fllkmaarsche Courant. Radionieuws jheuiltelm Qemeentecadw RechtszoJken Het valsche papieren dondert net en dertigste Jaargang. WOENSDAG 30 NOVEMBER. HOOFDSTUK IV. ST. PANCRAS. No ?83 1932 Donderdag 1 December Hilversum, 296 M. (Uitsluitend AVRO). 8 Gramofoonpl. 10.Morgenwijding 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Concert. An- ny Oostdam, piano. Chr. Alard, zang en Egbert Veen, pianobegeleiding. 11.— Kook- en bakpraatje. 11.30 Vervolg concert. 12.20 2.15 AVRO-Kleincrkest o.l.v. N. Treep en gramofoonplaten. 2.30 Concert door het Haagsche trio. Hollandsch halfuur. 3 Naaicursus. 3.45 Giamofoonplaten. 4.Zie- kenuur. 5.Radiokinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5.30 Gramofoonplaten. 5.45 AVRO- AVRO-kamerorkest o.l.v L. Schmidt. 6.30 Sportpraatje d. H Hollander. 7.— AVRO- Kamerorkest o.l.v. L. Schmidt. 7.30 Engel sche les voor gevorderden. 8.— Vaz Dias. 8 05 Gramofoonp aten. 8.15 Concertgebouw orkest o.l.v. Dr. W. Mengelberg m. m. v. L. Zimmermann, Viool, o.a. Vioolconcert L. Zimmermann. 9.Gramofoonplaten. 9.15 Operamuziek dcor het Omroeporkest o.l.v. N. Treep m. m. v. M. VC'dtrisch, tenor en Hèlène Cals, sopraan. 9.45 „Koek oeksjong", hoor spel van Jo Hanns Rösler. Regie- Kommer Kleyn. 11.Vaz Dias. 11.05 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 11.3012.Gramofoonpl. Huizen, 1875 M. (8—10.— en 11.—2.— KRO, 10.-11.— en 2—11.30 NCRV). 8— en 10 Gramoioonplaten. 10.15 Morgen wijding. 10.45 en 11.— Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.15 Schlagermuziek. 2 Cursus fraaie handwerken. 3 Voor de vrouw. 4.Bijbellezing m. m. v. solisten. 5 Concert m. m. v. To Stellemaker en H Brugman. 5.45 Handenarbeid voor de jeugd 6.15 Lezing. 6.45 Kniples. 7.Weekover zicht. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8. Concert door „Soli Deo G'oria", o.l.v. W. C. Steenis. 8.30 Lezir.g 10.15 Vaz Dias. 10.25 11.30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 Orgelspel R Foort. 1 35 Midland Studio-orkest o.l.v. Can- tell. 2 20 Voor de scholen. 3.20 Kerkdienst. 4.10 Voor de scholen. 4.25 Moschetto's or kest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Ber. 6 50 Moder ne Engelsche viool- en pianomuziek. 7.10 Spaansche causerie. 7.50 Lezing. 8 20 Vocaal variété-programma. 9.20 Berichten. 9.40 Toespraken door Sir John Simon en mr. Doumergue. 10.10 Concert. C. Sharpe, cello en E. Isaacs, piano. 10.50 Kerkdienst 11.0512.20 Dansmuziek door het BBC- dansorkest o.l.v. Henry Hall. Pari/s ,,Radio-Paris", 1724 M. 8.05 Gra mofoonplaten. 1250 Orkestconcert. 6.50 en 7.40 Orkestconcert. 9.05 Concert o.l.v. G. Pierné. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Con cert uit het Rest. „Wivex". 2.204.20 Sym- phonische jazzmuziek door Otto Lington's Band. 7.20 Radio-Symphonie-orkest o.l.v. Egisto Tango m. m. v. solisten en gem koor „Messa da Requiem", van Verdi. 10.05-— 11 50 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 6.25 Gramofoonpla ten. 11.20 Populair concert door symphonie- orkest o.l.v. Dr. H. Paulig m. m. v. P Richartz, viool. 12.20 Concert o.'.v. Eysoldt. 1 50 Gramofoonplaten. 4.20 Concert o.l.v Kloss. 7.20 Militair concert o.l.v. Reinke. In de pauze: Peter Bach zingt aan de luit. 9.50 11.20 Dansmuziek door orkest o.l.v. Eysoldt. Rome, 441 M. 8.05 „Dir schóne Risette", operette in 3 bedrijven van L. Fall. Leiding: A Paoletti Brussel, 338 M. en 508 M. 338 M.t 12 20 Gramofoonplaten. 1.30 Omroepkleinorkest 0.1.v. Leemans. 5.2C Omroeporkest o.l.v. F André. 6.50 Omroepkleinorkest o.l.v. Lee mans 8 20 Omroeporkest o.l.v. J. Kumps. 9 05 We'dadigheidsfeest ten bate der werke- loozen. 508 M.: 12 20 Omroepkleinorkest o. 1. v. P. Leemans. 1.30 Gramofoonplaten. 5 20 Omroeporkest o.l.v. Kumps. 6.35 Gra mofoonplaten 8.20 Omroeporkest o.l.v. F. André m. m. v. A. Bellet, bas en Tooneel ensemble. 10.30—11.20 Gramofoonplaten. Zeesen, 1635 M. 7.20 „Die Jagd nach dem Gold des Kapitan Kid", hoorspel van R SchneiderSchelde. 8.20 Concert door het Berl. Philh. orkestt o.l.v. E. Jochum, m. m. v. C Hansen, piano. 10.10—11.20 Dansmu ziek 1900—1932 o.l.v. G. Maass. van HERMAN ANTONSEN. 7, De inbraak. Thorn ton zocht op den tast naar de luci fers, vond het doosje, streek er een aan en stak dana de kandelaars op de toilettafel op. De kamer was in de grootste wanorde. Twee van zijn koffers, die dien avond van het Sa- yoy-hotel gebracht waren, lagen open en de inhoud was over den grond verspre.d. In het slot van den derden koffer zat een looper aan een sleutelring. Het lampje was zorgvui dig uit de fitting gedraaid, zoodat het licht niet wilde branden. Hij vond het op de waschtafel liggen. Een oppervlakkig onder zoek wees uit, dat er heel was sieraden, als manchetknoopen, boordenknoopjes, een hor logeketting en eenige dasspelden waren ont vreemd. Na dit vastgesteld te hebben, begaf Thorn ton zich weer naar de eetkamer. Derwent zat voor het vuur te suffen met een half leeg glas naast zich. Hij sprong van schrik over eind, toen zijn gewaande neef de kamer bin nentrad. In het kort vertelde deze hem, wat er ge beurd was en voor het eerst voelde hij de onmogelij-kheid om uit te maken, of de man comedie speelde of niet. Hij moest of een ge- De raad dezer gemeente vergaderde Maandagmiddag voltallig. Den heer Lek was het opgevallen dat over den Twuyverweg in de Langendijker vergade ringen wordt gesproken over een plan van 700 en 900. Hier is alleen gesproken over plan 900. Zooals dit plan is, vond spreker het bij nader inzien toch gevaarlijk, b.v. de rijwielpaden loopen te kort langs het water. Het eerste plan van 700 had mrer door B. en W verdedigd moeten worden. De heer M. Duif: Het Hoogh heeft den Be- nedenweg in dezen toestand gebracht en zou het dus weer in orde brengen. Halve klinkers liggen langs de bermen. Hier moet ten spoe digste in worden voorzien. De voorzitter antwoordde den heer Lek. dat Oudkarspel en Broek op Langendijk voor het voorstel 700 hebben gestemd. Zuid scharwoude heeft alles verworpen en Noord- scharwoude is nog onbeslist gebleven door staken van stemmen. Het oorspronkelijke be drag van ƒ700 is door het H.H. ingetrok ken. In een de vorige week gehouden vergade ring van het H.H. heeft spr. de zaak nog verdedigd, doch indien de Langendijk niet medewerkt, zal dit toch niet baten. Het be sluit van Zuid-Scharwoude betreurde spr. ten zeerste. Het H.H. is een goed georiënteerd lichaam dat geen winst neemt, dus voorloo- pig kunnen we de zaak wel als afgedaan be schouwen. Wat de vraag van de heeren Duif en Koelemeij betreft, hier zal zoo gauw mo gelijk werk van worden gemaakt. Van den Inspecteur der Directe Belastin gen te Alkmaar is de eindafrekening der ge meentefondsbelasting ingekomen, de begroo ting was 1500 de eindafrekening 1701.14 De kohieren van de kwade posten kwamen 83.50 de gemeente ten goede. Van den directeur van het opvoedingsge sticht voor achterlijke kinderen te Ermelo is bericht ingekomen, dat dit jaar 5 pCt. re ductie wordt gegeven. Op 't oogenblik wordt een kind in deze in richting verpleegd tegen 700 per jaar. Dan is nog ingekomen het volgende schrij ven van het plaatselijk crisiscomité: Per 1 November is door het plaatselijk cri siscomité aangevraagd aan het nationaal co mité een verzoek om kleeding brandstof, schoeisel enz. De resultaten van dit schrijven zijn ge weest, dat is toegezegd voor 800 inkoop- waarde aan kleedingstukken mits 200 wordt gestort in de kas van het nationaal crisiscomité. Het plaatselijk comité is hiertoe wel in staat, doch dan is de kas geheel le dig en zoo gaarne zou het comité behalve deze kleedingstukken gaarne vet spek enz willen uitdeelen, daardoor komt het verzoek tot den raad om 200. Weth. v. Kampen zou willen, dat het comi té dit bedrag gaf. Komt het dan later in moeilijkheden dan is de gemeente er nog. Wij zouden hier kleeren kunnen koopen voor dit bedrag dan hebben de burgers er ook wat aan. Weth. Muurling: Ik ben blij, dat de heer Lek zijn woorden terug heeft getrokken. Er zullen altijd wel gevallen, die critiek uitlok ken, overblijven als met die 200 800 aan kleedingstukken in de gemeente kan worden verdeeld onder de noodlijdendste gezinnen, mogen wij ons hier niet aan onthouden. Na een uitvoerige discussie over den aard en de werkwijze van het crisiscomité werden de 200 toegestaan met de stem van den heer C. Duif tegen. Voorstel reductie landhuren 1932 met 40 pCt. De heer C. Duif vroeg hoe of het staat met de controle op het gemeenteland. De heer Snel zeide: wij kunnen op het oogenblik niet zoo nauw kijken, de nood is zoo hoog, dat geen arbeider kan worden be taald, dus wat door de vingers zien is het beste. De voorzitter: Het voetbalveld valt dat ook onder de reductie? De doelen enz. zijn toch ook zoo overgegeven. Er is nooit vergoeding gevraagd voor die doelen, wel overname, doch reductie daar moesten we maar niet mee beginnen. Het voorstel van B. en W. werd met alge- meene stemmen aangenomen Verzoek verpleging kind J. Bus. Van het „Witte Kruis" is een verzoek inge komen om vergoeding voor de verpleging van dit kind in „Hoog Blaricum", de kosten be dragen 2.75 per dag. Overleg zal worden gepleegd met den heer Bus in hoeverre hij zelf kan bijdragen. Aldus besloten. Verzoek van den heer Jan Wit vergoeding voor afsluiting Bovenweg 84 schadever- goeding wordt gevraagd. raffineerde misdadiger, of een onschuldig verdachte zijn. Hij beweerde door het gebeur de heel erg getroffen te zijn. Hij ging met zijn gast naar diens kamer mee terug en be keek de wanorde met de grootste verwonde ring en afkeuring. Daarna begon hij een grondig onderzoek door het geheele huis. Het duurde niet lang, want aan het einde van de gang der tweede verdieping hing uil het raam, dat op den euin uitzag, een eind touw naar beneden. Dit is een geval van welgverlegden in braak! riep hij woedend uit. Zoo'n brutaal stukje heb ik van m'n leven nog niet bijge woond! En die kerel had alle voorzorgs maatregelen goed genomen. We moeten da delijk de politie waarschuwen! Dat voorstel viel natuurlijk niet in goede aarde, en trouwens, Thornton betwijfelde ernstig of zijn gastheer wel alles meende, wat hij zei. Een oogenblik bekroop hem de lust om de oprechthe.d van den man te be proeven door toe te stemmen in zijn voorstel om de politie te roepen en dan op allerlaat ste oogenblik van meening te veranderen. Maar terwijl hij daar nog over te denken stond, hoorde hij totaal onverwachts me vrouw Derwent achter zich spreken. Ze had zich na het diner niet meer laten zien en tij dens het doorzoeken van het huis had Thorn ton haar ook nergens gezien. Hij zag haar nu staan in een smoezeligen kapmantel, dien ze inderhaast had omgeslagen en met glag weggestreken haar, waardoor de scherp, trekken van haar onaangenamen gezicht not hoekiger uitkwamen. Haar oogen waren on rustig en stonden wijd van angst. O, nee geen politie! riep ze. We B. en W. waren van meening hier niet op in te moeten gaan. De transportzaak van den heer Wit heeft geen stagnatie ondervon den. De benzineverkoop is bijzaak voor den heer Wit. Na eenige discussie werd het verzoek afge wezen. Adres bestuurdersbond afd. Langendijk in zake steunregeling bouwvakarbeiders. Het verzoek behelst de uitkeering gelijk te stellen met die der transportarbeiders. De premies zijn door B. en W. nagezien en deze komen vrijwel overeen met die der trans portarbeiders, oe uitkeering zal dan zijn 10 plus 75 ets. per kind per week. Voor de tuin- bouwarbeiders :s dit f 8.50 en 50 ets. per kind. Van de zijde der minister is deze rege ling goedgevonden. Algemeen was men hier voor. Voorstel snelheid motorrijtuigen 30 K M. per uur. De voorzitter was van meening, dat de thans geldende 20 K M te langzaam is. Van bevoegde zijde hoort men niet anders dan 20 K M. is veel te weinig. B. en W. stelden voor om na goedkeuring van Ged. Staten deze verordening te wijzigen. De heer M. Duif meende, dat 20 K M. ge noeg is het maximum wordt toch over schreden. Wethouder Muurling: Als 30 K M. wordt aangenomen, dan daar ook strikt de hand aan houden. De heer LekIk heb de vorige vergadering voorgesteld 28 K M., dit met 't oog op 2 K.M. speling als nu 30 K M. wordt ge nomen, is dit niet zoo gemakkelijk te contro leeren. De heer M. Duif maakte een voorstel om op 20 K M. te laten blijven, dit werd onder steund door den heer Snél. Met de heeren Snel en M. Duif tegen werd het voorstel aangenomen. De heer Snel: De boomen welke zijn ge rooid langs den Bovenweg, waren daar met bij de boomen met de z.g.n. witte band? In dien deze we1 zijn mag daar wel spoedig in worden voorzien. Voorstel éém .rhting-verkeer Kerkelaan. Het doel van B. en W. is om vanaf den Bo venweg de inrit te maken. De weg is smal en aanrijding is daar nogal eens het geval. Algemeen voor. Voorstel geldleening 25.000. Het plan van B. en W. is om bij de N.V. Soc. van Levensverzekeringen een leening te sluiten groot 25.000; 4000 voor het electrisch- bedrijf af te lossen in 30 jaar; 18600 voor het tuinderscrediet af te lossen na 5 jaar in 15 jaar en voor deb estrating van den Ach terweg f 2400, af te lossen in 10 jaar. Tot heden is dit uit de gewone dienst be taald doch met 't oog op de hooge uitgaven aan Armbestuur, welkloozenuitkeering enz. is dit noodig, de electrische kabelleer.ing waar aanvankelijk een leening van 36000 voor was gesloten is met 4000 overschreden, de kosten waren veel hooger dan aanvankelijk geraamd. De heer Lek: Het verbaast mij dat dit zoo is. Was dit dan niet te voorzien? De voorzitter: Het werk bracht aan het licht dat voor de eilanden b.v. veel te kort was gerekend, ook het verstellen der meters viel af enz. Na eenige discussie werd aldus besloten. De heer Lek zèide dat het vastrecht voor het gasverbruik oek eigenaardig aandoet, de gene die altijd volop gas heeft verbruikt, dus het bedrijf heeft hoog gehouden, wordt thans benadeeld bij de kleine verbruikers. Voorstel belegging in staatsfondsen der 9000 van vast goed. Door de leening welke nu is aangegaan komt de 9000 thans los. B. en W. hebben gemeend dit thans in staatsleeningstukken te beleggen van 454 of 5 mocht de gelegen heid zich voordoen om vast goed te koopen, kunnen zij altijd weer worden verkocht. De heer C. Duif vroeg of de 9000 niet in .de leening belegd kan worden. Dit heeft echter het nadeel zeide de voor zitter dat het niet intijds los kan worden ge maakt. Hierna sluiting. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Meervoudige Strafkamer. OM EEN ZAAG EN EEN BEITEL. Op de politiezitting van 12 September ver scheen onder meer de arbeider Simon G. te 'Grootebroek, die verdacht werd te Wervers- hoof gedurende het loopende kalenderjaar zich wederrechtelijk te hebben toegeëigend een schrobzaag en 'n beitel. Gevorderd werd 25 boete of 25 dagen, doch de politierech ter leek er niet op gecharmeerd hier een uit moeten hier in huis geen politie Haar man begon luidkeels te lachen. Wie heeft nu ooit zulk een onzin ge hoord! Is het dan een schande, dat ze bij je inbreken? We moeten de politie natuurlijk wel roepen! Je wilt toch zeker wel, dat die arme jongen zijn zaakjes weer terrugkrijgt? - Heusch, het is totaal overbodig, pleitte ze angstig. Er zijn wel betere manieren, om die dingen terug te krijgen. We kunnen een advertentie zetten en tegen een kleine be- looing brengen de dieven alles wel terug. Toe, luister nu in dit geval naar mij, smeek te ze, Thornton bij zijn jas vastgrijpend. Ik zal re beslist voor zorgen, dat u alles terug krijgt, wat ontvreemd is. Ik zou niet kunnen hebben, dat zoo iets onder mijn dak zoo maar gebeurde. Maar Derwent kwam er weer drukdoenig tusschen. Vooruit dan maar, beste jongenwe moeten ons daar wel bij neerleggen. Met een vrouw valt immers toch niet te redeneeren? Het zijn nu eenmaal gevoel wezens, al heb ben ze het op slot van zaken dikwijls daar mee bij het rechte eind! Thornton was waar hij wezen wou. Hij had ontdekt, dat Derwent al net zoo min als zijn vrouw er op gesteld was, dat de politie overhuis zou komen. De man speelde come- oie en er was dus alle reden om aan te ne- men, dat die koffers op zijn eigen aanstoken -varen doorzocht. Op zijn kamer teniggekeerd, begon hij de iveral verstrooide dingen weer in te pakken En ondertusschen dacht hij diep na. He be schouwde zichzelf, zoo eerlijk was hij wel, als een schurk om de rol dien hij speelde. sprak te geven en verwees het schijnbaar onbeteekende zaakje naar de meervoudi ge strafkamer. Verdachte, met een baard van zes dagen, verklaarde heden de schrobzaag in een schuur en de beitel in een sloot te heb ben gevonden. Zijn virtuositeit in het vinden zou hem in aanmerking kunnen doen komen voor opvolger van den Spaanschen schatgra ver. De voormalige eigenaar van de schrob zaag en beitel, de heer J..Vleugel, werd heel intiem gehoord, zelfs de voornaamste be langhebbende, de ietwat doove verdachte had er niets van verstaan-. Hij verklaarde, nader op de hoogte gesteld, dat hij de zaag nimmer had gebruikt. Tegen den getuige Wink had verdachte gezegd, dat hij de zaag had gekre gen, dus dat klopte ook slecht, om in timmer manstaal te zeggen. Wink, die gewoonlijk gereedschappen vijlt, had de zaag gekregen van verdachte om bij te vijlen en hem toen opmerkzaam gemaakt, dat dit stuk gereed schap gemerkt was J. V. Een aanwezige schroevendraaier was het eigendom van den heer J. Ruiter. Na een passende inleiding meende de of ficier te moeten requireeren 40 boete of 40 dagen, met welk bedrag de collectie oud-ijzer best betaald was. Volgde nog een uitvoering oratio pro domo van den verdachte, die met den officier n:et accoord ging. EEN WETTELIJK GEDISKWALlrEERDE AUTOBUS- DIENST. Op 8 Juli stond terecht voor den kanton rechter te Alkmaar de 56 jarige ondernemer van een autobusdienst Egmond aan Zee IJmuiden. Corne'is de G., wonende te Egm. aan Zee, ter zake het geïncrimineerde feit dat hij zonder de vereischte vergunning de auto busdienst hierboven aangeduid, had uitge oefend. De heer de Gr. ontkende echter het ten laste gelegde. Hij was in 't bezit van een zomervergunning sinds 30 April 1923 en het vervoer betrof voornamelijk visschers. Het was hoofdzakelijk concurrentienijd, dat verd een gerege'den dienst onderhield en was ge constateerd, dat ook andere passagiers dan visschers gelegenheid kregen om mede te rij den. Derhalve kwam de heer de Gr. in den hoek te staan en werd hij veroordeeld tot 40 boete of 30 dagen hechtenis. Van dit vonnis, dat hem reeds direct zeer duidelijk tegenstond, kwam veroordeelde in hooger beroep en werd heden de zaak door de meer voudige strafkamer nog eens dik overgedaan. Want de opposant werd verdedigd door mr R. Heenk van Amsterdam en deze had de heeren Zwart, Schol, Krab en Gouda a!s getuige a decharge doen dagvaarden. Na het verhoor van deze brigade, uiteraard weinig interessant, lanceerde de heer officier zijn uitvoerig requisitoir, vermeende dat géén ge regelde dienst werd uitgeoefend, kon dus de meen:ng van den kantonrechter niet onder schrijven en concludeerde vrijspraak wegens voldoend wijsgebrek. Mr. Heenk hield daarop zijn pleidooi tot kenne'ijk genoegen van den president niet minder uitgebreid, waarin hij natuurlijk ten slotte met den off'cier in één schuib'e terecht kwam. Met den officier deelde verdediger de meening, dat een geregelde en geconcession neerde dienst voor de trawlervisschers waar deloos was. WILDE EENDEN GESCHAAKT. De 23-jarige land- en tuinbouwer Nic. Fr S. uit Lutjebroek was door den kantonrechter te Hoorn tot 15 pop boete of 15 dagen ver oordeeld. omdat hij op 3 Juli in zijn schuitje had vervoerd eenige wilde eenden, hetweik door den rijksveldwachter was geconstateerd De heer S. kon zich met deze uitspraak n et vereenigen en had zoo mogelijk een meer wel gevallig vonnis van de meervoudige strafka mer trachten uit te lokken door in hooger be roep te komen Maar de officier gaf hem dienaangaande niet veel troost en requireer de bevestiging van het gewezen vonnis. Uiter mate voldaan over het onderzoek in hooger beroep scheen de opposant niet te zijn, toen het oogenblik van vertrek was aangebroken. DE LANGE JUFFERS VAN WESTER- LICHT OPNIEUW TEN TOONEELE. Het- schijnbaar onbeduidend overtredings zaakje, dat op 22 April door den kantonrech ter te Alkmaar werd behandeld tegen den vrachtautochauffeur Maarten R. uit Wognum, bleek in het bezit te zijn van een abnormaal langen staart en mr. De Groot, wiens juridische bijstand was in geroepen, verzuimde niet, dat staartje met bijzondere zorg te koesteren en te ontwikke len. Het betrof hier aanvankelijk een overtre ding van de motor- en rijwielwet, het vervoe ren van te ver uit den auto stekende stijger- palen, waardoor de veiligheid van het ver keer in gevaar werd gebracht en geconsta teerd door chef Wijnberg op 25 Maart op den Dijk te Alkmaar. Maar blijkbaar was zijn zoogenaamde oom al even goed een schurk, die voor geen misdaad zou terugdeinzen. Tot deze troostende conclusie was hij juist gekomen, toen hij het laatste voorwerp in zijn koffer wilde bergen, maar op hetzelfde oogenblik bleef hij met het ding in zijn hand staan en bekeek het met de uiterste verwondering. Het was een witte, wild lederen dameshand schoen. En terwijl hij zich bukte, zag hij ook nog een afgebroken rose anje lier op den grond liggen. Opeens schoot het hem te binnen, dat la Foneuse aan het diner rose anjelie ren gedragen had. Hij streek den handschoen glad en zag tot zijn nog grooter verbazing, dat op een der vin gers een brandplekje was, net alsof het door een sigaret geschroeid was. En met een schok herinnerde hij zich, dat hij datzelfde bruine plekje had opge merkt, toen ze dien avond haar hand schoen uittrok. Dus zij was in zijn ka mer geweest en wel, terwijl hij nog be neden zat! Gedurende de twee volgende dagen zag Thornton Derwent zoo goed als niet. De man beweerde het druk te hebben met een of andere Amerikaan- sche leening, waarin hij betrokken was. En zijn gastvrouw zag hij nog minder. Derwent's dochtertje lag ziek te bed en haar moeder verzorgde haar voortdu rend zelf. Op zekeren avond had hij alleen aan tafel gezeten voor zijn souper'. Daarna was hij naar zijn kamer gegaan, ea Deze verkeersspecialist gelastte toen afla ding van het ongewenschte vrachtje, dat zou geschieden op den Hoórnschen weg bij café de Boer, doch alstoen werd niet aan die last geving voldaan en reed de chauffeur eens klaps weg, beschadigde ook nog de kostbare gemeentefiets, die de agent Heydentrijk, be last met het toezicht op de aflading, ter waarschuwing om het politioneele beval niet te saboteeren voor den auto had geworpen. Natuurlijk werd van dit strafbaar feit, te rangschikken onder artikel 184 wetb. van strafrecht de noodige notitie genomen, maar de behandeling getraineerd tot de chauffeur definitief zou zijn berecht ter zake de over treding waarvoor de kantonrechter hem bij schriftelijk vonnis had vrijgesproken. Tegen welk vonnis de ambtenaar in hooger beroep kwam. Deze zaak dan werd heden in hooger be roep behandeld en had de actieve verdediger, die slechts subsidiair voor honorarium pleit, maar de rechtsbelangen in de c:rste plaats wil handhaven, een patrouille van niet min der dan zes getuigen a decharge, uit alle lioeken van het arrondissement naar het too neel van den juridischen strijd laten oomar- cheeren. De finesses dezer materieel en spreekwoor delijk stofopjagende zaak hebben we alreeds bij verschillende gelegenheden gereleveerd. We kunnen ons dus in dit opzicht beperken. Door appellant werd als in eerste instantie ontkend, dat de lading motief zou hebben kunnen geven tot een bekeuring.^ De heer Wijnberg volhardde eveneens bij zijn pro ces-verbaal en bij vroegere afgelegde verkla ringen. De lading stak achter 2.90 M. en voor 2.70 M. uit, terwijl de geoorloofde lengte was 2 M. Appellant ontkende dat Wijnberg hem met die bijzonderheden in ken nis had gesteld. De president merkte hem op dat het zijn plicht was geweest hiervan nota te nemen. Ook de agent had later de palen vooruitstekend gemeten. Het resultaat was, dat 1 paal uitstak 3.10 M. en de anderen 2 80 M. of daaromtrent. Voorts werden gehoord twee oude bekenden, de heeren v. Riel, die destiids werkzaam waren aan den bouw van Westerlicht. De heer v. Riel had de verschil lende benoodigde palen voor het steigerwerk geleverd. Voorts de heer Idema, brugwachter, die verklaarde dat naar zijn meening de lad:ng roekeloos was opgeladen. Bij meting was de lading uitstekende 2.70 M. en voor 1.80 M. Vervo'gens werd respectievelijk het half dozijn getuigen a decharge gehoord. In de eerste plaats de heer F. Roemer, vader van appellant. Zwager Manshanden had de pa len opgeladen. De oude heer Roemer beweer de, dat agent Heijdentrijk de palen niet had gemeten. Dë heer G. Schekkerman, als be langstellend toeschouwer, had het geheele emotievolle geval meegemaakt en had Wijn berg zien meten. De lad:ng was volgens Schekkerman niet gevaarlijk en aflading was onnoodig hinderlijk voor den bestuurder. Hij had over die zaak ook nog een ingezonden stukje in de Alkm. Courant nenlaatst. Heij dentrijk had de palen bij café De Boer niet gemeten. De melkslijter Jac. Klaver uit Heerhugo- waard, als ooggetuige, schatte het uitsteken echter beneden twee en achter 'n halve me ter. De vrachtrijder Simon Modder uit de Lan- gereis gem. Nieuwe Niedorp, schatte ook de lengte die uitstaken minder. Ten slotte ver scheen de vrachtrijder Dirk Jonker uit Nieu we Niedorp met hetzelfde relaas. Hij beweer de zelfs dat de palen voor heelemaal niet uit staken. De officier, het kleine feit en deszelfs be langrijke gevolgen uitvoerig stipuleerende, refereerde zich volkomen aan de waarnemin gen van hoofdagent Wijnberg en Idema, den brugwachter en requireerde vernietiging van het vrijsprekend vonnis en veroordeeling tot 35 boete of 35 dagen hechtenis. Hierop kreeg mr. De Groot gelegenheid tot het houden van zijn breed opgezet en met overtuiging uitgesproken betoog en waarin hij verklaarde zich niet te kunnen stellen op het standpunt van den officier, die niet twij felde aan de onfeilbaarheid der Alkmaarsche politie. Pleiter trachtte voorts door het aan halen van een arrest van den Hoogen Raad als andersinds aan te toonen, dat hier geen strafbaar feit was gepleegd en de vrijheid en veiligheid van het verkeer niet in gevaar wa ren gebracht en de omschrijving van de dag vaarding dienaangaande onvoldoende moet worden geacht. Pleiter kwam ten slotte tot de conclusie, dat het bewijs niet wettig en overtuigend was geleverd en vrijspraak zou moeten vol gen in overeenstemming met het vonnis van den kantonrechter. Na de hier voorzeker onvermijdelijke re en dupliek werd de behandeling der zaak ge- sloten de uitspraak bepaald op a.s. Dinsdag. omdat het bijzonder warm was voor den tijd van het jaar, had hij een stoel op het balcon gezet en was buiten gaan zitten. Hij dacht zich bijna suf over de vraag, wat la Foneuse toch wel met haar handelwijze voor had. Waarom kwam ze in dit huis, waar blijkbaar zoo goed als niets was, dat haar belang stelling trekken kon? Waarom vertelde ze zulke leugens? De avond ging voorbij en Thornton had ontelbare pijpen gerookt, zonder maar een stap nader tot de oplossing van het raadsel gekomen te zijn. Het was ongeveer tien uur, toen er iets ge beurde, dat hem deed opschrikken uit zijn overpeinzingen. Voordat hij op het balcon was gaan zitten, had hij 't licht in de kamer achter zich uitgedraaid. Hij had in het donker gezeten. De an dere glazen deuren, die op het balcon uitkwamen, hadden alle neergelaten gordijnen, zoodat er nergens ook maai een straaltje licht in de duisternis doordrong. Plotseling werd een dier deuren ge opend en terstond weer gesloten. Maar er bleef een smalle lichtstreep onder zichtbaar, die bewees, dat de deur niet zoo goed gesloten was als eerst. Op het zelfde oogenblik begreep Thornton, dat er iemand op het balcon moest zijn ge komen... iemand, die daarna sluipend naar hem toekwam Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5