DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN ONSTREKEN. St. Nicolaas-gesrtienken. No. 283 Woensdag 30 November 1932 134e Jaargang QaqeÜik&ch Oxyeciicht HET FRANSCH-RUSSISCHE VERDRAG ONDERTEEKEND. Een non-agressie en arbitrageverdrag. 2. Volgens art. 3 van het verdrag kunnen ziin bepalingen op geen enkele wijze de rech ten en verplichtingen beinvloeden, welke voor ieder der contracteerende partijen voort vloeien uit verdragen, welke zij hebben aan gegaan voor het van kracht worden van het niet-aanva'sverdrag. Voorts verklaren beide partijen dat zij door geen enkel verdrag zijn gebonden dat hun eventueel zou verplichten deel te nemen aan een aanval van de zijde van een derde mogendheid. ^Buitenland DE DUITSCHE FINANCIEN SINDS 1929. De rijksminister van financiën VECHTPARTIJ IN COMMUNISTISCH VEREENIGINGSLOKAAL. BRAND IN EEN BERLIJNSCHEN SCHOUWBURG. TWEE MI JNWERKERS GEDOOD. DE UITSLAG DER BELGISCHE SENAATSVERKIEZINGEN. NIEUWE FRANSCHE ONDERZEE BOOT. DE FRANSCHE „DUNKERQUE". SINOWJEW IS NIET DOOD. EFFECTEN TER WAARDE VAN EEN HALF MILLIOEN DOLLAR GEROOFD. MARITIEME ONTWAPENINGS PLANNEN VAN JAPAN. OPNIEUW HEVIGE AARDSCHOKKEN IN CHILI. VRIJGEZEL MET 47 KINDEREN. L'Binnenland Even later kwam het Zweedsche stoom- KUNSTHANDEL Langestraat 21 lelefoon 475 Verscheidene leden hebben reeds „Dorpsbelang bedankt, Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. Irancc door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote conti c:!en rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telel. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit drie bladen. —o Het FranschRussische non-agressie en arbitrage-verdrag is Dinsdagmiddag in het gebouw van het Fransche ministerie van bui- tenlandsche zaken door den minister president Herriot en den Sovjet-Russische ambassadeur te Parijs Dowgalewski onder teekend Bij deze gelegenheid heeft Dowgalewski Herriot de volgende schriftelijke verklaring overhandigd „De Sovjetregeering doet een beroep op de welwillendheid der Fransche regeering en verzoekt haar de volgende verklaring ter ken nis van de Roemeensche regeering te willen brengen De Sovjetregeering welke bezield is van den wensch haar vreedzame bedoelingen je gens Roemenië te bewijzen, verklaart zich be reid der Roemeensche regeering van nu af aan vier maanden tijd te laten om met de Sovjetregeering een non-agressiepact aan te gaan in den zin zooals het te Warschau is overeengekomen tusschen Litwinov en Cadere (den Roemeenschen gezant te Warschau), met inbegrip van het door Cadere voorge stelde slotprotocol. De Sovjetregeering welke hiermede opnieuw haar vredelievende gezind heid bewijst, verklaart dat zij trouw blijft aan haar politiek, welke er in bestaat voor de bijlegging van alle geschillen niet te grijpen naar geweld en de bij het Kelloggverdrag aangegane verplichtingen te waarborgen". O—* Na de onderteekening van het Russisch Fransche verdrag heeft Herriot eenige woor den tot den Russischen ambassadeur gericht. Hij wees op de bizondere voldoening der Fransche regeering over het resultaat der onderhandelingen, welkr voldoening te groo ter is, aangezien de onderteekening van het niet-aanvals- en arbitraal verdrag geschied is op een oogenblik, waarop de Poolsche re geering haar overeenkomst met Sovjet-Rus land ratificeert en de Roemeensche regeering haar voldoening uitspreekt over het Fransch- Russische verdrag. Hij hoopt dat het nieuwe verdrag zal bijdragen tot de consolidatie van den vrede. Namens het Fransche volk begroet snreker de volken der Sovjetunie, waarmede Frankrijk vertrouwelijke betrekkingen wenscht te onderhouden. De waarde van het onderhavige verdrag ligt in de wijze waarop het zal worden ten uitvoer gelegd De Sovjet- Russische regeering mag niet twijfelen aan het streven van Frankrijk het verdrag effec tief te doen zijn. De Russische ambassadeur legde op zijn beurt een korte verklaring af. waarin hij wees op de beteekenis van het verdrag in het be lang van den vrede en de goede betrekkin gen tusschen Frankrijk en de Sovjet-Unie. De Sovjetregeering hecht groote politieke en mo- reele waarde aan dit verdrag, aangezien het in overeenstemming is met de vredelievende bedoelingen van Sovjet-Rusland. De Sovjet regeering zal al wat mogelijk is doen om het verdrag effectief en voor beide landen nuttig te doen zijn. De reeds bekende tekst van het niet-aan- va'sverdrag is als volgt aan te vullen: 1. Het na wederzijdsche ratificatie van kracht wordende verdrag is voor onbepaal- den tijd aangegaan. Na verloop van twee jaren, na het in werking treden van het ver drag, kan het evenwel op ieder oogenblik met een termijn van eer. jaar worden opgezegd DE KABINETSCRISIS W DUITSCHLAND. De Nationaal Socialistische Korrespocdenz over den toestand. De N.S.K. publiceert onder den titel „Mut zur Wahrheit" een artikel van den perschef der N.S.D.A.P., Dr. Otto Dietrich, waarin verklaard wordt: De leider der N.S.D.A.P. bezit de onvoorwaardelijke autoriteit en het onbeperkte vertrouwen van 12 millioen kies gerechtigde Duitschers en daarmede de ab soluut noodzakelijke basis voor ieder kabinet dat overeenkomt met den wil van het volk en in aanmerkin komt voor den naam „natio naal''. De weg der N.S.D.A.P. gaat slechts via Adolf Hitier. Wie tegen den leider der beweging is, moet weten, dat hij zal stuiten op de onverbiddelijke vijandschap dezer mi!- lioenen. Men zou meenen dat deze conse- kwentie intusschen ook duidelijk zou zijn ge worden aan de officieele kringen en de advi seurs. Indien zij daartoe te weinig begrip hebben, zouden zij toch ten minste de erva ring moeten hebben getoond, dat tot nu toe nog ieder presidentieel kabinet tot mislukking is gedoemd geweest, dat gemeend heeft zon der en tegen de nationaal-socialistische be weging te kunnen regeeren. Een „wapenstilstand" op dit oogenblik zou een vrijgeleide zijn voor verdere regee- ringsexperimenten. De N.S.D.A.P. kan het tegenover het Duitsche volk niet verantwoor den zulks toe te staan. Indien de rijkspresi dent meent de persoonlijke verantwoording te kunnen dragen voor een presidentieel ka binet van de zelfde kleur als dat door het Duitsche volk is afgewezen, dan zou een dergelijke oplossing slechts het ongewenschte gevolg kunnen hebben, dat het Duitsche volk duidelijk zou inzien wie verantwoordelijk is voor de tot nu toe gevoerde politiek. Dc Dinsdag gevoerde onder handelingen. De beslissing of von Papen of von Schlei- cher rijkskanselier zal worden is nog niet ge vallen. In welingelichte kringen wordt er aan Betwijfeld of vandaag opklaring zal brengen. Iet is de vraag, aldus wordt verklaard, wat het resultaat zal zijn van de bespreking tus schen Hitier en von Schleicher. Aangenomen wordt dat Hitier zal weigeren een kabinet van Schleicher te tolereeren. Een andere kwestie zou natuurlijk zijn of niet een onder houd betreffende de wijze, waarop opoositie tegen een kabinet von Schleicher zou worden evoerd, zin zou hebben, aangezien men in politieke kringen aanneemt dat de oppositie tegen een kabinet von Schleicher zwakker zou zijn dan tegen een kabinet von Papen Aangezien von Schleicher nog steeds als vriend der N.S.D.A.P. wordt beschouwd, acht men het in zekere politieke kringen nog steeds mogelijk dat hier tenminste toenade ringspogingen zullen worden ondernomen. Verloopt het gesprek von Schleicher- Hitier negatief of komt het niet tot stand, dan is het waarschijnlijk, dat von Papen met de vorming van een kabinet zal worden be last. Het is evenwel de vraag of het dan von Papen zal gelukken een nieuw kabinet op de been te brengen. Het is dus alsnog mogelijk dat in dat geval von Papen na enkele dagen de opdracht zal teruggeven en von Schleicher dan toch met de regeeringsvorming zal wor den belast. Hedenochtend beslissende be spreking Schleicher-Hitler? Wij vernemen van gezaghebbende zijde, dat Adol Hitier besloten heeft tegemoet te komen aan de wenschen van generaal von Schleicher en heeft toegezegd hedenochtend naar Berlijn te komen ten einde met den rijks- weerminister een onderhoud te hebben over den politieken toestand. Hitier zou tegen ne gen uur te Berlijn aankomen, waarna de be spreking direct zal aanvangen, zoodat tegen den middag den rijkspresident op de hoogte zou kunnen worden gebracht van het bereik te resultaat. Persstemmen over Von Schleicher en Hitier. Door de Berlijnsche bladen wordt alge meen gewezen op de groote beteekenis, die de vandaag verwachte bespreking tusschen von Schleicher en Hitier heeft. De D.A.Z. wijst er op, dat het Pruisische probleem zeker een punt van belang zal vor men bij deze besprekingen. Van nationaal- socialistische zijde wordt opgemerkt, dat het onderhoud wel in de eerste plaats de plan nen betreft om den rijksdag tot 10 Januari te verdagen, teneinde tijd te winnen voor nieu we onderhandelingen voor de vorming van een regeering. Overigens wordt in het licht esteld, dat geen planneer meer bestaan voor verdere onderhandelingen met de partijen, maar dat de kring gesloten zal worden met de bespreking met Hitier van Woensdag. De „Boersenkurier" bestrijdt de geruchten volgens welke besloten zou zijn tot een kabi net d'affaires von Papen als cabinet d'affai- res in functie zou kunnen blijven worden al leen reeds weerlegd door het feit, dat een aantal ministers zooals bijv. Schwerin von Krosigk, prof Warmbold en niet in de laatste plaats de minister zonder portefeuille en commissaris van Pruisen dr. Bracht weige ren zouden in functie te blijven in dit kabinet. Naar de „Lokalanzeiger" verneemt hebben in den loop van heden weer vertegenwoordi gers van de N.S.D.A.P. contact gezocht met vertegenwoordigers van het Centrum. Er zouden besprekingen hebben plaatsgevonden tusschen Goering, Kaas, Esser en den voor- zitter van d€ Pruisische fractie van het Cen- trum, Lauscher. Hierbij zou men de vraag besproken hebben of de verkiezingen van een Pruisischen premier door Centrum en nat.- socialisten de mogelijkheid zou bieden tot een overeenstemming met den rijkspresident on der voorwaarde, dat in Pruisen de rijkscom missaris zou worden afgeschaft. De »>Tag" geeft uiting aan de vrees, dat bij een langer duren van de crisis de schade door verlies aan autoritaire waarden grooter zou kunnen zijn dan het nut van de nage streefde opheldering. Overtuigingloos parle mentarisme zal er zeker niet voor terug schrikken uit de verwarring van de regee ringscri«'«e en oresidentcrisis te doen ont staan. Het blad spreekt de hoop uit, dat rijkspresident von Hindenburg het groote gevaar zal afweren door een snelle autori taire beëindiging van de regeeringscrisis en aldus de gedachte van een autoritaire staats leiding als onaantastbaar principe tot uitvoe ring zal brengen. spreekt. De rijksminister van financiën, graaf Schwerin von Krosigk, heeft Dinsdagavond in de „Hochschule fuer Politik" te Berlijn het woord geveerd over de ontwikkeling der openbare financiën sinds het jaar 1929, wel ke, naar hij zeide, aantoont hoe bizonder af hankelijk de openbare begrootingen zijn van de conjunctuur. Sinds het jaar 1929 is de ge heele belastingopbrengst (met inbegrip van de invoerrechten) in het rijk, de landen en de gemeenten teruggeloopen van 13J< milliard R.M. tot naar schatting 10 milliard in het jaar 1932, hoewel in den loop dezer jaren be- lastingverhoogingen zijn ingevoerd, welke 2milliard opbrengen. In werkelijkheid wordt derhalve sinds 1929 6 milliard RM. gedorven. De overige inkomsten, zooals uit leeningen, administratie e.d. zijn in vergelijking met 1929 met 2.2 milliard R.M. achteruitgeloo- pen. Daarentegen zijn de uitgaven voor de werkloozenuitkeeringen met anderhalf mil liard zijn toegenomen, indien sinds het jaar 1930 geen kortingen en andere bezuinigingen waren aangebracht. In totaal is derhalve de openbare begroo ting met 10 milliard R.M. achteruitgegaan. Hiervan zijn door belastingverhooging ge dekt 2Y, milliard R.M., door verhooging der bijdragen in de werkloozenverzekering 0.7 milliard, door drie salarisverlagingen, kor tingen op pensioenen e.d. bezuinigen 1.6 milliard, zoomede door ernstige besnoeiing op de uitgaven 3V4 milliard. Wegens het fa len der begrootingsconjunctuurpolitiek in de jaren sinds 1926 zijn het rijk, de landen en de gemeenten zonder eserves de crisis inge gaan. Hierdoor werd men gedwongen de be- grootingstekorten steds weer te dekken door de bekende draconische maatregelen door verhooging der belastingen en vermindering der uitgaven. Deze maatregelen hebben in steeds sterker mate bijgedragen tot verscher ping van de crisis. De minister besprak ver volgens het verband tusschen de belasting bons en het werkverschaffingsplan. Dinsdagavond zijn eenige nationaal-socia listen een communistisch lokaal in het Noor den van Berlijn binnengedrongen. Het kwam tot een vechtpartij. Eenige nazi's maakten van vuurwapenen gebruik. Een kellner werd aan den schouder gewond en moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. Een andere communist werd ernstig aan het hoofd ge wond. De daders hebben de vlucht genomen. In den staatsschouwburg aan de Gendar menmarkt is Dinsdagmiddag brand ont staan doordat een artist, die in de garderobe een sigaret had gerookt, deze achteloos had weggeworpen. Het is spoedig gelukt het vuur te blusschen. Dinsdag zijn twee mijnwerkers in de mijn Fuerst Leopold Baldor te Recklinghauscn door vallend gesteente bedolven. Zij konden slechts als lijken worden geborgen. Twee in de directe nabijheid werkende arbeiders kwa men er betrekkelijk goed af. Aangenomen wordt, dat dit ongeluk verband houdt met de aardschokken, waardoor dit gebied in de af- geloopen dagen is getroffen. Het voorloopig resultaat der Belgische se naatsverkiezingen luidt: katholieken twee ze tels vooruit; socialisten twee zetels vooruit; liberalen twee zetels achteruit, Vlaamsch nationalisten twee zetels achteruit. De senaat bestaat uit 153 leden, waarvan 93 Zondag zijn gekozen. De provinciale ra den kiezen hier nog 40 bij, terwijl de beide groepen, dus bestaande uit 133 senatoren, nog 20 senatoren coopteeren. Te Cherbourg is Dinsdag de nieuwe Fran sche onderzeeër „Glorieux" van stapel geloo- pen. Het nieuwe oorlogsschip heeft een wa terverplaatsing van 1400 ton boven water en van 2000 ton onder water, de lengte bedraagt 22 M., de breedte 8.16 M. De snelheid be draagt resp. 10 knoopen. Het schip is uitge rust met 2 Dieselmotoren van ieder 3500 P.K. en twee electromotoren van ieder 1000 P.K. Het is bewapend met een 10 c.M. geschut en zes torpedolanceerbuizen. De bemanning be- stat uit 54 man. De „Glorieux" is van het type „Promethée" en „Persée", doch kan grooter snelheid ontwikkelen. In de Italiaansche bladen wordt met groote afkeuring gesproken over de Fransche beslis sing inzake het op stapel zetten van de „Dun- kerque", daar hierin eep gevaar wordt ge zien voor iedere werkelijke beperking der be wapeningen. De „Dunkerque aiaus wordt opgemerkt, zal een belangrijke aanvulling zijn van het meest offensieve type der Fran sche maritieme eenheden, waaruit de conclu sie wordt getrokken, dat het bouwen van dit schip noodzakelijk er toe zal moeten leiden, dat andere landen eveneens dergelijke sche pen op stapel zullen moeten zetten om rede nen van evenwicht in de veiligheidskwestie Het feit, dat er in semi-officieel Fransch commentaar op gewezen wordt, dat er geen neiging bestaat den onderzeeër als wapen af te schaffen wordt als een verdere reden be- schouwd voor ongerustheid, vooral, wanneer men dit beschouwd in verband met de verkla ring, dat de Britsche vloot niet als een mo gelijke tegenstander wordt beschouwd. Van Russisch-officieele zijde wordt mede gedeeld, dat het Centrale Executieve Comité der Communistische Partij Letin het buiten land verspreide bericht betreffende den dood van Sinowjew niet bevestigt. In de Continental-bank te New-York is gis teren een eigenaardige roof gepleegd. Men miste daar plotseling 5 door de federale regeering uitgegeven liberty-bonds, tezamen een waarde vertegenwoordigende van H mil lioen dollar. Zijn zijn spoorloos verdwenen Men vermoedt, dat de onbekende daders zich in de nabijheid van den kassier hebben opge houden en er in geslaagd zijn hun daad on gezien uit te voeren. De politie heeft onmid dellijk een onderzoek ingesteld, dat tot dus verre zonder resultaat bleef. De Japansche vice-admiraal Osami Na- gano heeft gister een overzicht gegeven van de opansche maritieme ontwapeningsplan- nc Japan is voornemens voor te stellen aan de ontwapeningsconferentie de volledige af schaffing van de vliegtuigmoederschepen, een drastische beperking van de afmetingen van onderzeeërs, zekere beperkingen in de bewapening van kruisers. Geen slapschip zal in de toekomst grooter mogen zijn dan 25000 ton, bewapend met kanonnen, die be perkt zullen moeten worden tot het 14 inch- kaliber. Nagano, die een van de drie belangrijkste Jaoansche gedelegeerden is ter ontwape ningsconferentie zeide „Wij hebben onze voorstellen laqg overwogen. Als eiland-mo- gendheid kunen wij niet afzien van de af schaffing der onderzeeërs, maar wij zijn van meening, dat zij veel kleiner moeten zijn en ontworpen meer voor defensieve dan voor offensieve doeleinden, zooveel mogelijk al thans. Alle andere oorlogsschepen moeten van afmeting worden beperkt, of dit nu krui sers, torpedojagers of andere schepen zijn. Dinsdagochtend is te Santiago opnieuw een hevige aardschok waargenomen, welke evenwel geen aanzienlijke schade heeft aan gericht. Eevrett Reese, boer in de omstreken van Cincinnati, zag dat er bij hem in de buurt tientallen kinderen leefden die het aan be hoorlijke verzorging en voeding ontbrak Daarom nam hij eenige kinderen in zijn boer derij op en voedde ze op als een vader. Wan neer de kinderen het huis verlieten, namen andere kinderen hun plaats in, zoodat de thans 76-jarige vrijgezel nu 47 menschen kent, die van hun jeugd af niet anders dan „vader" tegen hem hebben gezegd. „Ik heb het te druk gehad met de opvoeding van mijn 47 kinderen, om den tijd te vinden om te kunnen trouwen", verklaarde Reese. SCHEPEN IN DEN STORM. Het van Hamburg komende Nederlandsche stoomschip „Arendskerk" geraakte Maandag bij het binnenkomen te IJinuiden door den harden Noord Westerwind en het ebtij uit den koers, zoodat het schip dicht bij de blok ken van den Zuidpier terecht kwam. Door een handige manoeuvre wist men evenwel weer in het vaarwater te komen, waarna het schip buiten gevaar was en de reis naar Amsterdam kon voortzetten. Fa. VANGER HORST schip „Neptunus" van Uleaborg binnen en maakte een zelfde manoeuvre, waardoor het schip juist binnen de pierhoofden onklaar geraate en het anker moest uitwerpen ten- - einde een schadevaring te voorkomen. Een reeds uitgevaren sleepboot behoefde geen assistentie te verleenen, daar het stoomschip later op eigen kracht de reis kon vervolgen. De stoomtreiler IJ. M. 135 („Ancor") is op de Noordzee door een zwaren storm over vallen, tengevolge waarvan de scheepsbrug voor een groot deel weggeslagen en verder schade over dek geleden werd. DE PLANNEN VAN MINISTER DECKERS GEWIJZIGD. Een missive van den minister. Behoud van regimenten en garni zoenen. Naar de Avondpost verneemt, heeft de mi nister van defensie aan de betrokken divisie- en korps-commandanten een missive gezon den, waarin wel spoedig na het parlementai re debat een nieuwe beslissing is genomen. Daarin wordt n.1. medegedeeld, dat de minis ter, „na ampele overweging", wijziging heeft gebracht in zijn oorspronkelijke reorganisa tie-plannen betreffende de vredes-samenstel- ling van de landmacht. Het resultaat van de wijzigingen kan als volgt worden samengevat: le. de 24 regimenten infanterie blijven be houden (de opheffing van 8 daarvan gaat dus niet door), doch zij krijgen elk 2 schoolcompagnieën inplaats van 3, zooals thans 2e. de artillerie behoudt haar 3 schoolbat- terijen (de minister wilde er eerst 1 ophef fen); e. het garnizoen Middelburg vervalt, of lie ver wordt gewijzigd, doordat het deel (mi trailleur-compagnie) van het 14e regiment in fanterie, dat daar ligt, naar Bergen-op-Zoom wordt overgeplaatst, maar inplaats daarvan wordt in Middelburg gevestigd de school voor reserve-officieren der militaire admini stratie, die thans in Breda is gevestigd; 4e. het le regiment Onbereden Artillerie in Gorinchem wordt opgeheven. Uit het bovenstaande volgt, dat eenige gar nizoenen. die eerst door de voorgenomen re organisatie zouden worden opgeheven, thans benouden blijven. Op enkele plannen is dus radicaal terug gekomen. Het belangrijkste punt is, dat alle 24 regimenten infanterie en als gevolg daar van alle garnizoenen ook in de vredes-samen* stelling behouden blijven. Wel wordt het „garnizoen" Middelburg opgeheven, maar feitelijk is dit slechts op papier, want van militaire zijde werd verzekerd, dat de school van reserve-officieren der Militaire Admini- stratie, welke er zal worden gevestigd, zeer vermoedelijk meer militairen in die stad zal" brengen dan op het oogenblik tot de mitrail leurcompagnie behooren. Door de wijzigingen wordt aan vele in de Tweede Kamer vernomen bezwaren tegemoet gekomen. KLIPPERSCHIP GEZONKEN. Gisteravond is op de Nieuwe Maas, ter hoogte van de Oude Haven alhier, een klip perschip in aanvaring gekomen met de mo torboot Broedertrouw, tengevolge waarvan het klipperschip is lek geraakt en gezonken. De opvarenden zijn tijdig op de Broeder trouw overgegaan. VECHTPARTIJ IN EEN DORPS- VEREENIGING. In een vergadering van „Dorpsbelang" ift de gemeente Schoterland bestreed de heer P. de Jong (s. d.) en lid van den gemeenteraad, het bestuursvoorstel om de progressie bij de heffing van contributie af te schaffen. Het gevolg was een vechtpartij, waarbij de heer De Jong en zijn broeaer bloedend ver wond werden. voor

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1