terzake van het gelegenheid geven voor hazardspeL BOLIVIA—PARAGUAY. In Paraguay verwacht men in de komen de dagen een beslissenden slag, waardoor 'n eind zal komen aan den onofficieelen oorlog, die tegen Boliva wordt gevoerd. Bulletins meldden Zondag, dat Bolivia een groote troe penmacht aan de grens concentreert. DE AARDBEVING IN ONS LAND. Het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt deelt ons nog het volgende mede: Omtrent de aardbeving, die in den nacht van 20 op 21 November hier te lande heelt plaats gehad, kan nog worden medegedeeld, dat volgens de registreering te De Bilt de oorsprong cp een afstand van ongeveer 50 K.M. in ongeveer Z.O. richting is gelegen. Dat is in of nabij Noord-Oost Brabant. De duur der registree ring te De Bilt was omstreeks 10 minuten; ij begon om 11 uur 56 min. 37 sec Amster- damsche tijd. Behalve die beving is te De Bilt in den af- geloopen nacht geen nadere aardbeving op geteekend. Van de aardbevingen welker oorsprong binnen ons land zijn gelegen, was deze de sterkste, die tot heden te De Bilt, waar sedert 1908 geregeld registreeringen plaats heb ben, is opgeteekend. i i Bij de voortzetting van de zesdaagsche heeft hedenmiddag onmiddellijk na de neu tralisatie den renner van der Horst opgege ven. Hij verklaarde geheel doorgereden te zijn. Zijn koppelgenoot van der Heyden heeft daarop met den reserverijder den Italiaan Dinale een nieuw koppel gevormd. Zij komen nu met 17 ronden achterstand en 59 punten op de 10e plaats. naar waarnemingen, verricht in den morpen van 21 November. s Medegedeeld door het Kon. Nederl Met Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 765 9 mM. te La Coruna. Laagste barometerstand 739,1 mM. te Jan Maijen. Verwachting, geldig tot den avond van 22 November: Zwakke tot matigen Zuidelijke tot Westelij. ken wind; betrokken tot zwaar bewolkt; tijde, lijk opklarend; weinig of geen regen; iets couder. Overzicht. Zooals in het vorig overzicht werd ver ondersteld, trok ae diepe depressie bij Ijs. and Noord-Oostwaarts naar Jan Mayen en de Poolzee. De sterke stijgingen van den uchtdruk in het Noordwesten deden de wind sterkte in het Westen sterk afnemen, terwijl op IJsland de temperatuur snel daalde. In onze omgeving en in Duitschland trok d« temde van de onderste kilometers zich naaf iet Oosten terug en nam de hooge tempera tuur in de bovenlucht af. Het weer blijft in het thans abnormaal warme gebied mistig en nevelig met geringe neerslag. Op de Brit- sche eilanden is 't weer helderder, uitgezon derd in het Zuiden van Engeland, waar in den nacht eenige regen viel. Het laat zich aanzien, dat de periode van mist thans haar einde nadert en dat helderder weer te ver wachten is. te WORDT HITLER KABINETS FORMATEUR? Adolf Hitier heeft zich hedenmorgen half elf naar het paleis van den rijkspresident begeven ter voortzetting van zijn besprekin gen met den rijkspresident over de regeerings- vorming. Het onderhoud tusschen den rijkspresident en Hitier was om 10 45 uur beëindigd. Het had dus juist een kwartier geduurd. De rijkspresident heeft Hitier gevraagd ol: hij in staat was. een kabinet te vormen met een parlementaire meerderheid en een vast program. Hitier heeft den rijkspresident ver zocht zijn antwoord tot hedenmiddag in be raad te mogen houden. ERNSTIGE MISDAAD TE HILDES- HEIM. Gisterenmorgen droHg te Hildesheim een 26-jarige, van zijn vrouw gescheiden levende bankwerker het huis van zijn schoonmoeder binnen, waar zijn vrouw zich ophield, en bracht na een twist zijn schoonmoeder en zijn vrouw eenige slagen met een bijl toe, waardoor de beide vrouwen ernstig gewone werden. Toen de man zag wat hij gedaan had, pleegde hij met een scheermes zelf moord. De beide zwaargewonde vrouwen zijn in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis overgebracht. SCHIETPARTIJ BIJ „IMMERTREU". In den afgeloopen nacht kwam het in het lokaal van de bekende Berlijnsche vereeni ging van personen uit de onderwereld „lm mertreu" tot een schietpartij, waarbij drie aanwezigen ernstig gewond werden. Tegen drie uur ontstond een twist tusschen een geroyeerd lid en overige leden van „lm mertreu" in een lokaal in de omgeving van het Schlesische Bahnhof. Toen het voorma lige lid zich bedreigd voelde schoot hij zijn revolver leeg op de aanwezigen en ging er van door. De leider van „Immertrou", Szy mano en twee andere leden werden levensge vaarlijk in de buik getroffen. De dader, de 35-jarige Pukall, meldde zich bij de politie ^hebben"^3 6 U'' noo^weer gehandelc TWAALF KILOGRAM SPRINGSTOF VERDWENEN. mjchauer Coramische fabrieken te ColditzTn Saksen voor afbraak gekocht. Bij het sloopen werd ook een huisje met springstof, dat niet bij den koop was inbegrepen, afgebroken. Twaalf kilogram romperiet, een gevaarlijk soort springstof, zijn sedert dien spoorloos verdwenen. De communisten beweren niets gevonden te hebben, doch de politie heeft wee arbeiders, die het sloopingswerk heb ben verricht gearresteerd. Gistermorgen is in de kerk van het Heilige Kruis in het centrum van War schau een instorting voorgekomen, ten' gevolge waarvan 12 personen, deels zwaar gewond werden. Kort voor de hoogmis, toen een groote schaar geloo- vigen de kerk vulde, ontstond voor het presbyterium een groot gedrang. Plotse ling zakte onder den last der menschen- menigte de vloer in, waardoor verschei dene personen in den ongeveel 3 M. die pe kelder vielen. Het Japansche stoomvisschersschip Aiseki Maru" is in een storm vergaan. Vijftig opvarenden zijn omgekomen. .Slechts één mattroos kon gered worden, na langen tijd in een reddingsboot te hebben rondgezworven. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft te Barcelona een onbekende een bom geworpen in een hoofdstraat van Barcelona. Daardoor ontstond een groo te oploop. Nog vóór de opwinding was bedaard, ontolof.o een tv/cede bom mid den in de menigte Vier politieagenten en dertien voorbijgangers werden ge wond. De Japansche regeering heeft gister haar officieel standpunt nopens het rapportt-Lytton in een uitvoerig memo randum gepubliceerd. De Japansche regeering verklaart ten slotte met ongewone scherpte, dat zij in tegenstelling tot het rapport Lvtton er van doordrongen is, dat hert huidige re giem in Mandsjoerije geenszins in strijd is met haar internationale verplichtin gen en een vergaande bevrediging ier wenschen van de bevolking van Mand sjoerije inhoudt. De officieele erkenning van den Mandsj jerii^chen staat en de onderteekening van het protocol van lo September tusschen de regeeringen van Japan en Mandsjoerije hebben slechts ten doel de Japansche belangen Ri Mandsjoerije en de garantie voor de territoriale onafhankelijkheid van den staat Mandsjoerije te verzekeren. Hedenmorgen is nabij Rome een auto bus met 52 jong-fascisten bij den SP°®/ wegovergang te Fuabara door den sn trein Rome—Milaan gegrepen en Hf®» sleurd. Alle inzittenden werden uit bus geslingerd en gewond. Elf hun werden gedood. Boven een groot gedeelte van Colun1^ heeft Zondag een vreeselijk noodweer. paard gaande met wolkbreuken, gewoed als sedert 100 jaar niet meer is voorgeko De staat Bogota staat geheel onder wa rin honderden huizen werden door den s vernield. Tien personen werden gedooo ongeveer 50 gewond-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2