HOLLANDSCHE MMISCHimi VAN LANDBOUW. .58ituwdand Qn'ze Jioloaim Publicaties Deze kunstenaars, die op hun tournee door Amerika zoo'n groot succes oogstten en on langs in Parijs zoo meesterlijk den naam van de Hollandsche musici hoog hielden, verdie nen ook op dit concert de belangstelling die hun toekomt. De zaal moet te klein blijken. Men krijgt Woensdag de gelegenheid toon kunstenaars te hooren, die door jaren lange dagelijksche samenwerking een sublieme weergave brengen van de genoemde groote toonkunstenaars. NOBELPRIJZEN UITGEREIKT. Zaterdagmiddag heeft de koning van Zwe den aan dr. Irving Langmuir, prof. Char.es Serrington en prof. E. D. Adrian in het Con certgebouw te Stockholm de hun toegewezen Nobelprijzen uitgereikt. PESTBESTRIJDING. Aneta seint aan het Hbld. De bestrijding van de pest in het üaroet- Sche wordt op energieke wijze aangepakt, maandelijks zullen 10.000 woningen worden verbeterd. HINDERWET. Heden is op de gemeente-secretarie der ge meente OUDORP ter inzage gelegd een ver zoek met bijlagen van Joh. Apeldoorn te Alkmaar, om vergunning tot het oprichten van een brood-, koek- en beschuitbakkerij, waarin geplaatst zal worden een elecfromotor van 1 P K., voor het in werking brengen van een meng- of kneedmachine, in het perceel Ooievaarstraat nr. 15 te Oudorp. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend, ten Raadhuize dier ge meente, mondeling op DONDERDAG, 22 DECEMBER a.s, namiddags te DRIE UUR, en schriftelijk vóór of op dien tijd. Ge durende drie dagen vóór gemelden dag kun nen de verzoeker rn hij, die bezwaren heeft ingebracht op de secretarie dier gemeente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 12 December 1932. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDE! AAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. In het Gulden Vlies" werd heden een buiten gewone vergadering gehouden ter voortzetting van de behandeling der agenda van de op 21 November te 's Gravenhage gehouden vergade ring, waar, wegens het late uur de inleidingen van de heeren E. Dz. Govers over de Schapen houderij, van A. de Haas van Dorssen over de aardappelencultuur en van den heer P. Stapel Czn. over „Crediethulp voor den Landbouw" niet gehouden konden worden. Voor de middagvergadering van heden was aan de agenda toegevoegd een inleiding van den voorzitter dr. H. J. Lovink, over het on derwerp: „Het heden en de toekomst van den tuinbouw". De voorzitter opende de druk bezochte ver gadering met de medeeling, dat de minister vertegenwoordigd was door den directeur- generaal van Landbouw, den heer Mausholt, terwijl hij speciaal welkom heette den oud- voorzitter, den heer D. de Boer, Van de afdeeling Bodegraven en omstreken was de volgende motie ingekomen: De afdeeling Bodegraven en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw in vergadering bijeen, besluit de navolgende Mo tie ter kennis van de Algemeene Vergadering te Alkmaar te brengen. De wenschelijkheid uitsprekende dat de on derstaande punten, indien maar eenigszins mogelijk, op dezelfde Algem. Vergadering worden behandeld. 1 Het instellen van een Ministerie van Land en Tuinbouw. 2 Afschaffing van de grondbelasting (onge bouwd). 3 Tijdelijke ontheffing van de sociale lasten wat betreft het zegeltjes plakken voor hen, welke minder als 1500.inkomen heb ben. 4. Herziening van de Pachtwet, opdat er rechtsgelijkheid komt tusschen pachter en verpachter. 5. Steun aan de Polderbesturen voor onder houd van wegen en dijken. 6 Afschaffing van de vleeschaccijns. Steun aan de hypotheekboeren, zooals op de Algem. Vergadering zal worden besloten na de inleiding van de Crediet-commissie. Een en ander nader door de afgevaardigde van Bodegraven toe te lichten. Deze motie zal aan het einde der vergade ring behandeld worden. Het woord was hierop aan den heer E. Go- *ers, die de volgende inleiding hield: Crisismaatregelen voor de Schapenhouderij. Mochten wij in de ledenvergadering dit voorjaar in Amsterdam aanwijzingen geven, dat de Regeering maatregelen tei, opzichte van den uitvoer van schapenvleesch naar Frankrijk niet geheel aan hun doel beant woorden, tot op zekere hoogte is er aan onze wenschen ten opzichte van de medezeggen schap in deze materie voldaan. Op het ver zoek der 3 C. L. O. om een persoon van den Landbouw te benoemen ineen vacature in deze Fransche Commissie, ontstaan, doordat de schapenexporteur het wenschelijker had ge oordeeld om eervol ontslag te vragen, werd door den minister geantwoord met een ver zoek om uit elk der 3 C. L. O. een persoon aan te wijzen in een Commissie van advies, welke de z.g. Fransche Commissie terzijde zou staan in alle voorkomende kwesties. Of deze commissie, hoe grootendeels algemeen ontwik keld ook, wel voldoende „schapig" is, moet helaas worden betwijfeld. Wel mocht worden geconstateerd, dat hare adviezen op prijs ge steld worden, want op een hooge uitzondering na is haar advies steeds door de „Fransche Commissie" overgenomen. In uitwerking kunnen wij dus theoretisch met deze adviescommissie tevreden zijn, hoe wel het zeer eigenaardig moet heeten, dat de Landbouw het niet verder heeft kunnen bren gen dan tot advies, dus geen medezeggen schap over haar eigen producten. Het behoeft geen betoog, dat de adviescom missie, toen zij de opdracht kreeg aanwijzingen tot verbetering te geven, voor geen gemakke lijke taak stond. Al zeer spoedig moest zij in zien, dat voorshands aan de verdeeling der uitvoerconsenten niet te tornen viel, aange zien de gronden hiervan billijk waren. Het was nu zaak te zorgen, dat de winst der consenthouders niet boven toegelaten peil steeg De omstandigheid, dat de hoegrootheid der bijdrage aan het Crisisheffingsfonds voor uit moet worden bepaald, derhalve geen af dracht van behaalde winst is, doch een schat ting van de vermoedelijk te behalen extrawinst, maakte de vaststelling moeilijk en misschien in bepaalde omstandigheden te drukkend. Dit was oorzaak, dat sommige exporteurs en andere marktpredikanten tot in den treure verkondigden, dat de markt gedrukt werd door de heffing. Niets is minder waar dan dat. De lage marktprijzen, ontstaan door te groot aanbod voor de te geringe vraag, maakte een aankoop mogelijk, waarop bij export naar Frankrijk weer een grootere winst te bereke nen viel. Het was de plicht te zorgen, dat de ze extra winst weer voor de schapenhouders zou worden gereserveerd. bewooingen van het betreffende ministerieel besluit bestemd is om uitgekeerd te worden aan of aangewend te worden ten behoeve van de schapenproducenten, is een geliefkoosd on derwerp voor allen, welke óf met de schapen wereld te maken hebben öf er belang in stel len. Legio zijn de personen en persoonsgroepen, welke meenen toch wel het allereerst voor een uitkeering uit dit fonds in aanmerking te moeten komen. Steeds luider klinken de roe pen als: Wat gebeurt er met dat fonds? Het is ten hoogste tijd, dat de boeren hun geld eens terug krijgen. Gezien de marktomstandighe den midzomer heeft de Fransche commissie, met volle sympathie van exporteurs en land- bouwadviseurs besloten den Minister te be richten, dat zij den tijd niet gekomen achtte om tot een beslissing over de bestemming van het fonds over te gaan. Wel werd besloten om steeds voor het ex- ploreeren van nieuwe afzetgebieden of het steunen van het marktniveau een open oog te houden en zoo gemotiveerd steun te verlee- nen. Voor dit laatste is, wij moeten zeggen helaas, slechts éénmaal gelegenheid geweest. Niettegenstaande de markt zich intusschen wel wat meer heeft bestendigd, ja zelfs nei ging tot stijging in het export-artikel vertoont, is het nog niet tot een beslissing over de be stemming van het fonds gekomen. Grootendeels moet deze schijnbare laksheid toegeschreven worden aan de overtuiging, dat het tot een uitkeering in geld zal moeten ko men en daaraan zal men met het oog op de kosten, welke daarmede onherroepelijk ge paard zullen gaan niet meer dan hoogstens eens per jaar mogen denken. Waar met Ja nuari het le jaar verstreken zal zijn van deze schapencontingenteering, is het zeer waar schijnlijk, dat daarmede ook het tijdstip zal zijn aangebroken om voor de eerste maal tot bestemming van het fonds over te gaan. Voor de uitkeering zijn velerlei wegen aan gewezen, zoo ook door onze Maatschappij, welke aan de basis der productie heeft ge dacht en daarbij de speciale fokdistricten ze ker niet achterstelt. Dat intusschen bij de bestaande regeling ook het weideschaap niet geheel wordt vergeten, zal U wel gebleken zijn uit de overname van anderhalfjarige voor de levende schapen export. Deze overname had tweeërlei doel: a. steun te geven aan zich reeds iets aan trekkende schapenprijzen door een belangrijk aantal zichtbaar uit de markt te nemen en dan nog tegen een iets hoogeren prijs, zoodat daardoor de prijs der binnenlandsche con sumptie op iets hooger niveau kwam. b. aanwijzing te geven, dat uitbreiding der productie beslist ongewenscht is te achten. Vandaar dat zooveel mogelijk ooien ge vraagd en afgeslacht werden. Als resultaat hebben wij het vrij ongewone verschijnsel gezien, dat de 1 K-jarige scha pen per K.G. slachtgewicht duurder werden en nog zijn dan het slachtlam. Is op dit gebied iets bereikt, minder succes had tot nog toe ons pogen om via de wo! een bescheiden steun voor de schapenhouderij te verkrijgen. Door traineering van fabrikantenzijde is het plan in de crisiscomissie niet tot een wer kelijke behandeling kunnen komen. Intus schen heeft een deel der wolproducenten zich uit behoefte aan contanten genoodzaakt ge zien aan den tusschenhandel voor abnor maal lage prijzen zijn wol van de hand te doen. Zeer te bejammeren is, dat waar uitein delijk niemand er door zou zijn benadeeld en de consument slechts een nauwlijks merkbare verhooging zou hebben betaald, dit voor de schapenhouder zoo belangrijk project zoo lang op sleeptouw wordt gehouden. Laten wij hopen, dat nog met de meeste spoed aan dit plan de noodige aandacht wordt besteed. Teneinde een beter inzicht in de positie der schapenstapel te krijgen, meer rust op de schapenmarkt te doen wederkeeren, zoude het zeer gewenscht zijn, dat tegen 1 Januari een goed opgezette schapentel ling werd gehou den, hetgeen via de plaatselijke organen van de varkenscentrale zeer goed mogelijk zou zijn. (Applaus.) In verband met deze lezing werden ver schillende vragen gesteld, over het fonds, dat volgens den heer Govers 350.000 bedraagt. Over de verdeeling kon hij nog niets con creets mede deelen. «♦JÜa Fra.nsc.he1 commissie staat echter op het 2n 1 ,het aan de schapenhouders ten goede moet komen. Vrees, dat het voor transportdoeleinden zal worden gebruikt is ongegrond. Voor 98 pCt. is het fonds afkomstig van dieren die in 1932 geboren zijn. Het geld behoort naar spr. meening, dan ook daar te komen waar het, als de export normaal zou zijn geweest terecht zou zijn gekomen. De voorzitter zegde aan een afgevaardigde uit Texel nog toe, dat de Maatschappij over Het heffingsfoad», dat volgea* de concrete dit Duat diligent zal bliiveo. De aardappelencnltnur. De heer A. de Haas van Dorsser hield hierna over de aardappelcultuur een inlei ding, die wij als volgt samenvatten: De catastrophale aardappelprijzen, welke in de aardappelverbouwende streken tot een ramp leiden, hebben aanleiding gegeven tot bespreking in onze organisatie, onze zuster organisaties en in het K.N.LC. over de mo gelijkheid deze ramp af te wenden. Hierbij stuit men op groote moeilijkheden, welke o.m. voortvloeien uit: le. de grootte van het overschot in ons land. 2e de grootte der productie in de ons om ringende landen. 3e. de moeilijkheid van nauwkeurig» taxa tie der voorraden op boerderijen en elders. 4e. de moeilijkheid der controle op het ver voer Een en ander zal ter v«»r nadering nader worden toegelicht. Het Hoofdbestuur acht het wenschelijk, dat de overheid een flinke som beschikbaar stelt om den afzet van consumptieaardappelen voor andere doeleinden dan consumptie te bevorderen. Spr. oordeelde het noodig, dat de regeering als kooper optreedt van consumptieaardappe len, om te bereiken, dat de consumptieaard appelen een behoorlijke prijs opbrengen. Het verlies op consumptieaardappelen becijfert spr. op 30.000.000, waardoor talrijke ïand- bouwgezinnen ten gronde gaan. Er moet iets gebeuren. 300.000.000 K.G. mais kan minder wor den geïmporteerd, om daarvoor 17.000.000 K.G. aardappelen als veevoeder te verbruiken. De heer Visser, Amsterdam, besprak de mogelijkheid om van aardappelen alcohol te maken, waarbij hij komt op een prijs van 14 cent per liter en voor alcohol uit suiker bieten op een prijs van 8 cent per liter. Spr. wil deze alcohol in de benzine mengen om op deze wijze het te veel aan aardappelen en suikerbieten op te ruimen. Voor het overblijvende deel zal men dan een beteren afzet tegen een hoogeren prijs krijgen. De voorzitter stelde ten slotte een motie, waarin den minister wordt verzocht door het uitnemen van een deel der aardappe lenproductie de aardappelenteelers te steunen. Deze motie werd bij acclamatie aange nomen. Voorts deelde de voorzitter nog mede, dat met het landbouwcomité overleg wordt ge pleegd voor het instellen van een commissie, die de mogelijkheid van de alcoholfabricatie uit aardappelen en suikerbieten zal onder zoeken. Het woord was hierop aan den heer P. Stapel over het onderwerp „Crediethulp voor den landbouw". Spr. verwees naar het credietrapport, dat in het landbouwweekblad was gepubliceerd en oordeelde: De drie volgende punten zijn van veel belang: 1. Iedere belemmering van executie of fail lissement, iedere verstrekking van crediet zal zonder uitwerking blijven, indien de bedrij ven verlies blijven geven. Loonende prijzen zijn daarom noodzakelijk; daarnaast is het volgende onontbeerlijk 2. Executies van hypotheekboeren en in het algemeen het gedwongen verlaten van de bedrijven door de boerengezinnen, die door de crisis ten onder gegaan zijn, moeten zoo veel mogelijk worden beperkt. 3. Aan de Boerenleenbanken moet door staatsgarantie gelegenheid worden gegeven met de verstrekking van bedrijfscrediet verder te gaan dan thans mogelijk is. Uitvoerig stelde de spr. de wenschelijkheid van deze stellingen in het licht. Spr. eindigde met het uitspreken van den wensch. dat de regeering ook dit teeken des tijds moge veistaan en ook dit punt zal op lossen den boerenstand tot heil en de geheele maatschappij tot zegen (Applaus). De heer v d. Molen bracht de com missie hulde voor het rapport doch be treurde het lange uitblijven er van. Heel Nederland, aldus spr., moet er van overtuigd worden, dat het een lands belang is en daarom dient er van de ver gadering een protest uit te gaan tegen de regeering, die erkende dat het een landsbelang is en dus al lang had moe ten handelen. (Applaus). De regeering moet een daad oonen die geen dag langer mag worden uitgesteld (Applaus). De afgevaardgde van Bodegraven onderstreepte deze zienswijze jn noem de het onverantwoordelijk dat het Ned Landbouwcomité deze zaak een half jaar gaande heeft gehouden, vandaar de motie. De heer Boorsma uit Woerden drong er met kracht bij de pachters op aan om sttraks niet meer in te huren en ar rbij te rekenen op regeeringssteun Op geestige wijze betoogde hij dat er een einde moet komen aan het „Sijmen be taalt". De afgevaardigde uit Putten drong er op aan om spoedig bekend te maken ils e- niets te bereiken is. Dc heer C 1 a y betoogde de noodzake lijkheid om hypotheekhouders procents- gewijze te laten deelen in de waardever mindering van het land, aangezien dit verlichting van lasten zou geven Wor den de tijdsomstandigheden weer gun stiger dan wil hij haar recht geven op het volle bedrag. l De heer K o o ij m a n (Wognum) oor deelde, dat geëischt mag worden, dat er maatregelen worden genoemen om den landbouwstand te redden. Verlaging van hypothee-klasten was een eerste eisch Spr. wil eischen de hypotheekrente op i% te stellen, al zul len velen ook die rente niet kunnen >e- talen. De heer Bultman (Haarlemmer meer, leverde een oetoog waarin hij als zijn meening te kennen gaf, dat de ,de geheele gemeenschap ge dragen moet woraden en niet mag wor- houders6 °P t0CValige bypctheek- Spr oordeelde dat de hypotheekhru- ders geen cent minder toekomt dan het geen het goed bij executie kan ontvan gen en stelde voor het rapport te retour neeren en het credietvraagstuk nader onder de oogen te zien, aangezien de rechten aan het landbouwcrediet nim mer mogen worden aangetast, omdat het een raadsel voor den landbouw is als het kapitaal tegenover den landbouw wordt ontstemd De heer Stapel beantwoordde de verschillende sprekers. Spr. wees er op, dat de commissie wel degelijk de belangen van hypotheek gever en hypotheeknemer onder het oog heeft gezien. De commissie verwacht niet veel van hen die geheel aan den grond zitten. Het hoofdbestuur gevoelt alleen voor billijke verzoeken Hetgeen de commis sie voorstelt is van minder ingrijpenden aard dan een moratorium, zooals in Duitschland. Ingrijpen in het eigen domsrecht deed de regeering ook met de pachtwet Spr. waarschuwde ten slotte tegen het land inhuren in de hoop op steun van de regeering. Spr. oordeelde het juost om de eischen der hypotheekgevers in hoogconjunctuur gesteld, ook thans te handhaven. Voor komen moet worden dat de boeren wor den afgeslacht. (Applaus.) De voorzitter wees er nog op, dat de vergadering het algemeen er over eens is dat credietverleening door de re geering aan den landbouw noodzakelijk is, alleen verschilde de heer Bultman over het geen het rapport over de hypo theekhouders heeft gezegd. Spr. hand haafde dat de boerenleenbanken een nuttige taak zullen kunnen blijven ver vullen. Morgen ziet spr. met belangstelling het oordeel van den minister over het rapport tegemoet Voorts wees hij er op dat ook vele cre- dietgevers blijk geven den landbouw te willen steunen. Spr. gaf de vergadering in overwe- ginr het hoofdbestuur te verzoeken deli- gent te blijven en het woord van den minister af te wachten. (Applaus). Hierop werd gepauseerd. Middagvergadering. Rede van dr. Lovink. De agrarische ontwikkeling van Neder land heeft zich de laatste 50 jaren onder ge bruikmaking van wat wetenschap en ervaring leerden en in verband met onze gunstige lig ging t.o.v. de ons omringende industrieele landen gekenmerkt door een zeer sterke toe name van den export van land- en tuinbouw- froducten. n dezen toestand, die van groote beteekenis voor onzen welvaart was, is in de laatste ja ren een wending gekomen; de landen waar heen wij onze producten, ondanks een sterke toeame konden afzetten, zijn onder den in vloed van de wereldcrisis, die zich nagenoeg overal door overproductie en sterke prijsda ling kenmerkt, er ge'Hdelijk toe overgegaan, zoo door hooge rechten geheele of gedeeltelijke afsluiting van hun grenzen als anderszins dien afzet van ons product steeds meer te be lemmeren, waardoor een geheele ommekeer is ontstaan in onzen land- en tuinbouw. Het eerste gevolg van dien omkeer was, dat van Nederlandsche zijde getracht werd de na deelen der elders genomen maatregelen af te weren, ten einde het ergste te voorkomen. Zoo ontstonden verschillende wetten als de Tarwewet, de Zuivel- en Varkenswet, terwijl voorts nog door beperking van den invoer aan verschillende bedrijven steun werd verleend en aan de vlascultuur en den tuinbouw rechtstreekschen steun werd verleend en naar mate de gevolgen der crisis verder om zich heen grijpen, werden die maatregelen ook tot andere bedrijven uitgebreid. Al deze maatregelen de tarwewet uitge zonderd kunnen eigenlijk niets anders be- teekenen dan tijdelijk eenige verlichting te geven, voorop gesteld, dat die regelingen ten gevolge van dagelijks wijzigende omstandig heden. Volledige bevrediging kunnen zij echter niet geven, met name niet t.a.v. die producten welke geëxporteerd worden. Voor den tuinbouw, die zich in ons land en inzonderheid in deze provincie zeer sterk heeft uitgebreid, waren de laatste jaren dan ook zóó hachelijk, dat de regeering een bedrag heeft aangevraagd om tijdelijken steun te verleenen. Toch zal die steun hoe noodzakelijk en welkom ook geen oplossing kunnen bren. gen. Lettende op de pogingen, welke in Duitsch land en ook in andere landen gedaan wor den, zullen wij er rekening mee moeten hou den, dat onze afzet zal worden ingekrompen Volgens gegevens blijkt, dat de oppervlakte met groenten en vruchten betaalde gronden voortdurend uitgebreid wordt. In 1927 be droeg die oppervlakte 126000 H.A.; thans 139 000 H.A. De veilingsvereenigingen zijn reeds geste gen tot 312. De uitbreiding van de groenten- teelt in kassen steeg van '27 H.A. tot ruim 400 H.A. in 1931. Aangezien Nederland voor pl.m. 51 voorziet in den uitvoer van tuinbouwproduc ten naar Ehiitschland en dit land vooriooptg nog niet in eigen behoeften zal kunnen voor zien, ligt het voor de hand, dat Nederland er met alle kracht naar streven moet de bevoor rechte plaats, die het op de Duitsche markt heeft, te behouden. Het schijnt mij dan ook in hooge mate ge wenscht toe, dat een grondig technisch onder zoek wordt in gesteld om te kunnen nagaan, welke ontwikkelingsmogelijkheden de tuin bouw onder de huidige omstandigheden en in de toekomst in Ehiitschland biedt. Eerst daarna kan overwogen worden, in hoeverre hier te lande nog wijziging en'of verbetering in het tuinbouwbedrijf ware aan te brengen. In afwachting van dit rapport ware in middels te overwegen, in hoeverre door af vloeiing van een gedeelte der tuinbouwers naar den Wieringermeer ware ter hand te nemen. Blijkens de staatsbegrooting voor 1933 heeft de regeering IK millioen beschikbaar gesteld op ae daarvoor geschikte gronden een bedrijf te stichten, worden die voorschotten b.v. gedurende 8 of 10 jaren geheel renteloos gegeven worden en de bedrijven niet te groot gemaakt b.v. 8 tot 12 H.A., dan leidt het geen twijfel, of er zullen tal van personen ge vonden worden, die zich op gunstige voor- =-£« nullen willen vestigen bedrijt Van 6611 ^Hstandig gemengd Daardoor toch zouden tal van n* daar een bestaan kunnen vinden te^Wl0ne,, benarde tuinbouwstreken daardoor zullen worden. V€nidjj Aangezien het uitgesloten moet geacht, dat zich gewezen tuinbouwer» n voor een deel vroeger ook landbouwer I' op eigen risico, in de Meer zullen ve»rreni omdat het benoodigde kapitaal absoW breekt, durfde spr. bovenstaand deni^* met vertrouwen aan de betreffende ten aanbevelen. aut°ntei. (Ongecorrig^, HET JONGERE SPOORWEGPERS(W" OP WACHTGELD. De directie van de Nederlandsche gen heeft aan den Personeelraad beti,i.0rv*» zij er vermoedelijk toe over zou jong personeel in de toekomst op wachu i°0'1 stellen. De directie heeft zich in dien brid echter niet over uitgelaten welk personM*'. hiervoor in aanmerking denkt te laten ko' Feit is echter, dat er een groot aantal U*8" ling-machinisten overcompleet is bij (jen j. iran Traotio Hot ic A o amm nlot ittl> 1 ling van Tractie. Het is daarom niet uitgesloten u achten dat, indien tot 0Pw«chtgeldstell wordt overgegaan, dit een aantal leden het machinepersoneel zal treffen. De personeelraad heeft Vrijdag vergad A en besloten zich tot de directie te wende# met de vraag, welk personeel zij bedoelt Dea bespreking zal Dinsdag plaats hebben. HET CONFLICT TE IJMUIDEN. Zaterdag kwam een groot aantal visclj. handelaren in hotel „Willem Barends" te IJmuiden bijeen, in welke bijeenkomst de ver. tegenwoordigers van den handel verslag uit! brachten van de Vrijdag op het ministerie gehouden besprekingen. Na langdurige dis cussies besloot men Maandag weer visch te gaan koopen. Een commissie uit reederij en vischhandel zal nader overleg plegen en zoo mogelijk voorste len doen, die leiden tot defi. nitieve regeling. Indien deze regeling den vischhandel bevredigt, kan het conflict ali geëindigd worden beschouwd In het tegen overgestelde geval zal de actie na de volgen- de week worden voortgezet. De uitvoercertificaten blijven voorloopig gehandhaafd, zoodat van buitenlandsche schepen geen visch naar België kan worden uitgevoerd. MENGELBERG ZIEK. Als gevolg van een plotselingen aanval va# influenza heeft dr. Willem Mengelberg op dringend advies van zijn geneesheer zich ge noodzaakt gezien zijn eerstvolgende concerten af te zeggen. Deze concerten zullen thans worden geleid door Ed. v. Bijnen, die tevens i» uitgenoodigd de iaarlijksche Toonkunst-uit voering te dirigeeren. LOON IN WERKVERSCHAFFING. Bij vorst en sneeuw, De minister van binnenlandsche zaken heeft ten aanzien van de door het rijk gesub sidieerde werkverschaffingen bepaald, dal wanneer ten gevolge van vorst of lichte sneeuwval het werken enkele uren of één a twee dagen stilstaat, de regenverletregelinj kan worden toegepast. Bij langer aanhouden de vorst treedt, na verkregen machtiging van de betrokken inspectie voor de werkverschaf fing, de volgende regeling in werking, die eindigt op een door die inspectie op te geven datum: Bij vorst worden de volgende bedragen uit gekeerd: Groep A, B, C, O, E: In gemeenten, waar bij de werkverschah fing ingevolge de door den minister aange geven voorwaarden, het gemiddelde accoord- loon bedraagt, resp. 20, 21, 22, 23, en 24 cent; 25, 26, 27 en 28 cent; 29 en 30 cent; 31, 32, 33, 34 en 35 cent; 36 cent en hooger. Aan ongeorganiseerden resp.: 6, 6.50, 8, 10, 12 Aan georganiseerden6.50, 7, 9, i 11, 13. Kostgangers, die tot de werkverschaffing zijn toegelaten resp.: 5, 6, 7, 8, 9. Toeslag voor elk gezinslid boven twee, resp. 50 cent, 50 cent, 75 cent, 1, 1-25. Georganiseerde arbeiders, die bij het in* vallen van vorst bij de werkverschaffing zijn geplaatst en tijdens de vorstperiode uit werkloozenkas trekken, mogen ook in de bo venstaande regeling worden opgenomen- Voor hen dient van de volle vorstuitkeenng uit de werkloozenkas te worden afgehol^ Een vooraf- Een georganiseerde arbeider met 4 ren uit groep B zou ontvangen: Basis l- Voor 4 gezinsleden boven 2 jaar 2-"" Af kasuitkeering ad Uit te keeren bedrag Aan kostgangers mag het voor hen bestol»' de bedrag worden uitgekeerd gedurende a geheelen duur, waarvoor de regeling kracht is, dus niet slechts gelijk tijdens J» werken wèl het geval is gedurende J Y<U1 de 5 weken. In gemeenten, waar een van rijkswege subsidieerde steunregeling bestaat, tijdens de vorstperiode de tewerkgc^' voor zoover zij behooren tot een beu) waarvan de werkloozen door den mTr (Je2< de steunregeling zijn opgenomen, onoer gesubsidieerde regeling vallen. Ook tijdens de vorststeunregeling nauwgezet rekening worden gehouden controle plaats vinden op e»zntuee komsten van den gesteunden en zljnrwtgefl» Eventueele inkomsten, uit arbeid ver alsmede ouderdomsrente, moeten vo9r,oPd« derden, alle andere inkomsten ten vou vorstuitkeering (eventueel na aftrek v kasuitkeering) in mindering w°ro ya# bracht. Een bestaande huurtoeslag h kracht tijdens de vorstperiode. regeling in zake den brandstoffen toes Het rijk vergoedt van de kosten ling hetzelfde percentage als bi] de schaffing het geval ia. Waterschap particuliere ontgin ners dragon ni«

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 8