DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Alkmaarsche Rechtbank behouden. Uil hel JUxclemml J)xxqeÜ{ksch Ovec zicht Ho. 291 Vrijdag 9 December 1932 134e Jaargang De minister van Justitie heeft de voor gestelde opheffing der Rechtbanken te Alkmaar, Almelo en Roermond terug genomen. De voldoening in onze gemeente komt in het vlagvertoon tot uiting. De meening van vooraanstaande auto riteiten. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- eu Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, fiancc door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote cont' '.en rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer besti.at ui» drie .bladen. De minister van Justitie heeft in de Memo rie van Antwoord betreffende het wetsont werp tot opheffing van rechtbanken en kan tongerechten medegedeeld, dat hij het voor stel om de rechtbanken te Alkmaar, Almelo en Roermond op te heffen thans wil terugne men in de hoop, dat de financieele toestand van 's lands middelen zich niet zoo on gunstig ontwikkelt, dat spoedig toch weer een voorstel zou moeten worden gedaan tot opheffing van deze of andere rechtbanken. De minister bleek tevens bereid ook af te zien van de opheffing van de kantongerech ten te Zevenbergen, Wageningen, Groenlo, Harderwijk, Steenwijk, Alphen, Sommelsdijk, Oostburg en Zaandam, waartegenover echter de opheffing van het kanton Waalwijk alsnog wordt voorgesteld. De minister heeft geen bezwaar de moge lijkheid te openen, dat ook de rechtbank, al thans de enkelvoudige kamer, op bepaalde schaal elders dan in de hoofdplaats van het arrondissement zitting houdt. Het was te voorzien dat de plannen om niet minder dan 7 rechtbanken en 48 kanton gerechten op te heffen op grooten tegen stand zouden stuiten, want zeer vele kam-r- leden hadden reeds te kennen gegeven ten opzichte van de Alkmaarsche rechtbank niet met de voorstellen van den minister accoord te gaan. Om dezen tegenstand te breken en althans het grootste deel van zijn bezuinigingsplan nen tot uitvoer te kunnen brengen, is de mi nister tot de hierboven beschreven concessie bereid gebleken in het vertrouwen, dat ook de kamerleden, die de bezwaren uitten hun nerzijds niet op een straf standpunt blijven staan Te dezen heeft mede gewicht in de schaal geiegd, dat het niet geheel zeker is, dat niet, in stede van de rechtbank te Roermond die te Maastricht, instede van de rechtbank te Alk maar die te Haarlem en instede van de recht bank te Almelo, wellicht die van Zwolle zou moeten vervallen. Wat er verder met dit wetsontwerp ge beuren moge en tot welke verdere concessies de minister wellicht nog gedwongen moge worden, vast staat, dat drie der ter dood ver oordeelde Rechtbanken, waaronder die uit Alkmaar, thans buiten gevaar zijn, daar de minister het voorstel tot opheffing vrijwillig teruggenomen heeft. Dit heugelijk feit is ongetwijfeld voor een zeer groot deel te danken aan de krachtige actie welke men in Alkmaar en trouwens in het geheele arrondissement tegen de plannen van den minister heeft ontwikkeld. Hier is inderdaad een éénheidsfront ge vormd en mannen van alle partijen en rich tingen hebben samengewerkt om dit resultaat ^0 L^rcikcn Het gemeentebestuur heeft een goed gedo cumenteerd adres aan de Tweede Kamer ge zonden waarmede adhaesie door tal van ge meentebesturen uit het arrondissement is be- De Kamer van Koophandel, de advocaten, landbouw- en middenstandsorganisaties hen- ben allen in overtuigende adressen aan a<? kamerleden hun meening uiteengezet, dat het verdwijnen van de Alkmaarsche rechtbank een ramp voor deze streek zou beteekenen. Mr. Leesberg schijnt zich hierbij in het bij zonder verdienstelijk te hebben gemaakt door de Kamerfractie zijner partij persoonlijk bezoeken en andere advocaten van een uitge sproken po'itieke richting te verzoeken het zelfde te doen. Zij allen behoefden niet naar argumenten te zoeken want zelfs vele rechtskundigen van naam hebben in juridische en andere tijdschriften hun meening kenbaar gemaakt, dat het nog verstandiger en billijker zou zijn de Haarlemsche dan de Alkmaarsche recht bank op te offeren. Een der sterkste argumenten is zeer zeker geweest dat het verdwijnen van de Alk maarsche rechtbank tot gevolg zou hebber, dat rechtzoekenden zelfs vanuit Texel vooi fan naar Haarlem zouden moeten gaan en dat deze afstandsvergrooting in het alge meen veel tijd en veel geld zou kosten waar door de voorgenomen bezuiniging practisch n'et tot haar recht zou komen en voor een groot deel op onbillijke wijze op de justici». be'en zou worden afgewenteld. De minister heeft thans wel veridaard, dat de afstand tusschen rechter en rechtzoekende niet bepaald wordt door het aanta! kïlorrie- ters, doch naar de mate van bereikbaarheid, waarbij de verkeersmiddelen van overwegen den invloed zouden zijn, maar is desondanks blijkbaar niet doof gebleven voor de argu menten van adressanten, die betoogd hebben, dat deze afstanden in Noordholland boven het IJ, waar de verkeersmiddelen zeker niet buitengewoon goed zijn, toch wat al te groot en te tijdroovend zouden worden. Ook de argumenten dat men een rechtbank waar men door langdurige ervaring op een bepaalde volksmentaliteit is ingesteld niet moet verplaatsen, hebben zeker niet nagela ten den noodigen indruk te maken. Al met al is men er in geslaagd de kamer leden ervan te overtuigen, dat oe opheffing der Alkmaarsche rechtbank een ramp voor deze streek zou zijn en de minister is ten slot te voor den aandrang der Kamer gezwicht. Het „gerechtelijk" zwaard van Damocles, dat zoovele maanden boven onze gemeent0 heeft gehangen is weggenomen en het is te verwachten, dat, hoe 's lands financiën zich ook zullen ontwikkelen, een dergelijk voorstel het volgend jaar niet meer gedaan zal wor den. De moeite welke de burgemeester, rechter lijke autoriteiten, vereenigingen en particu lieren zich te dezen opzichte getroost hebben is niet te vergeefs geweest. Alkmaar, dat in den loop der laatste jaren reeds zoovele Rijksinstellingen zag verdwij nen en daarmede ook in haar inwonertal een cultureele verarming moest constateeren heeft thans alle reden de vlag uit te steken. Van Alkmaar is voor de tweede maal de Victorie uitgegaan en het is begrijpelijk, dat, toen 's ministers beslissing gisteravond hier bekend werd, zoowel bij het gemeentebestuur en in rechterlijke kringen als bij organisaties en particulieren groote vreugde geheerscht heeft. De vlaggen uit. Van de torens en het Stadhuis wapperden hedenmorgen de vlaggen als symbool van de algemeene voldoening en de blijdschap der Alkmaarsche ingezetenen. Weldra werd dit goede voorbeeld door particulieren gevolgd. De Vereeniging van Langestraat-winkeliers nam het initiatief, vele officiëele en half-officiëele instellingen en tal van partculieren heschen, onder de vroo lijke k'anken van het carillon, de driekleur naar buiten en een vreemdeling, die toevallig onze stad bezocht zal zich verwonderd afge vraagd hebben welk nationaal of Alkmaars feest hier gevierd werd. We hebben den burgemeester, den presi dent van de rechtbank, den deken van advo caten en mr. Leesberg als de advocaat, die zich in deze zaak bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt, gevraagd, in onze courant met een kort woord hun indruk van 's minis ters beslissing te wil'en geven. Wij laten, wat zij ons mededeelden, hier onder volgen: De opinie van den burgemeester De burgemeester, dien wij over het vreugde volle feit om een onderhoud verzochten, was daartoe onmiddellijk bereid. Zooals men zich kan voorstellen troffen wij hem in een vroolijke stemming. Het feit, dat de minister, aldus mr. Wende- laar, de opheffing van de Alkmaarsche rechtbank heeft teruggenomen, lijkt mij een triomf van de argumenten. Er zijn inderdaad door zoo velen, die bij de zaak betrokken waren, zoo krachtige argumenten naar voren gebracht, welke pleiten voor het behoud van de Alkmaarsche rechtbank, dat» zelfs de grootste bezuinigingen het daartegen zouden hebben moeten afleggen. Men heeft van Alkmaar uit steeds de op heffing bestreden met argumenten ontleend aan het be'ang van een goede justitie voor de bewoners van deze streek, maar nu het pleit beslecht is mogen wij er gerust voor uit komen, dat wij tot het houden van die rede neeringen in de eerste plaats gebracht zijn door de liefde voor onze stad, want de ophef fing van de rechtbank zou hebben beteekend een aanslag op het leven der stad zelf. Het spreekt dan ook vanzelf, dat heden de vlag van onze torens waait, ten teeken van de vreugde van de gansche burgerij, over het behoud van onze rechtbank. Maar het is niet alleen een groot belang voor óe stad A kmaar, doch ook voor de geheele streek in de omgeving van Alkmaar, zooals nu een maal de belangen van Alkmaar en omstreken steeds weer onverbrekelijk aan elkander ver bonden zijn en onze vreugde uier in de stad wordt dus wel degelijk ook mede veroorzaakt door onze vreugde voor de g rnsche omge ving. In de eerste plaats verheugons het behoud voor allen wier werkzaamheden aan de recht bank verbonden zijn Voor de rechterlijke macht dus, voor de advocaten en het verdere personeel van de rechtbank, maar vervolgens ook voor allen in de burgerij die wel eens met de rechtbank in aanraking komen. En laat men niet te gauw zeggen: „dat is alleen mijn buurman". Gij weet nog niet of gij morgen ook niet zelf op de een of andere manier met den rechter in aanraking zult komen. Het Hodie mihi cras tibi, heden ik morgen gij. kan evengoed het opschrift voor een recht bank als voor een begraafplaats rijn. Vreugde in het gebouw van Justitie. De vreugde over het behoud van de Alk maarsche rechtbank kwam, eveneens door het uitstekend van de driekleur, in het gerechts gebouw tot uiting De leden van de rechterlijke macht, alsmede het personeel van de rechtbank, verkeerden in feeststemming, over het feit, dat ten tweede male in onze historie een aanslag op de Alkmaarsche rechttrnk is afgeslagen. De president, mr. Holstein, dien wij hier over spraken, volstond met de verklaring, dat ook hem dit regeeringrbes'uit groote vol doening verschaft en te wijzen op de drie kleur uit het pebouw. waardoor deze voldoe ning tot uiting is gekomen. Ook voor de justitiabelen in onze streek achtte mr. Holstein de intrekking van van het voorstel tot opheffing van de Alkmaarsche rechtbank van groote beteekenis. Een woord van den deken van de orde van advocaten. De deken van de orde van advocaten, mr. W. C Bosman, schrijft ons: Wij wenschen Alkmaar met dit wijs besluit van de regeering geluk. De opheffing van de rechtbank hier zou een fout geweest zijn; een fout, die zoo duidelijk is aangetoond in het verslag der Tweede Kamer, dat de re geering gezwicht is en zich tot „concessies" bereid heeft verklaard. Het voorstel tot op heffing van de rechtbanken te Alkmaar, Al melo en Roermond heeft de minister terugge nomen. Gewicht in de schaal heeft gelegd, zegt de minister, dat het niet geheel zeker is dat niet de rechtbank te Haarlem zou worden opgeheven in stede van die te Alkmaar wan neer financieele overwegingen de opheffing van een van beide rechtbanken noodzakelijk zouden maken. Dit alles is betoogd in de verschillende adressen, die van hier uit door het stedelijk béstuur, de Orde van Advocaten, de Kamer van Koophandel, den Industrieelen en Han deldrijvenden Middenstand en anderen tot de regeering en leden van de Staten Generaal zijn gericht. In het voorloopig verslag der Tweede Kamer zijn deze argumenten over genomen en is de doeltreffendheid daarvan erkend. Wij mogen hierop de aandacht vestigen, omdat de strijd, die gestreden is, naar onze meening de positie van de Alkmaarsche recht bank als onmisbaar centrum van het noorden van Noordholland heeft versterkt. Voor onze stad is deze beslissing van groot belang, en niet ten onrechte wapperde vandaag de driekleur van de officieele ge bouwen en van de woningen van vele advo caten. De rechtspraak is het symbool van gezag bij uitnemendheid. Hier vindt Noordhollands Noorderkwartier zijn forum. Het zou eene degradatie van de stad onzer inwonin» ge weest zijn, als dat forum was weggenomen Nu dat gevaar voorbij is past het ons uiting te geven aan ons gevoel van groote voldoening. Ook om hulde te brengen aan de mannen, die zich hebben ingespannen om dit doel te bereiken. Gelukkig is de Victorie ook ditmaal van Alkmaar begonnen. Het oordeel van mr. Leesberg M r. Leesberg, die in den strijd voor het behoud van de rechtbank uitnemend werk heeft verricht, verklaarde ons eveneens in hooge mate verheugd te zijn over dit regec- ringsbesluit. Niet minder dan 30 advocaten, staan als leden bij de Alkmaarsche balie, aldus Mr. Leesberg, ingeschreven. De meesten hiervan wonen in Alkmaar, waardoor reeds vast staat, dat door de opheffing van de recht bank het economische leven van Alkmaar in hooge mate zou worden benadeeld. Van groote beteekenis oordeelde Mr. Lees berg het feit, dat de minister het voorstel tol opheffing mede intrekt, omdat niet duidelijk was gebleken, dat de opheffing van de Alk maarsche rechtbank boven die van de Haar lemsche de voorkeur verdient. Voor hem was dit een waarborg, dat de regeering. wanneer ze een volgend maal, ge drongen door den financieelen toestand des lands, toch nog met voorstellen zal komen om nog eenige rechtbanken op te heffen, zal begrijpen, dat dit met het oog op het eigen karakter van den kop van Noordhol land en de ligging van t 'kmaar in het een trum daarvan, niet de Alkmaarsche recht bank moet zijn. Den Haag, 8 December 1932 De 1 weede Kamer is Leden eindelijk gereed gekomen met de behandeling van de Begrt o- ting voor Binnenlandsche Zaken 1933. zij het ook op zulk een laat namiddaguur, dat de voorzitter zich genoouzaakt zag het aan- vangsoogenblik voor de avondvergadering, waarop de begrooting van Arbeid verder zal worden behandeld, op half negen te stellen. Het grootste deel van de middagvergade- ring is gewijd geweest aan de verdere be handeling van de afdeeling Volksgezondheid, waaronder zoowel de subsidies voor kinder verzorging en bestrijding van ziekten vallen als de zorg voor de Volkshuisvesting, de Drankwet en de Drinkwatervoorziening. Bij het eerstgenoemde punt waren in de vorige vergadering twee moties ingediend: een van mevr. De Vries—Bruins (s. d. a- P-) gericht tegen een vermindering van het voorgestelde bedrag der subsidiën tot be strijding der tuberculose (in dien geest ver anderde zij de oorspronkelijk eenigszins an ders luidende redactie van haar motie), en een van dr. Vos (lib.) om het vroegere sub sidie van 3500 voor de malariabestrijding in Noord-Holland wedei op de begrooting te brengen. Het aantal sprekers bij deze afdeeling is weder eerbiedwaardig groot geweest, zoo dat het niet te verwonderen valt, dat er wel eens herhalingen werden vernomen. Van vele zijden is geprotesteerd tegen de algemeene verlaging met 25 pCt. van de subsidies voor kinderhygiëne, tuberculosebestrijding en be strijding van geslachtsziekten. Wat dit laatste punt betreft maakte een uitzondering de heer Zandt (st. ger.) die, wanneer we hem goed hebben verstaan, ondanks zijn doffe stem en het rumoer in de Kamer, meende dat het niet aanging aldus de zonde in bescherming te nemen Met nadruk heeft in het bijzonder de heer Ketelaar (v. d.) verzet aangeteekend te gen de verlaging van de subsidies voor kin- deruitzending en wij meenden goed te hoo- ren, dat hij een motie indiende, waarbij ver zocht werd alsnog bij suppletoire begroo ting de noodige gelden voor de kinderuit zending aan te vragen. Wat er met deze motie is gebeuid, is ons niet duidelijk geworden de Kamer was trouwens tamelijk onrustig vn stemming we hebben haar niet hooren terug nemen, ze is niet aangehouden, maar van een stemming er over heboen we ook niets bespeurd. In de tweede plaats is lang en breed ge sproken over den woningbouw en den steun door de overheid daaraan verleend. De heer L a n g m a n (c. h.) vroeg ontlasting van de gemeenten van de kosten van woningbouw. De heer Kupers (s. d. a. p.) klaagde over te hooge huren van arbeiderswoningen, zoo dat hij zelfs aandrong op wederinvoering van de Huurwetten Ook keurde hij af. dat de regeering invloed heeft geoefend op de ver laging van de loonen der bouwvakarbeiders. Daartegenover zette piot. Van der Bilt (lib.) uiteen, dat de regeering groot gelijk heeft gehad te bevorderen, dat bedoelde loo nen verlaagd werden, daar zij abnormaal hoog waren. Nu nog wordt door Haagsche stucadoors een weekloon gemaakt van f 70 De heer S m e e n k (a rdrong er in het bijzonder op aan, dat de regeering niet lan ger zou vasthouden aan de vergoeding van 6 rente voor de zoogenaamde oude wo- ningbouwvoorschotten. terwijl zij zelve tegen lager rente geld kan krijgen Minister R u y s heeft tot toelichting van zijn beleid een uitvoerige rede gehouden, waarbij hij uit den aard der zaak nadruk legde op den nood der tijden, welke hem oa dwong om geen verdere subsidie te verkenen aan de malariabestrijding Indien evenwel op de uitgetrokken subsidies een batig saldo zou overblijven, dan verklaarde hij zich bereid aan de malariabestrijding te denken Wat den steun aan kinderuitzending Detreft, de minister had daarop bezuinigd ter wille van de zorg vooi de kinderhygiëne, welke z.i. harder be hoefte had aan hulp. Gelukkig is alles goed- kooper geworden, zooiat de kosten van uit zending allicht zullen medevallen Intusschen wanneer er gunstige keer in de zaken mocht komen, was de bewindsman bereid nog met een suppletoire begiooting te komen, zoodat hij de motie van den heer Ketelaar overbodig vond. Var. huurwetten wilde de minister niets weten, de tijden zijn ook geheel anders dan toen zij destijds wèl noodig waren. De regee ring blijft bereid, waar noodig, voorschotten voor den bouw van goedkoope woningen toe te kennen en den bouw van woningen voor groote gezinnen in samenwerking met de ge nieenten te bevorderen Nu de bouwkosten dalen ook door de veri^ging van loonen in de bouwvakken, valt daar weder aan te den ken. Jammer alleen, dat hier en daar de bouw vakarbeiders trachten de tarieven boven de contractloonen op te voeren. De rente voor de oude bouwvoorschotten kan niet beneden de 6 dalen De regeering verdient er niets aan en legt er veeleer op toe Huurverlaging zou er toch niet het gevolg van zijn. De thans verstrekte voorschotten van 5 hebben wel dat goede gevolg. Aan den heer V a n d e n B e r g h (s. d. a. p.), die op een wijziging van de Woningwet had aan gedrongen zoodat de gemeenten de bevoegd heid zouden krijgen de publiekrechtelijke be palingen der wet nadei aan te vullen met privaatrechtelijke voorwaarden, antwoordde de minister met een uitvoerige uiteenzetting, dat zulks in strijd zou zijn met den aard der wet en dat de regeering zorgvuldig wenscht te zorgen, dat aan dit karakter niet wordt getornd. Minister R u y s heeft aan het slot van zijn rede een uitvoerige uiteenzetting gegeven ten betooge, hoe goed het gesteld is met onze algemeene volksgezondheid Op de verzor ging er van is met een bloedend hart be snoeid moeten worden tei wille van de hand having van de koopkracht van ons geld maar we mogen met voldoening constateeren dat in geen land van Europa de volksgezondheid zoo goed is als in Nederland. In navolging van dr. Vos sprak de minister van een epi demie van volksgezondheid en met een gan sche reeks van cijfers zette hij uiteen, dat ver geleken met vroeger jaren de hygiënische toe stand ten onzent nog nooit zoo gunstig is geweest. En wanneer er dan op de zorg voor de handhaving van dien gunstigen toestand is bezuinigd moeten worden, dan verlieze men niet uit het oog, dat we ook thans nog meer er aan te koste leggen dan luttele jaren geleden en dat de inkrimping der uitgaven van slechts tijdelijken aard is. Bij de na enkele replieken gehouden stem ming zijn vervolgens verworpen de motie-De VriesBruins met 40 tegen 39 stemmen, de motie-Vos met 47 tegen 37 stemmen. Wat er verder verhandeld is, vermelden we slechts met een enkel woord. Tegenover den heer Braat (plattel.) heeft de minister de subsi- dieering van den destructor te Overschie ver dedigd. De heer Kersten (st. ger) h^eft geprotesteerd tegen de verplichte aansluiting ten plattelande aan de waterleiding, de heer Boon (lib.) heeft gewezen op misbruiken bij de uitvoering van de Drankwet enz De begrooting is ten slotte zonder stem ming aangenomen. DE VIJFMOGENDHEDEN- CONFERENTIE. Duitschland's eisch inzake gelijkgerechtigdheid. Wat is gelijkgerechtigdheid? De vijfmogendheden-conferentie duurt voort. Gisteren heeft men zich bezig kunnen houden met de bestudeerin°; van twee punten, die de Duitsche gedelegeerde ter tafel had ge bracht. Deze gedelegeerde verlangde ophelde ring van de twee volgende punten: 1. Zal het beginsel van de gelijkgerechtigd heid in de komende ontwapeningsovereen komst in ieder opzicht practische toepassing vinden en zal het in overeenstemming daar mee het uitgangspunt vormen voor de onder handelingen ter ontwapeningsconferentie ten opzichte van de ontwapende staten? 2. Sluit de clausule in de Fransche formu leering, „het systeem, dat veiligheid voor alle naties zou brengen", ook dat element van veiligheid in, dat in een algemeene ont wapening ligt, zooals dat op een vroegere vergadering van de Assemblée is erkend? Deze beide vragen waren schriftelijk ge formuleerd en zijn door von Neurath'in het Engelsch voorgelezen. Er volgde geen debat. De vertegenwoordigers der andere mogend heden verklaarden, de Duitsche vragen thans aan een uitgebreid onderzoek te moeten on derwerpen en dat zij vermoedelijk in de zit ting van Vrijdag hun standpunt zouden be kend maken. Paul Boncour verklaarde boven dien, dat Herriot de gelijkgerechtigdheids- formule persoonlijk had opgesteld en dat hij derhalve het bepalen van een standpunt no pens de Duitsche vragen aan den minister president moest overlaten. Daarna lichtte von Neurath de vragen mondeling toe. In verband met de eerste vraag zeide hij, dat de uiting in de Fransche formule, dat de gelijkgerechtigdheid een der doelen der ontwapeningsconferentie moest zijn, tot misverstand aanleiding kon geven. Daarmede wordt alleen een grondregel opge steld, maar geen garantie voor een volledige uitwerking van deze grondregels in alle pro blemen van ontwapening. Het is voor hem van groot belang, duidelijk te weten, dat de ontwapeningsconverentie in deze practische toepassing voorziet. Daarom is het noodzake lijk, dat bij de besprekingen de gelijkgerech tigdheid tot uitgangspunt wordt genomen. Zoolang deze vraag niet positief is beant woord, heeft het deelnemen van Duitschland aan de conferentie geenerlei waarde en doel. Want de Duitsche gedelegeerden zouden nooit weten, of de ter conferentie bereikte oplossingen ook voor Duitschland zouden gelden. Ten opzichte van de tweede vraag verklaar de von Neutrath. dat zij niet verkeerd kon worden uitgelegd. Hij neemt aan. dat de in de verklaring van Herriot vermelde veil'g- heid ook die veiligheid omvat, die dpor een algemeene ontwapening zou worden be werkt, maar hij wil een uitdr,<u:e]ij|ten be-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1