Jieik ÓL Schoot Stad en Omgeving Hoofdpijn mm en Kiespijn Voor kleine tuinen. Uit onze Staatsmachine Haagsche brieven. ONBEVOEGD OPTREDEN VAN EEN DUITSCHEN GRENSBEAMBTE. Hij schoot en stal op Nederlandsch grondgebied. Een bijzondere correspondent van het „Nieuwsblad van het Noorden'' schrijft uit Bourtange (Gron.): Een eigenaardig grensincident, dat geluk kig geen verregaande gevolgen had, houdt in deze omgeving de gemoederen bezig. Een landbouwer woont ongeveer een kilo. meter van de Nederlandsch-Duitsche grens in het pas ontgonnen moerasgeb'ed Wolling- huizen-over-den-dijk. Het is begrijpelijk, dat Puitsrhers daar p^o^eeren sommige levens middelen, die in Duitschland duurder zijn dan in ons land, hier te betrekken. De land bouwer verkocht op deze wijze aan een Duit- scher twee zakken tarwemeel onder voor waarde, dat hij het meel op zijn land, dat zich tot aan de grens uitstrekt, zou neerleg gen. De Duitscher zou het halen en over de trrens smokke'en. nadat het meel betaald was. op een namiddag, het was nog niet don ker, bracht de man de twee zakken meel tot op ongeveer honderd meters afstand van de grens, waarbij hij gebruik maakte van zijn fiets. Toen hij stond te wachten op den koo- per, die langs een voetnad uit Duitschland komen zou, zag hij langs het voetpad een fietser aankomen, d:e kennelijk dronken was. want hij viel eenige keeren met zijn rijwiel ©m, vervolgde toen zijn weg en kwam langs een noordelijker gelegen voetpad op Neder landsch gebied. De landbouwer zag hem achter zich in het land verdwijnen en schonk veider geen aandacht aan hem. Hij ging naar de grens om te zien of zijn kooper neg niet kwam en zag teen in de heide op Duitsch gebied een anderen man, die zich daar ver stopt had Hij begreep, dat dit een Duitsche douanebeambte was. Hij ging daarop terug naar zijn rijwiel, waarbij de twee zakken meel op zijn eigen land lagen. Toen hij ter plaatse was aangekomen, zag hij den man, dien hij tevoren dronken op een fiets had gezien, dwars door de landen op hem af komen. Op een afstand van ongeveer dertig meters riep hij hem in plat Duitsch iets toe, wat de ander niet verstond en loste direct daarop uit een revolver vijf schoten op hem, waar van de kogels hem rakelings langs het hoofd suisden. Hij vluchtte, achtervolgd door den man, die een Duitsche kommies bleek te zijn Deze naderde hem en dreigde hem nogmaals met den revolver, maar schoot niet meer. De landbouwer sloeg verder op de vlucht en kon op een afstand zien, dat de kommies de twee zakken meel van zijn land wegnam en daar mee over de grens verdween. Behalve dat deze Duitsche beambte, die op Nederlandsch grondgebied niet de minste bevoegdheid heeft, poging tot doodslag pleeg de, maakte hij zich dus ook nog schuldig van diefstal van het meel. HET CADEAUSTELSEL EN DE UITWASSEN DAARVAN. Met „Nationaal Comité tot beteugeling van het cadeaustelsel" (door het streven naar een wettelijke regeling daarvan) heeft onlangs aan 9000 fabrikanten, importeurs, tus schenhandelaren en vereenigingen op han dels- en nijverheidsgebied vragenlijsten zonden, afzonderlijk geredigeerd voor elk der bovengenoemde categorieën, ten einde op die manier een zoo volledig mogelijk overzicht te verkrijgen van de toepassing van dit verkoop systeem hier te lande en van het standpunt dat belanghebbenden in handel en nijverheid ten opzichte van het cadeaustelsel innemen Er zijn reeds een zeer groot aantal ant woorden hmierop binnengekomen, waarvan 95 pCt. zich tegen het cadeaustelsel uit spreekt. Ongeveer 85 pCt. d».zer tegenstan ders van het cadeaustelsel is vóór wettelijk» regeeling daarvan. Een aantal daaronder verklaart zich slechts daarom voor wettelijke regeling, omdat het geen andere methode ter afdoende en blijvende beteuge'ing van de uitwassen van dit verkoopsysteem mogelijk acht. Bijzondere beteekenis wordt aan dit onder zoek verleend door het feit. dat een groot aantal toepassers van het cadeaustelsel in gevulde vragenlijsten heeft ingezonden waaruit blijkt hoe groo1 het aantal dergenen is, die noodgedwongen dit stelsel toepassen doch b'ijkens de gegeven inlichtingen vol strekt niet blind zijn voor de veelzijdige na deelen, welke dit verkoopsysteem aankleven Geen enkele vereeiiging op handels- en nijverheidsgebiec heeft zich tot op heden vóór het cadeaustelsel uitgesproken of dit in bescherming genomen. MALAISE. Aardewerknijverheid, Tusschen de directie en het cersoneel der Deltfsch aardewerkfabriek „De Porceleyne Fles" te Delft worden bespreken gevoerd om trent een verdere vermindering van den ar beidstijd tot twintig uur per week. In de textiel Als gevolg van den slechten toestand in de textielnijverheid zal de firma Van Heek en Co. te Enschedé het geheele niet automatische gedeelte van haar weverij stopzetten. Aan de arbeiders dier afdeeling is met ingang van 12 December ontslag aangezegd. Houtbewerking De directie van de N. V. Halbertsma's ia brieken van houtbewerkine te Grouw (Fr. beeft aan zestig man personeel ontslag aan gezegd wegens slapte in het bedrijf. De concurrentie vooral uit Polen volgens de directie te groot de uitgaven voor werkloon en sociale verzekeringen zijn daai veel lager dan hier te lande. VERKEERSONGEVALLEN. Tegen niet verlichte stilstaande vrachtauto gereden. Gisteravond omstreeks 8 uur is een luxe auto komende uit de richting Naarden, die bestuurd door den heer S. de Wit uit Amster dam, op den Rijksweg tusschen Naarden en De Hakkelaarsbrug, tegen een stilstaanden vrachtauto opgereden. De heer E)e W werd per ziekenauto mei een been- en een armbreuk naar de Majella Stichting te Bussum overgebracht. Volgens verklaringen van voorbijgaande automobilisten had de stilstaande vrachtauto geen achterlicht Het aanleggen van een siertnin. Het najaar is wel de meest geschikte tijd voor het aanleggen of veranderen van tuinen. Na een goede grondbewer king welke zoo noodig gepaard moet gaan met grondverbetering, en een flin ke bemesting, vraagt het beplanten onze aandacht. Hierbij hebben we met ver schillende zaken rekening te houden. Nu vooral zien we dat een gedeelte van de te gebruiken houttgew assen groenblij- vend moet zijn opdat onze tuin ook in het winterhalfjaar groen zal zijn. Alleen gebruik te maken van groenblijvers is ook weer niet wenschelijk daar dan de tuin in den zomer te somber is. Immers de bladverliezende houtgewasen bren gen ,de gewenschte variatie; en vooral in het voorjaar geven d« ontluikende kloppen en het teere groen aan de tuin een aparte bekoring. Met het gebruik van boomen moet men bij het beplanten van kleine tuinen voorzichtig te werk gaan. Alleen enkele kleinere boomen komen in aanmerking. Soorten als: lijsterbes Sorbus aucuparia, meel- pee" S. Aria, Meidoorn Crataegus monogyna en C. oxyacantha, en tal van andere soorten van dit geslacht, berk Betula alba. en Jap. kers Cerasus,ser- rulata zijn daarvoor goec te gebruiic n. Ook stamboompjes van gouden regen Laburnocytisus. en van sierappel Malus floribunda e a. zijn daarvoor ge schikt. Indien men grootere boomen wenscht zullen soorten met lichttdoor- latende bladkroon bij voorkeur worden gebruikt; als: Robinia pseudacacia en andere Robiniasoorten, Christusdoorn Gleditschia ttriacanthos, en honig- boom Sophora japonica. Bij het plan ten zorgen we allereerst voor eenige grensmaskeering van de tuin opdat hekken en schuttingen, gedeeltelijk al thans, aan het oog worden onttrokken. Verder houden we rekening met de groeiwijze van de verschillende planten en plaatsen we het zoodanig dat we bet kunnen zien, en de planten voldoende ruimte hebben om te groeien en te bloeien. Het midden van de tuin benut ten we alleen voor het aanbrengen van laagblijvende beplanting en voor het aanleggen van gazons. Met de aanleg van paden moet men zich beperken tot de strikt noodzakelijke. Alleen een tegel pad met rotsplantjes er tusschen kan mooi zijn, overigens leggen we de paden zor min mogelijk in het gezicht daar ze een ongewenschte onderbreking in het stukje natuur teweeg brengen. Door het aanbrengen van een rozenboog of per gola over een pad kan men dit gedeelte lijk aan het oog onttrekken. Een volgen de keer iets over plantengroepeering. A. G. is zullen spoedig bedaren door Mijnhardt's Poeders Vraagt daarom Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders en Mijnhardt's Kiespijnpoeders. Alleen echt als op doos en poeders de naam Mijnhardt staat. Let bij het koopen hierop. Per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. In deze zaak doen zich namelijk merk waardige verschijnselen voor. Zoo blijkt bijvoorbeeld, dat ouder© kinderen meer vatbaar zijn dan jongere, zoodat de vraag overwogen zou kunnen worden, of het soms wenschelijk zou wezen eventueel eenige verplichting, in welken vorm ook, in te voeren tot inenting van zeer jeug dige kinderen. In het eerste levensjaar toch komt de encephalitis na de vacci natie wel voor, maar ternauwernood met eenig gevaar. In dit verband worden ook niet voorbij gezien (aldus het afdee- lingsversla), dat kinderen, die n'et in hun eerste levensjaar gevaccineerd worden grooter risico loopen. Natuurlijk zou het herstel ook een invoering van een vaccinatie-dwang in directen of in- directen vorm, door een groote massa op principieel© gronden worden be streden, ofschoon bij zulk een regeling een plaats voor (.gemoedsbezwaren" ware in te winnen. Doch voor hands zal het noch het een noch het andere punt aan de orde komen. Medische on der oekingen, vooral wanneer een groot deel van het buitenland daarbij betrok ken is, plegen lang te duren, zoodat waarschijnlijk de nu voorgestelde ver lenging van de vaccinatie-vrijstelling die duren zal tot 1935, nog wel eens ver lengd zal worden. HET WATER STIJGT WEER. Het provinciaal stoomgemaal bij Lemmer is weder in bedrijf gebracht, nadat het op 18 November werd stopgezet. Was de boezemwaterstand toen gedaald tot 13 c.M. boven zomerpeil, thans is dit reeds weer gestegen tot 33 c.M. boven zomerpeil. KORTE BERICHTEN. De gemeenteraad van Zwolle heeft alle door B. en W. voorgesteld bezuinigingen ver worpen. Vaccinatie-wetje. Een van de eerste wetsontwerpen in het nieuwe zittingsjaar der Staten-Gene- raal inediend, was dat tot verlenging van den geldigheidsduur van de tijde lijk bpaelingen betreffende de vaccina tie. Leze bepalingen werden gebracht door de wet van 11 Februari 1928, waar bij voorshands tot 1 Janaari 1929 buiten wrking wred gesteld 't verbod dat on derwijzers, onderwijzeressen en leerlin gen in de sc'-.jlen worden toegelaten, in dien niet, behoudens vrijstelling op grond van gezondheidsredenen, is over gelegd een verklaring van een genees kundig, dat zij mt goed gevolg of meer dan eens de inenting tegen de pokken hebben ondergaan of aan natuurlijke kinderpokken hebben geleden. Aanleiding tot de schorsing van dit voorschrift was het optreden van de encephalitis post vaccinalis, welke een aantal gevaccineerden had aangetast. In binnen en buitenland werd ijverig, maar zonuer succes, naar de oorzaak gezocht Deze na de vaccinatie optreden de ziekte bleef slachtoffers vragen. Van daar dat sedert de zijdelingsche ver plichting tot inenting een en andermaal weer werd verlengd. Kan de regeering nu telkens doorgaan met verlenging voor te stellen? Deze vraag heeft de minister zich ook gesteld en als resultaat is oen voorstel tot her nieuwde verlenging gekomen. De gron den daarvoor zijn de volgende: Het encephalitisverschijnsel doet zich nog steeds voor. In 1930 zijn in ons land 27.337 kinderen gevaccineerd, waaron der 11.418 beneden één jaar. Bij de oudere kinderen werden vijf gevallen, waarvan drie met doodelijken afloop van encephalitis geconstateerd. Ia het jaar 1931 werden 28 060 kinderen bene den 12 jaar gevaccineerd, waaronder 12 127 bij kinderen onder twee jaar. In het geheel werden vijf gevallen gecon stateerd van encephalitis, gelukkig niet doodelijk. In het eerste halfjaar van 1932 deden zich - voor zoover de gegevens doen zien twee gevallen voor, waar van één met doodelijken afloop Ook in het buitenland bleven de gevallen zich voordoen. Nu blijven in alle landen de deskundigen zoeken naar de oorzaken van het encephalitisverschijnsel. Maar deze hebben nog nergens tot een positief resultaat geleid. Waar dus feitelijk de zaak niet anders staat dan ze in 1928 stond en het onderzoek der medische deskundigen nog niet is afgeloopen, is het 't beste de zaak maar te laten zooals ze nu is- Door Gedep. Staten der provincie Noord- holland is aan de gemeente Zijpe wederom voor den tijd van 1 jaar vrijstelling verleend van de verplichting tot het geven van onder wijs in lichamelijke oefening voor de ol scholen te Burgerbrug, St. Maartensbrug en 't Zand. Herkozen tot leden van het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk te Harenkarspel de heeren: J. Dam, A. Kistemaker, J. van der Molen en L. Reuvers. Bij de Dinsdagavond gehouden verkie zing voor 1 gemachtigde in het kiescollege der herv kerk te Zuidscharwoude, werd geen meerderheid verkregen. Een herstemming is noodig tusschen de heeren A. Kist en A Scholte. Op de vergadering van Manslidmaten der Ger. kerk te Noordscharwoude is tot ouderling gekozen de heer Jac. Jong en tot Diaken de heer K. Ootjers. VERTROKKEN PERSONEN. A. B. Pruimboom, E.L., meubelmaker, v Koorstraat 11 naar Amsterdam. W. Y'as- binder, N.H., procuratiehouder, en echtgen. van Geest 19 naar Delft. J. G. Kuijs, R.K., winkelbediende, van Baanpad 36 naar Hoorn. W. Govers,, N.H., handelsreizi ger, en echtg. en kinderen, van Kanaaldijk 2a naar Hoorn. R. Meluzin, R.K., dienst bode, van Oudegracht 117a naar Tjecho Slowakije. M. van Leijen, N.Hdienstbo de, van Wilhelminalaan 7 naar Heerhugo waard (Zuid). J. Voorthuijsen, N.H., kap per, van Stationsstraat 28 naar Hoorn. C. E. J. Stam, R.K., dienstbode, van Stuart straat 52 naar Haarlem. E. C. Engelen, R.K., parketvloerlegger, van Luttik Oudorp 40 naar Hilversum. C. IJfs, G.K., tuin bouwer, en echtgen., van Landstraat 33 inw naar Koedijk. A. Klaver, R.K., los arbei der en echtgen., van Geest 52 naar Rotter dam. F. H. Hansen, R.K., dienstbode, van Bergerweg 24 naar Egmondbinnen. A M. Leering, R.K., dienstbode, van Kenne merstraat 17 naar Voorburg. J. de Vries geen/N.H., suikerbewerker, en echtgenoote en dochter, van Perronstraat 9 naar Heiloo A. M. J. A. van Schaik, N.H., onderwijze res, van Ramen 24 naar Zijpe, St. Maar tensbrug. W. A. Kasper, R.K kapper, van Westerweg 52 naar Duitschland. G J. M. Savenije, geen, colporteur, van Achter straat 44a, naar Amsterdam. Th. J. Zwet sloot, R.K kappersbediende, van Scharloo 24 naar Wilnis. E. Gouda, O C., dienst bode. van Stationsweg 100 naar Egmond aan Zee. N. Steeman—Tol, R.K., echtgen van Dirk Steeman, z.b., van Eikelenbergstr 52 naar Heiloo. A. Lechl, R.K., buffet juffrouw, van Kooltuin 13 naar Oudorp. A. Broersen, R.K., dienstbode, van Nieuw- straat la naar Harenkarspel. M. C Krapman, N.H., dienstbode, van Magdale nenstraat 17 naar Oudorp. P. Boerman, geen, glazenwasscher, en echtgen., van Uiten boschstraat 63 naar Oudorp. T. Schut— Mulder, N.H., z.b., van Kennemerpark 30 naar Delft. P. A. Basstem, R.Kverslag gever van Laat 163 naar Eindhoven. A M. Commandeur, R.K., dienstbode, van Boomkampstraat 18 naar Hoogwoud. H v. d. Laan, N.H., dienstbode, van Laat 162 naar Amsterdam. L. Koster, N.H., huis houdster, van Nieuwpoorts!aan 155 naar Zwammerdam. H.fJ. Paul, geen, leerling verpleegster, van van der Kaaijstraat 3a n Castrieum, Bakkum, Duin en Bosch. Hoogland, R.K., winkelier in visch, en broer en zus. z.b., van Laat 171 naar Hoorn. E. L. Vervoort, R.K., fabrikant, en echtgen en dochter, van Comansstraat 26 naar Ape doorn. G. Oudshoorn, N.H., rijtuigpoet ser, N.S., van Tulpstraat 8a, naar Ouaorp J. Bölger, N.H., z.b., van Ritsevoort 36 naar Gorinchem. P. Buijs, R.K., stuca door, van Overdiestraat 40 naar Den Hel der. G. A. Scharlewi, N.H., gehuwd met Johannes de Bruin te Beverwijk, van Roch dalestraat 1 naar Beverwijk. A. G. Quant, R.K., vernleegster, van van Everdingenstr 18, naar Voorburg. H. Schilder, R.K., ar beider, van Hoeverweg 11, naar Bergen (N.-H.) C. Kossen, N.H., huishoudster, en kinderen, van Hoeverweg 11, naar Ber gen (N.H.) R. A. Rutgers, N.H., koop man, van Luttik Oudorp 17 naar Haarlem. L. Roos, geen, chauffeur, van Trompstraat 8, naar Koog aan de Zaan. D. W. Koppen, D.G., arts, en echtgen., van Westerweg 39, naar Heerde. (G.) W. J. Schut, R.K., z.b., van Uitenboschstraat 40, naar Amster dam. B. Bakker, N.H., dienstbode, van Stationsweg 40 naar Broek op Langendijk D. J. M. Combée, N.H., leerling-klerke bij de Ned. Spoorwegen, van Wildemanstraaf 14, naar Utrecht. C. D. Zoomer, N.H., z.b., van K. van 't Veerstraat 19 naar Cas trieum. C Stoker, N.H., ambtenaar ter gem.secretarie en echtgenoote, van Nieuwe- sloot 32 naar Amsterdam. C. Pover, T.K., drukker, van 2e Kanaalstraat no. 6 n Meppel. M. Singwitz, D.E., hulp in de huishouding, van Stationsweg 36 naar Duitschland. Wed. H. F. van Vloten, E.L. van Fnidsen 82, naar Texel, Den Burg. T. Lens, rijtuigpoetser Ned. Spoorwegen, N.H./G.K., en echtgenoote en dochter, van Tulpstraat 8a naar Rotterdam. S. C. W. Stammes, N.H., dienstbode, van Kruislaan 14, naar Hoorn. J. C. Jansen, N.H, buf- etbediende, van Voormeer 18, naar Amster dam. INGEKOMEN PERSONEN. M. de Geus, N.H., dienstbode Boteretraat 16, van Koedijk. A. Apeldoorn. R Kr leer ling-verpleegster, v. Everdingenstraat 18, van Zijpe. M. A. Commandeur, R.K., liefde zuster, Emmastraat 12, van Amsterdam. C. Penders, R.K., tuindersknecht, Oudegracht 142, van Beemster. G. J. J. Wijtrker, R.K., boerenknecht, Zeglis 83, van Bergen (N.-H.) G. M. Schoen, R.K., buffetjuffrouw, Boter- straat 16, van Heiloo. P. Styra. N.H., dak- Ijedekker, en echtg. en zoon Fnidsen 105, van Duitschland. F. Schiefelbein, H.A strijk ster, Voordam 4a, van Haarlem. A. Muile man, N.H., spoorwegbeambte, en echtg. en kinderen, Eikelenbergstraat 8. van 's-Graven- hage. J. D. G Montenberg, geen, electro techn. ambtenaar R. T., Geesterweg 17, van Rotterdam. C. Raven, geen, spoorwegar >eider, en echtg. en kinderen, Druivenlaan 12, van Oudorp. Th. B. Wellen, R.K., onder wijzeres, v. d- Woudestraat 3, van Obdam. R. P. van Dijk, geen, adj. referendaris, en echtg-, N.H., Comansstraat 35», van Zwolle. G. A. Philippo, Ger., kinderjuffr., Spoor straat 47, van Hilversum. M. A. Bijwaard, R.K., dienstbode, v. Everdingenstraat 18, van Oude Niedorp. G. W. Tünnissen, R.K., priester, Nassaulaan 4, van Nijmegen. D. van Coevorden, R.K., depóthouder, en echtg. en zoon, Oudegracht 299, van Oudorp. N. Doeta, N.H., hulp i. d. huishouding, Oudegracht 153, van Hoorn. C. A. Brug geling, geen, chocoladebewerker, Hooft- straat 25, van Oudorp. A. van Dijk, R.K., verpleegster, Schaepmankade 10, van Leiden. A. M. Vissers, R.K., verpleegster, van Everdingenstraat 18, van Haarlem. R C. de Kruijf, R.K., loopknecht, Oudegracht 263c, van Nieuwer Amstel. C. Winder, R.K., leerling-verpleegster, van Everdingen straat 18, van Oudorp. H. J. Hoogland, R.K., winkelbediende, en zuster, Laat 171, van Hoorn. Echtgen. P. Luitjes, R.K., en zoon, Heiligland 32a, van Koedijk. P. J. C. de Boer, N.H., leeraar M. O., van der Meijstraat 11a, van Hengelo. (O.) M. Beer, R.K., dienstbode, Langestraat 36, van Höxter (Dld.) J. van der Flier, geen, los werkman en echtgen. en dochter, Óverdiestr. 46, van Waddinxveen. A. H. Leurs, R.K., z.b., en echtgen., Geest 19, van Heiloo. H. Schreuder, geen, leerling-monteur, Scher- merweg 36, van Oosthuizen. G. T. A. M Schut, N.H., kellnerin, Uitenboschstraat 30 van Hoorn. A. D. van Latum, R.K., zon der beroep, Snaarmanslaan 66, van Amster dam. C. Th. Koenen, N.H., tuinder, Om val 51, van Meppel. Echtg. H. C. Groen tjes, R.K., van der Kaaijstraat 32, van Ber gen (N.-H.). M. Goeman, R.K., zonder beroep, Emmastraat 31, van Uitgeest. L J. Glastra, N.H., reiziger, en echtgen. en zn Paternosterstraat 8b, van Oudorp. D Hoppe, N.H., dienstbode, Metiusstraat 17, v Graft. K. E. J. Wuis, D., apoth assisten te, Koorstraat 47, van Den Helder. C Koomen, R.K., kruideniersbediende, Ooster kolkstraat 5, van Den Helder. A. Mulder. R.K., dienstbode, Langestraat 69, van Eg mondbinnen. A. C. Hink, R.K., dienstbo de, Spoorstraat 64, van Noord-Scharwou de. C. Stuifbergen, R.K., leerling-ver pleegster, van E erdingenstraat 18, van Castrieum. M. van der Eist, N.H., poetsei N. S., en echtgen. R.K., en dochter N.H. Dahliastraat 11a, van Rotterdam. I Wagner, R.K., strijkster, Kooltuin 21, van Haarlem. J. Griep, geen, dienstbode, Em mastraat 95, van Middelburg. M. Louter. R.K., dienstbode, Nassaulaan 17, van Hei loo. M. A. Zerbst, E.L., dienstbode, Em mastraat 93, van Bergen (N.H.). P. de Zeeuw, N.H., Emmastraat 81. vhn Hilver sum. L. G. A. Brugman, R.K., arbeider, Zeglis 15, van Arnhem. J. Schotten, R.K dienstbode, Kennemerpark 27, van Haren karspel. H. S. M. Hemmer, R.K., leerl. verpleegster, van Everdingenstraat 18, van Castrieum. Wed. P. Kossen, N.H z.b Kruislaan 14, van Anna Paulowna. D. v Maarleveld, Ger., z.b., en echtgen., E.L Kabelstraat 3, van Heiloo. M. Rotteger R.K., dienstbode, Molenbuurt 14, van Den Haag. C. Loots, N.H., caféhouder, en echtgen. en dochter, Houttil 30, van Enk- huizen. W. Roos, geen, grondwerker, en echtg. en kinderen, Hoeverkade 7, van Eg mond aan Zee. G. du Pau, R Kwinkel iuffrouw, van Leeuwenhoekstraat 7a, van Uithora. J. P. H. Hauser, R.Kleerling verpleegster, van Everdingenstraat 18, van Rotterdam. G. Tomadon, R.K., graniet werker, Laat 81a, van Enkhuizen H. M Boersen, geen, bankethakker, Oudegracht 119, van Egmond aan Zee. In de afgeloopen week zijn er in de kunst wereld twee zilveren jubilea gevierd, die de belangstelling hebben gehad van toute La Haye. Daar was in de eerste plaats Fie Ca- relsen. Wat den datum betreft, kwam zij wel als tweede, maar honneur aur dames, niet waar? Fie Carelsen is zoowel in het artistieke als in het mondaine Den Haag een zeer bekende en geliefde figuur. Zij geeft ons cachet, zij schept een sfeer om zich, die stellig on-Hol- lanosch en zelfs on-Haagsch is; aie zweemt naar het buitenlandsche, zoo niet naar het exotische. Zij behoort tot de actrices met of zonder haar eigen wil die, ook ver bui ten de tooneelwereld van zich doen spreken. -Iet is iets om Fie Carelsen gezien te hebben, zooals het ook waard is om gereleveerd te worden, als men de prLwes op de wandeling is tegengekomen. Fie Carelsen in haar auto, rie Carelsen op een wandeling, Fie Carelsen aan een souper dansant in des Iodes of bij Kemper het io bijna nog interessanter dan haar op het tooneel te zien bewegen en haar sterk persoonlijk spel te bewonderen. In een geraffineerd verlichte zaal vol bloemen en luchtige feestvreugde, waar bedienende kell- ners geruischloos glijden tusschen de sierlijk gedekte tafeltjes, waar een opzweepende jazz of een sentimenteele zigeunerkapel speelt, kan het een moment /an spanning zijn. als Fie Carelsen binnenkomt bijna had ik gezegd, met gevolg. Zij is daar volkomen op haar plaats als mooie, modieuse. mondaine, ge vierde vrouw en je zou je bijna geen beter encadrement voor haar verfijnde charme kun nen voorstellen Maar en dat is nu het wonderlijke ontmoet haar io den zomer of op een mooien najaarsdag ergens buiten, als ze met een bijna kinderlijk plezier thee schenkt uit een aardewerk theepotje en geniet van den heerlijken middag, dan is ze ook dóar in een passende lijst gezet evenzeer als ze dat is achter het stuur van haar auto. Zij is een sterke persoonlijkheid in het Haagsche leven en ze weet misschien zelf niet eens hoe veel eenvoudige zielen zij gelukkig maakt, als die. thuiskomende, kwasi terloops memo- reeren: O ja, en ik heb ook Fie Carelsen ge zien. Geen wonder, dat zij bij haar jubileum een stampvolle schouwburg trok, een enthousiast publiek, dat haar kwam bewonderen in de rol van Mata Hari, de courtisane, die in zulk een wonderlijke sfeer van geheimzinnigheid heeft geleefd en is gestorven. Fie Carelsen als Mata Hari en daarbij de merkwaardige coïncidentie, dat zii woont in het huis van Mata Hari tijdens haar verblijf in Den Haag. Als het vooropgezette bedoeling was ge weest zou het nauwelijks sensationeeler kun nen; een trouvaille Parijs waardig. Alweer een van de vele bewijzen, dat het zuivere toe val wonderlijker en pakkender effecten kan scheppen dan een zorgvuldig pasklaar ge maakt arrangement. Het is te begrijpen, dat een rol als deze Fie Carelsen moest aantrekken, dat zij die wilde spelen als jubileumrol. En zij hééft ze ge speeld, schitterend gespeeld. En toch zouden velen ik ook de lieveling van het Haag sche publiek graag en bij voorkeur gezien hebben in een sympathiekere rol, een waarin men kon voelen èn voor de actrice èn voor de vrouw, die zij uitbeeldde. Want met alle be wondering voor de creatie, wij kunnen Mata Hari, al beklagen we haar, moeilijk anders zien dan een spionneerende intrigante; spion- neerende, niet voor haar eigen land, waarin een heel nobel element kan zitten, maar om geld, om sensatie, om alles wat niét nobel en vaak wél weerzinwekkend is. Waarschijnlijk zullen er onder de bewon deraars van Fie Carelsen velen geweest zijn, die een zucht van verlichting hebben ge slaakt, toen Mata Hari van het tooneel ver dween om plaats te maken voor de jubila- resse. Toen was alle druk, alle beklemming weg en kon men zich laten gaan, alleen maar denken aan de sympathieke figuur, die daar in de bloemetjes werd ^ezet en hartelijk toe gesproken door collega's, door Jan Feith. als woord voerder van het huldigingscomité. En Fie Carelsen heeft bedankt in een speechje, dat ook alweer in niett geleek op wat andere menschen bij zoo'n gelegenheid zeggen. Daarvoor was het veel te spontaan, klonk het veel te echt Dat was weer heelemaal Fie Carelsen, die, met al het éclatante van de atmosfeer, die nu eenmaal onvermijdelijk ora haar heen is, in den grond zoo eenvoudig en gemoedelijk is. Ik heb toen even moeten den ken aan wat iemand jaren geleden eens tegeni me zei, na een toevallige ontmoeting met haar in een sanatorium, waar hij een zieke vriend ging bezoeken en waar zij toen juist een rust kuur deed. „Ik heb Fie Carelsen ook gespro ken. Ze is zoo lief". Dat zegt even geel als alle bloemen en alle cadeaux en alle huldigings telegrammen. •In de huldigingsspeeches is er herhaalde lijk gesproken van de eerste tooneeljaren der jubilaresse, toen ze „nog zoo piepjong was Dat is met een zilveren jubileum haast on vermijdelijk. Want een vrouw wil toch nooit graag „d un certain age" zijn. En noodge dwongen moet je bij het getal vijfentwintig een ander getal gaan voegen en uiteraard zal ieder zijn best doen om dat getal zoo klein mogelijk te doen zijn. Nu zijn er enkele bege nadigden, die reeds als baby hun entree op de planken hebben gedaan en dat telt geluk kig ook mee. Dat is de bittere bijsmaak, die een zilveren jubileum noodwendig voor een vrouw heb ben moet. Een man heeft daar zoo geen last van. Die kan onbekommerd jubelen, als het zoo ver is, omdat het aantal van zijn jaren hem koud laat. In de meeste gevallen ten minste. En daar hoort zeker mr. Kamo bij, die zijn zilveren feest gevierd heeft als voor drachtkunstenaar. Hij is minstens even be kend als zijn „mede-slachtoffer" zooals Fie Carelsen het in haar telegram kwalificeerde, maar op een gansch andere manier en ook wel in anderen kring. Er is niets éclatants, niets exotisch, niets buitenlandsch aan mr. Kamp. Hij zou misschien „heel gewoon" zijn, als hij niet de goddelijke gave van den humor had meegekregen en daarnaast de gave om dezen humor in zoo'n uiterst ver- wikkelijken vorm te gieten. Hij verstaat als geen ander de kunst je te laten lachen. Niet zoo maar even meesmuilen of glimlachen met een genadig „heel aardig gevonden", nee, hij laat je schateren, dat de traiten soms over je wangen roller», dat zelfs de deftigste orwFr der bijgedachte meedoet. En zijn humor is altijd van zeer voornamen huize, zonder eenige banaliteit, zonder gezochtheid ook, maar gezond en eerlijk en waar. Geen wonder, dat ook hij met groote geest drift bejubeld is en dat juist in deze moeilijke tijden velen behoefte hebben gehad hem hun dankbaarheid te toonen voor wat hij hun ge schonken heeft aan blijheid en vreugde, die de zorgen doet vergeten Het is zoo heerlijk om eens even te midden van alle zorgelijkheid onbevangen t« kunnen lachen en vergeten. W. R y

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7