DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit het 'ftademmt J)jaqeÜitisch Oxxevzicht ^Buitenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, faancc door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote conti ^_len rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Ho. 287 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Maandag 5 December 1932 Directeur: C. KRAK. 134e Jaargang 0it nummer bestaat uit drie bladen. DE NIEUWE DUITSCHE REGEERING. De rijksministers Warmbold en Von Braun blijven in hun functie. Reeds een motie van wantrouwen. DE ONTWAPENING. Herriot te Genève. Herriot tegen een verdaging der ontwapeningsconferentie. ERNSTIGE BOTSINGEN TUSSCHEN NATIONAAL-SOCIAL/STEN EN RIJKSBANIER. DE WAPENVONDSTEN BIJ HET „ZWARTE FRONT". DE NIEUWE BEIERSCHE KRACHT ZENDER IN GEBRUIK GENOMEN. DE DUITSCH-FRANSCHE ONDER HANDELINGEN OVER EEN HANDELSVERDRAG. DE BLACKTON-AFFAIRE. De Amerikaansche vordering algewezen. De uitspraak in de Blackton affaire. DE VERKIEZINGEN VOOR DE PROVINCIALE STATEN IN BELGIE TROTZKI TE ANTWERPEN. ENGELSCHE PROTESTNOTA AAN DE PERZISCHE REGEERING. Wegens opzegging der be staande petroleum-concessie. BOYCOT VAN ENGELSCH BIER IN IERLAND. WEDEROM ANTI-JOODSCHE RELLETJES TE WARSCHAU. LEVENSMIDDELENVOORZIE NING IN RUSLAND. ALKMAAR Op de agenda der Tweede Kamer voor voorgerecht een handvol kleinere wetsvoor- eai Vrijdag wordt dikwijls bij wijze van stellen of conclusies geplaatst waarvan de aanneming vóór dat de hoofdschotel wordt aangesproken (in deze dagen natuurlijk een of ander begrotingshoofdstuk!) niet te veei tijd in beslag behoeft te nemen. Misrekening is intusschen daarbij niet uitgesloten en zoo jiebben we het heden medegemaakt, dat de Kamer in het kleingoed is blijven steken en pas Dinsdag met de begrooting van binnen- fandsche zaken kan worden voortgegaan. De naturalisatieontwerpen, welke de rij openden, gingen als gewoonlijk onder den hamer door. Bij een paar ontwerpen betref fende Indische zaken kwamen enkele Indi sche specialiteiten aan het woord en boven dien de heer Wijnkoop, die voor zijn „Indo nesië" niets beters weet dan dat heel het Ne- derlandsch gezag er verdwijnt. Terecht be antwoordde minister De Graaff dat met een schouderophalen. De andere sprekers hadden minder radica le opmerkingen. Zoo maakte de heer Cramer (s.d.a p.) bezwaar ertegen, dat de toelatings kaarten voor contractkoelies, die niet naar huis wenschen terug te keeren in prijs wor den verlaagd. Dat is een buitenkansje van ander half millioen volgens hem voor de Deliplanters en een ontduiking van de ophef fing van de poenale sanctie. Minister De Graaff heeft beloofd den gou verneur-generaal om inlichtingen te vragen. Tegen de bestendiging van de tijdelijke op centen op de invoerrechten in Indië ontwik kelde de heer Cramer bezwaren, welke even wel de heer Joekes (v.d.) niet beaamde, die de noodzakelijkheid van den maatregel moest erkennen. Met 59 tegen 24 stemmen werd het voorstel goedgekeurd. Lang heeft Jiierop de Kamer stilgestaan bij het ontwerp tot verhaal van 5 pCt. van het eigen pensioen en tot vermindering van de storting in het Invaliditeits- en Ouder- domsfonds. De strekking van het voorstel was tweeledig. In de eerste plaats wil de re geering komen tot een tijdelijke salariskor ting van 5 percent op de ambtenaarstracte- menten, in de tweede plaats wil zij tijdelijk de lasten van het Rijk tegenover bedoelde fondsen verlichten. Vooral van soc.-dem. zijde is hiertegen op positie gevoerd. Terwijl de heer Suring (r.k.) bezwaar had tegen het verleenen van dezelfde bevoegdheid aan lagere organen, verzette de heer Jan ter Laan (s.d.a.p.) zich met hand en tand tegen de salariskorting en de heer Kupers (s.d.a.p.) een krachtig tegen het plan om gedurende vier jaar de verplichtingen van het Rijk te genover genoemde fondsen op te schorten. De heer Ter Laan kwam ten slotte voor den dag met de reeds bij de algemeene be raadslagingen ingediende en weer ingetrok ken motie om de regeering uit te noodigen van elke salarisverlaging van ambtenaren af te zien. Minister De Geer heeft op zijn gewone za kelijke wijze het voorstel nader toegelicht en verdedigd. Hij meende niet, dat genoemde fondsen eenig gevaar zouden loopen en acht te de pensioenkorting onafwijsbaar. Intus schen aanvaardde de regeering het door den heer Suring geopperde denkbeeld. In het debat mengde zich ook de heer Schouten (a.r.), die, toen de heer Ter Laan tot den heer Suring riep zich zelf te zijn, zeer ter snede opmerktee, dat een dergelijk advies in den mond van een sociaal-democraat niet paste, nadat de partij aan medeleden, raads leden van msterdam, had geleerd, wat er te wachten staat, wanneer men meent er een eigen meening op na te mogen houden! Het slot der discussie is geweest, dat de motie- Ter Laan is verworpen met 6Ï tegen 23 (so cialistische en communistische) stemmen. Het voorstel zelf is met dezelfde stemver houding ten slotte goedgekeurd. Heel de rest van den namiddag en die duurde bijna tot 7 uur! heeft de Kamer zoekgebracht met besprekingen over de voor gestelde naasting van de spoorwegen Utrecht Zwolle, Zwolle—Kampen en Den Dolder Baarn. Wie er niet in zit begrijpt niet spoedig waar het om gaat. De spoorwegen zijn van de Centraalspoor, de Staat zal ze nu naasten en ze in exploitatie geven aan de Staatsspoor, waardoor zekere verplichtingen van de Centraalspoor tegenover Kampen worden vernietigd, terwijl het mogelijk zal zijn de lijn Zwolle—Kampen als overbodig op te heffen. Minister Reijmer is er niet in geslaagd de opposanten, waarvan de heeren Langman (c.h.) en Van Dijk (a.r.) de aanvoerders wa- ren, van ongelijk te overtuigen en ten slotte is goedgevonden de zaak nogeens aan te hou den. Na zonder discussie nog een paar kleine wetten te hebben aangenomen is de Kamer tot Dinsdag uiteengegaan. enkelvoudige kamer voor civiele en handels zaken wordt ingesteld, een leeftijdsgrens van 70 jaar voor eiken rechterlijke ambtenaar wordt vastgesteld, waarna hij zal worden gepensionneerd, en ten slotte de plicht van het O.M. om bij elke civiele zaak, waaraan een publiekrechtelijk kantje kan zitten, con clusie te nemen, wordt opgeheven. Het zijn de eerste stappen van minister Donner om tot vereenvoudiging in de rechtspleging te brengen. De Kamer had er nu niets tegen, maar wanneer straks de opheffing van recht banken en kantongerechten aan de orde komt, zal zij wel minder inschikkelijk zijn. Dat heeft ten minste de heer Mendels reeds in het vooruitzicht gesteld! De Eerste Kamer heeft heden na korte be sprekingen, waaraan uit den aard der zaak enkel juristen deelnamen, zonder stemming; hare goedkeuring geschonken aan de wets ontwerpen, waarbii voor elke rechtbank een blad verstandig genoeg om de samenwer king te Geneve niet in gevaar te brengen. De Italiaansche pers vestigt de aandacht erop, dat het nieuwe kabinet-von Schleicher in het algemeen door het Duitsche volk gun stig is ontvangen. De „Popoio di Roma" schrijft, dat de goede pers, die von Schleicher in Frankrijk, Enge land en Amerika heeft gehad, zijn binnen- landsch prestige verhoogt en de partijen voor een groote moreele verantwoordelijk heid stelt. o De persafdeeling van het centraal comité der communistische partij deelt mede, dat de communistische rijksdagfractie de opdracht heeft ontvangen, onmiddellijk een motie van wantrouwen tegen von Schleicher en zijn re geering in te dienen en alle maatregelen te treffen, die er toe leiden, dat over deze motie reeds in de rijksdagzitting van 6 December wordt gestemd. de Staten terug te keeren, niet alleen omdat de credieten voor de Amerikaansche ontwa peningsdelegatie zoo goed als belang bij schijnt te hebben, tijdens de vorming der nieuwe regeering in Washington aanwezig te zijn. Officieel wordt medegedeeld, dat Zaterdag middag de laatste zitting heeft plaats gehad van het oude rijkskabinet, waarin rijkskanse lier von Papen afscheid nam van zijn mede werkers en hun zijn dank uitbracht. In zijn korte toespraak verzocht hij den mi nisters, die in het kabinet blijven, evenals te genover hem het geval was geweest, samen te werken met zijn vriend en opvolger von Schleicher, tot heil van het vaderland. Von Neurath wijdde den scheidenden rijkskanse lier eenige hartelijke woorden. Ter aanvulling van het bericht over de sa menstelling van de nieuwe rijksregeering wordt verder officieel medegedeeld, dat de rijkspresident op voorstel van den rijkskan selier de rijksministers dr. Warmbold en Freiherr von Braun heeft bevestigd in hun functie van resp. rijksminister van economi sche zaken en rijksminister van landbouw. Naar in politieke kringen verluidt, zal de regeering-von Schleicher haar programma niet publiceeren vóór het bijeen komen van den rijksdag. De regeering heeft veeleer het plan, haar programma eerst in de rijksdag zitting bekend te maken. De bedoeling van hét kabinet is het ook een verdaging van den rijksdag te bewerken. Voor het geval, dat die verdaging wordt verworpen, zou wellicht rekening moeten worden gehouden met de ontbinding van den rijksdag. Rijkspresident von Hindenburg heeft aan den scheidenden rijkskanselier von Papen een schrijven gericht, waarin hij zijn dank uitspreekt voor de vele diensten, die von Pa- en aan het land heeft bewezen. De rijkspresident heeft eveneens zijn dank uitgebracht aan de aftredende ministers van binnenlandsche zaken en van arbeid. Omtrent den levensloop van den nieuwen rijksminister van arbeid Geheimrat dr. Fried- rich Syrup wordt nog het volgende gemeld: Hij werd in 1888 geboren. Hij bezocht het gymnasium van Hannover. Daarna wijdde hij zich aan de studie van den machinebouw In 1903 slaagde hij voor het ingenieurs-exa men. Daarna studeerde hij rechts- en staats wetenschappen. Hij is als ambtenaar werk zaam geweest in de provinciën Hannover. Rijnland, Opper-Silezië en Pommeren. In 1927 werd hij benoemd tot voorzitter van het Rijksbureau voor Arbeidsbemiddeling en werkloosheidsverzekering en op 18 Juli van dit jaar tot Rijkscommissaris voor den Vrij- willigen Arbeidsdienst. Syrup heeft veel ge publiceerd op het gebied van economie, so ciale politiek en arbeidsrecht. o Het feit, dat in Duitschland tenslotte een regeering kon worden gevormd, heeft in En geland algemeene bevrediging gewekt. De overgang van von Papen naar von Schleicher heeft volgens de „Observer" het voordeel, dat de economische moeilijkheden van dezen win ter behandeld zullen kunnen worden zondei dat men het gevaar van binnenlandsche on lusten behoeft te vreezen. Men mag aanne men, dat von Schleicher zijn taak met tact en ijver zal vervullen. Zoowel voor Duitschland als voor het buitenland is het van belang, dat er wederzijdsch vertrouwen tusschen het volk en de regeering bestaat. Von Neurath moet den vollen steun van de publieke opinie in Duitschland achter zich hebben. De „Sunday Times" acht het een succes, dat men tenslotte een sterken rijkskanselier heeft gevonden, zoodat een einde aan de on zekerheid is gekomen. Afgewacht moet wor den of von Schleicher op den duur populair zal blijven. Indien hij den steun van den rijksdag niet krijgt, zal hij voor verdergaan de maatregelen niet terugdeinzen. Aangezien v Schleicher echter als de personificatie van de militaire richting in Duitschland geldt zal hij deze beweringen moeten ontkrachten door zijn buitenlandsche politiek. Dan zal hij ook moeten bewerkstelligen, dat Duitschland naar de Ontwapeningsconferentie terugkeert. Een mislukking van de ontwapeningsconfe rentie door de afwezigheid van Duitschland zou Duitschland slechts verder isoleeren en de ontwikkeling van het land voor jaren schaden. De nieuwe rijkskanselier acht het Herriot is Zaterdagmorgen te Genève aan gekomen en heeft het plan tot Donderdag avond te Genève te blijven. In tegenstelling tot de optimistische verklaringen van Ame- dikaansche zijde is men in de leidende Fran sche kringen pessimistisch gestemd inzake een poedige regeling van de gelijkgerechtigd heidskwestie. Herriot heeft Zaterdag den rapporteur- generaal van de ontwapeningsconferentie, Benesj, ontvangen tot een onderhoud. Men heeft het plan, zoo spoedig mogelijk na den aankomst van Von Neurath een gemeen schappelijke bespreking van de vijf groote mogendheden te houden, waarin de gelijkge rechtigdheidskwestie en het verdere verloop van de ontwapeningsconferentie zullen wor den behandeld. In welingelichte kringen wijst men thans algemeen op de zich duidelijke manifestee- rende tegenstelling tusschen de opvattingen der Engelsche en Amerikaansche regeerin gen in de ontwapeningskwestie. Naar Ame- rikaansch inzicht moet de kwestie der gelijk gerechtigheid zoo spoedig mogelijk een op lossing te vinden, daar het wegblijven van Duitschland van de conferentie wordt ge voeld als een belemmering voor het herspel van het algemeen vertrouwen en het overwin nen van de economische wereldcrisis. In een onderhoud met Norman Davis heeft de Japansche gezant te Londen Matsoedeira Vrijdag mededeeling gedaan van de groote lijnen van het nieuwe Japansche vlootvoor- stel. Volgens de thans door Benesj uitgewerkte plannen is het de bedoeling, de eerste periode van de ontwapeningsconferentie in den loop van het voorjaar definitief af te sluiten met he't aannemen van een algemeen protocol, waarin een termijn van 5 tot 8 jaar voor de uitvoering zal worden vastgesteld. De tweede periode zou dan eerst na 5 tot 8 jaar begin nen. In de middaguren brachten MacDonald en Simon een bezoek aan den Franschen mi- nisterpresidet. Paul Boncour woonde het on derhoud bij. Van Engelsche zijde wordt semi- officieel medegedeeld, dat de huidige besore- kingen alleen ten doel hebben, klaarheid te brengen in de kwestie der gelijkgerechtigd heid en den terugkeer van Duitschland naar de conferentie te bewerken. Ongunstige stand van de voorbe sprekingen aangaande de gelijk gerechtigdheidskwestie. MacDonald en Herriot hebben Zaterdag talrijke vertrouwelijke besprekingen gevoerd, waaraan ook Norman Davis, Paul Boncour, Aloisi, Simon en Benesj hebben deelgenomen Naar verluidt, is in hoofdzaak de gelijkge- rechtigdheidheidskwestie behandeld. De kansen op overeenstemming in deze kwestie worden zeer gering geacht. Van En gelsche zijde wordt erop gewezen, dat het alle schijn heeft dat een voortzetting van de Ontwapeningsconferentie doelloos is. Er wordt zelfs rekening gehouden met het afbreken van de conferentie. Het Amerikaansche plan, de conferentie reeds thans af te sluiten met het aannemen van een algemeen protocol, vindt in toonaan gevende Engelsche kringen niet den minsten steun. MacDonald wil de leiding van de be spreking over de gelijkgerechtigdheid nemen en een overeenstemming tusschen de Duit sche en Fransche regeeringen tot stand bren gen. Voor zoover van Parijs uit is te overzien zal Herriot alles doen om een verdaging der ontwapeningsconferentie, waarvan in de laat ste dagen dikwijls sprake was, te verhinde ren, aangezien zulks tegelijkertijd zou betee- kenen een verdaging der debatten over he Fransche ontwapeningsplan, dat naar de meening van de Quai d'Orsay de basis moet vormen van de oplossing van alle kwesties welke met de ontwapeningsconferentie ver band houden. Men doet voorkomen alsof de verdagingsplannen van Norman Davis ko men, die haast zou hebben, naar de Vereenig vreemdeling wordt beschouwd, zal hij tijdens het oponthoud van de stoomboot niet mogen van boord gaan, d. w. z. tot Maandagmid dag aan boord moeten blijven, want dan zal het schip de reis naar Duinkerken voortzet ten. Gisterochtend tegen half zeven is het, naar het politiepresidium Hamborn mededeelt, aan de grens Oberhausen-Hamborn tusschen 200 nationaal-socialisten, die gingen exerceeren en 150 Rijksbaniermenschen, die van een oefening terugkwam, tot een botsing geko men. Er werd geschoten en geslagen. Zeven Rijksbanierleden werden gewond in het zie kenhuis opgenomen. Zes nationaal socialisten zijn gewond. Geen der gewonden verkeert in levensgevaar. Huiszoekingen hebben geen resultaat opgeleverd. Drie leiders der N.S.D. A.P. en van de Rijksbanier werden gear resteerd. Het verder onderzoek van de politie inzake de dynamietvondsten in Tegel en de wapen vondsten in de lokalen van het „Zwarte Front" hebben niet aangetoond, dat 't bestuur van deze organisatie in de kwestie is betrok ken. Evenwel zijn tegen de verantwoordelijke leden processen aanhangig gemaakt. Zaterdag is de nieuwe Beiersche zender, die een capaciteit van 75 K.W. heeft, plechtig tn gebruik genomen. De te Berlijn sedert twee weken plaats vindende onderhandelingen over een han delsverdrag tusschen Duitschland en Frank rijk hébben gevoerd tot een duidelijke uit eenzetting van de standpunten. Eenige leden der Fransche delegatie zijn Zaterdag naar Parijs vertrokken, om hun regeering rap port uit te brengen over den stand der be sprekingen, die in het midden van de volgen de week worden voortgezet. De gemengde Duitsch-Amerikaansche commissie van onderzoek, die zich heeft bezig gehouden met de sabotagekwestie van de munitievoorraden te Blacktom in Kingsland heeft de Amerikaansche vordering tot schade vergoeding tegen Duitschland afgewezen. De vordering bedroeg 40 millioen dollar. De rechter van het Hooggerechtshof, Owen J Roberts, heeft als scheidsrechter beslist ten gunste van Duitschland. Rechter Owen J. Roberts heeft een uit voerige argumentatie gegeven van de uit spraak in de Blackton-affaire, die ten gunste van Duitschland is uitgevallen. Roberts is tot de conclusie gekomen, dat de meening van de deskundigen inzake de echtheid van het z.gn „Hermann-document" zeer dubieus is en niet voldoend grond oplevert voor een veroor deeling. Het „Hermann-document" is naar de Amerikanen beweren, een schrijven van een geheim Duitsch agent, dat in 1917 vanuit Mexico-City is toegezonden aan een ander Duitsch agent te New York. De Amerikaan sche vertegenwoordiger in de gemengde commissie van onderzoek beweert, dat in dit schrijven aanwijzing werd gegeven, de be treffende munitievoorraden in de lucht te doen springen, hetgeen van Duitsche zijde steeds werd bestreden met de bewering, dat het hier een vervalsching betreft. Roberts verklaart verder dat hij er niet van overtuigd is dat de explosie in de fabriek in Kingsland is te wijten aan brandstichting. De uitslagen der provinciale verkiezingen zijn over het algemeen genomen gelijk aan die der wetgevende verkiezingen, welke de vorige week zijn gehouden; aanmerkelijke vooruitgang dus voor de katholieken en so cialisten en achteruitgang voor de liberalen en Vlaamsch Nationalisten. Over het gehee le land hebben in tegenstelling met Zonda, de verkiezingen in zeer kalm verloop gehat Gisteravond om 7 uur 15 is de Deensche stoomboot A P Bernstoff thet Trotzki aan boord in de haven van Antwerpen aangeko men. Het schip werd aan de kade opgewacht door den hoofdcommissaris, eenige commis sarissen van politie en een twaalftal gendar men. Aangezien Trotzki als ongewenscht Het Britsche gezantschap te Teheran heeft in opdracht van het Britsche Foreign Office aan het Perzische ministerie van buitenland sche zaken een nota overhandigd, waarin geprotesteerd wordt tegen de opzegging van de aan de Anglo-Persian Oil Company ver leende concessie. In de nota wordt o.a aan gevoerd, dat de Perzische regeering niet ge rechtigd is tot een dergelijke stap, aangezien Groot-Brittannië groote kapitalen in deze concessies heeft belegd. Tenslotte stelt de nota voor, dat onderhandelingen met de Per zische regeering zullen worden geopend over alle met de concessies in verband staande kwesties. De leiding van het Iersche Republikein» sche Leger heeft een beroep gedaan op alle café- en restaurant-houders te Dublin om hun voorraden Engelsch bier binnen acht dagen op te ruimen en daarna het Engelsche bier geheël te boycotten. In vele restaurants wordt reeds geweigerd Engelsch bier te schenken, volgens Engelsche berichten, uit angst voor intimidatie van de zijde der re publikeinen. Zaterdag werden te Warschau wederom eenige anti-Joodsche protestvergaderingen en 'betoogingen van studenten gehouden. Hier en daar kwam het tot botsingen tusschen po litie en studenten, waarbij eenige studenten gewond werden. Een vijftigtal studenten, grootendeels nationaal-democraten, werd ge arresteerd. Wegens verstoring van de open bare orde zullen 34 hunner heden voor den politie-rechter terecht staan. De maximum straf op hun vergrijp is 5 jaar gevangenis straf en uitsluiting van de Universiteit. In eenige straten in het centrum der stad werden de ruiten van tal van winkels, waar onder ook niet-Joodsche met Duitsche namen of opschriften, ingeslagen. Ook Joodsche voorbijgangers werden dikwijls lastig geval len en mishandeld. Ondanks het optreden der politie trokken de studenten tot laat in den avond in groepen door de stad onder het uit roepen van tegen de regeering gerichte en anti-Joodsche leuzen. De Raad van Volkscommissarissen en de Executieve Commissie van de Sovjet Unie hebben gemeenschappelijk een nieuw decreet uitgevaardigd, dat betrekking heeft op de le vensmiddelenvoorziening in de Sovjet Unie en deze principieel opnieuw regelt. De ver ordening is bizonder interessant, omdat er in wordt erkend, dat de tot nu toe gevolgde re geling inzake de levensmiddelenvoorziening" volkomen heeft gefaald. Dit belangrijke gè^ bied zal op grond van de nieuwe verorde ning worden gedecentraliseerd. De zorg voor de voedselvoorziening der arbeiders wordt overgedragen aan de fabrieksdirecteuren, de bedrijfsraden en aan een nieuwe regeerings- commissie als hoogste instantie. Tegelijker tijd wordt er bij deze verordening naar ge streefd de groote knoeierijen en speculaties van den laatsten tijd onmogelijk te maken De verordening bepaalt o.m.: De staats bedrijven, welke tot nu toe de levensmidde len aan de arbeiders hebben verkocht, wor den ontbonden en al hun bezittingen zullen aan de bedrijfsraden komen, die te zamen met de directeuren de levensmiddelenvoor ziening op zich zullen nemen. De arbeiders die wegens verschillende overtredingen uit de staatsbedrijven worden ontslagen, verliezen zoowel hun rechten op levensmiddelenkaarten als op vrij wonen. Ten einde de voedselvoorziening te verze keren, wordt een bizondere commissie van zes gevormd, welke de verantwoordelijkheid draagt voor het in practijk brengen der nieuwe regeling. De rechten en volmachten der directeuren van ondernemingen en fabrieken worden uit gebreid ten aanzien van de persoonlijke ver antwoordelijkheid. De ten uitvoerlegging der nieuwe regeling staat onder toezicht van de Komintern en de vakvereenigingen. Deze nieuwe regeling der levensmiddelen voorziening bewijst, dat Rusland een harden winter tegemoet gaat. Ondanks alle tot toe genomen maatregelen, schijnt het niet gelukt te ziin de levensmiddelenvoorziening te rege len. Men is er thans toe overgegaan ook de levensmiddelenvoorziening te onttrekken aan de z.g. collectieve verantwoordelijkheid en deze over te dragen aan de directeuren, be drijfsraden en de leden der commissie van zes die verantwoordelijk ziin.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1