Stad m OmyeowQ Tuimeltje en Kruimeltje in het Kabouterland. PzaMHciaat Tlieuuxs WIJK AAN DUIN. DE NOORD-HOLLANDSCHE TRAM. Laaste baanvak der Noord-Hol- landsche tram geëlectrificeerd. Londensch aanteekenboek Reductie te verleenen op grondrenten, wel ke drukken op vaste eigendommen en waar mede bij den aankoop rekening is gehouden en b v gelijk te stellen is met hvpotheek, zou beteekenen ont'asten van den eigendom en on dit terrein beweegt zich de steunverlee ning niet. In de commissie is de vraag gesteld of op dezen post niet zou zijn te bezuinigen door aan den wegwerker die door overdracht van e»n gedeelte der wegen van een deel van ziin werk is ontlast, mede een deel van schoon honden der scholen en het gymnastieklokaal op te dranen. B. en W. zullen zeer zeker rekening hou den met het gevoelen der commissie, dorh meenen te moeten ontraden dit nu reeds vast te leggen en wenschen eerst af te wachter hoe de werkzaamheden straks na gedeeltelij ke ontlasting door overdracht van een ge deel te der wegen zich doen aanzien. De commissie zag gaarne oo dezen post niet de in die mate voorgeste'de verminde ring toegenast, doch het subsidie van volks- onderw s bepaald op 200 en het subsidi3 voor de reisjes der leerlingen van de school voor U. L. O. bepaald op 125 terwijl de commissie het op prijs zal stellen dat er po gingen worden aangewend bij de buitenge meenten om een bijdrage in die kosten voor kinderen uit hun gemeente. Met verhoogfng der subsidiebedragen voor schoolreisjes kunnen B. en W. zich vereeni- gen. Het vragen van bijdragen in de kosten van schoolreisjes voor de U. L. O.-leerlingen aan de buitengemeenten meenen zij echter te moe ten ontraden. In de commissie werden aanvankelijk be zwaren geopoerd tegen dezen post, doch waar elk geval afzonderlijk door den Raad zal worden beoordeeld, wordt deze post ge h^ndhaafd. Daaruit mag echter niet worden afgeleid dat meerdere leden der commissie daardoor hun beginsel om geen uitgaven voor het bezoeken van bijzondere scholen toe te staan pri's geven, doch dezen post al leen wenschen beschouwd te zien. om voor het geval de gemeente tot dergelijke uitgaven genoodzaakt wordt, gelden beschikbaar te hebben. B. en W. hebben met belangstelling ken nis genomen van het gevoelen der commissie De begrooting van het Algemeen Burger ink Armbestuur en de begrooting der Gas fabriek. hebben geen aanleiding gegeven tot het maken van onmerkingen. Voorgesteld wordt de gemeentebegrootiiig •vast te stele'n: gewone dienst in ontvang op 102.ft93.65. in uitgaaf op 102 693 65. Kapitaa'dienst in ontvang op 26.513.11, jn nitgaaf op 26.513.11. De begrooting van het Algemeen Burger lek Armbestuur goed te keuren in ontvang op f 12.742.73, in uitgaaf 12 742 73. De begrooting der Gasfabriek goed te keuren: gew. dienst in ontvang ƒ48.348 36, in uitgaaf oo 48.348.36. Kapitaaldienst in ontvang op 22.697, in uitgaaf op 22.697. Aldus ebsloten en de commissie bedankt voor haar onderhoud. Beschikking op verzoeken om sub sidie. Op diverse verzoeken om subsidie werd gunstig beschikt. Een verzoek van de afd. Alkmaar van het Ned. Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen om subsidie. B. en W. stellen voor op het verzoek af wijzend te beschikken. Aldus besloten. De heer van Wijk wenschte beschouwd t: worden als tegenstemmer. Adhaesiebetuiging volgde tegen opheffing Arrondissementsrechtbank te Alkmaar Adhaesie werd betuigd tegen opheffing kantongerecht te Schagen. Disirietsschoolartsendienst, In de laatste iaren worden regelmatige po* gingen aangewend om te komen tot een Dis- trictsschoolartsendienst. waarvoor dan ten slotte deze gemeente zou komen te behooren tot het district Hoorn. De opzet daarvoor, zich uitstrekkende tot een groot aantal gemeenten, waarin plaats zou zijn voor 2 schoolartsen, kon geen door* gang vinden wegens onvoldoende deelname Het gemeentebestuur van Hoorn meent echter dat met die gemeenten die zich hadden beleid verklaard, met die gemeenten, die hun houding nog niet definitief hadden bepaald, een district te kunnen vormen, waarin een zoodanigen dienst mogelijk is. ais met één schoolarts genoegen wordt genomen Sluit 'ook Winkel daarbij aan. dan zullen de kosten vermoedelijk f 220 per jaar bedragen. B. en W. méenen. dat hoe sympathiek zij ook staan tegenover de instelling van dit in stituut. de toestand thans niet van dien aarC is om de gemeente weder te verbinden voor een jaarlijksche uitgaven van f 220 en steden voor alsnog niet tot deelname over te gaan. Aldus besloten, f Rondvraag. De heer Dekker klaagde over een Inwoner, die zich zonderling gedraagt, door geheel on gekleed te verschijnen. Het is z.i. noodig, dat deze wordt opgeborgen. De voorzitter zegde een 'rnstig ondetzoek toe. Daarna sluiting. DE AFSLUITING EN DROOGLEG GING DER ZUIDERZEE. Ononderbroken voortgezette inpoldering gevraagd. Het Bestuur van de Zuiderzeevereeni* ging heeft eenigen tijd geleden een com missie ingesteld, welke op zijn verzoek onderzocht beeft of het, mede gelet op dar financieelen toestand des lands, den toestand onzer plattelandsbevolking en de waarschijnlijke kosten van nieuwe ir.potderingen, gewenscht is, de droog legging van het IJselmeer voort te zet ter Deze commissie bestond uit de heb reu prof. mr D van Blom te Leiden, Th Ligthart te 's Gravenhage, ir. A. Plate te Rotterdam, dr. N ter Veen te \m- slerdam, prof. ir. M F Visser te Wage- niugen en drc. M Th. Heisterkamp, se cretaris der commissie Deze commissie heeft thans verslag uitgebracht en bet dagelijksch bestuur der Zuiderzeevereeniging heeft dit ver slag bij den minister van waterstaat in gediend 1'e conclusies van het verslag geven hot bestuur van de Zuiderzeever eeniging de vrijheid den minister na men* de Zuiderzeevereeniging te verzoe ken te willen besluiten tot een ononder broken voortzetting van de inpoldering der ateeslotx Zuiderzee. In het verslag van de commissie zegt deze, in verband met het feit dat de er- geering bij de begrooting van het Zui- derzeefonds voor 1933 geen gelden heeft uitgetrokken voor de verdere inpolde ring. daar dt kosten per hectare in ver gelijking met de waarde van den grond te hoog zijn, dat zij weigert de bedijking van de Wieringermeer omdat de daar aan besteede kosten de tegenwoordige koopwaarde belangrijk overttreffen, als een verlies voor ons land te beschou wen. Een dergelijke bedijking brengt zocveele onmeetbare moeilijk in geld uit te drukken voordeelen met zich, dat het belang daarvan verre kan gaan boven het als „verlies" gekwalificeerde bedrag. Nu kan men de vraag stellen: waartoe is het noodig midden in een zware cri sis een dergelijke bedijking te onderne men en waarom stelt men dit niet uit tot betere tijden? De commissie antwoordt hierop, dat wij ons thans bevinden in een laagcon junctuur en dat het te verwachten is dat het prijsniveau zich in de toekomst in stijgende richting zal bewegen, of schoon het zeer wel mogelijk is, dat de prijzen aanvankelijk nog verder zullen dalen. Men is in het algemeen geneigd groote werken aan te vangen in een pe riode van hoog-conjuctuur, doch deze neiging is meer psychologisch dan eco nomisch gefundeerd; immers juist, wan neer men aanvangt in de baisse kan men van het lage prijsniveau profijt trekken, eischt het werk dus geringer financieel offer, terwijl men dan bovendien bij het opgaan der conjunctuur gereed is den economischen expansiedrang op te van gen en aldus aan een te verwachten grootere vraag naar land te voldoen. Dergelijke groote werken moeten in tijden van malaise worden begonnen, omdat ze een der beste objecten tot be strijding der werkloosheid vormen. Bij doorgaan van het werk kan worden ge bruik gemaakt van de aanwezigheid van een op dit bedijkingswerk volkomen ingesteld corps van ambtenaren, aanne mers en werklieden, met alle daartoe speciaal geconstrueerde werktuigen ter waarde van tientallen van millioenen, waardoor het juist thans mogelijk moet zijn een dergelijk werk met wederzijds voldoende kennis van zaken geheel of in gedeelten goedkoop aan te besteden. De commissie bespreekt in haar ver slag verder de demografische beteekenis van de drooglegging en de wijze van financiering van het werk. BERGEN. De heeren Joh. en Jac. Brcersma, aanne mers alhier, hadden aan de Tweede Kamer een adres gestuurd, houdende verzoek de sa menstelling van eene commissie van advies te Willen bevotderen, dan wél dat zij alsnog worden aangesproken voor de uitgaven, die de door hen aangenomen werken ten slotte meer vorderden dan het bedrag, waarvoor hun die werken oorspronkelijk werden opge dragen. De commissie, in wier handen zijn gesteld de inlichtingen van den minister van water- staat op dit adres, is van meening, dat geen nieuwe gezichtspunten zijn geopend. Zij stelt de Kamer derhalve voor, den minister dank te zeggen voor de inlichtingen, die hij heeft gegeven. AKERSLOOT. De verkooping van het huis, winkel, smederij en erf van C. Zijp, op 29 dezer, beeft in opbod opgebracht f 3000 en is bij afslag gemijnd op 1000 totaal 4000. Gemijnd door den heer P Kuiper als ge machtigde van den hypotheekhouder. Alhier aan den Noorderwijkweg is van nacht na een hevig lijden de 17-jarige dochter van het schoolhoofd Runia aan bloedvergifti ging overleden. Enkele dagen geleden had zij een puistje aan haar lip stukgekrabt. waardoor het v*r- giftigingsproces ontstond. Vreugde heerschte gister in Waterland! Van vele dorpswoningen, gelegen aan de tramlijn van de Noord-Zuidhollandsche Tramweg Maatschappij wapperde de drie kleur. Een groot aantal menschen, vooral te Edam en Volendam, was op de been, de dorpspolitie surveilleerde 'in groot tenue en droeg met haar opgepoetste helmen en lange sleepsabels niet weinig tot de feeststemming bij. De schooljeugd had vrijaf. Er was feest. Immers, de N.Z.H.T.M. ging het laatste baanvak van haar tramnet benoorden het IJ, de lijn Monnikendam—Edam—Volendam, welker electrificatie dezer dagen was vol tooid, met eenige plechtigheid in gebruik ne men. Daartoe waren ruim lio genoodigden burgemeesters, wethouders, raadsleden van tal van Waterlandsche gemeenten, inge nieurs, vertegenwoordigers van den minister van waterstaat en van den den commissaris der koningin in Noordholland en ve e ande- j®5 .—-.Per extratram, welke met vlaggen feestelijk was versierd, naar Edam gekomen waar jij in het fraaie 17e eeuwsche raadhuis nadat N'eerland'a oudste carillon van den itteresken klokketoren met vrooiijke tonen en een welkom had toegezongen a'ler- eerst werden toegesproken door den burge meester van Edam, den heer Th. C. P M. Kolfschoten. Deze bracht hulde aan d< directie van de N.Z.H.T M., die thans Edam en Volendam uit hun isolement heeft verlost en sprak de beste wenschen uit voor de nleu we lijn. De heer W. J. Burgersdijk, directeur van genoemde maatschappij, dankte op zijn beurt voor de feestelijkheden, die men rondom deze opening had georganiseerd en sprak de hoop uit, dat de samenwerking tusschen de maat schappij en de gemeente Edam moge leiden tot vermeerdering van beider bloei en ver grooting van de welvaart der geheele streek. Nadat versnaperingen waren rondgediend, begaf het gezelschap zich naar de Groote kerk, welke momenteel wordt gerestaureerd, waar het werd rondgeleid door den restau- rateurijarchited A. A. Kok. Vooral de prach tig gerestaureerde kerkramen, welke gedeelte lijk gereed zijn, en welker restauratie wordt uitgevoerd door den heer W. Bogtman uit Haarlem, waren een voorwerp van algemeene bewondering. Daarop begaf men zich naar Volendam, waar de geheele bevolking te hoop was geloopen om getuige te zijn van de aan komst van de eerste nieuwe tram. Met het Volendamsche muziekcorps voorop ging het in gezwinden pas naar hotel Spaander, waar den deelnemers aan deze feestelijke excursie een thee en een maaltijd werden aangeboden De IJselmeer-bot liet zich evengoed smaken als de Zuiderzee-dito van voorheen! Tijdens het diner werd o.a. het woord gevoerd door burgemeester Kolfschoten, den heer Silver- gieter Hoogstadt namens den minister van waterfstaat, mr. J. B. Stufkens namens het provinciaal bestuur, burgemeester Drost van Kwadijk, Middeüe en Warder en den heer Petersen van de N.V. van Spoor- en Tram wepper8oneel. welke allen de directie van de N.Z.H.T.M. lof toezwaaide van de totstand koming der electrische tram. Tenslotte dankte de heer Burgersdijk nog maals voor de aangename samenwerking met de autoriteiten. Om half acht werd de terugtocht door het gezelschap aanvaard. (Van onzen correspondent). Engeland en zijn schuld aan Amerika. Engeland is niet in de stemming om zich neer te leggen bij de beslissing van Hoover dat de betaling van oorlogsschuld op 15 De cember moet worden hervat met de betaling van een termijn, ongeveer 29 000000 pond sterling, aan rente en aflossing. Het kon van het alsnog trotsche Albron worden verwacht dat het door zijn meest invloedrijke pers ter stond zou laten weten dat het niet in ge breke zou blijven indien Amerika op betaling zou staan. Engeland had nog nooit een con tract gebroken en het zou dit ook thans niet doen. Toen de oud-kanselier van de Schat kist, sir Robert Home, in het Lagerhuis den dag waarop Hoover's beslissing bekend was geworden, uitriep, dat aan Engeland's beta lingsplicht niet kon worden getwijfeld, werd dit met gejuich ontvangen. De beste, de meest invloedrijke Britten en hun pers lieten on dubbelzinnig blijken dat zij zich bewust waren van hun credietwaardigheid en dat geen wereldsche krachten hen zouden kunnen bewegen wanbetalers te worden. Het Ameri- kaansche besluit kwam voor de meesten als een onaangename verrassing. Hoewel tevoren uit Amerikaansche berichten kon worden op gemaakt, dat de zinnen er niet stonden, naar respijt was was toch de tamelijk nadrukke lijke officieele weigering om het Britsche verzoek in overweging te nemen niet ver wacht. Neville Chamberlain zeil, die de beste voorlichting moest hebben en de positie het best moest kennen, had luttele uren voordat Hoover's standpunt wereldkundig werd ge maakt, nog in de City een rede gehouden, waarin hij te kennen had gegeven dat naar zijn oordeel de Amerikaansche regeering aan de „alleszins redelijke voorstellen van Groot-Brittannië op een of andere wijze te gemoet zou komen. Wel een bewijs hoe wei nig men het karakter van het Amerikaansche antwoord vermoedde. Het commentaar, dat losbrak, kan worden samengevat in deze woorden: Wij zullen be talen als het moet, maar voor de gevolgen kunnen wij niet instaan Toen later de offi cieele bevestiging kwam van de Amerikaan sche houding, in de antwoord-nota, bleek dat de gelegenheid tot verder overleg was open gelaten. De lezing, welke van den inhoud van de antwoord nota werd gegeven (de inhoud werd niet bekend gemaakt), was dat Amerika betaling zou eischen „indien verdere voor lichting en opheldering achterwege bleven". In de nieuwe nota, welke Engeland zeker met bekwamen spoed want de tijd dringt over den Atlantischen Oceaan zal telegra- pheeren, zal duidelijk moeten worden ge maakt op welke gronden hervatting der schuldbetalingen moet worden opgeschort. Die gronden moeten Hoover even goed be kend zijn als ieder ander. En daarom mag men misschien aan die gelegenheid tot verder overleg, welke de Amerikaansche nota ver schaft in de hierboven aangehaalde woorden, niet te veel waarde hechten. Amerika weet even goed als Europa, dat de omstandighe den, welke leidden tot het Hoovermoratorium, eerder verergerd dan verbeterd zijn en dat deswege hervatting van betaling hevige fi- nancieele en economische ontwrichting ten gevolge zal hebben. Hoover en Roosevelt en alle deskundigen in Amerika weten dat de, volgens Churchill voorbarige, overeenkomsi van Lausanne. welke een «,nde maakte aao herstel- of schadevergoedingbt talingen, tot stand kwam op de stilzwijgende voorwaarde, dat Amerika zou aflaten zijn pond vleesch te eischen. Europa heeft daar in Lausanne een verschrikkelijke last van zich af gewenteld, waardoor althans een begin van opluchting is ontstaan. Amerika weet het en weet ook dat Europa dreigt neer te storten indien het dien last weer op de schouders moet nemen, hetgeen men oordeele slechts naar de hou ding van Frankrijk onvermijdelijk zou zijn indien Washington bleef volharden in haar eisch. Indien Engeland moet betalen, zal het dit alleen kunnen doen in goud. Het effect er van kan ook Hoover voorzien De internatio nale geldmarkt moet er door in een chaoti- schen toestand raken. Al deze „voorlichting en opheldering" moet Amerika al hebben en nog meer, dat hier niet allen allemaal kan worden gereleveerd. Indien men ze mocht hebben vergeten, heeft de eerste Britsche no ta, welke om uitstel vroeg, er reeds aan her innerd. Een tweede nota kan slechts nadruk kelijker en misschien wat uitvoeriger uitleg gen hoe Europa zou lijden en hoe Amerika zelf mee zou lijden en a^t oorlogsschuld niet kan worden betaald zonder evenveel kwaad te doen aan het land dat ontvangt als aan het land dat betaalt. Eenige kranten hebben boudweg geschre ven dat Engeland niet zal betalen Zij be doelen klaarblijkelijk er niet mee dat Enge land eenvoudig in gebreke zal blijven, maar dat de tweede nota uit Londen in staat zal zijn in de Amerikaansche hersenen het onaf wendbaar feit te doen doordringen, dat niet betalen de eenige uitweg is Dit moet nog worden afgewacht. Hoover heeft in zijn nota geschreven dat hij van meening is, dat de Europeesche debiteuren tot betalen in staat zijn. Het Congres, dat de in schuldenkwestie niet of slecht voorgelichte Amerikaansche na tie politiek vertegenwoordigt, spreekt met den mond dier onwetenden, wier eenvoudige gedachtengang is dat aangegane schuld moet worden afgelost en dat Europa meer geld heeft dan het voorwendt te hebben, ge tuige de bewapening tot de tanden, welke deze Oude Wereld te zien geeft. Het Con gres wenscht geen verband te zien tusschen de oorlogsschuld en herstelbetalingen. Voor Europa zijn ze een en ondeelbaar geworden, HET EVANGELIE IN RUSLAND IN VERDRUKKINO. Groot was gisteravond de belangstelling voor de lichtbeeldenlezing in Waakt en Bidt, gehouden door den Zendings-lnspector A c h e n b a c h uit Wernigerode. Hij werd na gemeenschappelijk gezang en gebed, waarin de heer N. van dePoll voorging, door dezen met een enkel woord ingeleid en begon dan bij tal van foto's en kiekjes te vertellen van het groote Rusland met zijn 167 volksstammen. Van vele dezer deelde hij tal van bijzonderheden mede en de spreker vond gelegenheid te over om te ver tellen van de verdrukking en vervolging, die allen wordt aangedaan, die gelooven aan het evangelie en het kruis. De Tsieka, de po litieke politie, itrijdt met alle middelen tegen eiken godsdienst en wreed zijn de straffen die opgelegd worden aan de geloovigen. Zij wor den in een gloeiend verwarmde cel gebracht en daarna in 'n ijskoude, om vervolgens (in den nacht) voor de rechtbank te worden ge sleept, waar het vonnis geveld wordt over hun misdaad, die bestaat in het gelooven aan God en dat vonnis luidt dan: verban ning naar de oerwouden van Siberië of de on herbergzame oorden van Noord-Rusland, waar hard moet worden gewerkt onder de ongunstigste omstandigheden: barre kou en slechte voeding en kleeding, terwijl boven dien alle bezittingen dezer lieden worden onteigend ten bate van den staat en de over blijvende familieleden alle rechten verliezen en dus verstoken zijn van broodkaarten enz. Welk een armzalig leven zij dan leiden is niet te beschrijven. De spreker, die zelf in Rusland geweest is en tal van mededeelingen kreeg uit dat land, liet vele foto's zien, welke betrekking hebben op een en ander en vertelde dan daarbij in sobere woorden sober omdat de platen en beelden voldoende voor zichzelf spra ken. Mededeelingen werden gegeven over ge loofsvervolgingen ook in het oude Rusland. Zeker, ook toen werd om der wille van het geloof veel geleden, maar ondanks dat breid de het zich toch zeer sterk uit, dank zij de of fervaardigheid van honderden lieden, die zelfs bereid waren goed en bloed te offeren voor het hun heilig geworden christendom. In den tegenwoordigen tijd echter wordt de strijd tegen eiken godsdienst zóó intensief gestreden, dat er aan verbreiding van geloof niet is te denken Hoe deze strijd worat ge voerd door middel van woord en geschrift (en vooral door platen en teekeningen) werd door den spreker aangetoond aan de hand van foto's, die meermalen eer. slechts half onderdrukt afgrijzen aan de vergadering voor de Amerikanen zijn ze twee gansrh lifV onTeüjksoortige eenheden De fatale datum ligt nog eenige weken i de toekomst. Die weken zullen zeer zev worden gebruikt voor verder heen en w«!r gepraat. Engeland zal naar 't zich thaiT laat aanzien, blijven tegenstribbelen m ziet er niet naar uit dat het den raad v den reeds genoemden sir Robert Horne 1 opvo'gen en de gouddekking, welke nog papieren geld in de gewelven van de Ra f van Engeland ligt, voor een deel zal a wenden voor betaling en tevens zal nan" gaan tot lichte inflatie om het volume geldcirculatie in stand te houden. Horrv^'1 van meening dat van twee kwaden jJ 's breke blijven en betalen in goud ste, hoewel erg, het minst erge is p)f reaa*' ring wil noch het een noch het ander het stigma van wanbetaling on;gaan wn" Amerikaansche regeering te doen inzie» j zij het onmogelijke eischt zoodat eisch zal intrekken. 11 h«" Ter verdere opheldering van den Wj kan nog het volgende dienen. Zes EUr!^ sche landen moeten aan Amerika ooriSJ!" schuld beta'en in rente en aflossing Het Engeland, Frankrijk, Italië, Tsjecho-Slow» kije, België en Polen. De zedelijke verpüch" ting tot betaling, ongeacht de overeenkomst van Lausanne, die herstel- aan schuldbeta- ling verbond, wordt blijkbaar alleen door Engeland gevoeld. Engeland moet ook ven*, weg de grootste bedragen offeren De beta lingen, welke op 15 December zouden moe ten geschieden, zijn aan rente in millioenen dollars: 65.5 (Engeland), 19.2 (Frankrijk! 1.2 (Italië), 16 (Tsjecho-Slowakije), 2 2 (België), 3 (Polen); Engeland moet op den zelfden dag bovendien 30 000.000 dollar aan hoofdsom betalen. Polen 1 300.000 en de an dere landen niets. Engeland moet dus zoowat vijf maal zoo veel opbrengen als Frankrijk, dat niet voor- nmens is te betalen op grond van het feit, dat het geen schadevergoeding van Duitschland meer krijgt. Engeland heeft indertijd met royaal gebaar het grootste deel van oorlogs- schuld, welke Frankrijk en de andere gealli eerden bij dat land hadden kwijtgescholden De openbare meening in Engeland zou het niet gemakkelijk verdragen, indien Frankrijk zich aan zijn betalingen aan Amerika kon onttrekken, terwijl Engeland zou moeten bloeden. ontlokten. Kerken worden afgebroken of voor doeleinden gebezigd, waarvoor zij niet ge bouwd werden en op elk terrein werkt de bond van godloozen, in het huisgezin zoo wel als in den staat, zoodat het leven voor de geloovigen wel benauwend ia. Maar on danks alle ellende en nood van thans was de heer Achenbach sterk overtuigd van een be tere toekomst en daarom vroeg hij dringend financieelen steun, het eenige wat West- Europa in dezen kan doen Hij legde er den nadruk op, dat men in Rusland thans onder vindt de gevolgen van een prijs geven van Gods Woord en zei, dat een nieuwe maat schappij niet noodig is, maar nieuwe gedach ten, nieuwe menschen. die bereid zijn te of feren voor hun geloof, menschen d e inder daad belijdende christenen ziin. Als West- Europa zijn zending opgeeft, zal het werk der godloozen ook naar onze streken over slaan en steeds meer slachtoffers maken. De in het Duitsch uitgesproken rede was gesplitst in drie afdeelingen, van welke de eerste twee door den heer C. Knaap en de derde door den heer G. C. Dun werden ver taald. Ds. H. J. Hak sprak aan het slot van den avond nog een kort woord, waarin hij wees op het groote gevaar, dat ook hier dreigt door de propaganda voor godloosheid in Rusland, het land met een zesde deel der be volking van de geheele wereld. Hij hoopte dat het werk van Herr Achenbach rijk geze gend moge worden. Na dankzegging, waarin ds. Hak voorging werd op diens verzoek staande gezongen het bekende lied: „Een vaste bureht is onze God", waarop de bijeenkomst uiteenging. SPIRITISTEN VEREENIGINO „HARMON1A". De afdeeling Alkmaar der Vereeniging van Spiritisten „Harraoma" hield gisteravond een lezing in haar gebouw aan de Nieuwesloot. Het bezoek was niet groot, toen de voorzitter de vergadering opende en den heer Theunisse uit Overveen inleidde. De heer Theunisse, die tot onderwerp had gekozen „Het spiritisme en de bijbel", begon mede te deelen, dat hij zijn lezing met een zekeren schroom had neergeschreven, omdat daarin 2 begrippen behandeld werden, die men gewoonlijk als lijnrecht over elkaar staand en stellingnemend beschouwt, en stelde zich voor aan de hand van overWtf®^ materiaal zijn gehoor bij te brengen- spiritisme en bijbel in den grond precies net- zelfde zijn. Allereerst gaf spr. een goed en duitw, volgen overzicht van het ontstaan van bijbel: een geschiedkundig boek dat o voorvallen uit den ouden tijd memoreer#' dat de in het O. T. genoemde figuren menschen dikwijls niet zooveel beteekflDdö, 2S? Mu kwamtoevallig .en and^I onderwijzer eens nw de stoute kabouters kijken en de twee meesters gingen prettig samen staan praten. Van d.e gelegenheid maakte kikker Kerel gebruik om een groote kom met goudvischjes ineens op t« slikken. Zijn buik zwol geweldig op en de kaboutertjes zaten vol spanning af te wachten wat ar gebeuren ging, 28b. Toen de andere meester wegging, moesten kikker Kar®' en Tuimeltje voor de klas komen staan. Maar toen kikker Ka- rel lachte, ging «ijn buik zoo op en neer, dat er ineens ®en vischje uit zijn mond kwam springen. Het kwam recht op den onderwijzer aan en de beele klas had ZQo'n pleiaier, dat d» meester geen raad meer wist en de kabouterbaas ging halen-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 6