Tuimeltje en Kruimeltje in het Kabouterland. .7? echUzaken ÏBitwwland USucqextijkz Stand Een bovenmenschelijke prestatie? De laatste dagen hebben we nog al eens gehoord, dat zoo n Zesdaagsche eigenlijk boveranenschelijk is en dat elke Zesdaagsche aan den renner zoo ongeveer 10 iaar van zijn leven kost. Wel jammer voor Piet van Kem pen. die er zoo n 50 Zesdaagschen heeft op zitten! Anders had hij een ander wereld record gemaakt: dat van den hoogsten leef tijd waarbij Methusalem nog een aan komend jongeling zou zijn geweest! lntusschen spraken wij vandaag met een tenner van Zesdaagschen, iemand, die ze overal meemaakt, in alk landen. En hij trok zijn schouders op bij een opmerking: a s „bovenmenschelijk Wel, de jongens zijn er op getraind. Ze werken hard. maar verdeelen hun kracht zeer oordeelkundig. En als zoo n Zesdaagsche voorhi] is zijn ze moe, doch een dag flink slapen en de boenen staan klaar voor een volgenden weds'riid! Het 4 uur klassement. Dit klassement brengt van de beide P s maar eventjes 25 punten op (max. 30), zooaat ze hun puntental weer flink vermeerderd Ihebben. Een jacht blijft achterwege en we weten dus nu al wel, dat er de eerste 10 uren tiiets bijzonders zal gebeuren. Het publiek trekt ook zoo langzamerhand weg, wellicht met de wetenschap, dat de stand hedenmorgen om 6 uur aldus was (en met dezen stand gaat dus de laatste middag en avond in!): Stand 6 uur. 1. P. v. Kempen—Pijnenburg 506 p. Op2ronden: 2 RauschHürtgen 204 P- Op 3 ronden 3. Chariier—Deneef 284 p. Op 4 ronden 4 BraspenninxWals 190 p 5 Wambol—Broccardo 61 P- Op 10 ronden 6. J. v. Kempen—Bogaert 310 p. 7. Dinalev. d. Heyden 190 p. 8. GöbelSchorn 136 p. Er wordt nog een tempo-rit over 10 ronden ingelascht, doch de heeren renners hebben Jvelemaal geen behoefte aan een puntenver- meerdering, zoodat er geen winst wordt toe gekend. Dan treedt de neutralisatie in. AkRUNDISSEMENTS-RECHTBANK. Meervoudige Strafkamer. Zitting op Dinsdag 22 November. EEN MOTORRIJDER MET L1NKSCHE MANIEREN. Een 19-jarige jongeling uit Schagen, de heer Jêrenome Cornelis K-, was door den kantonrechter van Schagen veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen, zulks op grond van het feit dat hij op 18 Mei aldaar op de Laat, bij het op zijn motorrijwiel voorbij rijden van een tegenligger, niet voldoende was uitge weken naar rechts, waardoor een aanrijding volgde met den get. J. v. Velzen, een 25-jarig werklooze winkelbediende, die zich destijds, besturende een tweewielig motorrijwiel, ge heel rechts van de Laat voortbewoog, volgde De veroordeelde kon zich vermoedelijk nie' met dit vonnis vereenigen, een gebrek aan solidariteit dat meermalen bij deze justitiabe len wordt aangetroffen en kwam alzoo in appèl bij de meervoudige strafkamer, die ge duldig de zaak opnieuw onderzocht en zijn bezwaren aanhoorde. Getuige Poppema kwam nog met een excuus aangen en verklaarde, dat de aanrijding plaats greep op het midden van den weg, waaruit zou blijken, dat v. Velzen niet bepaald rechts had gereden. De zaak had ook nog een appen dix in den vorm van een eisch tot schadever- goedine:, doch de eischer was zoo slim ge weest de bewijzen thuis te laten. Het betrof een doktersrekening wegens beenletsel en de schade aan den motor. De officier requireer- de ten slotte bevestiging van het gewezen vonnis. Uitspraak 29 November. ONBEHOORLIJK EN ZELFS MISDADIG GEBRUIK VAN EEN BIERGLAS! Een lid van de voetbalclub „Rood Wit" in de passende kleuren ge- geverfd. De 20-jariee tuinbouwer Joh. K., in de wandeling „Stam" genoemd, uit Oude Nie- dorp, maakte zijn entree de salon van Justi- tia naar aanleiding van het nogal bedenke lijk feit, dat hij te Harencarspel in den nacht van 28 op 29 Augustus in een drank- en danstempel, tevens dienende voor rook- salon, waarin de damp wel te snijden was, een 18-jarigen bezoeker, genaamd IJs brand Groot en lid van de agrariërs voetbal club „Rood-Wit" te Oude Niedorp, met een bierglas of een belangrijk scherf van deze drinkbokaal, zoo geweldig oo het hoofd had gemokerd, dat de bekende steenharde West- friesche boeren-schedel daartegen niet be stand was en IJsbrand bloedend werd ver wond. De oorzaak van dit conflict moest wor den gezocht in de animositeit tusschen de voetbalclub „Concedo" (Het zij zoo!) en de Jrustervereeniging „Rood-Wit", waaruit blijkt, dat de vredesbeweging ook wel mag worden uitgebreid in de kringen der voetbalsport Volgens de waarneming van den mededansen- flen, drinkenden en dampenden heer A. Burg- mever had jongeheer „Stam" met het bier- g.as tretrooid en met de vuist geslagen Wat de vervuiler der heldenrol in dit dra ma betreft, deze ontkende met het glas te heb ben geslagen en bond zijn indrukken van het onderzoek samen in het eenigermate minach tend geuite oordeel: de een zeit dut en de ander weer dat! Onze geëerde officier had nog heel wat woorden noodig om te komen tot zijn requisi toir, waarin werd gevorderd geen geldboete maar een gevangenisstraf van den tijd van 1 maand, als toegift nog 14 dagen gevange- risstraf. De officier noemde zoo en passant de geheele streak. Harenkarspel, Oude Nie dorp cum annexis 'n bende! EEN DONATEUR. DIE DE RECHTBANK IN VERLEGENHEID BRACHT Rijkspap als afscheidsfuif! Een cliënt, die zijn bedrijvigheid op 't ge bied van vermogensdelicten reeds proefon dervindelijk had aangetoond, was de 35-ja rige zwerver Petrus Cornelis Spr.. thans ver blijf houdende in het gerenommeerde huis van bewaring te Alkmaar. Hij stond thans terecht, omdat hij te Schagen een fiets ten na deel van den rijwielhandelaar H. J. Boersen zou hebben verduisterd. Verdachte vervoegde zich op 28 September aan dit adres en wist met een stalen snuit den heer Boersen te be wegen, hem dit rijwiel in huur af te staan Op 29 September had de heer P. G Spr. te Alkmaar het karretje bij een kennis, den heer Meurs, in pand gegeven voor een bedrag van 10, dat hij daar voor wist los te krijgen. De verdachte ontkende nu de fiets in pand te hebben achtergelaten, doch het bleek, dat er voor den rechtercommissaris daaromtrent meer positief was verklaard. Mevr. Meurs deelde echter mede, dat zij eerst 10 had ge leend en hij toen het rijwiel had achtergela ten. Deze dame was niet door den rechter commissaris gehoord, welke leemte zich nu wreekte. Nolens volens was de officier bij dezen stand van zaken dan ook genoopt vrijspraak te vragen. Mr. Smal, vanwege maatsch. hulpbetoon verdediger van verdachte, prees zijn cliënt als een uitstekend werker en een goeden kerel, als hij werkt heeft. Hij concludeerde, daar de schuld van verdachte in geen enkel opzicht kon worden aangetoond, vrijspraak en onmid dellijke invrijheidstelling. Direct uitspraak doende, sprak de recht bank verdachte vrij en hief de gevangenhou ding gelijktijdig op. Een dergelijk succes heeft een advocaat maar zelden kunnen boeken! Wat den ver dachte betrof, zijn vreugde was uitbundig, hij ging blijmoedig terug naar het huis van bewaring om rijstepap, welke lekkernij buiten het menu hem werd verstrekt, omdat hij op de ziekenlijst stond. EEN WILDWEST-EPISODE. De middagzitting was belegd ter eere van een tweetal comparanten, die, vooral wat nummer één betrof, niet meer gerangschikt konden worden onder de nieuwelingen, doch veeleer konden worden verwezen naar de ve- teranenklasse in de criminaliteit. Het be trof dan in de eerste plaats den 27-jarigen heer Joh. Jac. H., benevens zijn 28-jarigen paranymph Dirk Sehr., eenigszins hardhoo- rend, aan welke heeren bij dagvaarding was ten laste gelegd, dat zij door aanwending van geweld den caféhouder C. Breed in den nacht van 2 op 3 Augustus hadden gedwon gen tot afgifte van een bankbiljet van ƒ10, dat zij even te voren dien caféhouder hadden ter hand gesteld in betaling van gemaakte vertering, terwijl verdachte Joh. H. nog eens persoonlijk zich had te verantwoorden omdat hij bij die gelegenheid uit den zak van Breed een handvol klein geld had gerauscht, zulks ten bedrage van 8. De verdachten, Joh. H., een forsche knaap, bekend om zijn kracht en zijn makker in de ongerechtigheid, waren aanwezig en er kenden ruiterlijk het hen aangewreven mis drijf, een bekentenis, die hen ook uit de voorloooige hechtenis had verlost. Voor eer ste verdachte opponeerde mej. mr. Betsy v. d Berg van het kantoor mr. A. Prins Jrter wijl mr. Dwars te Hoorn de juridische be langen van Dirk zou behartigen. Deze verde diger was echter niet verschenen, aangezien hem geen tijding omtrent de zitting bereikt. Als extra getuige was op verzoek van den officier nog gedagvaard de heer J. H. Wig- gers die een rec'aseeringsrapport had gefa briceerd en uitgebracht. Tot goed begrip van de kwestie mogen wij niet verzuimen mede te deelen, dat de beroo- ving geschiedde in de keuken Maskers en re volvers werden niet gebruikt, het ging er meer huiselijk toe. De heer Breed gaf verslag van zijn nach telijk avontuur. Toen hij zich in de keuken bevond werd hij door beide heeren geza menlijk aangegrepen, wat door verdachte no. één werd tegengesproken. Deze wilde weg gaan toen hij zijn buit te Dakken had en werd toen door Breed tegen gehouden. Toen kwam nummer twee Dirk S. in actie en wilde het tientje terug hebben. De getuige beweerde voor het aangedane geweld te zijn gezwicht, wat ons aannemelijk voorkomt. Mej. mr. v. d. Berg vroeg aan Breed of de heeren al aangeschoten waren toen zij kwamen, wat de heer Breed tot haar genoe gen bevestigend kon beantwoorden. De hee ren hadden in zijn inrichting eenige flesch- jes bier geconsumeerd. Door den heer Wiggers werd beweerd, dat beide verdachten het edele vocht van Schie dam en Vollenhove niet versmaden. Beiden zijn echter thans adspirantcandidaten voor de geheelonthouding. De heer Wiggers hoop te er het beste van, maar zijn verwachting was niet boven twijfel verheven. Ook na de scène in de keuken van Breed hadden de ede le vrienden zich weer aan cafébezoek bezon digd. Volgens meening van den heer Wig gers stond hier de reclasseering onmachtig Beide verdachten waren ettelijke malen veroordeeld. Diefstal en mishandeling waren schering en inslag op hun conduitestaat. Requisitoir. De officier releveerde in 't kort het ge beurde in den nacht van 2 op 3 Augustus, daarbij opmerkende, dat het verschil in de onderdeelen der constructie aan het geheel niet kon schaden. Ter sprake werd gebracht de voorloopige hechtenis der verdachten, die na bekentenis en belofte van beterschap hoe wel met aarzeling, in vrijheid waren gesteld. Het is echter he'aas gebleken, dat de gun sten van de rechtbank aan onwaardigen wa ren verspild, daar zij toch weer in het voor hen zoo schadelijke cafébezoek waren her vallen. De heeren gaan weer samen op stap en drinken zonder betalen De officier be greep hun stomheid niet, vooral niet van Joh. H., die heeft meegewerkt dat alle goede n annen der rechtbank schipbreuk hebben ge leden. 6 Summa summarum overwegende dat alles boter aan den galg was gesmeerd vorderde de officier terzake het ernstige feit in ernsti ge omstandigheden, feiten, waarin de wet gever Q en 12 laar maximum straf bedreigt tegen Joh. H. 2 jaar en tegen Dirk S. 1 jaar en acht maanden gevangenisstraf Verdachte H. zeide mismoedig: mijn vrouw overleeft dat nooit! Dirk S. vond de straf te zwaar! Licht is dan ook anders! Mej. mr. v. d Berg kon over het juridi sche gedeelte weinig zeggen en bepaalde zich dus voornamelijk tot den persoon van Joh H., die erfelijk belast is en een zwak karakter heeft Wees op het kind-vrouwtje van 20 jaar van verdachte, die haar man, welke voor haar goed is, in het rechte spoor wil houden. Pleitster eindigde haar sympathiek pleidooi met een gecombineerde straf te verzoeken Hierna re- en dupliek. Uitspraak a.s week. De publieke tribune, vulgo engelenbak, was bij deze gelegenheid wel niet uitverkocht, maar toch bijzonder goed bezet. DIEFSTATMËT BRAAK. Brandkast „ontvoerd' Op 21 Juli van dit jaar verschaften onge- wenschte bezoekers zich door middel van een valschen sleutel toegang tot een huis aan de Margaretha van Borsseienlaan te Amstel veen. De buit bestond uit een spaarbusje met ongeveer 35 en een aantal gouden sieraden. Een klein mode' brandkast met 340 ver dween eveneens. Per auto had bet vervoer plaats naar Abcoude. Gister stonden een 26-jarige chauffeur en een 37-jarige kamerverhuurster voor de vierde kamer der Amsterdamsche rechtbank terecht, verdacht van diefstal met braak in vereer.iging. Subsidiair was mededaderschap, meer subs. medeplichtigheid, nog meer subs. goederen aan de nasporingen van de politie onttrekken ten laste gelegd en tenslotte nog heling. Na het uitvoerig getuigenverhoor was net woord dan aan den officier van justitie, die het piimair tenlaste gelegde bewezen achtte t. o. van den chauffeur. Voorts noemde spr. de mededaderschap van de vrouwelijke verdachte bewezen. De vrouw is van zeer goede familie, die vroeger een goede positie bekleedde. Mede in verband met de lichamelijke ge steldheid van verd. eischte de officier tegen den chauffeur wegens diefstal met braak eén jaar gevangenisstraf. Tegen de vrouw vor derde het Q. M. zes maanden gevangenis straf. Vonnis 7 December. ZIEKENGELD EN INVAL1DITEITS- RENTE. Een veranderd standpunt in het voordeel van invaliden. Verschillende organen belast met de uit voering van de ziektewet staan op het stand punt dat geen ziekengeld moet worden uitge keerd, wanneer vast staat dat de zieke niet weer geheel arbeidsgeschikt zal worden en de ziekte, waarvan de arbeider lijdende is zal veroorzaken blijvende invaliditeit. Men oor deelde dat de arbeider dan invaliditeitsrente moest hebben en geen ziekengeld meer be hoorde te ontvangen. Op dat standpunt stond ook het scheids gerecht van de Federatie van bedrijfsvereni gingen te Groningen. Men vroeg een streng Bewijs van de bedrijfsvereenigingen dat in derdaad invaliditeit aanwezig was, maar wanneer dat bewijs geleverd was, oordeelde het scheidsgerecht steeds dat de voortzetting van het ziekengeld of de weigering tot toe kenning, terecht geschied was en wees het beroep af. Dientengevolge wezen in Groningen de be drijfsvereenigingen algemeen bij blijvende invaliditeit het ziekengeld af. Dezer dagen echter heeft het scheidsge recht, bestaande uit prof. mr. dr. C. W. v. d. Pot. voorzitter, Th. A. Vèrhagen, werkgever, en W. P. Witte, werknemer, zijn opvatting radicaal gewijzigd en beslist dat de aanwe zigheid van blijvende invaliditeit niet het recht geeft aan de bedrijfsvereenging om het ziekengeld te weigeren of voort te zetten. Het scheidsgerecht meende wel dat invali diteit en ziekte in onze wetgeving zijn ge dacht als twee naast elkaar staande groepen van gevallen en dat in geen der beide wetten (invaliditeitswet of ziektewet) een regelihg voorkomt, voorziende in het geval van samen gaan van ziekengeld en invaliditeitsrente Toch meende het scheidsgerecht dat het on billijk is iemand, die zich opofferingen heeft getroost voor zijn ziekteverzekering, bij »>en ernstige ziekte, welke blijvende invaliditeit tengevolge heeft, te noodzaken te volstaan met een invaliditeitsrente, die als regel veel lager is dan het door de Ziektewet gewaar borgde ziekengeld. Aangezien nu de ziektewet nergens bepaalt dat invaliditeitsrente en ziekengeld niet sa men mogen gaan, ja in de praijktijk zieken geld veelvuldig samengaat met ouderdom- rente, die in beginsel niet verschilt van de invaliditeitsrente, heeft het scheidsgerecht bepaald dat de bedrijfsvereeniging niet ge rechtigd was, uitsluitend op grond van blij vende invaliditeit, het ziekengeld te weige ren, waarom het gevraagde ziekengeld als nog aaneen verzekerden arbeider werd toe gekend en de beslissing van de bedrijfsver eeniging vernietigd. WRAAKZUCHTIGE KLEERMAKERS KNECHT. De kleermaker Lodeweer te Velp kwam Dinsdag tot de ontdekking, dat zijn 20-jarige knecht bezig was met een lucifer het behang in brand te steken, uit wraak over een schrob- heerinff van den vorieen dag. Toen de jongen S ontdekt zag, ging hij er als een haas vandoor De patroon bemerkte eveneens, dat een in de maak zijnde jas dcor messneden was vernield en toen hij per fiets naar net politiebureau wilde gaan, bleek het rijwiel te zijn verdwenen. Korten tijd later werd de jon gen, nog in het bezit van de fiets, te Arnhem aangehouden. Hij is voorloonig op het bureau van politie te Velp opgesloten. ARBEID IN HET WRAK DER „P. C. HOOFT'. Reeds 35 Ion olie geborgen. Met het lichtingswerk wordt spoed betracht. De Amsterdamsche stadsreiniging, die be gonnen is de olie uit het wrak van de „P. C Hooft" weg te zuigen, heeft gister reeds de respectabele hoeveelheid van 35 ton olie ge borgen. Daar de olie op het water dreef, werd zij er met een speciale installatie „afge roomd". Vandaag zal deze arbeid worden voortgezet. In verband met het bovenstaande ligt het voor de hand, dat, wanneer de brand weer Maandag niet zoo krachtig was opge treden de brand nog geruimen tijd voortgang had kunnen vinden. Er bestaan plannen om reeds heden de werktuigen te plaatsen, welke noodig zijn voor het lichten van het wrak. Een boot van de havenpolitie blijft dag en nacht bij de „P. C. Hooft" waken, om te voor komen, dat, vóór eventueel de resten aan rechtmatigen sloopersarbeid worden prijsge geven, liefhebbers zaken van hun gading als koper of ander waardevol materiaal uit het wrak stelen. De drijvende stoombrandspuit „Jan van der Heyde", is, na negen etmalen achtereen bij de „P. C. Hooft" dienst te hebben ge daan, naar haar standplaats aan de Nie-we Achtergracht teruggekeerd. INBRAAK IN EEN HORLOGE WINKEL. Gisteravond is ingebroken in de horlogerie gevestigd in de Amstelstraat 33 te Amster dam. Toen de eigenaar omstreeks half twaalf thuis kwam, bemerkte hij, dat de eta lage geplunderd was. Hij waarschuwde on middellijk de politie, die constateerde, dat de daders in den winkel waren binnengedrongen door een schot, dat den winkel scheidt van de trap, welke naar het bovenhuis voert, welk schot zij ingetrapt hadden. Hoe groot de buit is, dien de inbrekers gemaakt hebben, heeft men nog niet kunnen vaststellen, daar de politie het ten behoeve van het onderzoek noodig oordeelde de etalage onaangeroerd te laten, opdat eventueele vingerafdrukken niet uitgewischt zouden worden. Voorloopig ont breekt van de daders ieder spoor. CREDIETVERLEENING TEN BEHOEVE VAN DE HARINGDRtJFNETVISSCHERlJ In een nota naar aanleiding van het Voor loopig Verslag inzake het wetsontwerp tot credietverleening aan de haringdrijfnetvs- scherij geeft de minister van economische zaken en arbeid in verband met den in het verslag uitgesproken wensch een vollediger uiteenzetting van de te treffen regeling Het doel van deze steunregeling bestaat hierin dat de haringreders in staat gesteld worden tijdelijk haring op te slaan, teneinde deze niet op een ongunstig moment te be hoeven te verkoopen, doch den verkoop van deze haring over een langer tijdvak te kunnen verdeelen. Teneinde een centrale regeling mogelijk te maken treedt de reedersvereeniging op als intermediair bij de credietverleening. Bij de wekelijksche prijsbepaling wordt steeds re kening gehouden met de hoeveelheid opge slagen haring, zoodat bij een doeltreffende prijsbepaling bereikt kan worden, dat de opgeslagen voorraden tijdig of althans vóór den aanvang van de nieuwe teelt kunnen worden geruimd. Met den steun wordt dan ook niet anders beoogd dan het in de vaart houden van die schepen, welke reeds aan de haringvangst deelnamen, teneinde te bereiken, dat deze schepen zooveel mogelijk het normale aantal reizen zouden kunnen doen. Thans kan al geconstateerd worden, dat reeds opgeslagen haring wordt verkocht. Zoodra de marktprijs n.1. boven den door de prijszettingscommissie vastgestelden grens- prijs komt, bestaat er gelegenheid om een gedeelte van de opgeslagen haring met winst te verkoopen. Het is gedurende de laatste dager, reeds voorgekomen, dat de prijs bij den publieken afslag zich bewoog boven den vastgestelden grens. Dit neemt echter niet weg, dat indien de omstandigheden zulks noodzakelijk zouden maken, ook beneden den grensprijs opgeslagen haring zou kunnen worden verkocht. De reedersvereeniging telt 67 leden die in totaai over 264 schepen de beschikking heb ben. Er zijn 7 niet aangesloten reeders, die 24 schepen bezitten Deze 74 reeders om vatten het geheeie haringvisschersbedrijf in N-dtriand. Dt met de Reedersvreeniging te treften regeling draagt etn zoodanig karaktei dat niet-aangesloten reeders daaraan ook zunen kunnen deelnemen. STEUN IN NATURA. Bezwaren ertegen, In het Tijdschrift van den Ned. Werkloon heidsraad schrijft de heer Detiger over 1<st Jl in natura". Hij beschouwt het vraagsJ principieel onpractisch, en komt na een on somming der vele bezwaren tot de conclu. sie, dat „het plan getoetst aan gezonde era. nomische begrippen, principieel en pracht geen aanbeveling verdient Als principeele bezwaren voert hij aan dt de „steun in natura" te veel op de ouder*,! sche, verwerpelijke bedeeling lijkt; de„ heeft van de klok terugdraaien. Spr. b? dat het volkomen ongemotiveerd ia, S overheidswege in te grijpen in de distriW omdat de afzet-moeilijkheden der bedreigöI bedrijven niet schuilt in de nationale, maat internationale distributie. Schr.'s practische bezwaren zijn om. <je organisatie wat betreft het vaststellen van de inkoop- zoowel als van de verkoopprijzen door overheidswege; de uitkeering der bon. nen met de daaraan verbonden fraudes en het onrichten van een centraal inkoopburea# met plaatselijke of regionale filialen. OPLEVING TELEGRAAFVERKEER. Verblijdend verschijnsel* In het jongste driemaandelijksche over. zicht van de werkzaamheden der P. T. T. staat te lezen: Het is een verblijdend verschijnsel, dat m de tegenwoordige tijdsomstandigheden een zekere opleving van het verkeer valt waar te nemen zooals in het radio-telegraafverkeer, dat een niet onbelangrijke stijging vertoont In de eerste plaats het verkeer met Noord- Amerika dat, vergeleken met Januari, in de maand September bijna verdrievoudigd is. De regelmatige stijging der cijfers schijnt er wel op te wijzen, dat de vooruitgang van het verkeer meer is dan een plotselingen tij delijke opleving; voor zoover kon worden na- gegaan is het speciaal het beursverkeer dat in belangrijke mate toeneemt. Niet alleen het verkeer met Noord-Amerv ka nam toe, ook het Europeesch radioverkeer vertoonde een stijging. Deze verkeerstoeneming moet in de eerste plaats worden toegeschreven aan een vei> meerdering van het verkeer met Denemarken en voorts met Oostenrijk en Zweden. Minder sprekend is de toeneming in het verkeer met Ned.-Indië, hoewel ook hier eeni ge vooruitgang te bemerken is; het totaal aantal gewisselde telegrammen was in Sep tember hooger dan in een der voorafgaande maanden van het jaar. VERZORGING VAN JOODSCHE PSYCHOPATEN EN -ZWAKZINNIGEN. is Dinsdag werd ten overstaan van notaris E. Heimans te Amsterdam door leden van de dagelijksche besturen van de Vereenigingen „De Joodsche Invalide" en „Centraal Israëlïetisch Krankzinnigengesticht in Ne derland" de stichtingsacte verleden der Stich ting voof „Joodsche psychopaten- en zwak zinnigenzorg" te Amsterdam. Het doel der stichting is de verzorging met inachtneming van de voorschriften van den Israël'etisehen godsdienst van Joodsche cri- mineele en niet-crimineele psychopathen en volwassen zwakzinnigen. KORTE BERICHTEN. Dinsdag werd te Utrecht de algemeenft vergadering gehouden van den Bond van directrices van Ziekenhuizen, onder presi dium van mejuffrouw J. G Peterson. Het personeel der lichtfabrieken te Lei den heeft Dinsdag tijdens een feestavond het gemeentebestuur een huldeblijk aangeboden naar aanleiding van het 25-jarig bestaan der electriciteitsfabriek, die voor 33 gemeenten een licht- en krachtbron is. De heer E. G. O. Lange, gep. luitenant kolonel van het Oost-Indisch leger, is 73 jaar oud te 's-Gravenhage overleden. De Haarlemsche Orkestvereeniging heeft aan den gemeenteraad van Haarlem medegedeeld, dat verlaging van subsidie, zooals B. en W. voorstellen, zal moeten lei den tot liquidatie van het orkest. HEEMSKERK (November). Geboren: P. G. TatelsBakker, z- Th. v. d. KolkAdmiraal, z. G de Boef-" Admiraal, z. J. P. Put—Boon. z. H- de VriesBlom, z. J Huismanv. Eijk, Z- H. v. Tunen—Dekker, z. C. Dam—Buter, z. P. ZonneveldStrik, d- A. Pekel-- de Wildt, d. J. Kager- Kuis, d. 275 De ontroering had ook Tuimeltje zoo te pakken dat ie b„ het volgend nummer de verkeerde slang aanstak «'toen kwam er zoo gewe d.ge knal. dat hooren en zien verging „Hullup werd van alle kanten geschreeuwd, stoelen vielen om en er kwam geen eind aan het spektakel 276. Maar terwijl het feest in vollen gang was, kwam er een groot gevaar over de kabouterstad. De schildwacht die met zijn verrekijker dag en nacht zat te waken, ontdekte in de ver te een groot leger, dat recht op het kabouterpaleis aankwam! Hij kon nog niet direct zien, wat het eigenlijk voor dieren wa ren, maar toen ze dicht genoeg bij waren, liep hij als eeflr haa* naar den kabouterbaaa»

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 6