DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Vijfmogendheden-conferentie Ho. 289 Woensdag 7 December 1932 134e Jaargang Hit hei JUulement (Dxtqelilksdi Overzicht Wat in de twee belangrijke zittingen over het ontwapeningsvraagstuh al reeds bereikt Het Amerihaansche voorstel. is Het Duitsche standpunt. buitenland ALKMAARSGHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2—, iiancc door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote conti ten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Briefen franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestfiat uit drie bladen. DEN HAAG, 6 December 1932. Van de twintig nummers, welke de voorzitter der Tweede Kamer op de agenda voor de vergadering van Vrijdag jj. had gebracht, waren een viertal onaf gedaan gebleven. De waschlijst, gelijk zoo'n bijeenvoeging van kleingoed wel eens oneerbiedig wordt geheeten, was blijkbaar te omvangrijk geweest. Nu, geen nood, op de agenda van de eerst volgende vergadering gebracht, gaan ze wei in een handomdraaien onder den hamer des voorzitters door! Wie dat ge dacht had, had daarmede getoond onze Tweede Kamer niet te kennen. Zij heeft zich n.1. heden nagenoeg den ganschen namiddag met dat restantje bezig ge houden. Niet onbehoorlijk lang heeft de Kamer stilgestaan bij het eerste punt: Regeling van den invoer van. versch of gekoeld rand- en kalfsvleesch en van bevroren vleesch Het is de contingenteering van den invoer in de eerste plaats van Deensch vleesch, waarbij Denemarken zich heeft neergelegd Dit laatste was een reden voor den heer IJzerman (s.d.ap.) om zich bij de regeling neder te leggen. Voor protectionisten als de hee- ren Braat (plattel.) en Van Voorst tot Voorst (r.k.) ging de contingenteering lang niet ver genoeg, doch wanneer eerstgenoemde bij zijn aandrang om het contingent in te krimpen verklaart niet te begrijpen, waarom de export in het gedrang komt bij belemmering van den import, moet hij zich maar troosten met de gedachte, dat de economie een schoo- ne wetenschap is, welke evenwei moet beoefend worden om ze te begrijpen. Minister Verschuur heeft uiteengezet, dat de maatregel enkel bedoelt over- inatigen invoer te keeren, waarop het ontwerp is aangenomen met de éom munisten als tegenstemmers. Het wetsonttwerp in zake de uitkee ring aan de zoogenaamde Mobilisatie slachtoffers heeft daarentegen heel wat tijd aan de Kamer gekost. Voor het doen der uitkeering volgens de nieuwe rege ling had de Minister van Defensie, de heer Deckers, een suppletoire begrooting over 1932 ingediend, maar gelijk ge woonlijk, hadden sommige leden daar geen vrede mede De mobilisatieslacht offers zijn in het bijzonder troetelkinde ren van de communisten en sociaalde mocraten en men kan er bijna vast >p rekenen, dat wanneer hun belangen aan de orde zijn, zoowel de communist Wijn koop als de sociaal-democraat K ter Laan als hun beschermers optreden Voor eerstgenoemde was er niets goeds aan de regeling Hij verzocht overleg ging van het rapport, indertijd door het kamerlid Aalberse over de kwestie der Mobilisatieslachtoffers uitgebracht aan de Regeering en drong aan op schrap ping van den termijn van 1925, vóór wel ke zij die meenden recht op een uitkee ring te kunnen doen gelden zich hadden moeten aanmelden, wilden zij hun aan spraken niet verliezen. Volgens de gebruikelijke politiek der comunistische partij, werden die wen- schen in moties geformuleerd, welke dit maal in behandeling konden komen om- da*. zij van socialistische zijde werden ondersteund. De heer K. ter Laan vond, dat de rege ling te veel geleek op een gunstuitdee- ling. Neen, wie in den mobilisatietijd in valide was geworden zoodat hij niet over zijn volle werkkracht meer kon be schikken, had recht op schaJeloosste ling en behoefde deze niet bij genade der Regeering te ontvangen Hij beweerde ten minste, dat daarop de thans geldende regeling neer kwam en ook hij kwam met, een motie, waarbij oo een geheel nieuw reglement in den geest van een pensioenwet werd aangedrongen. Zelfs de weduwen en weezen der slachtoffers zouden in die wet een p.aats moeten vinden. Minister Deckers heeft, nadat o.a. nog de heer Schaepman (ï.k.) de genoemle heeren was te lijf gegaan, met kracht de bestaande regeling verdedigd. Zij werkt goed, wordt met groote bi'Mjkheid toege past, wat vooral daardoor mogelijk is omdat den Minister de bevoegdheid is gelaten om in bijzondere gevallen niet a' te streng de letter .er wet te handha ven. Maar de minister wenschte zich toch wel aan de wet te houden, waar het gold de bewijzen te leveren, at inder daad de mobilisatie de oorzaak is, dat «en betrokkene zijn werkkracht geheel of gedeeltelijk heeft verloren. Zonder aannemelijk bewijs geen uitkeering, an ders zet men de deur open voor allerlei misbruiken. En de mogelijkheid daar van is niet zoo ondenkbaar, dan wan neer men hoort, hoe de min hondeiden aanvragen heeft moeten afwijzen van Personen, die geen enkel© aanspraak konden doen gelden. Nog sterker: de heer Van Rappard (lib.), die voor een paar personen in de breo was gespron gen. deelde ook mede, dat hij een man kende, die als mobilisatieslachtoffer uit keering ontving, doch zelfs nooit gemo biliseerd was geweest! Het einde van de besprekingen is ge weest, dat alle drie de moties zijn ver worpen met 55 tegen 30 stemmen, waar bij de sociaal-democraten, de vrijzinnig democraten en de communisten gere geld voorstemden. Bij de daarop volgende behandeling van het voorstel der Regeering om nog maals, doch nu voor twee achtereenvol gende jaren den indirecten vaccine- dwang op te schorten, hebben we mevr. De VriesBruins (s.d.a.p.) weder hooren pleiten voor een verplichten vaccinatie van alle kinderen beeneden het jaar mits er geen gezondheids- of gemoeds bezwaren in het spel zijn. Daartegenover heeft de heer Kersten (st.ger.) weder eens blijk gegeven van zijn afkeer niet enkel van vaccinedwang doch ook van de gansche vaccinatie door aan te dringen op een verbod van alle vaccinatie. De heer Zijlstra (a r.) zou, evenals trouwens ook mevr. De Vries Bruins, wel voor het ontwerp stemmen, doch hem ware het liefste geweest, wan neer heel de indirecte dwang uit de On derwijswet werd geschrapt. Misschien zou dat, ten ministe voor den eersten tijd wel kunnen, wanneer we ten minste Dr. Vos (lib.) mogen gelooven, die vond, dat we tegenwoordig genieten van een soort gezondheidsepidemie, waarmede we gunstig afsteken tegenover menig ander land. Maar toch vond hij het op stuk van zaken toch maar beier dat we de mogelijkheid van indirecten vaccine dwang niet radicaal doen verdwij^er en er een achterdeurtje voor open houden in den vorm van slechts tijdeuijke op heffing. Hiermede ging de heer Slote- maker de Bruine (c.h.), die indertijd a's minister voor de eerste maal de tijdelij ke opheffing had voorgesteld, accoord, en minister Ruys de Beerenbrouck, die op dit oogenblik weigerde in te gaai? op een principieel debat over de vaccinia- tie zoolang het encephalu'svraagstuk niet is opgelost, heeft hetzelfde uiteen gezet. Het ontwerp is er daarop zonder stemming doorgegaan. De Kamer heeft zich vervolgens, hoe- we. het aantal aanwezigen tot een handjevol was ingekrompen, weder ver diept in de afdeeling Werkverschaffing van de Besrrooting voor Binner Zaken Morgen wordt de bespreking hierover voortgezet. Hedenavond de Postbegrooting voor 1933. Zooals men weet is er te Genève thans een bijeenkomst aan den gang, welke de „vijfmogendhedenconferentie" genoemd wordt. Deze conferentie heeft al reeds eenige dagen vergaderd en tal van be sprekingen gevoerd over het belangrijke vraagstuk der ontwapening. Bij den aanvang der conferentie werd aai. de mogendheden het Amerikaansch- Fransche plan voorgelegd. De Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken merkte daarna uitdrukkelijk op, dat hij zich slechts tot onderhandelen bereid had verklaard op de basis van de uitin gen van MacDonald en van de bij het bureau ingekomen voorstellen. Thans echter werd hem toch een door de an dere mogendheden uitgewerkt schrifte lijk plan voorgelegde waardoor hij zich in een volkomen veranderde oositie be vond. MacDonald bestreed, dat een be paalde overeenkomst tusschen de ande re mogendheden was gemaakt en ver klaarde, dat tot nog toe het plan ook aan hem niet was voorgelegd. Toen men Von Neurath vroeg naar zijn meening over het Amerikaansch-Fransche plan, zeide hij, dat hij daairin allereerst een belang rijke verschuiving van alle problemen zag, die voor hem onaanvaardbaar was. Hij legde daarop van zijn kant den mo gendheden een plan voor, volger het welk de huidige besprekingen zouden worden afgesloten met het aannemen van een geformuleerde verklaring, ter wijl besloten zou worden tot de benoe ming van een commissie van toonaan gevende gevolmachtigde deskundigen van de vijf mogendheden, die tot ten laatst einde Januari de algemeen© richtlijnen voor de definitieve regeling van de gelijkgerechtigdheidskwestie en de uit de erkenning van de Duitsch© ««- lijkgerechtigdheid voortvloeiende mate- rieele gevolgen moet uitwerken. Deze richtlijnen moeten dan de erkenning van de gelijkgerechtigheden de vervanging van deel 5 van het Verdrag van Ver- sailles door de toekomstie, ontwape ningsovereenkomst vastleggen. Op de basis van deze richtlijnen moeten dan de vijf mogendheden aan het einde van Januari opnieuw bijeen komen om een definitief besluit te nemen over de er kenning van de formeele en materiee e gelijkgerechtigdheid, waardoor Duitsch- lands terugkeer naar de ontwapenings conferentie een feit zou zijn Dit Duitsche voorstel werd door Mac Donald als al te ver gaand niet in be handeling gebracht, daar hij vreesde, dat het op zeer grooten weerstand van Fransche zijde zou stuiten. In de middagzltting, waarin de be spreking inzake het Amerikaansche pian werd hervat, heeft Herriot namens de Fransche regeering de volgende ver klaring afgelegd nopens de kwestie der rechtsgelijkheid: Frankrijk erkent, dat een «Ier doel stellingen van de Ontwapeningsconfe* rentie is Duitschland en de overige bij de vredesverdragen ontwapende mo gendheden de rechtsgelijkheid te verlee- nen binen het kader van een regiem, dat voor alle mogendheden, derhalve ouK voor Frankrijk, de veiligheid inhoudt". Deze verklaring werd den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken voorgelegd als den grondslag voor den terugkeer van Duitschland ter Ontwape ningsconferentie en door de overige mo gendheden als een buitengewone tege moetkoming jegens Duitschland uitge legd. Men betoogde dat deze verklaring den directen terugkeer van Duitschland ter Ontwapeningsconferentie mogelijk zou moeten maken. Op een desbetreffende v.aag wees de Rijksminister de verkla ring van Herriot als onvoldoend- van do hand, doch hij behield zich voor een definitief standpunt in te nemen. De onderhandelingen der volgende dagen zullen thans plaats hebber op de basis, zoowel van het Amerikaansche als van het Duitsche voorstel. Herriot opperde in de zitting van gis ter zekere bedenkingen tegen het Ame rikaansche plan en eischte dat eerst het groote Fransche veiligheids- en ontwa peningsplan met alle daarin vervatte veiligheidsgaranties zou worden behan deld. Norman Davis daarentegen eisch te de directe behandeling van zijn eigen plan. De Duitsche minister van Buitenland sche Zaken verklaarde vervolgens doit hij geen belang heeft bi; he, Amerikaan sche plan, doch bereid is de onderhande lingen betreffende dit plan aan te hoo ren. De vertegenwoordigers van Engeland en Italië namen geen definitief stand punt nopens het Amerikaa nsche plan in. Het viel evenwel op dat de Italiaan- sche vertegenwoordiger zeer gereser veerd was. De verklaring van Heriot inzake de rechtsgelijkheid wordt in de vooraan staande Duitsche kringen wel is waar als een zekeren vooruitgang beschouwd, doch geenszins voldoende geacht om een terugkeer van Duitschland ter Ont wapeningsconferentie mogelijk te ma ken. Men wijst er op dat deze verklaring buitengewoon vaag is en slechts in al gemeen© lijnen is gehouden, zoodat daardoor op geen enkele wijze duidel'jk blijkt welke houding Frankrijk in de toekomst met betrekking tot de kwestie der bewapening zal aannemen. De Duitsche minister van Buitenland sche Zaken, "reiherr von Neurath, is, naar thans verluidt, voornemens a s. Zaterdag naar Berlijn terug te keeren. Daar staat tegenover, dat MacDonald en Herriot gisteravond vertrokken, doch Zaterdag zullen terug keeren. Gedurende hun afwezigheid zullen de besprekingen worden voortgezet. DE EERSTE ZITTING VAN DEN NIEUWEN RIJKSDAG. Openingsrede van generaal von Litzmann. Gistermiddag om drie uur is de eerste zit ting geopend van den op 6 November geko zen nieuwen Duitschen rijksdag. Alle tribu nes waren stampvol en ook van de diploma tenloge was geen plaats onbezet. Het oudste lid van den rijksdag is nu de nationaal-socia- list, generaal von Litzmann, die dus in deze zitting het voorzitterschap bekleedde. De ope ningsrede van den generaal werd telkens door stormachtig gejuich van de nat.-soc. en gejouw en gelach van de communisten on derbroken. Uit het oplezen van de namen bleek, dat 566 van de 584 leden aanwezig waren. Af wezig was ook het oudste lid van den vori- gen rijksdag, de communiste Clara Zetkin Daarmee was de rijksdag geconstitueerd Frick (N.S.D.A.P.) vraagt 't woord voor de orde en stelt voor, onmiddellijk te stemmen over de voorstellen tot invrijheidsstelling van twee nat.-soc. afgevaardigden. De communist Torgler stelt zijnerzijds de invrijheidsstelling van drie communistische afgevaardigden voor. Goering weder Rijksdagpresi dent. In den rijksdagzitting is de nat.-soc. Goe ring weder tot rijksdagpresident gekozen met 279 stemmen. In totaal waren 545 stemmen uitgebracht. Goering had aldus de absolute meerderheid. Zijn verkiezing werd met storm achtigen bijval door de nat.-soc. begroet. Hij nam de leiding van de zitting onmiddellijk over. Openingsrede van Goering. De herkozen rijksdagpresident Goering heeft een korte rede gehouden, waarin hij al lereerst dankte voor het hem geschonken vertrouwen. Het zal zijn plicht zijn, den rijksdag te leiden in overeenstemming met de grondwet en de orde, en steeds op de bres te staan voor de rechten van het volk. De be langrijkste taak zal echter zijn, den ontzet tenden nood van het volk te lenigen en in dat streven zullen alle Duitschers tot elkaar komen. Het parlement is op het oogenblik de eenige plaats, waar uiting kan worden ge geven aan den wil van het volk. Het eenige gezag is dat, hetwelk in het volk wortelt, niet datgene, dat steunt op de bajonetten. Het is zeer te betreuren, dat door de benoeming van den rijksweerminister tot rijkskanselier de weermacht is betrokken ni den politieken strijd. De weermacht behoort aan het geheele volk. Haar werkingssfeer ligt buiten de gren zen en nooit mag zij worden gebruikt als binnenlandsche politie. De rijkspresident, die bedenkingen had te gen het verkenen van vérstrekkende bevoegd heden aan den leider van een derde deel des volks, heeft thans een nog veel verder gaande macht toevertrouwd aan één enkel persoon De nationaal-socialistische beweging strijdt voor het bestaan van het volk en in dien zin zal ook hij, Goering, zijn ambt uitoefenen ten dienste van dat volk. De Rijksdag tot heden verdaagd. Na de verkiezing der presidenten heeft de rijksdag beraadslaagd over de vaststelling van de agenda voor heden. Een communis tisch voorstel, de moties van wantrouwen op de agenda te plaatsen, werd verworpen met alleen de stemmen van de communisten voor Ook een soc.-dem. voorstel, om morgen de re geeringsverklaring te doen plaats hebben, werd verworpen met de stemmen van comm. en soc -dem. voor. Dat beteekent, dat de nat - soc. niet zijn ingegaan op de in de motie schuilende uitdaging van de soc.-dem., om reeds morgen te debatteeren over de politiek die gevolgd moet worden. De rijksdag zal zich dus morgen slechts bezig houden met de wetsontwerpen betref fenae de vervanging bij verhindering enz van den rijkspresident, betreffende verande ring van het sociaal-politieke deel van de noodverordening van 4 Sept en met de voor stellen inzake amnestie, werkverschaffing en hulp voor den winter. Bijeenkomst van het Senioren convent. Na de plenaire zitting van den rijksdag is gisteravond het seniorenconvent bijeengeko men. De agendapunten werden besproken en de spreektijd bepaald voor de debatten van heden. Donderdag zal de rijksdag niet bij eenkomen in verband met den katholieken feestdag (Maria Onbevlekte Ontvangenis) Vrijdag zullen drie lezingen van de op het programma staande wetsontwerpen plaats hebben. Aan het einde van de zitting van Vrijdag zal worden beslist over een mogelijke lange re verdaging. Bij den aanvang van de zitting van heden zal mededeeling worden gedaan over het re sultaat van de nieuwe telling der stemmen bij de verkiezing van een derden vice-presi- dent. Het schijnt echter reeds vast te staan, dat Loebe is gekozen. Stcinhoff (Duitsch-nationaal)' stelde weer den ouden eisch der Duitsch-nationalen, dat hun fractie plaatsen moet hebben aan den uitersten rechter-vleugel van de zittingszaal. Goering wilde deze kwestie evenwel niet op nieuw besproken zien. WACKER TOT 1 JAAR EN 7 MAAN DEN GEVANGENISSTRAF VEROORDEELD. De tweede strafkamer van het Berlijnsche Landgericht heeft gister den kunsthandelaar Wacker, die er van beschuldigd wordt, 30 valsche Van Goghs in den handel te hebben gebracht, in hooger beroep veroordeeld tot 1 jaar en 7 maanden gevangenisstraf. Wacker was in eerste instantie veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Van dat vonnis waren zoowel de verdediging als het open baar ministerie in hooger beroep gegaan. De uitspraak van het Landgericht luidt: het beroep van den verdachte wordt verwor pen. Ten aanzien van het beroep van het openbaar ministerie wordt het vonnis in eerste instantie vernietigd en Wacker wordt wegens voortgezet bedrog, gedeeltelijk in verbinding met voortgezet te ernstige vervalsching en we,ens pandbreuk veroordeeld tot 1 jaar en 7 maanden gevangenisstraf, tot 30.000 R.M boete subsidiair 300 dagen gevangenisstraf, en tot 3 jaar eerverlies. Bovendien wordt hij in de kosten veroordeeld. In aansluiting op de uitspraak is Wacker volgens besluit van het gerecht in hechtenis genomen, daar met het oog op de zwaarte van den straf rekening wordt gehouden mef de mogelijkheid van ontvluchtiug. aan DE SCHULDENKWESTIE. Tweede Belgische nota Amerika. Gister is een tweede Belgische nota inzake de oorlogsschulden aan de regeering der Vereenigde Staten verzonden. In deze nota worden de motieven uit de eerste nota her haald, terwijl speciaal de nadruk wordt ge legd op de bijzondere positie, die België liet recht heeft in te nemen uit hoofde van de ge brachte offers. De a.s. besprekingen te Parijs. Ramsay MacDonald is gisteravond, naar uit Genève wordt gemeld, naar Parijs ver trokken, met den zelfden trein als waarmede Herriot de reis doet. Heden zal hij de Brit- sche minister van financien, Neville Cham- berlain, te Parijs ontmoeten. Chamberlain is gisteravond uit Londen vertrokken. De Britsche ministers zullen met Herriot en Hermain Martin de status van de over eenkomst van Lausanne bespreken voor het geval de Vereenigde taten bij hun weigering zouden blijven uitstel te verleenen van beta ling der op 15 December vervallende termij nen. Er wordt de nadruk op gelegd, dat de En- elsch Fransche besprekingen in geen geval ©ogen een gemeenschappelijk „schulden front" te vormen tegen de Vereenigde Staten. MacDonald zal Donderdagavond naar Genève terugkeeren, terwijl Chamberlain eveneens Donderdag naar Londen zal terug gaan. DE HONGERKUNSTENAAR GANDHI WEER IN ACTIE. Nieuwe eetstaking. Gandhi heeft gisteren een proclamatie ge publiceerd, waarin hij geheel Indië oproept om den dag van 18 December te wijden aan de actie voor de opheffing der onaanraak baarheid, opdat er een einde zal komen aan de onderdrukking der Paria's. In tegenstel ling met zijn vorig besluit om te wachten wat het resultaat zou zijn van een te houden stemming heeft Gandhi thans besloten om een maand in eetstaking te gaan ten einde te bewerkstelligen dat de tempel van Mala- bar voor de Paria's zal worden opengesteld. IN DE KLEEDING VAN DEN GEVANGENISDIRECTEUR ONTSNAPT. Een gedetineerde der gevangenis te Poissy, die corvée moest verrichten in de woning van den directeur der gevangenis, heeft een on bewaakt oogenblik te baat genomen om de jas en den hoed van den directeur aan te doen en in deze kleeding de gevangenis te verlaten. Hij heeft het geluk gehad nog in de woning een duizendfrans biljet te „vinden", dat bij en passant heeft meegenomen. De opsporing is zonder resultaat gebleven. DE „CONTÉ Dl SAVOIA" HEEFT AVERIJ. Het nieuwe Italiaansche passagiersschip „Conté di Savoia" heeft op zijn eerste reis naar Amerika op ongeveer 800 zeemijlen van New-York moeten stoppen wegens een defect aan den turbine-generatoren, waardoor een klein lek was ontstaan. Mechaniciens hebben gedurencfe drie uur buiten boord ter hoogte van de waterlijn moeten werken. Zooals men zich zal herinneren, heeft ook het zusterschip, de „Rex", wegens een defect aan de generatoren zijn eerste reis moeten onderbreken te Gibraltar.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1