jEuiteidatuL fycovwdaal Tlieuws Owze JColouiën JJidschciftm Jjujezotiden Stukken communistische demon straties tegen hitler. malversaties ontdekt. otto stransky overleden. onderteekening van russisch- poolsche arbitrage-verdrag. konino alfonso en de spaansche troon. leitgoeb tot levenslanoe kerkerstraf veroordeeld. HEERHUGOWAARD. h. Metselaar te Zuidseharwoude in massa 5000, metselwerk 1475; Jb. Vroegop te Broek op Langendijk in massa 5444, tim merwerk 3146; a. Zuidseharwoude te N.* scharwoude, timmerwerk 3496; C. de Geus te Broek op Langendijk, massa 5480, tim mer- en metselwerk 4625, metselwerk 1490; Van der Plas te Broek op Langen dijk in massa 5749; K. Rezelman te Öud- karspel, schilderwerk 728. De begrooting was 5950. De gunning is aangehouden. gemeenschappelijk genees kundig schooltoezicht. OTERLEEK. X< Gisteravond verzamelden zich voor het hotel Kaiserhof te Berlijn, waar Adolf Hitier logeert, ongeveer 500 communisten, die hoon- geroep tegen den nat.-soc. leider deden hoo- ren. De politie dreef de menigte door mid del van den gummistok uiteen. Tot een bedrag van anderhall miUioen Mark. Sinds eenige dagen houdt de recherche te Berlijn zich bezig met een groote corruptie affaire, waarbij politici en vooraanstaande ambtenaren, kooplieden en bouwondernemers betrokken zouden zijn Te Aschersleben is in verband hiermede gearresteerd de Oberpost- jnspector Fromm. Hij heeft reeds ten deele bekend. De malversaties gaan terug tot het jaar 1926. Fromm zou door zijn betrekkin gen met twee bouwondernemingen groo e credieten hebben verstrekt, waarvoor hij tot het jaar 1930 reecs 20.000 M. aan steek penningen :ou hebben ontvangen Rond 1650.000 R M. aan staatsgelden zouden verloren zijn. De bekende componist Otto Stransky is gister door een verkeersongeval om het leven gekomen. Op den hoek van de Bismarck- en de Kaiser Friedrichstrasse te Charlottenburg ■wilde hij oversteken naar zijn aan den over kant parkeerenden auto. Daarbij werd hij door een wagen van lijn 58 overreden. Met zware inwendige kneuzingen werd hij naar het Hildegard-ziekenhuis vervoerd, waar hij na korten tijd overleed. BRAND IN BIOSCOOP TE MADRID. In een der grootste bioscooptheaters van Madrid is tijdens de voorstelling door kort sluiting brand ontstaan. Het vuur, dat op het tooneel was ontstaan, deelde zich direct mede aan de voor het publiek bestemde ruimte, welke grootendeels werd verwoest. De mate- riëele schade bedraagt meer dan een millioen peseta s. Een catastrophe is voorkomen, door dat het publiek zich zeer rustig door de nood uitgangen naar buiten begaf. In het Russische volkscommissariaat van buitenlandsche zaken is gister het Russisch- Poolsche arbitrage-verdrag dat een onder deel vormt van het Russisch-Poolsche non- agressiepact onderteekend. De Russische officieele kringen verklaren bereidwilligheid van Polen een arbitraal verdrag te sluiten, hetgeen bewijst dat het vastbesloten is het verdrag ook zonder de tot standkoming van het Russisch-Roemeensche non-agressiepact te ratificeeren. GROOTE BRAND IN PAPIER FABRIEK TE EUTEN. Dinsdagavond tegen half acht is brand uitgebroken in de garage van de papier fabriek Kaiser te Euten. Het vuur greep zoo snel om zich heen dat in korten tijd het groote garagegebouw met negen auto's waarbij een omnibus, werden vernield. De schade, welke tamelijk aanzienlijk is, zou door verzekering zijn gedekt. SPRINGSTOF GEVONDEN OP SPOORLIJN. Op de spoorlijn MunsterHiltrup, is een KG. springstof gevonden. Het schijn* dat het gevaarlijke goedje door een reiziger uit een der treinen is geworpen, ten einde zich op deze wijze van zijn bezit te ontdoen. Het onderzoek is niettemin in vollen gang. DE RECHTSGELIJKHEID VAN BEWAPENING. Churchill over de kwestie Tijdens de debatten in het Lagerhuis over de troonrede hield Winston Churchill zijn eerste redevoering na zijn ziekte. Hij liet zich vrij pessimistisch uit over het resultaat der ontwapeningsconferentie. In zekere landen is een oorlogsmentaliteit weer bezig zich te vormen. Frankrijk is het hoofd van een systeem van staten, dat België, Polen, Roe- menië, Zuid-Slavië, Tsjecho-Slowakije etc omvat. Al deze staten, aldus Churchill, han gen met betrekking tot hunne grenzen af van het voortbestaan der huidige vredesverdra gen. Vervolgens behandelde Churchill de Duit srhe eischen tot rechtsgelijkheid. Hierbij leg de hij er den nadruk op, dat hij een verzoe ning van Duitsch'and met zijn naburen on dersteunt. Churchill eischte, dat men Duitsch land en den anderen overwonnen staten aan gedane onrechtvaardigheden allereerst uit den weg moest ruimen, alvorens men kon overgaan tot a'gemeene ontwapening Spr heeft de grootste achting en bewondering voor de Duitschers, maar men moet de fei ten onder het oog zien. Op iedere concessie die men Duitschland gedaan heeft, is een nieuwe eisch gevolgd. De Duitsche jeugd verlangt niet naar rechtsgelijkheid, maar naar wapens. Wanneer zij deze wapens heeft, zal zii teruggave der verloren gebieden en koloniën eischen. TROTSKI TE KOPENHAGEN. frotski is gisteravond laat te Kopenhagen aangekomen. Aan het station werd hij ver wacnt door een menigte van 4000 personen Teneinde deze ontvangst te vermijden, verliet Trotski te Taastrup, een klein station op een afstand van ca. 15 K M. van Kopenhagen den trein en arriveerde per auto onopgemerkt in de Deensche hoofdstad, waar hij zich di reet naar het particuliere huis begaf, waar hij tijdens zijn verblijf te Kopenhagen zal wonen. TWEE FAMILIEDRAMA'S TE WEENEN. dram^eenen hebben z'ch gister twee familie t ~a s a-gespeeld, waarbij zes dooden zijn „5euren In het district Simmering heeft o 0uw haar beide kleinkinderen van 2 en i, - r om het ,even gebracht, omdal unzoon haar dochter bedroog Tn Favnr fr00fde zil zichzelf V3n het leven mot hc o i? .^roofde een zenuwzieke vrouw a^hto,'ar'gen zoon en haar 4-jarig c ie zich van het leven. De jongen hai ejv ,trkf ac"tergelaten, waarii hij schrijft Üf*, s mtt mijn moeder, omdat zij zenuw ziek is. Ik wil haar niet alleen laten''. Zes dooden Koning Alfonso van Spanje heeft gisteren «ederom geweigerd de acte van afstand den Spaanschen troor ten behoeve van tweeden zoon Juan te teekenen, waartoe delegatie van Spaansche monarchisten had verzocht. Alfonso verklaarde, dat de litieke ontwikkeling in Spanje op het oogen- blik een dergelijken afstand van den niet wettigde. van zijn een hem po troon deelen, dat zij hun strijd tegen Japan zullen voortzetten onder alle omstandigheden. Het telegram eindigt met de woorden: „Of onze krachten zullen uitgeput raken, of de Japan ners zullen moeten vertrekken." Blok tegen Tsjang Kai Siek? Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de Chi- neesche bladen berichten, dat te Nanking vertegenwoordigers zijn aangekomen van Feng Joe Sjeng, Jen Sin Tsjang en andere generaals uit Noord-China met het doel een ilok voor te bereiden tegen Tsjang Kai Sjek. Hevige gevechten in Mantsjoerije. Het Japansche offensief is Noord-Mant- sjoerije leidt tot hevige gevechten tegen de Chineesche troepen welke gevechten zich con- centreeren rondom de stad Paisjoean 230 <.M. ten Noorden van Charbin. Naar aan- eiding van het Japansche bericht, dat Pais joean door de Japansche troepen was ver overd, wordt van Chineesche zijde medege deeld, dat de Chineesche troepen Paisjoean tegen de Japansche aanvallen hebben weten te behouden. Leitgoeb werd gisteravond tot levenslange cerkerstraf veroordeeld Dit is de hoogste straf, welke volgens de in Oostenrijk geldende wetgeving kan worden opgelegd. Hij springt nit een raam. Toen aan het einde van het proces tegen den vrouwenmoordenaar Leitgoeb het vonnis werd uitgesproken, heerschte ademlooze stil te. Leitgoeb had zich juist naar zijn verdedi ger begeven, toen men plotseling een luid gekraak hoorde. De tot levenslang veroor deelde was door het raam van de op de eer ste verdieping gelegen zaal gesprongen. Vrouwen gilden. Alles speelde zich In enkele oogenblikken af. De advocaat sprong toe en het gelukte hem nog Leitgoeb te pakken. Hij moest hem echter onmiddellijk weer los laten, teneinde niet zelf mee gesleurd te worden. Juist onder het venster bevond zich een ontzaggelijke menigte nieuwsgierigen, die het einde van het proces afwachtte. De men schen staken de handen omhoog om den vak lende op te vangen. Hij viel juist op een agent van het cordon, dat de menigte in be dwang moest houden. Deze agent werd aan het hoofd gewond. Leitgoeb zelf bekwam slechts een geringe verwonding aan het voorhoofd en werd onmiddellijk naar de ge vangenis overgebracht. DE JAPANSCH-CHINEESCHE KWESTIE IN DEN VOLKENBOND. Matsoeoka aan het woord. In de openbare Raadszitting hebben de vertegenwoordigers van Japan en China op nieuw urenlange verklaringen afgelegd, welkt in de eerste plaats betrekking hebben gehac op kwesties uit het verleden. Matsoeoka ging bizonder scherp in tegen de Chineesche vertoogen. dat Japan sinds eeuwen een veroveringspolitiek volgens een vastgesteld plan nastreeft. Japan heeft nim mer gewacht aan een verovering van China Het z.g. memorandum van den vroegeren Japanschen minister-president Tanaka, "in zake vergaande Japansche veroveringsplan nen is een bewuste vervalsching. De boycot beweging van China tegen Japansche waren is een verkapte voortzetting van den oorlog. Zij richt zich geenszins alleen tegen Japan, maar tegen alle buitenlandsche mogendheden en heeft ten doel van de mogendheden con cessie te verkrijgen. De tegen het buitenlanc gerichte beweging in China is in gelijke mate tegen alle mogendheden gericht De Volkenbond moet zich thans met deze buiten gewoon moeilijke kwestie bezig houden. Op den duur zal de Chineesche beweging een wereldgevaar kunnen worden. Wellington Koo's antwoord op de Japansche beschuldigingen In de Volkenbondsvergadering heeft Mat soeoka zich gister weer zeer scherp tegen Chi na uitgelaten. Hij legde er den nadruk op dat de Japansche regeering reeds vaker ge dwongen is geweest, de Chineesche regee ring op onwaarheden te betrappen. Wellington Koo antwoordde in een lange rede, waarin hij Japan de ernstigste verwij ten voor de voeten wierp. De bewering, dat de Japansche politiek slechts gericht is op herstel van vrede en eenheid in China, is vol komen onhoudbaar, wanneer men acht slaa* op de beschieting van Sjanghai. Het memorandum van Tanaka is wellicht een vervalsching, maar dan toch in ieder ge val een Japansche fa'sificatie. De door Ja pan opgeworpen kwestie van de vijandige ge zindheid van het Chineesche volk tegenover het buitenland kan eerst door den Volken bond worden onderzocht, wanneer alle Ja pansche troepen Mantsjoeriie hebben veria ten De Japansche voorstelling betreffende de Chineesche boycotbeweging komt in geen enkel opzicht met de feiten overeen Aan het slot van de zitting kwam het tot een opgewonden debat over de orde De voor zitter, De Valera, stelde voor. dat de Lytton commissie opnieuw zou worden bijeengeroe pen, om het Lyttonrapport op grond van de Japansche en Chineesche verklaringen te on derzoeken en aan te vullen Matsoeoka wees dit voorstel af. Lytton verklaarde echter, dat hij.de commissie zelf zou bijeenroepen. De commissie heeft te onderzoeken, of een aan vulling van het rapoort noodig is. Daarna werd de zitting verdaagd. In toonaangevende Volkenbondskringen bestaat het plan, reeds in de naaste toekomst de buitengewone plenaire zitting van den Volkenbond bijeen te roeoen en haar de deli nitieve regeling van de Mantsjoerijsche vraagstukken op te dragen. DF TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. De strijd om Mantsjoerije- Naar uit Sjanghai gemeld wordt puölicee ren de dagbladen aldaar berichten over groo te activiteit der Japansche troepen op de grenzen der provincies Moekden en Jehol. De commandanten van de detachementen vrijwilligers, die tegen de republiek Mants joekwo strijden, hebben een telegram gezon den aan den Volkenbond, waarin zii mede- Het Polderbestuur vergaderde op Dins dag 22 Nov. in het polderhuis te Oudorp. De voorzitter deelde mede, dat hij met den leer van Langen inzake het beroep Poland, c.s. naar Ged. Staten was geweest. Van dit college was hierna een schrijven ingekomen, waarin de wenschelijkheid be toogd werd, dat in een hoofd-ingelandenver- gadering nogmaals deze zaak onder de oogen werd gezien, v.n.1. met het oog op electrische lemaling. In het dagelijksch bestuur werd conform dezen wensch besloten. De voorzitter releveerde, dat indertijd in het dagelijksch bestuur besloten werd electr. bemaling te adviseeren ingevolge het rapport Thierens, doch door de hoofdingelanden tot ruwoliebemaling werd besloten, en toen de heer Thierens werd aangewezen om hierover een rapport uit te brengen. Daarna werd het bestuur gemachtigd in deze onderhandelingen met Werkspoor te openen. De heer C. van Langen had uit het schrij ven van Gedeputeerden begrepen, dat dit hoofdingelanden thans weder geheel vrij liet, De voorzitter meende, dat het schrijven niet van dusdanige verre strekking was. Het ging thans om ruw-olie of electrische bema ling. De heer Konijn vond het al te gek nu weder een beslissing te moeten nemen. Reeds twee maal was thans al tot ruw-oliebemaling be sloten. De heer Wonder vond het een vreemde houding van Ged. St. thans dit schrijven aan hrt polderbestuur te richten, terwijl op het be roep Poland tot nog toe geen antwoord was ontvangen. De heer Poland had de ingekomen stuk ken nagezien en zeide, dat de punten op het convocaat niet in overeenstemming waren met hetgeen in den brief van Ged. was ver meld. Tegen electr. bemaling had spr. ver schillende bezwaren, o.a. minder bedrijfs zekerheid in verband met de speruren, en grooter kans op verstopping der pompen door het drijfkroos. Tén derae waren electr. moto ren duurder in exploitatie. Spr. had een schrijven ontvangen, waarin werd betoogd, dat de tegenwoordige stoom machines over 25 jaar nog in staat zouden zijn 210 I.P.K. te ontwikkelen. De voorzitter beweerde niet te begrijpen hoe de heer Poland het steeds over 210 P K kon hebben, terwijl de machines van heden slechts 180 I.P.K. ontwikkelden. Immers, zoowel op de teekeningen der tegenwoordige machines, als in een brief van de firma Suijver kwam slechts het getal 180 voor. De heer Poland beweerde ook een brief van de firma te hebben ontvangen, waarin ge sproken werd over 210 P K. De voorzitter vroeg zich af hoe de firma daartoe kon komen en ook professor Thierens kon een dergelijke vergissing niet begrijpen noch was deze in zijn oog goed te praten aangezien in de oorspronkelijke opgaven over 180 I.P.K. 160 E.P.K. werd gesproken Verder betoogde de heer Poland, dat 180 PK. niet zwaar genoeg was, waarbij hij ge legenhe:d vond te wiizen op den hoogen wa terstand gedurende de afgeloopen weken. De voorzitter kon het in dezen met den heer Poland niet eens zijn. De machines waren steeds voldoende gebleken en waar zij reeds 25 jaar liepen, waren zij niet meer in den staat van nieuwe. De heer Poland wilde nogmaals bij de fit ma Suijver informeeren, hoe een dergelijke opgave onts'aan was De heer Wonder was van meening, dat geen besluit kon worden genomen, vooraleer de zienswijze van Ged. inzake de beroepen be kend was. De voorzitter wilde zich aan de opgaven van de deskundigen houden, die het er una niem over eens zijn, dat 180 I.P.K. voldoen de is. De heer Wonder noemde de perioden van hoogwater in de laatste jaren. Bovendien rekenden technici ook wel eens mis. De heer Poland kwam naar voren met een mededeeling van orof. Klopper, dat de ma chines bij een toerental van 145 een E.P.K van 190 hadden ontwikkeld. Prof. Thierens was er van overtuigd, dat ook dit gegeven niet klopte. De voorzitter zeide, dat het er veel van weg had, dat de firma Suijver den heer Po land iets op de mouw had gespeeld. Hij achi- te het overbodig nog meer tijd aan deze zaak te besteden en raadde den heer Poland aan zelf nader te informeeren. De heer Kostelijk het woord verkrijgende wees er op. dat met het rapport Reigersman onder oogen, Gedeputeerden niet anders zou den kunnen doen dan 200 P.K. ri^woliemo*o ren voldoende verklaren. Hij meende echter, dat het nog zeer van belang was, dat de mo gelijkheid van electrische bemaling nogmaals werd overwogen. Zwaar woog volgens spr het feit, dat de nieuwe motoren zullen moeten worden bediend door personeel wier be kwaamheid in deze men voorzichtig beschei den mag noemen. Electrische motoren waren zeer gemakkelijk te bedienen, bovendien boden zij groote bedrijfszekerheid. Speciaal dat de hoogspanningskabel vlak voor het ge maal langs gaat, moet niet vergeten worden. Ook spreekt zich het rapport voor electr. uit wegens gunstige expl. cijfers, doch zelfs al zou het duurder komen, dan zou hij het nog prefereeren. Prof. Thierens kon na eenige discussie grootendeels met de woorden van den heer éostelijk me«!egaan. Aanschaffing electrische installatie zouden dan komen op ong. 23.000, ruwolie-bema ling 35.000. Met dergelijke motoren bleef dan de mo gelijkheid open om zwaardere pompen te nemen, desnoods één. Ook zonder automati sche afsluiting zou een man personeel ge noeg zijn, die onder het malen nog andere werkzaamheden kon verrichten, terwijl ruw- oliemotoren gedurig en nauwlettend toezicht vereischen, en zeker twee man eischen. Om een voorbeeld van bedrijfszekerheid te willen zien, behoefde men slechts naar de Wieringerwaard te gaan, waar naast de electr. bemaling een stoommachine in reserve werd gehouden, welke echter binnenkort zou worden verkocht. Wat de spertijd betrof, wees spr. op de faci liteiten, bij noodzaak betracht. Na langdurige discussie bleek bij de hier na gehouden stemming dat 12 stemmen tegen en zeven voor electrische bemaling wa ren uitgebracht. Besloten werd tot het aangaan van een ^sgeldjeening tot een maximum van Bij de rondvraag bepleitte de heer Poland iet voeren van actie tegen het onder Scher merboezem komen. Hij propageerde wijziging in het kanalenplan. De voorzitter beweerde, dat men dit toch niet gedaan zou krijgen. Hij meende, dat men de richting uitmoest: mèerdere beheersching van Schermerboezem door stichting van ge malen. De heer Wonder vroeg inlichtingen om trent het in werkverschaffing verbeteren van slooten en meende, dat het ook met het oog op de Volksgezondheid noodig was op sommige punten toe te kijken. In verband hiermede deelde de voorzitter nog mede, dat thans ook toestemming verkre gen was tot verbetering van den Donkere- weg. Het voorstel Schilder, om weder eenden in den polder toe te laten, vond geen bijval. Daarna sluiting. De gemeenteraad van Den Helder heeft aangenomen een voorstel tot vaststelling van een gemeenschappeli:ke regeling tusschen de gemeenten Den Helder, Texel, Anna Pau- lowna. Wieringen en Callantsoog nopens het voor die gemeenten instellen van een ge neeskundig schooltoezicht. Maandagavond vond ten huize van A van Ham de jaarvergadering plaats van de ijsclub Oterleek. De opkomst was als ge woonlijk, zeer gering. Van den bondssecretaris was een schrijven ingekomen, behandelende de door Oterleek opgeworpen kwestie, inzake het toewijzen bij loting der plaatsen, waar d e wedstrijden worden gehouden. Uit het schrijven bleek, dat de bestaande regeling ehandhaafd blijft. Het jaarverslag van den secretaris was. slechts kort. tengevolge van den ijsloozen winter; het ledental was op peil gebleven. De afgevaardigde naar de jaarvergade ring bracht een beknopt verslag uit, wat een der leden de opmerking deed maken, dat het de moeite niet was een afgevaardigde te zen den, als er niet meer behandeld werd. De rekening van den penningmeester wees uit, dat de ontvangsten, met inbegrip van het saldo van het vorig jaar, hadden bedragen 226.3214, de uitgaven 52 33, saldo 173.9914. De aftredende bestuursleden, de heeren K. Korver en J. van der Gragt, werden her benoemd. Als plaatsvervangend afgevaar digde werd benoemd de heer A. Deun. Hierna werd de beschrijvingsbrief voor de 48e algemeene vergadering gelezen. In 't al gemeen werd vrij mandaat verleend, behou dens de stemming voor districtsvoorzitter, waarvoor zal worden gestemd op den heer S. Heringa. Evenals verleden jaar zullen twee afgevaardigden worden gezonden Besloten werd, ter aanmoediging van het vergaderingbezoek, voortaan 'n paar schaat sen onder de aanwezige leden te verloten. Bij de rondvraag beoleitte de heer Deun de wenschelijkheid, de kosten van de bonds vergadering, ponds-ponds-gewijze over alle led°n om te slaan De vergadering kon zich hiermede vereeni gen. BEVERWIJK Woensdag is door de vier hier gevestigde groentenveilingen de derde en laatste b!oc markt van schorseneeren gehouden. Ook deze keer was de markt stug, veel werd opgehou den. Betaald werd per 100 K.G. voor I 7.10 en II 2 tot 4. OTTDKARPPuiL. Op de Woensdagmiddag in het lokaal van den heer C. Vis, alhier gehouden aang' steding voor het bouwen van een woon- en winkelhuis voor rekening van den heer C Wagenaar, alhier, waren 28 biljetten inge komen en luidden de inschrijvingen als vo'gt Ide Zijp te Noordscharwoude, schilder werk 650; K. de Vries te Noordscharwoude schilderwerk 749; J. Heidsma te Noord scharwoude, timmerwerk 2984. metcelwerk 1750; Joh. Va'konet te Oudkarspel, tim mer- en metselwerk 4717, timmerwerk 2967; Jb. Lugtig te Heerhugowaard. met selwerk 1975, timmerwerk 2688. schi'der werk 710, in massa 5348; P Engeringh te Zuidseharwoude. metsel- en timmerwerk 4561K. de Bruin te Oudkarspel, timmer werk 2793, timmer- en schilderwerk 3443; D. Seventer te Noordscharwoude metselwerk 1397P. Hoeve, schilderwerk 750; M. Zijp Mzn. te Zuidseharwoude, schilderwerk 750; K. Dekker te Oudkarspe schi'derwerk 694; Van der Gulik te Waar land, timmerwerk 2783; C. Langendijk te Heerhugowaard, metselwerk 1390; F van Doornik te Broek cp Langendijk. schilder werk 849; J. Henselmans te Noordschar woude, metselwerk 1529, metsel- en tim merwerk 4322 90; J. Tromp te Oudkarspe' metselwerk 1550, in massa 4996; De Hartigh te Broek op Langendijk. schilder werk 830; K. Blokker te Hippolytushoef metselwerk 1331; Van Gelder te Broek op Langendijk, timmerwerk 3176; W. Oiltjes te Broek op Langendijk in massa 5473. met sel- en timmerwerk 4852, timmerwerk 3374; P. Kamp te Heerhugowaard, schil 'derwerk 880; Jb de Vries te Zuidschar woude. timmerwerk 2679, in massa 5078; HET BALLINGSOORD IN BOVEN-DIGOEL. De „Java-Bode'' verneemt, dat het depar tement van binnenlandsch bestuur overweegt om in verband met de vermindering van het aantal bannelingen in Boven-Digoel over gaan tot samentrekking van de kampen van werkwilligen en onverzoenlijken, waardoor opheffing van Tanah-Tinggi mogelijk wordt. Onz' wonderbaarlijke wereld uitgave W. de Haan te Utrecht begint met een vervolg van het artikel van Prof. Juhan Juxley over de grootte van levende wezens. Prof. E. N. DAC. Andrade schrijft over uni- verseele zwaartekracht en Geoffrey Tandy vertelt bij fraaie foto's van het groote bar rière rif Dr. Hector Macphtrson houdt een beschouwing over den melkweg en de groote nevelvlekken en Charles Ray geeft een inte ressant geïllustreerd artikel over het onder werp „Hoe schatten bewaard worden". Wie zich voor zee en schepen interesseert vindt mooie copie in de bijdrage van Edwardi Cressy. die vertelt van reuzendokken, die over zee gaan. C. CarusWilson verklapt het ge heim van het geheimzinnige zingende zand er. J. L. Cope ontsluiert de wonderen van sneeuw, regen en hagel. buiten verantwoordelijkheid van de RedatUe. De opname j> ar rubriek, Wwi/st geenszins dat ie >edaiti. er me 'e instemt Mijnheer de Redacteur, Wie sinds een 15- of 20-tal jaren in Alk maar woont, herinnert zich de Krebbesteeg- kwestie. 't Steegje zou verbreed worden, maar tot drie maal toe werd dat besluit ook weer ingetrokken. Dezer dagen kwam mij iets ter oore, dat mij deze heele historie levendig voor den geest haalde. Wat gaat er n.1. eerstdaags gebeuren? Het perceel Langestraat no. 72 is aangekocht door een vooraanstaande ttrma hier ter plaatse, die er haar winkel gaat vestigen. Zoo goed als zeker gaat ook het perceel Nieu- wesloot no. 73 in andere handen over, die dit perceel verbouwen gaan voor café-restau rant. Deze beide huizen vormen met hun zij muren de geheele oostzijde van de Krebbe- steeg Wij hebben aan de Marktstraat en aan de Principestraat kunnen zien, dat met het weg breken van huizen, om een doorgang te ma ken, 't zij dan nieuw of verbreed, nu maar niet zoo direct een behoorlijk aanzien aan de straat gegeven kan worden. Niemand beschouwe dit als critiek. 't Weg- koopen van huizen, 't onteigenen enz. kost schatten van geld. Dan komt er bij, dat wat na 't wegbreken te voorschijn komt, meestal zoodanige sporen van verval vertoont, dat*'t stadsbestuur moet bijspringen om 't aanzien toonbaar te maken. Maar nuDe perceelen Langestraat 74 en Nieuwesloot 75, die destijds door de gemeente voor eventueele verbreeding wer- uen aangekocht, zijn nóg t eigendom van de gemeente, 't Eene is al zeer oud. Wanneer nu de gemeente haar beide per ceelen laat wegbreken en samenwerking zoekt met de eigenaren van de verbouwende perceelen Langestraat 72, en Nieuwesloot 73, zoodat behoorlijke aandacht geschonken wordt aan de verzorging en indeeling van de zijgevels (Oostkant Krebbesteeg), wel dan hebt U ook opgebouwd en niet alleen afge broken. Ik ben Alkmaarder in mijn hart en heb eerbied voor wat ons stadsbestuur nu hier, dan daar, door verbetering en verfraaiing tot stand brengt. Regeeren, leiden, is altijd moei lijk, en nu dubbel. Maar toch, laat B. en W. het ijzer smeden nu het heet is. Laat dit getij niet verloopen! Een prachtige samenwerking kan met goeden wil beiderzijds worden verkregen 't Krebbesteegje is toch geen doorgang in 't midden van de stad, vanaf de'markt, van de scholen, van de Schouwburg, naar de Langestraat! 't Schoon in lente- en zomer tijd, wanneer gouden regen en bloeiende kastanje en dan een dicht bladerendak dit steegje overwelfden en 't maakten tot een ro- mant.sch laantje, is al jaren lang verdwenen. In één onzer stadsgidsen wordt hier nog op gewezen, maar heusch, de vreemdelingen vinden dit schoon hier evenmin als wijZe trekken den neus er voor op en zoeken naar een andere weg om in de Langestraat te ko men, óf misschien komen ze er dan niet. Waakt- en weest vaardig Er is een gele genheid om onze stad op te knappen. Grijpt deze gelegenheid aan. Als ons stadsbestuur ook de bewoners, die hun panden hebben aan d W.z. van de Krebbesteeg, eens hierop attent wil maken, zullen ook zij y- dunkt mij hun huizen wel een behoorlijker aanzien willen geven. Een goed voorbeeld doet goed volgen! Met vriendelijken dank aan U, mijnheer de hoofdredacteur voor de verleende plaats ruimte, uw abonné Alkmaar, 22 Nov, 1932.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7