DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Laatste week. S. KROM De Vijfmogendheden-conferentie te Genève geslaagd. No. 293 Maandag 12 December 1932 134e Jaargang Dxu^eliiksdi Omvzicht De Duitsche gelijkgerechtigdheidseisch erkend. Duitschland zal ter ontwa- penings-conferentie terugkeeren. DE SLOTVERKLARING. tB-uitenland HET SCHULDENVRAAGSTUK. Wij noteeren nog tot 17 December onze speciale heropeningsprijzen. Ververij en Chemische Wasscherij TELEF. 1593. Winkel Langestraat 91. Tel. 794. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- eu Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. hancc door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote conti, 'en rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v b. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. De besprekingen tusschen de vijf mogend heden te Genève over de Duitsche eisch van rechtsgelijkheid i. z. ontwapening en het al of niet deelnemen van Duitschland aan de ver dere besprekingen ter ontwapeningsconferen tie, hebben tot resultaat geleid. Tegen de verwachtingen in is het MacDonald gelukt een weg te vinden, die leidde tot overeen stemming, want in de bijeenkomst van Zater dag is een algemtene formule uitgewerkt, die den terugkeer van Duitschland ter ontwape ningsconferentie moet mogelijk maken onder voorwaarde van erkenning der Duitsche rechtsgelijkheid. Deze formule is aan de regeeringen voor gelegd. De Duitsche minister van buiten- landsche zaken heeft zich onmiddellijk na de zitting telefonisch in verbinding gesteld met zijn regeering en het kabinet verzocht hem zoo snel mogelijk een verklaring te doen toekomen, waarin de rijksregering haar standpunt betreffende deze nieuwe voorge stelde regeling heeft uiteengezet. liet hing er dus van af of deze formule door de betrokken regeeringen zou worden aangenomen, dit is inderdaad geschied: Duitschland zal dus meer aan de ontwape ningsconferentie deelnemen. De rijksregeering heeft Zondagmorgen den te Genève vertoevenden Duitschen minister voor Buitenlandsche Zaken, Von Neuratt, medegedeeld, dat het Duitsche kabinet de gisteren bij de besprekingen de vijf mogend heden uitgewerkte nieuwe regeling inzake de kwestie der rechtsgelijkheid aanneemt en ver klaart tevens, dat Duitschland hierdoor weer zal dee'nemen aan de Ontwapeningsconferen tie. De inhoud der nieuwe formule houdt in wezen in, dat een der grondbeginselen der Ontwapeningsconferentie is Duitschland en de andere ontwapende mogendheden rechts gelijkheid te waarborgen binnen een systeem, hetwelk gelijke veiligheid voor alle naties biedt. De onderteekening der slotverklaring der vijf mogendheden inzake de gelijktijdige rege ling der kwesties betreffende de rechtsgelijk heid en de veiligheid had Zondagmiddag in Hotel Beau Rivage door de vertegenwoor digers der vijf staten plaats De Engelsche, Fransche en Duitsche delegatie publiceerden tegelijkertijd den tekst van het definitieve ac toord in de drie talen. Het accoord is al volgt geformuleerd: 1 De regeeringen van het Vereenigd Ko ninkrijk Frankrijk en Italië verklaren dat een der grondbeginselen der Ontwapeningsconfe rentie zal moeten zijn de rechtsgelijkheid van Duitschland en de andere bij verdrag ont wapende staten te waarborgen, en wel vol gens een systeem, dat alle naties veiligheid biedt en dat dit principe in de overeenkomst, welke de besluiten der Ontwapeningsconfe rentie bevat, belichaamd zal worden. Deze verklaring sluit in, dat de bewapeningsbeper- kingen voor alle staten in de tot stand ko mende ontwapeningsovereenkomst zullen inoeten zijn opgenomen Er bestaat overeen stemming omtrent het feit, dat de manier waarop deze rechtsgelijkheid zal worden toe gepast op de Conferentie zal worden be sproken. Op de basis van deze verklaring heeft Duitschland zich bereid verklaard, weer aan de Ontwapeningsconferentie deel te nemen. 3 De regeeringen van het Vereenigd Konink rijk, Frankrijk. Duitschland en Italië zijn be reid. gemeenschappelijk met alle andere Euro- peesche staten nogmaa's plechtig te bevesti gen, dat zij onder geer. omstandigheid zullen trachten huidige of toekomstige kwesties tus schen de ondergeteekenden met geweld op te lossen. Een en ander mag niet vooruitloopen op een nadere bespreking inzake de kwestie der veiligheid. 4 De vijf regeeringen der Vereenigde Staten, van het Vereenigd Koninkrijk, Frankrijk, Duitschland en Italië verklaren, dat zij be sloten zijn ter conferentie gemeenschappelijk met de andere daar vertegenwoordigde mo gendheden het daarheen te leiden, dat onver wijld een overeenkomst wordt uitgewerkt, welke een wezenlijke vermindering en begren sing der bewapeningen tot stand brengt en tegelijkertijd voorziet in 'n toekomstige her ziening met het doel om te komen tot verdere vermindering. w. g. L. Ramsay MacDonald, voorz. Norman H. Davis. John Simon. I. P. Boncour. C. von Neurath. Aloisi. Van de Zaterdagnacht tot stand gekomen overeenkomst tusschen de vijf mogendheden moet de Engelsche tekst als de officieele be schouwd worden. Het eerste punt der verklaring is bijna ge lijk aan de gelijkgerechtigdheidsformule van Herriot, doch op Duitsch verlangen is dit punt aldus gewijzigd, dat de verleening der gelijkgerechtigdheid niet als een der „doel einden" maar als een der „grondbeginselen" der ontwapeningsconferentie wordt be schouwd. Voorts is op Duitsch verlangen in gevoegd, dat dit beginsel in de toekomstige ontwapeningsconferentie dient te worden op genomen. De Engelsche tekst spreekt in dit punt over de gelijkgerechtigdheid als „equa lity of rights". Bij het eerste pun't heeft Mac Donald de uitdrukkelijke mondelinge verkla ring gegeven, dat het beginsel der rechtsge lijkheid in de ontwapeningsconventie zal wor den opgenomen. Het derde punt is gebaseerd op het voor- stél van Sir John Simon en heeft de strek king, als aanvulling, van het Kelloggpact en rekening houdend met de ervaring van het Japansch—Chineesche conflict, niet alleen oorlog, maar ook het toepassen van geweld bij de oplossing van politieke conflicten uit te sluiten. Op Fransch verzoek werd vastge steld, dat door deze nieuwe formeele verplich ting tot het nalaten van geweld niet werd vooruitgeloopen op de regeling der veilig' heidskwestie. De Duitsche regeering ver klaarde zich bereid, deze punten te aanvaar den, aangezien daardoor in de bestaande in ternationale verplichtingen geen wijziging wordt gebracht. Ten aanzien van het vierde punt wordt er op gewezen, dat het opnemen van de ver piichting van Duitschland om te ontwapenen overbodig zou zijn geweest, aangezien Duitschland reeds zoo goed als geheel ont wapend is. Op wensch van MacDonald heeft aan de slotzitting der Vijfmogendhedenbespreking ook de voorzitter der ontwapeningsconferen tie, Arthur Henderson, deelgenomen. Uitvoe rig werd nog gesproken over de mogelijkheid om het tempo van de werkzaamheden der ontwapeningsconferentie te bespoedigen. De plenaire conferentie zal in het midden van Januari weer bijeenkomen om haar werk in vollen omvang te hervatten. Hierbij is tus schen de vijf groote mogendheden overeenge komen om in dezelfde verhouding interne be sprekingen te voeren wanneer nieuwe schijn baar onoverkomelijke moeilijkheden voor de ontwapeningsconferentie opduiken. De groo te mogendheden hebben hierdoor een vaste procedure van gemeenschappelijke besprekin gen tot regeling van alle belangrijke kwes ties voor de toekomst vastgesteld. Een voor stel van Fransche zijde om aan de toekomsti ge besprekingen der vijf groote mogendhe den ook den eersten rapporteur der ontwape ningsconferentie, Benesj, te laten deelnemen, werd door de aanwezigen in de zitting van heden afgewezen. Van vooraanstaande Duitsche zijde te Ge neve wordt verklaard, dat thans eindelijk het principe der gelijkgerechtigdheid van alle staten die aan de ontwapeningsconferentie deelnemen, is erkend. De Duitsche regeering blijft in de gelegenheid, de conferentie weer te verlaten, indien zij merkt, dat het erkende beginsel in de practijk niet voldoende wordt toegepast. In een dergelijk geval zal de Duit sche regeering zich in een gunstiger positie bevinden dan tot nog toe, want men zal dan een flagrante schending van de thans tot stand gekomen over<> komst kunnen consta- teeren. Natuurlijk ziet men ook van Duitsche zijde wel in, dat de practische toepassing van het erkende beginsel op moeilijkheden zal stuiten. Het zou echter thans niet tactisch zijn geweest, zich nog langer aan de ontwa peningsconferentie te onttrekken, temeer om dat men daar nu de gelegenheid heeft om over de practische uitvoering der gelijkge rechtigdheid te onderhandelen. In internationale kringen ziet men in de nieuwe overeenkomst in de eerste plaats de theoretische erkenning der Duitsche rechtsge lijkheid. Zoolang er geen nieuwe ontwape ningsconventie is, blijven echter de bestaan de verplichtingen voor Duitschland voortbe staan. De definitieve stand der Duitsche be wapening is afhankelijk van het lot der ont wapeningsconferentie. Indien deze mislukt, dan zou Duitschland na de overeenkomst van thans zijn volle vrijheid van handelen heb ben gekregen. Resumeerend komt men dan ook tot de conclusie,-dat de thans gevonden formule noch de ontwapenigsconferentie. noch den Duitschen gelijkgerechtigdheids eisch ook maar een stap verder heeft ge bracht, zoodat de twijfelenden nog even scep tisch tegenover de mogelijkheid van een suc ces staan als tevoren. o De Duitsche minister van buitenlandsche zaken von Neutrath is gisteravond om 6 uur uit Geneve vertrokken en zal Maandagmid dag te Berlijn arriveeren. De Duitsche regeering zal morgen voer de eerste maal weer deelnemen aan de bijeen komst van het presidium der ontwapenings conferentie. Zoowel morgen als fn de op Woensdag te houden zitting van de hoofd commissie zal Ehiitschland vertegenwoordigd worden door den gezant von Weizsacker. MacDonald en Paul Boncour zouden even eens in den loop van Zondagavond uit Ge neve vertrekken. Het Fransche kabinet besluit on der voorwaarden te betalen. Herriot zal de vertrouwenskwes tie stellen. In de gistermorgen gehouden kabinetszit ting heeft de Fransche regeering met alge- meene stemmen besloten, onder bepaalde voorwaarden den op 15 December a s. ver vallenden schuldentermijn te voldoen. De tekst van het regeeringsbes'.uit is nog niet be kend en moet nog nader uitgewerkt worden In politieke kringen weet men echter mede te deelen, dat het in wezen dezelfde ontwerp resolutie is, die gisteren door de beide Ka mercommissies is aa'ngenomen en den mi nister-president zijn voorgelegd. Hedenmid dag bij het begin der Kamerzitting zal Her riot mededeeling doen van het regeeringsbe- sluit en bij de stemming daarover de vertrou wenskwestie stellen. Gistermorgen had Herriot nog een onder houd met den Britschen ambassadeur te Parijs lord Tyrrell, waarbij de kwestie van het gemeenschappelijk optreden van Frank rijk en Engeland opnieuw ter sprake is geko men. Hoover tegen een wereld-schul denconferentie. Naar wordt medegedeeld zal de regeering Hoover de voorwaarden, die van Fransche zijde aan de betaling der schulden worden geknoopt, o.a. dat Hoover zijn medewerking zal verleenen aan het houden van een wereld- schuldenconferentie, afwijzen. Besprekingen tusschen de lei ders der circulatiebanken. De eerste voorbereidende bespreking van de gouverneurs en leiders der circulatieban ken is gister in het gebouw van de Bank voor Internationale Betalingen gehouden en duur de van 10 tot 1 uur. De discussies, die onder leiding stonden van dr. Melchior, werden gistermiddag voortgezet. Een nieuwe Engelsche schulden nota aan Amerika. De Engelsche regeering heeft de regeering der Ver. Staten een nieuwe nota inzake de schuldenkwestie doen toekomen. Zij betreurt, dat Amerika niet heeft toegestemd in uitstel van de schuldenbetaling van 15 Dec. en ver klaart, d2t het geheele bedrag in goud za worden gestort, echter fiiet op de rente rekening, doch geheel op de rekening van de amortisatie van *de Engelsche schuld aan Amerika. Engeland wenscht een bespoedi ging van de onderhandelingen over de schul den, zoodat voor 15 Juni 1933, wanneer de nieuwe termijn vervalt, schoon schip zal zijn gemaakt. De Engelsche nota bestaat uit vijf punten waarin o.m gezegd wordt, dat de Engelsch regeering overtuigd is. dat door geen andere op'ossing dan het uitstel der komende April- betaling de gevaren van verdere transfers kan voorkomen. Hervatting der betalingen moet tot algemeen onheil leiden De betaling van 15 December zal geschieden, omdat de tijd te kort was voor onderhandelingen en de Amerikaansche regeering verklaarde, dat be taling thans de vooruitzichten op een bevredi gende regeling der schuldenkwestie aanzien lijk zou verbeteren. Het Fransche revolutie-ontwerp De buitenlandsche commissie van den Ka mer heeft Zaterdag den door den subcom missie vastgestelden tekst van het resolutie voorstel betreffende de schuldenkwestie aan genomen met 24 tegen 6 stemmen. Een voor stel tot het onvoorwaardelijk weigeren van betaling werd verworpen met 23 tegen stemmen en een onthouding. Frankrijk vóór een internationale schuldenconferentie. In de inleiding van de door de Fransche Kamercommissies aangenomen ontwero-reso lutie wordt gewezen op de groote beteekenis, die de Kamer hecht aan een internationale conferentie. Doel van deze conferentie zou zijn, verbetering te brengen in de economi sche wereldvernoudingen door geldverschui- vingen zonder tegenprestatie in de toekomst te vermijden. In de resolutie wordt er verder op gewezen dat Frankrijk niet van plan is, zich te onttrekken aan de verplichtingen die het op zich genomen heeft. Frankrijk zou echter moeten verklaren, dat de betaling van de op 15 December vervallende schulden niet in aanmerking zou kunnen komen zon der dat Amerika van tevoren zou toestem men in de internationale geldconferentie. Deze ontwero-resolutie zal nu aan de ple naire vergadering der beide Kamercommis sies worden voorgelegd. De radicaal-socialistische Kamerfractie heeft besloten, haar houding eerst te bepalen na de verklaringen van den minister-presi dent, die hij heden in de Kamer zal afleggen Ook de financiëele commissie van de Fransche Kamer heeft de ontwerp-resolutie inzake de schuldenkwestie aangenomen en wel met 25 tegen 4 stemmen en 4 onthoudin gen. In de motiveering van de resolutie wordt nog gezegd dat de regeering der Ver. Staten door het Hoover-moratorium zelf heeft bijge dragen tot een aVeheele verandering der omstandigheden. Daardoor zouden de vroe gere srhuldenaccoorden hun kracht hebben verloren. De voorbespreking in Bazel be ëindigd. Het tweede gedeelte van de voor-confe rentie der gouverneurs der circulatiebanken is gisteravond om 7 uur beëindigd. Hierbij heeft dr. Luther naar men meent te we ten in particuliere besprekingen met de verschillende gouverneurs de kwestie der ver lenging van de Stillhalte-overeenkomst en de daarmede in verband staande consolidee- ringsmogeliikheden te berde gebracht. De met de betalingen van schulden aan Amerika voor zoover deze niet in goud worden verricht samenhangende trans ferkwesties zijn uitvoerig in deze zitting be sproken, vooral echter ook de ongunstige re acties op het Engelsche pond verschillende andere valuta's die aanleiding geven tot den vrees, dat de goederenruil hierdoor opnieuw za' worden gedrukt. De zitting van den raad van beheer, die heden zal worden gehouden onder voorzit tersrhap van den Duitschen vice-president dr. Melchior, begint reeds om 10 uur. Fransche hulp aan Engeland? MacDonald zal in den loop van de volgen de week te Londen terugkeeren. Daar de re- geering reeds heeft besloten, Aanstaanden Donderdag Amerika in goud te betalen, zal bij de komende kabinetszitting slechts de for meele bevestiging der genomen besluiten plaats hebben Te Londen liep Zaterdag het gerucht dat Frankrijk een deel van zijn goudvoorraad ter beschikking van Engeland zou stellen om de Engelsche betalingen te vergemakkelijken. Dit zou het resultaat zijn van de besprekin gen te Parijs in welker verloop Engeland zich zou hebben bereid verklaard als tegen prestatie voor een dergelijken Franschen steun voorloopig af te zien van onderhande lingen over het accoord van Lausanne, zoo dat Frankrijk niet aan Engeland za! behoe ven te betalen. De „Manchester Guardian" geeft een iet wat andere lezing over deze besprekingen Volgens dat blad heeft MacDonald uit eigen beweging voorgesteld dat, indien Frankrijk het accoord van Lausanne in zooverre in werking zou doen treden, dat het zich zou onthouden van iedere aanspraak tegenover Duitschland d° Engelsche regeering geen eischen aan Frankrijk zou stellen. Onver- schi'lig, of Londen of Parijs öf beide aan Amerika zouden betalen. De Engelsche mi nister-president zou hierdoor een verderen economischen achteruitgang hebben willen vermijden. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ WITTENBERGE. Drie dooden, twee zwaar ge wonden. Gp den straatweg tusschen Perleberg en Wittenberge, dicht bij Potsdam, is gister een ernstig auto-ongeluk gebeurd. De chauffeur Otto Coelln maakte zonder toestemming van den eigenaar, met een Maibach-Zeppelin- auto van een zekeren Voss uit Hamburg een tocht. In 'n bocht verloor hij echter de macht over zijn stuur en reed met groote snelheic tegen een boom. De wagen werd vernield en de inzittenden werden eruit geslingerd. Drie hunner, waarvan twee meisjes uit Perleburg, werden gedood. E>e chauffeur en een andere inzittende werden zwaar gewond naar het ziekenhuis te Wittenberge overgebracht. Colbertcostuums chemisch reinigen f 2.50 Japonnen - 2. Mantels 2.50 Regenjassen of -mantels - 2.50 Op alle andere goederen 20 korting. OPHEFFING VAN NOODVERORDE NINGEN TEGEN EXCESSEN. Naar verluidt, zal rijkskanselier Von Schleicher in zijn radiorede, die a.s. Donder dag zal worden uitgezonden door alle Duit sche zenders, medeoeelen, in hoeverre en on der welke voorwaarden sprake kan zijn van de verschillende noodverordeningen tegen politieke terreur. Wanneer het politieke leven rustiger wordt, zouden vermoedelijk de speciale rechtbanken kunnen worden op geheven. Ook de verordening tot beperking van de persvrijheid zou onder die voorwaar de kunnen vervallen. De rijkskanselier za? zich in zijn rede ook bezig houden met de wet tot bescherming der republiek, die aan het einde van dit jaar afloopt. Voorzoover deze wet betreft de bescherming van den staats vorm, van de rijkskleuren en van de eer van ministers en andere politieke persoonlijkhe den, zal de wet door een noodverordening in zijn werking worden verlengd. DE ROERING IN DE N. S. D- A. P. De biograaf van Hitier, dr. Von Leers deelt mede, dat het bericht in de „Welt am Abend", als zou hij Hitier verzocht hebben, hem van alle functies in de partij te onthef fen, uit de lucht gegrepen is. VREESELIJKE MISDAAD VAN EEN MOEDER. Te Glad'beck is een vrouw gearresteerd, die er van wordt verdacht, haar drie kinderen van 5 tot 7 jaar oud, te hebben verdronken. Slechts van een der kinderen is het lijk ge vonden. De vrouw heeft bekend; zij 'beklaag de er zich over, dat zij door haar man slecht werd behandeld. Ook de man is gearresteerd ROOFOVERVAL OF DEN OPENBAREN WEG. Gisteravond is in de Kroegerstrasse tt Frankfort een man, die in een actentasch de recette van een bioscoop, 800 R.M., bij zich had, door twee gemaskerde roovers overval len. Onder bedreiging met een revolver ont rukten zij hem de actentasch. Zij slaagden er in te ontkomen zonder herkend te zijn. ERNSTIG VERKEERSONGELUK BIJ COBLENZ. Zaterdagnacht keerden verscheidene nat.- soc. van een bijeenkomst in Coblenz met een vrachtauto terug In de nabijhrd van Koen- nern begon de aut< te slingeren en vloog te gen een telegraafpaal. Verschi ler.de inzitten den werden tegen den grond geslingerd. Een jDersoon, een vader van 11 kindei en werd doodelijk gewond, twee anderen bekwamen zware verwondingen. ITALIË, JOEGO-SLAVIE EN FRANKRIJK. Het bericht, dat Joego-Slavië 25 millioen gulden voor vlootdoeleinden gaat besteden neeft te Rome een onaangenamen indruk ge maakt. De „Tribuna" schrijft in dit verband 'n artikel, waarin gewezen wordt op de eco nomische crisis en op de politiek van Joego- Slavië, die op leeningen leeft. Wie zal zoo edelmoedig zijn deze millioenen te verschaf fen? (Hiermede wordt klaarblijkelijk Frank rijk bedoeld). Het blad acht het waarschijn lijk, dat hierdoor de Fransch—Italiaansche betrekkingen die men juist met zoo veel moeite trachtte te verbeteren, benadeeld zul len worden. GRIEKSCH VRACHTSCHIP VERGAAN. Het Grieksche vrachtschip „Timios Stavros" is in een zwaren storm bij Zakynthos ver< gaan. Twee leden van de bemanning ver dronken, terwijl de overige 23 zich in een boot konden redden. ONTPLOFFING IN EEN BROUWERIJ. In een brouwerij te Ottobeuren in Zwaben is een 25 H.L.-vat, waarin zich gas had ont wikkeld, geëxplodeerd. Een kuipersbaas werd weggeslingerd en op slag gedood, terwijl een brouwmeester met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis moest worden gebracht.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1