DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 7 St. Hicolaas-gesciienkeii. "Dageiijksch Overzicht ^Buitenland föümmtand PI RITUS Fa. VAN JDER HORST No. 285 Vrijdag 2 December 1932 134e Jaargang de moordenaar uit frankfurt gearresteerd. de britsche antwoordnota te washington overhandigd. william ross ter dood veroordeeld. vijf mijnwerkers door ontploffing gedood. de verkeersstaking in athene nieuwe burgeroorlog in de chineesche provincie szetschwan. sovjetambtenaar te stockholm gearresteerd. hoe serven. kroaten en slowenen feest vieren. wolkbreuk boven toscane. KUNSTHANDEL Langestraat 21 lelefoon 475 ALKMAARS CHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. hancc door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote conti a.!en rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieten iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit drie bladen. DE KABINETSCRISIS IN DUITSCHLAND. Heeft nu weer von Papen een kans? Afwachten! Het laatste bericht, dat wij gisteren uit Berlijn ontvingen, vermeldde, dat von Schlei- cher rijkskanselier zou worden en een rijks- regeering zou vormen. Dat beteekende dus, dat de regeeringscrisis in Duitschland spoe dig opgelost zou zijn. Wij hebben echter al zooveel verrassingen uit het land van onze Oostelijke buren ge kregen, dat een nieuwe er wel bij kon. En "deze is gekomen: von Schleicher is nog al tijd geen rijkskanselier en von Schleicher heeft nog steeds geen nieuwe regeering ge vormd! Nu weer heet het, dat vandaag de beslissing zai vallen en de Berlijnsche bla den verwachten, datvon Papen opnieuw rijkskanselier zal worden. De „Germania" schrijft in dit verband o.a., dat de uiterlijke aanleiding tot het feit, dat ce oplossing-von Schleicher op het laatste oogenblik nog ten val is gebracht doordat zijn laatste poging om de nationaal-socialis- ten te winnen voor een wapenstilstand mis lukt is. Dit te constateeren is echter lans* niet voldoende om een ontwikkeling te rechtvaar digen, die de crisis, ondanks alle uitingen van ongerustheid, toch nog gekregen heeft. Een kabinet-von Schleicher zou in ieder geval een betere kans hebben gehad de poli tieke problemen van de naaste toekomst op te lossen dan van welk ander kabinet ook kon worden verwacht. Wanneer echter de beslis sing zoo zal uitvallen, als helaas onvermij delijk schijnt, kan men de verdere politiek.7 ontwikkeling slechts met de grootste scepsis tegemoet zien. J De „Vossische Zeitung" verwacht ook een terugkeer van von Papen, maar meent, dat verrassingen nog mogelijk zijn. De „D.A.Z." vermeldt eveneens een ver rassende keer in de regeeringscrisis, waart; door men thans weer hoofdzakelijk schijnt te wilen terugkeeren tot de oude regeering, die slechts in enkele afdeelingen zal worden ver anderd. Men verwacht echter dat dan eenige op den voorgrond tredende leden hun functie ter beschikking zullen stellen, o.a. dr. Bracht. De „Boersenzeitung" begrijpt niet hoe men in de kringen rond Hindenburg zoo hardnek kig kan vasthouden an het alternatief von Papen of von Schleicher. Het risico, gelegen in een wederbenoemen van von Papen is niet minder geworden. Met nadruk vraagt het blad, of het dan niet beter zou zijn naar een derde mogelijkheid te zoeken tot een oplos sing te komen. Volgens de „Boerzenkurier" verluidt, dat bij de onderhandelingen over de vorming van een regeering ook de kwestie van plaats vervanging van den rijkspresident ter sprake is gebracht. Het is opmerkelijk, aldus het blad, dat Hindenburg zelf rekening gehou den heeft met een „voortijdig einde van het presidentschap". In een dergelijk geval wordt de rijkspresident allereerst door den rijkskan selier vertegenwoordigd. Wanneer in een dergelijk geval de verte genwoordiger van een partij, wier streven naar dictatuur en naar eenzijdige partijheer schappij klaar blijken, als rijkskanselier het opperbeel zou krijgen als plaatsvervangend rijkspresident, zouden daaruit groote politie ke gevaren kunnen ontstaan. Er is daarom overwogen, of men niet uit voorzorg reeds thans een wet in het leven moest roepen, waarbij bepaald wordt, dat, evenals dit bij den dood van den eersten rijkspresident ge schiedde, de plaatsvervanging van den rijks president geschieden zal door den president van het rijksgerechtshof. „D.A.Z." meldt dat het voortduren van de kabinetscrisis er toe heeft geleid, dat een groot aantal brieven en telegrammen tot den rijkspresident zijn gericht, waarin er op wordt aangedrongen toch een beslissing te nemen. De eigenlijke moeilijkheden spruiten voort uit kwesties betreffende de krachtsver houding binnen de rijksinstanties. Het blad betwijfelt of de bedoeling het rijksweerminis- terie bij een kanselierschap van von Schlei cher slechts commissoriaal te doen regeeren de toestemming heeft gevonden van de op perste rijksinstantie. Parallel met de bespre kingen van den rijksweerminister heeft rijks kanselier von Papen een aantal onderhande lingen gevoerd met betrekking tot de recon structie van het kabinet, welke verband hou den met een eventueelen terugkeer van het voormalige presidentieele kabinet Te dien einde zijn ook besprekingen gevoerd met den Stahlhelm, waarbij de gedachte den leider van den Stahlhelm Seldte den post van vice- kanselier in het kabinet-von Papen aan te b:eden een belangrijke rol heeft bespeeld. (Anderzijds wordt overigens gesproken van een rijkscommissariaat voor werkverschaf fing ten behoeve van Seldte.) Bij de sociaal- politieke onderhandelingen der laatste dagen heeft voorts het stakingsprobleem een groote rol gespeeld. Ook de met de nationaal-socia- listen gevoerde besprekingen hebben voor een groot deel deze kwestie betroffen- DE REGEERINGSCRISIS IN DUITSCHLAND. Von Schleicher toch rijkskan selier? Officieel wordt medegedeeld, dat rijkspre sident von Hindenburg generaal von Schlei cher heden heeft belast met de vorming van een nieuwe rijksregeering. Von Schleicher heeft de opdracht aanvaardt. ZEVEN COMMUNISTEN GEARRES TEERD. Een geheime vergadering van leden der K P. D. is door politiebeambten te Stemha gen gesloten. Eenige deelnemers aan de bij eenkomst hebben toegegeven dat het doel was leden der partij onderricht te geven in het gebruik van vuurwapenen. Zeven personen zijn gearresteerd wegens voorbereiding tot hoogverraad. HITLER IN THURINGEN. Gisteravond is een demonstratie ge houden te Greiz door de nationaal-soci- alisten, met betrekking tot de a.s. ge meenteraadsverkiezingen. Adolf Hitier heeft hier persoonlijk het woord ge voerd, waarbij hij ongeveer een half uur sprak. Hij behandelde de principi- eele kwestie van zijn afwijzende hou ding in de aangelegenheid van zijn toetreden tot de rijksregeering. Hij wek te zijn hoorders op bij deze gemeente raadsverkiezingen niet alleen te den ken aan de eigen kleine gemeente, maar aan de groote Duitsche zaak. In Altenburg voerde Hitier het woord voor een vergadering van ongeveer 20.000 personen. Hij zette uiteen, dat hij de gemeentepolitiek alleen dan voor vruchtbaar hield, wanneer er een vruchtbare rijkspolitiek aan vooraf- «irig. Velen hebben niet begrepen, waarom hij op 13 Augustus niet in de regeering zitting had genomen. Thans zou men het hoofd schudden, wanneer hij het wel had gedaan. Het nat.-socia lisme is de eenige basis waarop een nieuw rijk kan worden opgebouwd. In gaande op de stakingen in Berlijn en West-Duitschland verklaarde hij, dat hij niet voor de staking was, maar wel bezorgd was voor het leven van de ar beiders. De onderhandelingen in Berlijn heb ben alleen ten doel gehad de N. S. D. A. P. in het ongelijk te stellen en hem zelf in een val te lokken. Men moet niet gelooven, dat hij in den val loopen zal. Voor de eerstvolgende tijd kan niets anders worden verwacht dan de voort zetting van den strijd. Hij, als fanati cus wil zijn doel bereiken. Nog heden is hij op ieder oogenblik bereid de verant woordelijkheid op zich te nemen, maar, wanneer men dat niet wil, is hij ook be reid tot den strijd. Wilhelm Knirsch de verdachte van den Donderdagmiddag te Frankfort a.d. Main in de woning van den wissellooper Hofmann gepleegden roofmoord, is Donderdagavond te Wiesbaden ten huize van een vriend gearres teerd. 260 STEMMEN MEERDERHEID VOOR HERRIOT. Debatten over schulden verdaagd. Gisteravond laat is in de Fransche Ka mer de kwestie der Fransch-Amerikaansche schulden behandeld, met betrekking waartoe de rechtsche afgevaardigde Marin een ver zoek tot onmiddellijke behandeling had ge daan. Dit werd door de regeering bestreden. Herriot verklaarde zich bereid op 9 Decem ber voor de kamer te verschijnen teneinde het door de regeering genomen besluit betreffen de aanvaarding of weigering ter kennis te brengen. Op dit moment der onderhandelin gen was het echter niet mogelijk ze te storen door openbare debatten. Ondanks de verkla ring van Marin en Franklin Bouillon, die van meening waren, dat een besluit van de kamer, inhoudende, dat Frankrijk niet aan Amerika mag betalen, wanneer het niet zelf door zijn schuldenaren betaald wordt, de re geering bij de tegenwoordige onderhandelin gen slechts kan steunen en versterken, stelde Herriot tegen onmiddellijke debatten de kwes tie van vertrouwen. De Kamer besloot met 426 tegen 166 stemmen de debatten te verda gen tot 9 December. MISDAAD? De slotheer van Waltershausen, Walde- mar, Werther, is Donderdag door schotwon den gedood gevonden. Zijn vrouw had een schotwond in het hoofd en een in den arm. Zij mag nog niet verhoord worden. Het is nog niet komen vast te staan of hier sprake is van een misdaad of een poging tot moord en zelfmoord. De Britsche ambassadeur te Washington heeft Donderdag aan staatssecretaris Stim- son de tweede Engelsche nota inzake de oor logsschulden overhandigd. De overhandiging had niet plaats ten Staatsdepartemente, maar op het landgoed Woodley, waar Stimson trn.ns verblijf houdt. Stimson heeft vervolgens een uitvoerige gedachtenwisseling met Hoover gehad over den inhoud van de antwoordnota. Verwacht wordt, dat de nota Donderdagavond zal wor den gepubliceerd. In Nairobi (Kenya) is de 20-jarige William Ross, de zoon van een Engelsch majoor, we gens moord op zijn verloofde en op een an der meisje ter dood veroordeeld. Door een hevige ontploffing in de kolen mijn River Herbert te Montreal werden, naar uit Halifax (Nieuw Schotland) wordt ge meld, vijf personen gedood. De ontploffing is veroorzaakt door het overspringen van von ken van een electromotor. REVOLVERAANSLAG TE WEENEN. In het ministerie van handel te Weenen heeft gisteren de gepensionneerde ambtenaar Kares een revolveraanslag gepleegd op een beambte, die aan de slaap werd gewond. De aanslag werd gepleegd toen de beambte een bedrag van 22000 shilling van het eene lo kaal naar het andere moest brengen. Kares legde een volledige bekentenis af. Om aan geld te komen had hij tot deze daad beslo ten. Botsingen. In verband met de verkeersstaking is het Donderdag herhaaldelijk tot botsingen geko men tusschen stakers en politiebeambten. Verscheidene personen werden gewond. De politie heeft een aantal personen gearres teerd. Tot de gewonden behoort ook de En gelsche directeur van de Atheensche ver- keersmaatschappij. Met tram- en autobusver keer is volkomen gestagneerd. Het ligt in het voornemen technisch onderlegd marineper soneel te belasten met het weer op gang brengen der verbindingen. In de Chineesche provincie Szettschwan is een nieuwe burgeroorlog uitgebroken tus schen generaal Lioepenhoei en zijn neef gene raal Lioehnsiang Beide partijen beschikken over ongeveer 80.000 man en hebben ook ongeveer evenveel wapenen. De meeningsver- schillen tusschen oom en neef zijn het gevolg van het feit dat de neef groote hoeveelheden munitie, welke bestemd waren voor zijn oom en een waarde van eenige milüoenen guldens vertegenwoordigen ten eigen gebruike in be slag heeft genomen. Als verdacht van spionnagc Groot opzien heeft de arrestatie gebaard van een employé van het Sovjet-Russische naphta-syndicaat. Volgens een bericht in de bladen is de door zijn communistische agita tie bekend geworden ambtenaar gearresteerd wegens spionnage op de vloot en bij den luchtvaartdienst. Hij zou medeplichtigen heb ben. De Zweedsche politie en de militaire autoriteiten weigeren "nadere mededeelingen te verstrekken. Met bommen en helsche machines Gister is in Zuid-Slavië de nationale feest dag gevierd ter herdenking van de vereeni- ging der Serven, Kroaten en Slowenen. Te Agram zijn twee he'sche machines geëxplo deerd. Aangezien de gevaarlijke projectielen op open plaatsen waren gedeponeerd en des ochtends vroeg in de lucht vlogen, hebben zij slechts weinig materiëele schade aangericht Ook in Dalmatie werd in de buurt van Zara een bomaanslag gepleegd. Van een motorboot werd een bom geworpen naar de langs de kust loopende straatweg. In den nacht op Donderdag heeft boven Toscane een hevig noodweer gewoed. Het sta tion van Livorno staat geheel onder water zoodat de treinen op het traject Rome— Genua moesten worden omgelegd. De treinen komen met groote vertraging binnen. De te velde staande gewassen hebben ernstige schade opgeloopen. Ook in de omgeving van Cortona staan de landerijen onder water, aangezien de beekjes buiten hun oevers zijn getreden. INTERNATIONALE WERKLOOS HEIDSVERZEKERING. Mislukte overeenkomst met Duitsch land. In het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over het ontwerp van wet tot goed keuring van het tusschen Nederland en Bel gië gesloten verdrag betreffende de gelijk stelling van elkanders onderdanen, voor de toepassing der wederzijdsche wetgeving op het punt der invaliditeits- en ouderdomsver- zekering en de regeling van de gevolgen voor elkanders onderdanen van het naast el kander werken dier wetgeving, hebben eeni- ;e leden geklaagd over den langen duur van le onderhandelingen met Duitschland betref fende de werkloosheidsverzekering. In ver band daarmede, deelt de minister van bin- nenlandsche zaken o.a. het volgende mede: In 1930 zijn te Berlijn besprekingen met de Duitsche regeering gevoerd, in hoofdzaak over de werking van de EHiitsche wet op de werkloosheidsverzekering, ten aanzien van arbeiders die in Nederland wonen en in Duitschland werken, voor wat betreft grens verkeer en ten aanzien van Nederlandsche seizoen-arbeiders in het landbouwbedrijf. Als gevolg van die besprekingen, heeft de Duit sche regeering reeds op 2 Februari 1931 be paald, dat bedoelde 'arbeiders van de ver plichte werkloosheidsverzekering in Duitsch land zijn vrijgesteld. In de tweede plaats werd bij de onderhan delingen ter sprake gebracht de vraag of fa ciliteiten konden worden getroffen, inzake de werkloosheidsverzekering van Nederland sche arbeiders, die onder de Duitsche wet ko men te vallen of van Duitsche arbeiders, die onder de Nederlandsche regeling komen. De Duitsche regeering heeft zich op het standpunt geplaatst, dat de regelingen der werkloosheidsverzekering in Duitschland en in Nederland zóó zullen uiteenloopen, dat zij haar medewerking tot het sluiten van de be oogde overeenkomst niet kon verleenen. Bij dit standpunt heeft de Nederlandsche regee ring zich neergelegd. thoalichHt (vemikkild koparan haard. model f 5.-) U HÉT ST. NICOLAAS- s vsQ-v CADEAU. Spiritusverkoopkantoor „Bergen op Zoom-DeIft*", N derd, alleen vertraagd, tob schade der maat schappij. Naar het oordeel der commissie mag eenig succes wèl worden verwacht van een aan schrijving aan de officieren van justitie, ten einde hen er aan te herinneren, dat het meer dan ooit noodzakelijk is, dat zij in ieder af zonderlijk geval met groote nauwgezetheid overwegen, of het belang der openbare orde terbeschikkingstelling bepaaldelijk vordert. DE PSYCHOPATHENWETTEN. De tijdelijke buitenwerkingstelling ongunstig ontvangen. Verschenen is het Voorloopig Verslag der vaste commissie voor privaat- en strafrecht van het wetsontwerp tot tijdelijke voorzie ning met betrekking tot het ter beschikking van de regeering stellen van personen, bij wie tijdens het begaan van een strafbaar feit gebrekkige ontwikkeling of ziekelijke storing der geestvermogens bestond. Het oordeel der commissie omtrent de voorgestelde regeling, welke een tijdelijke buitenwerkingstelling der psychopathenwet- ten met betrekking tot de bedrijvers van ver mogensdelicten en overtredingen beoogt, kan tot haar leedwezen niet gunstig zijn. Zij acht haar principieel niet juist en ook op practi sche gronden te ontraden de uitwerking van de bedoeling der regeering kan haar even min bevredigen. Het hoofdbeginsel der psychopathenwetten is, dat een psychopaath ter beschikking der regeering gesteld kan worden, zoodra hij eenig, onverschillig welk, delict heeft begaan, en onder de voorwaarde, dat het belang der openbare orde dit bepaaldelijk vordert. Het delict is slechts symptoom van den psycho pathischen aanleg, die zich uit in onmaat schappelijkheid. Dit beginsel wordt door het wetsontwerp verlaten. Zij acht de voorgestelde incidenteele bui tenwerkingstelling van een gedeelte van het Wetboek van Strafrecht zeer bedenkelijk. Zij erkent, dat iedere noodmaatregel op dit ge bied min of meer onlogisch moet zijn, en zij zou dan ook de voorkeur geven aan een de finitieven maatregel, die het systeem der wet niet omver zou werpen. Blijkens de memorie van toelichting is de bedoeling, psychopathen, welker gevaarlijk heid zich door herhaling van feiten heeft be wezen, voor ter beschikkingstelling in aan merking te brengen. De commissie wijst er echter op, dat herhaling van feiten zich in vele gevallen voordoet, zonder dat herhaal de veroordeeling daarop volgt. In alle gevallen, waarin personen met ge brekkig ontwikkelde of ziekelijk gestoorde geestvermogens niet meer ter beschikking der regeering zullen kunnen worden gesteld, za! ook voorwaardelijke terbeschikkingstelling uitgesloten zijn. Dat acht de commissie een zeer bedenkelijk gevolg van de voorgestelde regeling. Of dit ontwerp, indien het wet mocht wor den, een bezuiniging van eenigen omvang ten gevolge zal hebben meent de commissie te mogen betwijfelen. Overigens blijkt wel. dat de stijging van het aantal ter beschikkingstellingen heeft plaats gemaakt voor een daling; toch zal de gestichtsbevolking nog langen tijd blijven toenemen, zóólang tot de meeste misdadige psychopathen zijn herkend en geïnterneerd; dan zal op den duur een vrij stabiele toe stand ontstaan. Het intreden daarvan kan door dit wetsontwerp niet worden verhin DEMONSTRATIEVRIJHEID BOVEN ONDERWIJSBELANGEN. Waarom de onderwijzers te Zaan dam op 8 November vrij af kregen. In de Woensdagavond gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Zaandam heeft de heer Flentrop (v.d.) tot B. en W. en kele vragen gericht omtrent het vrijaf geven van onderwijzend personeel, teneinde deel te kunnen nemen aan de demonstratie op 8 No vember j.1. in Den Haag. Uit het antwoord van burgemeester K. ter Laan bleek, dat B. en W. aanvankelijk afwij zend op het verzoek hadden beschikt, omdat zij van oordeel waren, dat de belangen van het onderwijs daardoor niet werden ge diend. Teen later echter in andere gemeenten een ander standpunt werd ingenomen, meen den zij, dat het recht van mede te demon- streeren toch ook voor onderwijzend perso neel moest openstaan en hebben zij hun hou ding gewijzigd. Voorts heeft de burgemeester medegedeeld, dat een aantal onderwijzers van de vrijheid heeft gebruik gemaakt en naar Den Haag is gegaan. Waar het mogelijk was. heeft men klassen samen gevoegd en waar dit niet ging, de kinderen naar huis gezonden. Met dit antwoord hebben zich zoo min de interpellant als andere leden van den ge meenteraad tevreden gesteld. Zij meenden, dat B. en W. daarbij de be langen van het onderwijs hebben geschaad. Bij het geven van vrijaf op 1 Mei wordt steeds de eisch gesteld, dat de zaak zonder schade van het onderwijs kan worden gere geld. Nu heeft men daar niet naar gevraagd en eenvoudig de klassen naar huis gestuurd. Als de onderwijzers willen demonstreeren, moeten zij dit in hun eigen tijd doen. Het gaat niet aan daarvoor het onderwijs stop te zetten. De interpellant hoopte, dat herhaling in de toekomst zal worden voorkomen. Burgemeester ter Laan heeft er in zijn antwoord op gewezen, dat B. en W. moesten kiezen tusschen het handhaven van de de monstratievrijheid en het behartigen van de belangen van het onderwijs. Die keuze was moeilijk en zij hebben zich tenslotte tot het eerste meenen te moeten bepalen. VRIJWILLIGE ARBEIDSDIENST. De landelijke commissie ter bestrijding van de gevolgen der jeugdwerkloosheid heeft op haar Woensdag gehouden vergadering beslo ten op korten termijn een rapport uit te bren gen over de wenschelijkheid en mogelijkheid van een vrijwilligen arbeidsdienst in Neder land. ACTIE VAN WERKLOOZE MUSICI. Ontevreden over de werkzaam heid van een strijkje van grooten- deels Duitschers. Het café-restaurant „De Kroon" aan het Rembrandtplein is hedenavond het middel punt geweest van een actie van een vrij groot aantal werklooze Nederlandsche mu sici, dat op krachtdadige wijze uiting heeft gegeven aan zijn misnoegen over het feit, dat de directie met ingang van gister een strijkje had geëngageerd, dat vrijwel geheel uit Duitsche krachten is samengesteld. De betoogers, die aanvankelijk door het uitdeelen van biljetten het publiek trachtten te bewegen het etablissement niet te bezoeken, gingen later tot krachtiger maatregelen over. Eenigen van hen mengden zich onder de be zoekers in de zaal en maakten daar, o.a. door een hevig fluitconcert aan te heffen, zulk een tumult, dat de muziek wel verplicht was te zwijgen. Het lag voor de hand, dat de hulp van de politie werd ingeroepen. Eenige agenten be gaven zich onder leiding van een inspecteur naar binnen en verwijderden de ordever stoorders. Teneinde te voorkomen, dat de strijd op; nieuw zou losbranden, hield men het cafe onder politiebewaking. De actie der betoo gers heeft zich ook nog tegen enkele andere zaken aan het Rembrandtplein gericht. Gedurende het grootste deel van den avond bleef het in de omgeving vrij rumoerig. Arrestaties zijn niet geschied, t

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1