Alkmaarsche Courant. JhMicaties Oledltszaken 5Binnenland sniert) fier w uerflgste Jaargang. WOENSDAG 30 NOVEMBER Brieven uit Berlijn Mo. 283 1932 ONTHEFFING BEPALINGEN WINKELSLUITING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij bij hun besluit van heden in verband met den St. Nicolaasdag ten aanzien van den daaraan voorafgaanden ZONDAG ontheffing hebben verleend van artikel 2 sub a der Winkelsluitings- w t-1930, S. 460, met dien verstande dat op dien dag (4 December a s.) de winkels van 9 nn. des voormiddags tot 10 nur des namiddags geopend mogen zijn. Alkmaar, 30 November 1932. Burgemeester en Wethoud;rs voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. (Van onzen correspondent). De „Vereeniging der Buitenlandsche Pers" Berlijn is nu reeds bijna 27 jaar oud; zij kan er op bogen, de grootste internationale vereeniging van dagbladschrijvers te zijn Meestal tusschen de 130 en 150 leden, behoo rende tot 25 of zelfs 32 verschillende natio naliteiten, eendrachtig te vereenigen, of schoon zij bij de meest uiteenloopende poli tieke nationale of internationale richtingen zijn aangesloten, is een kunststukje, waarop de buitenlandsche correspondenten in de Duitsche hoofdstad terecht trotsch mogen zijn. Toen twee jaar geleden bij het jaarlijk- sche stichtingsbanket in het hotel Adlon, deze vereeniging van dagbladschrijvers haar 25-jarig bestaan mocht herdenken, hoorde men weer eens iets uit haar geschiedenis en verheugde de Nederlandsche groep er zich in, dat ook enkele Hollanders, zoo dr. M van Blankenstein, Jan J. Bruna en H. J Nassau Noordewier als eerste voorzitters aan het hoofd van de „Verein der Auslandi schen Presse zu Berlin" hebben gestaan, ter wijl deze organisatie sedert Januari 1930 door een anderen Nederlander, mijn college 'Max Blokzijl van het „Algemeen Handels blad" wordt geleid. De traditie wil, dat deze vereeniging steeds nauwe banden met de regeering van het Duitsche Rijk, met het diplomatieke corps en met de leden van het Duitsche parlement ge knoopt heeft, terwijl natuurlijk ook de vriend schappelijke verbinding met de voornaamste kunstenaars, geleerden en zakenmenschen aan oprechte hartelijkheid (in wederzijdsch belang) nimmer te wenschen liet. Met bijzondere voldoening is te consta- teeren, dat ook in Nederland met name de „Nederlandsche journalistenkring" er toe overgegaan is, de laatste jaren noenmalen te organiseeren, waarbij een gast van beteeke- nis, meestal een minister of een beroemdheid, het woord voerde, zoodat voor zulk een sa menkomst van overheid en pers de noodige belangstel'ing gewekt kon wordén. Voor ons Berlijners is zulk een nauwe connectie geen nieuwtje meer. Wij hebben aan de revolutie van 1918 eigenlijk te danken gehad, dat het mogelijk werd, voor de in Duitschland werkzame internationale journalisten in het bolwerk der Pruisisch-Duitschc overheid, in haar ongenaakbaarheid tegen al'es, wat met „ners" te maken had een bres te schieten. Niet weinig democratische-republikeinsche en socialistische journalisten aan de Duitsche lnksche pers werkzaam, kregen plotseling zelf hooge ei verantwoordelijke regeerings- baantjes of werden met de overheidspropa ganda in zoogenaamde „res;eerings-pers- afdeelingen" belast; en natuurlijk was van hen te verwachten, dat zij hun nieuwe chefs, de ministers, en hun co'lega's van vroeger, de journalisten, in nauw contact met elkander zouden brengen; wat in vele gevallen, op merkwaardige uitzonderingen na, dan ook werkelijk geschied is. Er kwam nog een andere factor bij, die deze nauwere aanraking sterk in de hand werkte. De nieuwe, meestal socialistische re geerders stelden er hoogen prijs op te demon streeren. dat de toestanden en verhoudingen onder hun régime in elk onzicht anders (en beter!) geworden waren. Niets mocht meer aan de tijden van keizerrijk, ambtenaars inbeelding. drie klassenkiesrecht, standver: schil adelsongenaakbaarheid, ministeriëele pedanterie herinneren. „Vrijheid, gelijkheid en broederschap" spookte in de hoofden der r.ieuwe ministers; en daarbij nog het veel misbruikte begrip der „internationale ver broedering". Het was niet meer dan natuurlijk, dat voo: de nieuwe bazen de in Duitschland werkende neer of minder „officiëele buitenlanders, in ie eerste plaats de diplomaten en de jour nalisten, de proefkonijntjes werden Me' de dinlomp'en had men daarbij slechts ten d-"?le geluk. De tvpische ambassadeur, gezant of chargé d'affaire's van het „ancien regime" toonde onmiddellijk en vaak demonstratief, dat hij met de nieuwe „proletarische" minis ters niets te doen wilde hebben en dat hij het verkeer tot het hoogst noodzakelijke beperkt wenschte te zien Zelfs een zoo voortreffelijk en menschel ijk hoogstaand diplomaat a's wij len baron Gevers, onze vorige Nederland sche gezant te Berlijn, behoorde tot de reac- tionnaire tvpe's die niet alleen duidelijk liet merken, dat hij de nieuwe Duitsche regeer ders slechts met uitersten tegenzin in zijn overigens zèo gastvrije woning ontving, maar die nog een gevaarlijken stap verder ging en het Nederlandsch gezantschap tot een soort vluchtoord maakte voor de leden van de afgezette monarchieën, den vroege ren hofadel en de ontevreden brommende mannen en vrouwen, die verder nog in het oude Duitschland" eerste violen gespeeld hadden In later jaren heeft baron Gevers dan ingezien, dat onder de „nieuwelingen", de November-misdadigers" toch vele karak ters'van beteekenis schuilden, en men merkte dat vooral de eerste rijkspresident Fried- rich Ebert in de gunst van den Nederland- schen baron zeer hoog scheen aangeschreven te staan. Voordat dit inzicht zich echter in breeder verhoudingen kon doorzetten, moest baron Gevers, die spoedig daarna in Zwit serland stierf, zijn post verlaten om opge volgd te worden door oud gouverneur-gene raal Graaf van Limburg Stirum, voor wien het stellig een geluk was. dat spoedig daar na de „proleten" in de Wilhelmstrasse door „heeren" afgelost werden, waardoor de kans op botsingen en demonstraties van gebrek aan tact zooveel geringer werd, dat men zich als buitenstaander met eenige gerustheid van deze broedplaatsen van conflicten door hul pelooze en overleefde buitenlandsche ambte naren kon afwenden. De verhouding tusschen regeering en pers echter die tusschen diplomatie en pers is een hoofdstuk op zichzelf en blijve liever on besproken, daar zij voor een Nederlandsch journalist in Berlijn slechts tot uitingen van verbittering aan leiding ware werd door het „nieuwe Duitschland" een geheel ander en wel op zoo radicale wijze, dat van deze verandering zelfs een invloed ten goede voor het interenationale persleven kon uitgaan! Bekend is de bijna joviaal-kameraadschappe- lijke wijze van omgaan tusschen de journa listen in de Vereenigde Staten van Noord- Amerikaen ten deele ook in Frankrijk en Engeland) en de ministers, ja zelfs de hoof den van staat. Nog heden spreekt het bijna van zelf, dat de Engelsche kroonprins of de President der Fransche Republiek aan bais of banketten der nationale en zelfs der inter nationale persvereenigingen deel neemt. En het is vaak vermakelijk te lezen, hoe de ver slaggevers in de nieuwe wereld met hun „Presidenten der Republiek" omspringen, en hoe mannen als Roosevelt, de nieuwe presi dent, de mannen der pers joviaal met „boys" aanspreken en toelaten, dat deze nieuwsgie rigen het Hoofd van Staat tot in particulie re vertrekken vervolgt. Zooiets was zelfs in het „revolutionnaire" Duitschland van 1919 niet denkbaar. Maar men beschreed hier dadelijk een gulden mid delweg, zorgde ervoor, dat de journalisten op elk uur van den dag en vaak ook van den nacht met de nieuwe regeerders in ver binding konden komen, werkte in de hand, dat ministers en journalisten bij een glas bier in gemoedelijke lokalen 's avonds te za men konden zitten een gebruik, dat bij in ternationale politieke conferenties nog heden gaarne toegepast wordt en was steeds te vinden voor openlijke samenkomsten van bei de instanties, liefst in den vorm van thee, noenmalen en banketten, waarbij dan wat de thee's betreft, de regeering, in alle andere gevallen de vereenigingen der journalisten als gastvrouwe plegen op te treden. Juist de omstandigheid, dat op 8 Novem ber j.1. de „Verein. der Auslandischen Presse zu Berlin" bij een lunch o.a. rijkskanselier von Papen en minister van Buitenlandsche Zaken baron von Neurath te gast had, en dat deze vereeniging op 3 December haar groote jaarlijksche bal in alle feestzalen van het deftige en internationaal beroemde Hotel Adlon organiseert, brengt mij er toe, aan deze dingen, die ten slotte van algemeene be teekenis zijn, eenige opmerkingen te wijden. Zeer opvallend is het namelijk, dat de Duit sche politiek in het buitenland in de periode sinds 1920 op succes heeft mogen bogen, zoo dra in Berlijn rijkskanselier en ministers aan het bewind waren, die de beteekenis van nau we en zoo mogelijk intieme aanraking en ge zellig verkeer met de buitenlandsche journa listen inzagen, en dat de critische toon in de buitenlandsche pers en daardoor de vijandi ge stemming bij de vreemde volkeren toenam, zoodra deze verhouding minder hartelijk werd, of wel, sinds den dood van dr. Strese- mann en de afgeslotenheid van rijkskanselier dr. Brüning, zoo goed als geheel insliep. Het is even opvallend, dat dit verschijnsel niet door de Duitsche kabinetten na Strese- mann's dood. evenmin door de leiders der Duitsche perspolitiek, maar door de journa listen zelf opgemerkt is en dat van de Ver eenigingen der pers het initiatief moest uit gaan om hierin (notabene ten gunste van Duitschland) verbetering te brengen. In dit verband beteekende het noenmaal, dat de „Verein der Ausl. Presse zu Berlin" onlangs rijkskanselier yon Papen aanbood, blijkbaar een duidelijke demonstratie. Het ongeluk heeft echter gewild (en hier herhaalt zich de ervaring, die de „Verein" onmiddellijk na zijn banket met den twee dagen later ten val gebrachten rijkskanselier Brüning gemaakt heeft) dat de laatste twee chefs der Duitsche rijksregeering bij maaltijden van deze pers- vereeniging hun „zwanenzang" lieten hoo- ren, zoodat een bijgeloovig kanselier der toe komst wel eens met ingaan op zulk een uit noodiging zou kunnen wachten tot vaststaat, dat zijn positie toch niet meer te redden is! Ernstig gemeend is intusschen een andere vrees. ri.1. dat dezer dagen toch nog de heer Adojf Hitier en zijn. intiemste medewerkers de hoogste posities in de Duitsche regeering zullen gaan innemen en dat dan de nog altijd goede verstandhouding tusschen pers en re geering hopeloos in de war zou kunnen gera ken. Een partij als die van Hitier n.1., die steeds vrijwel alle andere dagbladen met de gemeenste scheldwoorden bedacht heeft, wel ker „journalisten" (lees: pamflettenschrij- vers) door de bestaande persvereenigingen niet als collega's erkend worden, zoodat zij hun eigen organisatie moesten oprichten, een partij, die den Jood minderwaardig vindt (hoe talloos vele Joden nemen ook in de Duit sche en in de internationale pers posities van beteekenis in!) en den buitenlander liefst over de grenzen verbannen zou, zal wel een koers verandering van ongehoorde afmetingen moeten inslaan, wil zij mogelijk maken, dat straks regeering en pers goede vrienden blij ven, tot zegen van Duitschland en van het buitenland. Zal een regeering-Hitier op het bal van den „Verein der Auslandischen Presse ver schijnen? Zullen Hitler-mimsters Joodsche journalisten de hand schudden en aan hun tafels plaats nemen? Of staan we aan den vooravond van verwikkelingen, waarvan de gevolgen nog niet te overzien zijn? Natuurlijk is dit een kwestie, die bij groote problemen, welke in de naaste weken opge lost moeten worden, op den achtergrond blijft. Maar er zou een tijd kunnen komen, waarin de lezer ook aan zulke dingen van minder actueele beteekenis herinnerd wordt. ROLAND. EEN AVONTUURLIJKE VERDACHTE. De Rotterdamsche rechtbank heeft de za ken behandeld tegen een 39-jarigen Oosten- rijkschen machinebouwer, gedetineerd, die in den nacht van 25 op 26 September j.1. te Gouderak een leeren jas heeft gestolen ten nadeele van den vrachtrijder H. van Domme len en op 26 September te Krimpen a. d. IJssel wat ondergoed en een pull-over ten nadeele van den schipper J. Groenewegen. Het vaststellen van de identiteit van den verdachte leverde moeilijkheden op, omdat hij geen papieren had. Toen verdachte werd gearresteerd, is hij achtervolgd in de grien den en hij acht het mogelijk, dat hij daar zijn papieren is kwijt geraakt. De jas zou verd. gevonden hebben, het andere goed zou een onbekende man hem hebben gegeven. Omtrent zijn komst in ons land vertelde verdachte een even kleurig als avontuurlijk verhaal. Naar zijn beweringen was hij ge deserteerd uit het Fransche vreemdelingenle gioen. Hij was met een Arabisch vliegtuig naar Bagdad gevlogen, waarna de reis via Stamboel tusschen de assen van den Orient-Express naar Oostenrijk ging. Op Oostenrijk volgde Zwitserland en in Geneve hadden zoo verklaarde hij agenten van het legioen hem over de Fransche grens ge lokt en eenmaal in Frankrijk aangekomen, werd hij daar gearresteerd en naar de ge vangenis te Avignon gebracht, om zijn straf wegens desertie uit te zitten. Uit de gevange nis is hij weer ontsnapt en toen kwam het plan in hem op naar Amerika te gaan. Daar om wilde hij eerst naar Rotterdam, omdat hij daar een schip wilde zoeken. Als verste keling in treinen of als passagier op vracht auto's is hij naar ons land gekomen. Toen hij bijna zijn doel in Nederland had bereikt, is de politie naar zijn verklaringen op hem gaan jagen alsof hij een hond was. Hij is toen het griendland ingevlucht. Met moeite heeft hij zich, toen het water ging stijgen, in een bootje weten te redden. Met het bootje wist hij den overkant van de rivier te berei ken, waar hij in een fabriek zijn kleeren droogde. Juist toen hij daarmee bezig was heeft de politie hem gearresteerd. Na het hooren van de getuigen eischte de vertegenwoordiger van het O. M., mr. J. F. Hoeffelmann, wegens diefstal, een gevange nisstraf voor den tijd van een jaar. Uitspraak 6 December. DE GEVOLGEN VAN INFLATIE. Van een belegging in Marken. In 1919 ontving een minderjarig meisje, dat in Duitschland woonde, bij testament van haar grootmoeder een som van 7000. Twee personen werden aangewezen om het geld tijdens haar minderjarigheid voor haar te beheeren. Toen zij bij haar meerderjarigheid niets in handen kreeg, deed zij de beide be windvoerders voor de rechtbank te Arnhem dagvaarden om rekening en verantwoording te doen over het beheer. Het bleek, dat de be windvoerders het geld hadden belegd in Duitsche Marken en dat deze door inflatie geheel waardeloos waren geworden. De rechtbank nam met deze verklaring ge noegen. In hooger beroep werd voor het gerechts hof te Arnhem geprocedeerd over de aanspra kelijkheid van de beheerders waar de wet aan voogden voorschrijft op welke wijze zij het bezit van minderjarigen moeten beleggen en voorts over de vraag of de belegging in Marken wel voldeed aan de eischen van een goed beheer. In het arrest van 't Hof werd beslist dat de wettelijke voorschriften voor belegging door voogden niet toepasselijk zijn op be windvoerders en dat het beleggen in Marken in dien tijd niet als onsolide was te beschou wen, te meer waar het meisje in Duitschland woonde en haar vader voor haar op zulk een belegging had aangedrongen. Het Hof bevestigde het vonnis der recht bank, zoodat de eischeres de gevolgen van de inflatie moet dragen. DOODSLAG OP KONINGINNEDAG. De rechtbank te Rotterdam heeft gister uit spraak gedaan in de zaak van den 41-jarigen koopman H. W., gedetineerd, die terechtge staan heeft ter zake, dat hij op Koninginne dag van dit jaar in de Rotterdamschestraat zijn zwager G. Ph. Helders met een mes heeft doodgestoken. De verhouding tusschen beide personen was reeds gedurende geruimen tijd zeer slecht. De oorzaak hiervan moet voor namelijk hierin gezocht worden, dat het ge zin van W. met kinderen was gezegend en dat van Helders niet. Herhaaldelijk had W. aan allerlei schunnige opmerkingen van Helders blootgestaan, en toen er op Koninginnedag weer kwestie was gekomen, hadden zij zich met de wapenen tegenover elkaar gesteld. Het mes van verdachte was Helders in de borst gedrongen, waarbij de linkerlong werd geraakt en de lichaamsslagader werd dood- gesneden, tengevolge waarvan Helders bijna op slag werd gedood. De rechtbank hoorde thans in een zitting met gesloten deuren verdachte's vrouw en de vrouw van den verslagene, die nadere inlich tingen verstrekte omtrent de verhoudingen in de familie. Het O. M., waargenomen door mr. J. S. Loke, persisteerde bij zijn requisitoir, waar bij het geëischt had. 5 jaar gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hechte nis doorgebracht. De rechtbank veroordeelde verdachte over eenkomstig deze eisch. MET PEPER GEGOOID. Maandagavond werd er gebeld aan de woning van de familie M. aan den Schieweg te Rotterdam, ;oen de familie met thuis was. Het dienstmeisje, de 20-jarige C. P., ging naar de straatdeur om te zien wie er was. Aanvankelijk zag zij niemand, maar toen zij de deur op een kier opende, kwam er opeens een arm te voorschijn, die riep: „Ik zal je leeren mij te plagenwaarna hij haar den inhoud van een zakje peper in het gezicht wierp. Het méisje werd pijnlijk aan de ooger. getroffen. Zij is in het ziekenhuis Eudokia be handeld. Zij heeft den dader niet herkend. De man is verdwenen. GESTOLEN DUITSCHE AUTO'S. Een vermaarde Nederlandsche voetballer in een gestolen auto van een Zweedschen prins klinkt het niet romantisch, als een „thriller" van Edgar Wallage? Onbewust van de historie van zijn auto, zat onze gewezen aanvoerder van het Neder landsch elftal, ir. Harry Denis wekenlang achter het zelfde stuur, dat daarvoor door prins Sigvard van Zweden was bestuurd Sinds eenigen tijd maakte een bende Duit sche autobandieten er haar werk van, kost bare auto's in Duitschland te stelen, de num mers te vervalschen en de wagens de Neder landsche grens over te brengen, waar zij te gen een flinken prijs van de hand werden ge daan. De heer Denis, die zelf een Lancia reed, ruilde deze in Juni in tegen een tweede- handseh Hörch bij een garagehouder te Rot terdam met bijpassing van 4000, een be hoorlijke prijs dus; de lancia werd daarbij op 800 getaxeerd. Dat was in Juni van dit jaar. „Ik las dat er zooveel Hörch-auto's in Duitschland gestolen werden," vertelde de heer Denis aan een redacteur van de Tel., in een gesprek, dat deze met hem over de af faire had. „Zulks wekte bij mij eenige be vreemding en achterdocht en ik besloot" zoo vervolgde de heer Denis „om eens bij de Haagsche politie te gaan informeeren naar de mogelijkheid of mijn Hörch ook mis schien van diefstal afkomstig was. De betrok ken inspecteur van politie beloofde een nader onderzoek in te zullen stellen en het resultaat was, dat iemand van de Kriminal-polizei te Dusseldorp, inspecteur Böhmer, dien ik toe vallig nog van vroeger ken, in Den Haag kwam. Op het hoofdbureau van politie Alexanderveld ontmoette ik hem. Mijn wagen werd bekeken, de nummers genoteerd en voor het verdere onderzoek nam hij een paar plaatjes van den wagen mede dure mascot tes, die niet tot de standaard-inrichting be hoorden en misschien bij de opsporing van de daders van dienst zouden zijn. Ik bleef met de politie in verbinding en hoewel het niet di rect kwam vast te staan, werd toch wel aan genomen, dat mijn Hörch van diefstal af komstig was. Daarop ben ik naar den gara gehouder te Rotterdam gegaan en hem de zaak voorgelegd. De garagehouder leek mij, aldus de heer Denis, geheel te goeder trouw. Hij wist van den diefstal niets af en had den wagen op normale wijze gekocht. Hij was echter bereid den auto voor 4000 terug te nemen, het geen hij dan ook deed. Mijn Lancia, ter waarde van 800, verspeelde ik er echter mee Enfin, ik had zes weken met de Hörch gere den en dat was dus eenige compensatie. Thans heb ik mij een nieuwe Hörch aange schaft. Bij het verdere onderzoek is, naar ik verneem, gebleken, dat de nummers van den gestolen Hörch vervalscht waren, terwijl de Hörch-fabriek in Duitschland vaststelde, dat de wagen in Berlijn gestolen was en toebe hoorde aan prins Sigvard van Zweden. Moeilijk opsporingswerk. Ge raffineerde dieven. De avontuurlijke rit, welken prins Sig vard's auto maakte, nadat de wagen te Ber lijn, waar hij vóór het Savoyhotel geparkeerd stond, gestolen was, en daarna in verschillen de handen overging, vestigt weer eens de aan dacht op de auto-diefstallen, te meer nu juist in Dusseldorp een aantal leden van een auto dievenbende gearresteerd is. Groot is het getal auto's, dat in Duitsch land gestolen wordt, en dan gewoonlijk naar ons land wordt gebracht, om verkocht te wor den. Meestal zijn de koopers te goeder trouw, als zij tegen een lagen prijs zulk een gestolen auto koopen. Evenwel is de kans groot, dat zij daarvan veel last ondervinden, want de belanghebbende verzekeringsmaatschappijen laten, in geval van opsporing, beslag op de ze wagens leggen. Het is dus voor koopers van tweede-handsche automobielen zaak de herkomst van de aangeboden wagens goed na te gaan. De autobeurzen, welke in ons land gehouden worden, werken het euvel van verkoop van gestolen auto's in de hand. Het expertise-bureau van ir. H. H. Scheur- holts en Tichelaar te Amsterdam, hetwelk zich voor de Duitsche verzekeringsmaatschap pijen o.m. belast met het opsporen van gesto len auto's, heeft aan de Tel. over dezen han del in gestolen auto's eenige merkwaardige mededeelingen verstrekt. Zoo u begrijpt, komen de nadeelen voor rekening der Duitsche verzekerings maatschappijen, want deze hebben voor de honderden in Duitschland gestolen auto's de schade-penningen te betalen. Deze maat schappijen nemen de rechten op de auto's dan over en stellen, zooals vanzelf spreekt, alles in het werk, om ze terug te krijgen. Met deze recherchediensten is ons bureau belast en wij hebben sedert de groote toeneming der dief stallen in dit jaar de opsporing in handen gehad van niet minder dan 1700 gestolen auto's. Wij krijgen de gegevens over de auto's welke in Duitschland verdwijnen, en meestal den weg naar ons land volgen, en publiceeren dan de gegevens en opvallende bijzonder heden van den auto. 's Morgens komt b.v. een bericht in en 's middags reeds gaan deze ge gevens de deur uit in 5000 exemplaren aan de 5000 garagehouders, die er ifl ons land zijn. Helaas hebben wij bij ons recherchewerk weinig medewerking der Nederlandsche poli- tie-autoriteiten, zoodat strafrechtelijk optre den veelal moeilijk is. Wij kunnen, als we zeker weten, dat een bepaalde auto de gesto- lene is, dezen per deurwaarder in beslag la ten nemen en ageeren dus slechts langs civiel- rechtelijken weg met alle bezwaren daaraan verbonden. Zoodra de circulaire, waarop de gegevens van een gestolen auto staan, bekend is, krij gen wij van tientallen garagehouders mede deelingen en vragen, of de bewuste wagen misschien bij hen is, want er wordt voor op sporing een belooning gegeven. Meestal zijn de motornummer er uit, of is er reeds aan den auto geknoeid, maar de ge heime, en den dief onbekende nummers op de onderdeelen en de eigenaardigheden kennen wij dan inmiddels via den leverancier. Wij hebben eens een aardig geval gehad van een gestolen auto. Wij wisten, waar hij stond en gingen eerst naar den oorspronke- lijken eigenaar, die inmiddels al een anderen auto had gekocht. Toen wij bij de bewuste garage kwamen, werden we er met een koe voet uit geslagen. Noodig is, dat ons opspo- ringspersoneel onbezoldigd rijksveldwachter is, en vooral, dat de minister van Justitie aan de politie opdracht geeft, meer medewerking te verleenen bij het in beslag nemen van een gestolen auto. Er ontbreekt op dit gebied een centrale recherche. De verzekeringsmaat schappijen hebben daar groot belang bij, al dus onze zegsman, evenals de bona fide handel en de importeurs in auto's, want de gestolen wagens verknoeien den prijs. Ongeveer 50 a 70 procent der gestolen wa gens in Duitschland komt naar Holland. Hoe meer ze van de eene hand in de andere over gaan, hoe meer onherkenbaar ze worden. Typeerend is het volgende geval. Iemand vertelt op de autobeurs, dat hij een bepaalden wagen wil hebben van een bepaalde kleur. De „handelaar" zegt er voor te zullen zor gen. Hij stelt zich in verbinding met een tus- schenpersoon in Berlijn, en weldra steelt deze er een in de Wilhelmstrasse, welke precies voldoet aan de wenschen van den aspirant- kooper. Deze tusschenpersoon brengt den be stolen wagen naar de grens, waar een ander lid der bende den auto met een nationaliteits- bewijs, vervalschte nummers en papieren over de grens brengt. Wij hebben thans een organisatie over het geheele land en door het snelle verzenden der opsporingsberichten worden de dieven voor zichtiger. Er gaat een preventieve werking van uit, want wij kennen de verdachte adres sen, zoodat het afzetgebied in Holland nu moeilijker wordt. Het wordt thans lastiger de wagens van de hand te doen, want ook de koopers worden gelukkig voorzichtiger. Naar schatting is tot dusver voor een waarde van 140.000 aan auto's, die gesto len zijn, opgespoord. Jammer is het, dat onze politie weinig ambitie heeft, ons behulpzaam te zijn. Wekelijks komen bij ons bureau ette lijke aangiften van diefstal binnen met ver zoek, de wagens in Holland op te sporen. On langs heeft Kriminal-sekretar Beumer, uit Kaldenbirchen, een onderzoek hier te lande ingesteld en in samenwerking met ons bureau een belangrijk aatal auto's opgespoord. Is er weinig tegen de diefstallen te doen? Soms is het publiek zorgeloos en de Ne derlandsche verzekeringsmaatschappijen be talen meestal niet meer uit, als blijkt, dat zorgeloosheid (openstaande portieren) de oorzaak is van den diefstal. Evenwel zijn motor- en andere sleuteltjes voor den be- roepsdief, die routine heeft en op de dure merken loert, geen bezwaar, om zijn slag te slaan. Op de autobeurzen aan de grens, ook in Utrecht en Noord-Brabant worden de in Duitschland gestolen auto's zoo gauw moge lijk van de hand gedaan voor den prijs, dien men er redelijk voor krijgen kan. Vooral de dure merken worden in Duitschland gestolen. Soms zijn ze in zooveel handen overgegaan, dat de oorspronkelijke dief niet meer te vin den is en de wagens, die gestolen zijn in Duitschland, staan openlijk op de autobeur zen te koop. Zooals ik u reeds zeide, aldus besloot onze zegsman, zijn de nieuwe eigenaren te goeder trouw. Ik ken een professor, doktoren en an deren, wier auto's wij als gestolen hebben kunnen identificeeren, maar de geheele transactie van den een op den ander was niet meer na te gaan. DE AANSLAG OP AÖENT BAAS TE DEN HAAG. Naar wij vernemen, heeft de rechtbank de gevangenhouding van den verdachte van B., die gearresteerd is in verband met den moordaanslag op den agent Baas op 20 Sept. bij de brug aan de Heerengracht te 's-Gra- venhage, met 30 dagen verlengd. HOOG WATER. Vijftig schapen verdronken. Tijdens een storm zijn Zondagnacht de gorzen buiten den Zeedijk te Herkingen on- dergeloopen. Ruim vijftig schapen van den landbouwer E. St prijk zijn op het Diederik- sche gors verdronken. VERMIST MEISJE GEVONDEN. Maandagnacht omstreeks 12 uur heeft de recherche in een perceel aan de Keizerstraat in Den Haag aangehouden de vermiste 17- jarige Alexandrina Peverelli. Tevens is m dit perceel aangehouden een 27-jarige koopman terzake van het onttrekken van genoemde minderjarige aan het ouderlijk gezag. VERKEERSONGEVALLEN. Op he trottoir aangereden. Maandagavond is op het Frederiksplein te Amsterdam een jongeman, die op het trottoir liep, aangereden door een auto Het bleek, dat de chauffeur, die het irottoir opreed, be schonken was. De jongeman is naar een ziekenhuis overgebracht. Zich laten voorttrekken. Te Diepenveen is de 9-jarige J Jonkman, die naast een vrachtauto fietste en zich daar aan vasthield, gevallen; de knaap kreeg een schedelbreuk en was dadelijk dood. Door de tram gedood. Hedenmorgen reed een motorrijder in de richting van de Meerwen'aan naar het IJ-veer te Amsterdam. Van den tegenoverge- stelden kant kwam een tramtrein van de N Z.-Hollandsche tramweg Mij. De jonge man reed tegen de tram op en verdween on der de baanschuiver. Levenloos werd hij on der de tram vandaan gehaald. SMOKKELARIJ. Als een bewijs, hoe sterk de smokkelhandel in margarine in den Gelderschen Achterhoek is toegenomen, moge dienen, dat in de grens plaatsen de bona fide margarinehandel van 50 tot 100 pCt. van zijn debiet heeft ver loren. BRAND. Een smeulende sigaret de oorzaak Een felle brand heeft hedenochtend ge woed in het „Deutsche-Madchen Heim" aan de Vlamingstraat—hoek Raamstraat te Den Haag. De zolder étage, die evenals de daaronder ge-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9