Alkmaarsclie Courant. Inschrijtiig loonten dienstplicht Jladiowewas #£RC££S LUST/MA Heuilteim Het maken van den nieuwen onder bouw van de Bokkebrug. maahdag s december. Het valsche papieren DeL?P?GEMEEST2R van ALKMA \R Honden! riet en dertigste Jaargang. ft m 1120C°ncM Aan den Raad onzer Gemeente is het volyende adres gezonden. u». 287 1932 Dinsdag 6 December. Hilversum, 296 M. (Uitsluitend AVRO). Gramofoonpl. 10.Morgenwijding 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Concert. Fie Loopuit—Roeper, piano en Henri Tibbe viool. 11.— Voordracht door R. Flink. 11.30 Vervolg concert. 12.— Tuschinski's Select- Salonorkest o.l.v. M. Tak. 1.30—2.15 Zang <Joor N- Wetcher, m. m. v. E. Veen, piano. 2.30 Gramofoonplaten. 3.Knipcursus 4.Chopin-recital door C. Lankhout, piano 4 30 Radio-Kinderkoorzang o.l.v. J. FLamel! 5.Gramofoonplaten. 5.15 Kovacs Lajos en zjjn orkest. Refreinzang: Bob Scholte 5.30 Halfuur voor de jeugd (VPRO). O— Ko vacs Lajos en zijn orkest. 7.Causerie door C Veningover Wintersport. 7.15 Gramo foonplaten. 7.30 Engelsche les. 8 - Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest o.l.v. N. Treep m m- v. Zoltan Snekely, viool. 9.Jan van Riemsdijk en zijn ensemble. 9.30 Vervolg Omroeporkest. 10.10 Gramofoonpl. 10 20 Vervolg Omroeporkest. 11— Vaz Dias 11.05—12.Gramofoonmuziek, Huizen, 1875 M. (Uitsluitend KRO). 8.9-15 en 10.— Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.15 Sextetconcert. 1.45 Gramofoonplaten. 2.Voor de vrcuw. 3 Modecursus. 4.— Orkestconcert. 4.50 Voor de jeugd. 5.10 Concert. 6.10 Solistenconcert 6 30 Esperantoles. 6.50 Vervolg solistencon- eert. 7.10 en 7.45 Lezing. 8.Operette-uit zending. In de pauze: Vaz Dias. 10.15 Voordracht. 10.30—12.Schlagermuziek. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein en berichten 11.05—11.20 Lezing. 12.20 Orgelspel E. O'Henry. 1 05 Commodore Gra.id-orkcst o.l.v. J. Muscant 2 20 Voor de scholen 4 50 R. Tapponier en zijn orkest. 5.35 Kinderuur. 6 20 Berichten. 6 50 Liederen van J. S. Bach. 7.10 Fransche conversatie. 7.40 Padio-Milit.-nrorkest o 1 v B Walton O'DonnelI, m. m. v. R. Araujo en E Berridge, vioolduetten 8 50 Lezing. 9.20 Berichten. 9.40 Engelsche volksmuziek m. m. v solisten, koor en orkest. 10 25 Pianorecital door E. Mason 10.55—12.20 Dansmuziek door Bertini's Dance Band. Parijs „RadioParis", 1724 M. 8 05 Gra mofoonplaten. 12 20 Concert door het Krett'y-orkest. 7.40 Dito 8 20 Concert door vocaal kwartet. 9.05 Radiotooneel. 9.50 Gra mofoonplaten. Kalundborg1153 M. 11.20—1.20 Concert uit rest. „Wivex''. 2.20—4.20 Omroeporkest en solisten o.l.v. Gröndahl. 7.35 Weensche muziek o.l.v. F. Mahler. 8 35 Pianorecital door V. Fischer. 9.05 Werken van Pergolesi, o.a. „La Serva Padrona" in 2 actes. 1025— 11.50 Dansmuziek uit rest. „Lodberg". Langenberg, 473 M. 6.25 Gramofoonpl 11.20 Concert door het Tonkünst'erorkest o.l.v. E. Beek. 12.20 Omroeporkest o.l.v. Kühn, m. m v. J. Schömmer, tenor. 1 50 Gramofoonplaten. 4.20 Orkestconcert o.l.v. R Merten m. m. v. sopraan en piano. 7 20 Dansmuziek door het Omroeporkest o.l v Eysofdt 8.20 „Aufbruch der Ameisen", spel van Fl. Vollner. Regie: Kandner. Rome, 441 At. 8.05 Lualdi-concert. I Con eert m. m. v. orkest en sopraan. II. „II dia volonel campanille'', opera. Orkestleider: A Lualdi. Koorleider: A. Casolari. Brussel, 338 M. en 508 At. 338 M.: 12 20 Gramofoonplaten. 1.30 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 8.20 St. Nicolaas-program- ma. 10.30—11 20 Oude dansmuziek (gramo foonplaten). 508 M.: 12 20 Omroepklein orkest o.l.v. Leemans. 1.30 Volksliederen. I.45 Gramofoonpl. 5.20 Omroeporkest o.l.v Meulemans 6.50 Religieuze muziek. 8 20 Omroeporkest o.l.v. Meulemans. 1030 II.20 Gramofoonplaten. WU» git U weet trisch en opgewekt voelen, vrij van flecbte spiisvertering. verstopping en de daaruit voortvloeiende lusteloos heid, gebruik dan Foster s Maagpilllen. 0,65 pw flacon. - r<t 00 van HERMAN ANTONSEN. 11) Op den morgen van den tweeden dag na zijn opgedrongen verloving, ontving Thornton een briefje van la Foneuse, met het verzoek haar in het Park te willen ontmoeten. In het begin stonden ze vrij onwennig tegenover elkaar. Zijn valsche positie was nog moeilijker ge worden door zijn nieuwe verhouding tot haar. Op de. keper beschouwd was hij een boef, die andermans papieren gestolen had. En wie was zij? Een dame, die in matigen draf voor bijgereden kwam, zwaaide met haar rijzweep naar la Foneuse en Thornton herkende de vrouw van een der minis ters. Andere dames begroetten haar in het voorbijgaan met een buiging en een blik, die van groote nieuwsgierigheid getuigde. Er waren zooveel menschen °rn hen heen, dat het hem niet bijzon der veel moeite kostte, zich tegenover haar te gedragen, zooals iedere heer dat in zijn omstandigheden tegenover een dame zou gedaan hebben. Wat wilde u van me weten? vroeg hij eenvoudig weg na de eerste begroeting. Van alles en nog wat! Wie u bent u doet en wat er dien avond in die coupé gebeurd is zoo uitvoerig mogelijk JnT'J635^- 1 Europeesch concert «nd l i, ;.?- u ieI and 8 30 ..Schlüsse! 9 30 ReriHhi h°orsPel van R- Schmidt rï M'd;datin JANUARI a s voor den dienstplicht moeten worden inge schreven personen, die geboren zijn in \°°r de aangifte ter inschrijving zal in het BIJZONDER gelegenheid worden f^numS rd€ V00RZAAL van het STADHUIS, Langestraat, voor hen, wier geslachtsnamen aanvangen met de lett- ters: MAANDAG, 2 Januari 1933. A.—B. voormiddags 10—12 K uur. C.—F. namiddags ÏYi—iV, uur. DINSDAG, 3 Januari lsïi. H. voormiddags 10—12 K uur, I.—Ki. namiddags 2K—4K uur. WOENSDAG, i Januari 1933. KL—L, voormiddags 10—12 H uur. M.—O. namiddags 2'A—i'A uur. DONDERDAG, 5 Januari 1933. P-—R. voormiddags 10—12 K uur. S. namiddags 2M— kV, nur. VRIJDAG, 6 Januari 1933. T.—V. voormiddags 10—12 K uur. W.Z. namiddags 2Munr. Bij de Inschrijving gelieve men mede te brengen het trouwboekje der ouders of andere familiepapieren; is een der ouders of zijn beide ouders overleden, dan moeten worden overgelegd de stuk ken, die betrekking bebben op dr voor ziening in de voogdij. Zij, die in aan merking komen voor vrijstelling wegens broederdienst, leggen tevens over alle stukken betreffende den dienst hunner oudere broeders. Omtrent deze inschrijving en omtrent de inschrijving, die in sommigi gevallen bin .cn een anderen termijn moet plaats hebben, gelden de volgende bepalingen van de Dienstplichtwet en van het Dienstplichtbesluit. Wie wel on wie niet ingeschreven moeten worden. Art. 6 der wet. 1 Behoudens de bepa ling van het tweede lid wordt voor den dienstplicht ingeschreven: a de Nederlander, die op 1 Januari van het jaar, waarin hij 19 jaar oud wordt, woonplaats heeft in Nederland of in een plaats in het buitenland, welke niet meer dan 15 K.M. van de Neder- landsche grens is gelegen of wiens wet tige vertegenwoordiger op genoem I tijd stip aldaar woonplaats heeft. b. de niet-Nederlander, die op ge noemd tijdstip Ingezetene is; 2. Voor den dienstplicht wordt niet in geschreven de ingezetene, niet Neder lander, die: a. is geboren in Nederlandsch-Indië. Suriname of Curaijao; b. blijkt te behooren tot een Staat waar de Nederlanders niet aan verplich ten krijgsdienst zijn onderworpen of waar ten aanzien van den dienstplicht het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. In welke gemeenten de inschrijving moet geschieden. Art. 8 van het Dienstplichtbesluit. 1. De inschrijving voor den dienstplicht geschiedt: a. indien de wettige vertegenwoordi ger in Nederland woonplaats heeft in de gemeente, waarin deze woonplaats is gelegen; b indien de in te schrijven persoon n Nederland woonplaats heeft, in de ge meente, waarin deze woonplaats is ge legen, tenzij hij een wettigen vertegen woordiger heeft, die in een andere j-e- meente in Nederland woonplaats heeft; 3. Voor de toepassing van het vorig lid wordt in aanmerking genomen de woonplaats, die de ingevolge art 6 der wet in te schrijven persoon of zijn wet tige vertegenwoordiger had op 1 Januari van het jaar, waarin eerstbedoelde per soon 19 jaar oud wordt, of de woon plaats, die de ingevolge art. 7 der wet in te schrijven persoon of zijn wettige ver tegenwoordiger had op den dag, waarop het in dat artikel bepaalde van toepas sing is geworden. Aangifte ter insehrijv ng. Art. 8 der wet. 1. Behoudens de door Ons vast te stellen uitzonderingen ge- In het kort vertelde hij haar, uit wat voor familie hij kwam en het feit, dat hij van haar stand was, scheen haar genoegen te doen en haar vertrouwen te vergrooten. Hij sprak vluchtig over zijn studie en zijn goede vooruitzichten in dien tijd en begon dan meer in bijzonderheden te treden. En toen ik tot de ontdekking kwam, dat ik geen cent op de wereld bezat en alle hoop op een goede carrière voor me verkeken was, scheen het kantoorleven en de handel nog mijn eenige redding te kunnen zijn. Ik was natuurlijk behept met idee, dat een gestu deerd man natuurlijk in vele zaken gezocht zou zijn. Ik wist nog niet, dat ze als hope loos onhandig door de zakenmenschen wor den beschouwd, omdat ze die oefening van jongsaf missen, die een handelsman in staat stelt op het eerste gezicht een voorstel als onzakelijk of een man als onsoliede te her kennen. Waar het gaat om zakendoen moet een man ondervinding gaan krijgen op zijn veertiende of vijftiende jaar. Toen ik dan ook een aanbod kreeg van drie duizend gulden per jaar voor een baan tje, dat bij nader inzicht geen enkele ver antwoordelijkheid meebracht, koesterde ik niet den minstens argwaan. Ik wist nog niet dat iemand jaren lang hard moet werken om zulk een salaris te verdienen Tot op vandaag weet ik nog niet, hoe de zaak was opgezet. Ik werd geplaatst op de afdeeling boekhouden en na eenige maanden werd er met de bank een overeenkomst ge- teekend, die mijn handteekening van kracht maakte voor de firma. Dat was de gewone loop van zaken, moet u weten. Ondertus schen werd er een rekening op mijn naam schiedt de inschrijving voor den dienst plicht op aangifte bij den burgemeester der door ons aan te wijzen gem-ente. De aangifte geschiedt door den n te schrijven persoon zelf 0f bij verhindering door zijn wettigen vertegenwoordiger; zij kan geschieden door tusschenkomst van een daartoe schriftelijk gemachtigde. 3 De aangifte geschiedt: a. voor zooveel betreft de ingevolge art. 6 in te schrijven personen, in de maand Januari van het jaar, waarin zij 19 jaar oud worden; b. voor zooveel betreft de ingevolge art. 7 in te schrijven personen (zie hier- na), binnen dertig dagen na den dag waarop het in dat artikel bepaalde op' hen van toepassing is eeworden. Inschrijving zonder aangifte. Art. 10 van het Dienstplichtbesluit 1 Zonder -ingifte wordt voor den dienst plicht ingeschreven hij die a. is opgenomen in een krankzinni gen-, idioten-, doofstommen- of bi in den gesticht, een rijksopvoedingsgesticht, een tuchtschool, een gevangenis of een rijkswerkinrichting; b. "ngevolge art. 39 van het Wetboek van Strafrecht ter beschikking van de Regeering is gesteld en niet in een rijks opvoedingsgesticht is opgenomen, c. als vrijwillige! behoort tot dé land macht, de zeemacht of de overzeesche weermacht, uitgezonderd den vrijwilli- gen landstorm. Inschrijving vóór den gewonen tijd. Art. 15 van het Dienstplichtbesluit. 1. Hij, die een jaar eerder wenscht te wor den ingeschreven dan naar zijn leeftijd zov. moeten geschieden, vraagt daartoe met opgaaf van redenen toestemming bij een verzoekschrift, dat hij aan den Mi nister van Defensie -endt, vóór 1 Mei van het jaar, waarin hij 17 jaar oud wordt. Hij legt daarbij over een bewijs van instemm ng van zijn wettigen ver tegenwoordiger De Minister stelt den belanghebbende in de gelegenheid een onderzoek te ondergaan ter zake van lichamelijke geschiktheid ea lichame lijke geoefendheid, een en ander voor zoover niet bij het verzoekschrift ver klaringen zijn overgelegd, waaruit de geschiktheid en de mate van geoefend heid voldoende blijken. Inschrijving na den gewonen tijd. Art. 7 der wet. 1 Voor den dienstplicht wordt ook of wordt opnieuw ingeschre ven voor zoover hij niet reeds ingevol ge art. 6 is ingeschreven a de Nederlander, die na 1 Januari van het jaar, waarin hij 19 jaar oud I wordt, en vóór 1 Januari van aet jaar waarin hij 25 jaar oud wordt, zijn woon plaats in Nederland of in een plaats in het buitenland, welke niet meer dan 15 K M van de Nederland«rhe grens is ge legen, heeft gevestigd of wiens wettige vertegenwoordiger in dat tijdvak zijn woonplaats aldaar heeft gevestigd; b. hij, die in bedoeld tijdvak Neder lander of opnieuw Nederlander is ge worden indien hij of zijn wettige ver tegenwoordiger in Nederland of in een plaats, als onder a bedoeld woonplaats heeft; c. de niet-NedëFlander, die in bedoeld tijdvak ingezetene of opnieuw ingezetene is geworden; d. de ingezetene niet-Nederlander, die in bedoeld tijdvak ophoudt te behooren tot een staat als bedoeld in art 6, tweede lid, onder b (zie hiervóór). 2. Met betrekking toe het bepaalde onder c geldt art. 6 tweede lid. Strafbepalingen. Art. 48 der wet 1. Met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd vijftig gulden wordt gestraft: a. hij, die niet voldoet aan een inge volge art. 8, tweede lid (verplichte aan gifte), op hem rustende verplichting; b., degene, die de in verband mei deze wet van hem gevraagde opgaven niet of nietwaar waarheid verstrekt. 2. Met gevangenisstraf van ten hoog ste twee maanden of geldboete van ten hoogste zeshonderd gulden wordt ge straft hij die opzettelijk een der in het eerste lid bedoelde feiten pleegt. Vrijstelling van den dienstplicht. Hij, die vrijstelling wenscht wegens BROEDERDIENST of wegens het be- kieeden van een GEESTELIJK of een godsdienstig menschlievend ambt of op leiding tot zoodanig ambt, behoort daar toe, voor zoover mogelijk, aanvraag te doen bij de aangifte ter inschrijving Bij die aangifte bestaat tevens gele genheid om, indien de in te schrijven persoon vermoedelijk een andere reden van vrijstelling zal kunnen doen gelden, ook hiervan opgaaf te doen. Vrijstelling wegens BROEDERDIENST wordt op aanvraag verleend, indien een wettige broeder of een wettige ualfbroe- der van den ingeschrevene op 1 Januari van het jaar der inschrijving verkeert in een der volgende gevallen: a. tot gewoon dienstplichtige bestemd is, voor zoover de voor zijn inlijving be paalde datum nog niet is aangebroken; b als gewoon dienstplichtige of als vrijwilliger tot de land- of de zeemacht behoort; c 30 dagen in werkelijken dienst is geweest; d. militair pensioen geniet of heeft enoten; e gedurende zijn werkelijken dienst is overleden. Wie vrijstelling verlangt wegens op leiding tot geestelijke, enz. moet daar toe, voor zoover mogelijk, bij de aangifte ter inschrijving overleggen een ver klaring, waaruit blijkt, dat hij 1 fchoo»t tot degenen, die volgens de wet voor vrijstelling op dien grond in aanmer- king komen. Beteekenis van de uitdrukking „wettige vertegenwoordiger". Waar in de Dienstplichtwet of in het Dienstplichtbesluit wordt gebezigd de uitdrukking „wettige vertegenwoordi ger", wordt da-ronder verstaan degeen, dve de ouderHïke macht, de voogdi' of de cnratee'e nito2fent. B'i tv ijfel omtrent de gemeente, waar men zich ter inscbril;ing .neet aanmel den, wende men zich persoon'fik tijdig tot de afdeeling Militaire Zaken ter ge meente-secretarie om inlichtingen. Alkmaar 5 D-c-mber 1932. De Burgemeester voornoemd, WENDELA De aannemer heeff door onvoorziene omsian- diaheden een sr nde van ongeveer I 5000 geleden, we.ke B. en W. weigeren te beialen. De aannemer zal zich lot den rechter wen den tenzij de Raad een commissie van onpartijdige deshandigen wil benoemen. Van deskundige zijde worden de Alkmaar- sche bestekken in strijd met de goede zeden geoordeeld, daar een aannemer vrijwel van alle rechten berooid is. geopend voor mijn eigen onkosten en allerlei kleine bedragen. Men zei me, dat dit gebeur de voor een goede regeiing der boekhouding En toen werden er opeens belangrijke boe kingen ontdekt, die wel op mijn naam ston den en niet in de algemeene boekhouding en ik kwam in de bank der beklaagden Paget, mijn verdediger, was een schittertnde kerel. Hij was met me op college geweest en deed zijn best ervan te redden, wat te redden viel. Hij zou het er vast veel beter hebben at gebracht, als ik niet zoo versuft was geweest en hem vollediger inlichtingen had kunnen geven. Maar tot op het laatste oogenblik bleef ik vertrouwen stellen in de eerlijkheid en oprechtheid van anderen Ik dacht niet an ders, dan dat het een afschuwelijke vergis sing was, die wel terecht zou komen. Eerst toen ik Devereux, mijn patroon, een valsche getuigenis tegen mij hoorde afleggen, begon ik er iets van te begrijpen. Ik was altijd heel eerlijk geweest en kon me niet voorstellen dat iemand om een paar duizend pond het levensgeluk van een ander zou kunnen ver nietigen. Over mijn leven in de gevangenis valt niets bijzonders te vertellen. Ik kwam er minder goed uit dan ik erin ging. Maar toen het voorbij was, dacht ik, dat er nog iets van mijn leven te maken zou zijn. Niet dat ik verwachtte het ver te zullen brengen. Binnen een maand had ik geleerd, dat ik er zonder leugens niet kwam. De liefdadaigheid onder ons menschen ik zoo gering, dat ik al heel gauw bemerkte, dat ik geen enkele betrek king krijgen zou, als ik mijn geschiedenis eerlijk zouv ertellen. De politie laat zoo iemand niet met rust. Ze weet geen voldoen de onderscheid te maken, en voor haar in De ondergeteekende Dirk Woud, aanne mer, wonende te Wormer, heelt de eer het na volgende beleefd onder de aandacht van Uwen Raad te brengen Ondergeteekende heeft op of omstreeks 5 Januari 1932 van de gemeente A'.kmaar aan genomen gelijk deze aan ondergeteekende heeft aanbesteed „het maken van een nieu wen onderbouw van de Bokkebrug over de Kaarsenmakersgracht in de Kanaalkade te Alkmaar", een en ander volgens Bestek no. 8 dienst 1931, en wel voor een aanneemsom van 223000. Genoemd werk is inmiddels gereed beko men en door ondergeteekende aan de gemeen te opgeleverd. Nadat ondergeteekende de afdamming voor de bouwput volgens goedkeuring der Directie (Directeur gemeentewerken te Alk maar) in het betrokken werk had geplaatst, en de bouwput drooggelegd en ontgraven was, bleek, dat op een afstand van circa 35 Meter uit het werk gebreken in de kaaimuur waren, welke als volgt kunnen worden om schreven: A. In de kaaimuur langs de Kanaalkade ontbreekt een consructieve fundeering, ten ge volge waarvan deze kaaimuur tot de aans'ui- ting aan het te verrichten werk van Bestek no. 8 onderloops is. B. Op een afstand van circa 35 M. van het werk is onder de genoemde kaaimuur een wa- terdoorlaat aanwezig gebleken, waardoor het kanaalwater langs de binnenzijde van den muur kan stroomen. C. Na het droogmalen van den bouwput, was de afdamming beschreven in 6 van Bestek -8, welke volgens aanwijzing en met de goedkeuring der directie was geplaatst voldoende, zoodat was voldaan aan de voor waarden van het Bestek. D. Na het droogmaken bleek, dat bij de aansluiting Kaaimuur en oude vleugel Bok kebrug, een opening was. E. De waterdoorlaat, onder B. genoemd, bleek in verbinding te staan met onder D. ge noemde opening, en binnen 20 minuten stond ongeveer 1000 M3. water in den reeds droog- staanden en goedgekeurden bouwput. F. De Directie stond verbaasd hiervan, wist geen verklaring te geven en begreep evenmin als de aannemer, vanwaar dat wa ter kwam. G. Volgens afspraak met de Directie is toen schuin door den bouwput en ter plaatse, bestemd voor de voorgeschreven gewapende beton-fundeering, een damwand geslagen, een ex-gevangene, meer niet, een tot de mis daad geniega individu, iemand die zoo kort mogelijk moet gehouden worden. Zoodat ik met niet wenden of keeren kon, of ze ver scheen ook ten tooneele. Ik werd van het kastje naar den muur gestuurd, totdat ik ten slotte begon te wanhopen ooit iets te zul len bereiken. Na een week regens in betrek king geweest te zijn, werd ik telkens zonder opgave van redenen ontslagen. Ik begreep al gauw, wat de oorzaak was. Er zat niets an ders voor me op, dan naar Londen terug te keeren, waar ik eerder onder de menigte ver loren zou gaan. Ik wilde met een gewonen trein gaan en werd toevallig in een expres- trein geduwd. Ik kwam alleen met Percy Derwent te zitten. Omdat u hem hebt leeren kennen, zult u ook begrijpen, dat hij me bin nen heel korten tijd zijn heele hebben en houden verteld had Tien mintuen later lag hij dood tegenover me. Ik herinner me nu nog maar al te goed, hoe helder mijn gedachten op dat oogen blik waren. Ik zag mezelf, zooals het kran tenlezende publiek me zou zien....: een ge wezen boef, zonder geld, door wanhoop ge dreven met een derde klas kaartje in een eerste klas coupé tegenover iemand, die schatrijk scheen. Ik koos den eenigen weg, die me openstond en gaf me voor hem uit. Ik was toen nog niet van plan zijn geld te eischen. Zelfs tot op dit oogenblik heb ik daar niet ernstig over nagedacht Ik geloof u onvoorwaardelijk, onder brak ze hem vlug, hem vlak in de oogen kij kend. Mijn vrouwelijk gevoel zegt me zelfs meer dan al uw woorden. Wat is het toch wonderlijk, dat wij tweeën, die van zoo ver schillend standpunt zijn uitgegaan, zoo sa- reikende tot de steenen grondkeerende muur in de bestrating, naast de sporen H. Na het plaatsen van dezen damwand, werd de bouwput wederom drooggemalen, en wel met extra voor dit doel gehuurde en bijgeplaatste prima pompen, maar het water bleef toevloeien. Op order der Directie is daarop een gat gegraven bij het reeds onder B. genoemde punt, circa 35 M. van het werk verwijderd, en derhalve niet binnen den kring van het werk gelegen, en daarbij is ge bleken, dat het kanaa'water met kracht naar den b nnenkant van den muur stroomde. J. Met ongeveer 1000 zakken is toen ge tracht dat gat in den muur te stoppen, en is aan de buitenzijde in het kanaal en tegenover dat gat een bekisting geslagen. Deze bekis ting werd gesteun met zakken zand, en de bouwput werd wederom drooggemalen. K. Toen bleek lekkage te bestaan In over leg met en onder goedkeuring van de directie is daarop een driehoekige ruimte tusschen de damwanden, zijnde een onderdeel van den put, ontstaan door het aanbrengen van sub H. genoemde damwand. nog volgestort met klei en grond, om de lekkage geheel te stop pen. L. Ten derde ma'e echter liep de put vol water. Daarop werd verzwaring aangebracht tot d'cht:ng van het sub B genoemde punt, en met dezen laatsten maatregel gelukte het den waterv'oed te keeren. M. Bij het gereedkomen van de fundeering en het trekken van den hulndam, wenschte de directie een gedeelte van d<m damwand «ub G. genoemd in het werk te behouden, wegens den te voorzienen toevoer en druk van het water aan de binnenzijde van den kaaimuur, waardoor de vastheid van de gronds'ag niet verzekerd was, en waarom dan ook nog een betonversterking ter weerszijden van den damwand is gestort. De gewapende beton- fundeering van den vleugel werd daardoor 80 c.M. verkort Ondergeteekende brengt met den meesten nadruk onder de aandacht van den Raad, dat het onderloops zijn van den kaaimuur alsook het aanwezig zijn van een zinker, welke een waterdoorlaat bleek te zijn (sub B niet in het Bestek waren omschreven noch zelfs ge noemd, en evenmin als toelichting bij de aan wijzing vóór de besteding van het werk aan de inschrijvers is medegedeeld. Bij de uitvoering van het werk waren deze gebreken dus evenzoove'e onvoorzienbare fei ten, te meer daar op de teekening van den be- staanden walmuur geen zinker stond aange geven. De te dezer zake verrichte werkzaam heden kunnen mitsdien niet als ten laste van den aannemer onder de aanneemsom te ver plichte handelingen worden gebracht, en de men naar eenzelfde doel zouden streven. Ik veronderstei nu toch wel, dat u uw vijande lijke gevoelens tegenover Devereux overge bracht hebt op den man, wiens handen hij een werktuig was. Derwent is nu onze ge meenschappelijke tegenstander, niet waar? Natuurlijk, want hij is de oorzaak van de ellende, die mij overkomen is! Maar nog veel meer om wat hij u heeft aangedaan! Ik zal niet rusten Hij hield zich plotseling in. Hij voelde, dat zijn woorden en blik zijn inwendige gevoe lens te veel verrieden. En hij meende afkeu ring op haar gelaat te zien. Neem me niet kwalijk, zei hij glim lachend. Maar het is toch niet zoo heel erg.... we zijn immers verloofd? Ze begon ook even te lachen en zonde! verder op zijn woorden acht te slaan, zei ze haastig: Ik heb dagen lang mijn hersens gemarteld om een manier te vinden, waarop ik dien schurk treffen kon, tot dat ik u vond. We zullen hem die veer tigduizend pond tot den laatsten pen ning afdwingen. Ik weet toevallig, dat hij het betalen kan, al heeft hij het geld verstopt. Zijn gewone zaken staan er slecht voor. In de zakenwereld wordt er druk over hem gesproken. Hij is van plan, als het op z'n end loopt, naar het buitenland te vluchten, zonder zich om het lot van zijn vrouw en kind te be kommeren. Ik wil hem aan de politie overleveren, zoodra de tijd er rijp voor is! En verschillende andere slachtoffers zullen, als het er op aan komt, met on* tegen hem getuigen. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5