£aad en Jmo&oum £aatste Aecichtm JngezondcH Stukken JCeck S. School Sducgedifke Sland Jtfieepstiidmoen NIEUWE-NIEDORP. OUDE NIEDORP. UITGEEST. ST. PANCRAS. werd verkocht. Voor kleine peen werd 0.60 SI OOMVAARTLIJNEN. T ^al en niet alleen de kinderen ming£indelijk was het scheidingsuur ieD hroken en nadat de goede Sint zijn ga- aangeD' uitgedeeld en dat was niet weinig ven het uur van scheiden aangebroken. waarschijnlijk komt hij het volgend L' Lrnv Een dankwoord van den voorzit- iaar de prettige middag behoorde weer tot verleden. rv propagandaclub van den Bond van ,/oKoensionneering hield Vrijdagavond in !f Rustende Jager'' een goed- geslaagde h De zaal was vrij goed bezet toen de aV°D jtter de heer T. Kostelijk, opende met v0°" Ikom aan de aanwezigen, inzonderheid een ,.eer Bruin uit Alkmaar en ds. Bloem- ?f alhier- Spr. was verheugd dat ds. Bloem- ff dadelijk bereid was een opwekkend rH te spreken en niet minder dankbaar Mot 'f OntluikpnHp Rnnsip" hprpi/1 hij dat ,,'t Ontluikende Roosje" bereid om medewerking te verleenen. Daarna het woord aan den bondspropagandist, A»n heer Bruin, die op de bekende wijze hef van den bond belichtte en een verkla den 1 ga{' van den inhoud van de film. Darna fd de bondsfilfn in 4 acten vertoond, waar- de lotgevallen van Oene en Anke op het ttoek werden gebracht. De passende begelei- 2 van den heer Otten (piano) en Pork (viool) beiden van Alkmaar, was te roemen. Daarna was het woord aan ds. Bloemhoff met het onderwerp: „Als de levenszon daalt''- A's de levenszon daalt moet er voor de ouden van dagen een nieuwe zon opgaan pn dat ka" a's Iedereen zijn taak in de maat schappij ^grijpt- 5pr. was er trots op, dat een der oprichters van defl b°nc* tot zijn familie behoort. Teen in Arnhem de bond werd opgericht ,„|jen de initiatiefnemers niet hebben ver- J, dat deze zoo'n groote vlucht zou ne- Met eerbied kunnen de Noordhollanders ds. Vis uit Beemster als de oprichter voor de ze provincie hoogachten. Is de Staatspen- sionneering noodig? Spr. beantwoordde de vraag bevestigend. Toen in 1913 de wet-Telsma, geamenderd door den heer Duys in werking trad, kwam er al een lichtstraal in het leven der arme oude tobbers. Spr. had de verheugde gezich ten gezien toen men 2 pensioen haalde, wat later 3 werd en 5 voor gehuwden. Dat het de zorgeloosheid en spaarzin zou verijde len is niet uitgekomen, integendeel. Een ideaal zou zijn premievrij staatspensioen. En als de tijden niet zoo zorgelijk waren zou men vermoedelijk er niet zoo ver meer vanaf zijn. Het schijnt, dat men niet meer zoo ern stig vraagt, waar moet het geld vandaan ko men? Het in 1929 gehouden congres gaf hoop, hoewel jhr. de Muralt het jammer vond dat we na zoo'n lange strijd nog geen volkomen resultaat bereikten. Ja, zeggen sommigen in de kamer, het werkt demorali- seerend als men van den Staat een aalmoes» moet aannemen, doch die zoo zeggen zwijgen als ze zelf van den Staat kunnen profiteeren. Spr. ging daarop dieper in. Ook van de katholieken schijnt men iets meer te mogen verwachten, het katholieke kamerlid Kuiper heeft gezegd: „ik zeg niet meer nooit". En waarom zouden wij hier niet denzelfden weg kunnen volgen als Engeland, Denemarken en Noorwegen? Spr. wekte allen, doch vooral de vrouwen op om voor de belangen van de oüden van dagen op te komen. Hjj ging er op in, dat het Staatspensioen een recht is voor de ouden van dagen en als hun levens zon ondergaat moet de zon van het Staats pensioen opgaan. Spr. wekte allen op om het propaganaisch woord van den heer Bruin in practijk te brengen en lid te worden van den bond voor Staatspensionneering. (Applaus.) Na een dankwoord van den voorzitter volgde pauze, waarna 't Ontluikende Roosje de één-acter „De Aardschok" voor het voet licht bracht, die bijzonder in den smaak viel. Deze propaganda-avond is zeker goed ge daagd. De uitslag van de inventarisatie der Stapelproducten onder de Tuinbouwvereeni ging Nieuwe Niedorp en omstreken was als volgt: roode koo: 31 wagon van ÏO.OUO K.ü.; Deensctn witte kool 35% wagon van 10.000 K.G.; Gele kool 2 wagons van 10.000 KO Kooltelling afd. L. T. B. De gehouden telleng van voorradige stapelproducten Dij de leden der L.T.B op 1 Der 1.1. gaf de volgende cijfers aan: roode kool 71 wagons (143); gele kool 5 wagons (16); Deensche 84 wagons (85); uien 1 wa gon (0.43)peen 0.6 wagon (0.35). De tus schen haakjes geplaatste cijfers zin die van 1 Dec. 1931. St. Nicolaas. Naar wij vernemen zal St. Nicolaas op Dinsdag 6 dezer een bezoek brengen aan de r.k. jongens- en meisjesschool te 't Veld. Met de trein, die 1.08 uur 's middags te Schagen aankomt zal de goede Sint arriveeren om vandaar per auto te worden afgehaa'd voor een bezoek alhier. Dezer dagen had de trekking plaats van de verloting van Herwonnen Levenskracht, f-k. vereeniging tot bestrijding der tubercu lose. De uitslag van deze verloting luidt (wat de eerste 3 prijzen betreft) als volgt «o. 794 de hoofdprijs, een heeren- of dames rijwiel naar keuze of een electrische stofzuig ger; no. 699 1ste pr. rooktafel en no. 1325 -e prijs gekleurd 7-aeelig gebakstel. Werkloozen. Het aantal ingeschreven werkloozen ar- 'eiders is thans zoo hoog gestegen als het '°t dusver nog niet geweest is. Er zijn mo menteel niet minder dan 161 ingeschreven. Een nieuwe kiesvereeniging Naar we vernemen hebben eenige inge stenen een nieuwe katholieke kiesvereeniging °Pgericht. Op initiatief van eenigen is deze Week een vergadering belegd iii het café van den heer P. Baltus en werd door de aanwezi gen bevonden dat zij zich niet langer konden veieenigen met het standpunt van de R.K. Maatspartij en derhalve niet langer ad van e R-K. kiesvereeniging konden zijn. De vereeniging telt momenteel 17 leden. Het be stuur wordt gevormd door de volgende per sonen: J. Rijs Hz., voorzitter; N. M Broer- méïter!tariS C V8n dCr E"g 'Jz pennin§' De zuivere opbrengst van de op 24 en 25 Nov. gehouden bazar der dameskrans „Bidt en werkt bedreg 275. Het geld is inmid dels verzonden aan de verschillende zen dingscorporaties. Het plaatselijk crisiscomité had wederom het genoegen om voor 800 aan kleedings- stoffen aan de noodlijdenden in de gemeente uit te kunnen reiken. Tevens zal een wagon eierkolen worden gedistribueerd, 500 pond rauw vet en 1000 pond tarwemeel. DE LANGENDIJKER GROENTENVEILINGEN. In Belgische land- en tuinbouwbla den wordt beweerd, dat de zorg der Ne- derlandsche regeering voor deze takken van bestaan veel grooter is dan die der Belgische. Als dat zoo is, dan zijn onze tuinbouwers wel bijzonder ondankbaar en de Belgische buitengewoon lijdzaam. Immers de Noordhollandsche tuinbou wers worden niet moe van het klagen over de schriele wijze, waarop zij wor den geholpen, en o. i. terecht. Wat een critiek wordt er niet geoefend op de kort geleden door de Tweede Kamer aangenomen Steunwet voor den tuin bouw. Van alle kanten komt die critiek. We hebben ze gehoord op een vergade ring van een plaatselijke tuinbouw-or- ganisatie en op een van het Nederland- sche Boerencomité, twee uitersten ten opzichte van de wijze, waarop men meent, dat verbeteringen moeten wor den verkregen. De besturen der vei- lingsvereenigingen oordeelen den steun zeer onvoldoende. Christelijke en R. K. tuindersorganisaties verwachten zeer weinig van de Steunwet, zoodat over de geheele linie het besef leeft, dat de hulp door de Regeering geboden, niet veel zal beteekenen. De weg, dien de minis ter zei wel naar de Kamer te zullen vinden als het blijkt dat de 5 millioen niet voldoende zal zijn, zal dus wel moeten worden ingeslagen. En met dit al zette zich de lustelooze stemming, die de markt de vorige week reeds kenmerkte, nog voort. Teekenen van opleving vielen helaas nog niet te bespeuren. Op de aardappel markt was en bleef het buitengewoon slecht en zij die nog Schotsche muizen aanvoerden, zullen het zich wel beklagen, dat ze die zoo lang bewaard hebben. Voor de gewone Schotten werd weer 0.500.70 per 100 K.G. betaald en voor grove werd ongeveer dezelfde be spottelijke prijs betaald. Voor Eigenhei mers werd 0.901.60 besteed, voor blauw# dito 0.701.20. Blauwe aard appelen werden in maximum tot 2.10 verkocht. Voor Duken kon 0.50 0.70 worden bedongen. Slecht was de stemming ook voor rood# kpol. Was er in. enkele vorige weken een kleine opleving te bespeu ren, deze week was het weer misère een slechte aanwijzing voor dezen win ter. Voor de allermooiste kool werd maar zelden een prijs besteed die boven de 3.uitging. De groote kon slechts prijzen opbrengen die lagen tusschen de 1.en 1.50. Zelfs iets kleinere, waarvan de kwaliteit niet aan alle eischen voldeed, bracht nog wel eens dien prijs op. In overeenstemming met deze prijzen der eerste soort waren die der tweede en helaas kwamen noteerin gen van 0.600.80 weer herhaalde lijk voor. Als 2.50 voor het meest ge zochte goed van deze kwaliteit gemaakt werd, was het al een meevaller. In to taal werden aan beide veilingen 32 spoorwagens verkocht. Op het eind der week was de stemming voor gele kool iets beter dan ze aanvankelijk en ook in vorige weken was geweest. Het is nu voorgekomen, dat mooie partijen 2 en zelfs tot 2.30 opbrachten, dat is een paar kwar tjes meer dan ze tot nu toe golden. De groot ste brachten in 't begin 0.80 of iets meer op, later 130—1.40. Helaas kwamen ook nu weer prijzen van 0.60—0.80 voor, be trekking hebbende op kool, met alle gestelde eischen voldoende, maar dit toch onder de goede kool kan worden gerangschikt. De aan voer .is nog zeer gering, begrijpelijk bij deze prijzen, te zamen aan beide veilingen maar 13 spoorwagens. Met den aanvoer van vroege witte kool is het zoo goed als gedaan. Wat geveild- werd, bracht 0.60—0.70 op. Belangrijker was die van Deensche witte kool. De prijzen lieten echter weer alles te wenschen over. Mooie groote Denen werden verkocht voor ongeveer 1, de kleine brachten 0.60, soms iets meer, op en helaas zijn er ook nog „doorgedraaid", zoodat er werk aan den winkel was voor het In- en Verkoopbureau. Hoe minderhet Bureau actief moet optreden, hoe beter. De totale aanvoer aan witte kool beliep 27 spoorwa- gens. Bloemkool werd in grootere hoeveelheden aangevoerd dan de vorige week, n.1. ongeveer 27000 stuks, bijna uitsluitend reuzen. Lecert bracht 2.20 3.10 op. Voor mooie groote reuzen werd van 10 ƒ10 besteed, kleinere of grootere van iets afwijkende kwaliteit J 5 8. Voor tweede soort werd voor de mooi ste in zijn soort tot 4 betaald. Er kwamen echter ook prijzen van 0.10—1 voor, doch aan de kwaliteit haperde nog al wat De aanvoer van uien viel nog mee. De prij zen zijn nu niet, wat men kan noemen slecht, doch goed is wat anders. Nep werd te Broek nog verkocht voor 6— ./O-O, aan de Noordermarktbond voor f 3.50 5.2 J. Drielingen noteerden ook iets lager dan de vorige week. De mooiste brachten tot f 4.2u op Minder gewilde partijen liepen tot 4 o'f iets minder. De mooiste uien liepen doorgaans tot 4.30. De laagste prijs was 3.30. Ook voor grove uien werden deze prijzen betaald. Aanvoer ongeveer 14 spoorwagens. Van peen kwamen geen groote hoeveel heden. voor de mooiste groote kon tot 1.80 worden gemaakt. Het meeste bleef daar ech ter beneaen, zoodat zelfs een deel tot 1.20 betaald. Ook voor bieten was bijster weinig belangstelling. Middelgroote gold 1.20— 1.70, andere 0.60—1. Ongecorrigeerd DE VERONGELUKTE AUTOBUS. De militairen hebben vandaag nog vrij. Zooals reeds gemeld werd in het bericht over het auto-ongeluk bij Muiden, keerden de militairen, die in de autobussen op weg naar Amersfoort waren gezeten, naar Amsterdam terug. De garnizoenscommandant heeft hen voor vandaag vrij van dienst gegeven. Alle te Amersfoort in garnizoen zijnde soldaten, die vanmorgen naar Amsterdam zijn terugge keerd, moeten morgenochtend per trein op een gezelschapsbiljet naar Amersfoort terug keeren en zich tijdig aan het Centraal Sta tion verzamelen voor het vertrek van den trein van 5.21 uur. HET DRAMA TE PUTBROEK. y Cassatieberoep door den Hoogen Raad verworpen. De Hooge Rad heeft heden uitspraak ge daan in de strafzaak tegen vader en zoon v. d. Elzen, jachtopzieners, die in hooger be roep in de bekende moordzaak te Putbroek zijn veroordeeld door het gerechtshof te Den Bosch. Overeenkomstig de conclusie van den procureur-generaal heeft de Hooge Raad heden beide cassatieberoepen verworpen. DcM VECHTPARTIJ TUSSCHEN SMOKKELAARS. Te Sittard heeft zich Zondag een ernstig gevecht voorgedaan tusschen smokkelaars, waarbij de 21-jarige H. een revolverschot loste op een zekeren J. D. Het schot was niet doodelijk. H. werd gearresteerd. Bij de vechtpartij waren verscheidene smokkelaars betrokken, die er hun werk van maakten Du:t- sche margarine naar Nederland te smokke len. VERKEERSONGEVALLEN. Twee auto-ongevallen op den Haarlemmerweg Op den Haarlemmerweg ter hoogte van de kistenfabriek de „Phoenix" reed een auto, komende uit de richting Amsterdam, tegen een tractor en aanhangwagen van de Noord Zuidhollandsche tramweg Mij., met het ge volg, dat de tractor met aanhangwagen door de afscheiding van de trambaan reed en op de trambaan terecht kwam. De luxe-auto, be stuurd door den militairen dr. H. S. v. d. Lee uit Zeist, kwam in botsing met den aan hangwagen en werd ernstig beschadigd. De heer v. d. Lee werd uit den wagen geslin gerd en kreeg niet ernstige verwondingen. In de kistenfabriek de „Phoenix" werd de heer van der Lee verbonden, waarna hij per auto naar Amsterdam is gegaan. De tram dienst van de N. H. Z. tramweg Mij. van Haarlem ntar Amsterdam heeft door dit on geval een half uur vertraging gehad. Een tweede ongeval had plaats nabij de Liebrug. De heer Bekeer uit Heemstede raak te tengevolge van de gladheid zijn stuur kwijt en kwam met zijn auto in een vrij bree- de en diepe sloot langs den weg terecht. Het voertuig geraakte grootendeels onder water. De heer B. slaagde erin de ruiten stuk te slaan en zich op het droge te werken, waar na hij door een ipasseerenden auto naar dr J. P. Bouman te Halfweg werd vervoerd. Hier werden zijn verwondingen aan pols en elleboog verbonden. BRAND. Vee omgekomen. Te Bemmelen (L.) is de boerderij van den landbouwer M. afgebrand. Vee en varkens kwamen in de vlammen om. De oorzaak va:: den brand is onbekend. LIJK GEVONDEN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd in haar woning te Margraten (L.) het lijk gevonden van de 57-jarige alleenwonen de M. N. Het lijk werd ter schouwing naar het gemeentehuisje gebracht. De vrouw schijnt aan een hartverlamming te zijn over leden. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. De opname m de rubriek, bewijst geenszins dat de redactie er mede instemt). Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik u een plaatsje voor onderstaande. DE RADIO-DISTRIBUTIE. Het schijnt, dat het tegenwoordig met de radio-distributie, althans wat het innen der contributie betreft, niet erg in den haak is. De heele stad on geveer klaagt over de onbillijke rege ling, die de gemeente er op na houdt, nu men gas, electra en radio op één kwitantie heeft ondergebracht. Wat toch is 't geval? Als regel gold dat de stand der meters den lsten van de maand werd opgenomen, en ongeveer 14 dagen daarna werd daarvan de kwi tantie aangeboden. Nu de radio er bij is gekomen, komen blijkbaar de moeilijk heden. Voor de radio, die (ook per maand) bij vooruitbetaling voldaan moet worden (wat op zich zelf ook al geen billijke regeling is) heeft men dus niet eerder recht op het geld dan den eersten van de maand. Maar wat gaat de gemeente nu doen? Als op ongeveer de helft van de maand de gaskwitantie wordt aangeboden, verlangt men van den abonné's al de contributie voor de daarop volgende maand, dus als volgt: half November komt de gaskwitantie voor October, en op die kwitantie eischt men radio-contributie voor December. Mijns inziens een groote onbillijkheid. Zooals ik hierboven reeds zei, begrijp ik niet, waarom de radio juist bij voor uitbetaling is. Dat was ook een mono polie van de centrales, en inplaats hier in verbetering te brengen, maakt de ge meente de regeling nog onbillijker, want nu strijkt men de rente op van 4000 abonné's a 2.per maand, dus van 8000.Is het op deze wijze geen monopolistisch bedrijf? Wil men de abonné's houden (naar mij werd medegedeeld hebben reeds ve len bedankt) dan dient men deze rege ling te verbeteren. Nu worden de men- schen verplicht om hun gasgeld naar het kantoor aan den Helderscheweg te brengen, omdat men de radio geen 6 a 7 weken vooruit wenscht te betalen. In dertijd is er reeds door iemand op ge wezen dat hier een arbeidsterrein voor de V. A. R. A. open ligt. Inderdaad is dat nu toch wel het geval. Mijn beleefden dank voor de plaatsing. H. Mijnheer de Redacteur, Toen de voorbereiding voor de Steunrege ling voor de Tuinders bij de regeering onder weg was, is er door de tuinders ook gehoopt op een goede regeling. Toen de behandeling in dè Tweede Kamer over deze zaak daarop in de couranten ver scheen, hadden de tuinders toen ook niet 't ge voel of de regeering dacht: deze menschen zijn gaarne tevreden of „Een kinderhand is gauw gevuld". Vijf millioen steun voor de tuinders, wat beteekent wat? Voor een paar maanden zei deze zelfde mi nister: als ik eiken tuinder 100 geef, dan kost mij dit 5 millioen. Laten wij nu aanne men, dat door de richtprijzen en door de producten die boven de richtprijzen gegaan zijn en dit voor 1/4 weer wordt afgetrokken, dat dit 1 millioen in minderen wordt, dan zal de bovengenoemde som voor eiken tuinder door elkander f 100 beteekenen. Men zal geen 20% van den omzet krijzen van de laatste drie jaren? Wij betreuren de houding van de meer- deëieid in de Kamer, die toch ook van mee ning was, dat het bedrag van f 5.000.000 te klein was. Een regeering, 'die de aandeelhouders van de Nederlandsche Bank steunt met 20 mil lioen, omdat het Engelsche Pond gezakt is, had meer voor de tuinders moeten afstaan. In oorlogstijd toch heeft de regeering ons gedwongen met een teeltregeling, met een uitvoerverbod van 40 met minimusprijzen, ook voor den uitvoer, te veel om op te nemen en nu worden wij te kort gedaan. Het is nog beter werkloos te zijn, dan nood lijdend tuinder. Wij zijn van meening, dat er niet scherp genoeg geageerd kan worden tegen dezen steunmaatregel. Met het geesteszwaard moeten wij strijden. Protesteert tegen dit onrecht. Zoolang er geld is voor defensie, moet er ook geld zijn voor de noodlijdende tuinders! Met dank voor de plaatsing, Namens het Kringbestuur Langen- dijk van den Neutralen Bond van Boeren en Tuinders, Jb, DE VRIES Jr., St. Pancras, voorzitter. ABR. DE GEUS, Noordscharwoude secretaris tJn, PAARLBERG, Haringkarspel. Prof. dr. C. H. H. Spronck, oud-hoog leeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, is in zijn woning te Zeist, waar hij de laatste jaren woonachtig was en in samenwerking met Dr. Wilhelmina Hamburger een labora torium voor het vervaardigen van serums bekeerde na een kortstondig lijden op den leeftijd van 72 jaar overleden. HET SPOED-ONTWERP TERPSTRA TOT WIJZIGING DER L. O. WET. Het Nederlandsch Onderwijzers Ge nootschap afdeeling Alkmaar, schrijft ons: Ofschoon de Tweede Kamer der Staten Generaal het z.g.n. noodwetje-Terpstra reeds heeft aangenomen, meenen we goed te doen toch nog een klein over zicht te geven van den inhoud dezer wel veel genoemde maar toch lang niet ge kende wet en van 't geen er uit voort vloeit. De Leerlingenschaal Nu de 2e Kamer heeft geweigerd nog voor de begrooting het ontwerp-Terp- stra tot wijziging der 1. o. wet te behan delen, heeft de minister met grooten spoed een ontwerp ingediend, dat tot doel heeft, op korten termijn tot bezuiniging op het 1. o. te komen. In dit spoedwetje wordt voorgesteld de leerlingenschaal voor het gewoon lager onderwijs als volgt te wijzigen: leerlingen leerkrachten 1— 34 (1—32) 1 35— 75 (33—72) 2 76—130 (73—116) 3 131—185 (117—160) 4 (161—210) 5 (211—260) 6 Voor elke 50 leerlingen boven de 186 wordt één leerkracht meer vereischt. (De tusschen haakjes geplaatste getallen zijn die van de thans geldende schaal, waarbij moet worden aangeteekend, dat boven de 261 één leerkracht per 55 leer lingen wordt toegestaan). De gevolgen van deze nieuwe schaal liggen voor de hand! Het beteekent, dat sommige twee- mansscholen, waar het onderwijs toch al on 'er zeer moeilijke omstandigheden wordt gegeven, één leerkracht zullen moeten missen en dus éénmansscholen worden; dat verscheidene 3 mansscholen door deze verhooging der schaal zullen worden gedegradeerd tot 2 mans en dat vele 4 mansscholen door de verlegging van de grens van 117 naar 131, drie- mansscholen zuilen worden, terwijl de scholen met méér dan 4 leerkrachten eveneens gedesorganiseerd zullen wor den. Dat beteekent, dat aan de nu school gaande jeugd, die toch het Nederland sche volk van de toekomst zal zijn, on dervvijs zal moeten worden gegeven on der ongunstiger omstandigheden, dan tot nu toe. Het beteekent voor sommige scholen naast vergrooting der klassen, een ont zettende desorganisatie van het onder wijs. Op papier zal de verdeeling der leerlingen over de leerkrachten wel uit te voeren zijn, maar hoe zal het in de school moeten? Het beteekent. dat de leerkracht niet langer zijn aandacht zal kunnen geven aan eiken leerling apart, dat hij geen ge legenheid meer zal hebben, de zwakken te helpen, doch dat zal moeten wor den ingevoerd een meer militair sy steem. Dit beteekent onvoldoend onder wijs voor de niet-begaafden en voor alle kinderen een minder zonnige schooltijd. Voor de leerkrachten zal het beteeke nen: verzwaring van arbeid enont slag van meer dan 2000. Voor de ge meenten beteekent het, als ze het onder wijs op peil willen houden: betaling van de meer noodige leerkrachten uit eigen zak (boventalligen!) Als ze dit niet kun nen of willen: verslechtering van het onderwijs! Bovendien merken we nog op. dat vele gemeenten de laatste jaren met veel moeite en kosten nieuwe, goe de schoolgebouwen hebben gesticht, waarvande lokalen nu zullen blijken te klein te zijn, om de vergroote klassen te bevatten. De gemeente zal dus moeten kiezen tusschen: verbouwen of aanstel ler. van boventallige leerkrachten. Om al deze redenen zal dit gedeelte van het ontwerp een ramp beteekenen voor ons gewoon lager onderwijs, een ramp die zich eerst in 1935 goed zal doen gevoe len, daar de minister een overgangstijd geeft van 2 jaren. Als er aan een school in 1933 en 1934 geen vacatures komen, dan zal voor die school de tegenwoord'ge schaal blijven gelden. Het komt ons dan ook voor. dat er de eer-te 2 jaar geen aanzienlijke bezui niging zal worden bereikt, als het wetje mocht worden aangenomen door de le Kamer, wat we niet hopen, in het belang van ons onderwijs! GEBOREN: Elisabeth Maria d. v. Hendrikus van Leeuwen en Maria Smorenberg. Marie d. v. Gerrit van Twuijver en Willemke Klei* stra. Alexander z. v. Petrus Berkhout en Margaretha de Moei. Alida Johanna d. v. Everardus Dekker en Alida Molenaar. Bernardus Maria z. v. Bernardus Geels en Margaretha Berkhout. OVERLEDEN: Petronella Helena Hollenberg gehuwd met Hendericus Jacobus Landman 46 jaar. Pieter Jacob Christiaan Sonnevelt 45 jaar. Willem Twisk 64 jaar. Stoomvaart Mi{. Nederland. Poelau Laut (thuisr.) 2 Dec. v. Penang. Tajardoen 3 Dec. v. Batavia 1. v. Londen. te Amsterdam. Poelau Bras (uitr.) 2 Dec. v. Belawan. Poelau Tello 3 Dec. v. Bremerh. n. Amst. HollendAmerika-Lijn Delftdijk 3 Dec. V. Rott. n. San Francisco via Londen. Drechtdijk, Vanc./Rott., 3 Dec. te Londen. Veendam Rott./N. York 3 Dec. te Boulogne. Montferland 3 Dec. v. Amst. n. Buenos- Aires. Dinteldijk 2 Dec. v. Tacoma te Portland (O.) Lochkatrine, Rotterdam n. Vancouver, 1 Dec. v. San Francisco. Drechtdijk, Pacifickust n. Rotterdam; 2 Dec. v. Southampton n. Londen. Lochkatrine 1 Dec. v. Rott. te San Fran cisco. Rotterdamsche Lloyd. Tosari (thuisr.) 2 Dec. te Marseille. Garoet 3 Dec. v. Rott. n. Hamburg. Sibajak (uitr.) 2 Dec. v. Southampton. Tosari (thuisr.) 2 Dec. v Marseille. Kon. Holl. Lloyd. Zaanland 3 Dec. v. Amst. n. Hamburg. Kon. Paketv. Maatschappij. Tasman 2 Dec. v. Port Natal n. East Lon- don. Kon. Ned. Stonmb Maatschappij. Ariadne 2 Dec. v. Gibraltar n. Oran. Berenice 2 Dec. v. San Felin te Barcelona. Brion 2 Dec. v. Bordeaux n. La Pallice. Ceres 2 Dec. v. Izmir n. Algiers. Clio 2 Dec. v. Tarragona te Gandia. Euterpe 2 Dec. v. Vigo n. Corcubion. Ganymedes 2 Dec. v. Varna te Bourgas. Hebe 3 Dec. v. Susak n. Bari. Luna 2 Dec. v. West-Inoië te New York. Nereus 3 Dec. v. Amst. te Kopenhagen. Orestes 2 Dec. v. Tanger n. Algiers. Perseus 2 Dec. v. Amst. n. Kopenhagen. Trajanus 3 Dec. v. Amst. te Hamburg. Ulysses 2 Dec. v. Bourgas n. Varna. Bacchus 2 Dec. v. Rott. n. Vigo. Boskoop (thuisr.) 30 Nov. v. Buenaventura. Colombia 29 Nov. v. Kingston (Ja). Costa Rica 2 Dec. v. Amst. n. West-Indië. Erato 2 Dec. v. Amst. n. Passages. Fauna 2 Dec. v. Kopenhagen te Aarhus. Midas 29 Nov. v. Kingston (Ja). Merope 3 Dec. v. Rott. n. Melilla. Simon Bolivar 3 Dec. v. Amst. n. Hamburg. JavaNe*v-York-liiu. Menestheus, New-York n. Bat.; 1 Dec te Penang. Laertes 2 Dec. v Boston te New-York. Siantar 1 Dec. v. Bat. te Philadeiphia. SilverJava Pacific Lijn. Kedoe, Calcutta n. Los Angeles; 1 Dec. v. Rangoon. Kota Inten 1 Dec. v. New-Orleans n. Caicutta. Silverbeeck, Los Angeles n. Calcutta, 2 Dec. te Rangoon. Silverhaze), Vancouver n. Calcutta, 1 Dec. te Soerabaja. JavsChinaJapan Lijn. Tjisaroea 1 Dec. v. Bat. n. Hongkong. Tjisadane 1 Dec. v. Shanghai te Manila. Tjinegara 30 Nov. v. Hongkong n. Amoy. Holland—Afrika-LHn. Klipfontein (thuisr.) 3 Dec. v. Durban. Nieuwkerk 3 Dec. v. Rott. n. Bremen. Meliskerk (uitr.) 2 Dec. te Beira; 3 Dec. n. Mozambique. £toomvaari Mij. Oceaan. Deucalion, Japan/Rott., 2 Dec. te Shanghai. Clytoneus, Java/Amst.; 2 Dec. te Marseille. Elpenor, Java/Amst.; 1 Dec. v. Colombo. Melampus, Java/Amst.; I Dec. v, Colombo.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 3