fRechtszaken Jnoezwdm Stukken O&wlmlatid JCiuist en Wetenschap CACTUSSEN EN VETPLANTEN. kunnen komen. Dit Is ook inderdaad het geval. Deze in onzen tijd zoo gewilde sieraden van kamer en kozijn leven in hun oorspronkelijken staat het mee>t in d^rre woestijngebieden, op hooggeberg ten en In poolstreken ook op zilte ter ei- nen en op steen- of rotsachtige plaatsen. Overal dus waar hitte of koude snelle waterverdamping of sterke zoutheid van den bodem de wateropname in moeilijk heden brengt. Aanpassing aan de mi»'- lijke omstandigheden waarin zij moe.en leven heeft vaak tot zoovele merkwaar dige vormen geleld. NOODLOTTIGE BIOSCOOPBRAND IN CHINA. Twaalf dooden, vijftig gewonden. ONDER STEEN BEDOLVEN. In de undergrondsche werken van de staats mijn Wilhelmina is de houwer J. Camps uit Heerlen (frtór vallende steenen bedolven en Ldood. De getroffene was 36 jaar oud, ge duwd en vader van drie kinderen. VERDRAO MET GROOT-BRITANN1E. Ter vergemakkelijking van het voe ren van rechtsgedingen in burger lijke en handelszaken. Ingediend zijn twee ontwerpen van wet tot goedkeuring van het op 31 Mei 1932 te Lon- 3en tusschen Nederland en Groot-Britannië gesloten verdrag, houdende bepalingen tot |et vergemakkelijken van het voeren van rechtsgedingen in burgerlijke en handelsza ken; en 2o. houdende voorzieningen tot uit voering van het op 31 Mei 1932 te Londen tusschen Nederland en Groot-Britannië ge floten verdrag, houdende bepalingen tot het vergemakkelijken van het voeren van rechts gedingen. DE EERSTE ISLAMIETISCHE BEGRAAFPLAATS IN NEDERLAND. B. en W. van 's-Gravenhage hebben gunstig beschikt op het door het bestuur der perkcenipoelan-Islam gedane verzoek om een eigen Islamietische begraafplaats te mogen hebben. Een gedeelte van de Algemeene Be graafplaats zal daarvoor worden ingericht J40Ü STEEDS BEZWAREN TEGEN OPCENTENONTWERP. In het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot tijdelijke heffing van opcenten op sommige invoer rechten en op de accijnzen op bier en suiker, alsmede herziening van het tarief, lezen wij, dat vele leden betreuren, dat 't wetsontwerp ibij de behandeling in de Tweede Kamer is gewijzigd. Verscheidene andere leden, die in de wijzi ging van het wetsontwerp wél een verbete ring zagen, omdat zij aar. het aanvankelijk ontwerp een beslist beschermend karakter toeschreven, hadden niettemin overwegende bezwaren, omdat zij een oplossing van de financieele moeilijkheden langs anderen weg wél mogelijk achtien, terwijl de verhooging van prijzen der eerste levensbehoeften, voor al van suiker, welke het onmiddellijk gevolg zal zijn van het in werking treden der voor gestelde tariefverhoogingen, hun tegen de borst stuit. Deze leden waren ^an oordeel, dat dit wetsontwerp ingaat tegen het volksbelang. Er is thans vóór alles behoefte aan vermin dering van kosten van het levensonderhoud, nu wordt gestreefd naar verlaging der loonen en de groote massa der werkloozen reeds op den rand van dei. afgrond leeft. Er zal, zoo vroegen oeze leuen zich af, de als fiscaal bedoelue maatregel wel doel tref fen? De thee zal 22 cent per kilo in prijs stijgen, wanneer alleen de verhooging van bet invoerrecht als maatstaf zal gelden Maar zal de prijsstijging niet nog hooger worden, doordat in den kleinhandel de prijzen nog eens extra zullen woiden opgevoerd? De thee die een volksdrank kan worden ge noemd, zal in verbruik verminderen en bo vendien dreigt er gevaar. dat, waar de thee beeft medegewerkt het drankmisbruik te ver minderen, de drankbestrijding door dezen maatregel niet za' worden bevorderd Lenige leden waren van oordeel, dat Ne derland niet mede mag werken aan de be treurde belemmering van het internationaal verkeer, ook al zou dit ontwerp niet strijdig zijn met het verdrag van Ouchy. Om die reden zouden zij hunne stem aan het ontwerp niet kunnen geven Van de andere zijde werd er op gewezen, dat de regeering voor een tekort staat van 150 millioen gulden op de rijksbegrooting. welk tekort moet worden gedekt. Het is au de vraag vanwaar dit groote bedrag te ver ledigen. Bovendien zou, zoo betoogden deze leden verder, het niet aannemen van dit wets ontwerp wel eens tot een regeeringscrisis kunnen leiden en het zou zeer de vraag zijn, of aftreden der regeering en het plotseling worden geplaatst voor verkiezingen, ijl het belang van de bevolking zou zijn. In dit licht bezien meenden deze leden vooralsnog geen vrijheid te kunnen vinden hun stem tegen dit wetsontwerp uit te brengen. Sommige leden betreurden de houding, welke de regeering had aangenomen tegen over de ernstige bezwaren, welke van uit Indië geuit waren tegen de voorgenomen verhooging van het invoerrecht op thee. Het bad hen vooral onaangenaam getroffen, dat de minister bij de behandeling van het ont werp in de Tweede Kamer aan die bezwaren geheel was voorbijgegaan, terwijl daaren- tegen ten aanzien van het invoerrecht op bier een veel mildere houding was aangenomen. Enkele leden verheugden zich er over, dat door de verandering van dit ontwerp tijdens de behandeling in de Tweede Kamer de ac cijns op het bier tot op de heiit is vermin derd. De toestand der brouwerijen vooral van vele kleine is, naar zij betoogden, «iterst zorgelijk en het verbruik van bier is z«er verminderd. Deze leden waren voorts van oordeel, dat de voorgestelde 15 ver booging weinig baten zou afwerpen voor de schatkist, ten gevolge van het verminderde gebruik, dat daarvan het gevolg zal zijm Eenige leden vroegen, of niet nog andere accijnzen voor verhooging in aanmerking zouden kunnen komen dan alleen die op bier en suiker. Zij noemden als voorbeeld het 2out. waarvan het invoerrecht 4 per ICK ki'o en de accijns f 3 per 100 kilo bedraagt. Verhoogt men nu den accijns tot bijvoorbeeld 3.75 dan zal de opb'engst van den accijns^ thans ruim 2 000000 per jaar, stijgen me een vierde gedeelte van dit bedrag of met ongeveer 500.000. zonder dat de consu menten meer zullen moeten betalen. Eenige leden klaagden, dat de regeering lichtvaardig is omgesprongen niet de belan gen van den handel. Tot viermaal toe is het wetsontwerp veranderd Mede daardoor ij verschillenden gedupeerd geworden en hunne zaken in de war gestuurd. Vooraf heeft de regeering heffingen op een invoer van artike len getroffen, terwijl tater, volgens het nu door de Tweede Kamen aangenomen wets ontwerp. geheel andere heffingspercentages zuilen gelden. Gevraagd werd» of de onrecin- matig getroffen heffingen zullen worden gerestitueerd, en of dit reeds is geschied? Wordt, zoo vroegen deze leden verder, ook renteverlies aan de handelaren vergoed? Gaarne zouden zij nauwkeurig worden inge licht, hoe de regeering denkt te handelen om geleden onrecht te herstellen, BRAND. Landbouw schuur afgebrand. Vee omgekomen. Zaterdagnacht ia te Ooitkapelle (Walche ren) de landbouwschuur van den landbouwer Poppen tot den grond toe afgebrand. Een zestal koeien benevens eenig kleinvee kwa men in de vlammen om. Een aantal werktui gen en de geheele graanoogst is verbrand. Toen de brandweer ter plaatse kwam was de schuur reeds een prooi der vlammen gewor den. KORTE BERICHTEN. Inbrekers hebben zich te Rotterdam door een leegstaand bovenhuis toegang ver schaft tot de beneden deze woning liggende kantoren van een afbetalings-magazijn. Uit den lessenaar is een sleutel genomen, waar mee de brandkast is geopend. Een bedrag van 1125 is daaruit gestolen. Te Maastricht is Zaterdag overleden, 77 jaar oud, de heer J. J. H. Rcgout, direc teur van de wolindustrie voorheen Jules Regout, aldaar. Zaterdagavond sprong een negentien jarige jongeman in het Oosterpark te Am sterdam van een rijdende tram. Hij kwam zoodanig te vallen, dat hij een hoofdwonde en een hersenschudding opliep. Hij moest in een der gasthuizen worden opgenomen. Vrijdagavond hebben een 17-jarige en een 15-jarige visschersknaap op het strand bij Scheveningen een vuurpijl afgestoken. De politie pakte ze op en bracht ze naar het bureau aan den Gevers Deynootweg. Daar bleek, dat ze den vuurpijl hadden weggeno men van het s.s. „Ina'\ liggei de in de haven van Vlaardingen, op welk schip ze hadden gevaren. Ingebroken is in een winkel aan de Boekhorststraat te Den Haag De daders kwamen binnen door een leegstaand belen dend pjerceel. Er weid nogal wat schade aangebracht, doch er wordt niets vermist. Een bakker i. de Fahrenheitstraat te Den Haag heeft bij de politie aangifte ge daan van verduistering van 84 door een ontslagen broodbezorger, wonende in Rijs wijk. Het bouwen van 81 woningen door de woningstichting Den Helder is voor 131.000 opgedragen aan J. Boerdijk te Den Helder. De leening van 5 millioen van de ge meente Amsterdam, waarvoor de inschrijvin gen gister plaats hadden, is meer dan drie maal overteekend. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de begroo- I ting van waterstaat De ministe^ vertrouwt, I dat met den bouw van een Moerdijkbrug m 1933 zal worden begonnen. Wonderlijk rijk is do natuur in haar tallooze variaties van levensvormen. Planten en dieren, van eencellige we zens af tot den mensch toe, van het gras sprietje tot de roos, van de microsco pisch kleine bacteriën tot de kleurige pauw of de majesteitelijke leeuw, welk een grootsch rijkdom van gestalten en verschijningen 1 Hoe wordt bij het zien van dat alles of van iets daarvan reeds bewondering gewekt en eerbied geboren voor de macht van den Schepper, die deze wondere wereld met Laar millioe- nen mvsteriën bouwde en leidt! Dergelijke gedachten komen op bij I dengenc die een oogenblik in stille aan dacht voor een serrehoekje of raamko- I zijn met cactussen en vetplanten staat. Welk een merkwaardige gewassen, met al hun overeenkomsten toch opvallend doo- zoovele verschillen. En wie eigen of anderer meestal toch vrij kleine ver- zame'ingen dan vergelijkt met de rijke volheid van levensvormen die uit ge- illustreerde boeken over deze planten tot hem komt, die staat nog d s tc meer verwonderd over zoo'n bonte veelzijdig heid van typische vormen en merkwaar- d.ge bloeiwijzen en kleuren. Zoo liggen hier voor mij de beide mooie Verkade's albums, het eene over cactussen, dat verleden jaar, het twee ie ove vetplanten dat dit najaar ver scheen. Cactussen en vetplanten, zij hooren bij elkaar en zoo vormen ook deze twee deelen samen een boeiend ge schreven en schitterend en met artistie ke smaak geïllustreerd geheel. Zij hooren bij elkaar, deze planten. Dat wil eigenlijk zeggen: zij vallen ge deeltelijk samen. Onder het hoofd „Vet planten" zijn zij alle samen te vatten, p enkele primitieve cactusvormen na. Vrij- woi alle cactussen zijn dus vetplanten, maar niet veel vetplanten zijn cactussen. Succulenten heeten de vetplanten met hun Latijnschen naam, naar een La- tb nsch woord succus (of meestal sucus gepeld) dat „sap" beteekent. Vetplan ten is in zooverre geen geheel juiste naam. omdat het vocht d deze planten in bun bladeren of alleen in hun sten gels dikvleezig maakt, geen vet, maar water is Bladen of stengels of beide kunnen meer water da- bij gewone plan ten vasthouden en de vetplanten zijn daardoor beter tegen uitdroging bestand De grens tusschen gewone planten en vetplanten is overigens niet precies aan te Keven, de succulenten vormen niet de aparte plantenfamilie, zooals de lel e- achtigen. de lisschenfam.lie, de kruis- bloernigen en zoovele andere planten groepen Vetplanten komen in verschei dene families voor. Ook de niet-deskundige zal natuurlijk kunnen vermoeden, dat deze merkwaar dige verschijningen in de plantenwereld oorspronkelijk voorkwamen op plaatsen waar zij moeilijk geregeld aan water Er zijn er bij die lijken op klein, gra- nietachtlge steentjes en die aan sommi ge zwammenvormen doen denken, er zijn er mei; fijngetinte bladeren, zooals het Amthyst blad en met schitterend ge kleurde bloementooi, zooals de Vuur bloem en het Vurig trosdikblad. Ruwbehaarde exemplaren en scherpe stekelige soorten lijkend op distels en doornstruiken koqjen voor. Maa- alle openbaren zij aan den ontvankelijken geest iets van het groote wonder des le vens, van vele hunner geldt in meer of minder sterke mate, wat een vers over de nachtcactus zegt: Een kale plant in 't done zand geboren, Ruw en onoog'lijk voor wie langs haar gaat, Maar door den Schepper tot wat groots verkoren: Pracht, die eens bloeiend onder d'heem'len staat In 't dorre zand der eenzame woestijnen, Het wonder Gods: een stille, schoone pracht A. L B. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak 9 Dec. 1932. G. C. B. te Castricum, E. M. te Bergen, C. V. te Haarlem, M. G. te Egmond a.d. Hoef, C. K. te Schoorl, N. M. D. te Limmen, C. G. K., N. J. S., J. K., A. B., C. B. te Alkmaar, P. D. te Amsterdam, J B. te Wormerveer, W. K. te Andijk, A. C. v. S. te Heemskerk, P. K. te Obdam, H. W. Q. te Warmenhuizen, A. J. B. te Berkhout, G. C. te Nieuwe Niedorp, J. B. te Den Haag, W. H. te Petten, A. B. te Hens- broek, J. B. te Avenhorn, C D. te Nibbix- woud, overtreding motor- en rijwielwet, de le 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 2e 1.50 boete of 1 dag hechtenis, de 3e 10 boete of 10 dagen hechtenis, de 4e 8 en 4 boete of 8 en 4 dagen hechtenis, de 5e, 8e en 19e 8 boete of 8 dagen hechtenis, de 6e, 7e, 9e, 10e, 11e, 20e en 21e ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 12e 1 boete of 1 week tuchtschool, de 13e, 14e en 16e ieder 25 boete of 25 dagen hechtenis, de 15e 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 17e 2 en 6 boete of 2 en 6 dagen hechtenis, de 18e en 24e ieder 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 22e 12 oete of 12 dagen hechtenis, de 23e ƒ4 en 12 boete of 4 en 12 dagen hechtenis. J. S. te Akersloot, dronkenschap, 4 boete of 4 dagen hechtenis. D. S. te Egmond-Binnen, N. S. te Bakkum, O. F. te Heiloo, H. D. K. te Castricum, H. R. G. te Laren, loopen verboden grond, de le en 3e ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 2e teruggave ouders, de 4e 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 5e 8 boete of 8 dagen hechtenis. E. P. Ez., D. D. Gz., K. S. Jz. te Egmond aan Zee. A. H. R. te Heiloo, overtreding jachtwet, de le en 2e ieder 8 dagen hechte nis, de 3e 12 boete of 12 dagen hechtenis, de 4e 20 boete of 20 dagen hechtenis. R. A. B., H. P. te Amersfoort, B. D. te Gro ningen, A. v. H. te Den Helder, J. J. D.' te Alkmaar, overtreding politieverordening, de 1 e, 2e, 3e en 4e ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 5e 1 boete of 1 dag hechte nis. B. D. te Groningen, R. A. B. te Amers foort, valschen naam opgeven, ieder 8 boete of 8 dagen hechtenis. SCHRIFTELIJKE UITSPRAKEN. W. C. te Castricum, P. D., G. D., J. D. te Noordscharwoude. resp. motorwetovertre- ding en aardappelenwet, de le 40 boete of 40 dagen hechtenis, de 2e, 3e en 4e vrij spraak. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redact'e. De opname ut at rubriek, bewijst geenszins dat de redactie er mede instemti RADIO-WEE. Geachte redactie! In de Alkm. Courant van 7 Dec. 1.1. be klaagde de heer H. C. van 't Veen zich dat de beloften door Burgemeester en Wethou der Bonseina bij de opening van het Gem. Radiodistributiebedrijf gedaan, niet in ver vulling zijn gegaan. Nu staat hij met zijne klachten niet alleen, in de laatste nummers van uw geacht blad zijn klachten over het Gem. Radiobedrijf de inhoud van vele inge zonden stukken. Alzoo geene soepele beta lingsvoorwaarden, die wethouder Bonsema in het uitzicht stelde, maar betalen of afsnij den, ook geen gratis aansluiten en contribu tie van 1 per maand zooals in Velsen, maar de volle pacht, ook geen meerdere sta tions zooals gesproken was, maar Huizen en Hilversum, als te voren. Naar men mij mededeelde is onlangs in eenige dorpen in den omtrek door de „Vara" een actie ge voerd tot verlaging der bijdrage, die ook daar 2 per maand bedroeg. Wanneer vangt de „Vara" hier aan te werken voor verlaging der bijdragen, of maakt het verschil en is het makkelijker te agiteeren tegen particuliere ondernemeis, dan tegen een stadsbestuur als Alkmaar die het buitenkansje heeft 2 roode wethouders te bezitten? De „West Deutsche Rundfunk" die met zijn zender „Langenberg" geheel het Rijn land en Westfalen bestrijkt, maakt het beter elke werklooze is van zijn bijdrage 2 Mark over de post, ontheven en hoort gratis. Trouwens twijfel ik niet of B. en W. zul len ook hier met een voorstel tot verlaging of vrijstelling der radiobijdrage voor werkloo zen komen. Als B. en W. het noodig oordeelden 1000 te geven voor één volksvoor stelling waaraan de arbeider niets heeft, dan dient zulk een royaliteit met gemeente middelen ook voor de werkloozen te gelden en is verlaging of vrijstelling der radiobij drage zeker op zijn plaats. Een beetje meer levensvreugde hebben de werkloozen wel noodig, de zorg om eventueel afgesneden te worden bij niet-betaling kunnen ze wel mis sen. De heer Bonsema heeft nu het woord of de „Vara". Met dank voor de plaatsing, J. A B. F. DE BRAND TE MITTELKÏFCHEN AANGESTOKEN. Over den brand te Mittelkirchen. waarbij een 50-jarige zwakzinnige om het leven is gekomen, wordt thans medegedeeld, dat het vuur is aangestoken door een 19-jartg dienstmeisje, die bij confrontatie met het lijk bekende. Zij verklaarde, de daad te hebben begaan, omdat zij het slachtoffer niet kon „lijden". ROODE FRONTSTRIJDERS GEARRESTEERD. In den afgeloopen nacht is een groot aan tal leden van den verboden Bond van Roode Frontstrijders te Erfurt door de politie ver rast bij het houden van terreinoefeningen. Het kwam daarbij tot een gevecht met de po litie, waarin een roode frontstrijder werd ge wond aan den arm, terwijl een ander een schampschot opliep. In totaal werden 29 per sonen gearresteerd, terwijl veel materiaal en wapenen in beslag werden genomen. ZWARE STORM AAN DEN ENGEL- SCHE ZUIDKUST. Aan de Zuidkust van Engeland en in het Kanaal woedt een hevige storm uit het Oos ten. Dertig schepen hebben Plymouth als noodhaven binnengeloopen. De kracht van den storm is zoo groot, dat zelfs groote stoomschepen slechts met een snelheid van vier of vijf knoopen vooruit kunnen komen. ALGEMEENE STAKING TE SALAMANCA. Bloedige botsingen en plunde ringen. In de Spaansche universiteitsstad Salaman- ca is de algemeene staking afgekondigd. Tal van winkels werden geplunderd, waarbij bloedige botsingen met de politie ontstonden en vele personen gewond werden. De politie moest later met infanterie en pionierstroepen versterkt worden, terwijl politieversterking uit Madrid werd ontboden. Vele personen zijn gearresteerd. De sta king heeft zich inmiddels naar de provincie uitgebreid. In 200 plaatsen wordt gestaakt en het autobusverkeer ligt geheel stil. Ook in Noord-Spanje is het werk neerge legd. In Gijon hebben stakers de spoorrails opgebroken en electrische centrales vernield. Te Oviedo is de arena in brand gestoken. In vele mijnen in Noord-Spanje wordt eveneens gestaakt. VOETBALTRIBUNE IN SANTIAGO INGESTORT. Eén doode, 114 gewonden. Tijdens een voetbalwedstrijd in de Chileen- sche hoofdstad Santiago stortte en triu.inc in. Een kind werd gedood en 114 personen min of meer ernstig gewond. De menigte werd zoo woedend, dat zij de tribune in brand wilde steken, wat slechts met veel moeite door de politie kon worden voork»- men. DE HUT VAN AMUNDSEN GEVONDEN. De Russische bij Maudharn overwinteren de expeditie meldt per radio van KaapTsjel- jeoskin in Noord-Siberië dat zij de hut van Amundsen, die hij op zijn expeditie met de „Maud" heeft gebouwd, gevonden heeft. De hut is 16 M2. groot. De muren zijn van steen, het dak van hout, overdekt met zeildoek. Ver der heeft men een dagboek gevonden dat van April tot Juni 1919 loopt en dat is bijgehou den door Amundsens metgezel Tessen. Bo vendien zijn een Noorsche boot en conserven gevonden. Tessen is met Knudsen op de expe ditie omgekomen toen zij onderweg waren naar het telegraafstation aan de Jenissei. Ook het lijk van Tessen is gevonden. Amundsen had de expeditie van 1919 on dernomen met het doel zich met den Pool- stroom over den Noordpool te laten voeren. Na drie jaar moest hij evenwel deze poging opgeven daar de stroom een andere richting had dan hij vermoedde. SMOKKELARIJ VAN SACHARINE. Volgens berichten in de Poolsche bladen is de douane een smokkelarij van sacharine op grooten schaal op het spoor gekomen. Een zekere Wolf-Lazar uit Bendzin, die onder den naam Schmigrad in Beuthen kantoor hield, had met steun van twee zakenvrienden op zich genomen vier maal per jaar 4000 K.G. sacnarine Polen binnen te smokkelen De gesmokkelde goederen gir.gen hoofdzake lijk via Beuthen e:i Hindenburg naar Polen In totaal zouden in de laatste twee jaren 87000 K.G. sacharine gesmokkeld zijn. De bladen schatten de schade, die de Poolsche staat hierdoor heeft geleden op 8 millioen zloty. MISLUKTE BOMAANSLAG OP HET HUIS VAN DEN BRITSCHEN HOOGEN COMMISSARIS IN EGYPTE. Zaterdagavond is in de ambtswoning van den Britschen Hoogen Commissaris van Egypte een bom ontploft, waardoor echter slechts een vensterruit brak. De politie heeft een Joodsch ingezetene, die vermoedelijk Britsch onderdaan is en in de omgeving van het ambtsgebouw werd aangetroffen, aange houden. De aanslag draagt vermoedelijk een politiek karakter. Volgens een bericht uit Tsjifoe is in de stad Tsjinlin gedurende een bioseoopvoorstel'ing brand uitgebroken. Het gebouw werd volko men vernield. Twaalf personen zijn bij de ramp om het leven gekomen, terwijl vijftig zwaar werden gewond. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Mantsjoekwo benoemt een eco nomisch raadsman. Volgens een bericht van den diplomatie- ken correspondent van de „Morning Post" is de vroegere inspecteur-generaal bij de Chineesche douane, Edwardes, benoemd tot raadsman van de regeering van Mantsjoe kwo. Nu het land eenigszins is bevrijd van de voortdurende ruzies tusschen de vele ge neraals, werken de leiders van den nieuwen staat met de grootste geestdrift aan den wederopbouw van het land. Edwardes heeft de oodrarht tot het uitwerken van een econo misch programma aanvaard. OVERBELASTING DER JAPANSCHE OORLOGSINDUSTRIE. Plannen tot stichting van staats bedrijven. Het dagblad „Hochi Shimhoen" meldt, dat de Japansche oorlogsindustrie overbelast is met werk en niet meer in staat is, de orders van het Japansche ministerie van oorlog en van het ministerie van marine tijdig uit te voeren. Men overweegt daarom de oprichting van een nieuwe chemische siaatsindustrie, De nieuwe staatsbedrijven zullen alle chemi sche oorlogsmiddelen produceeren en zullen zoodanig worden ingericht, dat in geval van nood ook munitie en niet chemisch oorlogs materiaal in de nieuwe fabrieken geprodu ceerd kunnen worden. DE NIEUWE JAPANSCHE VLOOTVOORSTELLEN. Zaterdag heeft de Japansche regeering via het secretariaat-generaal van den Volkenbond haar vlootvoorstellen aan de Ontwapenings conferentie toegezonden. De Japansche regeering verlangt, dat aan de definitieve regeling der ontwapening ter zee voorafgaan besprekingen tusschen Engeland, Italië, Frankrijk, Vereenigde Staten en Japan en dat tusschen die mogendheden wordt geslo ten een algemeene overeenkomst betreflende de grootte der schepen en het kaliber van het geschut, over de vermindering van het aantal slagschepen, vliegtuigmoederschepen en groote kruisers. In een aparte overeenkomst zouden dan de technische details der ontwapening ter zee worden geregeld. Volgens de Japansche voorstellen zou de verhouding der vlootsterkten, die te Washing ton was bepaald op 5:5:3 (EngelandAmeri kaJapan) veranderd worden in 6:6:5. DE MIJNRAMP IN AMERIKA. Het reddingswerk in de mijn van de Har- lan Fuel Company bij Yancey in den staat Kentucky, waar 25 mijnwerkers door eeu ontploffing werden bedolven, blijkt uiterst moeilijk. De lijken van 19 slachtoffers zijn thans geborgen. Men gelooft niet, dat de an dere zes mijnwerkers levend kunnen wordeD bovengebracht. DE RACKETEERS EN DL VAKBE WEGING IN AMERIKA. De burgemeester van Jersey, Frank Hague heeft verklaard, dat de „gangsters en racke teers" de vakbeweging in Amerika controlee ren, in verband waarmede hij aanbood cm tezamen met MacKee, den w.n. burgemeester van New-York, en de autoriteiten van andere groote steden een campagne op touw te zet ten, teneinde het bedrijfsleven te bevrijden van dien terreur. Hij schat de jaarlijksche verliezen, geleden door afpersingen der boe ven op 750.000.000. In vele deelen van het land, aldus Hague, maken de gangsters de wet. Hun methoden hebben tal van zakenlie den gedwongen hun bedrijven te sluiten of naar elders te verplaatsen. De racketeers hebben grooten invloed op de vakbeweging, die zij dwingen hooge loonen te eischen en den werkgevers te dicteeren hoe de bedrijven moeten worden geleid. Hugue richtte een op roep tot alle stedelijke besturen en leiders van vakbewegingen om een krachtige campagne in te zetten, teneinde de r/cketeers te verdel gen, alvorens de racketeers Amerika tot den ondergang brachten. DE ANGLO-PERSIAN OIL CY. Gister schoolde een groote menigte samen rond de kantoren van de Anglo-Persian Oil Company te Abadan in Perzië. Deze menigte nam een zoo dreigende houding aan, dat troepen te hulp moesten worden geroepen teneinde het personeel te beschermen, aldus berichten in Arabische dagbladen. Volgens berichten uit dezelfde bronnen zouden te Masjab Soeleiman oliebronnen zijn overval len en beschadigd, nadat de arbeiders huis waarts waren gekeerd. Ondanks het feit, dat de belangstelling voor concerten door de radio-uitzendingen niet toeneemt, blijft de Berger Kunstkring de iraditie getrouw, door eenmaal in het seizoen een concert te organiseeren, wetende, dat voor de ware muziekliefhebbers een concert toch nog heel iets anders biedt dan welke radio-uitzending ook. Voor een concert op Woensdag 14 December, in de Rustende Ja ger, werd gecontracteerd met het Holland- sche Strijkkwartet, dat werken van Cesar Franck, F. Schubert en J. Haydn ten gehoore zal brengen. Het bestuur heeft gemeend dit concert om 7.30 uur te doen aanvangen en dit om 9.30 uur te doen beëindigen, omdat de ervaring heeft geleerd, dat concerten niet lang moeten duren. De muziekliefhebbers zullen ongetwijfeld niet verzuimen van de gelegenheid kunste naars als Herman LejjaesdorJ Julius Rönt gen, Jos de Cleck en Tnomas Canivez te hoo ren, te profiteeren, -i

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7