De Aardbevingen in Noord-Brabant. !Buiteniand V9K SCHLEfCHER, DE NIEUWE RIJKSKANSELIER. i Tuimeltje en Kruimeltje in het Kabouterkind. Acht bevingen geregistreerd. Vroegere aardbevingen in ons land. Een machtige positie. Aan den delinquent werd voorts een uitge breid strafblad onder zijn neus gehouden. Het waren 17 feiten van uiteenloopenden aard en omvattende talrijke artikelen uit he' wetboek van strafrecht, waaraan hij zich had schuldig gemaakt. Veel consideratie betoonde de officier hem dan ook niet en werd tegen deze verstokten en drankzuchtigen recidivist gerequireerd 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf. Verdachte erkende zijn onwaardigheid maar zei: ik vind deze straf toch wel wat héél zwaar, „edelbare". Mr. Verdoom toegevoegd verdediger bracht eenige kleine lichtpuntjes naar voren en vond het wenschelijk als laatste kans voor zijn cliënt, het kwaad in den wortel aan te tasten, waarmede verdediger bedoelde het alcoholisme, waarvan verdachte het slachtof fer is en verzocht al zoo een nader onderzoek. De rechtbank zou zulks overwegen en be paalde de uitspraak op a s week. DE STRIJD OM HET RECHT VAN r BESTAAN DER AUTOMATISCHE RICHTINGAANWIJZERS. Een principiëde kwestie. Op 8 Juli dezes jaars verscheen als ver dachte voor den kantonrechter de heer C. C. R-, grossier te Alkmaar, zulks als gevolg van een uitgelokte bekeuring door den hoofd agent A. Wijnberg, ten einde in beginsel uit te maken of het gebruik van een automati- schen beweegbaren richtingaanwijzer, die op en neergaande bewegingen maakte, geoor loofd was. De ambtenaar was de meening toegedaan, dat door dergelijke instrumenten juist door die op en neer mimiek verwarring kon worden gesticht omdat deze beweging hier beduidt, dat men -venschte te stoppen. Er bestond echter dienaangaande nog geen juris prudentie In Overleg met den com missaris werd alsnu besioten een proefballon ©n te laten en w-rd op 27 April de justi- gesteld. Tot terrein van het experiment wer den gekozen de benauwde Peperstraat en Houttil. De heer R was present met zijn van een beweegbaren richtingaanwijzer voorzie ne» auto. de heer Wijnberg stond gereed met ziin notitieboekie en zorgde voor de bekeu ring toen de heer R ..het hoekje omging van Peperstraat en Houttil, met gebruikmaking van zijn correct schokkenden richtingaan wijzer. Op de zitting ontwikkelde de ambtenaar zijn bekende bezwaren en vermeende dat een dergelijke richtingaanwijzer niet geoorloofd was ingevolge de bepalingen van art. 4A en B van het Motor en Rijwielreglement Hij jequireerde dus verooi deeling tot f 0.50 boete. Daarentegen werd door den heer R. aangeveerd, in de eerste plaats dat in Duitschiand, vanwaar het fabricaat wordt geïmporteerd, het aangeven van richting veranderen niet wettelijk is voorgeschreven. Voorts vermeende gedaagde niet strafbaar te zi»'n. omdat ook het Motor en Rijwielregle ment niet woordelijk voorschrijft een onbe weegbaar stopteeken. Voor het overige refe reerde de heer R zich natuurlijk aan het oor deel van den kantonrechter, die op 22 Juli den importeur ontsloeg van rechtsvervolging. Van dit vonnis kwam de ambtenaar natuur lek in hooger beroep bij de Meerv Straf kamer en werd heden deze appèlzaak door dit college behandeld Evenals in eerste instantie demonstreerde de heer R. de werking van zijn import. In dien verdachte werscht te stopnen. maakt hij gebruik van zijn stoplicht. Deze rich'ingaai- wiizer viel beter op dan een stilstaand ap paraat. Getuige Wijnberg bracht in het midden dat het Motor- en Rijwielreglement alleen snreekt over uitsteken en de rechtbank scheen zulks vrijwel met hem eens te zijn. Presidert I edehoei achtte het onuist van ver dachte. om met het gebruik van het appa raat voort te gaan. Z.i. konden daaruit on gevallen voortvloeien. De officier bleek het absoluut niet eens te z>;n met het kanton rechtelijk vonnis en voelde niets voor ontslag van rechtsvervolging, nóch voor vrijspraak. Spr stak voorts op geestige wijze oen draak meJ het dweepen van de Hollanders met alles wat komt uit het buiten'and. dat echter bij nsder onderzoek b'eek Nederlandsch fabricaat te zijn. De offi cier hield zich echter aan de Nederlandsche wet en requireerde vernietiging van het ge wezen vonnis en veroordeeling tot een geld boete van f 0.50 of 1 dag hechtenis. De heer R. bleek uitgepraat en de behande ling werd gesloten Uitspraak as week. DE BAKKER WAS NIET CONTENT MET HET BAKSEI VAN DEN KANTONRECHTER De 23-jarige bakkersknecht Pieter Sn. te Heerhugowaard was door den kantonrechter te Alkmaar veroordeeld tot 6 boete of 6 dagen hechtenis, omdat hij in den nacht van 14 Juni ter gelegenheid van de wereldbe roemde kermis aan de „Swan" te Heerhugo waard in de herberg van den heer Wester in staat van dronkenschap de orde zou heb ben verstoord door naar andere bezoekers te slaan. De rijksveldwachter Visser had zulks verhinderd en proces-verbaal opgemaakt. Onze deegkunstenaar kon zich op het kan tongerecht al niet met den loop der zaak vereenigen en allerminst met het vonnis van den kantonrechter eri gaf al direct te ken nen in hooger beroep te zullen gaan, aan welk dapper voornemen hij dan ook gevolg had gegeven. Ook thans ontkende hij den staat van dronkenschap en de ordeverstoring. V. el had hij 'n „glaasje" bier gedronken, welk kwantum. de president, geleerd door onder vinding (natuurlijk geen persoonlijke) schatte op 10 glaasjes. t>e heer Visser releveerde de ordeversto ring tot achtergrond de bekende animositeit tusschen de polderbewoners van Noord en Zuid De getuige Beers sprak in het voordeel van den appellant Volgens zijn waarneming had deze de orde niet verstoord, maar maakte het toch wel 'n beetje al te mooi. De veld wachter was toch niet zoo idioor om iemand die nu absoluut niets doet maar eensklaps bij de kladder, te pakken en proces-verbaal op te maken van een strafbaar feit dat niet ge pleegd is De verbalisara wees dan ook on voorwaardelijk van de hand de insinuatie van den appèllant. dat hij Visser wel eens alcohol had zien gebruiken. De heer Visser is over tuigd geheelonthouder. De heer J- v. Schagen. die trouwens zelf ook later door Bleyendaal de zaal was uit gezet wegens ordeverstoring, gaf als zijn meening te kennen dat V rsser in den appèl lant den verkeerde had beetgepakt, wat ech ter door Visser werd ontkend. De officier deed moeite den verbalisant te ontlokken een meer duidelijke omschrijving van den staat van dronkenschap, waarin ver dachte zou hebben veikeerd. Het scheen echter een moeilijk aan te duiden criterium te zijn. De officier noemde het een moeilijke ge schiedenis. de vertischte kenteekenen van artikel 426 en las dienaangaande iets voor voor den commissaris Koster henke, die een commentaar heeft gegeven op de onder scheidene artikelen van het wetboek van strafrecht en ook op art. 252. De officier stelde echter het volste vertrouwen in den rijksveldwachter Visser en schaarde zich dus aan diens zijde. Sterk was de zaak evenwel niet. maar de officier vermeende toch vol doend motief te hebben, bevestiging van het vonnis te kunnen requireeren. EEN PLATTELANDSBAKKER ALS NIEUWBAKKEN AUTOMOBILIST. De 26-jarige bakker Sander L., geboren te Den Helder, wonende en bakkende te Bar- singerhorn, had in eerste instantie terecht gestaan voor den kantonrechter te Schagen, naar aanleiding van het feit, dat hij op 9 Juli op den smallen Oudesluizerweg een aanrijding had veroorzaakt met een wielrijd- ster, mej. Brechtje Vader, die hij wilde voor bij rijden op het moment, dat ook van de andere zijde een tegenligger naderde. De bakker nog kortelings de kunst beoefenende werd schu'dig bevonden en veroordeeld tot 50 boete of 50 dagen hechtenis, tegen welk vonnis veroordeelde in hooger beroep kwam, dat hedenmiddag werd behandeld. De appel lant beweerde niets te hebben gemerkt, doch mej. Brechtje, een 17-jarige dienstbode had er meer van gevoeld en verklaarde zoo du h- tig te zijn aangereden, dat zij in minder dan geen tijd met hutje en mutje te water raakte en met de fiets op zich, op bedenkelijke wijze onder K. Gelukkig was er een menschenred- der bij de hand, die het meisje uit haar be narde positie redde. Brechtje had ook een schadevergoeding gevraagd voor de bescha digde fiets ad 10, welke eisth destijds was afgewezen omdat de vader van het minder jarige meisje niet aanwezig was. Ook thans was die vader niet tegenwoordig, dus greep het meisje er opnieuw naast. Wat den appel lant betrof, deze verklaarde nog later te heb ben omgekeken en toen hij het meisje niet meer zag tegen zijn mederijdende echtgenoo- te te hebben gesproken over de mogelijkheid, dat het meisje te water zou zijn geraakt. Ver dachte had ook in den Wieringermeernolder al eens 'n aanrijding veroorzaakt met een wielrijder. Gerequireerd werd bevestiging of even tueel aanhouding ten einde nog meerdere ge tuigen te hooren. Tot dit laatste werd beslo ten en werd de zaak geschorst tot 10 Jan. OVERWERK WEGENS OVER MACHT. Voor den Hoogen Raad te 's-Gravenhage is een kwestie van overmacht ingevolge art. 83 der arbeidswet behandeld. De directeur der Hero-conservenfabriek te Breda heeft terechtgestaan voor den kanton rechter te Breda, wegens overtreding der ar beidswet, omdat hij buiten de vastgestelde werkuren een aantal meisjes in dienst heeft gehad. Verscheidene keeren was te dezer za ke proces-verbaal opgemaakt. Hij beriep zich op overmacht (art. 83 arbeidswet), omdat hij plotseling groote hoeveelheden vruchten te verwerken had gehad. De kantonrechter sprak in eenige geval'en een veroordeeling uit, doch de rechtbank te Breda besliste in hooger beroep dat hier over macht aanwezig was. Zij ontsloeg verdachte van rechtsvervolging Tegen dit vonnis teekende de officier van justitie cassatie aan, o.m. beloogende, dat de fabrikant door op de vrije markt producten te koopen, zichzelf in moeilijkheden had ge bracht. Namens gerequireerde trad voor den Hoo gen Rad op mr. S. van Oven te 's-Gravenha ge, die het cassatieberoep tegensprak en er op wees, dat het hier betrof aankoop van gecon tracteerde partijen, zoodat een beroep op overmacht gerechtvaardigd was. De procureur-generaal concludeerde tot verwerping van het beroep. Arrest 2 Jan. Hel Koninklijk Nederlandsen Meteorolo gisch Instituut heeft aan het Persbureau Vaz Dias een overzicht gegeven van de aard bevingen, die van Zondag 20 November tot Maandag 28 November in Oostelijk Noord- brabani zijn opgetreden, benevens enkele mededeelingen, waartoe de opmerkingen der waarnemers aanleiding gaven. Het Instituut hoopt, dat zij, die nauw keurige mededeelingen deden, daarmee zullen voortgaan, wanneer zich verdere schokken mochten voordoen. Van zijn kant zal het Instituut mededeeling in de bladen doen van schokken die te De Bilt zijn geregistreerd om aldus voeling met de waarnemers te houden Er zijn samen ongeveer 800 berichten ont vangen. door het groote aantal was het niet mogelijk daarin gestelde vragen afzonderlijk te beantwoorden. Wat te De Bildt geregistreerd werd. Te De Bilt werden van Zondagavond 20 November tot Maandagmorgen 28 Novem ber 8 aardbevingen uit Noord-Brabant gere gistreerd, n.1. 20 November 20.50 u. en 23.56 u.; 21 November 3 31 u.; 23 November 3.28 u. en 4.40 u.; 24 November 21 31 u.j 28 No vember 4.19 u. en 6 01 u„ alle Amsterdamsche tijd. Deze zijn ook te Heerlen opgeteekend, behalve die van 21 November 3.31 u., door dat bij de er aan voorafgaande beving de schrijfpen werd afgeslagen en deze eerst 's morgens van 21 November weer werd in gezet. De beving van 20 November 23.56 u. gaf zoowel te De Bilt als te Heerlen de grootste uitslagen op het diagram; er werden onge veer 400 berichten over ontvangen, uit alle deelen des lands; ook uit de Noordelijke pro vincies, zoodat de beving over het geheele land waarneembaar geweest is, veel verder dan de eerste persberichten aangaven. Na deze toonde te De Bilt de beving van 28 November 6.01 u. de grootste uitslagen, te Heerlen die van 23 November 3.28 u., ter wijl daar die van 28 Novcmba 6.01 u. veel zwakker werd opgeteekend te De Bilt die van 23 November 3.28 u Wat beteekent dit? Het beteekent, dat de oorsprong der ver schillende bevingen niet dezelfde was die der beving van 23 November lag «eer naar het Zuiden (richting Heerlen), dit der beving van 28 November meer naar het Noorden (richting De Bilt); met toeneming van den afstand neemt namelijk in het algemeen de uit wijking der bodembewegingen af. Deze con clusie is in overeenstemming met de ontvan gen berichten, die voor de beving van 28 November 6.01 u. meer uit het Noorden van Oost Noord-Brabant afkomstig zijn, voor die van 23 November 3.28 u. uit het Zuiden zooals Eindhoven en ook uit 7 i Limburg. De registreering der beving van 3.28 u. is te Heerlen veel sterker dan oie van 4.40 u. Den Dungen meldt, dat 4.40 u. iets zwaarder was, Loosbroek noemt 4.40 u. het hevigste. Dit is niet met elkaar in tegenspraak: het be wijst. dat de oorsprong van de beving van 3 28 u. Zuidelijker ligt dan die van 4.40 u. Bij nader beschouwing blijkt de registree- ring van 3 28 u. te Heerlen uit 2 bevingen te bestaan, eerst een zwakkere, na 12 seconden gevolgd door een tweede met veel grooter uitslagen. Of deze bevingen denzelfden of verschillenden ooisprong hebben, schijnt niet zoo gemakkelijk uit te maken, het zou mis schien urt te maken zijn. indien zeer nauw keurige tijdsopgaven uit het aardbevingsge- bied beschikbaar waren, de eerste schok zal te zwak geweest zijn. jm aan buitenlandsche stations te zijn geregistreerd. De medewerking van waarnemers in het aardbevingsgebied is ook daarom gewenscht, dat de registreeringen der seismische stati ons dikwijls alleen niet voldoende zullen blij ken voor een nauwkeurige plaatsbepaling van het epicentrum wijl, vooral bij zwakkere bevingen, de regis'reering onvolledig kan zijn of verstoord door bodembewegingen van an deren aard, zooals de z.g. microseismische bodembeweging of trillingen veroorzaakt door industrie en verkeer. Berichten uit verder afgelegen plaatsen zijn van belang om de uitgebreidheid van het macroseismische gebied het gebied, waar de beving nog door personen is waar te ne men vast te kunnen stellen. In vele berichten is de richting, waarin de schokken of trillingen gevoeld werden, opge geven, soms met een nauwkeurige beschrij ving van het vertrek waarin men zat of sliep, een enkele keer de richting geverifieerd met een nauwkeurig kompas. Legt men de op gaven van eenzelfde plaats of dicht bij el kaar gelegen plaatsen naast elkaar, dan vindt men alle richtingen" vertegenwoordigd, in plaats van voornamelijk een richting, zoo- als sommigen wellicht verwacht zouden heb ben. Sedert 1920 worden in Duitschiand, waar men dergelijke waarnemingen van veel be lang acht, westelijk van Noord-Limburg ge regeld nauwkeurige metingen gedaan, om de bodembewegingen in verticale en horizon tale richting langs in de aarde voorkomende breukvlakken vast te stellen. Daarbij is ge bleken, dat in geologisch opzicht vrij aan zienlijke veranderingen voorkomen, die na bij de Nederlandsche grens het sterkst zijn. De aardbevingen zijn van tecto- nischen oorsprong. Brengt men deze feiten in verband met de geologische gesteldheid van dit deel van ons land het gebied der slenken en horsten, d.i. van aardschollen, die ten opzichte van de omgeving zijn weggezakt ol hooger liggen, o.a. de Groote Centrale Slenk, die van Duitschiand door Nederland in ongeveer noordwestelijke richting naar de Noordzee loopt dan behoeft het geen bevreemding te wekken dat hitr thans aardbevingen zijn opgetreden. De aardbevingen zijn van tectonischen oorsprong. Dit is trouwens het geval met vrijwel alle aardbevingen van eenige beteeke- nis. Vulkanische aardbevingen, d.w.z. aard bevingen tengevolge van vulcanische uitbar stingen zijn slechts tot op een afstand van circa 200 K.M nog te registreeren, verder niet; daarvoor zijn ze te zwak. Van de vul kanische kf-vingen van de Krakatau, waar van in 1928 op Lang Eiland op zes a acht K M. afpand duizenden werden oeristreerd, zijn er te Batavia, afstand 150 K M hoog stens vijf opgeteekend. Onder de 300 ver schillende aardbevingen die door de seismi sche sGt'ons in Indië (Batavia, Malabar, Maron, Amboina) in 1928 werden opgetee kend, was er behalve deze vijf nog slechts één registreering, die met vulkanische wer king in verband kan gebracht worden; onder de 275 bevingen van 1929, toen ook te Me- dan een station werd gevestigd, geen enkele. Dat was het geval in Indië, een vulkanisch gebied bij uitnemendheid. E>e bijna 8000 aardbevingen te De Bildt in ongeveer 25 jaren geregistreerd, waren vrijwel alle van tectonischen oorsprong. De Wieringermeer staat er hee- lemaal bniten. In sommige bladen kreeg de drooglegging van de Wieringermeer de schuld van de aardbevingen; gelukkig waren er nog ande re bladen die het bericht niet overnamen Zonder twijfel beteekent het leegpompen van den Wieringermeerpolder een vermindering van druk on het aardoppervlak daar ter plaafse en is dit van invloed on de soannin- gen der aardkorst elders, doch deze invloed is zoo klei", vergeleken bij de in het gesteente der anrdt-rirst heerschende spanningen, dat het s'echts als een secundaire oorzaak van 't optreden van aardbevingen kan beschouwd wordpri jn dien zin. dat h°t oegenblik hier van iets kan vervroegd of vertraagd wor den. de primaire oorzaak is de in de aard korst hecsi-hende pewe'd'ge spanning, waardoor deze tenslotte op een zwakke p'nntn tre' een s^ok broekt. H"t is zeer te betwiifo1pn dat zij. die thans in de s'-hu'd van den Wieringermeerpo'der gp'ooven. zoo sterk in hun geloof zullen cfaan. dot wanneer over eenigen tifd de wa terstand in het IJselmeer weer eens zeer hoog mocht zijn, zij zullen aandringen in dezen toestond geen verand°riior te brengen tenein de hun landgenooten in Nocrd-Prabant voor nieuwe'aardschokken te behoeden. Aardbevingen zijn geen n~~ht- verschijnselen. Sommige waarnemers bev,-en erop gewe zen dat de meeste aardschokken in den avond of nacht zijn voorgekomen en ge vraagd of hiervoor een bijzondere oorzaak was aan te wijzen. Een a'gemeene oorzaak, dat aardbevingen meer in den nacht worden gevoeld dan overdag is, dat door de bezig heden overdag zwakke trillingen niet ge merkt worden, die 's avonds of 's nachts wel de aandacht trekken, wanneer men rustig zit of ligt. Het aantal waarnemingen is te gering om een a'gemeene conclusie te trekken Men zal geneigd zijn als secundaire oorzaak aan een invloed der zonnestraling te denken, die door verwarming der aarde snanningsveranderin- oen tewrog brengt en met eenige uren nawer king tot het optreden van een schok leidt. Verschillende hieromtrent gedane onder zoekingen zijn niet met elkaar in overeen stemming. Voorspellingen ziin bedriegelijk. Af en toe duiken in de bladen voorspellin gen van aardbevingen op. Bedenkt men, dat er jaarlijks een 10.000 tal aardbevingen op aarde gevoeld worden, dan is het duidelijk, dat een voorspelling, waarbij men zich op de ruimte houdt, b.v. de aankondiging van een aardbeving in Zuid-Amerika, zeker moet sla gen ook heeft men goede kans bij het voor spellen van nabevingen van een sterke aard beving succes te hebben. In „De Natuur" van April 1929 zijn de aankondigingen van Bendandi, een Italiaan, voor Mei 1928 uitvoerig besproken en aan de waarnemingen getoest; het bleek daarbij dat de voorspellingen het tegendeel van ge slaagd waren. Dat ondanks de kleine uitslagen van den bodem de trillingen toch op verren afstand nog voelbaar waren, ligt aan den korten tril lingstijd, een klein onderdeel van een seconde De versnelling is een maat voor de voelbaar heid. Bij sterke, ver verwijderde aardbevingen komen hier te lande bij de z.g. lange golven wel eens bodemuitslagen voor van 1, een enkele keer van 2 m.deze merkt men echter niet, doordat ze zeer langzaam zijn, de perioden zijn b.v. 15 a 20 seconden. Na de beving van Maandagmorgen 28 November 6 uur 1 min., zijn tot 5 Dec. te De Bilt geen aardbevingen afkomstig uit Noord brabant geregistreerd; wel zijn in het aard bevingsgebied nog schokken waargenomen, doch deze waren niet sterk genoeg om te De Bilt opgeteekend te worden. Vroegere aardbevingen. Van belang is de vraag, wat ons nu verder te wachten staat. Met zekerheid is hieromtrent niets te zeggen; men kan alleen vermoedens uitspreken, door na te gaan wat bij vroegere aardbevingen is geschied. Het best komen hiertoe de aardbevingen hier te lande van 1755 en 1756 in aanmerking; het is goed, iets van de geschiedenis van zijn land, ook op het gebied van aardbevingen, te kennen, zoo dat niet meer geschreven zal worden, wat verleden jaar naar aanleiding van de Noord zeebeving van 67 Juni in een onzer geïllus treerde bladen geschiedde, nl. dat aardbevin gen „ten onzent nimmer geconstateerd zijn". In den morgen van 27 December 1755 werd in Z.O. Nederland en het naburige Duitschiand en België een sterke aardh- ving waargenomen, voorafgegaan door enE" le voorbevingen op 26 December en pUTi !i* door een groot aantal nabevirgen on dl ufi gende dagen. V01* Op 18 Februari 1756 trad een veel sterk*™ aardbeving op, die gevoeld werd tot in 7 r\ Engeland, Parijs en Neurenberg. Van dien dag af tot begin April gW Wolf Ho orpcrhipripniQ fo JU i 9 ZOO vertelt de geschiedenis, te Maastricht dag voorbij, dat er niets gevoeld werd-m telde meer dan tachtig afzonderliiko 01 schokken De nabevingen telde meer dan tachtig afzonderlijke 'aa a schokken De nabevingen bleven tot voortduren. 1757 Ook bij vele andere aardbevingen is ken, dat een groot aantal nabevingen ont den die soms maanden aanhielden- bii and re aardbevingen was 't met één schok vriiwi afgeloopcn. zooals bii de beving in de n-Ja! zee zuidelijk van de Doggersbank van is Juni 1931, afstand 350 K M. van de Bilt welke geregistreerd werd op meer dan pooó K.M. afstand. In Noordbrabant ligt het geval and«, Zooals reeds in het begin gezegd is, werden te De Bilt van 20 tot 28 November acht schokken opgeteekend. De sterkste hiervan die van 20 Nov. 23 uur 56 min., was lang niet zoo sterk als de Noordzee-beving, die in Engeland, Nederland, Denemarken, Duitschiand, België en Noord-Frankrijk ge. voeld werd. Blijkbaar vertoont de aardkorst onder Oos. teliik Noordbrabant verschillende zwakke plekkken en treden er op verschillende plaat- pen bewegingen op, hetgeen in verband met de geologische structuur zeer aannemelijk ia. Men zal trachten met behulp van de waar nemingen van buitenlandsche stations de plaats der epicentra van de geregistreerde hevingen nader vast te stel'en. voornamelijk uit de tijden, waarop verschillende fasen aan verschillende stations ziin geregistreerd. Het is voor de plaatsbepaling een gunstige om standigheid dat althans één station dat voor plaatsbepaling in aanmerking komt. in het N \V kwadrant is gelegen, nl. De Bilt. De andere stations, die hiervoor gegevens kun nen verschaffen, liggen voornameliik in 7.W.-liike, ZO-liike en N.O.-lijke richting. Had de seismograaf te Heerlen een minuten- teekeninrichting. dan zou het mogelijk ziin, ook hier de tijden der inzetten in seconden nauwkeurig aan te geven. Nu is dit s'echts bii benadering momdiik. doch de tiidsver- schiEen van verschillende inzetten zijn wel aan te geven, doordat de registreer-snelheid bekend is. Ook al zijn na Maandagmorgen 28 Nov. t? De Bilt geen aardbevingen uit Noordbra bant meer geregistreerd, dus geen sterka schokken meer voorgekomen, zoo mag men toch niet aannemen, dat deze ook verder zul len uitbb'iven; men moet afwachten, wat ko men zal Men make zich intusschen niet noo- deloos ongerust. (Van onzen correspondent). Dqitschland heeft zooeven, in de persoon van Kurt von Schleicher, een nieuwen rijks kanselier gekregen, den eersten actieven offi cier en generaal sinds Caprigi, den eerlijken maar voor de politiek niet bepaald geschikte» ouden heer, die indertijd den grooten Bis- marek opvolgde. Generaal von Schleicher, een zeer beminnelijk en veelzijdig ontwikkeld man, is pas 50 jaar oud en heeft een verba- zingwekkend-snelle carrière achter zich. Hij is sinds verleden jaar gehuwd en staat bekend als een „binnenvetter", als een eigenlijk-stille in den lande, een „Schögeist", die minder op het kazerneplein dan wel in de werkkamer of bij gezelligen kout in kleinen kring zich thuis voelt. Type van den zeer talentvollen staf officier, die zeker ook een uitstekend militair attaché zou geweest zijn, een functie, die zijn voorganger, de oud-majoor Frans von Pa. pen o.a. in Washington waargenomen heeft. Geen „hou-degen", ofschoon hij herhaalde lijk staaltjes van grooten persoonlijken moed gegeven moet hebben. Een man, die welis waar gaarne tusschen de boeken zit, strategie, geschiedenis en politiek studeert, maar die toch ook de elegante, mooie vrouw gaarne bewondert en als de stemming het zoo met zich brengt, ook van een goed glas wijn niet afkeerig is. Met pleegt zulke type's „levenskunste naars" te noemen. Bedenkt men, dat generaal von Schleicher sinds heden niet alleen rijkskanselier en zoodanig plaatsvervangend Rijkspresident, maar als minister van rijksweer ook nog com mandant van de troepen en als rijkscommis saris voor Pruisen bovendien nog hoogste chef van de Pruisische politie is, dan komt men tot de conclusie, dat sinds de laatste Keizer zich vrijwillig in dè verbanning be- ,297. Maar ongelukkigerwijze was de fotograaf niet thuis Ml kikw Ka,'el .Jzö; bolhoed op en gaf hem een groote sigaar in zijn mond. En als een echte fotograaf kroop hij toen onder het zwarte doek. 298. Een, twee, stilzitten, riep Tuimeltje uit en hij trok aan het koordje (want het was nog een echt ouderwetsch toestel), en de eerste foto was dus klaar. Nog even werk en kikker Karei en Kruimeltje zouden voor altijd bij elkaar zitten. Maar toen ze zagen hoe de foto uitgevallen was, toen kikker Karei er wel opstond, maar met een heele dikke sigaar, toen moes ten ze verschrikkelijk lachen en zouden maar gauw een ander* kiek makea.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 6