Alkmaarsclie Courant. Stad en Omgeving. Jitnutieuws LBinnenland DONDERDAG 24 NOVEMBER Ho. 278 1932 «wiert fter m Msti uamant. RAPPORT BETREFFENDE DE CONTROLE OP HOOIBROEI IN DE GEMEENTE ALKMAAR (ZOMER 1932). Wij ontvingen van den commandant van de Brandweer het volgende overzicht van de werkzaamheden van onze Brandweer in ver band met dreigende hooibroei. De hooibouw van dezen zomer heeft zeer ernstige gevolgen gehad en is in vele geval len de oogst zwaar beschadigd door hevige hooibroei, zoodat een scherpe controle nood zakelijk was. De eigenlijke hooitijd heeft in de meeste bedrijven slechts kort geduurd, doch nauwe lijks was het hooi gedeeltelijk binnen ge haald of allerwege werd door de hooipeilers broei geconstateerd. De algemeenheid van den ongunstigen toe stand, welke gelukkig slechts hoogst zelden voorkomt, wijst er op, dat de oorzaak daar van niet zoozeer moet worden gezocht in de bewerking van het hooi als wel in de natuur lijke gesteldheid van het gras. Ondergeteekende is van oordeel, dat ten gevolge van geringen regenval in de Mei maand het gras niet voldoende rijp gewor den is, terwijl tijdens den maai- en hooitijd een overheerschende Noordenwind met zon gezorgd heeft voor een snel afsterven van net gewas, zoodat dit oogenschijnlijk reeds spoedig geschikt was om binnengehaald te worden. In natte zomers blijft het hooi langer op het land liggen, waardoor het meer aan kracht verliest en mits droog binnen gebracht weinig gelegenheid tot broei heeft. Echter kan niet alle schuld voor de on gunstige gevolgen van den hooibouw van dit jaar geweten worden aan Moeder Natuur, daar ook de techniek van het hooien de laat ste jaren vrij sterk gewijzigd is en alles er op ingericht wordt den hooitijd zoo snel moge lijk te doen verloopen. Werd voorheen uitsluitend gebruik ge maakt van het oud model boerenwagen voor het binnenhalen van het hooi, thans wordt veelvuldig gebruik gemaakt van groote plat te voertuigen, waarop veel grooter hoeveelhe den tegelijk worden vervoerd, die dan op de boerderij aangebracht, meestal machinaal naar binnen worden gehaald, welke methode veel sneller werkt dan voorheen, toen elke hooiwagen duig voor duig met de hand in de hooibergplaats werd gebracht. In de afgeloopen periode was begin Juli het meeste hooi binnen d. w. z. na een hooi tijd van amper vier weken, terwijl vroeger meestal gerekend wbrd op een hooitijd van zes weken. Vooral het snelle opbergen van het hooi heeft den hooitijd verkort en juist daarin schuilt naar mijne meening een niet te on derschatten gevaar bij een onrijp gewas Waar voorheen per dag misschien nog niet de helft werd binnen gehaald van de hoeveel heid welke met meer moderne middelen kan worden verwerkt, ligt het voor de hand, dat het binnengehaalde hooi ook minder tijd krijgt voor het uitdampen, terwijl er in veel korter tijd een veel hooger gewichtsdruk op den hooiberg komt. De bergruimten in de boerderijen of vijzel- bergen zijn feitelijk te klein geworden tenge volge van de thans toegepaste werkmethode en ik zou de veehouders dan ook willen aan raden niet direct hun hooibergplaats vol te laden, doch het hooi meer aan klampen te zetten, zoodat eerstens een te zware druk op den hooiberg voorkomen wordt en het daar aanweri"'? hooi kan uitdampen en even- tueele broei kan worden afgewacht, terwijl vervolgens het aan klampen samengebrachte hooi eveneens na uitdamping en tot bedaren gekomen broei, zoonoodig na ingewonnen ad vies van de hooipeilers, in de eigenlijke hooi bergplaats kan worden opgeborgen. Hoe ernstig dit jaar de hooibroei geweest is zal overduidelijk gebleken zijn uit de vele berichten uit de dagbladen, welke allerwege boerderijbranden tengevolge van hooibroei gemeld hebben. Ook de hierbijgaande staat van werkzaam heden van de Alkmaarsche hooipeilers geeft een duidelijk beeld van het gevaar, dat op vele boerderijen onder de gemeente Alkmaar geheerscht heeft. Zooals uit dezen staat blijkt waren 19 van de 53 veehouders genoodzaakt maatregelen te treffen wegens broei, terwijl op zes boer derijen twee of meermalen moest worden ge spit. Alhoewel blijkens het aantal bezoeken der hooipeilers aan verschillende boerderijen het onderzoek naar broei zeer veelvuldig heeft plaats gehad, zijn branden helaas niet geheel voorkomen. Bij een beschouwing der oorzaken hiervan moet niet uit het oog worden verloren, dat de hooipeilers zich niet direct kunnen overtui- of de door hen gegeven instructies naar behoojen zijn opgevolgd en of door de ver richte werkzaamheden inderdaad het broei- P"nt voldoende is uitgespit. tr moet kunnen worden gerekend op het" u^teid toezicht, uit te oefenen door den P^rokken eigenaar van een bedreigden hooi- fr£i 'en gevaar geducht wordt kan steeds onmiddellijk controle van de hooipei lers worden aangevraagd, hetgeen dan ook meermalen geschiedde. voor de beoordeeling, of controle door de hooipeilers of herhaling daarvan noodig is, kan men vrijwel zeker afgaan op hetgeen een a°i reVk°rgaan waarneemt. Als omliggende bewoners den broei ruiken, moet zulks den betreffenden eigenaar niet ontgaan en is hij voor zich zelf en zijn omge ving niet verantwoord indien hij geen maat regelen neemt, d. w. z. indien hij de hooipei lers niet verzoekt een onderzoek in te stellen. Vooral indien in een hooiberg gespit is, dient men zelf uiterst waakzaam te zijn; im mers is dan meestal een tochtgat ontstaan en wordt een eventueel niet goed uitgespitte broeiplek dubbel gevaarlijk doordat de ver- scite lucht» als noodzakeliik element voor ont branding, daarmede in aanraking kan ko men. Behalve tijdige waarschuwing der hooi peilers bij waarneming van broeilucht is der halve de grootst mogelijke waakzaamheid na het spitten een dringende eisch. Teneinde de controle der hooipeilers nog meer doeltreffend te maken zou het m i. aan beveling verdienen indien de hooipeilers op dracht ontvingen dat zij zich zoo spoedig mogelijk na uitvoering der door hen gegeven instructies er van moeten overtuigen of het werk naar behooren is uitgevoerd en of het gevaar voldoende is bezworen. Er zou dan moeten worden bepaald, dat de eigenaars een dag tijd krijgen voor het verrichten der werk zaamheden en dat de hooipeilers den daar- opvolgenden dag opnieuw den hooiberg gron dig controleeren. Tevens geef ik in overweging het aan schaffen van enkele meer moderne peilijzers, nl. ijzers welke in dee'en van ca. een meter uit elkaar kunnen worden genomen en zonder gevaar voor de veiligheid per fiets kunnen worden meegevoerd. Als markant feit vermeld ik nog, dat na afloop der broeiperiode de hooipeilers nog weer geroepen zijn voor een boerderij aan den Heldersche weg, n.1. op 14 Augustus. De hooiberg werd op 25 Juli door den Comman dant der Alkmaarsche brandweer en onder geteekende bezocht en toen werd, nadat her- haa'delijk gespit was. toestemming gegeven het hooi van nog ca. 3 H.A. op den berg te brengen. Na een paar weken moest opnieuw worden gespit in 't uitgebroeide hooi, daar dit door den verhoogden druk opnieuw was gaan broeien. Oplettendheid van den eigenaar en hernieuwd onderzoek hebben hier ongetwij feld erger voorkomen: De brandmeester, P. N. GROOT. Toegevoegd is een staat van controle op hooibroei gedurende den zomer 1932. AUTOBUSDIENSTEN. Beschikkende op: le. de beroepen, ingesteld door B. en W. van de Rijp, de N.V. Mij. Alkmaar Packet te Aikmaar, de firma Gebr. Rossenaar, auto- busdienstondernemers te Purmerend, B. en W. van Alkmaar en de firma de Raadt en Kistenmaker, tegen de beschikking van Ged. Staten van Noordholland van 1 Juli 1931 no. 72, waarbij aan de N.V. Noord-Zuidhol- landsche Tramweg Mij. te Haarlem vergun ning is verleend tot het inwerking brengen van een autobusdienst tusschen Purmerend en Graft 2e. het beroep, ingesteld door B. en W. van Alkmaar tegen de beschikking van Ged. Sta ten van Noordholland van 1 Juli 1931 no. 77 waarbij is afgewezen het verzoek van J. Kieft Hzn., te Zuid- en Noordschermer, om de hem verleende vergunning tot het uit oefenen van autobusdiensten van Alkmaar naar de Rijp en terug en van Grootschermer naar Purmerend en terug (op Dinsdag) in te trekken en om hem vergunning te verlee- nèn tot het in werking brengen van een auto busdienst tusschen Alkmaar en Purmerend; 3e. het beroep, ingesteld door B. en W. van Alkmaar tegen de beschikking van Ged. Staten van Noordholland van 1 Juli 1931 no. 73, waarbij afwijzend is beschikt op het verzoek van M. Hellingman te Hoorn, om vergunning tot het in werking brengen van een autobusdienst tusschen Alkmaar en Purmerend; 4e. de beroepen, ingesteld door B. en W. van Alkmaar en B. en W. van de Rijp tegen de beschikking van Ged. Staten van Noord- holland van 1 Juli 1931 no. 76 waarbij af wijzend is beschikt op het verzoek van de Commanditaire Vennootschap Autobusdienst Noordholland te Alkmaar, om vergunning tot het in werking brengen van een autobus dienst tusschen Alkmaar en Purmerend; 5e. de beroepen, ingesteld door B. en W. van Alkmaar en de ifrma gebrs. Rossenaar, autobusdienstondernemers te Purmerend, te gen de beschikking van Ged. Staten van Noordholland van 1 Juli 1931 no. 74, waar bij afwijzend is beschikt op het verzoek van de firma Gebr. Rossenaar voornoemd om ver gunning tot het in werking brengen van een autobusdienst tusschen Alkmaar en Pur merend 6e. de beroepen, ingesteld door B. en W. van Alkmaar en de N.V. Mij. Alkmaar Pac ket te Alkmaar tegen de beschikking van Ged. Staten van Noordholland van 1 Juli 1931, no. 75, waarbij afwijzend is beschikt op het verzoek van de N.V. Mij. Alkmaar Packet voornoemd, de vergunning tot het in werking brengen van een autobusdienst tusschen Alk maar en Purmerend; is bij Koninklijk besluit: a. met handhaving voor het overige van de bestreden beschikking van Ged. Staten van Noordholland van 1 Juli 1931 no. 72, bepaald, dat in de tweede zinsnede van de vijfde vergunningsvoorwaarden in plaats van den Middenweg wordt gelezen, den Nekker- weg; en zijn: b. de beroepen tegen de beschikkingen van Ged. Staten van Noordholland van 1 Juli 1931 Nos. 73 tot en met 77 ongegrond ver klaard. DE VAN NELLE-FILM. De aankondiging van de van Nelle-tilm heeft gisteravond de zaal van 't Gulden Vlies geheel vol doen loopen, zóó vol, dat meerde ren moesten worden teruggestuurd. Een vertegenwoordiger der firma sprak een welkomstwoord en, nadat een natuurfilmpje gedraaid was, vertelde hij een en ander van de thee: waar en hoe zij groeit, enz., om dan allerlei mededeelingen te geven over de thee, zooals wij die kennen, als volksdrank bij uit nemendheid. Gebroken thee, zooals van Nelle die in den handel brengt prefereerde de spr. sterk boven blad- of grove thee, omdat zij ge makkelijker water tot zich trekt. De kunst van thee-zetten werd onder het oog gebracht. De daarna gedraaide film verduidelijkte het gesprokene niet alleen, maar gaf ook een groot aantal kieken uit de groote nieuwe fabriek der firma te Rotterdam, waar vele ingenieuse machines werken aan het meieeren (noodig om thee van den gewenschten smaak te krijgen), het breken, het verpakken, enz. Alles te zamen gaf een behoorlijk overzicht van het omvangrijke bedrijf. In de pauze werd aan alle aanwezigen gratis een kopje van Nelie's koffie geoffreerd, aan welken drank de vertegenwoordiger bij het begin van het tweede gedeelte van den avond eenige woorden wijdde. Hij legde er vooral den nadruk op, dat koffie uit een oogpunt van hygiene en van smaak nooit snders cisn verpakt mo6t worden verkocht en verder wees hij er op, dat verkoop met cadeaux den kooper geen voordeel biedt om dat hij toch de cadeaux zelf betaalt. De avond werd afgewisseld met zang uit den Van Nelle-liederenbundel, die een tiental lofliederen op de koffie en thee dier fiima bevat. VOLKSZANGAVOND. Wat was het weer gezellig in de Unie Maandagavond, wat hebben allen weer hun beste beentje voorgezet. Om te beginnen de nieuwe voorzitter, de heer J. G. van Burken, die in een kort krach tig toespraakje zich aan de aanwezigen voor stelde en hun de belofte deed dat hij zou trachten voor te gaan in het voetspoor van den vorigen voorzitter, den heer Ohlen, die een goed vriend van hem was geweest. De heer van Burken ontveinsde zich niet, dat hij voor een moeilijke taak stond, doch hij verzocht de aanwezigen hem in de vervul ling daarvan te willen helpen. Het hartelijk applaus dat op deze woor den volgde, was een bewijs dat zijn woor den een goed onthaal vonden. En toen kwam leider Sixma aan de beurt, ook hij deed zich van zijn beste zijde kennen; doch dat doet hij immers altijd; deze geest driftige man met zijn prettig aandoende vrij moedigheid. Volkszangavonden leiden is voor hem een levensbehoefte daar kan hij niet meer buiten, het is een tegenwicht voor zijn in deze donkere tijden zoo uiterst veel- eischenden maatschaippelijken werkkring. Sympathiek was het van Sixma, dat hij Dirk Witte den dichter van zoo menig tref fend levenslied herdacht, door van hem voor te dragen het bekende „Mensch durf te leven", een lied, dat onder de vele levenslied jes als een standaardwerkje kan worden be schouwd; Six zong het prachtig. Eli Prins, de jonge talentvolle declamator met medewerking van zijn niet minder ta lentvolle zuster, de pianiste mejuffrouw R. H. Prins verzorgde de afwisseling. Van den bekenden Duitschen dichter Ral- ner Maria Rieke droeg hij voor in de verta ling van hem zelve „De wijze van liefde en dood van den cornet Ohristoffel Rilke" met begeleidende muziek van Pasthory. Beide jonge menschen gaven van dit prachtige werk eene uitnemende vertolking; zij gaven blijk zich in den geest van gedicht en muziek volkomen te hebben ingeleefd. Bravo, het doet altijd goed als jonge men schen toonen liefde te gevoelen voor ernstige kunst. Met gespannen aandacht werd er geluis terd, en de voorzitter was in zijn dankwoord zeker de vertolker van aller voldoening voor hetgeen op dezen avond geboden werd. AD INT. MADCHEN IN UNIFORM. In de Harmonie gaat vanaf morgenavond de bekende en veel besproken film Madchen in Uniform. Wij laten daarover de volgende pers beschouwing volgen: De Eind h.-en Meier ij sche Crt. Er heerschte gisteravond groote belang stelling voor deze prachtfilm. Madchen in Uniform, een film die in Amsterdamsche theaters wekenlang moest geprolongeerd worden. Een film. welke met natuurlijke hulpmiddelen een probleem schiep en zuiver stelt en het door bouw, spel en typeering tot een onbarmhartig doch waar beeld der wer kelijkheid maakt. Gister hebben we ons oordeel en bijzon deren lof reeds over deze nieuwe T. I. M. film geuit (naar Christa's Winsloe tooneel- spel bewerkt) merkwaardig geregistreerd door een paar Leontine Sagan's en geheel gespeeld door vrouwen en meisjes. Hier geen filmsterren systeem, de namen der voornaamste rolbezetsters worden niet eens genoemd. Geen enkele zou men kunnen uitzonderen, want de creatieve figuren zijn alle even geraffineerd gespeeld, zóó, dat het sombere en sobere gegeven zonder eenig valsch pathos uitgewerkt wordt tot een felle aanklacht tegen wantoestanden. Het aan wezige publiek was zeer onder den indruk. Een filmwerk dat ieder zien moet. A1 g. Handelsblad: „Madchen in Uniform" is een onbarmhar tige film, maar schoon en treffend „Madchen in Uniform" beantwoordt vol komen aan den roep die van deze film uit gaat. Een S. O. S. in filmbeelden is deze rol prent, en een S. O. S. dat doordringt tot in alle harten. De Groene Amsterdammer: Een gebeurtenis Zoo werd in „Madchen in Uniform" een dier. vooralsnog zeldzame films geschapen, waarin het opgezamelde, latente materiaal eensklaps demonstreert, hoe het in staat is een belangwekkend en boeiend geweven gaaf en zuiver uit te drukken. 5 e T ij d De aangrijpende tragedie, het praegnante zielsconflict, dat zich hier voor ons afspeelt in een fascineerende wisseling van beeld en geluid, doet het begrip „film" volkomen ver geten en plaatst ons temidden van een bran denden strijd tusschen kwetsbare en harde zielen. Het is waarschijnlijk niet mogelijk in de filmproductie een tweede film aan te wijzen, die zoo direct en zoo dwingend spreekt tot het menschelijke gemoed als deze. Wie er prijs op stelt een van de nobelste pitingen van de film te zien, kunnen wij „Meisjes in Uniform" ten zeerste aanbevelen. Het Volk Leontine Sagan. die de regie voerde, heeft deze film doen uitstijgen tot een hooger plan, doordat zij een prachtige persiflage leverde op de vele films a ia „Het Fluitconcert van Sans Soucci", waarmee Duitschland wordt over stroomd. De film is in vele opzichten voortreffelijk en, vergissen wij ons niet, zal zeker publiek trekken. Nie u we R otterd Courant: „Madchen in Uniform" is merkwaardig om dat zij door een vrouw gereosscerd is. DE COURANTENLECTUUR IN GEVANGENISSEN. Volgens de regeling tot verzachting van de celstraf kunnen bepaalde ge vangenen dagbladen lezen. De inhoud van het voor de gevangenen samengestelde „weekblad". Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Duys: Is het juist, dat onder het motief „Geen politiek in de gevangenissen", bladen, uitge geven door de S.D.A.P. in Nederland in de gevangenissen niet worden toegelaten? Zoo ja, wil de minister dan mededeelen, waarom het dan wèl wordt toegestaan, dat in de gevangenissen wordt verspreid een soort „weekblad", blijkbaar geredigeerd in Veenhuizen, waarin uit katholieke en andere bladen in scheldenden toon gestelde artike len aan het adres van de sociaal-democratie worden overgenomen? Is het juist, dat onder anderen in de ge vangenissen werd verspreid een nummer van dit weekblad, gedateerd 20 Actober, waarin uit het katholieke blad De Maasbode werden overgenomen van slechten smaak getuigende kwalificaties aan het adres van de Belgische Sociaal-Democraten, luidende als volgt: „De magogische overwinning der socialisten, So cialisten, die zich lafhartig uit 's lands regee ring terugtrekken, Leugen-politiek der socia listen, Drieste, anti-clericale drijverijen der socialisten"? Is de minister bereid mede te deelen, waaraan hij het recht ontleent onder het motief: „Geen politiek in de gevangenis sen" socialistische bladen te weigeren, en minderwaardige politieke propaganda tegen de Sociaal-Democraten toe te laten? heeft de minister van justitie geantwoord: De voorstelling van zaken, zooals door den steller der vragen gegeven, is niet juist. Naast het voor de strafgestichten als regel gesteld verbod van het lezen van couranten, bestaat door het afwijkingen-systeem gele genheid om onder de vereischte controle aan bepaalde gevangenen dagbladen te verstrek ken. Daarbij is in de eerste plaats gedacht aan bladen, die nietof niet in hoofdzaak een bepaald politieke strekking hebben, doch ook deze laatste behoeven in daartoe ge- eigende gevallen niet geweerd te worden.^ De verstrekking van het zoogenaamd „weekblad" berust op andere gronden, n.1. dat het wenschelijk is voorgekomen van De- partementswege alle gedetineerden op de hoogte te laten blijven van de voornaamste gebeurtenissen buiten het gesticht, opdat zij, voornamelijk bij ontslag, niet geheel onkun dig daartegenover zouden staan. Dit blad bestaat reeds 8 jaar en heeft over het algemeen zeer goed aan de bedoeling vol daan. De opneming van het in de vragen bedoel de stuk in het nummer van 29 October j.1. moet worden toegeschreven aan een betreu renswaardige misvatting van den betrokken medewerker, tegen herhaling waarvan door ondergeteekende bereids maatregelen zijn genomen. HAROLD LLOYD. De filmkomiek Harold Lloyd zal Maan dagmorgen uit Berlijn in Amsterdam aan komen. Omstreeks 10 uur wordt hij aan het Centraal Station verwacht. VERDUISTERING VAN EFFECTEN. De commissionnair in effecten te Utrecht, die als verdacht van verduistering van ef fecten en geld ter beschikking van de justi tie gesteld en opgesloten was, is uit de hech tenis ontslagen. ALS SOCIAAL-DEMOCRATEN BESTUREN. Loonsverlaging in Leeuwarderadeel. Ook in de gemeente Leeuwarderadeel heb ben, blijkens een bericht in het r.k. dagblad Ons Noorden, de sociaal-democratische be stuurders den moed gehad om het gemeente belang boven het belang van het personeel te stellen. Zooals men weet is de burgemeester van Leeuwarderadeel een sociaal-democraat en een der wethouders ook. Dit college van B. en W is bij den raad gekomen met een voorstel om de loonen van het gemeentepersoneel met 5 pCt. te verlagen. Niettegenstaande eerst ditzelfde voorstel in het georganiseerd over leg door het personeel was afgewezen. De motiveering van het college luidt als volgt: „Het feit, dat de inkomens der gemeentena ren gemiddeld 25 a 30 pCt. zijn gedaald wat zonder overdrijving gezegd kan worden, is voor hen voldoende reden om op de loonen een korting toe te passen. Zij kunnen niet in zien, dat het personeel in overheidsdienst in dezen tijd verschoond zou moeten blijven van het brengen van een offer". Dat is een heel ander geluid, dan de soc.- dem. deze week in de Tweede Kamer deden hooren. Daar wees men elk offer, door het personeel te brengen, af Het tekort moest maar gehaald worden bij de bezitters. En de heer Ter Laan diende een motie in, waarin elke salaris-verlaging werd afgewezen. HET FAILLISSEMENT VAN DE VEENDAMMER HYP. BANK. De aandeelen moeten volgestort worden. Zekere H. de B. te Amsterdam, die houder is geweest van een niet-volge- stort aandeel in de thans gefailleerde Veendammer Hyp. Bank, hetwelk hij onder de werking van het op het stuk der N. V.-en nog ongewijzigd wetboek van Koophandel had overgedragen aan den directeur der N.V., den heer Wolt- man, is door curatoren aangesproken tot volstorting van dit aandeel met 90 pet. De rechtbank zoowel als het hof te Amsterdam hebben deze vordering toe gewezen. Het tegen laatstgenoemd ar rest ingestelde cassatieberoep heeft dc Hooge Raad thans verworpen. OVERTREDING LOTERIJWET. De Haagsche politie heeft hedenoch tend de geheele administratie van het Centraal Administratiekantoor voor Hypotheken aan de Regentesselaan in beslag genomen. Het betreft hier de z.g.n. Centra loten, bij welker uitgifte en verkoop de loterijwet is overtreden. TRAP VAN EEN PAARD. Bij het op stal brengen van een paard door den landbouwer J. v. E. te Haarlem mermeer schrik het dier van het geraas van een autobus. Het begon te steigeren en trof v. E. met de voorpooten in de borst De man zakte beewusteloos in elkaar. Een doktei stelde vast, dat hij drie ribben gebroken had. In ernstigen toestand werd de man naar eer ziekenhuis overgebracht. VERDRAG VAN OUCHY. Wetsontwerp tot goedkeuring in- gediend. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot goedkeuring van het te Genève op 18 Juli j.1. onderteekende internationale verdrag tot vermindering van handelsbelem meringen. Deze wet treedt in werking met ingang van den dag na dien harer afkondiging STROOCARTONFABRICAGE IN ENGELAND. Bedreiging der Nederlandsche in dustrie. Reuter seint uit Londen, dat een maat schappij is opgericht met een kapitaal van 1 millioen tot oprichting van 3 stroocar- tonfabrieken, in Berkshire, waartoe besloten is in de vergadering van de „National Far mers Union" te Faringon (Berkshire). Men wijst er op, dat dit de eerste fabrie ken van dien aard in Engeland zijn, en zij zullen in staat zijn het stroocarton 20 goedkooper te produceeren dan de Neder landsche fabrieken. Van de boeren wordt een garantie ge- eischt voor de levering van 50.000 ton stroc per jaar en per fabriek. Gisteren is overeenstemming bereikt inza ke de levering van stroo voor de drie fabrie ken. Betaald zal worden gemiddeld 30 shil ling per ton stroo in balen, levering naast- bijzijnden verkeersweg, en gereed voor ver werking met een extra-betaling van 20 DE NATTE OCTOBERMAAND. Blijkens het thans verschenen overzichl van het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt van de weersgesteldheid, is in October gemiddeld in ons land 190 mM. neerslag ge registreerd (record sedert 1849) Zandvoori noteerde met 321 mM. de grootste maand som. VECHTPARTIJ. Dinsdagmiddag heeft op den Langen Tiendeweg te Gouda een vechtpartij plaats gehad, waarbij een man ernstig is gewond. Een inwoner van Groningen, die eergisteren te Gouda was, kwam op den Langen Tiende weg zekeren A. de Jager tegen, die vroeger in Groningen, doch thans in Gouda woont. Tusschen beide mannen bestond een oude veete, die bij de ontmoeting werd opgerakeld. Er ontstond een handgemeen, waarbij de Groninger de Jager eenige steken met een mes toebracht. De getroffene stortte neer en is naar de wijkverpleging vervoerd. Hij bleek ernstig aan den arm te zijn verwond Een slagader was geraakt. De dader heeft zich bij de politie aangemeld. Hij is opgesloten. AANKOOP VOOR DE VARKENS CENTRALE. Niet meer op de markten Reeds gedurende eenige weken betrekt de Nederlandsche varkenscentrale het grootste gedeelte van de varkens welke zij noodig heeft door middel van haar eigen leverings organisatie rechtstreeks van de boeren. Niet geheel was zulks tot heden het geval met de zware varkens voor export, welke de Neder landsche varkens-centrale voor een deel op de markten aankocht. Hierin zal thans verande ring komen. Met ingang van Maandag 28 November zal de Nederlandsche varkens centrale al de door haar benoodigde varkens rechtstreeks van de boeren betrekken. Aan- koopen op de markt zullen derhalve van dien dag af niet meer plaats hebben. Vader (tot pretendent naar de hand van zijn dochter): Ik wU niet, dat mijn dochter voor haar heele leven aan een hopelooze Idioot gebonden blijft. Pretendent (opgewekt): Natuurlijk niet, meneer. Dus ik heb uw toestemming? (Humorist)

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9