^Buitenland 1Binnenland Ernstige treinbotsing te Vught. Pig SINTERKLAASVERTELLING. AUTOBUS MET VOETBAL ENTHOUSIASTEN AANGEREDEN. HET DRAMA OP HET KASTEEL WALTERSHAUSEN. DE EISCHEN DER MIJNWERKERS. GUSTAF MEYRINK OVERLEDEN. BEDROG VAN TWEE FRANSCHE BANKDIRECTEUREN? UITBREIDING VAN DE STAKINGEN IN SPANJE. DOODELIJK VERKEERSONGEVAL TE WEENEN. VERSCHERPING VAN DEN TOE STAND TE ATHENE. GANDHI WEER IN EETSTAKING. DE VRIJSPRAAK VAN BULLERJAHN. HET RESULTAAT DER VERKIEZINGEN IN THURINGEN. Geen verdere onderhandelin gen tusschen Japan en China. HET SCHULDENVRAAGSTUK. Amerikaansche plannen voor indirecte schuldenbetaling. De Fransche nota een aanmatiging. Seindraden vernield. REVOLVERAANSLAG TE AMSTERDAM. Een remmer gedood. Zes wa gens vernield. Door drie on veilige signalen gereden. De machinist weer in vrijheid gesteld. De treingeleider van den Tilburgenaar, de DE verloving. iedereen wist het ineens, vanaf de jongste i^nde tot den boekhouder toe: juffrouw was verloofd! Openlijk werd er niet Rp°rScrepraat, want 't was nog een diep ge- „iemand mocht er nog iets van weten, moest juffrouw Roos in de waan gelaten rden dat ook werkelijk niemand 't wist 7° zelf sprak er met geen enkel woord over, aniurlijk niet, 't was nog een groot prettig pheiro Ze werd ook niet geplaagd door de deren want juffrouw Roos plaagde men an t ze 'was nooit zoo met de anderen van 't ïantoor als juffrouw Verkijk, de andere ty- »<l j-.~ a^nr iedereen geplaagd "«'-a fir juffrouw Roos hield ieder op j 7p fnrh vripnHpliilr rr^rtr die door werd .af* Tand terwijl ze toch vriendelijk genoeg was. 7» leefde haar eigen leven en niemand wist >ts van haar particuliere leven af. Ze was '0p een leeftijd, die moeilijk te schatten was, uit vriendschap". Ze begrijpt 't volkomen en 'e IS er.,h.^1 N'i mee. Jan was steeds met n moeilijkheden bij haar gekomen, toen 't zoo lang duurde voor de ouders van Mien hun toestemming wilden geven tot hun ver- oving. Bij haar kon hij Mien steeds vinden, bi] haar had hij ook voor 't eerst kennis ge maakt met Mien. Voor haar was Jan ook 'n groot vriend geweest. Te groot misschien? Nee, daarin moest ze zich niet verdiepen, zooals 't nu was, was 't goed, Jan paste bil Mien, ze zouden gelukkig worden. De volgende morgen op kantoor staat juf frouw Verkijk met de krant in de hand, de anderen staan om haar heen, allen kijken naar de verlovingsadvertentie van Jan Lee man en Mien Gaastra en niemand weet wat ze zullen zeggen tegen juffrouw Roos! C. M. GROOT. hoogstwaarschijnlijk dichter bij de veertig aan bii de dertig, en dan nu dit onverwachte gebeuren! Wie had dat ooit gedacht! Want r. was waar, Kees, de loopjongen, had haar tt eerst met hem gezien, met den boekhouder 'an de zaak aan den overkaant; 't was l avonds geweest in 't park. Daarna waren c0k de anderen haar tegengekomen met hem, steeds in een levendig gesprek gewikkeld en zelf gearmd, tenminste dat had de jongste klerk, in de verte gezien! E'n nu sinds enkele dagen wachtte hij, de boekhouder van den overkant, iederen dag met 't naar huis gaan op haar en gingen ze samen weg, terwijl ze toch eigenlijk niet dicht bij elkaar woonden En bovendien, aan juffrouw Roos zelf was 't toch ook te zien! Zoo fleurig zag ze er uit en soms glimlachte ze stil voor zich heen, als zf dacht dat niemand 't zag. ja, weldra zou er 'n leege plaats op 't kan tnor komen, de boekhouder van den overkant was ook zoo jong niet meer, hij had 'n goede betrekking, dus waarop zouden ze wachten met trouwen! Zoo redeneerde juffrouw Ver kijk, dan zou zij promotie kunnen maken, en misschien, wie weet, kon haar vriendin dan haar plaats krijgen, gezellig, samen op één kantoor! Maar juffrouw Roos was er nog, ze was alleen nog maar in 't geheim ver loofd en nog lang niet getrouwd. 't Liep tegen Sinterklaas, de roman van juffrouw Roos werd steeds met be'angstel ling gevolgd, en wie 't bedacht had, wisten ze eigenlijk niet goed meer, maar plotseling waren ze 't er allen over eens, dat ze mei Sinterklaas toch eens een grap moesten heb ben met juffrouw Roos en haar boekhouder. Maar wat? De één verzon dit, de ander dat, tot juffrouw Verkijk kwam met 't voor stel: Laten we haar Leeman zelf sturen!" Leeman was de boekhouder van den over kant. 't Voorstel vond bijval en er werd be s'oten een pop te makpn, een carricatuur van den waren Leeman. De uitvoering bracht nogal wat moeiliikheden met zich. maar een bezemsteel, afgedankte kleeren en houtwol en veel hulpvaardige handen brachten 't kunsl S'uk tot stand; 't hoofd was nog 't moei'ijk ste, maar een oude dameskous, wat kunstig aangebrachte verfstrenen en 't leek werkelijk oo een gezicht, dat je tgriinzend aankeek Links onder z'n vest droeg hij 'n groot hart van borstplaat met een toeoasselijk vers: z'n hand, een opgevulde handschoen, had bij een brief waar in we'gekozen dichterliike zinnen duide'ük gemaakt werd, dat hij Lee man. de boekhouder van den overkant, voor spelde en wat 't doel van z'n hezoek was Mei z'n a'len hadden ze die brief 'bij elkaar ge rijmd. '^ees, de loopjongen, woonde 't dichtste bi; juffrouw Roos, hem we^d opgedragen den man oo z'n bestemming te brengen Tammer, dat niemand erbii zou zün, als juffrouw Roos den man in onb'ammt Zou nemen en 't vers las. Maar de vo'o-ende morgen zou ze misschien we' laten blijken, dat ze niet onge voelig was voor hun onschuldige grap. Sinterklaasavond. C'asien Roos zit alleen op haar kamer, ze viert geen Sint, ze maar alleen. Eigenlijk woont ze samen met een jonger nichtje, waar ze heel veel van houdt, maar deze avond is Mien er niet, ze heeft een dag verlof genomen en is nu naar huis, met Jan, om samen Sint te vieren. Voor 't eerst is Jan mee, 't mocht nooit, maar nu is 't er toch door, gelukkig voor bei den. Maar zij, Clasien, verliest wel veel door Mien's verloving, wat was 't een vervulling voor haar, dat samenwonen met Mien; waf was 't prettig haar een beetje te verwennen en zelf ook op z'n tijd verwend te worden Ze heeft de krant opengeslagen voor zich liggen en tuurt peinzend naar de adverten tie van Mien en Jan... ja, 't is goed zoo. Plotseling, 'n be', wat zou dat zijn? Ze staat op, doet de deur open en daar in de portiek staat of liever hangt een man met een slappe hoed op, waaraan 'n papier be vestigd is met de woorden: Bezoek voor juf frouw Roos. Verwonderd blijft ze even staan, dan haalt ze de man binnen, z'n hoofd ■wankelt, hij grijnst haar toe. „Wat idioot", denkt ze „die pop voor mij" Wi zeult hem de kamer binnen. Daar staat hij in een hoek. dwaas in elkaar gezakt, me 8cheef hoofd Was Mien er nu, dan konden ze samen lachen, want alleen zie je alles veel te nuchter om echt pret te hebben om Zoo'n pop. Wie zou hem gestuurd hebben? „Die brief moet 'k eerst lezen" denkt ze en opent hem. 't Is een getikte brief, wat baar ii'ets zegt, dat kan van iedereen zijn. Maar al 'ezend de nietszeggende rijmregels, die toch eigenlijk wel geestig zijn bedacht, ont dekt ze sooedig, dat de collega's van 't kan toor de afzenders moeten zijn. Verwonderd is 2e eerst en dan, als ze ziet dat de pop Lee man moet voorstellen, dat Leeman een vuri ?e liefdesverklaring afsteekt in dichtvorm en eindigt met te zeggen dat zijn hart groot is en trouw en dat hij haar wenscht tot zijn ^rouw. dan barst ze in lachen uit, zoekt z'n hart, lacht weer. 'acht zoo erg tot 't over zat in snikken. Dus dat dachten ze op 't kanfor>r, dat zii met I peman zou trouwen, nee die tijd was voorbii, die illusie had ze onoregeven, ze werd te oud en bovendien Lee ®iTl nee 't was te gek. Hè? j,pE nu. noor eens Sinter- A's 't maar geen bezoek is, och maar dat Zp\ wel ni°t on Siuterk'aasavond. Er is dan nok niemand, maar wel een nakie. Ze Vnrdt toeh n'pt vergeten vanavond, van wie 2°'J dit ziin? Vug orent ze het., 't is een bundel ged-v^en van M argot Vos, die ze zoo graag wilde hebben. Geen versie is erTui. voorin staat geschreven: «.Van Jan, Op den straatweg van Neuss naar Mün- chen-Gladbach is gisteravond een personen auto in botsing gekomen met een van den voetbalwedstrijd Duitschland—Nederland uit Düsseldorf terugkeerende Nederlandsche autobus. De luxe-auto reed in volle vaart op de stilstaande en niet-verlichte autobus. De botsing was zoo hevig, dat de chauffeur van den luxe-auto door de voorruit van zijn wa gen vloog en een gecompliceerde schedel breuk opliep, terwijl de beide andere inzitten den eveneens ernstig werden gewond. Van de 30 inzittenden der Nederlandsche autobus werden 6 gewond, terwijl drie andere inzit tenden door den schr.k een zenuwschok kre gen. Naar de bizondere correspondent van het „Nuernberger 8 Uhr-Blatt" meldt, heeft de sectie op het lijk van majoor Walher, die zooals bekend dezer dagen op zijn kasteel Waltershausen vermoord werd gevonden, aangetoond dat de kogel, welke den slotheer heeft getroffen van een andere revolver af komstig is dan die welke uit het lichaam van de gewonde slotvrouw is verwijderd, doch niet uit de revolver van den van moord ver dachten tuinman "irl Liebig. Men neemt aan, dat hier sf .e is van een echtelijk drama Zaterdag en Zondag hebben in verschil lende mijndistricten demonstraties plaats ge had betreffende de eischen der mijnwerkers- internationale inzake verkorting van den werktijd, een aanpassing aan de arbeidsvoor waarden in andere bedrijven en 't sluiten van een internationale kolenovereenkomst. Deze demonstraties hadden in het bizonder ten doel er op te wijzen, dat de in het jaar 1931 tot stand gekomen werktijdconventie voor de mijnindustrie tot nu toe slechts door Spanje is geratificeerd en dat ook alle pogingen der internationale samenwerking zijn mislukt. Op 64-jarigen leeftijd is te Starnberg over leden de bekende schrijver Gustaf Meyrink, die reeds geruimen tijd lijdende was. Hij heeft vooral bekendheid verworven door zijn bekende Praagsche roman „Golem". Tegen twee directeuren van de Banque de Paris Commerciale et Industrielle is verden king gerezen, dat zij zich hebben schuldig gemaakt aan vervalschingen en bedrog ten koste van hun cliënten. Zij zullen ter verant woording worden geroepen. gekomen, terwijl slechts ten hoogste 70 der kiesgerechtigden heeft gestemd. De stakingsbeweging in Spanje breidt zich uit. In verschillende plaatsen van de provin cie Cordova hebben de landarbeiders het werk neergelegd. In de dorpen in de omge ving van Sevilla heerscht groote onrust, la Sevilla zelf weiden verschillende winkels aan gevallen. Te Cadiz zijn bakkerswinkels ge plunderd en is het tot een botsing met de politie gekomen. De politie werd gesteund door twee compagnieën infanterie. In de provincie Saragossa heeft de staking onder de arbeiders in het suikerbietenbedrijf groo- ten omvang aangenomen. Men vreest, dat heden de metaalbewerkers te Valencia en hoogoven-arbeiders te Oviedo in staking zullen gaan. Uit Felguera, waar men tracht, de alge- meene staking uit te roepen, worden talrijke dynamietaanslagen gemeld, waardoor o.a. hoogspanningsdraden zijn vernield. Sterke afdeelingen politie zijn samengetrokken, om verdere excessen tegen te gaan. Bij een botsing tusschen een auto en een tramwagen te Weenen zijn de chauffeur en twee inzittenden van den auto gedood en een ander zwaar gewond. Verscheidene trampas sagiers liepen lichte wondingen op. De toestand te Athene is aanzienlijk ver scherpt. Een communistisch parlementslid is wegens het aansporen tot oproer gearres teerd, evenals het geheele bestuur van den ambtenaarsbond wegens het houden van een beraadslaging over een sympathieseering der ambtenaren De gearresteerden zijn in honger staking gegaan. Minister-president Tsaldaris staat op het standpunt, dat de ambtenaren geen recht hebben om aan de staking mee te doen. De tramstaking duurt nog onvermin derd voort. Er wc t een noodverkeer on derhouden door mai.ne- en luchtvaarttroepen. Naar eerst thans wordt gemeld is Gandhi tengevolge van een nieuwe eetstaking zes pond in gewicht afgenomen en is hij zoo zwak, dat hij op een draagbaar naar de ge vangenisbinnenplaats moet worden gedra gen. Gandhi is in eetstaking gegaan, omdat zijn vriend prof. Patwardhan, die eveneens in de gevangenis vertoefd, tengevolge van 'n hongerstaking stervende is. Hoewel Bramaan van zeer hooge kaste is was prof. Patward han aan het werk gezet bij de straatreiniging, een werk, dat gewoonlijk slechts door pa- riah's wordt verricht. Prof. Patwardhan stel de juist daarom prijs op dit werk als onder deel van zijn gemeenschappelijke actie met Gandhi voor de gelijkstelling tusschen Hin does en Pariah's. Toen de autoriteiten wei gerden hem dit soort werk langer te laten verrichten, trad hij op 17 November in eet staking. De inspecteur-generaal der gevange nissen had thans een onderhoud met Gandhi, waarin hij hem toezegde zijn best te zullen doen prof. Patwardhan na zijn herstel weer aan het door hem gewenschte werk te zullen zetten. Gandhi verklaarde zich hierop bereid zijn eetstaking drie dagen te onderbreken, ken. Bij de argumentatie van het vrijsprekend vonnis in het proces-Bullerjabn verklaarde Buenger o.a., dat de geheele zaak moest wor den gereconstrueerd. De directeur-generaal Von Gontard is persoonlijk verhoord. De ver oordeeling van den verdachte mag alleen plaats hebben op grond van een exact en slui tend bewijs. En dat geldt te meer in dit geval, waar de feiten zoo ver in het verleden liggen en zoo gemakkelijk herinneringsfouten wor den gemaakt. Het gerecht houdt het verder niet voor bewezen, dat Bullerjahn uit vrees voor de commissie zich verre heeft gehouden van de huiszoekingen te Wittenau. Het gerecht heeft lang in twijfel gestaan, of de verdachte niet moest worden veroor deeld op grond ten eerste van de door hem geuite dreigingen en ten tweede op grond van de onware antwoorden, die hij heeft ge geven betreffende zijn verblijf in Horstweg Maar het is tenslotte mogelijk, dat hij alleen in Horstweg aanwezig is geweest om zijn vriend een bezoek te brengen, zooals hij voor geeft. Resumeerende verklaarde Buenger, dat er belangrijke verdenkingen tegen Buller jahn bestaan, maar dat het bewijs niet sluit Daarom moest verdachte worden vrijgespro- ken. Voor het Rijksgerechtshof werd Bullerjahn door een groote menigte begroet. Zijn moeder was bij hem; hij werd van vele zijden geluk- gewenscht. Op grond van de uitslagen der gemeente raadsverkiezingen in de tien grootste steden van Thuringen, kan worden geconstateerd, dat in de meeste gevallen de burgerlijke meer derheid is gebleven. In twee gevallen, n.1. te Gera en te Greiz, is de meerderheid welke tot nu toe links was in eene der burgerpar tijen veranderd. Slechts de stad Altenburg heeft nog een linksche meerderheid. In het algemeen kan worden vastgesteld, dat de nationaal socialisten en communisten aan zienlijk zijn vooruitgegaan tegenover de vori ge verkiezingen. Daarentegen is in vergelij king met de Rijksdagverkiezingen van, No vember j.1. op te merken, dat de partijen van het burgerlijke midden het er naar verhouding tamelijk goed hebben afgebracht. Op 6 No vember was gemiddeld 80 der kiezers op DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. De Japanners bij den Ooster spoorweg. De Japansche strijdkrachten, welke ope- reeren tegen generaal Soe Pingwon, den Chi- neeschen bevelhebber, die in opstand is tegen de Mantsjoerijsche regeering, hebben Pokoe- to, in de omgeving van Khingan bezet. Ja pansche voorstrekkers hebben het Oostelijk deel van den Chineeschen Oosterspoorweg be reidt. Hevige gevechten aan den Chi neeschen Oosterspoorweg. Aan de Westelijke zijlijn van den Chinee schen Oosterspoorweg nabij Tsjingan woeden hevige gevechten. De Japansche troepen heb ben de Chineesche posten in het gebergte be legerd en enkele borgstelling der Chineezen in de lucht laten vliegen. Volgens berichten van de Kwo-Min-Tang te Peking zouden hierbij 300 man om het leven zijn gekomen De gevechten duren voort. Japansche tegenslag in Mantsjoe- rije. De strijd bij den Chineeschen Oosterspoor weg neemt een steeds heviger karakter aan De pogingen der Japanners, de Chineesche stellingen in in het Tsjingan-gebergte te nemen, zijn mislukt. De stellingen zijn zoo sterk, dat de Japansche troepen er niet in slaagden, door te breken. De strijd duurt voort. Van Japansche zijde wordt officieel mede gedeeld, dat de pogingen der Japansche rcgccring om met Chins tot overeenstemming te komen over de Mantsjoerijsche kwestie zijn mislukt. De Chineesche regeering heeft alle onderhandelingen met Japan afgewezen. Men wijst er van Japansche zijde op, dat Japan deze pogingen om tot nieuwe bespre kingen met China te komen heeft gedaan op grond van de discussies over het Lyttonrap- port te Genève. Ook deze poging is door de afwijzende houding der centrale Chineesche regeering mislukt. Thans heeft de Japansche regeering haar legatie te Nanking opdracht gegeven, geen verdere onderhandelingen met de Chineesche regeering meer te voeren. Volgens een telegram van de Exchange Telegraph Company uit Washington zou Hoover zich momenteel, tezamen met zijn ad viseurs, bezig houden met het ontwerpen van een indirecte methode tot betaling der oor logsschulden, teneinde hierdoor de versche ping van goud of het nemen van andere maatregelen te verhinderen, waardoor het Engelsche pond verder gedeprecieerd zou kunnen worden wat den internationalen toe stand ongunstig zouden kunnen beïnvloeden. De voorstellen zullen waarschijnlijk een invoercrediet inhouden, en wel aldus, dat Engeland den Amerikaanschen exporteurs credieten verstrekt, in plaats van invoerrecht te heffen op hun in Engeland ingevoerde goederen. De Amerikaansche exporteurs de- poneeren dan bij de Amerikaansche regeering de gelden, die zij anders aan Engelsche in voerrechten zouden moeten betalen. Een ander voorstel houdt in dat Engeland niet in Pon den of in Dollars betaalt maar in een andere valuta, teneinde het Pond te sparen. Ten slotte is er een derde plan tot het overmaken van particuliere credieten, waaruit de op 15 December vervallende termijn kan worden be taald. In Amerikaansche financieele kringen is men van meening, dat de schuldenkwestie niet definitief geregeld kan worden zoolang de schuldenaars-staten niet zelf met con crete voorstellen komen. Hierbij wordt ge dacht aan het verstrekken van een leening op langen termijn, waarmee alle schulden afge lost kunnen worden. De „Sunday Express" weet te melden, dal de Engelsche regeering inmiddels definitief besloten heeft, dat indien het Engelsche ver zoek om uitstel wordt afgewezen,"de betaling op 15 December a.s. in goud zal geschieden. Er zullen dan direct maatregelen worden ge nomen om den Amerikaanschen invoer in En geland door buitengewone maatregelen zoo veel mogelijk te belemmeren. Men verwacht dat de Amerikaansche nota Donderdag of Vrijdag a.s. te Londen zal worden ontvangen MacDonald en Sir John Simon zullen dan direct per vliegtuig uit Genève terugkeeren om de zaak in het kabinet te bespreken. In Engelsche regeeringskringen koestert men de hoop, dat Amerika bereid zal zijn tot onderhandelingen over een principieele rege ling van het geheele schuldenvraagstuk zoo dra de kwestie van den op 15 December a.s. vervallenden termijn uit den weg zal zijn ge ruimd. Ook de Amerikaansche bladen beschou wen de Fransche nota inzake de oorlogs- schulen als een aanmatiging" waartoe Frankrijk geen recht heeft. De „World Tele graph" verklaart o.a. dat van alle debiteur- staten Frankrijk wel in de laatste plaats een herziening der schulden kan verwachten. De Fransche bewapening en het ondersteunen van de Japansche militaire bedrijven in het Verre Oosten zijr^ gewichtiger oorzaken voor een wereld-chaos dan alle oorlogsschulden tezamen. Het Fransche voorwendsel van fi nancieele moeilijkheden is belachelijk, omdat Frankrijk welvarender is dan eenig ander land in Europa. Het blad herinnert verder aan de onttrekking van goud aan de Ameri kaansche banken door Frankrijk en aan de weigering van Frankrijk om de Amerikaan sche voorstellen op de Ontwapeningsconfe rentie en in het conflict in het Verre Oosten te steunen. heer Baayens uit Roozendaal, heeft verklaard niets van de onveilige signalen te hebben be- mertk. De machinist van den Tilburgschen trein is. na te zijn verhoord, weer op vrije voeten gesteld. Ook de machinist van den anderen trein heeft een verklaring tegenover de justi tie afgelegd Het justitiëel onderzoek werd gister in den loop van den morgen overgeno men door mr. Vermeulen, substituut-officier uit 's-Hertogenbosch. Het spoorwegverkeer heeft door het onge luk zoo goed als geen hinder ondervonden. Reeds vroeg in den morgen arriveerde een kraanwagen uit Nijmegen, met behulp waar van de overblijfselen van de vernielde wa gons werden verwijderd. De D-trein uit Den Bosch kon op den gewonen tijd vertrekken Gisteravond tusschen zeven uur en half acht waren de opruimingswerkzaamheden op het baanvak, waar de botsing geschiedde, geëindigd. Veel hinder werd ondervonden van de storing in het seinstelsel tusschen Vught en het emplacement te Den Bosch. Deze storing was veroorzaakt doordat op de plaats va» het ongeluk de seindraden waren vernield. Hierdoor konden de seinen over langen af stand niet in werking worden gesteld. Men heeft toen met behulp van een aantal ran geerders het treinverkeer geregeld. Tegen middernacht was men nog met man en macht bezig de seindraden te repareeren Ook de wissels, die met behulp van staaldraden in beweging worden geuracht, konden niet op langen afstand worden bediend. Gisteravond ongeveer acht uur heeft een ongeveer 36-jarige man in de Ortheliusstr. te Amsterdam met een automatisch pistool op zeer korten afstand een schot op een anderen persoon gelost, dat echter geen doel trof, zoodat geen slachtoffers te betreuren zijn. De man werd gearresteerd en is overgebracht naar het bureau Marnixstraat. Naar het schijnt gaat het hier om een meisje, hetwelk door beide mannen bemind werd. Nadere bij zonderheden ontbreken nog. STERVENDE MAN GEVONDEN. In de Siondwarsstraat te Rotterdam is eert 66-jarige man gevonden, die in zeer zorge- lijken toestand verkeerde Sedert eenige dagen hadden de buren den man, den gepensionneer- den spoorwegbeambte J. Hardingveid. niet meer gezien Men dacht dat hij uit de stad was. maar toen hij den eersten December zijn pensioen niet kwam innen kreeg men ach terdocht De politie werd gewaarschuwd en zij vond den man te bed liggen. Blijkbaar had hij eenige dagen geleden de dag bladen lagen ongelezen in de gang een beroerte gekregen, hij was gedeeltelijk ver lamd. De Geneeskundige Dienst bracht den patiënt naar het ziekenhuis aan den Cool- singel over, waar hij spoedig is overleden Zaterdagnacht te half vijf heeft te Vught op het spoor, dat aansluiting geeft op de lijn naar Eindhoven, een zeer ernstige trein botsing plaats gehad, waarbij de remmer v d. Heuvel uit 's-Hertogenbosch, gehuwd en vader van twee kinderen, het slachtoffer is geworden. De botsing geschiedde tusschen trein No. 4528 uit Tilburg en trein No. 4602 uit Eind hoven. Laatstgenoemde trein werd in de flank aangereden. Het betreft hier dezelfde treinen, die op 16 October 1.1. op het empla cement te Den Bosch met elkaar in botsing zijn gekomen. Op het oogenblik van de aanrijding be droeg de snelheid van beide treinen meer dan 50 K M. per uur. Zes wagons van den Eind- hovenschen trein werden uit de rails gewor pen en vernield. De arbeider-remmer v. d Heuvel, die in de remkast van den sluitwagen van dezen trein was gezeten, werd, doordat de remkast totaal werd ingedrukt, verplet terd. Het slachtoffer mo^t op slag zijn ge dood. Het parket te Den Bosch werd onmidde'lijk van het gebeurde in kennis gesteld en het duurde niet lang of de substituut-officier uit Den Bosch. mr. Dubois en de hulpofficier, burgemeester Loeff uit Vught, waren op de plaats van de ramp aanwezig voor het instel len van een justitiëel onderzoek. Hieruit is gebleken, dat de machinist van den trein uit Tilburg, zekere R., door drie onveilige signa len was heen gereden. Eerst op het laatste oogenb'ik heeft demian zijn fout ontdekt en remde hij uit alle macht. Het was echter te laat. de botsing kon niet meer worden voor komen. De machinist is gearresteerd. Hij was reeds gedurende vijf-en-twintig jaar bij de spoorwegen in diAnst en heeft in dien tijd slechts éénmaal een geringe geldboete opge- loopen. Óp het terrein van de botsing verschenen spoedig de inspecteur der Staatsspoorwegen uit Breda, de heer leltes en de heer Henke, inspecteur der Rijksspoorwegen. De materiëele schade is niet zoo groot als bij de botsing van 16 October. In het geheel werd een zestal wagons vernie'd. Beide machinisten hebben, toen de treinen ongeveer 50 Meter van elkaar verwijderd waren, het ongeluk zien aankomen en krach tig geremd. De treinen hadden echter te groote vaart en een botsing kon niet worden voorkomen. De Eindhovensche trein werd in de flank aangereden door den Tilburgschen Deze laatste reed door den schok onmiddel lijk achteruit en liep geen schade op. Van den Eindhovenschen trein vlogen de twee achter ste wagons omhoog, waarna de drie daarop volgende wagons in elkander werden gedruki en omsloegen. ZAANDAM'S BEGROOTING VOOR 1932 EINDELIJK GOEDGEKEURD. tiet jaar is toch al zoover voorbij De begrooting van Zaandam voor 1932, die tweemaal door Gcd. S'aten aan het ge meentebestuur is teruggezonden tot het aan brengen van de wijzigingen die na toepas sing van de door den minister gewenschte bezuinigingen noodig waren, is nu door Ged Staten goedgekeurd. Deze goedkeuring is niet verkregen, omdat de begrooting overeenkomstig de aanwijzin gen van Ged. Staten is gewijzigd maar om dat het jaar al zoover verstreken is, dat het toch geen practische beteekenis meer heeft of de begiooting al dan niet wordt goedge keurd. TARIEVEN VAN GERECHTSKOSTEN. Aan de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer op het wetsontwerp tot wijziging van de ta rieven van gerechtskosten in strafzaken, waarvan de gewone rechter kennis neemt, is het volgende ontleend: Het ligt in de bedoeling, het tarief in be roepszaken met dat in strafzaken, nadat dit laatste zal zijn gewijzigd, in overeenstem ming te brengen. Ten aanzien van het tarief in burgerlijke zaken, waarbij "s rijks financieel belang, dat bij de onderhavige wetsvoordracht op den voorgrond staat, slechts in geringe mate be trokken is, zal later zijn te overwegen, in hoeverre het wenschelijk is. bedoelde over eenstemming te bevorderen. Alsdan zal ook het verschil in getuigenrarief onder de oogen zijn te zien. VECHTPARTIJ MET DE POLITIE. Een gewonde. Vijf Doetinchemmers, die in opgewonden toestand van Arnhem terugkeerden per fiets, maakten het te De Steeg een marechaussee te paard lastig, toen deze hen waarschuwde, het verkeer niet in gevaar te brengen. De marechaussee kreeg assistentie van een agent van politie, die de aanvallers met den gummi stok uiteenjoeg en een hunner vastgreep om Pem te arresteeren. De anderen trachtten hun kameraad te ontzetten, zoodat de agent zich genoodzaakt zag, zijn sabel te trekken, waar mee hij een zijner aanvallers een gapende hoofdwond toebracht Inmiddels was ui^ Dieren en uit Velp politieversterking aange komen Twee aanvallers werden terstond ge arresteerd en naar Velp overgebracht, de ge wonde volgde, na voorloopig verbonden te zijn geweest. Eén man vluchtte; hij is later te Doesburg gegrepen. Den vijfde, die zich niet had verzet, liet men ongemoeid. GEZWICHT VOOR DEN DRUK UIT DEN HAAG. Zooals indertijd gemeld is, rezen er in de gemeente Lonneker moeilijkheden, doordat de gemeenteraad weigerde te voldoen aan het verlangen van Ged Staten van Ovenjsel om de gemeente in de tweede klasse te plaatsen voor de belastingen en om 100 opcenten op de inkomstenbelasting te heffen. De raad

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7