DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. njra tip)' $)aQeliihsch O veezicht uüetdand Directeur: c. KRAK. Dinsdag No. 288 uoe het er in rusland uitziet. Een politieke rede van Molotow. Groote moeilijkheden overwonnen. DE VIJFMOGENDHEDEN- CONFERENTIE. De eerste bespreking der Vijf- mogendheden. Het Amerikaansch-Fransche plan. DE ONTWAPENING. Von Neurath te Geneve aangekomen. De besprekingen te Geneve. Het eerste deel van de Japan- sche vlootvoorstellen over handigd. 6 December 1932 DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Vergadering van het Centrum. De soc.-dem. kondigen oppositie aan. Soc.-Dem, motie van wantrouwen. Nat.-Soc. initiatiefvoorstel. Voorstellen van het Centrum tot wijziging der sociale nood verordeningen. De eisch der Duitsch- nationalen. ONTZETTEND ONGEVAL TE HAMBURG. DE HAVEN VAN HAMBURG. VUUROVERVAL OP TWEE VROUWEN. „FRACTIE DER TECHNISCHE ARBEIDSGEMEENSCHAP". GROOTE BRAND TE GERLACHSHEIM. DE AANSLAG OP HERRIOT. GANDI'S EETSTAKING. 134e Jaargang DE HAVENARBEIDERSSTAKING TE LE HAVRE. SPANNING TUSSCHF T DE VER- LENIGDE STATEN EN SPANJE. Worden de diplomatieke be trekkingen afgebroken? HET SCHULDENPROBLEEM. Ook Tsjecho Slowakije eischt betalingsuitstel. BLOEDIGE BOTSINGEN TE ATHENE. Een doode en vele gewonden. DE DEFINITIEVE SAMENSTEL LING VAN DEN BELGISCHEN SENAAT. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Militaire operatiën in Mantsjoerije. Chineesche vrijschareo in Rus land éeinterneerd. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- e\. Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, hancc door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote conti z:ten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij vb. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. 0it nummer bestaat uit drie bladen. Dezer dagen is er een groot congres ge veest in Moskou, waar Russische ingeni eurs en technici bijeen waren, om allerlei on derwerpen te behandelen, waarvan het een en ander wel vermeldenswaard is. Voorname lijk is dat de redevoering, die Molotow, de voorzitter van den raad van volkscommissa rissen, heeft uitgesproken, omdat deze rede voering een zuiver politiek karakter had. Molotow dan begcn met te spreken over de resultaten van de vijftien jaar van het be staan van de S. R. S. S„ waarbij hij tot de conclusie kwam, dat ieder redelijk mensch zal moeten toegeven, dat ondanks de bestaande moeilijkheden de toestand van de arbeiders in de U. R. S. S. bij lange na niet kan worden vergeleken met dien der arbeiders in de kapitalistisch landen, die door de crisis worden getroffen. De nadruk leggende op het groeiende enthousiasme van de arbeiders en leden der kolchozen, verklaarde Molotow, dat men niet kan verwachten, dat er een ab solute eenheid zou bestaan in de waardeerin- gen der resultaten van de Octoberrevolutie aan den kant der intellectueelen, der inge nieurs en technici, die uit buitengewoon uit- eenloopende sociale lagen stammen. Toch is het niet twijfelachtig, a'dus Molotow, dat de verpletterende meerderheid van deze intel lectueelen zich krachtig op de basis van de revolutie gevestigd heeft. Groote problemen aldus vervolgde spre jjer die nooit en nergens kunnen worden opgelost zonder strijd en zonder moeilijkhe den, worden de URSS thans gesteld. Maar men kan gelukkig zeggen, dat wij den groot sten berg van onze moeilijkheden reeds over schreden hebben. De vraag van Lenin, wie overwinnaar zal zijn is reeds denitief en on ontkoombaar door de URSS beantwoord. Overgaande op dé politieke en organisa torische taken, die het Sowjetgezag zich ge ste'd ziet, analvseerde Molotow gedetail leerd de moeilijkheden van practischen en or- ganisatorischen aard. die in de plattelands huishouding moesten worden overwonnen. Hierbii legde hij grooten nadruk op de nood- zakelnkheid van het scheppen van kadertroe pen van specialisten, vooral voor den land bouw. Het voornaamste probleem is hier, wat het essentiee'e betreft, reeds opgelost, n.f. de col'ectivisatie, thans moeten wij ons dringend bezig houden met de practische problemen van den landbouw. Vervolgens besprak Molotow de voltooi intt van het viifiarenplan in vier jaar en de reorganisatie van de techniek der nationale economie, waarbii hij in het licht stelde, dat, ondanks al het bereikte nog vaak in een reeks van ondernemingen een te laag niveau is be reikt van de productiviteit van de arbeid Uitvoerig ging hij in op de maatregelen, die noodzakeliik zijn om de productiviteit van den arbeid te verhoogen, waarbij hij de in genieurs en technici opriep eveneens deel te nemen aan dezen strüd. Na ten slotte nog een opsomming hebben gegeven van de maatregelen van de Sowietregeering ter ver betering van de levensvoorwaarden van in genieurs en technici, zoowel van hen die tot tot de ouderen behoorden als van de jongere snecialisten. be«'nnt Molotow met er op te wüzen, dat de URSS de eenige staat ter we reld is. die zun doelstellingen en verwach tingen aan den technischen vooruitgang beeft verbonden, waarin zii diep gelooft Mo'otow rieo ziin toehoorders op de voor hoede te vormen van de schepping van een nieuwe maaterhaooii. Ter eerste gemeenschappelijke bijeenkomst der Vij {mogendheden, waar 't door MacDo- nald aangeboden diner tot gister tot 10 uur heeft geduurd, hebben op nadrukkelijken wensch van MacDonald geen diepgaande po litieke besprekingen plaats gehad. MacDonald heeft tegen gesproken, dat de Duitsche regeering op een of andere wijze voor een fait accompli zou worden gesteld Er is slechts een werkprogram voor morgen opgesteld. De eerste officieele bijeenkomst welke nior- genochtend vroeg zal beginnen, zal worden onderbroken door de buitengewone Volken- bondsvergadering met betrekking tot het Ja- pansch—Chineesche conflict. Des middags 2al de Vijfmogendhedenconferentie worden hervat en dan waarschijnlijk tot laat in den avond voortduren. Volgens een officieuse Engelsche lezing is tusschen de vier groote mogendheden in groote lijnen reeds overeenstemming bereikt nopens 't AmerikaanschFransche plan. De Engelsche regeering zou wel is waar in groote lijnen in het plan hebben toegestemd, doch haar toetreding afhankelijk hebben ge steld van een in de overeenkomst vast te leg gen essentieele vermindering der bewape ning. Van Fransche zijde is voorts geëischt, dat de overeenkomst op verschillende punten zal worden aangepast aan de Fransche veilig- heidswenschen. De Italiaansche regeering heeft haar defi nitief standpunt nog niet kenbaar gemaakt Den Duitschen vertegenwoordigers zal in de a.s. Vijfmogendhedenbespreking voor de eerste maal officieel mededeeling worden ge daan van het AmerikaanschFransche plan. Von Neurath is voornemens Vrijdag in den loop van den dag naar Berlijn terug te keeren. Betreffende de eerste gemeenschappelijke bespreking der Vijfmogenaheden wordt me degedeeld, dat MacDonald na afloop van het diner een uitvoerige uiteenzetting heeft gegeven van den algemeenen toestand op grond van de politieke onderhandelingen, welke in de afgeloopen dagen zijn gevoerd. Hierop zou de Duitsche minister van bui tenlandsche zaken slechts hebben verklaard, dat hij de mededeeling voor kennisgeving aanneemt, doch nog niet zijn standpunt ter zake kan bepalen, aangezien hij hieromtrent overleg zou moeten plegen. De bespreking werd vervolgens verdaagd tot de hedenochtend te houden officieele bij eenkomst der Vijfmogendheden. Aan Duitsche zijde staat men, naar uit de tot nu toe gedane mededeelingen bliikt, op 't standpunt dat het Amerikaansch-Fransche plan in geen enkel opzicht aannemelijk is. Gistermiddag is de Duitsche minister van buitenlandsche zaken von Neurath te Geneve aangekomen in gezelschap van ministerialdi- rektor Meyer, geheimrat Katzenberger en ge- heifnrat Frowein. In den vooravond hadden von Neurath en MacDonald hun eerste on derhoud. In den middag hebben Herriot, MacDonald en Norman Davis een bespreking gehouden, waaraan oók baron Aleisi, kabinetschef van Mussolini, heeft deelgenomen, en waarbij het bekende voorstel van Norman Davis tot het afsluiten van de eerste periode van de ont wapeningsconferentie uitvoeriger werd be handeld. In welingelichte kringen verluidt, dat de Fransche regeering er in geslaagd is, eenige veranderingen in het Amerikaansche plan te bewerken. Van Duitsche zijde wordt er op gewezen, dat het voorstel in zijn hui- digen vorm voor Duitr/iland onaanvaard baar is. Het voorziet in de instelling van een internationale commissie, die in drie jaar het ontwerp voor een algemeene ontwapenings overeenkomst moet uitwerken, in welke over eenkomst tegelijkertijd de veiligheids- en ge lijkgerechtigdheidskwesties worden geregeld. De Duitsche eisch tot gelijkgerechtigdheid wordt dan tot de hervatting van de confe rentie over drie jaar opengelaten Aan Duitsche zijde heeft men den indruk, dat het Amerikaansch-Fransche voorstel is ingegeven door den wensch, zich van de ont wapeningsconferentie terug te trekken. In verband met de besprekingen tusschen MacDonald, Herriot, Norman Davis en Aloi- si verluidt van Engelsche zijde nog, dat Mac Donald het nieuwe Amerikaansch-Fransche voorstel beslist heeft afgewezen, maar zijn toestemming afhankelijk heeft gemaakt van de houding der Duitsche regeering inzake de gelijkgerechtigdheidskwestie. De onderhande lingen van MacDonald in de laatste dagen hadden ten doel, de Fransche rege-.ing te bewegen tot een erkenning van de Duitsche eisch onder voorwaarde, dat die theoretische erkenning geen bewapening van Duitschland insluit. Herriot heeft echter ieder bemidde lend voorstel afgewezen. Van Duitsche zijde wordt er op gewezen, dat de Duitsche regeering in een moeilijken toestand komt, doordat reeds zoovele bespre kingen tusschen de vier mogendheden hebben plaats gehad, dat men van een conferentie zou kunnen spreken. De Japansche regeering heeft door middel van haar delegatie te Geneve het eerste deei van de Japansche vlootvoorstellen aan de groote mogendheden overhandigd, waarin zij echter alleen aandringt op vermindering van het aantal slagschepen. Het tweede, politieke deel is nog niet over handigd In dit deel zou de Japansche regee ring een algemeene ontwapeningsovereen komst tusschen alle zeemogendheden voor stellen en daarnaast regionale overeenkom sten tusschen de groote zeemogendheden. Verder zou Japan daarin een verandering eischen van de 5 5 3 verhouding, die op de conferenties te Londen en Washington is j vastgesteld voor de vlootsterkten van Enge land, Amerika en Japan. Fractievergadering der N. S. D. A. P. In de fractievergadering der N.S.D.A.P., die door Hitier werd bijgewoond, is nog niet definitief beslist, we.ke houding men tegen over de regeering zal innemen. Of de fractie zal stemmen voor verdaging van den Rijks dag, zal afhangen o.a. van de amnestiekwes tie. In regeeringskringen neemt men aan, dat een meerderheid kan worden gevonden voor verdaging van den Rijksdag tot Dinsdag 13 December, op welken dag dan de regeerings- verklaring zal worden uitgesproken. Onmid dellijk zouden dan de debatten beginnen, waarbij de partijen haar standpunt kunnen uiteenzetten. De verdere debatten zouden dan worden verdaagd tot begin Januari. Er liepen gister geruchten over nieuwe onderhandelingen tusschen Centrum en Nat.- Soc. Zelfs werd reeds gesproken over plan nen afschaffing van het Rijkscommissariaat in Pruisen. De NSDAP spreekt deze geruch ten met de meeste stelligheid tegen. Onderhandelingen door de partijen inzake Pruisen zullen eerst dan met vrucht kunnen worden gevoerd, wanneer de houding der partijen tegenover het kabinet bekend is Daarbij kan worden verwacht, dat de partijen zich zullen houden aan de verzekering, die zij den rijkspresident hebben gegeven, nl. dat niet weder sprake zal zijn van een dualisme RijkPruisen, zoodat de verkiezing van een minister-president in Pruisen in geen geval het karakter van een actie tegen de regeering zal hebben. In een gister gehouden vergadering van de Centrumfractie is de vraag behandeld, welke voorstellen in den rijksdag zullen worden ge. daan. De fractie sprak zich uit ten gunste van een verdaging van den Rijksdag, daar het nieuwe kabinet gelegenheid moet worden gegeven, zijn maatregelen voor te bereiden Verder werd besloten, als vice-presidpnt we derom Becker voor testellen. Het bestuur van de soc.-dem. partij heeft een oproep uitgevaardigd, waarin wordt ge zegd:' „In de plaats van het kabinet-von Papen is een kabinet getreden, dat vrijwel uitsluitend bestaat uit leden van de oude regeering. Ook tegen deze regeering zal de sociaal-democra tie de scherpste oppositie voeren. Zij ziet in het kabinet niet slechts de voortzetting van het vorige regime, maar ook de eenzijdige vertegenwoordiging van het kapitalistische stelsel, welks falen met den dag duidelijker wordt. Onze strijd ge'dt niet alleen de her overing van een verloren positie, het weder goedmaken van begaan onrecht, handhaving van bedreigde rechten van volk er. arbeiders, hij geldt ook de invoering van een socialis tisch stelsel, dat ieder werk en brood verze kert". Verder wordt in den oproep nog gezegd, dat het voor alle tijden de vei dienste van de soc.-dem blijft, dat zij de Duitsche fascisten zóólang verre van de macht gehouden heb ben, tot dat fascisme den volksgunst begon te verspelen. In de gister gehouden fractievergadering van de soc-dem. werd bes'oten, Paul Loebe weder candidaat te stellen voor het Rijksdag presidentschap. De fractie zal verlangen, dat de rijksdag onmiddellijk de regeeringsverklaring aan hoort en dat zich daaraan aansluit een debat over de belangrijkste politieke, economische en sociaal-politieke kwesties. Verder zal da delijk een motie van wantrouwen tegen de re geering worden voorgesteld, daar de samen stelling van het nieuwe kabinet geen waar borgen biedt, dat zijn politiek belangrijk zal verschillen van die van het vorige kabinet. De fractie zal verder eischen de uitkeering van een winterbijs'ag aan alle steuntrekken- den, afkondiging van amnestie voor alle poli tieke en door socialen mod veroorzaakte de lieten, opheffing van de verordening tegen politieke terreur en van de speciale recht banken, werkverschaffing en uitvoering van de kolonisatieplannen Vergadering Duitsch-nationale Rijksdagfractie. De nieuwe Duitsch-nationale Rijksdag fractie heeft gistermiddag onder leiding van dr Oberfohren haar eerste vergadering ge houden. Hugenberg bracht een referaat uit over den huidigen politieken toestand, dat door de fractie met bijva'sbetuigingen werd aangehoord. Verder werd besproken, welke houding bij de eerste Rijksdagvergaderingen zal worden aangenomen. De Nat.-Soc. Rijksdagfractie heeft beslo ten, een initiatief-wetsvoorstel te doen, dat de plaatsvervanging van den Rijkspresident re gelt. In de inleiding wordt er op gewezen, dat dé wet moet worden aangenomen met de twee derden meerderheid, die voor grond wetswijzigingen-noodig is. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De tekst van het ontwerp luidt: Art. 51 van de Rijksgrondwet wordt als volgt gelezen 1. De Rijkspresident wordt, wanneer hij verhinderd is, vervangen door den voorzitter van het Rijksgerechtshof. 2. Hetzelfde geldt, wanneer het president schap openvalt, tot aan de nieuwe verkiezin gen. De Rijksdagfractie van het Centrum heeft gisteravond besloten tot het indienen van eenige wetsontwerpen, die betrekking hebben op de verandering van sociale noodverorde ningen. In het eerste ontwerp wordt geëischt op heffing van de verordening tot vermeerde ring en handhaving van werkgelegenheid van 5 September en van de daarbij behoo- rende uitvoerings- en aanvullingsverordening van 14 September. In het tweede ontwerp wordt aangedron gen op schrapping van alle bepalingen over ae belastingbons voor het in dienst nemen van meer arbeiders (Noodverordening van 4 September). Het derde ontwerp houdt in de schrap ping van de algemeene volmacht, die in de noodverordening van 4 November aan de re geering is verleend tot opheffing van sociale wetten en tot invoering van alle maatrege len, die zij noodig acht. Het hoofd van de persafdeeling der Duitsch-nationale partij schrijft in een arti kel „Overgang of eindoplossing?" dat de drie eischen der Duitsch-nationalen zijn: 1. Vastberaden moet worden verder ge gaan op den weg, die leidt van het parle mentarisme van Weimar naar den autoritai- ren staat. 2. Het dualisme tusschen Rijk en Ppui sen mag niet weer ontstaan, ook niet langs den weg van een accoord tusschen Centrum en Nat -Soc. in Pruisen. 3. De economische wederopbouw moet volgens een uniform plan worden uitgevoerd, met uitschakeling van alle soc.-dem. experi menten. Een 43-jarig man, die op zijn rijwiel een glazen transparant vervoerde, is in botsing gekomen met den aanhangwagen van een ko- ienauto. Daardoor stootte hij met het hoofd door den transparant, zoodat hem de hals werd doorgesneden Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is hij overleden. Op 1 December van dit jaar lagen in de haven van Hamburg op 142 zeeschepen met een totale tonnage van 611.936 B.R.T. Op 1 November bedroeg dit aantal 137 met een tonnage van 642.073 B.R.T. Van de opgeleg de schepen zijn 129 van Duitsche nationali teit. Een vuuroverval, welke Zondagnacht op twee dames van Biesdorf naar het station Wuhlheide heeft plaats gehad, heeft een doode geëischt. De zwaar gewonde mevrouw Sommerfeld is gisteravond in het Antonius ziekenhuis aan haar verwondingen over leden. De rijksdaggroepen van de Duitsche volks partij en van den christelijk-socialen vólks- dienst, bij welke zich de eenige Duitsch-Han- noveraan heeft aangesloten, hebben zich ver- eenigd tot de „fractie der technische arbeids gemeenschap". De politieke zelfstandigheid der groepen blijft door de vorming dezer technische fractie onaangetast. De fractie telt zeventien leden: 11 van de Duitsche volks partij, 5 christelijk-socialen en de Duitsch- Hannoveraan. De gemeente Gerlachsheim is Zondagnacht door een geweldigen brand geteisterd. Tien schuren en een woonhuis zijn een prooi der vlammen geworden. Officieel wordt medegedeeld, dat opgrond van een uitlating van Herriot tegenover den Duitschen gezant kan worden vastgesteld, dat Herriot nooit heeft gezinspeeld op een samenhang tusschen Duitsche kringen en den aanslag op Herriot. Nadat Gandhi zijn tijdelijke eetstaking heeft opgegeven, is hij thans weer zoodanig aangesterkt dat hij gisteren voor het eerst niet meer op een draagbaar moest worden vervoerd, doch dat hij weer op de gevange nisbinnenplaats kon wandelen- Ondanks de bemiddeling van den ministei voor de koopvaardij, de Chapedelaine, wordt de havenarbeiderstaking te Le Havre voortge zet, aangezien geen overeenstemming kon worden bereikt met de werkgevers, die hun eisch tot loonsverlaging handhaven. Giste ren moesten twee schepen, die Zondag te le Havre waren binnengeloopen, weer vertrek ken zonder dat hun lading was gelost. Van de zijde van het Amerikaansche staats- departement wordt medegedeeld, dat de Ame rikaansche ambassadeur in Spanje Laughlin ongetwijfeld uit Madrid zal worden terugge roepen, en dat de diplomatieke betrekkingen tusschen de U.S A. en Spanje ernstig gevaar zullen loopen, wanneer het Spaansche parle ment besluit om de indertijd door koning Al- phonso aan de International Tel. Tel. Cy. verleende concessie, waardoor deze onderne ming in Spanje een zoo goed als monopolis tische positie inneemt en bijna het geheele te legraaf - en telefoonverkeer in handen heeft, op te heffen en de Spaansche telefonie en te legrafie te socialiseeren. De Amerikaansche beleggingen in genoemde onderneming wor den geschat op 65.000.000 Het staatsde- partement acht den toestand zeer ernstig De gezang van Tsjecho-Slowakije heeft gis ter aan den Amerikaanschen staatssecretaris Stimson een schuldennota overhandigd, waarin betalingsuitstel wordt verlangd voor den per 15 December vervallenden termijn. Op verschillende plaatsen in Athene is het gister tot bloedige botsingen tusschen stakers en politie gekomen. 1 persoon werd gedooc en vele gewond. Er hebben eenige arrestaties plaats gehad. De regeering heeft aan de sta kers een ultimatum gericht, waarin geëisch' wordt, dat de arbeid heden wordt hervat. Wordt aan dat ultimatum geen gehoor gege ven, dan zullen de stakers zonder termijn worden ontslagen. De Belgische senaat zal er na de gehou den verkiezingen voor de provinciale raden en de benoeming van de overige senatoren als volgt uitzien: Katholieken 75 mandaten (vier meer). Socialisten 65 mandaten (tien meer). Vlaamsch Nationalisten 1 (verlies drie)-. Liberalen 18 mandaten (verlies 4). Het totaal aantal zetels bedraagt 159, zoodat de absolute meerderheid 79 bedraagt, De zegsman van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat de Japansche zaakgelastigde te Moskon den plaats vervangenden volkscommissaris van buitenlandsche zaken Karachan er van op de hoogte heeft gesteld, dat de vereenigde Japansche en Mantsjoerijsche strijdkrachten genoodzaakt zijn geweest, militaire opera ties aan te vangen langs het Westelijk ge deelte van den Chineeschen Oosterspoorweg, in verband met de houding van Soe-King- Wen, maar dat de onderhandelingen worden voortgezet inzake de invrijheidsstelling der Japansche-Mantsjoerijsche gevangenen. het officieele Sovjet Tel.-agentschap meldt uit Tsjita, dat de vrijwilligers van de vrij- scharen van den Chineeschen generaal Soe Ping Wen via het station Mattsjoelie in mas sa over de Russische grens zijn gevlucht. Op Sovjetgebied werden zij ontvangen door sol daten van het roode leger, ontwapend en ge ïnterneerd. In den loop van den dag werd op Russisch gebied een uit 43 wagons bestaan de trein aangehouden, waarin generaal Soe Ping Wen en zijn geheele staf waren geze ten. Ook de generaal en zijn officieren wer- den ontwapend en geïnterneerd. JAPANSCHE TORPEDO-JAGER GEZONKEN. De Japansche torpedojager „Sawarabi", groot 900 ton, is nabij Foetsjau in een storm gezonken. Het aantal slachtoffers staat nog niet vast. Gemeld wordt, dat 14 leden van de bemanning zijn gered. De admiraliteit heeft aan twee kruisers, die te Macao lagen, op dracht gegeven, zich zoo snel mogelijk naar

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1